Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Audiophile ösvény vs tápszűrő kondicionáló

Avatar
nadtom
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1472
Csatlakozott: 2016.08.31., szer. 01:25
Értékelés: 402

Re: Audiophile ösvény vs tápszűrő kondicionáló

Hozzászólás Szerző: nadtom »

istvan01 írta:
2020.01.24., pén. 08:15
nadtom írta:
2020.01.24., pén. 03:29
István,
Anno még a javaslatodra vettem Schaffner FN 2070-36-08 egyfázisú szűrőt. Még nem kötöttem be :rolleyes: , de ide már nem is fogom, mert az idén építkezünk.
Az új házban 3x25A lesz a hőszipka miatt. Úgy tervezem, hogy külön ösvény lesz a hifinek az órától, sima tömör 2,5mm2-es rézvezeték 14x51-es, 32A-es olvadóbiztivel. Ezt a szűrőt a hifi ágba kellene bekötni az olvadó bizti után?
Ezt javasoltam? Jó régen lehetett. Igen, ebből a Schaffner FN2070-esből a 6A-est én is sokáig használtam forráshoz, Pioneer CD játszóhoz. De pár év után kiszerettem belőle. Egy-egy db ennél nagyobb áramú ipari szintén két fokozatút 10A-est használtam a csöves monoblokkok előtt, amik egyenként 2,5A max felvételűek, de később abból is kiszerettem. Ami szűrőhatást kifejtenek, mert 10kHz felett kezdenek szűrni, jelentős 50-80dB szűrést 100kHz felet végzik, de eredőben közvetlen hifi ágban egy keveset rontanak is a hangzásban. A dinamika gyengülés akkor lehetne, ha a szűrő névleges árama közel lenne a hifi készülék áramfelvételéhez, de esetemben 4-5szörös volt a szorzó, tehát nem az volt a hangzás gyengülés fő jellemzője.

Ha már beszerezted, a Schaffneer szűrő két oldalára rövid kábellel szerelj load oldalra egy schuko dugaljat, a line oldalra villás dugót és tesztelgesd a hifi környékén. Ha tetszik a változás akkor építsd oda.

Ha ott mégsem vagy elégedett ezzel nagy 36A-es szűrővel, javasolnám nem hifi ösvényre telepíteni, hanem a lakásban olyan ágra, ahol állandó nagyfogyasztó van és az valami inverteres. Ha a hőszipka neked hőszivattyút jelent, és az egy-fázisról megy, akkor abba az ágba építsd be.

A hifi ösvényed 2,5mm2 tömör réz lenne. A 2,5mm2 vezetéket maximum 16A-el szabályos túláramvédeni. A schuko szabványú konnektorok is maximum 16A-el terhelhetők. Tehát a 32A olvadó bizti azon az ágon nem fog védeni. Be lehet építeni ettől még a 32A olvadót, de ennek feltétele, hogy a 32A olvadó előtt legyen legalább egy másik túláramvédő 16A-es. Ezzel a felépítéssel az olvadó egység csak szakasz leválasztóként fog funkcionálni. A 25A biztosító közvetlenül schuko dugaljakat nem védhet, az minimum 4mm2 vezetékkel egy lakás elosztóhoz mehet, onnan tovább dugaljakhoz, világításhoz és még fix bekötésű villamos berendezéshez mehetnek kismegszakítókkal védett leágazások. A fix bekötésű (nincs dugalj) ágon lehet max 20A esetleg 25A-es fogyasztó 4mm2 vezetékkel huzalozva.
Igen, nem most volt mikor erről beszéltünk, 2018. márciusában, és ráadásul 2 db-ot is vettem. :rolleyes:
Igen hőszivattyú lesz 3 fázisú, illetve napelemes rendszer is, így akkor abba a 2 fázisba fogom beköttetni, amire nem lesz a hifi kapcsolva (ha jól értem, ezt ajánlod inkább).
Sztereo: Bodor Audio PC - Asus Xonar STX II - AQ Wel IC - NAD M25 végfok - AQ Wel hsz kábel - Elac 249.3 front
Mozi: Anthem AVM60, Elac 241.3, 4 x 243.3, 2 x 2070
Füles: Acoustic Research AR-H1

Online
Avatar
istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4643
Csatlakozott: 2007.10.21., vas. 17:39
Értékelés: 3112

Re: Audiophile ösvény vs tápszűrő kondicionáló

Hozzászólás Szerző: istvan01 »

K P írta:
2020.01.24., pén. 10:08
Sziasztok,

Nálam a kismegszakítótól jön a drót egy aljzatig amiből a hifit táplálom egy elosztón keresztül.
Van még egy aljzat az elsőtől kb 2 méterre, amibe nem szoktunk bedugni semmit, szóval fogyasztóként csak a HIFI van ezen a körön. Számíthat valamit hangban, hogy van még egy aljzat? Bocs a láma kérdésért... :rolleyes:
észrevehetően nem. Ha a kismegszakító és hifis dugalj között lenne ez a nem használt aljzat, még akkor sem ha "jól" van szerelve.

