Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Moderátor: Luxor Audio

Avatar
Irvine
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 146
Csatlakozott: 2012.01.18., szer. 19:02
Értékelés: 10
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Irvine »

Szia Fapaci!
Tudom, hogy helység függő mérni kell stb. de valahol olvastam tőled, hogy egy átlagos 16-20 m2-es szobába hány m2 kőzetgyapot alapú elnyelő kell? 6 m2 körül emlékszem.?
Köszi!

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15208
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10353
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

A veszélyhelyzet idején sajnos szünetelnek a helyszíni akusztikai mérések, oktatások. Kicsit szokjuk az új helyzetet, alkalmazkodunk és megyünk tovább. Március végétől online kurzusokkal jelentkezem akusztika és hangfelvétel készítés témákban. Ezekre jelentkezni az info@luxoraudio.eu címen lehet. A részletes infókat hamarosan közzé teszem, de néhány dolgot még tisztázni kell.

Avatar
zongilog
Isten Hozott! :)
Isten Hozott! :)
Hozzászólások: 9
Csatlakozott: 2014.01.27., hétf. 18:31
Értékelés: 1

Re: Fapaci

Hozzászólás Szerző: zongilog »

Szia, KR-Acoustic javasolta, hogy téged keresselek akusztikai kérdésekkel kapcsolatban, mert ő csak az elemeket készítí el. Remélem tényleg zavarhatlak a kérdéseimmel. Előre is köszönöm.

Szóval egy itthoni házi hobbi stúdiót kapcsán lennének a kérdéseim. A 3 szobás panel lakásomban 2 szoba van, ami közül választhatok, hogy erre a célra használjam.
1-es szoba: 310cm x 550cm, 17nm
2-es szoba: 310cm x 410cm, 12,7nm
Nyilván mivel nem olyan nagy ez a lakás, így más szempontok is belejátszanak, hogy végül majd melyik szoba mellett fogok döntök, de mindenesetre szeretném megkérdezni, hogy van e előnye vagy hátránya anyagilag , illetve a jó akusztikai végeredmény szempontjából, hogy melyik szoba mellett döntök. Azt még elmondanám, hogy a 310 cm-es falak egyike végig ablakos mind két szobában. Most a nagyobbik szoba ablak nélküli 310cm-es falán van az íróasztal és ezen a falon a sarokban van ben egy-egy Genelec 8040-es studio monitor. A bély bebúgással van a legnagyobb bajom jelenleg. üdv, Balázs

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15208
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10353
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

Irvine írta:
2020.02.09., vas. 18:26
Az létezik, hogy két erősítő között ekkora különbség legyen utózengésbe?
Az erősítőnek nincs hatása az utózengésre, ez a paraméter kizárólag a helyiségtől függ. Ha odébb is rakod a mikrofont, lényeges változást nem okozhat az utózengési időben, de a hangnyomás görbe más lesz. Ha összevetést akarsz végezni, azonos hangnyomáson és elhelyezéssel kell mérned.

Avatar
Irvine
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 146
Csatlakozott: 2012.01.18., szer. 19:02
Értékelés: 10
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Irvine »

Sajnos csak egy pár percig lehet szerkeszteni a hsz-t ahogy látom.
Méregetek itt közben egy méterrel hátrébb toltam a mikrofont. Úgy látom, hogy inkább az okozza a nagy eltérést az utózengési időben.
A mély átvitel jelentősen változik 40 és 75 Hz között.

