A fórum általános részén és az adás vételi topikokban is elszaporodott off-ok és trollkodás okán innentől warning-al jutalmazzuk az elkövetőket, ismételt viselkedés esetén ideiglenes vagy végleges kitiltás is járhat.Kérünk mindenkit, hogy normális mederben folytassa a diskurzust !
A szabályzat adás-vételi részre vonatkozó követelményei 2020. Január 06. 00:00 kezdeti hatállyal megváltoznak!Kérünk mindenkit, hogy olvassa át és annak megfelelően adja fel hirdetését.Köszönjük!

Dragonweed DIY

Moderátor: dragonweed

dragonweed
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek
Értékelés: 2489

Re: Dragonweed DIY (Ex Totem Acoustic)

Hozzászólás Szerző: dragonweed » 2019.11.25., hétf. 12:54

A hét végén illusztris vendégeim voltak.... :rolleyes: A Panther-ek új tulajdonosa hozta el őket állapotellenőrzésre, átvizsgálásra. Jelentem, változatlanul "libabőrösen" jók. Bár most "csak" 25 Wattnyi NAD erősítővel tudtam tesztelni, így is komoly hangtömegeket tudtak megjeleníteni. A méretükhöz képest mély regiszterekben verhetetlenek (szerintem). Kár hogy ebből nem lesz -lett- több készítve, még ez az egy pár is nehezen talált gazdára anno.
A szemfülesebbek megnézhetik a mérési görbéket is a monitoron a jobb felső sarokban.
Csatolmányok
SAM_4403.jpg
SAM_4403.jpg (195.89 KiB) Megtekintve 1676 alkalommal
"Szeressétek azt aki keresi az igazságot, de óvakodjatok attól aki azt állítja megtalálta azt..."

vkz
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Értékelés: 92

Hozzászólás Szerző: vkz » 2019.11.24., vas. 21:53

OFF
Balage78 írta:
2019.11.24., vas. 18:58

(Ui: ha jól olvasom a Heed hangfalak licensze is átkerült egy német ütletember tulajdonába és a 600k Huf Grand Enigma, 6000€-s Dorn Acoustic-ként folytatja pályafutását...)
Bár nem tartozik ebbe a topicba, csak pontosítanék. A Grand Enigma sosem volt 600k, de még az Enigma (szerintem ezzel kevertek) listaára is picit több volt. Ha jól tudom akkor sorrendben 1600000 illetve 700000 körüli listaárak voltak Magyarországon. Ehhez képest a 6000 EUR kb reális.

ON

dragonweed
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek

Hozzászólás Szerző: dragonweed » 2019.11.24., vas. 19:45

A két évvel ezelőtti tévedéstől eltekintve én 20 éve nem járok bemutatókra. Azelőtt 10 évig a May Audio-val meg a Totemmel kötelező volt ott lenni minden Észak Ameriká-ban tartott bemutatón, akkor lett hányingerem tőle, örökre.
Amit ilyen helyeken talál az ember, azt az alapján amit ott hall úgysem fogja megvenni (a legostobábbak kivételével) akkor meg minek?
Sajnos - vagy a gyártók szerencséjére- a legtöbb embernek fogalma sincs, hogy működik ez az iparág....
Ha tudnák, fele annyi ipari hulladékot nem lehetne eladni mint amit ténylegesen eladnak. Ez vonatkozik a műszaki jellegű termékek teljes skálájára, nem csak audio holmikra. Ha valakit megbántottam, -mea culpa. Avagy: "akinek nem inge...." :smile32:
"Szeressétek azt aki keresi az igazságot, de óvakodjatok attól aki azt állítja megtalálta azt..."

Giorgio12
V.I.P.
V.I.P.
Értékelés: 331

Hozzászólás Szerző: Giorgio12 » 2019.11.24., vas. 19:24

A többi forgalmazó is csúnyán túlárazott rendszeren demózott és a legtöbb helyről így is 5 perc után kijöttem.

Ezt a budapesti hifisón is megtapasztalhatja az ember fia, ezért aztán egy ideje nem is járok oda.
Ha számba veszem az ismerőseimet, azt látom lassacskán mindenki leszokik róla. gondolkodik.gif

dragonweed
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek

Hozzászólás Szerző: dragonweed » 2019.11.24., vas. 19:15

Azé' jól esett látni, hogy még így bő 20 év után is a jó öreg sorkapcsos szerelésű hangváltó megy a Totem-nél :rolleyes: (annak idején alig tudtam rábeszélni Vincent-et hogy ez legyen nyák lemezre szerelt helyett... :rolleyes: ), meg hogy még mindig tart a kb. 50 kilónyi felvásárolt Dale teljesítmény ellenállásból (lásd: "hand made crossovers")
A leírt tapasztalatok többi részét meg asszem mindnyájan ismerjük, tudjuk. "Nil novi sub sole". :smile53:
"Ez a legutóbbi gazdasági válság óta nagyon gazdaggá vált réteg, csak design-t és státusz szimbólumot keres audio téren? gondolkodik.gif "
Igen.

