Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Kábelezzünk

Online
Avatar
cables
Törzsgárda
Törzsgárda
Hozzászólások: 5070
Csatlakozott: 2012.07.04., szer. 13:21
Értékelés: 2050

Re: Kábelezzünk

Hozzászólás Szerző: cables »

kaef2 írta:
2020.01.02., csüt. 12:08
Aki nem hallgat számítógépről zenét, nem rak össze hozzá számítógépet és mondjuk saját bevallása szerint sem érdekli az ilyesmi, az "gyártóként" hogyan tervezi meg és mondjuk teszteli a saját termékét?
Jellemzően a hálózati és USB kábelek teljesítménye erősen rendszerfüggő.


Milyen tesztrendszereket használ hozzá? Honnan ismeri a szabványt és alkalmazza az előírásait?
Ezek használata, ismerete nélkül a kuncsaftnál, ha esetleg félremegy valami és tönkremegy egy alaplap vagy egy drága USB kártya, akkor hogyan vállal felelősséget érte?
Köszönöm, hogy aggódsz értem. Jólesik. Különösen év elején. Elmesélnék viszont valamit. Ha kicsit vulgáris lesz, az nem az én hibám. Most voltam kábelekkel valakinél -aki maga is kábeleket épít a barátjával, aki egy audio szalonban műszaki ember. Mindenféle kábelt kért, köztük tápot és USB-t. Amíg beraktuk a kábeleket elmesélte, hogy kik jártak nála kábelekkel, mit mondjak, a magyar audiózás krénje. Aztán vitték haza a kábeleiket, mert jobban szóltak a saját kábelei. Kicsit hallgatta az enyémekkel a hangot aztán idegesen, fejcsóválva felállt és szó szerint azt mondta, bocs, de így élő a szitú: Hát ez odabasz! Nem is szedte ki a kábeleket. Szabványokat nem vett elő és a tesztrendszerre se kérdezett rá!

Egyébiránt a szomszéd lépcsőházben van egy állandó teszt partnerem. Informatikus vele teszteljük az USB kábeleket, soha semmi probléma nem volt ennek során.

Avatar
mgus
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1525
Csatlakozott: 2010.02.18., csüt. 16:03
Értékelés: 377
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Kábelezzünk

Hozzászólás Szerző: mgus »

kaef2 írta:
2020.01.02., csüt. 12:03
Itt rögtön felmerül az, hogy érdemes lenne kábelezésben járatos szakember segítségét igénybe venni. Erre bárkinek meg van a lehetősége, mert az audió szalonok, vagy a nagyobb kábel gyártók képvisetei szívesen segítenek a kábelek kiválasztásában. A biztos megoldás ilyen esetekben is az, ha a kábelezésben jártas szakember a helyszínen, a tulajdonos saját rendszerében, saját akusztikus környezetében segít a kábelek kiválasztásában.
Ki és mitől lesz valaki:
kábelezésben járatos szakember
?
Amikor fejbe kiszámolja hogy hány elektron fut a kábelen. :D
MaXiMusz MF3.2,Hb-Ag 200,Low end PC,SBx Titán HD,Neotech NEI-1002,
Furutech Alpha Cable,Fi-50,Fi-32 GTX-D System,AG power & Nano liquid.

Avatar
kaef2
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5873
Csatlakozott: 2008.01.07., hétf. 20:53
Értékelés: 2373

Re: Kábelezzünk

Hozzászólás Szerző: kaef2 »

Aki nem hallgat számítógépről zenét, nem rak össze hozzá számítógépet és mondjuk saját bevallása szerint sem érdekli az ilyesmi, az "gyártóként" hogyan tervezi meg és mondjuk teszteli a saját termékét?
Jellemzően a hálózati és USB kábelek teljesítménye erősen rendszerfüggő.
Milyen tesztrendszereket használ hozzá? Honnan ismeri a szabványt és alkalmazza az előírásait?
Ezek használata, ismerete nélkül a kuncsaftnál, ha esetleg félremegy valami és tönkremegy egy alaplap vagy egy drága USB kártya, akkor hogyan vállal felelősséget érte?

Avatar
kaef2
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5873
Csatlakozott: 2008.01.07., hétf. 20:53
Értékelés: 2373

Re: Kábelezzünk

Hozzászólás Szerző: kaef2 »

Itt rögtön felmerül az, hogy érdemes lenne kábelezésben járatos szakember segítségét igénybe venni. Erre bárkinek meg van a lehetősége, mert az audió szalonok, vagy a nagyobb kábel gyártók képvisetei szívesen segítenek a kábelek kiválasztásában. A biztos megoldás ilyen esetekben is az, ha a kábelezésben jártas szakember a helyszínen, a tulajdonos saját rendszerében, saját akusztikus környezetében segít a kábelek kiválasztásában.
Ki és mitől lesz valaki:
kábelezésben járatos szakember
?

Online
Avatar
cables
Törzsgárda
Törzsgárda
Hozzászólások: 5070
Csatlakozott: 2012.07.04., szer. 13:21
Értékelés: 2050

Re: Kábelezzünk

Hozzászólás Szerző: cables »

cables írta:
2019.12.31., kedd 07:31
Jester írta:
2019.12.30., hétf. 22:02

Félretéve azt a kérdéskört, hogy a kábelezés szerintem mennyire fontos, engem egy dolog mindenképpen távoltart ettől az egésztől. Az pedig az, hogy hol lehet megálljt parancsolni ennek az egész komponenscserélgetésnek? A kábel ugye egy összekötő passzív komponens ami az egyik doboz (dac, erősítő, előfok) "utolsó" alkatrészét köti össze a következő doboz "első" alkatrészével. Ha továbbmegyünk a kábelezzünk filozófia mentén, akkor a dobozokon belüli alkatrészek, ellenállások minősége éppúgy, sőt akár jobban meghatározza a kapott hangot mint maga a kábel. Miért pont a kábelnek jut kitűntetett szerep? Talán mert otthon bárki nagyon egyszerűen kicserélheti?

