Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Alátétek, rezgéscsillapítás

Avatar
DDL
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 388
Csatlakozott: 2003.09.14., vas. 14:38
Értékelés: 11

Alátétek, Rezgéscsillapítás

Hozzászólás Szerző: DDL »


Revi!
Az acélgolyó /csapágygolyó/ valószínűleg keményebb mint a márvány, csak a márvány könnyebben törik...

Egészen pontosan a csapágygolyó felszine keményebb a márványnál. Ez a kemény réteg néhányszor 10 mikron vastag. Alatta bezony közel sem ilyen kemény. Ha így lenne a legkisebb ütésre törne a csapány...
 
 
Üdv: DDL

Analóg:

Technics SL-151MKII/Dynavector Karat Rubi RS-23MKII/Ortofon MCA-76/maszek csöves RIAA Lp játszó
 

Digitális:

Blaupunt CP-2990 cd játszó

Pioneer N50A hálózati zene

Cayin MT-35 erősítő.

ProAc Response 2.5 hangdoboz.

Ortofon AC3800, Arzahel, Straight Wire Rhapsody-S, Kimber 8TC, AN-L (hálózati) kábelek. maszek készülékállvány.

Vendég

Alátétek, Rezgéscsillapítás

Hozzászólás Szerző: Vendég »


...Abban abszolut igazad van, hogy ha egy nagy tömegű rideg tárgyal érintkezik csak a hangsugárzó, akkor a nem kívánt rezgéseket nem tudja elvezetni. "Visszajut" a hangsugárzóra. Én pont ezért is javaslom valamilyen jó rezgéselnyelő anyag közbeiktatását (pl. blutech, viazs...)...
 
A tömeg növelése a rezonanciafrekvenciát csökkent.Ha a nagy tömeg elérése a cél,akkor nyugodtan tehetednéd közvetlenül a földre is,elég nehéz .Viszont a hangsugárzó,és egyéb önállóan is rezgő,és rezgetni tudó eszközöket elcsatolni kívánatos más energiát tárolni,majd visszaadni tudó tárgyaktól,ezért az olyan gyurmaszerű dolgok jobbak lehetnek,mert "megáll,vagy elnyelődik,vagy ilyesmi" bennük a rezgés,póriasan fogalmazva.A kúpok is ezért lehetnek jók,mert kicsike érinkező ponton találkozik és talán így kevesebb energia "mehet át" rajta,vagy valami ilyesféle spekulációban lenne jó gondolkodni...szerintem.

Avatar
Lpfan
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 299
Csatlakozott: 2005.01.05., szer. 22:35
Értékelés: 0

Alátétek, Rezgéscsillapítás

Hozzászólás Szerző: Lpfan »


Azért felhívnám a figyelmedet pár dologra! A csapágygolyó, amit a daruma és a libra is használ keményebb felületű, mint a márvány.

apróság,de szerintem a márvány keményebb. pontosan azért törik,mert ridegebb. sokkal kisebb erő kell,hogy olyan mértékű belső feszültségek keletkezzenek,ami hatására elreped,min az ecél esetén. ez egyértelműen a keménység jele.
 
de ez nem túl lényeges...

Revi!
Az acélgolyó /csapágygolyó/ valószínűleg keményebb mint a márvány, csak a márvány könnyebben törik...
Tesla HC 07 futómű, MW 2002 pick-up, Orister erősítő, RFT hangdobozok...

Avatar
revox
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 12196
Csatlakozott: 2005.06.27., hétf. 10:13
Értékelés: 3630
Kapcsolat:

Alátétek, Rezgéscsillapítás

Hozzászólás Szerző: revox »


Azért felhívnám a figyelmedet pár dologra! A csapágygolyó, amit a daruma és a libra is használ keményebb felületű, mint a márvány.

apróság,de szerintem a márvány keményebb. pontosan azért törik,mert ridegebb. sokkal kisebb erő kell,hogy olyan mértékű belső feszültségek keletkezzenek,ami hatására elreped,min az ecél esetén. ez egyértelműen a keménység jele.
 
