Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Társalgó-avagy-a-béke-szigete

Moderátor: fülelek

Avatar
fülelek
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 6934
Csatlakozott: 2005.08.08., hétf. 20:44
Értékelés: 4668
Tartózkodási hely: Csobánka

Re: Társalgó-avagy-a-béke-szigete

Hozzászólás Szerző: fülelek »

Érdekes elektronikák és még érdekesebb hangsugárzók, az egyenes basszustölcsér meg lélegzetelállító -vigyázni kell a hangerőszabályzó gombokkal...
Valaki felismer bármelyik elektronikát?
Csatolmányok
post-4-1184859899.jpg
post-4-1184859899.jpg (124.17 KiB) Megtekintve 4568 alkalommal
post-4-1184859285.jpg
post-4-1184859285.jpg (171.35 KiB) Megtekintve 4568 alkalommal
post-4-1184859132.jpg
post-4-1184859132.jpg (156.83 KiB) Megtekintve 4568 alkalommal
post-4-1184744100.jpg
post-4-1184744100.jpg (150.07 KiB) Megtekintve 4568 alkalommal
post-4-1184744046.jpg
post-4-1184744046.jpg (147.1 KiB) Megtekintve 4568 alkalommal
post-4-1184743988.jpg
post-4-1184743988.jpg (121.34 KiB) Megtekintve 4568 alkalommal

Avatar
fülelek
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 6934
Csatlakozott: 2005.08.08., hétf. 20:44
Értékelés: 4668
Tartózkodási hely: Csobánka

Re: Társalgó-avagy-a-béke-szigete

Hozzászólás Szerző: fülelek »

Érdekes mikrofon összehasonlítás különböző szóló hangszerekkel, zenékkel, mikrofon állásokkal, jó minőségben. Jó szórakozást!
http://soundmedia.jp/nuaudk/17SN/index.html

Avatar
Flyer
Lefelé a lejtőn
Lefelé a lejtőn
Hozzászólások: 51
Csatlakozott: 2017.03.03., pén. 16:09
Értékelés: 2

Re: Társalgó-avagy-a-béke-szigete

Hozzászólás Szerző: Flyer »

Üdvözletem mindenkinek!
Először is kellemes hùsvèti ünnepeket szeretnèk kívànni mindenkinek. (Lehetőleg jò sok kellemes zenèvel)
A màsodik pedig egy ajànlò lenne 2 Horvàt sràc csinàl csellòn, de rengeteg műfajban bekem kimondottan tetszik.
2Cellos nèven lehet megtalàlni őket.
Remèlem sikerül ùjat ès jòt mutatni az itt olvasòknak.

Avatar
fülelek
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 6934
Csatlakozott: 2005.08.08., hétf. 20:44
Értékelés: 4668
Tartózkodási hely: Csobánka

Re: Társalgó-avagy-a-béke-szigete

Hozzászólás Szerző: fülelek »

Sajnos a holnapi fejtörő folytatás és sorsolás speciális okok miatt elmarad. (Nincs köze a járványhoz)
Az eddigi sorsolásra bekerültek részt vesznek a húsvéti játékban, remélem, akkor semmi nem jön közbe.
Köszönöm megértéseteket.

Avatar
Aszpirin
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 6090
Csatlakozott: 2018.04.06., pén. 21:30
Értékelés: 5144
Tartózkodási hely: Szár

Re: Társalgó-avagy-a-béke-szigete

Hozzászólás Szerző: Aszpirin »

fülelek írta:
2020.03.03., kedd 21:43
A találós kérdést ezennel lezárom, jónéhányan helyesen megfejtették, lesz majd más feladvány is még a héten.
Szia!
Nem hiszem, hogy jól felfogott érdekedben állna a fél fórumot magadra haragítanod.
Ezért javasolnám, hogy a további politikai jellegű "találóskérdéseket" (természetesen mindenki érti miről van szó, mert ez volt a szándékod) - inkább mellőzd.
Maradjon ez a béke szigete.
Nagyon köszönöm előre is! leborulok.gif
  • All-in-one Hifi: NAD M33 → Audio Physic Classic 20
  • Fejes rendszer: Mac → RME ADI-2 DAC FS → Hifiman Arya Stealth
  • Házimozi: Oppo 203 | AppleTV 4K → Marantz SR6013 → LG OLED B7 | Dali Opticon HM szett + B.K.Electrinics DoubleGem

Avatar
fülelek
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 6934
Csatlakozott: 2005.08.08., hétf. 20:44
Értékelés: 4668
Tartózkodási hely: Csobánka

Re: Társalgó-avagy-a-béke-szigete

Hozzászólás Szerző: fülelek »

A találós kérdést ezennel lezárom, jónéhányan helyesen megfejtették, lesz majd más feladvány is még a héten.