Balage78
Újonc fórumos
Újonc fórumos
Értékelés: 12

Hozzászólás Szerző: Balage78 » 2019.11.24., vas. 18:58

Tegnap voltam a bécsi Klangbilder "hifisó"-n.

Nos, a végkövetkeztetés: sorba kellene Andrásnál álljanak az emberek hangfalra várva. (Meg Tompinál elektronikákra várva)

Voltam a Totem szobájában: egy pár Tribe Tower ára 5600€.

https://totemacoustic.com/product/tribe-tower/

A frontend 25000€ + MIT kábelezés. Semmi extrán nem szólt, nem éreztem késztetést, hogy ezért a hangért bankot is rabolnék dollar.gif .

A többi forgalmazó is csúnyán túlárazott rendszeren demózott és a legtöbb helyről így is 5 perc után kijöttem. (Taylor Acoustic is kiállított pl., hogy legyen magyar vonatkozása)

Viszont volt ellenpélda, ráadásul az egyik legkisebb szobában: L'Art du Son. Egy német hölgy lemezjátszó konstruktőr, egyedül demózott, csak vinyl szólt. Ott elüldögéltem 4 lemeznyi időt. Tehát nem lehet mindenért az akusztikát hibáztatni.

Ez a legutóbbi gazdasági válság óta nagyon gazdaggá vált réteg, csak design-t és státusz szimbólumot keres audio téren? gondolkodik.gif

(Ui: ha jól olvasom a Heed hangfalak licensze is átkerült egy német ütletember tulajdonába és a 600k Huf Grand Enigma, 6000€-s Dorn Acoustic-ként folytatja pályafutását...)

dragonweed
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek

Hozzászólás Szerző: dragonweed » 2019.11.23., szomb. 22:15

Természetesen az alkatrészértékek nem a képen láthatók, csak az elv szemléltetése miatt tettem fel a kapcsolási rajzot.
Mindazonáltal úgy gondolom, hogy hasonló hangszórókkal adaptálható más kombinációkra is. A rossz hír: dómsugárzókkal nyűgösebb a dolog, ott - még a ferrofluidos változatoknak is - nem tisztán ohmos az impedanciája (a planárnak igen), tehát nehezebb az "egykondenzátoros" váltást fázishelyesen megvalósítani. Ezen túlmenően a mélyközépnek illik legalább a választott keresztfrekvencia 2 -2.5-szöröséig átvinni, másképp ott is komoly fázis és amplitúdómeneti problémák támadhatnak.

dragonweed
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek

Hozzászólás Szerző: dragonweed » 2019.11.23., szomb. 21:03

Egyébként egyszerű a "váltós" trükk: a mélyközép tekercse ketté van osztva, a nagyobbik érték végzi a BSC korrekciót egy ellenállással hangolva a szükséges meredekséget, a kisebbik pedig az aktuális 4k-s váltást. A kisebb tekercsen levő R-C tag -a tekerccsel csillapított rezonáns kört képezve- a mélyközép 5-6 kHz-s rezonanciáját csillapítja. A magas szekció a szokásos ellenállás-kondenzátor tagból áll, ennyi.
Az előlap kb. 8 fokban van döntve, ez pedig a sugárzási síkokat igazítja egymáshoz.
Csatolmányok
a06_steppedbaffel.jpg
a06_steppedbaffel.jpg (50.64 KiB) Megtekintve 1686 alkalommal
XO.jpg
XO.jpg (14.42 KiB) Megtekintve 1686 alkalommal

