Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Elektroncső topik {___]=

Avatar
Aszpirin
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 6090
Csatlakozott: 2018.04.06., pén. 21:30
Értékelés: 5144
Tartózkodási hely: Szár

Re: wittao elektroncsövei

Hozzászólás Szerző: Aszpirin »

sssw írta:
2020.04.26., vas. 11:19
Nos! Lehet, jobb lenne a helyzet, ha tudatosulna mindenkiben, mi is az a NOS, és pl. nem hirdetné a párszáz órás, gyári értéken felüli csöveit NOS-nak, esetleg ezeket kimoderálnák téves információra hivatkozva.
Én történetesen tudom mit jelent a NOS (sőt, még azt is, hogy a JAN az nem egy márka, meg hasonlókat ☺︎), pedig egyáltalán nem vagypk cső-szakértő. A kimoderálást vállalom, viszont abban a segítségedet kérem, ha elkerülte a figyelmemet olyan hirdetés, amiben NOS-csőként hirdetnek párszáz órás használattal csöveket. Egyszerűen jelentsd az ilyent, és a kimoderálás garantált, ha bebizonyosodik, hogy megtévesztő a hirdetés.
  • All-in-one Hifi: NAD M33 → Audio Physic Classic 20
  • Fejes rendszer: Mac → RME ADI-2 DAC FS → Hifiman Arya Stealth
  • Házimozi: Oppo 203 | AppleTV 4K → Marantz SR6013 → LG OLED B7 | Dali Opticon HM szett + B.K.Electrinics DoubleGem

Avatar
sssw
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 100
Csatlakozott: 2017.03.23., csüt. 13:56
Értékelés: 23
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: wittao elektroncsövei

Hozzászólás Szerző: sssw »

Nos! Lehet, jobb lenne a helyzet, ha tudatosulna mindenkiben, mi is az a NOS, és pl. nem hirdetné a párszáz órás, gyári értéken felüli csöveit NOS-nak, esetleg ezeket kimoderálnák téves információra hivatkozva. Lehet, kicsit helyére kerülne a NOS jelentése, és a valóban NOS csövek értéke.
Hogy eltűnnek-e ezek a csövek öt éven belül? A nyugati gyártmányokat illetőleg elképzelhető, de az orosz csöveket, és az azokból felirat maratással, újranyomással készített (pl. TAD) csöveket (a volt szovjet készleteket tekintve) azt hiszem, sokkal tovább is kitartanak.
Azt is szögezzük le bátran, hogy attól még, hogy egy cső "új-régi", nem biztos, hogy a minősége jobb, mint egy ma gyártott csőnek. A legjobbakat és jobbakat már azok közül is kiválogatták az évtizedek alatt (és ezt ne vedd a hirdetett csöveid lebecsmérlésének, főleg, mert megelégedésemre szolgál a tőled vett cső), ha pedig felbukkan egy-egy jobb cső (csőkészlet), akkor azoknak az ára messze felülmúlja már most is, a legjobb új gyártású csövekét.
Mindemellett is csak azt tudom írni:
"Helyes a bőgés oroszlán." :)
Molnár István

Avatar
gabika1969
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 211
Csatlakozott: 2013.06.25., kedd 19:12
Értékelés: 29
Tartózkodási hely: Békéscsaba

Re: Elektroncső topik {___]=

Hozzászólás Szerző: gabika1969 »

20-25 éves csőfanok??? Kicsodák? Még a cirill betűket sem értik! A lányoméknak szoktam ajánlani a nálam, néha lecserélt készülékeket...ááá! Zene: Tablet... filmek: Laptop... :((
Azt azért elfejtettem mondani, hogy a Teslák, az első bekapcsoláskor tényleg kicsit karcosan szóltak és nap-nap után simultak ki...azt nem tudom, mikor kaptak áramot utoljára... most szépen megágyaztam Nekik és a hifi szekrény kiemelt helyén, a középső fiókban pihennek...

