Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Hangsugárzó építés

Avatar
fülelek
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 6934
Csatlakozott: 2005.08.08., hétf. 20:44
Értékelés: 4669
Tartózkodási hely: Csobánka

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: fülelek »

meidy írta:
2020.04.05., vas. 07:30

Jó játék ez :) A képen amit a netről szedtél le jól látható hogy a járatok mérete növekszik, nálad pedig inkább hasra ütés szerű hangulatot látok. :) Ha a terelőkön tudsz változtatni, azzal kezdeném. A felső basszus kiemelés(?) már ha erre gondolsz szerintem egyrészt ebből is adódhat, illetve még abból is hogy kicsi a dobozméret ehhez a hangszóróhoz. Nekem a vatelin zárt dobozban nagyon jól bevált, ott viszont sem a kőzet sem az üveggyapot nem, de itt ugye más a szituáció.
Márpedig a kőzetgyapot és az üveggyapot lényegesen nagyobb elnyeléssel rendelkezik, mint a vatelin, persze az elnyelés mértéke a sűrűséggel arányos egy adott pontig. A műszálas vatelin szerű anyagok nagyon keveset nyelnek, az, hogy neked jobban tetszik a zárt dobozodban, az egyéni probléma, nem szeretném, ha bárkinek is az jönne le, hogy a műszálas vatelin jó megoldás bármelyik hangládába. Rengeteg gyári dobozban használják, és mindenütt rossz megoldás, megfelelő csere esetén feltűnően hallatszik, hogy tisztábban szól a középtartomány. Persze megfelelő módon kell elhelyezni a megfelelő sűrűségű elnyelő anyagot.

Avatar
Doky
Törzsgárda
Törzsgárda
Hozzászólások: 6945
Csatlakozott: 2007.05.19., szomb. 21:20
Értékelés: 1028
Tartózkodási hely: Dusnok (Bács-Kiskun)

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: Doky »

meidy írta:
2020.04.05., vas. 07:30
Jó játék ez :) A képen amit a netről szedtél le jól látható hogy a járatok mérete növekszik, nálad pedig inkább hasra ütés szerű hangulatot látok. :) Ha a terelőkön tudsz változtatni, azzal kezdeném. A felső basszus kiemelés(?) már ha erre gondolsz szerintem egyrészt ebből is adódhat, illetve még abból is hogy kicsi a dobozméret ehhez a hangszóróhoz. Nekem a vatelin zárt dobozban nagyon jól bevált, ott viszont sem a kőzet sem az üveggyapot nem, de itt ugye más a szituáció.
Köszönöm a segítséget, észrevételeket!
Az hozzá tartozik még hogy ez az első doboz amit barkácsoltam!
A képek kicsit csalnak de valóban nem nő a távolság a terelők között, próbáltam azonos méretre rakni...
Sajnos a terelőkön nem tudok változtatni fixre vannak ragasztva így merevítik is a dobozokat.
16-os pozdorja nem a leg merevebb de így meglepően kevésbé rezonál a doboz és tulajdonképpen a kilépő nyíláson elég jól "lélegzik" a doboz és nincs portzaj (ill. nem tapasztaltam).
Csillapító anyag ez volt itthon ezért ezt használtam, körbenézek hátha van szivacs, kipróbálom azt...

Ugye mint írtam, ezek az anyagok vannak itthon (sajnos kényszermunkanélküli lettem) és gépesítve sem vagyok nagyon így lehetetlen pár milliméteres pontossággal dolgozni.
Igyekeztem ill. igyekszem megtenni amit tudok!
Dune HD Smart H1.,Yamaha WXAD-10., NAD C 326BEE., Evidence Audio Siren II., ZsoltAudio StandART Two Pro., Asus K50IJ. (WD 1.5 TB, WD Pasport 250 GB)., Zimonyi Attila Forte IC., Profigold., Gotham., Lapp., Viablue X60 táp, CA. és Profigold HDMI... Samsung UE46EH6030., HiVox Alces.

Avatar
meidy
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 430
Csatlakozott: 2013.04.07., vas. 08:23
Értékelés: 61

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: meidy »

Doky írta:
2020.04.04., szomb. 21:17
Na urak ne tessék röhögni!