Avatar
Irvine
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 146
Csatlakozott: 2012.01.18., szer. 19:02
Értékelés: 10
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Irvine »

Az létezik, hogy két erősítő között ekkora különbség legyen utózengésbe? Tudtommal az a helyiségtől függ.
Az egyik Marantz a másik egy Jungson.
Az össze hasonlítás nem teljesen korrekt, mert az egyik egy integrált a másik meg egy külső hangkártyával lett mérve. Elvileg ez nem lenne szabad, hogy befolyásolja a mérést, de majd ezt is kipróbálom.
A distortion=torzitás görbét, hogyan kell kielemezni, mikor jó?
Marantz_Jungson SPL.jpg
Marantz_Jungson SPL.jpg (318.34 KiB) Megtekintve 8330 alkalommal
Marantz_Jungson RT60.jpg
Marantz_Jungson RT60.jpg (213.8 KiB) Megtekintve 8330 alkalommal

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15208
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10353
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

fapaci írta:
2020.02.07., pén. 11:12
A következő akusztikai oktatás időpontja: február 23. 15 óra

Téma: akusztikai fogalmak, jelenségek, mérőeszközök, szoftverek, akusztikai mérés folyamata és kiértékelése

A foglalkozásról bővebben a honlapon lehet olvasni.
A februári helyek elfogytak, március 29-re van még 2 hely.

Avatar
Irvine
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 146
Csatlakozott: 2012.01.18., szer. 19:02
Értékelés: 10
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Irvine »

Köszi Fapaci!
Jogos nem írtam, de mivel szoba akusztika a topik címe így azt szeretném mérni. :D
Egy két közeltéri mérést csak azért fogok csinálni, hogy kizárjam előre az esetleges hangsugárzó hibákat. Bár nem gondolom, hogy bajuk lenne de egy mérésnél a feltételezés semmit nem ér.
Eddig a REW-el ismerkedtem, méregettem de szándékomban áll a HolmImpulse-al is megismerkedni, mérni.
Ránézek majd az általad említett paraméterekre is.
Jelenleg egy ERTR3-mas már nem kapható kis elemmel táplált mikrofon előerősítő kittel és egy Panasonic Wm-61a mikrofon kapszulával mérek.
Mivel az előerősítőnek a frekvencia menetét nem tudom megmérni így egyenlőre ez a mérés csak játékra jó.
Szándékomban áll venni egy gyári mérő mikrofont és ha komolyra fordul a dolog akkor kalibráltatni a mikrofont.
Sajnos ahol most vagyok 10 emeletes panel ház első emelete itt sosem fog igazán jól szólni semmi. De ismerkedni a görbékkel arra jó. :D

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15208
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10353
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

Irvine írta:
2020.02.08., szomb. 12:51
... azt szeretném megtudni, hogy a hangnyomás veszteségek pl. 10 K-nál -2 Db az mennyire érzékelhető, zavaró lehet zene hallgatás közben az ember számára.

Mérés szempontjából analóg mikrofonnál gondolom nincs túl sok jelentősége a mérésben, hogy 3 vagy 5 méteres mikrofon kábelt használok.
2 dB hangnyomás különbség már igen jól érzékelhető. Nagyjából 1 dB az az érték, amit mindenki észrevesz.

Egy korrekt szimmetrikus kábellel 15 méterig nincs gond. USB-s mikrofonoknál 5 felett kezdődnek a gondok.

Nem írtad, mit szeretnél mérni. Ha a rendszered átviteli képességeire vagy kíváncsi, arra a REW nem a legszerencsésebb választás, mivel ez az akusztikai paraméterekre van kihegyezve. De ha már ezzel próbálkozol, nézz rá a többi paraméterre is, pl. torzítás, fázismenet!

Avatar
Irvine
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 146
Csatlakozott: 2012.01.18., szer. 19:02
Értékelés: 10
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Irvine »

Újra előjött a téma, hogy elkezdek itthon mérni, most már (hobbi szinten) komolyabb mérőeszközökkel. A képen egy Asrock Z77 Extreme4 alaplap integrált hangkártyája és egy külső Behringer UMC22 külső hangkártya loop mérése látható kalibrációs file nélkül.
A külső hangkártyával jobban szól a rendszer ami nem meglepő. Ennek az nyilván a jobb dac chip plusz körítés is az oka, de azt szeretném megtudni, hogy a hangnyomás veszteségek pl. 10 K-nál -2 Db az mennyire érzékelhető, zavaró lehet zene hallgatás közben az ember számára. (Nyilván annak aki jól hall)