de ez nem túl lényeges...
avantgardeAcoustic, kondo, 47Lab, RS Laboratory, operaConsonanceLP5, zyx, hana, Quad CDP, KSL, audioNote, furuyamaAudioLab, vdHul, tiglon, daruma, SaSuPa, onzow, loricraft, townshend, tmpAnt, hitachiSax
halfnote.hu

Avatar
Fülee
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 104
Csatlakozott: 2005.09.10., szomb. 13:55
Értékelés: 0

Alátétek, Rezgéscsillapítás

Hozzászólás Szerző: Fülee »


Még valami eszembe jutott a márványlapos témához:
Lehetne mondjuk alulról egy vastagabb filcet ráragasztani, vagy nagyobb szőnyegboltban láttam olyan tapadós gumihálót a szőnyeg alá, csúszásgátlónak, na szerintem az is megfelelne.

Avatar
Lpfan
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 299
Csatlakozott: 2005.01.05., szer. 22:35
Értékelés: 0

Alátétek, Rezgéscsillapítás

Hozzászólás Szerző: Lpfan »


Nálam így nem keményítette fel a hangot. Viszont meghallgattam feltöltés nélkül és akkor kaptak a magasak egy "fémes ízt". 
Az az elmélete a lábazat homokkal, márványporral, homok+söréttel való feltöltésének, hogy ezek nagyon jól elnyelik a rezgéseket. Így lábazat oldalfalainak rezgése a homokszemek elmozdulásával elnyelődik, csillapodik.
 
Az ideális egyébként a nagy tömegű, de rugalmas lábazat rezgéscsillapítás szempontjából. (A rugalmas alakváltozás nyeli el a legnagyobb energiákat, aztán a rugalmatlan, végül a törés)
 
 
Nem lehet, hogy nagyon kis tömegű hangsugárzód van?

Különböző dobozaim vannak, 15-60kg-ig, azonkívül más típusú dobozokkal is végeztem kísérleteket! A "fémes ízt" okozhatta az állvány kostrukciója, anyaga is, és lehet hogy a feltöltés ezt csillapította, de még nem biztos hogy ez az ideális. Nagyon összetett, és legfőképp empírikus "tudomány" ez, nem is akartam igazán belemenni, számomra túl szűk keret itt, /nem szeretek gépelni, és az írásbeli fogalmazókám sem az igazi!:smile32:/ hogy jól kibeszéljük a dolgokat...
Tesla HC 07 futómű, MW 2002 pick-up, Orister erősítő, RFT hangdobozok...

Avatar
Gordon314
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2634
Csatlakozott: 2003.03.11., kedd 13:19
Értékelés: 4

Alátétek, Rezgéscsillapítás

Hozzászólás Szerző: Gordon314 »


Persze. Mindenképpen rezegteti. Egyébként nem a frekvenciáját változtatjuk a tömeggel, hanem az ampitudóját csökkentük. Ami esetleg még fontosabb lehet, az az, hogy a rezgési rendszer saját frekvenciája és így az esetleges gerjesztés változik a tömeggel. 
Abban abszolut igazad van, hogy ha egy nagy tömegű rideg tárgyal érintkezik csak a hangsugárzó, akkor a nem kívánt rezgéseket nem tudja elvezetni. "Visszajut" a hangsugárzóra. Én pont ezért is javaslom valamilyen jó rezgéselnyelő anyag közbeiktatását (pl. blutech, viazs...).
 
(Nálam úgy van a hangsugárzóknál, hogy a hangsugárzó és az állvány teteje között blutech (pontosabban pritt ragasztó gyúrma) van. A lábazat a nagyobb tömeg és a rezgéselnyelés miatt 70%-ig márványporral van megtöltve, allul pedig tüskéken áll amik érmékkel érintkeznek a padlóhoz.)