Avatar
K P
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 366
Csatlakozott: 2010.02.27., szomb. 13:33
Értékelés: 272

Re: Audiophile ösvény vs tápszűrő kondicionáló

Hozzászólás Szerző: K P »

Sziasztok,

Nálam a kismegszakítótól jön a drót egy aljzatig amiből a hifit táplálom egy elosztón keresztül.
Van még egy aljzat az elsőtől kb 2 méterre, amibe nem szoktunk bedugni semmit, szóval fogyasztóként csak a HIFI van ezen a körön. Számíthat valamit hangban, hogy van még egy aljzat? Bocs a láma kérdésért... :rolleyes:

Online
Avatar
istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4643
Csatlakozott: 2007.10.21., vas. 17:39
Értékelés: 3112

Re: Audiophile ösvény vs tápszűrő kondicionáló

Hozzászólás Szerző: istvan01 »

nadtom írta:
2020.01.24., pén. 03:29
István,
Anno még a javaslatodra vettem Schaffner FN 2070-36-08 egyfázisú szűrőt. Még nem kötöttem be :rolleyes: , de ide már nem is fogom, mert az idén építkezünk.
Az új házban 3x25A lesz a hőszipka miatt. Úgy tervezem, hogy külön ösvény lesz a hifinek az órától, sima tömör 2,5mm2-es rézvezeték 14x51-es, 32A-es olvadóbiztivel. Ezt a szűrőt a hifi ágba kellene bekötni az olvadó bizti után?
Ezt javasoltam? Jó régen lehetett. Igen, ebből a Schaffner FN2070-esből a 6A-est én is sokáig használtam forráshoz, Pioneer CD játszóhoz. De pár év után kiszerettem belőle. Egy-egy db ennél nagyobb áramú ipari szintén két fokozatút 10A-est használtam a csöves monoblokkok előtt, amik egyenként 2,5A max felvételűek, de később abból is kiszerettem. Ami szűrőhatást kifejtenek, mert 10kHz felett kezdenek szűrni, jelentős 50-80dB szűrést 100kHz felet végzik, de eredőben közvetlen hifi ágban egy keveset rontanak is a hangzásban. A dinamika gyengülés akkor lehetne, ha a szűrő névleges árama közel lenne a hifi készülék áramfelvételéhez, de esetemben 4-5szörös volt a szorzó, tehát nem az volt a hangzás gyengülés fő jellemzője.

Ha már beszerezted, a Schaffneer szűrő két oldalára rövid kábellel szerelj load oldalra egy schuko dugaljat, a line oldalra villás dugót és tesztelgesd a hifi környékén. Ha tetszik a változás akkor építsd oda.

Ha ott mégsem vagy elégedett ezzel nagy 36A-es szűrővel, javasolnám nem hifi ösvényre telepíteni, hanem a lakásban olyan ágra, ahol állandó nagyfogyasztó van és az valami inverteres. Ha a hőszipka neked hőszivattyút jelent, és az egy-fázisról megy, akkor abba az ágba építsd be.

A hifi ösvényed 2,5mm2 tömör réz lenne. A 2,5mm2 vezetéket maximum 16A-el szabályos túláramvédeni. A schuko szabványú konnektorok is maximum 16A-el terhelhetők. Tehát a 32A olvadó bizti azon az ágon nem fog védeni. Be lehet építeni ettől még a 32A olvadót, de ennek feltétele, hogy a 32A olvadó előtt legyen legalább egy másik túláramvédő 16A-es. Ezzel a felépítéssel az olvadó egység csak szakasz leválasztóként fog funkcionálni. A 25A biztosító közvetlenül schuko dugaljakat nem védhet, az minimum 4mm2 vezetékkel egy lakás elosztóhoz mehet, onnan tovább dugaljakhoz, világításhoz és még fix bekötésű villamos berendezéshez mehetnek kismegszakítókkal védett leágazások. A fix bekötésű (nincs dugalj) ágon lehet max 20A esetleg 25A-es fogyasztó 4mm2 vezetékkel huzalozva.