Adott egy pár kis Philips AD 70631M8 hangsugárzó aminek gondoltam valami hasonló dobozt próbálok...
Új bitkép (2).jpg
Aztán elkezdtem a "maradjotthon projektet" (kényszerből)...
Volt itthon kis hulladék pozdorja... össze dobtam 2 kis próba dobozt a Philips-hez.
Sajnos a Zsolt Audio StandArt Two Pro után nem az igazi az alja (ugye ez tudható volt), a tér, közép, magas, énekhangok rendben vannak (sőt, az énekhangok igen csak szépek) és bizonyos felsőbasszus is van.
Még kísérletezni kell a vatelinnel... ezért az egyik oldal még nem fix...
IMG_20200404_143017.jpgIMG_20200404_105749.jpgIMG_20200404_125847.jpgIMG_20200404_142514.jpg
Jó játék ez :) A képen amit a netről szedtél le jól látható hogy a járatok mérete növekszik, nálad pedig inkább hasra ütés szerű hangulatot látok. :) Ha a terelőkön tudsz változtatni, azzal kezdeném. A felső basszus kiemelés(?) már ha erre gondolsz szerintem egyrészt ebből is adódhat, illetve még abból is hogy kicsi a dobozméret ehhez a hangszóróhoz. Nekem a vatelin zárt dobozban nagyon jól bevált, ott viszont sem a kőzet sem az üveggyapot nem, de itt ugye más a szituáció.

Avatar
Doky
Törzsgárda
Törzsgárda
Hozzászólások: 6945
Csatlakozott: 2007.05.19., szomb. 21:20
Értékelés: 1028
Tartózkodási hely: Dusnok (Bács-Kiskun)

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: Doky »

fülelek írta:
2020.04.04., szomb. 22:54
Doky, ha műszálas az a csillapítóanyag, akkor szedd ki mindet és tegyél bele valami mást, nem kell kígyózóan, csak a kanyarokba tegyél, kőzetgyapot, üveggyapot, gyapjú, akár sűrűbb habszivacs is lehet...
Köszönöm a segítséget Zoli!
Ez ipari vatelin (bútorgyártásnál is használják), nem szöszölődik és a reflex nyíláshoz lessz téve vetex (vékony átlátszó anyag ami megfogná ha jönne belőle).
A műszálas anyag miért nem jó?
Megtúrom hogy találok-e szivacsot itthon...
De ugye ezek itthon lévő anyagokból lettek...
Ja, a kábel kb 20 éves tűzálló tömör réz (érdekes hogy blankolva volt és minimálisan korodálódott csak).
Egyébként ha nem tennék bele semmit csak üresen hagynám akkor milyen lehetne?

Egy
Dune HD Smart H1.,Yamaha WXAD-10., NAD C 326BEE., Evidence Audio Siren II., ZsoltAudio StandART Two Pro., Asus K50IJ. (WD 1.5 TB, WD Pasport 250 GB)., Zimonyi Attila Forte IC., Profigold., Gotham., Lapp., Viablue X60 táp, CA. és Profigold HDMI... Samsung UE46EH6030., HiVox Alces.

Avatar
fülelek
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 6934
Csatlakozott: 2005.08.08., hétf. 20:44
Értékelés: 4669
Tartózkodási hely: Csobánka

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: fülelek »

Doky, ha műszálas az a csillapítóanyag, akkor szedd ki mindet és tegyél bele valami mást, nem kell kígyózóan, csak a kanyarokba tegyél, kőzetgyapot, üveggyapot, gyapjú, akár sűrűbb habszivacs is lehet...

Avatar
fülelek
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 6934
Csatlakozott: 2005.08.08., hétf. 20:44
Értékelés: 4669
Tartózkodási hely: Csobánka

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: fülelek »

Speedy Gonzales írta:
2020.03.30., hétf. 07:56
Köszönöm Doki, köszönöm Zoli! Zoli, várom a visszajelzést! leborulok.gif
Megnéztem az anyagot, nagyon szépek a színek, szövés, de sajnos hangszóró elé nem való, 10kHz felett nyeli a magasat. Akusztikai elemekre viszont kiváló.