Én nagyon sokat kisérlrteztem különböző állványkonstrukciókkal, és a nagy tömegű állvány mindig felkeményítette a középtartományt, bármit is tettem a doboz, és az állvány /talp/ közé! Ez először precízebb hatást kelt, de hosszabb távon fárasztó, tehát torzítást visz a rendszerbe. /az agyat hosszú távon nem lehet becsapni!/ A könnyű, de merev /!/ állványok ugyan rezegnek, de a rezgés időtartama kisebb, és ez tapasztalaztaim szerint fontosabb, mint az amlitúdó csökkentése. Az állvány által lesugárzott hang, meg annyival kisebb a hangsugárzóénál, hogy szerintem a hatása elenyésző.

Nálam így nem keményítette fel a hangot. Viszont meghallgattam feltöltés nélkül és akkor kaptak a magasak egy "fémes ízt".
 
Az az elmélete a lábazat homokkal, márványporral, homok+söréttel való feltöltésének, hogy ezek nagyon jól elnyelik a rezgéseket. Így lábazat oldalfalainak rezgése a homokszemek elmozdulásával elnyelődik, csillapodik.
 
Az ideális egyébként a nagy tömegű, de rugalmas lábazat rezgéscsillapítás szempontjából. (A rugalmas alakváltozás nyeli el a legnagyobb energiákat, aztán a rugalmatlan, végül a törés)
 
 
Nem lehet, hogy nagyon kis tömegű hangsugárzód van?
gordon314.fw.hu

Avatar
Lpfan
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 299
Csatlakozott: 2005.01.05., szer. 22:35
Értékelés: 0

Alátétek, Rezgéscsillapítás

Hozzászólás Szerző: Lpfan »


Persze. Mindenképpen rezegteti. Egyébként nem a frekvenciáját változtatjuk a tömeggel, hanem az ampitudóját csökkentük. Ami esetleg még fontosabb lehet, az az, hogy a rezgési rendszer saját frekvenciája és így az esetleges gerjesztés változik a tömeggel. 
Abban abszolut igazad van, hogy ha egy nagy tömegű rideg tárgyal érintkezik csak a hangsugárzó, akkor a nem kívánt rezgéseket nem tudja elvezetni. "Visszajut" a hangsugárzóra. Én pont ezért is javaslom valamilyen jó rezgéselnyelő anyag közbeiktatását (pl. blutech, viazs...).
 
(Nálam úgy van a hangsugárzóknál, hogy a hangsugárzó és az állvány teteje között blutech (pontosabban pritt ragasztó gyúrma) van. A lábazat a nagyobb tömeg és a rezgéselnyelés miatt 70%-ig márványporral van megtöltve, allul pedig tüskéken áll amik érmékkel érintkeznek a padlóhoz.)

Én nagyon sokat kisérlrteztem különböző állványkonstrukciókkal, és a nagy tömegű állvány mindig felkeményítette a középtartományt, bármit is tettem a doboz, és az állvány /talp/ közé! Ez először precízebb hatást kelt, de hosszabb távon fárasztó, tehát torzítást visz a rendszerbe. /az agyat hosszú távon nem lehet becsapni!/ A könnyű, de merev /!/ állványok ugyan rezegnek, de a rezgés időtartama kisebb, és ez tapasztalaztaim szerint fontosabb, mint az amlitúdó csökkentése. Az állvány által lesugárzott hang, meg annyival kisebb a hangsugárzóénál, hogy szerintem a hatása elenyésző.
Tesla HC 07 futómű, MW 2002 pick-up, Orister erősítő, RFT hangdobozok...

Avatar
Gordon314
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2634
Csatlakozott: 2003.03.11., kedd 13:19
Értékelés: 4

Alátétek, Rezgéscsillapítás

Hozzászólás Szerző: Gordon314 »


Azért ez nem egészen így van! A hangsurárzó mindenkép rezegeti a az állványt, akkor is ha nehéz, max a rezonancia frekvenciát toljuk feljebb, ráadásul egy részét még vissza is veri, és ez nem igazán tesz jót a hangképnek! Azonkívül, a nagy tömeg miatt, a rezonancia jó sokáig bentmarad a rendszerben, és szépen "keni" a hangot...
Persze. Mindenképpen rezegteti. Egyébként nem a frekvenciáját változtatjuk a tömeggel, hanem az ampitudóját csökkentük. Ami esetleg még fontosabb lehet, az az, hogy a rezgési rendszer saját frekvenciája és így az esetleges gerjesztés változik a tömeggel.
 
