Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Számítógépek és ami velük kapcsolatos

Online
Avatar
asebestyen
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 5854
Csatlakozott: 2017.11.26., vas. 10:59
Értékelés: 7188
Tartózkodási hely: Bokod

Re: Számítógépek és ami velük kapcsolatos

Hozzászólás Szerző: asebestyen »

W10 nem töredezettségmentesít SSD-t. gondolkodik.gif Eleve értelmezhetetlen a töredezettség SDD-nél. HDD esetén automatikusan csinálja persze, de annak meg csak jó.
Alces 6 | Mac Mini M1 | Audio-gd Reference 10.32 | Genelec 1031APM aktív monitorok | DIY Oyaide kábelezés



 

Avatar
tonee73
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 12039
Csatlakozott: 2008.12.12., pén. 11:49
Értékelés: 5709
Tartózkodási hely: SO15 0SB

Re: Számítógépek és ami velük kapcsolatos

Hozzászólás Szerző: tonee73 »

Vasti írta:
2020.04.02., csüt. 22:43

Annyi még, hogy az ütemezett Töredezettségmentesítést (szép szó ;-) kapcsold ki, mert még 2019-ben sem jutott el odáig a MS, hogy ezt automatikusan megtegye... SSD-nél totál értelmetlen, és még gyorsítja is az elhasználódását.

Ja, a gyorsindítást is érdemes kikapcsolni - a legutolsó információim szerint, de lehet, hogy már ez is változott ;-) (régebben megőrült egy idő utána Windows, ha engedélyezve volt, mert igazából sohasem lett teljesen leállítva és újraindítva, ami pedig jót tesz neki)
Jó hogy írod. Ezeket hol lehet kikapcsolni WIN10-nél? gondolkodik.gif
A töredezettségmentesítést csak elindítani tudom a saját gép-->C meghajtó-->tulajdonságok-->eszközök alatt, sehol sem találom hol lehetne kikapcsolni.Köszi.
Jó zenék --> Marantz CD16 --> Etalon Suprampli --> Chario Constellation Delphinus mkII

Ha meghalsz, te nem tudod, hogy halott vagy, csak a többieknek nehéz.Ugyanez a helyzet akkor is, ha hülye vagy.

Online
Avatar
Vasti
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 858
Csatlakozott: 2007.09.15., szomb. 22:57
Értékelés: 307
Tartózkodási hely: Ausztria

Re: Számítógépek és ami velük kapcsolatos

Hozzászólás Szerző: Vasti »

avl2 írta:
2020.04.02., csüt. 19:36
VLC-re hajlok, cegesen is az van, de ez egyelöre raer, nem szorakoztatoközpontnak akarom, ahhoz inkabb logikai jatekot jatszunk, setalunk, ...
Biztosan jó ;-) Nem tudom, kb. 7 éve nem dolgozok a szakmámban, azóta nem sok közöm volt a Window-os dolgokhoz... 7 éve még jó volt a K-Lite + MPC kombó ;-)
avl2 írta:
2020.04.02., csüt. 19:36
epp itt van mellettem a nekünk uj gep (HP Elitebook 745G3 lett elerhetö, 8GB, 256GB SSD)
Hú! Nézegetem a leírást, az első találatnál 2560 x 1440 felbontású IPS kijelzőt írnak: az azért már nem semmi, ha a tiédben is ilyen van :-) Az AMD procik nem a barátaim, de ha Elitebook, rossz nem lehet szerintem...
Jó munkát vele, egy ilyen kis minőségi masinával könnyebb az élet :-)
avl2 írta:
2020.04.02., csüt. 19:36
a "noteBook Fan Controll"-t letöltöttem, de mintha valamiert nem menne
Szerintem totál felesleges ilyenekkel szórakozni.
Fel lehetne telepíteni 42 különböző hardver és szoftver és erőforrás és fordulatszám és hőmérséklet és hálózati forgalom és időjárás és vízállás monitorozó programot, de minek?! A kevesebb általában több, az informatikában is.
Szerintem a gép van olyan okos, hogy megteszi a megfelelő óvintézkedéseket, ha valami nincs rendben.

Annyi még, hogy az ütemezett Töredezettségmentesítést (szép szó ;-) kapcsold ki, mert még 2019-ben sem jutott el odáig a MS, hogy ezt automatikusan megtegye... SSD-nél totál értelmetlen, és még gyorsítja is az elhasználódását.

Ja, a gyorsindítást is érdemes kikapcsolni - a legutolsó információim szerint, de lehet, hogy már ez is változott ;-) (régebben megőrült egy idő utána Windows, ha engedélyezve volt, mert igazából sohasem lett teljesen leállítva és újraindítva, ami pedig jót tesz neki)

Online
Avatar
Vasti
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 858
Csatlakozott: 2007.09.15., szomb. 22:57
Értékelés: 307
Tartózkodási hely: Ausztria

Re: Számítógépek és ami velük kapcsolatos

Hozzászólás Szerző: Vasti »

stx írta:
2020.04.02., csüt. 17:19
Az ingyenes antivírusok azért elég gyengék. Szerintem, megér évi 10-12e Ft-ot egy normális. Munkahelyemen Eset Nod32 van, eddig csak jót tudok róla mondani.
Az ingyenes verzió fontosabb moduljai megvannak, a keresőmotor és adatbázis meg ugyanaz. Indulásnak mindenképpen több, mint a semmi ;-) Amúgy én is megvettem a gyerekek gépére a Panda-t: 3 gépre, 1 évre valami 30-40€ körül volt.
stx írta:
2020.04.02., csüt. 17:19
Van néhány jó pdf olvasó. Az Acrobat Readerrel az a baj, hogy az elmúlt évek alatt nagy dögre hízott.
OK, de egy modern procival, 8GB memóriával, SSD-ről talán eldöcög majd valahogy ;-)
stx írta:
2020.04.02., csüt. 17:19
Levelezőkliensnek inkább Thunderbird. GMail-t nem csak webesként lehet használni, Thunderbird-ben is használható.
A Thunderbid szuper, nem vitás. De ha valamikor céges környezetben levelezőprogit fog használni, az az Outlook lesz valószínűleg: ezért jobb, ha hozzászokik ;-) És OK, hogy lehet a GMail-t levelezőprogrammal használni - de minek?! ;-)
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Vasti 2020.04.02., csüt. 22:44-kor.