Mérés szempontjából analóg mikrofonnál gondolom nincs túl sok jelentősége a mérésben, hogy 3 vagy 5 méteres mikrofon kábelt használok. Olvastam erről anno és főleg a magas tartományban néhány tized decibeles csökkenést jelent.? Ez így van?
Csatolmányok
Külső belső hangkártya összehasonlítása.jpg
Külső belső hangkártya összehasonlítása.jpg (244.21 KiB) Megtekintve 8239 alkalommal

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15208
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10353
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

A következő akusztikai oktatás időpontja: február 23. 15 óra

Téma: akusztikai fogalmak, jelenségek, mérőeszközök, szoftverek, akusztikai mérés folyamata és kiértékelése

A foglalkozásról bővebben a honlapon lehet olvasni.

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15208
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10353
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

coolrob írta:
2020.01.25., szomb. 10:13
Sziasztok!

Nagyon örülnék ha Paci valamikor eljutna Eger környékére is, hogy segítsen rendbe tenni a szobaakusztikám.

Lenne még esetleg más jelentkező a környéken, hogy megszervezhesssünk neki egy turnét erre? :)

üdv: Robi
Ősszel jártam arra két hobbitársnál. Ha van másik jelentkező is Eger, Miskolc környékéről, megyek.

Avatar
coolrob
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 194
Csatlakozott: 2014.10.09., csüt. 09:16
Értékelés: 26

Re: Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: coolrob »

Sziasztok!

Nagyon örülnék ha Paci valamikor eljutna Eger környékére is, hogy segítsen rendbe tenni a szobaakusztikám.

Lenne még esetleg más jelentkező a környéken, hogy megszervezhesssünk neki egy turnét erre? :)

üdv: Robi

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15208
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10353
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

A következő akusztikai oktatás január 26-án 15 órától lesz. Lemondás miatt felszabadult egy hely.

További információk a honlapon, vagy emailben: info@luxoraudio.eu

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15208
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10353
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

Nobian írta:
2019.12.24., kedd 21:24
Némiképp hasonló a kérdésem mint tamagabanak. Én egy Omnitronic USB mikrofont vettem, ami (céljaimnak kellőképpen) lineáris 20kHz-ig. Ami nagyon furcsa volt számomra, hogy a hallgatási pozíciómban már 10kHz-nél óriási beszakadás van, és el sem "érjük" a 20kHz-et, jóllehet a hangfal 30kHz-et tud papírforma szerint (Xavian Piccola). A hangfal közelében mérve a 20kHz meg van, azonban ott is erős a beszakadás. Bizonyára ostoba kérdés, de lehetséges, hogy a magas frekvenciákhoz nagyobb hangnyomás kell? Én nem érzem, hogy hiányozna a magas, szóval mérési hibára tudok csak gondolni, azonban ki tudja? Azt még nem próbáltam meg, hogy beállítok egy high-pass filtert, hogy mi jut át 10kHz fölött, de az lesz a következő.

High-pass filterrel 15kHz felett csak akkor hallok valamit, ha teljesen felcsavarom a hangerőt. Ez még rendben is volna, de akkor mik azok a specifikációk amiket megadnak egy hangfalnál? 45Hz-30Khz (+/-3dB), csak maximális hangnyomanyás mellett?
Szia! 15 kHz felett a legtöbb embernél erősen romlik az érzékelés, azaz jóval gyengébben halljuk ezeket a magas hangokat a mélyebbekhez képest. Nagy baj nincs vele, hozzászokunk és nem éljük meg veszteségként, hasznos zenei információ sem igazán van ebben a tartományban. A dobozaidban dolgozó ring radiátor valóban képes magas tartományban is dolgozni, de a 30 kHz-es adat kicsit túlzás a gyártó részéről.