Avatar
fülelek
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 6934
Csatlakozott: 2005.08.08., hétf. 20:44
Értékelés: 4668
Tartózkodási hely: Csobánka

Re: Társalgó-avagy-a-béke-szigete

Hozzászólás Szerző: fülelek »

1.vicces (vagy nem gondolkodik.gif ) találós kérdés: 1 ember már közel 10 évvel ezelőtt megkapta a "korona vírust" Magyarországon... Ki ő?
A megfejtéseket kizárólag privát üzenetben küldjétek el, az első 5 helyes megfejtő résztvesz a március 15-i sorsolásunkon, ahol különféle nyeremények várják az ügyes, okos és szerencsés nyerteseket.

Avatar
Giorgio12
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 789
Csatlakozott: 2011.02.03., csüt. 09:31
Értékelés: 366
Tartózkodási hely: Csömör

Re: Társalgó-avagy-a-béke-szigete

Hozzászólás Szerző: Giorgio12 »

Köszönöm válaszod!
Ahogy időm engedi, hónom alá kapom az "öreget" és elviszem.
Máig nagyon szereten, igazából kicsit nagyobb teljesítmény kellene, a mostani dobozom
elég érzéketlen. :noproblemo:

Avatar
fülelek
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 6934
Csatlakozott: 2005.08.08., hétf. 20:44
Értékelés: 4668
Tartózkodási hely: Csobánka

Re: Társalgó-avagy-a-béke-szigete

Hozzászólás Szerző: fülelek »

A kapcsolás alapgondolata azonos, a kivitelezés más, a lényeg, hogy a pontos részletezettség és a hangzás kellemessége egyszerre meglegyen, és akkor hátra lehet dőlni nyugodtan. Elég kevés erősítő tudja ezt, és nem mindenkinek van erre igénye, -amíg meg nem hallgat egy Dunaudio erősítőt. Aki nem hiszi, járjon utána, budai bemutató helyiségünkben bármilyen hozott erősítővel össze lehet hasonlítani, ártól függetlenül.

Avatar
Giorgio12
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 789
Csatlakozott: 2011.02.03., csüt. 09:31
Értékelés: 366
Tartózkodási hely: Csömör

Re: Társalgó-avagy-a-béke-szigete

Hozzászólás Szerző: Giorgio12 »

Egy kérdés.
A mostani integrált erősítődnek van köze a régi Evergreenhez,( amit a mai napig előszeretettel hallgatok) avagy teljesen új konstrukció?
Hoztam már néhány (márkás) vasat, összehasonlítani vele, még drukkoltam is az új versenyzőknek, de mind elkullogtak. :rolleyes:

Avatar
fülelek
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 6934
Csatlakozott: 2005.08.08., hétf. 20:44
Értékelés: 4668
Tartózkodási hely: Csobánka

Re: Társalgó-avagy-a-béke-szigete

Hozzászólás Szerző: fülelek »


Avatar
fülelek
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 6934
Csatlakozott: 2005.08.08., hétf. 20:44
Értékelés: 4668
Tartózkodási hely: Csobánka

Re: Társalgó-avagy-a-béke-szigete

Hozzászólás Szerző: fülelek »

Hátha...
Csatolmányok
almáscsokis2.jpg
almáscsokis2.jpg (305.64 KiB) Megtekintve 5178 alkalommal

Avatar
tonee73
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 12037
Csatlakozott: 2008.12.12., pén. 11:49
Értékelés: 5703
Tartózkodási hely: SO15 0SB

Re: Társalgó-avagy-a-béke-szigete

Hozzászólás Szerző: tonee73 »

fülelek írta:
2020.02.02., vas. 17:03

Miért fordul meg a kép gondolkodik.gif
A fájlméret miatt, túl nagy,
Jó zenék --> Marantz CD16 --> Etalon Suprampli --> Chario Constellation Delphinus mkII

Ha meghalsz, te nem tudod, hogy halott vagy, csak a többieknek nehéz.Ugyanez a helyzet akkor is, ha hülye vagy.