Abban abszolut igazad van, hogy ha egy nagy tömegű rideg tárgyal érintkezik csak a hangsugárzó, akkor a nem kívánt rezgéseket nem tudja elvezetni. "Visszajut" a hangsugárzóra. Én pont ezért is javaslom valamilyen jó rezgéselnyelő anyag közbeiktatását (pl. blutech, viazs...).
 
(Nálam úgy van a hangsugárzóknál, hogy a hangsugárzó és az állvány teteje között blutech (pontosabban pritt ragasztó gyúrma) van. A lábazat a nagyobb tömeg és a rezgéselnyelés miatt 70%-ig márványporral van megtöltve, allul pedig tüskéken áll amik érmékkel érintkeznek a padlóhoz.)
gordon314.fw.hu

Avatar
Lpfan
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 299
Csatlakozott: 2005.01.05., szer. 22:35
Értékelés: 0

Alátétek, Rezgéscsillapítás

Hozzászólás Szerző: Lpfan »


"hát, hogy jó hatással vannak-e a hangra az kérdés, de, hogy rezgéscsillapítási szempontból jó, az egyszerű dinamika.
 
A hangsugárzó rezegteti az állványt, az állvány pedig a levegőt, a hangsugárzót, amitől nem csak a hangsugárzó hangját hallod. Ha a hangsugárzó lábazata nagy tömegű, akkor sokkal kevésbé képes azt rezegtetni a hangsugárzó, így a az tovább a levegőt, illetve a reflexióban vissza a hangsugárzót."
 
 
 
Azért ez nem egészen így van! A hangsurárzó mindenkép rezegeti a az állványt, akkor is ha nehéz, max a rezonancia frekvenciát toljuk feljebb, ráadásul egy részét még vissza is veri, és ez nem igazán tesz jót a hangképnek! Azonkívül, a nagy tömeg miatt, a rezonancia jó sokáig bentmarad a rendszerben, és szépen "keni" a hangot...
Tesla HC 07 futómű, MW 2002 pick-up, Orister erősítő, RFT hangdobozok...

Avatar
Gordon314
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2634
Csatlakozott: 2003.03.11., kedd 13:19
Értékelés: 4

Alátétek, Rezgéscsillapítás

Hozzászólás Szerző: Gordon314 »


Fülee
 
Én is pont olyat használok!
gordon314.fw.hu

Avatar
Gordon314
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2634
Csatlakozott: 2003.03.11., kedd 13:19
Értékelés: 4

Alátétek, Rezgéscsillapítás

Hozzászólás Szerző: Gordon314 »


És hogy, elviszem kölcsönbe a boltból? Vagy a sírkövestől?  
Erre mit mondjak? Temészetesen kérjél köcsön, mint bármi mást, ha az ember nem biztos a dolgában! Egyébként miből következtettek arra, hogy a nehéz alátétek jó hatással vannak a hangra, a dobozok alatt?

hát, hogy jó hatással vannak-e a hangra az kérdés, de, hogy rezgéscsillapítási szempontból jó, az egyszerű dinamika.
 