A dobozban, ha már így hívod a készülékeket a tervezők elvégzik az alkatrészek, egyes fokozatok illesztését. Viszont a készülék kimenete és a kábel bemenete, majd a kábel kimenet és a következő készülék bemenete közötti illesztés már a tulaj feladata. Ezt hívjuk kábelezésnek.
------------------------------
Nagyon sok embert foglalkoztató kérdésre próbáltam válasz adni a fenti poszttal, és azt hiszem, aki akarta az értette is a beírásomat. Ebből a vázolt helyzetből érthetővé válik, hogy miért olyan bonyolult kérdés a kábelezés és arra is rávilágít, hogy miért "hoznak" olyan sokat az odaillő kábelek a hangzásban.

Arról van tehát szó, hogy szakértők által tervezett készülékeket kötnek össze kábelekkel jellemzően nem szakemberek a tulajdonosok. Itt rögtön felmerül az, hogy érdemes lenne kábelezésben járatos szakember segítségét igénybe venni. Erre bárkinek meg van a lehetősége, mert az audió szalonok, vagy a nagyobb kábel gyártók képvisetei szívesen segítenek a kábelek kiválasztásában. A biztos megoldás ilyen esetekben is az, ha a kábelezésben jártas szakember a helyszínen, a tulajdonos saját rendszerében, saját akusztikus környezetében segít a kábelek kiválasztásában.

Itt rögtön felmerül a kábelezés költségének kérdése, tapasztalatom szerint nagyon sokan egyszerűen nem engedhetik meg maguknak, hogy új kábeleket vegyenek pl. audio szalonokban. Inkább használtat vesznek, ott viszont szembe kell nézni azzal a keserű ténnyel, hogy csak kiváló használt kábeleket hírdetnek az eladók, mert ki is venne meg egy kábelt olyan szöveggel, hogy Azért adom el, mert idegesít az éles hangja.

Mennyit érdemes a rendszer kábeleire költeni? Semmikép sem érdemes a köztudatban keringő % határ összegeket figyelembe venni. Nem mennék bele ebbe mélyebben, elég arra gondolni, hogy a készülék és kábel áraknak semmi közük a teljesítményhez, a valós értékhez. Valaki (SZL) egyszer azt mondta nekem aki kábelt gyárt egy dologra figyeljen: drágán adja. Mert az embereknek nincs jó fülük és azt hiszik, ha valami drága, az jó is. Én ezt nem tartom helyesnek, minthogy azt sem, hogy kiemelkedően magas árat írnak az érdeklődőnek, de hozzáteszik, hogy most épp akciós a kábel, féláron megvehető. Ez egy üzleti fogás, ami arra épül, hogy mindenki szeret jól járni és hajlandó az irreális ár felét boldogan kifizetni.

Néhány gondolat a kábelek illeszkedéséről. Az én tapasztalatom szerint vannak kábelek, amelyeknek a teljesítménye pont az illeszkedés miatt rendszerfüggő. Jellemzően a hálózati és USB kábelek teljesítménye erősen rendszerfüggő. Volt olyan eset, hogy egy adott rendszerben három közül legrosszabb hangú USB kábel egy másik, éppenséggel jobb rendszerben a három közül a legjobban szólt. Ez azért durva, és nagyon indokolja, hogy miért érdemes egyidőben, egy meghallgatásra kábeleket összehasonlítani. Pontosan ugyanez a helyzet hálózati kábelekkel. A hálózati táplálás minőségét a zajelnyomás befolyásolja, sokkal inkább, mint az energia átvitel. A minél vastagabb huzal, annál jobb táplálás elv egyértelműen nem működik.
Azt talán ide sem kell írnom, hogy a fentiek a saját véleményemet tükrözik és nem zavar, ha másvalaki hasonló tapasztalattal másképp látja a fentieket. (folyt. köv.)

Avatar
tonee73
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 12040
Csatlakozott: 2008.12.12., pén. 11:49
Értékelés: 5712
Tartózkodási hely: SO15 0SB

Re: Kábelezzünk

Hozzászólás Szerző: tonee73 »

trane írta:
2020.01.02., csüt. 09:07


új év, új idők :rolleyes: > Rudolf, ha nem elektromos illesztésről írtál, akkor milyenről :quetionmark: hosszúságiról? gondolkodik.gif tényleg meg szeretném érteni azzal az "egyszerű kis fejem"mel leborulok.gif
Szerintem hagyd trane, az új év sem fog érdemi változást hozni...legalábbis a feszegetett szempontból. gondolkodik.gif

youtu.be/EX8q-MmIZPU
Jó zenék --> Marantz CD16 --> Etalon Suprampli --> Chario Constellation Delphinus mkII

Ha meghalsz, te nem tudod, hogy halott vagy, csak a többieknek nehéz.Ugyanez a helyzet akkor is, ha hülye vagy.

Avatar
fülelek
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 6934
Csatlakozott: 2005.08.08., hétf. 20:44
Értékelés: 4669
Tartózkodási hely: Csobánka

Re: Kábelezzünk

Hozzászólás Szerző: fülelek »

Ugyan már, nem kell komolyan venni egy szavát sem! Állítólag attól megy a bót, hogy annyit piszkálják, azért zrikál annyit!
Mert mindig van, aki védelmezi a gyengét, akkor is, ha folyamatosan tömény értemetlenséget irkál.
Tisztelt Adminok, nem szükséges figyelmeztetni, ez volt idén ebben a totyikban az utolsó hozzászólásom. Akit érdekel a véleményem a kábelezésről, a miértekről, a hogyan továbbról, az megtalál az adekvát helyeken.
Tompa Mihály után szabadon: Fiaim, csak kábelezzetek ! (már akinek az eszén kívül mond ez a név egyáltalán valamit :D)
újévi üdvözlettel: Szabó Zoltán