dragonweed
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek

Hozzászólás Szerző: dragonweed » 2019.11.23., szomb. 20:31

Bele van véve a hangszórók fázismenete, plusz némi BSC is szerepel a produkcióban, így meglepően koherens a hangzás. Ami még meglepőbb hogy alig hallható-mérhető különbség van a +/- 15-20 fokos hallgatói ablakban mind horizontálisan, mind vertikálisan, nincs nyalábolás, kioltás, erősödés. Persze nagyon "off-axis" -nál már korlátozott a lesugárzás, de ezt nem is vártam egy ilyen kombinációtól. Fura kis jószág ez a magassugárzó, (Audiopur) bár filléres holmi, mégis iszonyú gyors, transzparens és abszolút színezetlen. (sok -jóval drágább- planár magas nazális hangú és hajlamos a sziszegésre is). Ami még furcsábban hangozhat, már akár 40-50 cm-ről hallgatva is szépen egyben van a hang, nem kell 2 méterre menni hogy összeálljon a színpad.
Nem vártam hogy ilyen jó lesz, azt meg főleg nem, hogy ilyen jól összeillik majd a Dayton mélyközéppel. Hozzáteszem szerencse is kell az ilyenekhez, ritka hogy két hangszóró ilyen szépen működjön együtt (majdnem)elsőfokú váltóval. :smile32:
Most még elég csúnyácska a kísérleti felállás, de majd teszek fel képeket....

fülelek
Törzsgárda
Törzsgárda
Értékelés: 2642

Hozzászólás Szerző: fülelek » 2019.11.23., szomb. 19:01

dragonweed írta:
2019.11.23., szomb. 17:36
Mielőtt a hozzáértők felhördülnének az "elsőfokú fáziskoherens" váltón - mondván, hogy olyan nincs, elsőfokú szűrőnek mindig 90 fok a fázishibája- megnyugtatom őket, hogy van. Nemrég találtam ki, de ha nem haragszotok meg nem publikálom, mert elég sokat szenvedtem vele.... ;)
gondolkodik.gif
Ha a hangszórók fázismenetét is belevesszük -és muszáj belevenni, akkor lehetséges a mutatvány.
Kérdés, hány fokban marad koherens az iránykarakterisztika és mennyi a minimum hallgatási távolság?
dunaudio.hu

dragonweed
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek

Hozzászólás Szerző: dragonweed » 2019.11.23., szomb. 17:36

Mielőtt a hozzáértők felhördülnének az "elsőfokú fáziskoherens" váltón - mondván, hogy olyan nincs, elsőfokú szűrőnek mindig 90 fok a fázishibája- megnyugtatom őket, hogy van. Nemrég találtam ki, de ha nem haragszotok meg nem publikálom, mert elég sokat szenvedtem vele.... ;)

dragonweed
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek

Hozzászólás Szerző: dragonweed » 2019.11.23., szomb. 12:22

Egy kis "főzőcske" - régóta tervezett projekt, végre megjöttek a magasak.... :rolleyes:
Kétutas 12 l-es reflex doboz (lesz), döntött előlappal, ívelt oldallapokkal, elsőfokú fáziskoherens váltóval 4 kHz-en. A jelszó: "Mint a villám".... :smile29:
Csatolmányok
RT 7040 planar tweeter.png
RT 7040 planar tweeter.png (110.26 KiB) Megtekintve 1659 alkalommal
Dayton_RS150P-8A_(Frequency_response).png
Dayton_RS150P-8A_(Frequency_response).png (130.71 KiB) Megtekintve 1659 alkalommal
RT 7040.jpg
RT 7040.jpg (46.74 KiB) Megtekintve 1659 alkalommal
dayton-audio-rs150p-8a-6-reference-paper-woofer-8.jpg
dayton-audio-rs150p-8a-6-reference-paper-woofer-8.jpg (188.92 KiB) Megtekintve 1659 alkalommal

dragonweed
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek

Hozzászólás Szerző: dragonweed » 2019.11.13., szer. 14:32

Ehhhhm... Khmmm.... :rolleyes: Köszönöm a tanácsot, igen hasznos volt. :smile53:
Vállalok Satorit ezután is, de valóban megváltozott feltételekkel. Nem fogom duplázni az árat, csak az egyedi behangoláshoz szükséges idő díját fogom pluszban kérni. Akinek kell az úgyis megtalál, akinek nem az meg választ a hasonló minőségű és hangzású termékek széles skálájáról neki megfelelőt. ;)