Avatar
istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4636
Csatlakozott: 2007.10.21., vas. 17:39
Értékelés: 3102

Re: Elektroncső topik {___]=

Hozzászólás Szerző: istvan01 »

trane írta:
2020.04.14., kedd 20:24
gabika1969 írta:
2020.04.14., kedd 20:21
Szépen szólnak! Végül is ezzel nincs gond, de a szovjetek "másképpen". De mindenképpen majd a bemérés után ezt jelezem.... :napsut:
OK, én nem vitatok semmit :ohnoohnoohno: , csak amit leírtál a Tesla-k kapcsán éppenpont jelentheti azt, amit meg én írtam le leborulok.gif
Csöveseknek érdemes szem előtt tartani azt a ma már furcsa megközelítést:
vákuumcsöveket úgy kell kezelni, mint egy élő, fejlődő, változó, öregedő szerkezetet, ami persze mégsem élőlény. Ebből persze az is következik, nincs soha szigorúan egyforma kettő darab cső sem, azonos típus/márkában sem. Másképpen, gondozni, etetni, figyelni és foglalkozni kell vele. Nem szabad túl sokáig sötétben, árammentesen "éheztetni", nem szabad megsérteni túlzottan nagy árammal, feszültséggel, nem szereti ha mechanikusan cibálják, igényli olykor az "orvosi" felülvizsgálatot. Ha így bánunk a csövekkel akkor sokáig fogják szolgálni "gazdájukat".

Igen, ez a mai telefonkütyün zenélő fiataloknak már totál érthetetlen megközelítés, ezért reménytelen 20-25év életkorú csőfanokkal találkozni ma már.

Avatar
gabika1969
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 211
Csatlakozott: 2013.06.25., kedd 19:12
Értékelés: 29
Tartózkodási hely: Békéscsaba

Re: Elektroncső topik {___]=

Hozzászólás Szerző: gabika1969 »

trane írta:
2020.04.14., kedd 20:11
gabika1969 írta:
2020.04.14., kedd 19:47
...Több napot hallgattam a Tesla EL34-el. Minden visszafogottabbnak tűnt, mint a 6P3S csövekkel, az énekhang kissé háttérbe húzódott. A szovjet csövekkel harsányabb volt, de nem bántó csak kiemeltebb, ugyanúgy minden szólózó hangszer, trombita stb. Pedig a csehszlovák csövek egy vagyonba kerülnek... A mélyek a Teslánál talán egy kissé lágyabbak, a magasak a szovjetnél érezhetően jobban hallhatóak. Mindent egybevéve, nekem a 6P3S csövek hangja jobban bejön. Most visszatettem őket és így hallgatva meggyőzőbb az egész. Tehát a sugártetróda jobban tetszik. :smile29: Most Gene Harris, Listen Here megy....Ray Brown mit művel néha?! A kanapé is élvezi a muzsikát... :tutiok: ...
nem biztos, hogy maga 'a cső' (ti. a Tesla-k) a hibás :yingyang: > lehet, hogy egyszerűen már túl vannak életük delén... leborulok.gif - olyankor már nem úgy énekelnek :ohnoohnoohno:
Szépen szólnak! Végül is ezzel nincs gond, de a szovjetek "másképpen". De mindenképpen majd a bemérés után ezt jelezem.... :napsut:

Avatar
gabika1969
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 211
Csatlakozott: 2013.06.25., kedd 19:12
Értékelés: 29
Tartózkodási hely: Békéscsaba

Re: Elektroncső topik {___]=

Hozzászólás Szerző: gabika1969 »

istvan01 írta:
2020.04.14., kedd 20:04
gabika1969 írta:
2020.04.14., kedd 19:47
Mindenkinek nagyon köszönöm a segítségét és meg kell állapítsam, hogy itt tényleg szinte baráti kapcsolatokat lehet
Ha szeretnél közelebbi barátságot a csövekkel általában, akkor laikusként is melegen ajánlom Mészáros Sándorral készült riport beszélgetést, a TUNGSRAM Budapesti Elektroncsőgyár egykori igazgatójával, fejlesztési főmérnökével.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=hkyBSKyISF8[/youtube]
Ez, de komoly! Megvan a holnapi teendőm, így néhány nap kényszerszabin ez jó program lesz! Köszönöm szépen!
Ehhez ki, mit szól? Azért ez besz....ás!
Csatolmányok
1.jpg
1.jpg (380.32 KiB) Megtekintve 2120 alkalommal