Avatar
fülelek
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 6934
Csatlakozott: 2005.08.08., hétf. 20:44
Értékelés: 4668
Tartózkodási hely: Csobánka

Re: Társalgó-avagy-a-béke-szigete

Hozzászólás Szerző: fülelek »

ezt most sütöttem....omlós narancsos-körtés-almáspite csokikrémmel a tetején...
Miért fordul meg a kép gondolkodik.gif
Akkor is fordítva jelenik meg, ha előtte megfordítom...
Csatolmányok
almáscsokis.jpg
almáscsokis.jpg (3.33 MiB) Megtekintve 5029 alkalommal
A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára fülelek 2020.02.02., vas. 17:06-kor.

Avatar
fülelek
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 6934
Csatlakozott: 2005.08.08., hétf. 20:44
Értékelés: 4668
Tartózkodási hely: Csobánka

Re: Társalgó-avagy-a-béke-szigete

Hozzászólás Szerző: fülelek »

...most szöveg nélkül...

youtu.be/ETDYfjX5ZX8

Avatar
tonee73
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 12037
Csatlakozott: 2008.12.12., pén. 11:49
Értékelés: 5703
Tartózkodási hely: SO15 0SB

Re: Társalgó-avagy-a-béke-szigete

Hozzászólás Szerző: tonee73 »

ajkamici írta:
2020.01.30., csüt. 11:16
L5S1 -t is kitiltották ? sad.gif
látom már :
viewtopic.php?f=100&t=88239
Igen, privát üzenetben küldött saját kérésre.Bár ez nem az első alakalom volt, hogy bejelenti a kivonulását.
Jó zenék --> Marantz CD16 --> Etalon Suprampli --> Chario Constellation Delphinus mkII

Ha meghalsz, te nem tudod, hogy halott vagy, csak a többieknek nehéz.Ugyanez a helyzet akkor is, ha hülye vagy.

Avatar
Giorgio12
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 789
Csatlakozott: 2011.02.03., csüt. 09:31
Értékelés: 366
Tartózkodási hely: Csömör

Re: Társalgó-avagy-a-béke-szigete

Hozzászólás Szerző: Giorgio12 »

Jó reggelt!
Már többen gondolják így!
De kérdem én, akkor mi marad az AVX-ből, az adás-vétel rovat a nepperekkel? gondolkodik.gif

Avatar
fülelek
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 6934
Csatlakozott: 2005.08.08., hétf. 20:44
Értékelés: 4668
Tartózkodási hely: Csobánka

Re: Társalgó-avagy-a-béke-szigete

Hozzászólás Szerző: fülelek »

Én is gondolkodtam azon, hogy lehet, hogy elég volt itt, túl sok a hirtelen sértődés, durva beszólás, buta, vagy előre megfontolt hazudozás, persze a legtöbb problémát a félreértések tömkelege okozza, főleg, hogy úgy tűnik, mintha direkt félre akarja érteni egyik fórumtag a másikat, háttérben meg megy az eszeveszett pocskondiázás, de mivel kicsiny országban élünk, minden kiderül, persze aztán nem mindenki derül :D
Még a zenei tárgyú topikokban is probléma van, a pécést nem is említve, ahol minden kotnyeleskedőnek az orrára koppintják, hogy csakakibaßottdrágalehetigazánjóéspunktumbaßßamegajegesmedveajéghidegbütykösfaßával.
Nem az lenne a fórumnak az egyik feladata, hogy minél szélesebb rétegnek tegye lehetővé a minél minőségibb zenehallgatást? Az újonc idelátogatóknak hamar elmegy a kedve, ha beleolvas a sűrűjébe...
A jelenlegi hangulatomat ez az opus fejezi ki a legjobban:

youtu.be/KoZDOpRaLmk

Avatar
ajkamici
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1481
Csatlakozott: 2010.04.07., szer. 16:01
Értékelés: 809
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Társalgó-avagy-a-béke-szigete

Hozzászólás Szerző: ajkamici »