Nehéz olyan dologról beszélgetni, amit rajtad kívül senki nem látott. :D A mérési görbéiden látott beszakadásoknak sok oka lehet, mérési hiba, a mikrofon fogyatéka, a mérőszoftver rossz beállítása, stb. Ha mutatsz néhány görbét és leírod a mérési körülményeket, talán lehet rá mondani valamit. 20 kHz környékén erősen nyalábolttá válik a sugárzás, tehát ha a mikrofont nem a magassugárzó tengelyébe teszed, komoly beszakadást fogsz látni a görbéken. A méréstechnikának vannak szabályai, egy hangsugárzó korrekt mérése a szükséges eszközökön túl megkíván némi felkészültséget is.

u.i.: A REW nem hangsugárzó mérésre való.

Nobian
Isten Hozott! :)
Isten Hozott! :)
Hozzászólások: 8
Csatlakozott: 2013.01.20., vas. 10:52
Értékelés: 1

Re: Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Nobian »

BLX írta:
2019.12.24., kedd 22:50
Szerintem a dobozaiddal biztosan minden rendben van. A méréseket nem egy átlagos lakószobában szokták végezni, ezért is lehet eltérés a Te mérésed és a gyári mért adatok között. Milyen mérőjellel mérsz, milyen távolról, irányból, magasságból és milyen hangnyomással? Sok-sok dolog beleszólhat. Szerintem ezek a dobozok (Xavian Piccola) biztosan remekül szólnak. Szerintem dőlj hátra és hallgasd. 15kHz felett sajnos egy bizonyos kor után egyre kevésbé vagy egyáltalán nem hallunk. Ettől függetlenül, neked, hogy tetszik ennek a doboznak a hangja? :smile53:
A Piccola hangja kellemes. Sajnos mióta hallottam planar sugárzókat, semmi sem ugyan az... Így nehéz úgy tekintenem a Piccolára is mint korábban, de kónuszos hangfalakhoz mérten, szerintem szépen muzsikál. Egy nagy hibája van, hogy gyárilag kicsit túltolták rajta a basszust, de úgy tudom az egész XN sorozatra jellemző ez.

Nyilván beleszólhat a mérésbe egy csomó dolog, de a REW szerint a hangnyomás mértéke megfelelő, és a közeli mérés csak azt erősítette meg, hogy valóban elhanyagolható a hangerő a magasabb frekvenciákon, jóllehet a hangfal közelében mérhető a 20kHz közelében lévő tartomány. Ellenben nem arról lehet még szó, hogy a tweeterek nagyon egy irányba szórnak? De még ha így is van, akkor is a hang minden irányba kell terjedjen csekély fizikai ismereteim szerint. Ezért gondolnám, hogy a magas hangokhoz nagyobb hangnyomás kell...? Olvastam néhány cikket ami mintha ezt sugallaná, de nem találtam konkrétumot. Lehet, hogy ez evidencia, de a fizika soha nem volt erősségem.

Online
Avatar
BLX
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1201
Csatlakozott: 2017.12.11., hétf. 20:17
Értékelés: 935
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: BLX »

Nobian írta:
2019.12.24., kedd 21:24
Nobian írta:
2019.12.24., kedd 19:13
Sziasztok!

Némiképp hasonló a kérdésem mint tamagabanak. Én egy Omnitronic USB mikrofont vettem, ami (céljaimnak kellőképpen) lineáris 20kHz-ig. Ami nagyon furcsa volt számomra, hogy a hallgatási pozíciómban már 10kHz-nél óriási beszakadás van, és el sem "érjük" a 20kHz-et, jóllehet a hangfal 30kHz-et tud papírforma szerint (Xavian Piccola). A hangfal közelében mérve a 20kHz meg van, azonban ott is erős a beszakadás. Bizonyára ostoba kérdés, de lehetséges, hogy a magas frekvenciákhoz nagyobb hangnyomás kell? Én nem érzem, hogy hiányozna a magas, szóval mérési hibára tudok csak gondolni, azonban ki tudja? Azt még nem próbáltam meg, hogy beállítok egy high-pass filtert, hogy mi jut át 10kHz fölött, de az lesz a következő.