Avatar
Doky
Törzsgárda
Törzsgárda
Hozzászólások: 6945
Csatlakozott: 2007.05.19., szomb. 21:20
Értékelés: 1028
Tartózkodási hely: Dusnok (Bács-Kiskun)

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: Doky »

Na urak ne tessék röhögni!

Adott egy pár kis Philips AD 70631M8 hangsugárzó aminek gondoltam valami hasonló dobozt próbálok...
Új bitkép (2).jpg
Új bitkép (2).jpg (101.68 KiB) Megtekintve 3383 alkalommal
Aztán elkezdtem a "maradjotthon projektet" (kényszerből)...
Volt itthon kis hulladék pozdorja... össze dobtam 2 kis próba dobozt a Philips-hez.
Sajnos a Zsolt Audio StandArt Two Pro után nem az igazi az alja (ugye ez tudható volt), a tér, közép, magas, énekhangok rendben vannak (sőt, az énekhangok igen csak szépek) és bizonyos felsőbasszus is van.
Még kísérletezni kell a vatelinnel... ezért az egyik oldal még nem fix...
IMG_20200404_143017.jpg
IMG_20200404_143017.jpg (102.61 KiB) Megtekintve 3383 alkalommal
IMG_20200404_105749.jpg
IMG_20200404_105749.jpg (166.45 KiB) Megtekintve 3383 alkalommal
IMG_20200404_125847.jpg
IMG_20200404_125847.jpg (160.71 KiB) Megtekintve 3383 alkalommal
IMG_20200404_142514.jpg
IMG_20200404_142514.jpg (79.12 KiB) Megtekintve 3383 alkalommal
Dune HD Smart H1.,Yamaha WXAD-10., NAD C 326BEE., Evidence Audio Siren II., ZsoltAudio StandART Two Pro., Asus K50IJ. (WD 1.5 TB, WD Pasport 250 GB)., Zimonyi Attila Forte IC., Profigold., Gotham., Lapp., Viablue X60 táp, CA. és Profigold HDMI... Samsung UE46EH6030., HiVox Alces.

Avatar
Speedy Gonzales
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 744
Csatlakozott: 2007.06.21., csüt. 20:49
Értékelés: 207
Tartózkodási hely: Kiskunfélegyháza

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: Speedy Gonzales »

Köszönöm Doki, köszönöm Zoli! Zoli, várom a visszajelzést! leborulok.gif
Philips Cd950 - Audio Note C - TMP Ant DAC SE - 47Lab Stratos - Audion Silver Night KT90 SE - Kondo - Contrast Audio Model One AS-3 Reference

Avatar
fülelek
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 6934
Csatlakozott: 2005.08.08., hétf. 20:44
Értékelés: 4669
Tartózkodási hely: Csobánka

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: fülelek »

Doky írta:
2020.03.29., vas. 20:00
Speedy Gonzales írta:
2020.03.29., vas. 14:23
Valaki tudna beszerzési forrást ilyen, vagy hasonló hangfalselyemhez?
Nem tudom mennyire fogná vissza a hangot... de ez elég vastag...

https://ezustfotel.hu/product/lux-700-000-md/
Ha laza szövésű, akkor jó lehet hangszóró elé, mindenesetre nekem nagyon tetszik, pl.akusztikai elemekre igen kiváló lenne.
Az ára is normális. Ráadásul itt van a szomszéd faluban :D Holnap meg is nézem közelebbről, és megírom, mennyire használható.

Avatar
Doky
Törzsgárda
Törzsgárda
Hozzászólások: 6945
Csatlakozott: 2007.05.19., szomb. 21:20
Értékelés: 1028
Tartózkodási hely: Dusnok (Bács-Kiskun)

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: Doky »

Speedy Gonzales írta:
2020.03.29., vas. 14:23
Valaki tudna beszerzési forrást ilyen, vagy hasonló hangfalselyemhez?
Nem tudom mennyire fogná vissza a hangot... de ez elég vastag...

https://ezustfotel.hu/product/lux-700-000-md/
Dune HD Smart H1.,Yamaha WXAD-10., NAD C 326BEE., Evidence Audio Siren II., ZsoltAudio StandART Two Pro., Asus K50IJ. (WD 1.5 TB, WD Pasport 250 GB)., Zimonyi Attila Forte IC., Profigold., Gotham., Lapp., Viablue X60 táp, CA. és Profigold HDMI... Samsung UE46EH6030., HiVox Alces.