mosodás
Lefelé a lejtőn
Lefelé a lejtőn
Értékelés: 24

Hozzászólás Szerző: mosodás » 2019.11.13., szer. 14:18

dragonweed írta:
2019.11.12., kedd 20:15
Tul írta:
2019.11.12., kedd 19:54
András, ez a 6. Satori. Ezekből 4 gyakorlatilag egyforma, ha jól számolom.
Nemrég írtad, hogy egyedi készítés. Innen adódik a kérdés: a teljesen egyforma hangsugárzókba nem teljesen azonos hangváltó kerül? Ennyire szórnak a hangszórók?
Sajnos igen... :angry: :smile51: Satori mélyközépből legalább 2 változat volt idáig (eltérő paraméterekkel és hangzással), a 6 pár AC ribbon pedig 4 féle "kiadásban" készült az elmúlt 3 év alatt (szintén eltérő paraméterekkel és hangzással).
Más az érzékenység, kisebb eltérések a frekvenciaátvitelben, impedanciában stb. Ezért aztán gyakorlatilag minden egyes párhoz külön kellett tervezni, finomhangolni a váltókat. Ugyan nem nagy eltérésekről van szó, de ahhoz épp elég, hogy egyenként bele kelljen tolni kb. 20-25 óra plusz munkát, -rengeteg méréssel, hallgatózással fűszerezve- minden új párba.
A végeredmények minden esetben hasonlóak, erre kínosan ügyeltem, de így nem éri meg sorozatban gyártani őket -meg nem is lehet- ezért aztán a már bevállalt 7. pár után ennek a történetnek is vége lesz, több nem készül. Sajnálom, nem rajtam múlott.... sad.gif
Igyekszem modoros lenni. András! Ha eltudnád fogadni végre, hogy nincs filléres hifi ( mert 100:1 vagy 500:1 az arány) máris könnyebb lenne emelned 100-150 ezret a satori árán. Hidd már el, aki azt a dobozt választja, az tudja mit vesz, és fizet, mert megéri. Emelj, b@zdmeg, és kész. Nem múlhat így ki, ez méltatlan.

dragonweed
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek

Hozzászólás Szerző: dragonweed » 2019.11.13., szer. 08:27

Talán itt jobban látszik a különbség... ( a felső az újabb)
Csatolmányok
SB Acoustics Satori MW16P-8.jpg
SB Acoustics Satori MW16P-8.jpg (48.98 KiB) Megtekintve 2171 alkalommal
SATORI MW16P-8.jpg
SATORI MW16P-8.jpg (33.92 KiB) Megtekintve 2172 alkalommal

dragonweed
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek

Hozzászólás Szerző: dragonweed » 2019.11.13., szer. 07:55

Az első Satori fotóján látható, hogy a mélyközép membránja sötétszürke és matt. Az újabbaké majdnem teljesen fekete, fényesebb, és érezhetően keményebb. Ez nem is lenne nagy gond, ha tájékoztatnák a nagyérdeműt a változtatásokról.
Ezt általában elintézi minden cég a "termékfejlesztés-módosítás jogát külön értesítés nélkül fenntartjuk" záradékkal.... sad.gif
Csatolmányok
SAM_3580.thumb.jpg.f35251cb5892ba90a3221c445ffd24ff.jpg
SAM_3580.thumb.jpg.f35251cb5892ba90a3221c445ffd24ff.jpg (268.15 KiB) Megtekintve 2171 alkalommal

dragonweed
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek

Hozzászólás Szerző: dragonweed » 2019.11.12., kedd 23:18

Mielőtt a rémült és feldühödött Satori tulajdonosok betáraznának és útnak indulnának Debrecenbe, azért megnyugtatom őket, hogy egymás mellé téve az öt eddig elkészült párost, nagyon közeli hangzásvilágot találnának. Efelől nyugodtan alhattok... :rolleyes:

dragonweed
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek

Hozzászólás Szerző: dragonweed » 2019.11.12., kedd 23:11

Nyűgeim illusztrálásaképp alább látható a Satorikban található a két "szélsőérték" hangváltó kapcsolás a mélyközepekhez.
Ezek produkálták kb. ugyanazokat a mérési görbéket, és hallgatva is igen hasonlók voltak. Gondolom a technikailag kevésbé képzettek is láthatják, hogy ekkora különbséget dobozkonstrukció, mérőszoftver, időjárás, stb. nem tud okozni. Ez sajnos a hangszórók műve. A membrán alapanyaguk egyiptomi papirusz rost, és valamilyen kötőanyag keveréke, feltételezem hogy nem mindig sikerül ugyanolyan papíranyagot beszerezni, ill. ugyanazt a sűrűséget kikeverni. Tény, hogy a membránt egy fapálcikával megkocogtatva más hangokat hallottam a régiekből, mint az újabbakból.
A magasaknál a váltóértékekben (kondenzátor, tekercs) szinte alig volt eltérés, itt viszont az érzékenység nőtt meg az évek során majdnem 6 (!) dB-vel. Az pedig nem kevés.... Hogy ezt mi okozta nem tudom. Erősebb mágnesek, könnyebb szalag, illesztőtrafó, passz. gondolkodik.gif
Csatolmányok
Satori woofer XO.jpg
Satori woofer XO.jpg (23.62 KiB) Megtekintve 2109 alkalommal