Avatar
avl2
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4707
Csatlakozott: 2007.08.23., csüt. 14:50
Értékelés: 1623

Re: Számítógépek és ami velük kapcsolatos

Hozzászólás Szerző: avl2 »

ZolaBA írta:
2020.04.02., csüt. 18:42
Vasti írta:
2020.04.02., csüt. 15:49
K-Lite Codec Pack
ezt könyörgöm ne... :nonononono:
ne ám kezdjetek ! ..plane ne, hogy en vagyok a kivalto ! :-)))
VLC-re hajlok, cegesen is az van, de ez egyelöre raer, nem szorakoztatoközpontnak akarom, ahhoz inkabb logikai jatekot jatszunk, setalunk, ...


epp itt van mellettem a nekünk uj gep (HP Elitebook 745G3 lett elerhetö, 8GB, 256GB SSD)
Chrome, uBLock Origin, office365, imagine (info oktatashoz) mentek ra eddig.

a "noteBook Fan Controll"-t letöltöttem, de mintha valamiert nem menne

Avatar
ZolaBA
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1818
Csatlakozott: 2006.10.31., kedd 09:10
Értékelés: 1651
Tartózkodási hely: Pilisvörösvár

Re: Számítógépek és ami velük kapcsolatos

Hozzászólás Szerző: ZolaBA »

Vasti írta:
2020.04.02., csüt. 15:49
K-Lite Codec Pack
ezt könyörgöm ne... :nonononono:
Rövid az élet ... egyél sok palacsintát!

Avatar
stx
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 746
Csatlakozott: 2011.06.15., szer. 09:13
Értékelés: 358
Tartózkodási hely: Csonka-Magyarország, Középfölde
Kapcsolat:

Re: Számítógépek és ami velük kapcsolatos

Hozzászólás Szerző: stx »

"Vírusirtót én telepítenék... Az ördög nem alszik ;-) A Panda ingyenes verziója szerintem jó.
https://www.pandasecurity.com/en/homeus ... antivirus/"


Az ingyenes antivírusok azért elég gyengék. Szerintem, megér évi 10-12e Ft-ot egy normális. Munkahelyemen Eset Nod32 van, eddig csak jót tudok róla mondani.


"A videókhoz én a K-Lite Codec Pack-et szoktam feltenni, sok codec, és egy jó kis lejátszó program, a Media Player Classic települ vele. A Standard, vagy a Full verziót, kb. mindkettő ugyanúgy meg fog felelni.
http://codecguide.com/download_kl.htm"


Ajánlom a VLC-t. Ingyenes és mindent lejátszik.


"Én azért csak feltennék egy Adobe Reader DC-t is, mert ha 100%-os kompatibilitás kell, akkor jön ő ;-) Én csak linuxot használok, abban is van többféle akármi, ami megmutatja a pdf fájlokat. És linux alá 9.9.5-ös a legutolsó Acrobat Reader, még 2013-ból, de a mai napig felszenvedem a gépre, mert néha csak az mutatja meg rendesen a dokumentumot."

Van néhány jó pdf olvasó. Az Acrobat Readerrel az a baj, hogy az elmúlt évek alatt nagy dögre hízott.


"Levelezésre én a GMail-t ajánlom, ha elég a webmail: ha nem, akkor meg Outlook, csak hogy szokja ;-) Nálunk a gyerekeknek mondhatom, hogy "előírás" az Outlook használata. Benne van az Office-ban."

Levelezőkliensnek inkább Thunderbird. GMail-t nem csak webesként lehet használni, Thunderbird-ben is használható.

Online
Avatar
Vasti
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 858
Csatlakozott: 2007.09.15., szomb. 22:57
Értékelés: 307
Tartózkodási hely: Ausztria

Re: Számítógépek és ami velük kapcsolatos

Hozzászólás Szerző: Vasti »

Amit elfelejtettem: a gép átnézése.

Milyen gépet veszel egyébként? Kíváncsi vagyok!

Szóval nem egyszerű, még szakembernek sem, belátni a burkolat alá ;-)

De azért érdemes ezeket végigjátszani:
- Meghallgatni a hűtőventilátort, forog-e, és nem zajos-e?
- Billentzűzet, TouchPad működik?
- A csavarok, ahol kell, benne vannak a gépben? Ha nincsenek, attól még akár működhet is, de valamit azért elárul az előéletéről...
- A kijelző stabilan áll, ha kinyitod, nem akar leesni, ha mozgatod? ;-) A zsanérok meg tudják adni magukat. Nem foltos a kijelző? Nem durván karcos? Nincs rajta sok pixelhiba?
- A kijelző felbontása olyan, amilyen a leírásban szerepel? Mert ha pl. FullHD van a leírásban, de csak HD+, az azért nem keveset levon az értékéből, és az árból - mármint, hogy ugyanaz a gép vacakabb kijelzővel olcsóbb!
- Ha merevlemez van benne, nem SSD, mindenképpen indíts el rajta egy HD Sentinel Portable-t:
https://www.harddisksentinel.com/hdsent ... rtable.zip
Ha nem 100/100-as, akkor akadj fenn a dolgon, mert egy vinyó nem olyan olcsó, cserélni is kell, újra is kell telepíteni, stb. Eléggé döglős cucc a notebook vinyó. De ha SSD van benne, annak sem árt megnézni az állapotát, mert akár még az is kiderülhet, hogy lassan eléri az élettartamának a végét...
- Ha van benne optikai meghajtó, működik?
- Az USB portokat próbálgasd végig.

Ja, és persze nézd meg, hogy tényleg olyan-e proci, annyi-e memória, akkora és olyan-e háttértár, mint ami a leírásban szerepel ;-)

Nem tudom, milyen állapotban van a gép szoftveresen: ha úgy néz ki, mint amit nem éppen frissen telepítettek, akkor érdemes lehet újratelepíteni, vagy újratelepíttetni egy ismerőssel. Annyira gyorsan települ egy Win10, hogy kb. gyorsabb újratelepíteni, mint többféleképpen leellenőrizni meg gyomlálgatni, hogy olyan legyen, mint az új, de aztán meg mégsem az...