A hangsugárzó rezegteti az állványt, az állvány pedig a levegőt, a hangsugárzót, amitől nem csak a hangsugárzó hangját hallod. Ha a hangsugárzó lábazata nagy tömegű, akkor sokkal kevésbé képes azt rezegtetni a hangsugárzó, így a az tovább a levegőt, illetve a reflexióban vissza a hangsugárzót.
gordon314.fw.hu

Avatar
Fülee
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 104
Csatlakozott: 2005.09.10., szomb. 13:55
Értékelés: 0

Alátétek, Rezgéscsillapítás

Hozzászólás Szerző: Fülee »


Na azt a Bluetech-et nem találtam, viszont találtam valami hasonlót:
(OfficeDepot)
PRITT FIX-IT GYURMARAGASZTÓ
SKU 434403742
 
"Széles körben alkalmazható iskolai, irodai és otthoni felhasználásra egyaránt. Egyszerűen, gyorsan és tisztán rögzíthet vele posztereket, fotókat, rajzokat, flip-chart papírokat, jegyzetlapokat, dekorációkat. Szinte bármilyen felületre ragasztható, könnyedén eltávolítható és újra felhasználható."

Vendég

Alátétek, Rezgéscsillapítás

Hozzászólás Szerző: Vendég »


Sőt,hogy bontsam a trendit,nálam könnyű és rezonáns állvány támasztja a dobozt(és nem is olyan rossz .
Az viszont lényeges, hogy jól alátámassza!

Lehet,hogy nevetség tárgya lesz,de ez egy hevenyészve összedobott(tákolt) állvány,ha megkongatom szó szerint zörög,a dobozt terosztátgöböcsökkel "tapasztom"rá,és elvileg lehet,hogy xarúl kéne szólnia,de nem teszi.

Avatar
Lpfan
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 299
Csatlakozott: 2005.01.05., szer. 22:35
Értékelés: 0

Alátétek, Rezgéscsillapítás

Hozzászólás Szerző: Lpfan »


Sőt,hogy bontsam a trendit,nálam könnyű és rezonáns állvány támasztja a dobozt(és nem is olyan rossz .
Az viszont lényeges, hogy jól alátámassza!
Tesla HC 07 futómű, MW 2002 pick-up, Orister erősítő, RFT hangdobozok...

Avatar
21st
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1453
Csatlakozott: 2005.04.02., szomb. 13:28
Értékelés: 0

Alátétek, Rezgéscsillapítás

Hozzászólás Szerző: 21st »


Mielőtt kiadjátok a pénzt nehéz nagytömegű "talpakra", tán ki kéne próbálni először! Azonkívül javaslom, hogy próbáljatok ki valami könnyű, de merev állványt a dobozok alá, lehet, hogy meglepetésben lesz részetek...
És hogy, elviszem kölcsönbe a boltból? Vagy a sírkövestől?

Ha gondolod, én tudok neked kölcsönadni 2 db gránit lapot. 30x40 cm alapterületű, 5 cm vastag.
"Nem az a baj, ha hülye vagy, hanem az, ha nem tudsz róla"

Vendég

Alátétek, Rezgéscsillapítás

Hozzászólás Szerző: Vendég »

Sőt,hogy bontsam a trendit,nálam könnyű és rezonáns állvány támasztja a dobozt(és nem is olyan rossz .

Avatar
Lpfan
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 299
Csatlakozott: 2005.01.05., szer. 22:35
Értékelés: 0

Alátétek, Rezgéscsillapítás

Hozzászólás Szerző: Lpfan »


És hogy, elviszem kölcsönbe a boltból? Vagy a sírkövestől?
Erre mit mondjak? Temészetesen kérjél köcsön, mint bármi mást, ha az ember nem biztos a dolgában! Egyébként miből következtettek arra, hogy a nehéz alátétek jó hatással vannak a hangra, a dobozok alatt?
Tesla HC 07 futómű, MW 2002 pick-up, Orister erősítő, RFT hangdobozok...

Avatar
Robotk@
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1738
Csatlakozott: 2004.04.15., csüt. 14:33
Értékelés: 1

Alátétek, Rezgéscsillapítás

Hozzászólás Szerző: Robotk@ »


Mielőtt kiadjátok a pénzt nehéz nagytömegű "talpakra", tán ki kéne próbálni először! Azonkívül javaslom, hogy próbáljatok ki valami könnyű, de merev állványt a dobozok alá, lehet, hogy meglepetésben lesz részetek...
És hogy, elviszem kölcsönbe a boltból? Vagy a sírkövestől?