Avatar
istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4636
Csatlakozott: 2007.10.21., vas. 17:39
Értékelés: 3102

Re: Elektroncső topik {___]=

Hozzászólás Szerző: istvan01 »

gabika1969 írta:
2020.04.14., kedd 19:47
Mindenkinek nagyon köszönöm a segítségét és meg kell állapítsam, hogy itt tényleg szinte baráti kapcsolatokat lehet
Ha szeretnél közelebbi barátságot a csövekkel általában, akkor laikusként is melegen ajánlom Mészáros Sándorral készült riport beszélgetést, a TUNGSRAM Budapesti Elektroncsőgyár egykori igazgatójával, fejlesztési főmérnökével.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=hkyBSKyISF8[/youtube]

Avatar
gabika1969
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 211
Csatlakozott: 2013.06.25., kedd 19:12
Értékelés: 29
Tartózkodási hely: Békéscsaba

Re: Elektroncső topik {___]=

Hozzászólás Szerző: gabika1969 »

Mindenkinek nagyon köszönöm a segítségét és meg kell állapítsam, hogy itt tényleg szinte baráti kapcsolatokat lehet kialakítani, leszámítva az egy két renitens kötekedőt, de azok nem számítanak.
Köszönöm a sok privát üzenetet is, sokat tanulok, de nekem mégis szinte űrhajó technika ez még....
A sugártetródáknak, meg a tetródáknak is most kellet utánanézzek, de már tudom, a 6L6 típust az EMI mérnökök fejlesztették ki 1935-ben, majd a MOV kezdte volna el, azonban kapacitás hiány stb. miatt az RCA fejlesztette ki a gyártáshoz szükséges gépsorokat stb. stb... Jó kis olvasni való most, de legalább fejlődnek az ismereteim.
Ki fogom próbálni mindenképpen a 6P3S-E csövet is, kíváncsi vagyok milyen...No meg próbálok az ajánlottak irányába is keresgélni.

Sikerült elérnem Dénes Pétert, rendkívül barátságos és kedves volt, most ~70. Megkérdeztem, már nem épít senkinek, esetleg közeli barátoknak. Tehát nem igaz a pletyka, hogy Angliában forgalmazzák a készülékeit. Itt olvastam valahol, de minden bizonnyal, már az a bizonyos "cég" sem létezik...Meghívott magához, ha vége ennek a járványhelyzetnek. Kelenföldön lakik, vannak még csövei is. Mondott egy-két típust is.
Na mindegy, a készülékben autobias van és alapvetően a 6L6 alapra, 6P3S csövekre építette vagyis ezek voltak benne eredetileg, Piros Tunsgram E88CC bemenőkkel, illetve "előfok csövekkel". Ezek most is benne vannak. A kora kb. 14-15 év. Egyébként az első tulaj úgy tudom, hogy nem sokat használta.
Több napot hallgattam a Tesla EL34-el. Minden visszafogottabbnak tűnt, mint a 6P3S csövekkel, az énekhang kissé háttérbe húzódott. A szovjet csövekkel harsányabb volt, de nem bántó csak kiemeltebb, ugyanúgy minden szólózó hangszer, trombita stb. Pedig a csehszlovák csövek egy vagyonba kerülnek... A mélyek a Teslánál talán egy kissé lágyabbak, a magasak a szovjetnél érezhetően jobban hallhatóak. Mindent egybevéve, nekem a 6P3S csövek hangja jobban bejön. Most visszatettem őket és így hallgatva meggyőzőbb az egész. Tehát a sugártetróda jobban tetszik. :smile29: Most Gene Harris, Listen Here megy....Ray Brown mit művel néha?! A kanapé is élvezi a muzsikát... :tutiok:
Elnézést az amatőr megfogalmazásokért.