Innen le lehet tölteni:
https://www.microsoft.com/hu-hu/softwar ... ndows10ISO

Ha nem telepíted újra a gépet, érdemes lefuttathatod ezt a két progit, ami talán megtalálja, ha van rajta valami kártevő...
https://www.pandasecurity.com/en/support/card?id=1680
https://www.malwarebytes.com/adwcleaner/

Ha letöltöttél valami gyanús fájlt, ami még tömörített formában van, mielőtt bármit tennél vele, ellenőriztesd le itt:
https://www.virustotal.com/gui/home/upload

Online
Avatar
Vasti
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 858
Csatlakozott: 2007.09.15., szomb. 22:57
Értékelés: 307
Tartózkodási hely: Ausztria

Re: Számítógépek és ami velük kapcsolatos

Hozzászólás Szerző: Vasti »

Helló!

Ha a gép nagyon szűz, akkor felhasználói fiókot is létre kell hoznod. Ne online-t, ha lehet, mert később jókat lehet vele szívni! Erőltetni fogja, de ne hagyd magad ;-) Sima helyi felhasználót csinálj.

Aztán nézd meg, hogy milyen Windows verzió van rajta? A bal oldalon a zászlós Windows gombot nyomva tartod, és mellé megnyomod az R gombot, bejön egy kis futtatás ablak, abba beírod, hogy winver , és ENTER. Ha nem 1909, akkor először kezd el frissíteni, mert jobb azzal kezdeni ;-) a Gépházban addig kell telepíteni minden frissítést, amíg ezt nem mutatja.

Vírusirtót én telepítenék... Az ördög nem alszik ;-) A Panda ingyenes verziója szerintem jó.
https://www.pandasecurity.com/en/homeus ... antivirus/

Az Edge szerintem hááát... Inkább Chrome, bár én csak Firefox-ot használok. Mindkettőben tedd fel szerintem az Adblock Plus-t, sokat segít.

A videókhoz én a K-Lite Codec Pack-et szoktam feltenni, sok codec, és egy jó kis lejátszó program, a Media Player Classic települ vele. A Standard, vagy a Full verziót, kb. mindkettő ugyanúgy meg fog felelni.
http://codecguide.com/download_kl.htm

Én azért csak feltennék egy Adobe Reader DC-t is, mert ha 100%-os kompatibilitás kell, akkor jön ő ;-) Én csak linuxot használok, abban is van többféle akármi, ami megmutatja a pdf fájlokat. És linux alá 9.9.5-ös a legutolsó Acrobat Reader, még 2013-ból, de a mai napig felszenvedem a gépre, mert néha csak az mutatja meg rendesen a dokumentumot.

Képszerkesztésre, a beépített Paint helyett: paint.net, az egyszerű és kicsi. Krita, ez elég profi, és még használható is. Vagy ott a Gimp, ami vérprofi ;-) , de egy kicsit bonyolult.
https://www.getpaint.net/
https://krita.org/en/
https://www.gimp.org/downloads/

Képnézegetésre én még egy IrfanView-t szoktam telepíteni, mert szerintem a Windows beépített képnézegetője egy katasztrófa.
https://www.irfanview.com/

Levelezésre én a GMail-t ajánlom, ha elég a webmail: ha nem, akkor meg Outlook, csak hogy szokja ;-) Nálunk a gyerekeknek mondhatom, hogy "előírás" az Outlook használata. Benne van az Office-ban.

Más hirtelenjében nem jut eszembe ;-)

Üdv: Vasti

Avatar
kasumi
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 944
Csatlakozott: 2012.11.09., pén. 19:01
Értékelés: 367
Tartózkodási hely: Esztergom

Re: Számítógépek és ami velük kapcsolatos

Hozzászólás Szerző: kasumi »

avl2 írta:
2020.04.01., szer. 15:31
mik lesznek a javasolt elsö teendök, ha itt all elöttem egy megvett, hasznalt laptop, Windows 10-zel ? ...

köszi.
Ha nem megkérdőjelezhetetlenül megbízható forrásból származik a gép és a rajta lévő operációs rendszer, akkor mindenekelőtt egy vírusellenőrzést javaslok.
Az alábbi programokhoz is kell internet elérés, de a semminél mindenképp jobbnak tartom még így is:

https://us.norton.com/support/tools/npe.html
https://www.eset.com/int/home/online-scanner/

!!! Ez működik offline módban is, tehát egy hordozható tárolóról is indítható, így az új gép még azelőtt ellenőrizhető, hogy az internetre csatlakoztatnád vagy bármilyen módon használatba vennéd.

https://docs.microsoft.com/en-us/window ... r-download
Újratervezés

Avatar
ZolaBA
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1818
Csatlakozott: 2006.10.31., kedd 09:10
Értékelés: 1651
Tartózkodási hely: Pilisvörösvár

Re: Számítógépek és ami velük kapcsolatos

Hozzászólás Szerző: ZolaBA »

avl2 írta:
2020.04.01., szer. 15:31
mik lesznek a javasolt elsö teendök
- első: net. kábel/dhcp vagy wifi, ahhoz kell ugye jelszó
- nálam okos a gyerek (ofkuz), nem telepít hülyeségeket, kérdez stb. Ha valakinél ez kevésbé egyértelmű és nem egyértelmű, hogy akármilyen email mellékletre nem kattintunk, vagy épp félősebb a szülő, akkor megfontolandó egy külön nem rendszergazdai jogú felhasználói fiókot csinálni, hogy abban garázdálkodjon. Persze ezzel szívás lesz játékoknál.
- szerintem win10 saját vírusirtója elég, de ezt úgyis leszólják majd az okosok, aztán jön AT az ingyenes írtók GDPR kérdésével :D
- office365 igen
- edge is megy, chrome népszerűbb. Chrome-ba érdemes bővítményeket tenni, pl. reklámblokkolót, az adblock egyre szarabb, most tesztelem épp az "uBLock Origin"-t, eddig tetszik
- pdf olvasó ha rámhallgatsz a Chrome elég.
- további programok:
-- totalcommander, ha valaki tudja mit csinál
-- valamilyen video lejátszó, a beépített szar. Pl. "MPC-BE", zene lejátszó ha kell
-- egyé (ha....): viber, google drive, Thunderbird ha nem online az email, teamviewer, stb.