L5S1 -t is kitiltották ? sad.gif
látom már :
viewtopic.php?f=100&t=88239

Online
Avatar
Speedy Gonzales
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 744
Csatlakozott: 2007.06.21., csüt. 20:49
Értékelés: 207
Tartózkodási hely: Kiskunfélegyháza

Re: Társalgó-avagy-a-béke-szigete

Hozzászólás Szerző: Speedy Gonzales »

L5S1 írta:
2020.01.24., pén. 12:08
Ha vkit érdekel az RR kiadvány beszámolója kérem jelezze! Feleslegesen nem koptatnám az ujjbegyemet.
Akinek megvan, megosztaná velem :rolleyes: ? Köszönöm!
Philips Cd950 - Audio Note C - TMP Ant DAC SE - 47Lab Stratos - Audion Silver Night KT90 SE - Kondo - Contrast Audio Model One AS-3 Reference

L5S1
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 489
Csatlakozott: 2019.01.21., hétf. 20:20
Értékelés: 288

Re: Társalgó-avagy-a-béke-szigete

Hozzászólás Szerző: L5S1 »

fülelek írta:
2020.01.25., szomb. 09:17
Nekem a ritmus tartási bizonytalanságok tüntek fel elsőre, nem szabadna semmilyen felvételt kibocsátani, amíg ilyen hiba előfordul. A többi már csak romlott hab a sületlen tortán.
Ha a zenekar nem játszik jól az a karmester hibája. Így volt ez most is, az ő keze alatt hullott atomjaira a zene és vált teljesen befogadhatatlanná. Nekem rokonszenves az a kezdeményezésük, hogy Vivaldival is foglalkozzanak egy kicsit, akár jól is elsülhetett volna a dolog, de látva ezt a rémületes zenei tanácstalanságos a vele párosuló elképesztően gyenge hangszeres teljesítményekkel szerintem jobb lett volna ha hagyják a fenébe a projektet és inkább valami mást csinálnak helyette. Nem kell mindenkinek régizene szakértőnek lenni, a zenei paletta rendkvűl széles és biztosan van olyan szelete amely nekik is jól fekszik. Na de ez a produkció? Ez blattolásnak is kevés volt. Hát mi volt ez? Aki ott volt a koncertteremben mit gondolhatott? Hogy ilyen gyenge zeneszerző Vivaldi?

Amíg J.S Bach ránk maradt életműve már régen katalogizálva van és bárki által elérhető hangzó és nyomtatott formában addig ugyanez Vivaldiról távolról sem mondható el. Vivaldi műveinek kutatása csak az 1940-es évektől vett lendületet, azt megelőzően jóformán senki nem foglalkozott vele, egy valóságos zenei tetszhalott volt ( ezért is olyan fontos a Naive sorozata ). Ha Bachnak nem lettek volna fiai akik Lipcsén kívül is terjesztették a művészetét talán ő is hasonló sorsra jut mint Vivaldi. A zenetörténészek napjainkban is vért ízzadnak, hogy bebizonyítsák J.S. Bach mindig is ott volt a zenei köztudatban és szerintük még Beethoven is játszotta a darabjait mert az nem elég, hogy Mendelssohn meg Clara Schumann mennyit klimpírozta az orogona prelűdjeit. Irgalmatlan mennyiségű tanulmány és zenei felvétel kínlódik ezzel a nem is olyan nagy életművel és egyszerűen nem értem - ahogyan Chord sem értette -, hogy mire fel ez a pazarló energiabefektetés. Az a felhajtás ami Bach zenéjét és művészetét körülveszi egyszerűen túlzás és sajnos mások elől is kitakarja a napot. Pár éve amikor a várnegyed egyik templomában orgonaavató volt kizárólag Bach műveket játszottak a koncerten. Mintha más nem is létezne. Pedig a hazai zenei általánosban olyan színes kép fogadja a nebulókat, hogy élmény végiglapozni a tananyagukat. Aztán jön a szaki ahol alaposan kitapétázzák őket Bachhal és csak a fősuli meg az akadémia lesz ismét az a hely ahol végre lazul egy kicsit a szorítás és a zenei agymosás. De fel lehet ébredni ebből a hipnózisból is mert Bach előtt és utána is van élet.