Avatar
Speedy Gonzales
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 744
Csatlakozott: 2007.06.21., csüt. 20:49
Értékelés: 207
Tartózkodási hely: Kiskunfélegyháza

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: Speedy Gonzales »

Valaki tudna beszerzési forrást ilyen, vagy hasonló hangfalselyemhez?
Csatolmányok
DALI-OBERON-ON-WALL-falra-szerelhető-hangfal_big~2.jpg
DALI-OBERON-ON-WALL-falra-szerelhető-hangfal_big~2.jpg (296.65 KiB) Megtekintve 3356 alkalommal
Philips Cd950 - Audio Note C - TMP Ant DAC SE - 47Lab Stratos - Audion Silver Night KT90 SE - Kondo - Contrast Audio Model One AS-3 Reference

Avatar
sutemenyx
Őslakos
Őslakos
Hozzászólások: 4971
Csatlakozott: 2015.12.09., szer. 17:08
Értékelés: 2368
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: sutemenyx »

SoundMania írta:
2020.03.26., csüt. 12:50
sutemenyx írta:
2020.03.25., szer. 22:40
sutemenyx írta:
2020.03.25., szer. 22:38


Azért én pl most cseréltem egy kétuttas dc tannoy-ban a mélyközep előtti soros tekercs utáni párhuzamos kondenzatort, és eleg jelentősen hallani, hogy másmilyen, mint előtte. Pedig az érték ugyanaz.
Kb majdnem számít annyira, minthogy erősítőbe csatolónak Remixet vagy Jensent teszel be ugyanolyan értékből.
Akkor itt is vannak lehetőségek bőségesen. :)
Van bizony.
Audiomeca J1 + Airtangent + Kiseki Blue NS
Fisher FM 200B
TJ100 Demo CD
DIY Net Router
DIY Audio PC
DIY TDA1541 S1 Dualmono DAC
DIY Phono
DIY Erősítő
DIY Kétutas Szélessávú hangsugárzó
DIY Kábelek

Avatar
SoundMania
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5652
Csatlakozott: 2011.05.06., pén. 20:57
Értékelés: 1050

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: SoundMania »

sutemenyx írta:
2020.03.25., szer. 22:40
sutemenyx írta:
2020.03.25., szer. 22:38
SoundMania írta:
2020.03.24., kedd 19:44
Szeretném megkérdezni a következőt a jelenlévőktől. Mennyire számít hangváltóban, a hangszóróval párhuzamos alkatrészek hangra gyakorolt hatása a végső hangminőségben? Vagyis érdemes-e azokban a pozíciókban is ugyanolyan kategóriájú alkatrészeket (pl kondenzátort) használni , mint a soros tagokhoz?
Azért én pl most cseréltem egy kétuttas dc tannoy-ban a mélyközep előtti soros tekercs utáni párhuzamos kondenzatort, és eleg jelentősen hallani, hogy másmilyen, mint előtte. Pedig az érték ugyanaz.
Kb majdnem számít annyira, minthogy erősítőbe csatolónak Remixet vagy Jensent teszel be ugyanolyan értékből.
Akkor itt is vannak lehetőségek bőségesen. :)

Avatar
sutemenyx
Őslakos
Őslakos
Hozzászólások: 4971
Csatlakozott: 2015.12.09., szer. 17:08
Értékelés: 2368
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: sutemenyx »

sutemenyx írta:
2020.03.25., szer. 22:38
SoundMania írta:
2020.03.24., kedd 19:44
Szeretném megkérdezni a következőt a jelenlévőktől. Mennyire számít hangváltóban, a hangszóróval párhuzamos alkatrészek hangra gyakorolt hatása a végső hangminőségben? Vagyis érdemes-e azokban a pozíciókban is ugyanolyan kategóriájú alkatrészeket (pl kondenzátort) használni , mint a soros tagokhoz?
Azért én pl most cseréltem egy kétuttas dc tannoy-ban a mélyközep előtti soros tekercs utáni párhuzamos kondenzatort, és eleg jelentősen hallani, hogy másmilyen, mint előtte. Pedig az érték ugyanaz.
Kb majdnem számít annyira, minthogy erősítőbe csatolónak Remixet vagy Jensent teszel be ugyanolyan értékből.
Audiomeca J1 + Airtangent + Kiseki Blue NS
Fisher FM 200B
TJ100 Demo CD
DIY Net Router
DIY Audio PC
DIY TDA1541 S1 Dualmono DAC
DIY Phono
DIY Erősítő
DIY Kétutas Szélessávú hangsugárzó
DIY Kábelek