Ezen kívül amit javaslok az a "noteBook Fan Controll" nevű szintén ingyenes progi, ez szabályozza a ventit és kiteszi tálcára a proci hőmérsékletét. Egyes laptopok hajlamosak a melegedésre, elvileg a srác kiporszívózza, viszont nem pasztázza újra a procit. A pasztázás nem feltétlen kell, de pont azért jó ez a progi hogy ha látod, hogy meleg akkor érdemes újrapasztázni. A "meleg" sajnos relatív, persze vannak specifikált maximumok 90-100 fok környékén, de azt nem kéne megvárni, terhelés nélkül leszabályzott ventivel legyen 60 fok alatt, terheléssel meg 80 alatt. kábé :D
Rövid az élet ... egyél sok palacsintát!

Avatar
avl2
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4707
Csatlakozott: 2007.08.23., csüt. 14:50
Értékelés: 1623

Re: Számítógépek és ami velük kapcsolatos

Hozzászólás Szerző: avl2 »

mik lesznek a javasolt elsö teendök, ha itt all elöttem egy megvett, hasznalt laptop, Windows 10-zel ? nekem fogalmam sincs, mert sajat gepet sosem "ápoltam", céges IT adja öket, en meg hasznalom

- office365 a gyermek oktatasi azonositojaval
- a lanyom eddig tulajdonkeppen semmilyen böngeszöt, azaz a tapasztalat velük egyiknek sem szempont; jo az Edge (ha jol ertem Win10 mellé "jár"), vagy Chrome vagy ?
- virusvedelem ?
- melyik pdf olvaso ?
-... ??

esetleg elötte: ha megyek es atveszem a - némi garanciás - hasznalt gepet, miket nezzek meg rajta ?

köszi.

Online
Avatar
Vasti
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 858
Csatlakozott: 2007.09.15., szomb. 22:57
Értékelés: 307
Tartózkodási hely: Ausztria

Re: Számítógépek és ami velük kapcsolatos

Hozzászólás Szerző: Vasti »

Ja, az, hogy a most pár éves gép pár év múlva muzeális darab lesz - már régen volt ;-) '94-ben kezdtem szervizesként dolgozni, akkor tényleg hihetetlen volt a fejlődés. Pillanatok alatt eljutott a technika a 386sx-től a Pentium1-ig ;-) De az utóbbi időben eléggé lelassult, semmi áttörés, nagy újdonság, csak jönnek az újabb generációk ugyanabból, amik egy kicsit gyorsabbak.

A lányok gépében 5. generációs i5 mobil proci van, 5300u. A mostani EliteBook sorozatban 8250u van, ami 4 magos (az 5-ös sorozat 2 magos volt) Különböző tesztekben 15%-90%-os előnye van az új procinak, de ilyen felhasználás mellett, ahol a proci nem sok mindent csinál az ideje nagy részében, ez kb. elhanyagolható különbség...

És az 5. generációs i5 egy 5 éves processzor!

A Lenovo laptopomban i3-3110m proci van, lassan 7 éve vettem, de már akkor sem egy friss proci volt... 2012 elején jelent meg. De igazából totál értelmetlen lenne lecserélni, mert van benne 8GB memória, és egy SSD: ha egy 2-3 éves i3 proci mellett lenne 8GB memória és SSD egy laptopban, kb. semmit sem vennék észre belőle! Netezni, szöveget szerkeszteni, néha egy képet egy kicsit retusálni pont olyan jó ez az "őskövület" proci is.

Az asztali gépem cseréjén gonolkodok néha, egy i5-4570 proci van benne. Az a helyzet, hogy egy kis teljesítménynövekedésért is piszok sokat kellene fizetni, számottevőért meg - áh, annyit nem ér az egész ;-) Valami piszok új (6 magos) i5, vagy izmosabb nem túl régi i7 jöhetne csak szóba, ha néha talán érezhető teljesítménynövekedést szeretnék (szintén irodai jellegű munka Linux Mint MATE-vel, néha fut pár virtuális gépben ez-az, és ennyi) Ez a proci 2013 nyarán született!

Ja, ez egy angol eBay-es HP Prodesk 600 G1 gép, 150€ volt szállítással együtt: 4GB memória volt benne és 500GB-os vinyó, az állapota - mint az új, Win8 Pro volt rajta, amit még tudtam Win10-re frissíteni akkoriban legálisan, és volt hozzá új billentyűzet és egér. Imádom a "levetett" használt gépeket ;-)

Online
Avatar
Vasti
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 858
Csatlakozott: 2007.09.15., szomb. 22:57
Értékelés: 307
Tartózkodási hely: Ausztria

Re: Számítógépek és ami velük kapcsolatos

Hozzászólás Szerző: Vasti »

Helló!

RAM: a 16GB RAM szerintem teljesen felesleges... A lányok gépében a 8GB is bőven sok. Win10 Pro, Panda antivírus, futtatnak párhuzamosan mindenféle Office-os dolgot (Word, Excel, PowerPoint, Outlook, Teams) , Firefox több weboldallal, képszerkesztő, és a fel RAM még üres. Csak azért vettem bele plusz 4GB-ot, hogy ne használjon lapozófájlt (virtuális memóriát) , mert az a sebességnek és az SSD-nem sem a legjobb ;-)

Proci: Elméletileg ;-) egy legalább 2. geberációs i3 vagy i5 proci teljesítményben biztosan elég lesz "irodai" munkára. Azért a nem túl hajlott korú ;-) gépekben már valószínűleg inkább 3. generációs, vagy még újabb proci lesz.