Csak ez az átkozott csőbemérés haladja meg a képességeim. Itt a periférián egyszerűen épkézláb RTV műszerészt sem találni! A régi "szakik" szinte mind abbahagyták a az ipart. Bezárt műhelyek vannak itt sorban. Több itteni fórumtársat is megkérdeztem, de egyikük sem tudott segíteni. Rendelt csövekkel üzemeltetnek.
Köszönöm a többieknek a felajánlást és élnék is vele, de most nem igen utazunk... Az esetleges csővásárlások miatt meg itt kellene helyben valaki, hogy bármikor le tudjam ellenőrizni őket. Még "futásban" vagyok, néhány irányba még, talán lesz esély...
Üdv 36_1_11.gif

Avatar
quad
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 671
Csatlakozott: 2009.01.19., hétf. 12:17
Értékelés: 57
Tartózkodási hely: Bp. 18.ker.

Re: Elektroncső topik {___]=

Hozzászólás Szerző: quad »

Már ajánlottak pár csövet, hogy mit érdemes kipróbálnod, de nem tudom miért két - szvsz - kézenfekvő típus kimaradt, az egyik az aránylag könnyen (olcsón) beszerezhető szovjet/orosz 6П3C-E, a másik a KT66.
Én személy szerint a sugártetródákat preferálnám az EL34-el szemben, de ez már olyan "kinek a pap, kinek a papné" kategória.
LP: Thorens TD-2001 RDC, SME3009, Audio Technica AT33PTG. AT-650,
Digitális: Olive 4 HD,
Erősítők: Quad II, 66, 306, STAX SRM-T1W
Hangsugrzók: Rogers LS3/5A+AB1, Quad ESL 63, STAX Lambda Signature, SR-404

Avatar
tonya
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1304
Csatlakozott: 2003.10.22., szer. 16:46
Értékelés: 976

Re: Elektroncső topik {___]=

Hozzászólás Szerző: tonya »

gabika1969 írta:
2020.04.07., kedd 14:03
Ok, tudok is valakit, futok még egy-két kört és majd még visszatérek...

Üdv
Üdv !
Ha 6L6 csövek vannak benne az oroszon kívül én azért kipróbálnák egy pár amerikai gyártó régi gyártású 6L6 csövét is, (RCA, Sylvania, Tung-Sol...stb
Sok régi kacat.(Na jó azért van pár új cucc is.) Kár is velük foglalkozni, de én el vagyok velük.
Nem mindig a drágább cucc a jobb, néha vannak kivételek......

Avatar
gabika1969
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 211
Csatlakozott: 2013.06.25., kedd 19:12
Értékelés: 29
Tartózkodási hely: Békéscsaba

Re: Elektroncső topik {___]=

Hozzászólás Szerző: gabika1969 »

Ok, tudok is valakit, futok még egy-két kört és majd még visszatérek...

Üdv

Avatar
SoundMania
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5652
Csatlakozott: 2011.05.06., pén. 20:57
Értékelés: 1050

Re: Elektroncső topik {___]=

Hozzászólás Szerző: SoundMania »

gabika1969 írta:
2020.04.07., kedd 08:06
wittao írta:
2020.04.06., hétf. 23:17
Ne izgulj, azert vagyunk itt, hogy megprobaljunk segiteni :)

Szerintem celszeru lenne a pontos tipus/gyari szam birtokaban felvenned a konstruktorrel a kapcsolatot es atbeszelni vele ezeket a kerdeseket vagy ha van itt valaki akinek van ilyen keszuleke beszeld at vele a kerdest, biztosan szivesen segit.
:tutiok:
Hat az az igazsag, hogy ebbol a tipusbol 1 db-ot sem tudtam fellelni....ugyanez a helyzet Denes Peter elerhetosegevel is....itt a forumon is sokan erdeklodnek ez utan...de van erre meg otletem ugyhogy elindulok ebbe az iranyba is....
Közelebb lakom Győrhöz.
Ez a készülék azért nem egy űrtechnika. Egy képzett RTV műszerész biztosan mindent meg tud állapítani átvizsgálás után. Olyat keress, aki zenehallgató is lehetőleg. Jobban átérzi a helyzetet/helyzeted. :)

Avatar
gabika1969
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 211
Csatlakozott: 2013.06.25., kedd 19:12
Értékelés: 29
Tartózkodási hely: Békéscsaba