Online
Avatar
cables
Törzsgárda
Törzsgárda
Hozzászólások: 5070
Csatlakozott: 2012.07.04., szer. 13:21
Értékelés: 2050

Re: Kábelezzünk

Hozzászólás Szerző: cables »

trane írta:
2019.12.31., kedd 14:37
wittao írta:
2019.12.31., kedd 14:29
trane írta:
2019.12.31., kedd 14:15


Rudibá', ha ez annyira egyértelmű számodra, nem lenne egyszerűbb egy műszerrel elmenned az épp' aktuális delikvensedhez, frankón kimérni majd legyártani az oda illő kábelt :rolleyes: - mint cipelni egy köteget, és (a fentiek szerint, az illesztési tudományt /sic.!/ kihagyva) buta módon fülre próbálgatni :quetionmark: . mert "Ezt hívjuk kábelezésnek." :smile32: :smile53:
Milyen muszerre es milyen meresre gondolsz? Mondjuk legyen USB kabel: PC es DAC kozott, masodik versenyzunk egy DAC - VEGFOK (dac-nak szabalyozhato analog kimenete van.
Rudolf ír a h.sz.-ében elektromos illesztésről, erre írtam, amit leborulok.gif - nomeg meg a mérnök is ő :rolleyes: > őt kérdezzétek :goodluck:
BUÉK neked is erdőkerülő! Jővőre tanulj meg olvasni. Rudolf nem írt elektromos illesztésről, azt a te egyszerű kis fejed gondolta oda. Az a beírás egyébként nem a magad fajtádnak szólt, hanem értelmes gondolkodó embereknek.

Avatar
Jabi
Isten Hozott! :)
Isten Hozott! :)
Hozzászólások: 15
Csatlakozott: 2015.03.14., szomb. 21:58
Értékelés: 22

Re: Kábelezzünk

Hozzászólás Szerző: Jabi »

trane írta:
2019.12.31., kedd 14:15
cables írta:
2019.12.31., kedd 07:31
Jester írta:
2019.12.30., hétf. 22:02

Félretéve azt a kérdéskört, hogy a kábelezés szerintem mennyire fontos, engem egy dolog mindenképpen távoltart ettől az egésztől. Az pedig az, hogy hol lehet megálljt parancsolni ennek az egész komponenscserélgetésnek? A kábel ugye egy összekötő passzív komponens ami az egyik doboz (dac, erősítő, előfok) "utolsó" alkatrészét köti össze a következő doboz "első" alkatrészével. Ha továbbmegyünk a kábelezzünk filozófia mentén, akkor a dobozokon belüli alkatrészek, ellenállások minősége éppúgy, sőt akár jobban meghatározza a kapott hangot mint maga a kábel. Miért pont a kábelnek jut kitűntetett szerep? Talán mert otthon bárki nagyon egyszerűen kicserélheti?

A dobozban, ha már így hívod a készülékeket a tervezők elvégzik az alkatrészek, egyes fokozatok illesztését. Viszont a készülék kimenete és a kábel bemenete, majd a kábel kimenet és a következő készülék bemenete közötti illesztés már a tulaj feladata. Ezt hívjuk kábelezésnek.
Rudibá', ha ez annyira egyértelmű számodra, nem lenne egyszerűbb egy műszerrel elmenned az épp' aktuális delikvensedhez, frankón kimérni majd legyártani az oda illő kábelt :rolleyes: - mint cipelni egy köteget, és (a fentiek szerint, az illesztési tudományt /sic.!/ kihagyva) buta módon fülre próbálgatni :quetionmark: . mert "Ezt hívjuk kábelezésnek." :smile32: :smile53:
Szerintem viszont, pont a próbálgatás a lényeg. Nincs olyan, hogy mérés alapján gyártott tökéletes kábel, hiszen mindenkinek más a “hangkép ideálja”. Ez a játék lényege. Ezt hívjuk kábelezésnek!

Avatar
viri
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2061
Csatlakozott: 2007.02.06., kedd 19:58
Értékelés: 1625
Tartózkodási hely: Pest megye

Re: Kábelezzünk

Hozzászólás Szerző: viri »

Tctronic írta:
2019.12.31., kedd 10:19
viri írta:
2019.12.31., kedd 09:46

Ez nem olyan mint a jadis dacom, vagy a Convergent előfok, vagy az ATC hogy még olyan tartalékokat lehet belőlük előhozni, amire sokszor azt gondolom, hogy ezt meg talán a gyártója sem hitte volna :) Persze alapkábelekkel is tisztességesen, jól szól, egyszer le is írtam az AN-kondo rendszerről aktívra váltva, hogy a drága kondo ezüst kábelek árát inkább az elektronikákra költöttem, és tényleg jó döntés volt a végeredmény szempontjából. De aztán amikor elkezdtem rátalálni az ideillő minőségi kábelekre, nem kis különbséget hozott, igaz nagyon megdobta a rendszer árát, de én úgy érzem ha már ennyit ráköltöttem, akkor tényleg legyen qva jó, ezért abszolút megérte. A tanulság ebből, hogy a fontossági sorrend nem vagy-vagy, hanem is-is :) meg hogy mindent a maga helyén erdemes kezelni, és még sorolhatnám... :)
Elfogadom amit írsz. Természetesen logikusnak is tűnik. Akiknek (hú, de félve írom le) jobb (?) rendszerük van, azoknál lehet jobban észrevehető a kábel-kábel közötti eltérés. De ahogy írtad már az alapkábellel is tisztességesen szólt. Ez már lehet több embernek bőven elég lett volna. Azt, hogy valaki hol áll meg, mikor mondja azt: ez nekem már jó, sok mindentől függ. Lehet valaki más már nem akart volna tovább menni....Ez már innentől inkább pszichológia, szociológia, és filozófia.
Ez pontosan így van szerintem is.
Audio PC(PPV3)- Lab12DAC1Reference - Convergent Audio Technology SL1 sign.- PS Audio Delta 250 monoblokkok - JBL 250Ti Classic Edition - 2db Rythmik Audio F15 sub - Audience Conductor hf kábel + ic-k, Entreq Primer pro usb, ösvény végén: Siltech octopus signature