Avatar
hollohazi
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 982
Csatlakozott: 2014.02.07., pén. 09:19
Értékelés: 303
Tartózkodási hely: Balatonfüred

Re: Audiophile ösvény vs tápszűrő kondicionáló

Hozzászólás Szerző: hollohazi »

pet525TT írta:
2020.01.20., hétf. 19:50
Családi életkép:) Zavarszűrés
6,3 kw
IMG-5a8e8b70c2742f4b10c853aef9d84f51-V.jpg
Pontosan mi megy a padlásra?
47 Lab Midnight Blue Cd játszó, 47 Lab Midnight Blue elő-és végerősítő, 47 Lab Lens Alnico széles sávú hangsugárzó , Funk Vector III lemezjátszó, Funk FX 3 kar, Hana SL MC hangszedő,  47 Lab Shigaraki MC phono, Tiglon, Shun Mook, Schallwand, Schnerzinger

Avatar
nadtom
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1472
Csatlakozott: 2016.08.31., szer. 01:25
Értékelés: 402

Re: Audiophile ösvény vs tápszűrő kondicionáló

Hozzászólás Szerző: nadtom »

István,
Anno még a javaslatodra vettem Schaffner FN 2070-36-08 egyfázisú szűrőt. Még nem kötöttem be :rolleyes: , de ide már nem is fogom, mert az idén építkezünk.
Az új házban 3x25A lesz a hőszipka miatt. Úgy tervezem, hogy külön ösvény lesz a hifinek az órától, sima tömör 2,5mm2-es rézvezeték 14x51-es, 32A-es olvadóbiztivel. Ezt a szűrőt a hifi ágba kellene bekötni az olvadó bizti után?
Sztereo: Bodor Audio PC - Asus Xonar STX II - AQ Wel IC - NAD M25 végfok - AQ Wel hsz kábel - Elac 249.3 front
Mozi: Anthem AVM60, Elac 241.3, 4 x 243.3, 2 x 2070
Füles: Acoustic Research AR-H1

Online
Avatar
istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4643
Csatlakozott: 2007.10.21., vas. 17:39
Értékelés: 3112

Re: Audiophile ösvény vs tápszűrő kondicionáló

Hozzászólás Szerző: istvan01 »

Antistati írta:
2020.01.23., csüt. 16:55
istvan01 írta:
2020.01.23., csüt. 12:24
marconi írta:
2020.01.22., szer. 22:13


És milyen hang lesz ha kompletten kihagyom a kismegszakítót egy átkötéssel? ;)

Mert a terv ez, mivel 16A ről 3x 16A re bővítés van folyamatban, az egyik fázis csak a rendszeré lesz, fizikailag teljesen elkülönítve a lakás elektromos. hálózatától. Gyanítom ez a legjobb megoldás, ha véglegesen kész beszámolok.
A fizikailag függetlenség bukik ám azon, hogy azt a fázist másik fogyasztó a lakásodban nem terheli, szennyezi, de az áram a nullavezetőn is folyik, az meg a három fázisnak közös. A védővezetőn már üzemi áram nem folyik, de ha nem lenne fontos figyelni rá, akkor minek az a sok virtuális földre költekezés. Tehát a védővezető is közös a három fázisnak.
Az érintés és tűzvédelem már régóta nem alapulhat egy elemre, úgy mint árammérő előtti egyetlen kismegszakító. Nem véletlen előírás a mérő utáni szelektív túláramvédők beépítése. Továbbá, kötelező a védelmi szinthez a helyi üzemi földelésnek 10ohm alatt lenni (50V fölé nem emelkedhet tartósan a védővezető zárlat esetén) továbbá az ÁVK-FI relé, ami testzárlat-szivárgóáram esetén a leghatékonyabb védelem.

Hmm elgondolkodtató!

Tehát ha egy társasházban 3 fázis van és az egyik fázist léválasztjuk HIFI-re, az a kérdés, hogy mennyire elegendő a Főbiztosítéktól mellé húzni onnan a NULLÁT és a FÖLDET....?

Nem vagyok villanyász, de akkor hiába húzatom a főbiztosítéktól a Nullát és a földet is a külön FÁZISSAL, elképzelhető, hogy a NULLA és a FÖLD eredője megegyezik a másik két fázishoz tartozójéval és akkor már nem lesz a FÖLD és a NULLA független?