Re: Elektroncső topik {___]=

Hozzászólás Szerző: gabika1969 »

wittao írta:
2020.04.06., hétf. 23:17
Ne izgulj, azert vagyunk itt, hogy megprobaljunk segiteni :)

Szerintem celszeru lenne a pontos tipus/gyari szam birtokaban felvenned a konstruktorrel a kapcsolatot es atbeszelni vele ezeket a kerdeseket vagy ha van itt valaki akinek van ilyen keszuleke beszeld at vele a kerdest, biztosan szivesen segit.
:tutiok:
Hat az az igazsag, hogy ebbol a tipusbol 1 db-ot sem tudtam fellelni....ugyanez a helyzet Denes Peter elerhetosegevel is....itt a forumon is sokan erdeklodnek ez utan...de van erre meg otletem ugyhogy elindulok ebbe az iranyba is....

Avatar
gabika1969
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 211
Csatlakozott: 2013.06.25., kedd 19:12
Értékelés: 29
Tartózkodási hely: Békéscsaba

Re: Elektroncső topik {___]=

Hozzászólás Szerző: gabika1969 »

wittao írta:
2020.04.06., hétf. 22:49
A vegfokcso csofoglalata alapjan javasolta Soundmania:
6L6, EL34, 6550, KT88

Ezeknek nagyon sok valtozata van, sok gyarto, es ez meg csak 1 csotipus az erositodben levokbol.

Fontos megnezned, hogy a cso bias hogyan allithato! Autobias van benne, vagy manualisan kell utanaallitani. Nem nagy dolog a manualis (bar majdnem felkotottem magam mult heten mig egy STAX-ban beallitottam :) ). Ez amiatt fontos kerdes, hogy ha nem autobias-os, akkor csak ugy nem cserelgetheted a csoveket.

En is azt javaslom, kicsit hadd erjen ossze a dolog, szokd meg a hangjat es ra kell jonnod mit is varsz a csocseretol majd. Utana mar konnyebb keresgelni, celiranyosan.
Köszi Viktor Neked is!
Teljes sötétség a fejemben, bár próbálok teljes erőmmel tájékozódni meg utánaolvasgatni, mivel ez teljesen kimaradt nálam eddig egyébként is építész vagyok, aminek nem sok köze van az elektronokhoz, de szeretnék valamennyire közelebb kerülni a témához....
...nagyon tetszik és nem is gondoltam, hogy a csöves készülékek így is tudnak szólni, varázslatos, a látvánnyal együtt... a bias állítással kapcsolatban fogalmam sincs... a készüléken nincs semmi más csak a biztosítékok, de azt sem tudom ezt hol lehet megállapítani....a csövek élettartamáról sincs infóm, gondolom azokat is célszerű lenne bemérni?
Tényleg elnézést kérek mindenkitől a tudatlanságom miatt.... :)

Avatar
gabika1969
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 211
Csatlakozott: 2013.06.25., kedd 19:12
Értékelés: 29
Tartózkodási hely: Békéscsaba

Re: Elektroncső topik {___]=

Hozzászólás Szerző: gabika1969 »

SoundMania írta:
2020.04.06., hétf. 20:21
Mivel friss szerzemény, kicsit szokjad inkább, ismerkedj vele. Aztán ha megszoktad, majd meg tudod fogalmazni, miben szeretnél mást hallani belőle. De az is lehet, hogy amit nem fogsz szeretni a rendszerben, az nem is az erősítő miatt lesz....
A pontos cserebere alanya biztosan csak méréssel deríthető ki. Vagy pedig eleve a nagyobb feszültségű csőtípusokat teszed bele. Viszont akkor is illik ellenőrizni és szükség esetén beállítani az üzemi munkapontokat! Nem figyeltem hol laksz. Ha a közelben akkor tudok segíteni.
Tulajdonképpen ezekkel a szovjet csövekkel is nagyon tetszik és egyelőre tényleg szoknom kell, mindent újrahallgatok....
Azonban inkább az lett volna a kérdésem lényege most, hogy honnan fogom tudni, ha kell, mit lehet beletenni, szóval ez nekem "csillagászat"... és az is eszembe jutott, hogy nem lenne-e érdemes átnézetni, esetleg cserélni benne, ha szükséges alkatrészt stb.
Békéscsabán lakom, de sokat járok Bp-en, a lányunk miatt, de a feleségem Érd mellé való...de nyilván, persze ha csak nem Győrbe kell menni, szívesen elautózok bárhova, mivel ez az én érdekem...
Megtisztelő lenne, ha tudnál segíteni....
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Aszpirin 2020.04.07., kedd 06:57-kor.
Ok: elrontott idézetszintek javítása