SSD: KÖTELEZŐ!!! :-) A lényeg, hogy 400MB/s felett legyen az írási és olvasási sebesség, szintén irodai munkát feltételezve kb. ennyi elég is. Elég nagy különbség van alaposabban megtesztelve az egyes SSD-k között (vezérlő, stb.) , de ilyen esetben ez nem nagyon számít... Nálunk nincs két egyforma ;-) , van két Samsung (egy ezer éves 60GB-os és egy új EVO 860) , egy Kingston, egy Intel, és a saját laptopomban, mivel szinte nem is használom, a létező legolcsóbb Intenso. Ezek közül az Intel a leglomhább (a típusát nem tudom már, valami 240GB-os) , az asztali gépemben volt egy ideig, mellette egy vinyó: ha a vinyóról másoltam rá, megállt az élet, annyira túlterhelte szegényt az a kb. 150MB/s, amivel a vinyóm olvasni tudott ;-) Előtte a 60GB-os Samsung volt a gépben, annak meg sem kottyant a dolog...
Ezt egy kicsit túlságosan kifejtettem ;-) Szóval én Samsung párti vagyok SSD-ből, mint ahogy memóriakártyából is.

Grafikus kártya: ahol csak Intel van, az a prociba integrált grafikát jelenti. Az, hogy 3000 vagy 4000 sorozat, az a processzor generációjától és típusától függ, ezek között túl nagy különbség azt hiszem nincs. Ahol van mellette valami, az hibrid grafikai rendszer: úgy működik, hogy amíg elég a prociba integrált, az dolgozik, aztán ha kell a plusz teljesítmény, besegít a dedikált grafikus processzor. De egy programra jobb egérgombbal kattintva azt is megteheted, hogy eleve a dedikált grafikus cuccal "futtatod" az adott programot...
A dedikált grafikus cucc ritkán előny, ha nem játszik az ember izmos 3D-s játékokkal, viszont gyakran hátrány: hangosabb lehet a gép az extra hűtése miatt, ráadásul az esetek nagy részében emiatt megy tönkre a laptop. Vagy maga a grafikus processzor (pl. ki nem pucolt hűtő miatti túlmelegedés miatt) , vagy a forrasztása lesz érintkezési hibás, vagy az alaplapon a forrasztási pontok szakadnak fel alatta (szintén a hőtől, vagy egyszerűen csak mechanikus gyengeség miatt) , vagy ezek tetszőleges kombinációja ;-) Megbízhatóan nem is mindig javítható, a "rámelegítés" sokszor csak tüneti kezelés, aztán csak a szerencsén múlik, hogy 1 hét, vagy 1 év múlva döglik be újra.

Kijelző: 1366x768 felbontással szerintem ha lehet, ne vegyél gépet... Kevés lesz a munkához, minden hülyén néz ki rajta. Az 1600x900 már OK, teljesen használható. De az igazi a FullHD, igen, 14"-on is! :-) Igaz, méretezni (nagyítani) kell a képernyőtartalmat, mert túl apró lesz minden, de a kép akkor is jobb természetesen.

Na ennyi röviden ;-)

Üdv: Vasti

Avatar
avl2
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4707
Csatlakozott: 2007.08.23., csüt. 14:50
Értékelés: 1623

Re: Számítógépek és ami velük kapcsolatos

Hozzászólás Szerző: avl2 »

no de ez hogyan ertekelnedö, 3 különbözö gepnel:
A) "VIDEOKÁRTYA: Intel HD graphics 3000 +Nvidia NVS 4200M"
B) "VIDEOKÁRTYA: Intel HD graphics 4000"
C) "VIDEOKÁRTYA: Intel HD graphics 3000"

a tervezett felhasznalasban tovabbra is szerintem komoly grafikaigeny (nincs videofeldolgozas, esetleg filmnezes, de abbol sem kell nagy felbontasu - nincs is megjelenitönk TV vagy vetitö)

tippem szerint akkor minden tudja az igenyt, de esetleg valamiböl (RAM, áram [na ne marhuljak már ?]) nagyobb igenyü, többet fogyaszt ?

Avatar
avl2
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4707
Csatlakozott: 2007.08.23., csüt. 14:50
Értékelés: 1623

Re: Számítógépek és ami velük kapcsolatos

Hozzászólás Szerző: avl2 »

tudom, köszi. szemezgetve (amivel semmikepp nem egymasnak ugrasztas a celom ! csak figyelek a szavakra ! ..hisz azert kerdeztem :D )
tonee73 írta:
2020.03.26., csüt. 11:46
...szerintem a 8GB bőven elég arra amire keresel...
Vasti írta:
2020.03.26., csüt. 00:05
...eredetileg 4GB memória + 500GB-os vinyó. Kapott mindegyik még 4GB memóriát, és SSD-t...
Aszpirin írta:
2020.03.25., szer. 17:59
...mivel nem valódi videokártyák, nincs is saját memóriájuk, így aztán szépen lenyúlják a szükséges memóriát (mondjuk 256 MB-ot) a rendszermemóriából. Ezzel mindenképp számolni érdemes, mert emiatt a 4GB memória nem is 4GB lesz valójában, hanem mondjuk 3,75 GB.
Én nagyon memória-párti vagyok: inkább kevesebb de gyors háttértár, és memória amennyi csak belefér. ...
ZolaBA írta:
2020.03.25., szer. 17:47
...ram: igen, szerintem most elég a 8 giga (az viszont kell), w10 és aktuális programok mellett. Ha jön következő windows vagy valami memória zabáló akkor kellhet több, ezt nem tudni még. Viszont az ára csak +8 ezer - én megvenném, mert szeretek költeni :D viszont azt tudjuk, hogy az üres memória pont olyan, mintha nem is lenne, nem gyorsít. Az összérték és élettartamhoz arányban viszont megfontolható a kiadás.
Aszpirin írta:
2020.03.25., szer. 16:44
...A tipikus irodai felhasználásnál pl. BIZTOSAN nem a CPU a szűk keresztmetszet (a memória annál ikább, mert pl. egy Excel, főleg ha 10 nagy tábla is meg van nyitva, pillanatok alatt felzabálja a 4GB-ot, és nekiáll swapelni). De az oprendszer is a háttérben töltögeti szépen a saját részeit befelé (pl. egy programindításbál), és ott bizony a tetűséget a tetűlassú HDD vagy eMMC fogja okozni...
Aszpirin írta:
2020.03.25., szer. 14:28
...Ilyen felhasználásnál nagyjából nem a proci számít, hanem a memória és a háttértár minősége és sebessége. Legyen benne kevés háttértár (mondjuk 120 GB bőven sok), de az legyen SSD (eMMC-t NE!). RAM-ból minél több, annál jobb. ...
mashonnan is kerdeztem, összesitve ez a konkluziom: lehet, hogy 4GB is eleg lenne, de legalabb 8-at akarok (ugy, hogy tovabb bövithetö is legyen), de lehet 16-ot tetetek bele.
...aztan lehet, mire raszanom magam, hogy "fogyasszak egy nagyot" (meg is vegyem), addigra a 16 is keves lesz, mert Windows 34, i27 9. generacios procik, Excel 3014 lesz már :-)