Avatar
Tctronic
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2509
Csatlakozott: 2014.06.26., csüt. 12:00
Értékelés: 2306
Tartózkodási hely: Kistarcsa

Re: Kábelezzünk

Hozzászólás Szerző: Tctronic »

viri írta:
2019.12.31., kedd 09:46

Ez nem olyan mint a jadis dacom, vagy a Convergent előfok, vagy az ATC hogy még olyan tartalékokat lehet belőlük előhozni, amire sokszor azt gondolom, hogy ezt meg talán a gyártója sem hitte volna :) Persze alapkábelekkel is tisztességesen, jól szól, egyszer le is írtam az AN-kondo rendszerről aktívra váltva, hogy a drága kondo ezüst kábelek árát inkább az elektronikákra költöttem, és tényleg jó döntés volt a végeredmény szempontjából. De aztán amikor elkezdtem rátalálni az ideillő minőségi kábelekre, nem kis különbséget hozott, igaz nagyon megdobta a rendszer árát, de én úgy érzem ha már ennyit ráköltöttem, akkor tényleg legyen qva jó, ezért abszolút megérte. A tanulság ebből, hogy a fontossági sorrend nem vagy-vagy, hanem is-is :) meg hogy mindent a maga helyén erdemes kezelni, és még sorolhatnám... :)
Elfogadom amit írsz. Természetesen logikusnak is tűnik. Akiknek (hú, de félve írom le) jobb (?) rendszerük van, azoknál lehet jobban észrevehető a kábel-kábel közötti eltérés. De ahogy írtad már az alapkábellel is tisztességesen szólt. Ez már lehet több embernek bőven elég lett volna. Azt, hogy valaki hol áll meg, mikor mondja azt: ez nekem már jó, sok mindentől függ. Lehet valaki más már nem akart volna tovább menni....Ez már innentől inkább pszichológia, szociológia, és filozófia.
"A szépség nem maguknak a dolgoknak a tulajdonsága, hanem pusztán az azokat szemlélő elmében keletkezik."

Avatar
viri
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2061
Csatlakozott: 2007.02.06., kedd 19:58
Értékelés: 1625
Tartózkodási hely: Pest megye

Re: Kábelezzünk

Hozzászólás Szerző: viri »

hollohazi írta:
2019.12.31., kedd 07:24
viri írta:
2019.12.30., hétf. 23:28
asebestyen írta:
2019.12.30., hétf. 23:01


Valahogy úgy van ez szerintem, mint általában minden, hogy az teljes érzéketlenség és a túlérzékenység se az igazi, jó eséllyel valahol a kettő közt lehet az igazság.
Én azt tapasztaltam, hogy nem annyira a készülék (persze azokon belül is van különbség) érzékeny, vagy nem érzékeny a kábel változásra, hanem leginkább a rendszer!
Van egy másodrendszerem JPW sonátákkal AI Alto vagy néha Creek erősítővel, egy Dune HD Max az elején (vagy a tv) és tök élvezetesen szól, de teljesen felesleges kábelekkel vacakolni, próbáltam már, nagyon fülelni kell hogy apró különbségeket észre vegyek, de egyikkel sem lényegesen jobb, max más. Egyszerűen nincs olyan felbontása a rendszernek, hogy értelme legyen. Nagyobb kábelekkel nem próbálkoztam, de gyanítom ott a "nagyító" hatás többet ártana, mint használna. A "nagy" rendszeremben meg rendkívül izgalmasnak tartom, hogy egy occ ezüst tápkábel (vagy most már kettő) milyen finom részleteket hoz ki a felvételekből, műfaj függetlenül, és lenyűgöznek az ATC-k szó szerint. Pontosabban a jól megválasztott zene, az ATC-n keresztül :) Részletezni ugyan nincs kedvem a hatást, a már mások által is alaposan kitárgyalt anti hangulat miatt, meg elég nehéz is lenne szavakba önteni, de gondoltam azért mégis legyen szó egy kis kábelezésről is a topikban :)
Az Alto-JPW Sonata rendszer, megfelelően installálva/állványok/, nemhogy meghálálja, hanem követeli a réz 47 LAB/ Audio Note/ Kondo/ Radnai kábelezést, semmilyen fül nem kell hozzá. Ez nyilván az elektronikát, hangsugárzót minősíti.
Ezt már máskor is olyan határozottan írtad, hogy annak hatására kb. 2 éve vettem 47 labokat, full bekábeleztem, és nem volt rossz, de azokon az értelmetlen szűk kereteken belül (minimál változás) amit az előbb leírtam, kicsit vékonyította a hangot, egyáltalán nem győzött meg, inkább visszakerült a saec 1980 ic, meg az olcsó belden hf kábel, és van damme hálózati. Persze a 47 lab is olcsó, nem lett volna rossz megoldás, de inkább eladtam. Hidd el, semmilyen késztetést nem érzek cserélgetni, ez a rendszer így kerek ahogy van.
Ez nem olyan mint a jadis dacom, vagy a Convergent előfok, vagy az ATC hogy még olyan tartalékokat lehet belőlük előhozni, amire sokszor azt gondolom, hogy ezt meg talán a gyártója sem hitte volna :) Persze alapkábelekkel is tisztességesen, jól szól, egyszer le is írtam az AN-kondo rendszerről aktívra váltva, hogy a drága kondo ezüst kábelek árát inkább az elektronikákra költöttem, és tényleg jó döntés volt a végeredmény szempontjából. De aztán amikor elkezdtem rátalálni az ideillő minőségi kábelekre, nem kis különbséget hozott, igaz nagyon megdobta a rendszer árát, de én úgy érzem ha már ennyit ráköltöttem, akkor tényleg legyen qva jó, ezért abszolút megérte. A tanulság ebből, hogy a fontossági sorrend nem vagy-vagy, hanem is-is :) meg hogy mindent a maga helyén erdemes kezelni, és még sorolhatnám... :)
Audio PC(PPV3)- Lab12DAC1Reference - Convergent Audio Technology SL1 sign.- PS Audio Delta 250 monoblokkok - JBL 250Ti Classic Edition - 2db Rythmik Audio F15 sub - Audience Conductor hf kábel + ic-k, Entreq Primer pro usb, ösvény végén: Siltech octopus signature