Köszi,


Köszi,
LAci
Ez tényleg nem bonyolult. Nyugodtan húzhatsz hifi ösvényt az óra utáni biztosító/kismegszakítótol. A lakáson belül ezt a három vezetéket az óráig más fogyasztó nem fogja terheli. De, az óra közelében a nullázó sínen keresztül a három fázis már nem független. A másik fázis áramterhelése nullavezető áramával megjelenik a nullázó sínen, ezzel mindhárom fázisra rákerül ez a "zajfeszültség". Sőt, mivel a nullázó sínről indul a lakás minden védővezetője is, még arra is ráül ez a feszültség mozgás. Ennek a "zajnak" elhanyagolható egy része azáltal, hogy nulla és védővezető közös módusú zajként kapja ezt a másik fázisról kiindult terhelési zajt.
Kicsit más a hatása a szomszéd ház/lakásban azonos vagy másik fázist nagy áramú és főleg kapcsoló tápoknak. Ez két esetben hat kevésbé a szomszédok felé. Az egyik a túlméretezett vezető keresztmetszet a méretlen (ELMŰ-EON-DÁMÁSZ) hálózaton (nem jellemző), a másik, minél kisebb értékű helyi földelés minden fogyasztásmérő közelében. Társasházban a lakások nagyon közel vannak, ez tovább nehezítő tényező.

Online
Avatar
Antistati
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 434
Csatlakozott: 2016.02.06., szomb. 22:14
Értékelés: 36

Re: Audiophile ösvény vs tápszűrő kondicionáló

Hozzászólás Szerző: Antistati »

istvan01 írta:
2020.01.23., csüt. 12:24
marconi írta:
2020.01.22., szer. 22:13
Merckx írta:
2020.01.22., szer. 20:29
:D
És milyen hang lesz ha kompletten kihagyom a kismegszakítót egy átkötéssel? ;)

Mert a terv ez, mivel 16A ről 3x 16A re bővítés van folyamatban, az egyik fázis csak a rendszeré lesz, fizikailag teljesen elkülönítve a lakás elektromos. hálózatától. Gyanítom ez a legjobb megoldás, ha véglegesen kész beszámolok.
A fizikailag függetlenség bukik ám azon, hogy azt a fázist másik fogyasztó a lakásodban nem terheli, szennyezi, de az áram a nullavezetőn is folyik, az meg a három fázisnak közös. A védővezetőn már üzemi áram nem folyik, de ha nem lenne fontos figyelni rá, akkor minek az a sok virtuális földre költekezés. Tehát a védővezető is közös a három fázisnak.
Az érintés és tűzvédelem már régóta nem alapulhat egy elemre, úgy mint árammérő előtti egyetlen kismegszakító. Nem véletlen előírás a mérő utáni szelektív túláramvédők beépítése. Továbbá, kötelező a védelmi szinthez a helyi üzemi földelésnek 10ohm alatt lenni (50V fölé nem emelkedhet tartósan a védővezető zárlat esetén) továbbá az ÁVK-FI relé, ami testzárlat-szivárgóáram esetén a leghatékonyabb védelem.

Hmm elgondolkodtató!

Tehát ha egy társasházban 3 fázis van és az egyik fázist léválasztjuk HIFI-re, az a kérdés, hogy mennyire elegendő a Főbiztosítéktól mellé húzni onnan a NULLÁT és a FÖLDET....?

Nem vagyok villanyász, de akkor hiába húzatom a főbiztosítéktól a Nullát és a földet is a külön FÁZISSAL, elképzelhető, hogy a NULLA és a FÖLD eredője megegyezik a másik két fázishoz tartozójéval és akkor már nem lesz a FÖLD és a NULLA független?

Köszi,


Köszi,
LAci

Online
Avatar
istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4643
Csatlakozott: 2007.10.21., vas. 17:39
Értékelés: 3112

Re: Audiophile ösvény vs tápszűrő kondicionáló

Hozzászólás Szerző: istvan01 »

marconi írta:
2020.01.22., szer. 22:13
Merckx írta:
2020.01.22., szer. 20:29
:D
És milyen hang lesz ha kompletten kihagyom a kismegszakítót egy átkötéssel? ;)