Avatar
tonee73
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 12039
Csatlakozott: 2008.12.12., pén. 11:49
Értékelés: 5709
Tartózkodási hely: SO15 0SB

Re: Számítógépek és ami velük kapcsolatos

Hozzászólás Szerző: tonee73 »

avl2 írta:
2020.03.26., csüt. 08:32

meg kicsit a RAM mennyisegen bizonytalankodok, de ez mar nem komoly
Mint írtam volt szerintem a 8GB bőven elég arra amire keresel...
Jó zenék --> Marantz CD16 --> Etalon Suprampli --> Chario Constellation Delphinus mkII

Ha meghalsz, te nem tudod, hogy halott vagy, csak a többieknek nehéz.Ugyanez a helyzet akkor is, ha hülye vagy.

Avatar
avl2
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4707
Csatlakozott: 2007.08.23., csüt. 14:50
Értékelés: 1623

Re: Számítógépek és ami velük kapcsolatos

Hozzászólás Szerző: avl2 »

köszönöm.
az teljesen egyertelmü, hogy ujat nem veszek, nem is akartam.
egyreszt az ar-ertek arány miatt (hasznaltbol szinte mindenre igaz ez, persze jo allapot stb. eseten)
masreszt a gyors avulas miatt (egy marha draga uj ma top, de 3 ev mulva ? az elejen nagyobb az arcsökkenes abszolut ertekben es %-ban is)
illetve ujbol egy ertelmes igen draga lenne, ertelmetlen meg ertelmetlen :-)

meg kicsit a RAM mennyisegen bizonytalankodok, de ez mar nem komoly

Avatar
tonee73
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 12039
Csatlakozott: 2008.12.12., pén. 11:49
Értékelés: 5709
Tartózkodási hely: SO15 0SB

Re: Számítógépek és ami velük kapcsolatos

Hozzászólás Szerző: tonee73 »

Vasti írta:
2020.03.26., csüt. 00:05
Helló!

Sokat agyaltam, hogy mi legyen (otthon 20 évig informatikus, szervizes és rendszergazda voltam) , aztán a használt, "Refurbed" mellett döntöttem. Egyszerűen azért, mert új, de gagyi műanyag tekeredő-nyeklő-széteső gépeket nem akartam, új jófajtára meg nem futotta volna ;-)
Pont ezért döntöttem én is a használt, viszonylag jobb állapotú gép mellett, amiben azért még van anyag.Persze a vásárlás előtt kikértem a most is aktívan IT szakmában dolgozó barátom véleményét.Tavaly vettünk mi is másikat (15.6" Lenovo E50-80), hogy majd jól leváltja a T420S-t, azt használom majd aktívabban, a kisebb meg marad filmnézősnek a nejemnek, de 2 hónap után visszatértem a régebbihez.
Jó zenék --> Marantz CD16 --> Etalon Suprampli --> Chario Constellation Delphinus mkII

Ha meghalsz, te nem tudod, hogy halott vagy, csak a többieknek nehéz.Ugyanez a helyzet akkor is, ha hülye vagy.

Online
Avatar
Vasti
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 858
Csatlakozott: 2007.09.15., szomb. 22:57
Értékelés: 307
Tartózkodási hely: Ausztria

Re: Számítógépek és ami velük kapcsolatos

Hozzászólás Szerző: Vasti »

Helló!

Én úgy jó fél éve vettem a lányaimnak 14"-os laptopokat, mert szakközépbe mentek, és már kellett nekik... Nekem egy 15.6-os van, utálták, mert nagy, meg mivel egyre gyakrabban akarták használni, folyton összevesztek rajta ;-)

Sokat agyaltam, hogy mi legyen (otthon 20 évig informatikus, szervizes és rendszergazda voltam) , aztán a használt, "Refurbed" mellett döntöttem. Egyszerűen azért, mert új, de gagyi műanyag tekeredő-nyeklő-széteső gépeket nem akartam, új jófajtára meg nem futotta volna ;-)

HP EliteBook 840 G2 lett a vége, 5. generációs i5 proci van bennük, és eredetileg 4GB memória + 500GB-os vinyó. Kapott mindegyik még 4GB memóriát, és SSD-t. Illetve az egyikben nem FullHD IPS kijelző volt, úgyhogy azt még kicseréltem, valami 50€ körül volt postával, újan persze. Ja, mindkettő Win10 Pro-val jött.

Szuper masinák! Kicsi, könnyű, csendes, és villámgyors. A minősége pedig (burkolat, billentyűzet, stb.) hááát... Nem egy kategória szegény "öreg", amúgy velük egykorú Lenovo B590 masinámmal ;-) Igen stabil gépek.

Mi Ausztriában élünk, nekünk direkt jól jött, hogy az ilyen levetett gépek nagyrészt német, ritkábban angol billentyűzettel vannak ;-) Ha ilyen gép vásárlásán gondolkodsz, akkor előtte jól körül kell nézni, hogy van-e normális áron, sőt, van-e még hozzá egyáltalán valahol magyar billentyűzet?