Avatar
sutemenyx
Őslakos
Őslakos
Hozzászólások: 4971
Csatlakozott: 2015.12.09., szer. 17:08
Értékelés: 2368
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: sutemenyx »

SoundMania írta:
2020.03.24., kedd 19:44
Szeretném megkérdezni a következőt a jelenlévőktől. Mennyire számít hangváltóban, a hangszóróval párhuzamos alkatrészek hangra gyakorolt hatása a végső hangminőségben? Vagyis érdemes-e azokban a pozíciókban is ugyanolyan kategóriájú alkatrészeket (pl kondenzátort) használni , mint a soros tagokhoz?
Azért én pl most cseréltem egy kétuttas dc tannoy-ban a mélyközep előtti soros tekercs utáni párhuzamos kondenzatort, és eleg jelentősen hallani, hogy másmilyen, mint előtte. Pedig az érték ugyanaz.
Audiomeca J1 + Airtangent + Kiseki Blue NS
Fisher FM 200B
TJ100 Demo CD
DIY Net Router
DIY Audio PC
DIY TDA1541 S1 Dualmono DAC
DIY Phono
DIY Erősítő
DIY Kétutas Szélessávú hangsugárzó
DIY Kábelek

Avatar
denesdr
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1866
Csatlakozott: 2014.04.27., vas. 20:30
Értékelés: 969

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: denesdr »

fülelek írta:
2020.03.25., szer. 19:47
Ha nagyobb a tolerancia, akkor nagyobb a végső eltérés mértékének valószínűsége, ez szimpla matek.
A 0,5dB eltérés teljesen normális, ennek minimum fele mérési pontatlanságból adódik. 1dB különbség ha nem széles működési sávban van, hanem csak kisebb sávban -elmegy, az érzékenység különbséget meg be lehet állítani. Persze ezeket mérni kell, fülre lehetetlen pontosan beállítani.
A magassugárzó alsó rezonancia eltérés sem lényeges, mert bőven működési sávon kívül szokott lenni, ha van a keresztváltóban lrc szívókör, akkor <5% rezonancia eltérést nem kell kompenzálni. Mély hangszóróknál szokott Fs eltérés lenni, na ennek csökkentésére való az alapos bejáratás.
Az első állítás végülis igaz és jogos. Viszont fordítva is igaz lehet, hogy a nagyobb tolerancia miatti különbség hozza esetleg egy szintre a két sugárzót.
Az érzékenység különbséget be lehet állítani persze, de passzív váltónál ez kicsit trükösebb művelet, mert az ellenállások értékeinek változtatása beleszólhat a szűrőfunkciókba, így aztán lehet, hogy a többi elemmel megint játszani kell, ha azonos görbéket szeretnénk eltérő érzékenységű sugárzók esetén.
Nem feltétlenűl az alsó rezonanciapontra gondoltam, feljebb a normál sávban is szoktak rezonanciák lenni, ami nálam pl szintén eltért a két driver között.
Na jó, nem szőrszálhasogatok tovább, jó építgetést! :smile53:

Avatar
fülelek
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 6934
Csatlakozott: 2005.08.08., hétf. 20:44
Értékelés: 4669
Tartózkodási hely: Csobánka

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: fülelek »

Nekem van Audax HM130C0 hangszóróm 2002-ből (a mai napig lehet kapni), hibátlan állapotban.13cm-es létére 89dB (8 ohmos) érzékenységű, igen jó hangú hangszóró. A Z jelű aerogél membránosak is jól szólnak.