Mert a terv ez, mivel 16A ről 3x 16A re bővítés van folyamatban, az egyik fázis csak a rendszeré lesz, fizikailag teljesen elkülönítve a lakás elektromos. hálózatától. Gyanítom ez a legjobb megoldás, ha véglegesen kész beszámolok.
A fizikailag függetlenség bukik ám azon, hogy azt a fázist másik fogyasztó a lakásodban nem terheli, szennyezi, de az áram a nullavezetőn is folyik, az meg a három fázisnak közös. A védővezetőn már üzemi áram nem folyik, de ha nem lenne fontos figyelni rá, akkor minek az a sok virtuális földre költekezés. Tehát a védővezető is közös a három fázisnak.
Az érintés és tűzvédelem már régóta nem alapulhat egy elemre, úgy mint árammérő előtti egyetlen kismegszakító. Nem véletlen előírás a mérő utáni szelektív túláramvédők beépítése. Továbbá, kötelező a védelmi szinthez a helyi üzemi földelésnek 10ohm alatt lenni (50V fölé nem emelkedhet tartósan a védővezető zárlat esetén) továbbá az ÁVK-FI relé, ami testzárlat-szivárgóáram esetén a leghatékonyabb védelem.

Avatar
migabi24
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 280
Csatlakozott: 2017.08.04., pén. 09:30
Értékelés: 30

Re: Audiophile ösvény vs tápszűrő kondicionáló

Hozzászólás Szerző: migabi24 »

erica írta:
2020.01.22., szer. 23:40
marconi írta:
2020.01.22., szer. 22:13
Merckx írta:
2020.01.22., szer. 20:29
:D
És milyen hang lesz ha kompletten kihagyom a kismegszakítót egy átkötéssel? ;)

Mert a terv ez, mivel 16A ről 3x 16A re bővítés van folyamatban, az egyik fázis csak a rendszeré lesz, fizikailag teljesen elkülönítve a lakás elektromos. hálózatától. Gyanítom ez a legjobb megoldás, ha véglegesen kész beszámolok.
Én próbáltam ,de betojtam mi lesz ha zárlat stb. lesz .
Ezért most olvadobiztit használok .
Ja kicsit talán jobb bizti nélkül ,de különbségeket jobban tudtam hallani biztosíték és foglalatok között .
Zárlatnál majd lelold a villanyóránál levő mert azt ugyebár nem tudod kikerülni

Online
Avatar
erica
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1348
Csatlakozott: 2015.12.01., kedd 20:45
Értékelés: 275

Re: Audiophile ösvény vs tápszűrő kondicionáló

Hozzászólás Szerző: erica »

marconi írta:
2020.01.22., szer. 22:13
Merckx írta:
2020.01.22., szer. 20:29
:D
És milyen hang lesz ha kompletten kihagyom a kismegszakítót egy átkötéssel? ;)

Mert a terv ez, mivel 16A ről 3x 16A re bővítés van folyamatban, az egyik fázis csak a rendszeré lesz, fizikailag teljesen elkülönítve a lakás elektromos. hálózatától. Gyanítom ez a legjobb megoldás, ha véglegesen kész beszámolok.
Én próbáltam ,de betojtam mi lesz ha zárlat stb. lesz .
Ezért most olvadobiztit használok .
Ja kicsit talán jobb bizti nélkül ,de különbségeket jobban tudtam hallani biztosíték és foglalatok között .
Musical Fidelity M6500i+mf m6dac Aq niagara 5000,Aq redwood hangfalkábel,Aq wild blue yonder xlr ,Aq Hurricane High-Current-ek,és Source,Quadral aurum montan 8 :)

Avatar
marconi
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 466
Csatlakozott: 2011.03.30., szer. 08:42
Értékelés: 287

Re: Audiophile ösvény vs tápszűrő kondicionáló

Hozzászólás Szerző: marconi »

Merckx írta:
2020.01.22., szer. 20:29
:D
És milyen hang lesz ha kompletten kihagyom a kismegszakítót egy átkötéssel? ;)

Mert a terv ez, mivel 16A ről 3x 16A re bővítés van folyamatban, az egyik fázis csak a rendszeré lesz, fizikailag teljesen elkülönítve a lakás elektromos. hálózatától. Gyanítom ez a legjobb megoldás, ha véglegesen kész beszámolok.
Audiomeca J1,Airtangent2b,SupexSD900SuperII,Krell KSP-7B(Kaisei recap), AudioPC, KarunaUltimateUSB/SPDIF, Philips cd304mkII fullBGrecap, Marantz CDA94 Vfet mod/BG recap), Philips CD100 Demo Vfet mod/BG recap, Townshend Allegri+, Tunerman OTL twin servo, vFET srpp, Lowther Acousta (P6M square)

Avatar
pet525TT
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 281
Csatlakozott: 2016.02.19., pén. 08:48
Értékelés: 35

Re: Audiophile ösvény vs tápszűrő kondicionáló

Hozzászólás Szerző: pet525TT »

Köszönöm:)