Köszönöm,
Ádám
High-pass filterrel 15kHz felett csak akkor hallok valamit, ha teljesen felcsavarom a hangerőt. Ez még rendben is volna, de akkor mik azok a specifikációk amiket megadnak egy hangfalnál? 45Hz-30Khz (+/-3dB), csak maximális hangnyomanyás mellett?

Köszönöm,
Ádám
Szerintem a dobozaiddal biztosan minden rendben van. A méréseket nem egy átlagos lakószobában szokták végezni, ezért is lehet eltérés a Te mérésed és a gyári mért adatok között. Milyen mérőjellel mérsz, milyen távolról, irányból, magasságból és milyen hangnyomással? Sok-sok dolog beleszólhat. Szerintem ezek a dobozok (Xavian Piccola) biztosan remekül szólnak. Szerintem dőlj hátra és hallgasd. 15kHz felett sajnos egy bizonyos kor után egyre kevésbé vagy egyáltalán nem hallunk. Ettől függetlenül, neked, hogy tetszik ennek a doboznak a hangja? :smile53:

Nobian
Isten Hozott! :)
Isten Hozott! :)
Hozzászólások: 8
Csatlakozott: 2013.01.20., vas. 10:52
Értékelés: 1

Re: Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Nobian »

Nobian írta:
2019.12.24., kedd 19:13
Sziasztok!

Némiképp hasonló a kérdésem mint tamagabanak. Én egy Omnitronic USB mikrofont vettem, ami (céljaimnak kellőképpen) lineáris 20kHz-ig. Ami nagyon furcsa volt számomra, hogy a hallgatási pozíciómban már 10kHz-nél óriási beszakadás van, és el sem "érjük" a 20kHz-et, jóllehet a hangfal 30kHz-et tud papírforma szerint (Xavian Piccola). A hangfal közelében mérve a 20kHz meg van, azonban ott is erős a beszakadás. Bizonyára ostoba kérdés, de lehetséges, hogy a magas frekvenciákhoz nagyobb hangnyomás kell? Én nem érzem, hogy hiányozna a magas, szóval mérési hibára tudok csak gondolni, azonban ki tudja? Azt még nem próbáltam meg, hogy beállítok egy high-pass filtert, hogy mi jut át 10kHz fölött, de az lesz a következő.

Köszönöm,
Ádám
High-pass filterrel 15kHz felett csak akkor hallok valamit, ha teljesen felcsavarom a hangerőt. Ez még rendben is volna, de akkor mik azok a specifikációk amiket megadnak egy hangfalnál? 45Hz-30Khz (+/-3dB), csak maximális hangnyomanyás mellett?

Köszönöm,
Ádám

Nobian
Isten Hozott! :)
Isten Hozott! :)
Hozzászólások: 8
Csatlakozott: 2013.01.20., vas. 10:52
Értékelés: 1

Re: Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Nobian »

Sziasztok!

Némiképp hasonló a kérdésem mint tamagabanak. Én egy Omnitronic USB mikrofont vettem, ami (céljaimnak kellőképpen) lineáris 20kHz-ig. Ami nagyon furcsa volt számomra, hogy a hallgatási pozíciómban már 10kHz-nél óriási beszakadás van, és el sem "érjük" a 20kHz-et, jóllehet a hangfal 30kHz-et tud papírforma szerint (Xavian Piccola). A hangfal közelében mérve a 20kHz meg van, azonban ott is erős a beszakadás. Bizonyára ostoba kérdés, de lehetséges, hogy a magas frekvenciákhoz nagyobb hangnyomás kell? Én nem érzem, hogy hiányozna a magas, szóval mérési hibára tudok csak gondolni, azonban ki tudja? Azt még nem próbáltam meg, hogy beállítok egy high-pass filtert, hogy mi jut át 10kHz fölött, de az lesz a következő.

Köszönöm,
Ádám

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15208
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10353
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

prando írta:
2019.12.20., pén. 18:45
Úgy látom, ez a szolgáltatásod még elèrhető, az új évben megkereslek (Budapest).
Kellemes ünnepeket!
:)
Igen, forog a kerék, Budapesten szinte bármikor elérhető, de járom az országot is.