pärt
Fórumlakó
Fórumlakó
Értékelés: 320

Hozzászólás Szerző: pärt » 2019.11.12., kedd 22:51

trane írta:
2019.11.12., kedd 20:05
pärt írta:
2019.11.12., kedd 19:56
dragonweed írta:
2019.11.12., kedd 19:23
Hófehérke (Satori No. 6) a "műtőasztalon".... :rolleyes:
Csinos. Remélem lesz energiád a hét törpére is. :smile53:
izé... uvegajto.gif ezt hogy érted? :rolleyes: :smile18:
Ahogy írtam. És igen, tényleg a Kolibrikre gondoltam, még ha elsőre blikkre (meg másodikra is) ez egy sz@r vicc volt, - bocs. A Hófehérke és a hét Kolibri közérthetőbb kulturális kód lett volna.
Sajnos-mint a lentiekből kitűnt, valószínűleg vége a sorozatnak. sad.gif

dragonweed
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek

Hozzászólás Szerző: dragonweed » 2019.11.12., kedd 20:17

tonee73 írta:
2019.11.12., kedd 20:06
Inkább hét Kolibri-t kellett volna írnia, az nem annyira félreérthető. ;)
Kolibri sem lesz több - valószínűleg... sad.gif (hacsak valami csoda nem történik)

dragonweed
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek

Hozzászólás Szerző: dragonweed » 2019.11.12., kedd 20:15

Tul írta:
2019.11.12., kedd 19:54
Nemrég írtad, hogy egyedi készítés. Innen adódik a kérdés: a teljesen egyforma hangsugárzókba nem teljesen azonos hangváltó kerül? Ennyire szórnak a hangszórók?
Sajnos igen... :angry: :smile51: Satori mélyközépből legalább 2 változat volt idáig (eltérő paraméterekkel és hangzással), a 6 pár AC ribbon pedig 4 féle "kiadásban" készült az elmúlt 3 év alatt (szintén eltérő paraméterekkel és hangzással).
Más az érzékenység, kisebb eltérések a frekvenciaátvitelben, impedanciában stb. Ezért aztán gyakorlatilag minden egyes párhoz külön kellett tervezni, finomhangolni a váltókat. Ugyan nem nagy eltérésekről van szó, de ahhoz épp elég, hogy egyenként bele kelljen tolni kb. 20-25 óra plusz munkát, -rengeteg méréssel, hallgatózással fűszerezve- minden új párba.
A végeredmények minden esetben hasonlóak, erre kínosan ügyeltem, de így nem éri meg sorozatban gyártani őket -meg nem is lehet- ezért aztán a már bevállalt 7. pár után ennek a történetnek is vége lesz, több nem készül. Sajnálom, nem rajtam múlott.... sad.gif
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára dragonweed 2019.11.12., kedd 20:18-kor.

tonee73
Site Admin
Site Admin
Értékelés: 3184

Hozzászólás Szerző: tonee73 » 2019.11.12., kedd 20:06

trane írta:
2019.11.12., kedd 20:05
pärt írta:
dragonweed írta:
Inkáb hét Kolibri-t kellett volna írnia, az nem annyira félreérthető. ;)
Jó zenék --> Philips CD600 --> Kenwood KR4200 --> Braun L730
Jó zenék --> Marantz CD16 + Marantz ST72 --> Etalon Suprampli --> Chario Constellation Delphinus
Jó zenék --> Panasonic SC-PMX70BEB,  Panasonic SA-PM25
Mindezek különféle madzagokkal összekötve állványokon

Ha meghalsz, te nem tudod, hogy halott vagy, csak a többieknek nehéz.Ugyanez a helyzet akkor is, ha hülye vagy.

trane
V.I.P.
V.I.P.
Értékelés: 1305

Hozzászólás Szerző: trane » 2019.11.12., kedd 20:05

pärt írta:
dragonweed írta:

védd a fákat> egyél hódot! ;-)))

pärt
Fórumlakó
Fórumlakó
Értékelés: 320

Hozzászólás Szerző: pärt » 2019.11.12., kedd 19:56

dragonweed írta:

Tul
V.I.P.
V.I.P.
Értékelés: 746

Hozzászólás Szerző: Tul » 2019.11.12., kedd 19:54

Válasz küldése

Vissza: “Dragonweed”