Bach ha élne és látná, hogy micsoda ócska produkciókat adnak el a nevével nap mint nap komoly pénzekért szerintem csúnyán kikérné magának. Harnoncourt szemét is szúrta a dolog ezért fogott bele a kantáták majd a többi mű leporolásába. Ő nem szemlélet hanem paradigmaváltást követelt a zenei előadói gyakorlatban és az, hogy ma histórizmusról és többek között élvezhető Bach előadásokról beszélhetünk nem kis részt neki is köszönhető. Herreweghe is felvette a kantátákat és mások is folyamatosan jönnek elő az újabbnál újabb verziókkal mert érzik, hogy az ahogyan mások hozzányúlnak ehhez a szerzőhöz még mindig sok kívánnivalót hagy maga után. Bach zenei felvételei úgy hömpölyögnek a boltokban és a letöltő oldalakon mintha egy cunami árhulláma volna. Tele van mindenféle törmelékkel, kacattal és roncssal és ebből a sűrű, fekete mischungból kihorgászni valami használható darabot lassan egyenlő lesz a lehetetlennel. Egyszerűen túl sok a szemét és nem látszik ki közülük a valódi érték.

Olivier Frotin Bach lemeze szerintem nagyon fontos mérföldkő Bach valódi művészetének megismeréséhez. A kísérő füzet elolvasása erősen javasolt mert fontos infókat tartalmaz a darabokról, a billentyűs átiratok keletkezési okairól és az előadói körülményekről. Ez a két csembalós 4 vonós felállás nem valami extravagáns lecsupaszítás, egyszerűen ez a valóság. Ezeket a műveket ennyi hangszerre írta Bach. A d-moll kettősverseny sem kettősverseny hanem egy Concerto a 6 és innen nézve már egyből megbocsátóbb a hallgató a már unalomig ismert hegedű-hegedű, hegedű-oboa szólók zenei szövetbe való szinte teljes beleolvadása miatt. Aki nem ismeri ezeket a szólisztikusabb változatokat az nagy gondban lesz és úgy fogja magát érezni mintha egy lavórral a nyakába öntötték volna azt a rengeteg hangjegyet. A kétcsembalos verzió a BWV1060 és 1062-es mű estén egy nagy kicseszés. Aki most ismerkedik a darabokkal azoknak had tolmácsoljam őszinte együttérzésemet de sajna Bach zenéje soha nem a könnyű befogadhatóságról szólt. A BWV1061 valahogy emészthetőbb lesz a kíséret szűkmarkúbb volta miatt és ebből is látszik, hogy ez a mű eredetileg is két billentyűs hangszerre íródott. A másik kettő nem, ezért olyan csálék. De aki mondjuk szeretné végre rendesen hallani, hogy mi is szól ezek kíséretében és úgy általában is lázba jön a szerkezetektől és az ide-oda cikázó zenei válaszolgatásoktól az nagyon rá lesz cuppanva a dologra. A legnagyobb dobás az Esz-dur prelúdium és fúga, a zenei szentháromság kétcsembalós átirata amely szándékoltan azért került a lemezre, hogy az orgonajáték közben elsikkadó apró részletek végre hallhatóvá váljanak.

Nekem ez a lemez nagyon tetszik. Ezek az én tempóim, az én ízlésem, az én zenei megoldásaim. A hangminőség is lenyűgöző de tudom, hogy lesz aki csak a MÜPA 50. sorából mikrofonozva tudná meghallgatni. De hol érdekel ez engem?
Aki szemfüles az lecsap erre a kiadványra. Bődületesen jó. :smile32:

youtu.be/jxrd9VziQbM
AK120 II - AK SE100 - Adl Stratos - HD600 - Ether C

Avatar
fülelek
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 6934
Csatlakozott: 2005.08.08., hétf. 20:44
Értékelés: 4668
Tartózkodási hely: Csobánka

Re: Társalgó-avagy-a-béke-szigete

Hozzászólás Szerző: fülelek »

Jöhet, letöltöttem, meghallgattam 2 számot, föl fogom fogni, amit írsz. Aki nem tudja esetleg letölteni, szóljon, és küld.fénypost. :D

L5S1
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 489
Csatlakozott: 2019.01.21., hétf. 20:20
Értékelés: 288

Re: Társalgó-avagy-a-béke-szigete

Hozzászólás Szerző: L5S1 »