Avatar
fülelek
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 6934
Csatlakozott: 2005.08.08., hétf. 20:44
Értékelés: 4669
Tartózkodási hely: Csobánka

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: fülelek »

denesdr írta:
2020.03.25., szer. 19:18
SoundMania írta:
2020.03.25., szer. 13:46
A rendelés úgy lesz,hogy 1%-on belülre válogatva. Az első adag belül van ( 0,8%) és egymáshoz képest csak 0,2%.
Ilyen kis toleranciának akkor van igazán értelme, ha a driverek freki- és impedanciamenetei is ezen az értéken belül vannak vagy épp tökéletesen egyformák. Főleg papírsugárzóknál lehetnek nagyobb eltérések a darabok között, de máshol is előfordulhat. Mi lenne a hangszórókészlet, ha szabad megkérdezni?

Még drágább drivereknél is lehetnek egyébként jelentős eltérések. Úgy másfél éve vásárolt SS D3004/6600 párosom (gyárilag pár) két darabja között 0.5-1 dB hangnyomás eltérés van az egész sávban például. A rezonanciák is eltérést mutatnak a spektrumon belüli elhelyezkedésben és mértékükben is.
Ha nagyobb a tolerancia, akkor nagyobb a végső eltérés mértékének valószínűsége, ez szimpla matek.
A 0,5dB eltérés teljesen normális, ennek minimum fele mérési pontatlanságból adódik. 1dB különbség ha nem széles működési sávban van, hanem csak kisebb sávban -elmegy, az érzékenység különbséget meg be lehet állítani. Persze ezeket mérni kell, fülre lehetetlen pontosan beállítani.
A magassugárzó alsó rezonancia eltérés sem lényeges, mert bőven működési sávon kívül szokott lenni, ha van a keresztváltóban lrc szívókör, akkor <5% rezonancia eltérést nem kell kompenzálni. Mély hangszóróknál szokott Fs eltérés lenni, na ennek csökkentésére való az alapos bejáratás.

Avatar
denesdr
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1866
Csatlakozott: 2014.04.27., vas. 20:30
Értékelés: 969

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: denesdr »

SoundMania írta:
2020.03.25., szer. 19:31
Régi, kb 25+ éves Audaxokhoz a Prestige szériából.
Ott azért egy driver összehasonlítás talán ajánlott lehet, simán lehetnek nagyobb eltérések a driverek között, membránperem vagy pille öregedés, ferrofluid illetve bevonat kiszáradás stb. Vagy esetleg volt már ilyesmi mérés?

Avatar
SoundMania
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5652
Csatlakozott: 2011.05.06., pén. 20:57
Értékelés: 1050

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: SoundMania »

denesdr írta:
2020.03.25., szer. 19:18
SoundMania írta:
2020.03.25., szer. 13:46
A rendelés úgy lesz,hogy 1%-on belülre válogatva. Az első adag belül van ( 0,8%) és egymáshoz képest csak 0,2%.
Ilyen kis toleranciának akkor van igazán értelme, ha a driverek freki- és impedanciamenetei is ezen az értéken belül vannak vagy épp tökéletesen egyformák. Főleg papírsugárzóknál lehetnek nagyobb eltérések a darabok között, de máshol is előfordulhat. Mi lenne a hangszórókészlet, ha szabad megkérdezni?

Még drágább drivereknél is lehetnek egyébként jelentős eltérések. Úgy másfél éve vásárolt SS D3004/6600 párosom (gyárilag pár) két darabja között 0.5-1 dB hangnyomás eltérés van az egész sávban például. A rezonanciák is eltérést mutatnak a spektrumon belüli elhelyezkedésben és mértékükben is.
Régi, kb 25+ éves Audaxokhoz a Prestige szériából.

Avatar
denesdr
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1866
Csatlakozott: 2014.04.27., vas. 20:30
Értékelés: 969

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: denesdr »

SoundMania írta:
2020.03.25., szer. 13:46
A rendelés úgy lesz,hogy 1%-on belülre válogatva. Az első adag belül van ( 0,8%) és egymáshoz képest csak 0,2%.
Ilyen kis toleranciának akkor van igazán értelme, ha a driverek freki- és impedanciamenetei is ezen az értéken belül vannak vagy épp tökéletesen egyformák. Főleg papírsugárzóknál lehetnek nagyobb eltérések a darabok között, de máshol is előfordulhat. Mi lenne a hangszórókészlet, ha szabad megkérdezni?