Avatar
Merckx
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 245
Csatlakozott: 2017.11.01., szer. 10:11
Értékelés: 28

Re: Audiophile ösvény vs tápszűrő kondicionáló

Hozzászólás Szerző: Merckx »

:D
Csatolmányok
20200122_194046.jpg
20200122_194046.jpg (3.09 MiB) Megtekintve 2232 alkalommal

Avatar
pet525TT
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 281
Csatlakozott: 2016.02.19., pén. 08:48
Értékelés: 35

Re: Audiophile ösvény vs tápszűrő kondicionáló

Hozzászólás Szerző: pet525TT »

:smile29: gondolkodik.gif

Avatar
pet525TT
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 281
Csatlakozott: 2016.02.19., pén. 08:48
Értékelés: 35

Re: Audiophile ösvény vs tápszűrő kondicionáló

Hozzászólás Szerző: pet525TT »

A már sokat emlegetett Mattes gmbh féle kismekszakítókról szeretnék megosztani röviden pár dolgot.
A 10x38-as normál kismegszakító méretű biztosíték tartó is jó eredményeket hozott még a villanyszerelési boltban kapható standard betéttel is. Persze hangolható egy kicsit a hangkép az "ezüst" vagy "arany" verzióval.
Pár napja beépítettem a 14x51-es verziót.
Véleményem szerint érdemes kipróbálni. Egy nagyságrendet javult a hang.Érezhetően szellősebb, teresebb könnyedebb az egész. Talán még természetesebb a zenei élmény.
20200122_194046.jpg
20200122_194046.jpg (3.07 MiB) Megtekintve 2231 alkalommal

Online
Avatar
supravox
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2013.09.01., vas. 07:28
Értékelés: 1932

Re: Audiophile ösvény vs tápszűrő kondicionáló

Hozzászólás Szerző: supravox »

pet525TT írta:
2020.01.20., hétf. 19:50
Családi életkép:) Zavarszűrés
6,3 kw
IMG-5a8e8b70c2742f4b10c853aef9d84f51-V.jpg
Ha az Anyós nagyon zavar akkor ráejted??😀😀😀
BodorPc+SotM lan usb cclk switch,Bricasti M1 dac,Core Audio Karuna Ref,BricastiM20előfok,ATC SCM150asl hangfal
Technics SP10mk2+Glanz10Bt ,DS audio pickupDSW003phono,WW Platinum8 XLR hegyek,Valhalla Draco Ref aes/ebu, Stealth T-selected v2 usb, Vertere LAN, WW Platinum tápok
Stax SRX9000-SRM700S

Avatar
pet525TT
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 281
Csatlakozott: 2016.02.19., pén. 08:48
Értékelés: 35

Re: Audiophile ösvény vs tápszűrő kondicionáló

Hozzászólás Szerző: pet525TT »

Családi életkép:) Zavarszűrés
6,3 kw
IMG-5a8e8b70c2742f4b10c853aef9d84f51-V.jpg
IMG-5a8e8b70c2742f4b10c853aef9d84f51-V.jpg (188.28 KiB) Megtekintve 2262 alkalommal

Online
Avatar
istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4643
Csatlakozott: 2007.10.21., vas. 17:39
Értékelés: 3112

Re: Audiophile ösvény vs tápszűrő kondicionáló

Hozzászólás Szerző: istvan01 »

Toroid hálózati trafó búgásról még egyszer. elég sokan kínlódnak ezzel a problémával, ami oka két fő dologra vezethető vissza. Az egyik a hálózati áram pár száz mV-os effektív (RMS) DC szintje. A másik az, hogy a toroid trafók lemez mágneses gerjesztésébe nagyon kevés tartalékot méreteznek a hiszterézis görbéjük telítése alá. Ráadásul a toroid lemezek irányított textúrásak, ezzel még szögletesebb a mágnesezési felső/alsó könyök pontjuk.

A hálózat irányból érkező DC, ami nem egy valódi DC, hanem a hálózatot terhelő sok más készülék terhelő-visszatáplálása, a szinusz hullám pozitív és negatív periódusának nem egyforma, nem szimmetrikus terhelése által kerül a hálózatra. Ezzel keserítve pl a toroid táp trafós villamos berendezéseket. Ezzel talán nem is mondtam újat azoknak, akik foglalkoztak már ezzel a problémával.