Avatar
lehoako
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5319
Csatlakozott: 2009.05.06., szer. 13:30
Értékelés: 1023

Re: Kábelezzünk

Hozzászólás Szerző: lehoako »

lehoako írta:
2019.12.31., kedd 09:27
Jester írta:
2019.12.30., hétf. 22:34
audioline írta:
2019.12.30., hétf. 22:11
Szerintetek mi - kéne legyen - a célja egy Hifis "kábelezzünk" fórumnak? A vezeték ellenes liga válaszai is érdekelnének. Kivételesen. :D
Szerintem a kábelezés esetén praktikummal kapcsolatos kérdések merülhetnek fel. Pár ilyen dolog:

- Ha valaki magának készít kábelt, akkor X gyártó Y típusú kábelcsatija milyen vastag kábel befogadására képes, milyen csatlakozóterminálokat érdemes használni.
- Melyik kábel, csatlakozó szerelhető könnyen, forrasztási tippek trükkök. Egyáltalán nem a legolcsóbb kábelek és csatlakozók a legjobbak, gondolom aki készített már magának kábelt az tudja, hogy amatőrként bizonyos csatlakozókkal/kábelekkel sokkal könnyebb dolgozni, ezek általában jobb minőségűek, átgondoltabb kialakításúak, drágábbak is mint a legolcsóbb csatik.
- Szerelt kábelnél is ugyanúgy szempont a csatlakoztathatóság a terminálba, melyik kábel hajlékony, melyik merev stb...
- Szigetelés minősége, mennyire könnyen szed fel zajt, stb... Ezek még mérhető dolgok is.
- Digit kábeleknél, főleg USB-nél érdekes kérdés, hogy milyen hosszban működik még, minél hosszabb a kábel annál fontosabb a megfelelő szigetelés
- HDMI-nél szintén érdekes lehet, hogy mondjuk 10 méter fölötti hosszban milyen készülékekkel működött és milyennel nem. Nekem van olyan 15 méteres HDMI kábelem, ami pl. monitorral nem hajlandó együttműködni, de projektorral simán használom 10 éve.

Ilyenek. Persze ez nem mindig jelentene naponta 200 új hozzászólást, de nem feltétlenül az az egészséges ha egy hifi fórum legpörgőbb topikja a "kábelezzünk".
Fenti szempontok között 0 helyen fordul elő a kábel adott rendszerben produkált hangja. Ha pont ez nem érdekel, sztem a prohardver a Te pályád. Itt a hang talán az egyik legfontosabb ismérve egy kábelnek. SZVSZ.

POnt tegnap találtam meg egy kb 3 éve mellőzőtt nehai tápkábelt és dugtam be a PCbe a nullforintos ingyenkábel helyett. Te Jessy, ezt Neked is hallanod kéne... :D :smile32:

Avatar
lehoako
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5319
Csatlakozott: 2009.05.06., szer. 13:30
Értékelés: 1023

Re: Kábelezzünk

Hozzászólás Szerző: lehoako »

Jester írta:
2019.12.30., hétf. 22:34
audioline írta:
2019.12.30., hétf. 22:11
Szerintetek mi - kéne legyen - a célja egy Hifis "kábelezzünk" fórumnak? A vezeték ellenes liga válaszai is érdekelnének. Kivételesen. :D
Szerintem a kábelezés esetén praktikummal kapcsolatos kérdések merülhetnek fel. Pár ilyen dolog:

- Ha valaki magának készít kábelt, akkor X gyártó Y típusú kábelcsatija milyen vastag kábel befogadására képes, milyen csatlakozóterminálokat érdemes használni.
- Melyik kábel, csatlakozó szerelhető könnyen, forrasztási tippek trükkök. Egyáltalán nem a legolcsóbb kábelek és csatlakozók a legjobbak, gondolom aki készített már magának kábelt az tudja, hogy amatőrként bizonyos csatlakozókkal/kábelekkel sokkal könnyebb dolgozni, ezek általában jobb minőségűek, átgondoltabb kialakításúak, drágábbak is mint a legolcsóbb csatik.
- Szerelt kábelnél is ugyanúgy szempont a csatlakoztathatóság a terminálba, melyik kábel hajlékony, melyik merev stb...
- Szigetelés minősége, mennyire könnyen szed fel zajt, stb... Ezek még mérhető dolgok is.
- Digit kábeleknél, főleg USB-nél érdekes kérdés, hogy milyen hosszban működik még, minél hosszabb a kábel annál fontosabb a megfelelő szigetelés
- HDMI-nél szintén érdekes lehet, hogy mondjuk 10 méter fölötti hosszban milyen készülékekkel működött és milyennel nem. Nekem van olyan 15 méteres HDMI kábelem, ami pl. monitorral nem hajlandó együttműködni, de projektorral simán használom 10 éve.

Ilyenek. Persze ez nem mindig jelentene naponta 200 új hozzászólást, de nem feltétlenül az az egészséges ha egy hifi fórum legpörgőbb topikja a "kábelezzünk".
Fenti szempontok között 0 helyen fordul elő a kábel adott rendszerben produkált hangja. Ha pont ez nem érdekel, sztem a prohardver a Te pályád. Itt a hang talán az egyik legfontosabb ismérve egy kábelnek. SZVSZ.