Az ezzel kapcsolatos beszámoló is jöhet? Én készen állok.
cover.jpg
cover.jpg (527.49 KiB) Megtekintve 4192 alkalommal
AK120 II - AK SE100 - Adl Stratos - HD600 - Ether C

Avatar
fülelek
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 6934
Csatlakozott: 2005.08.08., hétf. 20:44
Értékelés: 4668
Tartózkodási hely: Csobánka

Re: Társalgó-avagy-a-béke-szigete

Hozzászólás Szerző: fülelek »

Nekem a ritmus tartási bizonytalanságok tüntek fel elsőre, nem szabadna semmilyen felvételt kibocsátani, amíg ilyen hiba előfordul. A többi már csak romlott hab a sületlen tortán.

Jazz zongorázás felsőfokon...

youtu.be/0KmBV1j5UMI

L5S1
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 489
Csatlakozott: 2019.01.21., hétf. 20:20
Értékelés: 288

Re: Társalgó-avagy-a-béke-szigete

Hozzászólás Szerző: L5S1 »

fülelek írta:
2020.01.24., pén. 18:31
Várjuk!
Alig pár perce véletlenül belefutottam a Danubia Zenekar Vivaldi koncertfelvételébe és már az elején majdnem torkon szúrtam magam.
https://es-la.facebook.com/Fidelio.hu/v ... 981080576/
Ez a Concerto a Drezdai zenekarnak elég gyengécskére sikerült. Aki kételkedik 16:20-tól feltétlen hallgassa meg mind a három tételt. Kb. úgy continuóznak benne mintha köcsögdudát (!) imitálnának, az oboista botrányosan gyenge, a szólóhegedűs nemkülönben. Hogy hogyan tudta a karmester ehhez a fiaskóhoz a nevét adni azt nem tudom, én a helyében lefújtam volna az egészet. De ez még csak hagyján mert van olyan, hogy minden összeesküszik az ember ellen, amikor semmi sem sikerül, amikor legjobb lett volna fel sem kelni és egész nap csak magzatpózban regresszálni az ágyban. De kérdem én: minek teszik ezt a rettenetet közkincsé?
https://odz.hu/sorozatok/vivaldi-koncertsorozat/
Mikor is volt pontosan ez az előadás? 2018. március 9-10-én a BMC koncerttermében. Két éve. Nincs mese, a Danubia Zenekarnak ez a véleménye Vivaldiról. Hmmm. Azt tudtátok, hogy Kurtág György is ebben az épületben lakik? Gondolom párszor lekopogott a botjával, hogy ideje volna már elkezdeni zenélni is.
Szegény Chord. Hányszor a pofámba vágta, hogy nézzem már meg hol tart a hazai zeneakadémiai oktatás és még csak ellenkezni sem lehetett érdemben az elsőre bicsakanyitogatónak tűnő kijelentéseivel szemben. Aki nem tudná a felsőfokú zenei hangszeroktatás elsődleges célja a zenekari művész képzés. Olyan szakemberek hadrendbe állítása akik képesek arra, hogy akkor indítsanak és fejezzenek be egy hangot amikor a karmester akarja és még arra is fussa az erejükből, hogy a szólamaikat hibátlanul és tartalommal megtöltve tudják előadni. Az oboista esetén ezekből most semmi sem valósult meg. Egy null továbbra is Chord javára.
És ekkor jön képbe a hifizés mert azért szép számmal akadnak remek Vivaldi felvételek amelyekkel bármikor vigasztalódhatunk. Vivaldit jól játszani sem modern sem histórikus hangszeren nem könnyű dolog, de azért nem is lehetetlen. Sztravinszkij szerint Vivaldi mindig ugyanazt a versenyművét írta csak folyton más variációban. Ez azért nagyon erős csúsztatás. Tény, hogy Vivaldi saját dallamait több helyütt is arcátlanul felhasználta, hol lassú hol gyors tételek formájában, olykor áriát csinálva belőlük máskor megfosztva őket a szövegektől, de ez az eljárás - amelyet paródiának hívnak - a nagy J.S Bach életművét is ugyanúgy jellemzi. Amit Vivaldinál feltétlen érdemes észrevenni az a rendkívüli dallamosság és az elképesztően sokszínű és kiapadhatatlan akkord kombinációk tömkelege, amelyek bár tanításra is alkalmasak volnának mégsem hatnak didaktikusan. Ha egy geológus bemegy a Szent Pietróba és sorolni kezdi a látott köveket akkor valójában igaza van. De azt is érteni kell, hogy az a székesegyház nem egy kőzetgyűjtemény hanem egy művészi alkotás és éppen emiatt Vivaldi műveire sem szabad(na) úgy tekinteni mint összhangzattan példák volnának.