Viszont a napokban tapasztaltam egy másik megjelenési, de inkább bizonyítási jelenségét az aszimmetrikus szinusz periódus terhelés okozta toroid lemez búgásra.
A csöves erősítőm bumszli hálózati trafója 600VA max terhelhetőségű, amit eredőben csak kb 50%-ra terhelek ki. Ebből a terhelésből a legnagyobb részt a PP kimenőcsövek anód tápja viszi, 130W, a többi a fűtések és előfok-meghajtó, bias tápokra megy. A kimenőcsövek anód tápját kettő db 6D22S csöves dióda egyenirányítja, a többi DC táp kisebb teljesítmények és félvezetős diódával történik.

A tapasztalás pedig az, hogy ha az egyik 6D22S pozitív, a másik 6D22S negatív szinusz periódust terheli. Ha két 6D22S nem egyforma meredekségű, belső ellenállású, akkor a terhelés oldalról a trafó szekunderében pontosan azt a gerjesztési aszimmetriát okozzák, mint amikor a trafó primerje kapja a hálózat felől. Persze matematikailag nem teljesen azonos ez a gerjesztési folyamat, de nagyon hasonló a jelenség. Tehát a 6D22S diódák párba válogatásával, a trafó búgás szekunder oldali szimmetriával minimalizálható, illetve ez a terhelés aszimmetria a hálózatra is visszahat, és okoz a közelben lévő másik toroid trafós készülékben is búgást.
További tanulsága ennek a trafóbúgásnak, hogy ha készülék elé beteszek diódás humbustert, akárhány diódával, akármekkora paralel elkóval, semmit nem változtat a csöves erősítő trafó búgás erősségén. A ez erősítő hangjában viszont egyértelmű degradációt okoz a humbuster.

Avatar
nemtomm
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2874
Csatlakozott: 2010.03.30., kedd 23:05
Értékelés: 843

Re: Audiophile ösvény vs tápszűrő kondicionáló

Hozzászólás Szerző: nemtomm »

Értem köszi a választ :D
"Az igazi barát szemből támad."

Avatar
prando
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 954
Csatlakozott: 2011.05.04., szer. 19:03
Értékelés: 160
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Audiophile ösvény vs tápszűrő kondicionáló

Hozzászólás Szerző: prando »

nemtomm írta:
2020.01.09., csüt. 17:12
prando írta:
2019.12.23., hétf. 16:51
nadtom írta:
2019.12.22., vas. 23:57
Bekötöttem a németből rendelt biztitokot és az aranyozott, 10x38-as, 32A-es biztosítékot.
Már a végfok kapcsolásakor észrevettem, hogy halkabban, rezzenéstelenül kapcsolt a rendszer, azért a 32A csak több, mint a korábbi 16A-es kismegszakító (amit alkalmanként a NAD M25-ös le is vert bekapcsoláskor).

Vaskosabb, húsosabb lett a hang, ütősebb a mély, lágyabb a magas szekció. Elsőre ennyi volt a benyomásom. A szokásos teszt zeneimmel még nem próbáltam, járatom még kicsit a rendszert. 2 hét múlva majd berakom az ezüst biztit is.

Hasonló a tapasztalatom a normál biztosítékkal.
Bocsánat egy rövid kérdés, kipróbáltad aranyozott biztivel is? Összehasonlitottad őket?
Köszi a választ előre is!

:D :D
Szia!
Nem próbáltam, nincs is ilyenem, viszont visszaraktam próbaképpen a régit, kicsit fátyolos lett a hang.
Vincent cd, Revox magnó, TEAC dac, Rotel RA985BX erősítő, diy phono, Vandersteen 1C hangfal, Vibavoice Omega500 tápkondi, ezek Béres János fórumtárs felújításában. Linn lp-játszó Oppo bluray, Heed táp, Fapaci, ACR, AudioNote, VdH, ZuAudio Event, Soner, Furutech kábelek, Triangle Antal hangfal.

Avatar
nemtomm
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2874
Csatlakozott: 2010.03.30., kedd 23:05
Értékelés: 843

Re: Audiophile ösvény vs tápszűrő kondicionáló

Hozzászólás Szerző: nemtomm »

prando írta:
2019.12.23., hétf. 16:51
nadtom írta:
2019.12.22., vas. 23:57
Bekötöttem a németből rendelt biztitokot és az aranyozott, 10x38-as, 32A-es biztosítékot.
Már a végfok kapcsolásakor észrevettem, hogy halkabban, rezzenéstelenül kapcsolt a rendszer, azért a 32A csak több, mint a korábbi 16A-es kismegszakító (amit alkalmanként a NAD M25-ös le is vert bekapcsoláskor).