Még drágább drivereknél is lehetnek egyébként jelentős eltérések. Úgy másfél éve vásárolt SS D3004/6600 párosom (gyárilag pár) két darabja között 0.5-1 dB hangnyomás eltérés van az egész sávban például. A rezonanciák is eltérést mutatnak a spektrumon belüli elhelyezkedésben és mértékükben is.

Avatar
SoundMania
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5652
Csatlakozott: 2011.05.06., pén. 20:57
Értékelés: 1050

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: SoundMania »

fülelek írta:
2020.03.24., kedd 20:58
Van, amikor igen, és van, amikor nem.
Ha egy mélyhangszóró soros tekercsével van párhuzamosan, hogy a membrán rezonanciáját csökkentse az amúgy már vágott tartományban (fémmembrános mélyhangszóróknál gyakori eset), ott nem számít annyira a minőség -különösen, ha még egy ellenállás is van sorban vele-, mint ha egy 12-24dB/oktávos váltó párhuzamos tagja. Impedancia kompenzáló L-R-C vagy R-C hálózatban sem olyan fontos a szuper minőség, az érték pontossága inkább, ami fontos, főleg a két csatorna közti eltérés, ami lehetőleg 1%-on belüli legyen. Ezt műszerrel egyszerűen ki lehet mérni, de műszer hiánya esetén is vannak közvetett módszerek, amivel az eltérést meg lehet határozni.
Köszi Zoli! Fogadni mertem volna, hogy valami ilyesmire számíthatok. :) A rendelés úgy lesz,hogy 1%-on belülre válogatva. Az első adag belül van ( 0,8%) és egymáshoz képest csak 0,2%.

Avatar
fülelek
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 6934
Csatlakozott: 2005.08.08., hétf. 20:44
Értékelés: 4669
Tartózkodási hely: Csobánka

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: fülelek »

Nyár végén vagy szeptember elején (pl. augusztus 29 vagy szeptember 5.)tervezek egy szombati egésznapos hangsugárzó tervezési/építési előadást, ami olyan elméleti és gyakorlati részeket egyaránt tartalmaz, amit könyvekből elég nehézkes kellő mértékben elsajátítani. Egy vagy több komplett kétutas hangsugárzó részletes tervezése és helyszíni kivitelezése megvalósul, -amennyiben lesz rá kellő érdeklődő. Lehet csak elméleti vagy elméleti+gyakorlati szintre jelentkezni pü-ben.

Avatar
fülelek
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 6934
Csatlakozott: 2005.08.08., hétf. 20:44
Értékelés: 4669
Tartózkodási hely: Csobánka

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: fülelek »

Van, amikor igen, és van, amikor nem.
Ha egy mélyhangszóró soros tekercsével van párhuzamosan, hogy a membrán rezonanciáját csökkentse az amúgy már vágott tartományban (fémmembrános mélyhangszóróknál gyakori eset), ott nem számít annyira a minőség -különösen, ha még egy ellenállás is van sorban vele-, mint ha egy 12-24dB/oktávos váltó párhuzamos tagja. Impedancia kompenzáló L-R-C vagy R-C hálózatban sem olyan fontos a szuper minőség, az érték pontossága inkább, ami fontos, főleg a két csatorna közti eltérés, ami lehetőleg 1%-on belüli legyen. Ezt műszerrel egyszerűen ki lehet mérni, de műszer hiánya esetén is vannak közvetett módszerek, amivel az eltérést meg lehet határozni.

Avatar
SoundMania
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5652
Csatlakozott: 2011.05.06., pén. 20:57
Értékelés: 1050

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: SoundMania »

Szeretném megkérdezni a következőt a jelenlévőktől. Mennyire számít hangváltóban, a hangszóróval párhuzamos alkatrészek hangra gyakorolt hatása a végső hangminőségben? Vagyis érdemes-e azokban a pozíciókban is ugyanolyan kategóriájú alkatrészeket (pl kondenzátort) használni , mint a soros tagokhoz?

Válasz küldése

Vissza: “DIY - csináld magad!”