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Kábelezzünk

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

diagnet írta:
2019.12.31., kedd 00:59
fapaci írta:
2019.12.30., hétf. 21:03
Hát mit vétettem én? :D Biztos, hogy nekem szántad ezt a tanácsot?
Általában a szekértáborok létrehozása nem szokott megoldani semmit...
Értem, de továbbra sem tudom, miért nekem írod ezeket. Még csak hasonlót sem javasoltam. A kereskedők, gyártók jelenléte a fórum egyik specialitása, amit a tulajdonos talált ki annak idején és a mai napig nincs igazán szabályozva, nem is lehet. Emberi kvalitásokon múlik, ki miként él (vissza) az adott lehetőségekkel, ezt kívülről nem lehet kontrollálni.

Online
Avatar
cables
Törzsgárda
Törzsgárda
Hozzászólások: 5070
Csatlakozott: 2012.07.04., szer. 13:21
Értékelés: 2050

Re: Kábelezzünk

Hozzászólás Szerző: cables »

Jester írta:
2019.12.30., hétf. 22:02

Félretéve azt a kérdéskört, hogy a kábelezés szerintem mennyire fontos, engem egy dolog mindenképpen távoltart ettől az egésztől. Az pedig az, hogy hol lehet megálljt parancsolni ennek az egész komponenscserélgetésnek? A kábel ugye egy összekötő passzív komponens ami az egyik doboz (dac, erősítő, előfok) "utolsó" alkatrészét köti össze a következő doboz "első" alkatrészével. Ha továbbmegyünk a kábelezzünk filozófia mentén, akkor a dobozokon belüli alkatrészek, ellenállások minősége éppúgy, sőt akár jobban meghatározza a kapott hangot mint maga a kábel. Miért pont a kábelnek jut kitűntetett szerep? Talán mert otthon bárki nagyon egyszerűen kicserélheti?

A dobozban, ha már így hívod a készülékeket a tervezők elvégzik az alkatrészek, egyes fokozatok illesztését. Viszont a készülék kimenete és a kábel bemenete, majd a kábel kimenet és a következő készülék bemenete közötti illesztés már a tulaj feladata. Ezt hívjuk kábelezésnek.

Avatar
hollohazi
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 981
Csatlakozott: 2014.02.07., pén. 09:19
Értékelés: 302
Tartózkodási hely: Balatonfüred

Re: Kábelezzünk

Hozzászólás Szerző: hollohazi »

viri írta:
2019.12.30., hétf. 23:28
asebestyen írta:
2019.12.30., hétf. 23:01
MrCollector írta:
2019.12.30., hétf. 22:53

Szerintem meg azzal a készülékkel van "baj" ami nem reagál.
Valahogy úgy van ez szerintem, mint általában minden, hogy az teljes érzéketlenség és a túlérzékenység se az igazi, jó eséllyel valahol a kettő közt lehet az igazság.
Én azt tapasztaltam, hogy nem annyira a készülék (persze azokon belül is van különbség) érzékeny, vagy nem érzékeny a kábel változásra, hanem leginkább a rendszer!
Van egy másodrendszerem JPW sonátákkal AI Alto vagy néha Creek erősítővel, egy Dune HD Max az elején (vagy a tv) és tök élvezetesen szól, de teljesen felesleges kábelekkel vacakolni, próbáltam már, nagyon fülelni kell hogy apró különbségeket észre vegyek, de egyikkel sem lényegesen jobb, max más. Egyszerűen nincs olyan felbontása a rendszernek, hogy értelme legyen. Nagyobb kábelekkel nem próbálkoztam, de gyanítom ott a "nagyító" hatás többet ártana, mint használna. A "nagy" rendszeremben meg rendkívül izgalmasnak tartom, hogy egy occ ezüst tápkábel (vagy most már kettő) milyen finom részleteket hoz ki a felvételekből, műfaj függetlenül, és lenyűgöznek az ATC-k szó szerint. Pontosabban a jól megválasztott zene, az ATC-n keresztül :) Részletezni ugyan nincs kedvem a hatást, a már mások által is alaposan kitárgyalt anti hangulat miatt, meg elég nehéz is lenne szavakba önteni, de gondoltam azért mégis legyen szó egy kis kábelezésről is a topikban :)
Az Alto-JPW Sonata rendszer, megfelelően installálva/állványok/, nemhogy meghálálja, hanem követeli a réz 47 LAB/ Audio Note/ Kondo/ Radnai kábelezést, semmilyen fül nem kell hozzá. Ez nyilván az elektronikát, hangsugárzót minősíti.
47 Lab Midnight Blue Cd játszó, 47 Lab Midnight Blue elő-és végerősítő, 47 Lab Lens Alnico széles sávú hangsugárzó , Funk Vector III lemezjátszó, Funk FX 3 kar, Hana SL MC hangszedő,  47 Lab Shigaraki MC phono, Tiglon, Shun Mook, Schallwand, Schnerzinger

Avatar
diagnet
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 509
Csatlakozott: 2012.12.06., csüt. 21:55
Értékelés: 569

Re: Kábelezzünk

Hozzászólás Szerző: diagnet »

fapaci írta:
2019.12.30., hétf. 21:03

Hát mit vétettem én? :D Biztos, hogy nekem szántad ezt a tanácsot?
Általában a szekértáborok létrehozása nem szokott megoldani semmit. A szalámi taktika nem a hifizők érdekeit szolgálja.
Így is éppen eléggé szekcionált a fórum. A felvásárlási tanács irónia volt és egyben az egyetlen megoldás is a szabad vélemény elnyomására.
Nem hiába alkalmazzák egyesek.
A panaszkodások ellenére érdekes módon az összes említésre méltó(akik regisztrált retailerként szerepelnek a gyártók oldalán) viszonteladó képviselteti magát a számukra kijelölt topikokban. Kúltúrált keretek között, a szabályzatot betartva kommunikálnak.
De érdekes módon egy részük kiterjesztett hatáskörben ad-hoc módon tovább folytatja a kereskedői tevékenységét az általános fórumcsoportokban. Alkalom adtán személyeskedéssel, cinikus karaktergyilkolászással érvényt szerezve érdekeiknek. Lehet, hogy inkább ebben a megközelítésben kellene változtatásokon gondolkodni...