Avatar
Lpfan
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 299
Csatlakozott: 2005.01.05., szer. 22:35
Értékelés: 0

Alátétek, Rezgéscsillapítás

Hozzászólás Szerző: Lpfan »

Mielőtt kiadjátok a pénzt nehéz nagytömegű "talpakra", tán ki kéne próbálni először! Azonkívül javaslom, hogy próbáljatok ki valami könnyű, de merev állványt a dobozok alá, lehet, hogy meglepetésben lesz részetek...
Tesla HC 07 futómű, MW 2002 pick-up, Orister erősítő, RFT hangdobozok...

Avatar
Fülee
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 104
Csatlakozott: 2005.09.10., szomb. 13:55
Értékelés: 0

Alátétek, Rezgéscsillapítás

Hozzászólás Szerző: Fülee »

Sok éve én úgy emlékszem, az Office Depotban vettem BluTech-et, de asszem nem pontosan így írják a nevét. Majd otthon este megnézem, mert a fiókomban lapul 1 csomaggal...

Avatar
Robotk@
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1738
Csatlakozott: 2004.04.15., csüt. 14:33
Értékelés: 1

Alátétek, Rezgéscsillapítás

Hozzászólás Szerző: Robotk@ »


akkor mondanám, hogy használd gyári állapotban! Ezt egyébként komolyan is gondolom, először én így próbálnám ki! 
Viszont azzal sem árt tisztában lenni, hogy akik tervezték, azok egyfélét terveztek járólapra, parkettára, pvc-re és padlószőnyegre is és nem biztos, hogy mindegyikhez ideális.

Ilyen alapon azért elég faramuci megközelíteni ezt a dolgot.
 
Én gyári állapotában használom, és abban is fogom.
A polk kiváló dobozt alkotott, szvsz, én imádom a dobozaim hangját.
A melegburkolómról, pontosabban az aljzatbeton készítőiről ez már kevésbé mondható el.
De ehhez a polknak semmi köze.
 
Valszeg vágatok alá márványlapot, és vagy gyurma, vagy szőnyeg alátétet kap az egyenetlenség kiegyenlítésére.
 
Aztán meglátjuk mit hoz. nagy valószínűséggel azt mondom, hogy nem is fogok különbséget hallanai.
És legalább stabilan állnak majd a dobozok, és még jól is mutat.

Avatar
Gordon314
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2634
Csatlakozott: 2003.03.11., kedd 13:19
Értékelés: 4

Alátétek, Rezgéscsillapítás

Hozzászólás Szerző: Gordon314 »


pl.: kicsavarod a négy lábat!
Kézenfekvő.
 
Csak Én ebben úgy gondolkozok, hogy Nálunk jóval hozzáértőbb emberek tervezték ezt a dobozt pontosan ilyenre, és ennek is biztos, hogy megvan a miértje.
Szóval a lábakat nem szívesem szerelném le.

akkor mondanám, hogy használd gyári állapotban! Ezt egyébként komolyan is gondolom, először én így próbálnám ki!
 
Viszont azzal sem árt tisztában lenni, hogy akik tervezték, azok egyfélét terveztek járólapra, parkettára, pvc-re és padlószőnyegre is és nem biztos, hogy mindegyikhez ideális.
gordon314.fw.hu

Avatar
Robotk@
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1738
Csatlakozott: 2004.04.15., csüt. 14:33
Értékelés: 1

Alátétek, Rezgéscsillapítás

Hozzászólás Szerző: Robotk@ »


pl.: kicsavarod a négy lábat!
Kézenfekvő.
 
Csak Én ebben úgy gondolkozok, hogy Nálunk jóval hozzáértőbb emberek tervezték ezt a dobozt pontosan ilyenre, és ennek is biztos, hogy megvan a miértje.
Szóval a lábakat nem szívesem szerelném le.

Vendég

Alátétek, Rezgéscsillapítás

Hozzászólás Szerző: Vendég »


Newman egyem a szívedet ...


Válasz küldése

Vissza: “Hifi”