Köszönöm, Neked is kellemes ünnepeket!

Avatar
prando
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 954
Csatlakozott: 2011.05.04., szer. 19:03
Értékelés: 160
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: prando »

fapaci írta:
2019.12.04., szer. 16:07
A következő hetekben várható akusztikai mérés helyszínek: Debrecen, Nyíregyháza, illetve Szeged és környékük. 2-2 hely van még mindegyik napra.

Úgy látom, ez a szolgáltatásod még elèrhető, az új évben megkereslek
(Budapest).
Kellemes ünnepeket!
:)
Vincent cd, Revox magnó, TEAC dac, Rotel RA985BX erősítő, diy phono, Vandersteen 1C hangfal, Vibavoice Omega500 tápkondi, ezek Béres János fórumtárs felújításában. Linn lp-játszó Oppo bluray, Heed táp, Fapaci, ACR, AudioNote, VdH, ZuAudio Event, Soner, Furutech kábelek, Triangle Antal hangfal.

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15208
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10353
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

A következő hetekben várható akusztikai mérés helyszínek: Debrecen, Nyíregyháza, illetve Szeged és környékük. 2-2 hely van még mindegyik napra.

Avatar
ZolaBA
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1818
Csatlakozott: 2006.10.31., kedd 09:10
Értékelés: 1651
Tartózkodási hely: Pilisvörösvár

Re: Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: ZolaBA »

venomer írta:
2019.11.16., szomb. 12:46
autópálya zaja, nyílt, beépítetlen területen. Más télen és más nyáron.
Szerintem a téli gumik gördülési zaja is nagyobb.
Rövid az élet ... egyél sok palacsintát!

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15208
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10353
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

venomer írta:
2019.11.16., szomb. 12:46
Egy kis kültéri akusztika & légkör.
Az erősen eltérő körülmények (hőmérséklet, páratartalom, a felszín nedvessége, pocsolyák, hótakaró, növényzet, szálló por, légmozgás, alapzaj) nagyon más az évszakok akusztikája, de az érzékelésünk is másként működik 0 fokban, mint 30 fokon.

Online
Avatar
pärt
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek
Hozzászólások: 3349
Csatlakozott: 2011.02.21., hétf. 23:30
Értékelés: 4302
Tartózkodási hely: Eger

Re: Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: pärt »

venomer írta:
2019.11.16., szomb. 12:46
pärt írta:
2019.11.13., szer. 20:23
Nem jó ötlet a kristálycukor: higroszkopikus. Ha hangról van szó, a pára a mi barátunk.
Egy kis kültéri akusztika & légkör. Van erről fizikaórai anyag, de nincs is előttem és szeretnék egy itteni eszmefuttatást erről, ha érdekel valakit. Legyen a gyakorlati példa egy autópálya zaja, nyílt, beépítetlen területen. Más télen és más nyáron. A meleg levegő felfelé szállító hatása is benne van a történetben (nyáron halkabb), ezen felül elfelejtett fogalmak és légkörről visszaverődő hatás is: nem törvényszerűen lineárisan csökkenő a zajszint távolodva a pályától. Fák lombozatának ügyét ne vegyük bele a jelenségbe.
Pilátus a krédóban esete. :D
Az idézet tőlem az ezo topicból jött át. Nem szeretem a túl sok emoticont, ide sem raktam, de füleleknek a kristályok jótékony hatásán ironizáló bejegyzésére reagáltam, szándékom szerint szintén ironikusan. Egy fórumtársunk- szerintem téves- megfigyelésére utaltam, amit a magas páratartalom hangra gyakorolt jótékony hatásával kapcsolatban tett.
A téli-nyári megfigyelésed szerintem a levegő sűrűségének, és igenis, a növényzet változásának (nem csak fa lombozat, hanem talajt takaró növények) tudható be. Hóról nem is beszélve, mert az aztán nagyon kellemesen csillapít. Hogy még mi mindennek, pontosabban minek igazán, azt majd hozzáértők kifejtik.

Válasz küldése

Vissza: “Luxor Audio”