Vaskosabb, húsosabb lett a hang, ütősebb a mély, lágyabb a magas szekció. Elsőre ennyi volt a benyomásom. A szokásos teszt zeneimmel még nem próbáltam, járatom még kicsit a rendszert. 2 hét múlva majd berakom az ezüst biztit is.

Hasonló a tapasztalatom a normál biztosítékkal.
Bocsánat egy rövid kérdés, kipróbáltad aranyozott biztivel is? Összehasonlitottad őket?
Köszi a választ előre is!

:D :D
"Az igazi barát szemből támad."

Online
Avatar
gyongyhalas
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 660
Csatlakozott: 2016.04.25., hétf. 15:01
Értékelés: 319
Tartózkodási hely: Gyöngyös

Re: Audiophile ösvény vs tápszűrő kondicionáló

Hozzászólás Szerző: gyongyhalas »

pet525TT írta:
2020.01.04., szomb. 20:05
Visszakanyarodva a biztosíték és kapcsoló "kiszerelősdis" témához, túl vagyok kb 50 óra hallgatózáson úgy hogy az említett alkatrészeket kikötöttem saját magam megbizonyosodása érdekében.
Kellemes munka volt kiszerelni az említett alkatrészeket egy közel 70 kilós erősítőből.
A hangra valóban van hatása az említett alkatrészeknek ezt mindenki tudja, inkább arra voltam kíváncsi hogy mekkora mértékű az.
Azt tapasztaltam hogy bár valóban hallható volt némi javulás, talán a levegősségre volt leginkább észrevehető hatása de nagyon nagyon minimális mértékű volt a változás.
Nálam nem igazolódott be az ami elméletileg mégis úgy van......
Szia !
Dicséretes ,hogy megpróbáltad és saját megnyugtatásodra is....
Plusz megosztottad velünk tapasztalatodat.. :smile53:

Saját tapasztalatom minél előbb alkalmazol biztosíték cserét annál hallhatóbb a változás...
Villanyórától...majd nekem a dac -nál hozott a legtöbbet ....

Erősítőnél alig...vagy csak bemagyaráztam magamnak... :D
üdv

Avatar
pet525TT
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 281
Csatlakozott: 2016.02.19., pén. 08:48
Értékelés: 35

Re: Audiophile ösvény vs tápszűrő kondicionáló

Hozzászólás Szerző: pet525TT »

Visszakanyarodva a biztosíték és kapcsoló "kiszerelősdis" témához, túl vagyok kb 50 óra hallgatózáson úgy hogy az említett alkatrészeket kikötöttem saját magam megbizonyosodása érdekében.
Kellemes munka volt kiszerelni az említett alkatrészeket egy közel 70 kilós erősítőből.
A hangra valóban van hatása az említett alkatrészeknek ezt mindenki tudja, inkább arra voltam kíváncsi hogy mekkora mértékű az.
Azt tapasztaltam hogy bár valóban hallható volt némi javulás, talán a levegősségre volt leginkább észrevehető hatása de nagyon nagyon minimális mértékű volt a változás.
Nálam nem igazolódott be az ami elméletileg mégis úgy van......

Avatar
prando
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 954
Csatlakozott: 2011.05.04., szer. 19:03
Értékelés: 160
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Audiophile ösvény vs tápszűrő kondicionáló

Hozzászólás Szerző: prando »

nadtom írta:
2019.12.22., vas. 23:57
Bekötöttem a németből rendelt biztitokot és az aranyozott, 10x38-as, 32A-es biztosítékot.
Már a végfok kapcsolásakor észrevettem, hogy halkabban, rezzenéstelenül kapcsolt a rendszer, azért a 32A csak több, mint a korábbi 16A-es kismegszakító (amit alkalmanként a NAD M25-ös le is vert bekapcsoláskor).

Vaskosabb, húsosabb lett a hang, ütősebb a mély, lágyabb a magas szekció. Elsőre ennyi volt a benyomásom. A szokásos teszt zeneimmel még nem próbáltam, járatom még kicsit a rendszert. 2 hét múlva majd berakom az ezüst biztit is.

Hasonló a tapasztalatom a normál biztosítékkal.
Vincent cd, Revox magnó, TEAC dac, Rotel RA985BX erősítő, diy phono, Vandersteen 1C hangfal, Vibavoice Omega500 tápkondi, ezek Béres János fórumtárs felújításában. Linn lp-játszó Oppo bluray, Heed táp, Fapaci, ACR, AudioNote, VdH, ZuAudio Event, Soner, Furutech kábelek, Triangle Antal hangfal.

Válasz küldése

Vissza: “Hifi”