Jut eszembe, a minap volt egy érdekes telefonbeszélgetésem.
Eskü nem én voltam :) Méréstechnikából maradt usb kábelt használok és nem szoktam senkit hívogatni.

LIMAR
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1392
Csatlakozott: 2017.04.27., csüt. 18:06
Értékelés: 3332
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Kábelezzünk

Hozzászólás Szerző: LIMAR »

asebestyen írta:
2019.12.30., hétf. 22:38
Nehezíti a kommunikációt, hogy a tápláléklánc minden szereplője 1 ketrecbe van zárva. Tervező, gyártó, barkácsoló, kereskedő, a termék boldog vagy épp elkeseredett tulajdonosa.
Ez az esetek többségében sajnálatosan igaz és érthető is. Egy kereskedő, gyártó sohasem fogja a saját termékét alárendelni.
Nekem abban a szerencsében van részem, hogy 10+ évig gyűjtögettem és használtam azokat a kábeleket, amit akkor még nem mi forgalmaztunk, de úgy értékeltem őket, hogy az én igényeimet az én saját rendszeremben azok szolgálják a legjobban. Az idő úgy hozta, hogy ma már hozzánk tartozik az a gyártó, akit sok éve már nagyon nagyra értékeltem és megbecsültem. Ez nagy boldogsággal tölt el és büszke vagyok, hogy arra, hogy ma már mi forgalmazhatjuk ennek a patinás gyártónak a termékeit.
Mindezek mellet a mai napig is használok magyar gyártó összekötő kábeleit is a saját otthoni rendszeremben nagy megelégedéssel, mivel lehetőségeimhez mérten még a saját termékeink közül sem találtam a rendszerembe és ízlésemhez jobban illeszkedőt.
Eszközeimet, kábeleimet szerencsére csak nagyon ritkán cserélem, a jelenlegi eszközeim minimum öt évesek már, de 10 év fölötti is van közöttük. Én megtaláltam azt a rendszert, amivel bármikor boldogan tudok zenét hallgatni.
Szerintem a legfontosabb az, hogy mindenki saját magával legyen tisztában, mielőtt komolyabb lépésre szánja el magát. Döntése tudatos és ne ösztönszerű, véletlenszerű legyen. Ismerje meg magát, saját ízlését. Ezeket hozza összhangba a lehetőségeivel és az ezt kielégítő eszközökkel. Amíg ez az önismeret nincs meg, addig tapasztalatokat kell gyűjteni barátoknál, fórumtársaknál, kiállításokon, kereskedőknél. Utána, ha ez már megvan, a dolog sokkal könnyebb. Haladni kell egy magunk által kijelölt úton a lehetőségeink szerint.

Avatar
viri
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2061
Csatlakozott: 2007.02.06., kedd 19:58
Értékelés: 1625
Tartózkodási hely: Pest megye

Re: Kábelezzünk

Hozzászólás Szerző: viri »

asebestyen írta:
2019.12.30., hétf. 23:01
MrCollector írta:
2019.12.30., hétf. 22:53

Szerintem meg azzal a készülékkel van "baj" ami nem reagál.
Valahogy úgy van ez szerintem, mint általában minden, hogy az teljes érzéketlenség és a túlérzékenység se az igazi, jó eséllyel valahol a kettő közt lehet az igazság.
Én azt tapasztaltam, hogy nem annyira a készülék (persze azokon belül is van különbség) érzékeny, vagy nem érzékeny a kábel változásra, hanem leginkább a rendszer!
Van egy másodrendszerem JPW sonátákkal AI Alto vagy néha Creek erősítővel, egy Dune HD Max az elején (vagy a tv) és tök élvezetesen szól, de teljesen felesleges kábelekkel vacakolni, próbáltam már, nagyon fülelni kell hogy apró különbségeket észre vegyek, de egyikkel sem lényegesen jobb, max más. Egyszerűen nincs olyan felbontása a rendszernek, hogy értelme legyen. Nagyobb kábelekkel nem próbálkoztam, de gyanítom ott a "nagyító" hatás többet ártana, mint használna. A "nagy" rendszeremben meg rendkívül izgalmasnak tartom, hogy egy occ ezüst tápkábel (vagy most már kettő) milyen finom részleteket hoz ki a felvételekből, műfaj függetlenül, és lenyűgöznek az ATC-k szó szerint. Pontosabban a jól megválasztott zene, az ATC-n keresztül :) Részletezni ugyan nincs kedvem a hatást, a már mások által is alaposan kitárgyalt anti hangulat miatt, meg elég nehéz is lenne szavakba önteni, de gondoltam azért mégis legyen szó egy kis kábelezésről is a topikban :)
Audio PC(PPV3)- Lab12DAC1Reference - Convergent Audio Technology SL1 sign.- PS Audio Delta 250 monoblokkok - JBL 250Ti Classic Edition - 2db Rythmik Audio F15 sub - Audience Conductor hf kábel + ic-k, Entreq Primer pro usb, ösvény végén: Siltech octopus signature

Avatar
Coyoman
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 140
Csatlakozott: 2014.03.22., szomb. 18:52
Értékelés: 122

Re: Kábelezzünk

Hozzászólás Szerző: Coyoman »

Uraim!