Én 220€-ért vettem őket, akkor éppen szerencsém volt, mert eléggé változó, hogy milyen kiépítésben van éppen. Az egyik pl. FullHD IPS érintőkijelzős volt, a másik meg HD+ nem IPS, és nem is érintős, ugyanannyiért... (A FullHD érintős aktuális változata újan, igaz, eleve SSD-vel és 8GB memóriával ha jól tudom olyan 1400€ körül van :-)

Ja, 1 év garanciával vettem őket, és a Refurbed elvileg azt jelenti, hogy felújított. Valóban tip-top állapotban is voltak, az egyiknek az egyik első sarka kopott egy kicsit, de a billentyűzet,kijelző fedlap stb. szerintem új, vagy dokkolóval használták őket, én nem tudom... De az én újan vett, ugyanilyen korú, amúgy totál megbecsült, és csak a lakásban használt Lenovo-m vacakabb állapotban van! Sokkal kopottabb és karcosabb.

Üdv: Vasti

Avatar
avl2
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4707
Csatlakozott: 2007.08.23., csüt. 14:50
Értékelés: 1623

Re: Számitógépek és ami velük kapcsolatos

Hozzászólás Szerző: avl2 »

ZolaBA írta:
2020.03.25., szer. 17:47
...Valljuk be, használt géppel gyakorlatilag hulladékot veszel!...
Nna, meghoztad a vasarlasi kedvem ! :smile29:

Avatar
Aszpirin
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 6090
Csatlakozott: 2018.04.06., pén. 21:30
Értékelés: 5144
Tartózkodási hely: Szár

Re: Számitógépek és ami velük kapcsolatos

Hozzászólás Szerző: Aszpirin »

ZolaBA írta:
2020.03.25., szer. 17:47
:D
Próbáld meg ezt most másképp felfogni. [...]
Hubakker, mi történt? Most szinte 100%-ban egyetértünk (egyedül a memória kapcsán nem teljesen, a 4 GB tényleg nem elég, viszont ott én annyit adnék neki, amennyi ésszerűen belefér, DE: én fejlesztő vagyok, a memory leak a mindennapjaimhoz tartozik :D , ráadásul memóriára szeretek költeni is :D )
  • All-in-one Hifi: NAD M33 → Audio Physic Classic 20
  • Fejes rendszer: Mac → RME ADI-2 DAC FS → Hifiman Arya Stealth
  • Házimozi: Oppo 203 | AppleTV 4K → Marantz SR6013 → LG OLED B7 | Dali Opticon HM szett + B.K.Electrinics DoubleGem

Avatar
Aszpirin
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 6090
Csatlakozott: 2018.04.06., pén. 21:30
Értékelés: 5144
Tartózkodási hely: Szár

Re: Számítógépek és ami velük kapcsolatos

Hozzászólás Szerző: Aszpirin »

Ja, nem voltam figyelmes, bakker, elvileg még dolgozom, nem kattintottam a linkre...

Szóval, ha filléres különbségről van szó, akkor persze a lehető legjobbat prociból is.

Memória: egy dologra érdemes figyelni: az "Intel HD Graphics xy00" "grafikus kártyák" valójában nem viedokártyák, hanem a processzorral összetokozott belső GPU (az Intel procik már egy ideje a "fél-számítógép-egy-chipen" elvet követik). De mivel nem valódi videokártyák, nincs is saját memóriájuk, így aztán szépen lenyúlják a szükséges memóriát (mondjuk 256 MB-ot) a rendszermemóriából. Ezzel mindenképp számolni érdemes, mert emiatt a 4GB memória nem is 4GB lesz valójában, hanem mondjuk 3,75 GB.
Én nagyon memória-párti vagyok: inkább kevesebb de gyors háttértár, és memória amennyi csak belefér.

Viszont: a linken levő gépeket én fenntartásokkal kezelném, eléggé feltűnően olcsók, ebből hogy lesz így hosszútáv :D ? Nem azt mondom, hogy nem lehet, hanem hogy én az ilyen nepperekkel bizalmatlan vagyok, mert még az ő hasznuk is rajta van (na meg egy legális Windows10 licensz is, mindez ennyiért?)

SSD: hát igen, SSD és SSD között is van különbség, szóval csak így látatlanban nem lehet semmit sem mondani róluk. Viszont a régi SSD-kkel is érdemes körültekintőnek lenni, tudtommal azok sem örök életűek, főleg a régi modellek nem. Bár ezt nem tapasztalatból írom, ugyanis az én kezeim között még nem ment tönkre SSD (a laptopokat 3 évente cserélem, a Mac-et 10 évre szánom mindig, a jelenlegiben SSD van ugyan, de még csak másfél éves, a régi Mac-ben pedig 7200rpm-es Toshiba HDD volt - annak 10 év után tényleg nem volt semmi baja, pedig a gép gyakorlatilag nem volt kikapcsolva a 10 év alatt, csak áramszünetekkor). A mostani laptopomban egy messze-nem-csúcs félterás SanDisk SSD van, de nincs még 3 éves. Szóval használt SSD-kkel nincs nagy tapasztalatom, na.
  • All-in-one Hifi: NAD M33 → Audio Physic Classic 20
  • Fejes rendszer: Mac → RME ADI-2 DAC FS → Hifiman Arya Stealth
  • Házimozi: Oppo 203 | AppleTV 4K → Marantz SR6013 → LG OLED B7 | Dali Opticon HM szett + B.K.Electrinics DoubleGem

Avatar
ZolaBA
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1818
Csatlakozott: 2006.10.31., kedd 09:10
Értékelés: 1651
Tartózkodási hely: Pilisvörösvár