Amikor szembejött ez az RR kiadvány egyből felcsillant a szemem mert mindig is kiváncsi voltam rá, hogy a prof mit fog fel, mit tart fontosnak és érdekesnek egy barokk kamarazenekari előadás kapcsán. A szimfóniákban pokolian jó az öreg, ez kétségtelen, na de Vivaldival mire jut? Lehet, hogy beletörik a bicskája?
A felvétel 1996 októberében készült, itt:
https://www.flickr.com/photos/melystu/44255113515
A karmester jól csengő név a histórikus előadók között, a san franciscói székhelyű, 1981-ben alapított Philharmonia Baroque Orchestra pedig az egyik legjobb az államokban. 1996 nem tegnap volt és emiatt volt is bennem egy kis félsz, mert mi van ha elkezdenek itt nekem csöpögősen, a vonóra ráfeküdve muzsikálni? De nem, nagyon profin megoldották a dolgot, egy pillanatra sem gondoltam azt, hogy talán ezt vagy azt a részt lehetett volna másként is csinálni. Ügyesen eladták magukat én meg fanyalgás nélkül bekajáltam az egészet. Kétszer is! A concertok a drezdai vonulatba tartoznak, csak úgy roskadoznak a fafúvóktól és a natúr kürtöktől. Klassz, szeretem ezt a vadászat hangulatát idéző stílust és aki egyszer belenyalt a fúvósokkal kitömött 4 évszakba – ugyancsak Vivaldi tollából – az különösen ugrani fog ezekre a darabokra. Ha vki nem ismerné:
https://www.youtube.com/watch?v=sSq_U9n0H5A
Ami különösen megfogott a lemezről az a d-moll oboa kettősverseny. Jól ismerem.

youtu.be/pZLQ0hLR-UY

És ugyanez 03:12-től az Akademie für Alte Musik előadásában:

Ember legyen a talpán aki relációsjelet tud kitenni közéjük úgy, hogy még meg is magyarázza a döntésének az okát és én azt elfogadom. És ez a nagyon stabil minőség megy végig az albumon. Tisztán, érthetően és nagyon könnyedén játszanak. Ők már 1996-ban is azt az intim, finom, csipkeverős játékmódot csinálták ami csak mostanában kezd elterjedni. Hogy ez mennyire dícséri a prof ízlését az nem tudom, de annyi biztos, hogy a zenei teljesítmény miatt bárhol büszkén kihúzhatja magát. Na de mit remekel ő? Ez nem is olyan egyszerű kérdés mert már annyira el vagyunk kényeztetve jobbnál jobb felvételekkel, hogy egy ilyen hangzásvilágra már jóformán fel sem kapjuk a fejünket. Én kicsit keveslem a basszust, a csellót és a bőgőt, és a fagott is szólhatna kevésbé szárazon, kicsit vastagabban és élőbben. De hát ez az ára a csembaló és a theorba hallgathatóságának. Az arányok példásak, a hangszínpad rajzolható és az ecchok is igazi profi munkára vallanak. 3 dimenziós tere van a felvételnek. De, és erre nyomatékosan felhívnám a figyelmet: az utolsó versenymű, az RV 562-es elképesztően kilóg hangminőség tekintetében. A többi is nagyon jó de ez különösen odavág. A jó cucc most is elvárt befogadói részről de aki rendelkezik vele az boldog arcot fog vágni.
Szóval nagyon jó ez a kiadvány. Nincs panasz. És, hogy így megfogott abban a profnak elévülhetetlen érdemei vannak. 1996…eszem megáll.
Back.jpg
Back.jpg (738.69 KiB) Megtekintve 4205 alkalommal
AK120 II - AK SE100 - Adl Stratos - HD600 - Ether C

Lezárt

Vissza: “Dunaudio (Ex hiVOX)”