Mielőtt szétkapnátok egymást, elárulom mindjárt itt az újabb esztendő.
Ígérem, hogy jövőre mindenkinek is jobb lesz, mindenkinek is igaza lesz. Az ezoterikus brigádnak, a szkeptikus mindent mérőknek, sárkány és óriásölő Rudibá gyülijének, mérnököknek, konzum spiritisztáknak, Kondo san híveinek, forgalmazóknak, tényleg mindenkinek. A hifi homokozó mindenkinek elég tágas lesz, móka és kacagás hangjai fognak torzítás nélkül gyorsulva tágulni-száguldani a végtelen felé... nem lesz senki, ki útjukat állná.
Amennyiben eme jövőkép mégsem válna be, a "vesztesek" meghívhatnak egy jófajta cseh sörre.
(Az itt leírtakért semmilyen felelősséget nem vállalok!)
https://www.youtube.com/watch?v=SJUhlRoBL8M

Avatar
mgus
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1525
Csatlakozott: 2010.02.18., csüt. 16:03
Értékelés: 377
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Kábelezzünk

Hozzászólás Szerző: mgus »

Jester írta:
2019.12.30., hétf. 22:02

Félretéve azt a kérdéskört, hogy a kábelezés szerintem mennyire fontos, engem egy dolog mindenképpen távoltart ettől az egésztől. Az pedig az, hogy hol lehet megálljt parancsolni ennek az egész komponenscserélgetésnek? A kábel ugye egy összekötő passzív komponens ami az egyik doboz (dac, erősítő, előfok) "utolsó" alkatrészét köti össze a következő doboz "első" alkatrészével. Ha továbbmegyünk a kábelezzünk filozófia mentén, akkor a dobozokon belüli alkatrészek, ellenállások minősége éppúgy, sőt akár jobban meghatározza a kapott hangot mint maga a kábel. Miért pont a kábelnek jut kitűntetett szerep? Talán mert otthon bárki nagyon egyszerűen kicserélheti? Persze tudom, az audiofil kondibiznisz is megy, de azért jóval kisebb léptékű mint a kábeles. Hol van a határ? Minden komponensünk összes alkatrészét cserélhetnénk jobbra. Nem-e járunk jobban ha ezt az összeget egy jobb hangsugárzóra vagy szobaakusztikára költjük? Hiszen azért azt senki sem vonhatja kétségbe, hogy ez a két rendszerelem határozza meg legjobban a kapott hangminőséget.
Az hogy hol a határ azt mi magunk határozzuk meg, ezzel még jól szól ezzel már nem, tesztelések kellenek hozzá.
a kábel ami táplál és küld, ezeket figyelmen kívül hagyjuk akkor nem is hifizünk. Jó magamnak van egy hangzás ideálom amit csak jobb kábelekkel sikerül elérnem, szerintem ez minden megmagyaráz, egy személyes ideál képet, hangzás képet kell elképzelni. Ezt az olcsóbb kábelek sajnos nem tudják, ezért kell magunkban eldönteni hogy mire van igény. Biztos lehet fokozni az igényeket ha van rá bőven keret, én már elértem amit gondoltam magamnak hangzást, a többi ami jön az csak bónusz. Önmagában a kábel se képes csodákra, ha nem értjük vagy nincs motiváció akkor maradunk egy alsóbb szinten ami téged is beszipantott, de lehet csak idő kérdése és te is rájösz saját magadtól mi a jó, nekem is több évbe tellett.
MaXiMusz MF3.2,Hb-Ag 200,Low end PC,SBx Titán HD,Neotech NEI-1002,
Furutech Alpha Cable,Fi-50,Fi-32 GTX-D System,AG power & Nano liquid.

Online
Avatar
asebestyen
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 5859
Csatlakozott: 2017.11.26., vas. 10:59
Értékelés: 7195
Tartózkodási hely: Bokod

Re: Kábelezzünk

Hozzászólás Szerző: asebestyen »

MrCollector írta:
2019.12.30., hétf. 22:53

Szerintem meg azzal a készülékkel van "baj" ami nem reagál.
Valahogy úgy van ez szerintem, mint általában minden, hogy az teljes érzéketlenség és a túlérzékenység se az igazi, jó eséllyel valahol a kettő közt lehet az igazság.
Alces 6 | Mac Mini M1 | Audio-gd Reference 10.32 | Genelec 1031APM aktív monitorok | DIY Oyaide kábelezés



 

Avatar
Tctronic
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2509
Csatlakozott: 2014.06.26., csüt. 12:00
Értékelés: 2306
Tartózkodási hely: Kistarcsa

Re: Kábelezzünk

Hozzászólás Szerző: Tctronic »

Off

M2 Akusztik KFT megy. Tök jó. :rolleyes:
"A szépség nem maguknak a dolgoknak a tulajdonsága, hanem pusztán az azokat szemlélő elmében keletkezik."

MrCollector
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2612
Csatlakozott: 2018.07.02., hétf. 13:52
Értékelés: 311

Re: Kábelezzünk

Hozzászólás Szerző: MrCollector »

asebestyen írta:
2019.12.30., hétf. 22:51
MrCollector írta:
2019.12.30., hétf. 22:46
"Viszont a jelentőségét itt sokan olyan szinten eltúlozzák,..."
Sajnos én hallottam már olyan mértékű változást egy kb. 5.5 milliós rendszerben, 1db 200e Ft-os tápkábel kicserélése után (megjegyzem olcsóbbra) a forrásban, hogy átértékelődött a rendszer "addigi" értéke. Amíg ilyet valaki nem tapasztal az elképzelni sem tudja. És ez csak egy példa a sok közül sajnos...
Sajnos én is hallottam kábelek szintjén elég komoly különbséget tápkábel csere kapcsán is, ugyanakkor azt gondolom, hogy az a készülék, amelyik így reagál (vagy akár ellenkező irányba) egy tápkábel cserére, ott valami műszakilag nem az igazi, akkor se ha marha drága és ha éppen nagyon jónak halljuk.
Szerintem meg azzal a készülékkel van "baj" ami nem reagál.

Válasz küldése

Vissza: “Hifi”