Re: Számitógépek és ami velük kapcsolatos

Hozzászólás Szerző: ZolaBA »

avl2 írta:
2020.03.25., szer. 17:20
az tutti hogy hosszutav. "ugy van tartva a gyerek" - azaz: ezt latja tölem. a mai setan a 12 eves cipöm volt rajtam :-) ezt is szajkozom es sajat peldamon lathatja: igen, hosszutav. we play the long game.
:D
Próbáld meg ezt most másképp felfogni. Valljuk be, használt géppel gyakorlatilag hulladékot veszel! Minden év amit kihúz nyereség a földnek. Ráadásul azért ami most 5-8 éves az még 10 év múlva már múzeumi. Lehet benne 2-3-5 év, több nem hinném. Játszhatsz long game-et, de akkor vegyél egy 400 ezres új gépet. Mert amit most 100-ért kapsz újban az csak huppogó műanyag szar, minden részén lebutítva kispórolva.
avl2 írta:
2020.03.25., szer. 17:20
szerinted 16 GB RAM is felesleges ?
Akkor nézzük a linkelt használt árakat:
- méretet válassz tetszés szerint,
- procit túlveséztük
- SSD -nél 5 ezerrel több a 240-es, szerintem feltétlen megéri, ne csak a tárhelyre gondolj, hanem, hogy vélhetően újabb/modernebb, másrészt az ssd ugye a túl sok írást nem szereti, viszont elosztja a területen az írásokat, tehát egy nagyobb ssd vélhetőlen kevésbé volt tele, kevesebb írás jutott adott egységre.
- ram: igen, szerintem most elég a 8 giga (az viszont kell), w10 és aktuális programok mellett. Ha jön következő windows vagy valami memória zabáló akkor kellhet több, ezt nem tudni még. Viszont az ára csak +8 ezer - én megvenném, mert szeretek költeni :D viszont azt tudjuk, hogy az üres memória pont olyan, mintha nem is lenne, nem gyorsít. Az összérték és élettartamhoz arányban viszont megfontolható a kiadás.
Rövid az élet ... egyél sok palacsintát!

Avatar
avl2
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4707
Csatlakozott: 2007.08.23., csüt. 14:50
Értékelés: 1623

Re: Számitógépek és ami velük kapcsolatos

Hozzászólás Szerző: avl2 »

jol van felhördült az uri közönseg, akarom mondani, pezsges lett, illetve köszönöm a reakciokat !!
ZolaBA írta:
2020.03.25., szer. 16:08
...Avl: szerintem engedd el a 10 évre vásárlás logikát, mert nem lehet előre teljesítmény igényt tippelni. ...
ez nehez lesz. en inkabb nem fogyasztok, kinlodok, de nagyon berzenkedik belsöm a rövid tavusagtol
szerinted 16 GB RAM is felesleges ?
Aszpirin írta:
2020.03.25., szer. 16:44
...a mai processzoroknak i3-tól felfelé a leírt felhasználási esetben nincs olyan, amin tököljön. Ugyanis itt a proci számára az lesz a kérdés leginkább az ilyen teljesítményigény-kiugrásoknál (a tipikus irodai, internetezési, stb feladatoknál), hogy pl. 2 század- vagy 2 tizedmásodperc alatt végez. A különbség hiába tízszeres, nem fogod érdemben érzékelni. Ha már másodperceket "tököl", akkor azt bizony nem a proci csinálja.
ez szuper, vilagos, értem, el is tudom fogadni
Aszpirin írta:
2020.03.25., szer. 16:44
......egy iskolás gyereknek az internetezésre, facebookolásra és távoktatásban való részvételre mitől nem elég az i3? Mi lesz az a momentum, ahol tetű lesz és használhatatlan? Nekem pl. sokkal fontosabb a megbízhatóság
nekem is nagyon fontos, legfontosabb a megbizhatosag, lasd még lejjebb
..a "facebook"-ot kikerem magunknak ! :-) sajat peldam jo ellene, a gyerekkel töltött idö, foglalkozas is ellene hat, ha meg ez nem elég, akkor nem megy több a Babakötvenyre/Start-ertekpapirszamlara :-))) komolyan: az idö nagyon fontos, igyekszem ezt atadni, ne hülyesegekkel töltse/sük. (persze ott is van/lehet jo, de a többseg idejenek hany %-a "hasznos" azon ?)
Aszpirin írta:
2020.03.25., szer. 16:44
.... tipikus irodai felhasználásnál pl. BIZTOSAN nem a CPU a szűk keresztmetszet (a memória annál ikább, mert pl. egy Excel, főleg ha 10 nagy tábla is meg van nyitva, pillanatok alatt felzabálja a 4GB-ot, és nekiáll swapelni).

hajjaj ! ismerös. munkamban sok meresi adattal dolgozom, nem gyözöm kihalaszni a bazi nagy tablazatokbol (mondjuk 5000 sor es 200 oszlop) a lenyeget
Aszpirin írta:
2020.03.25., szer. 16:44
...Hosszútáv: ne vicceljetek, notebook hosszútávra egy gyerek/kiskamasz kezébe gondolkodik.gif ? Márcsak ezért sem érdemes nagyon drága cuccot venni.
az tutti hogy hosszutav. "ugy van tartva a gyerek" - azaz: ezt latja tölem. a mai setan a 12 eves cipöm volt rajtam :-) ezt is szajkozom es sajat peldamon lathatja: igen, hosszutav. we play the long game. https://fs.blog/2018/10/long-game/

persze nem uj dragat, hanem hasznaltat, igy-igy:
ZolaBA írta:
2020.03.25., szer. 17:00
...használtról, 5-8 éves procikkal. :D
Szerintem avl használtat néz (én javasoltam neki :D), ahol filléres az i5/i3 különbség, gyakorlatilag egy komplett laptopot lehet venni 50-60 ezerből ami 5-8 éve csúcskategória volt, most a célra meg tökéletes lenne. Új gépnél viszont fájdalmas és valóban tökéletesen felesleges lenne i5-öt venni, i3 bőven elég. ;) ...
pontosan igy van. lent be is linkeltem egyet, ha most "kellene" venni, akkor onnan lenne (de egyelöre van kölcsöngép)
https://hardverapro.hu/apro/dell_latitu ... 1-200.html
kerdes: SSD-böl, ugye igy szerepel: "120-128GB SSD: 6.000.-
256GB SSD vegyes OEM: 11.000.-"
ezek között lehet erdemi különbseg eleresi/müködesi gyorsasagban ? (ennyiböl ez nem megmondhato, de lehet, ra kell kerdezni, felszolitani, hogy a legjobbat bele ?)

Válasz küldése

Vissza: “Technikai eszközök”