Avatar
SoundMania
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5652
Csatlakozott: 2011.05.06., pén. 20:57
Értékelés: 1050

Re: Elektroncső topik {___]=

Hozzászólás Szerző: SoundMania »

gabika1969 írta:
2020.04.06., hétf. 20:48
SoundMania írta:
2020.04.06., hétf. 20:21
Popcornnal meghajtva , nem tudom érdemes-e más csővel is próbálkozni.
Ahhoz , hogy még milyen csövet lehet beletenni, meg kellene mérni az üzemi állapotot és abból jobban látható lenne.
Nagy általánosságban valószínűleg 6L6 és 6550 még ami jó lehet bele. Attól is függ , milyen hangkaraktert kedvelsz. Hifitől az audiofil felé: el34, 6l6, 6550.
Áááá tudtam, hogy a Popcornt kár volt és ezért még kapok...
Beméretni hol tudnám, illetve kihez forduljak e téren, ebben tudsz ajánlani valakit? Sajnos annyira kezdő vagyok ebben, hogy azt sem tudom kihez kellene vinni...Azt hittem, hogy az erősítő típusa szerint eldönthető lehet, hogy milyen csövek valók bele, illetve egyáltalán mi alapján keressek, bár nyilván mivel épített ez nehezebbé teszi a dolgot... a foglalat alapján sem dönthető ez el?
Mivel friss szerzemény, kicsit szokjad inkább, ismerkedj vele. Aztán ha megszoktad, majd meg tudod fogalmazni, miben szeretnél mást hallani belőle. De az is lehet, hogy amit nem fogsz szeretni a rendszerben, az nem is az erősítő miatt lesz....
A pontos cserebere alanya biztosan csak méréssel deríthető ki. Vagy pedig eleve a nagyobb feszültségű csőtípusokat teszed bele. Viszont akkor is illik ellenőrizni és szükség esetén beállítani az üzemi munkapontokat! Nem figyeltem hol laksz. Ha a közelben akkor tudok segíteni.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Aszpirin 2020.04.07., kedd 06:56-kor.
Ok: elrontott idézetszintek javítása

Avatar
gabika1969
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 211
Csatlakozott: 2013.06.25., kedd 19:12
Értékelés: 29
Tartózkodási hely: Békéscsaba

Re: Elektroncső topik {___]=

Hozzászólás Szerző: gabika1969 »

SoundMania írta:
2020.04.06., hétf. 20:21
Popcornnal meghajtva , nem tudom érdemes-e más csővel is próbálkozni.
Ahhoz , hogy még milyen csövet lehet beletenni, meg kellene mérni az üzemi állapotot és abból jobban látható lenne.
Nagy általánosságban valószínűleg 6L6 és 6550 még ami jó lehet bele. Attól is függ , milyen hangkaraktert kedvelsz. Hifitől az audiofil felé: el34, 6l6, 6550.
Áááá tudtam, hogy a Popcornt kár volt és ezért még kapok...
Beméretni hol tudnám, illetve kihez forduljak e téren, ebben tudsz ajánlani valakit? Sajnos annyira kezdő vagyok ebben, hogy azt sem tudom kihez kellene vinni...Azt hittem, hogy az erősítő típusa szerint eldönthető lehet, hogy milyen csövek valók bele, illetve egyáltalán mi alapján keressek, bár nyilván mivel épített ez nehezebbé teszi a dolgot... a foglalat alapján sem dönthető ez el?
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Aszpirin 2020.04.07., kedd 06:54-kor.
Ok: elrontott idézetszintek javítása

Avatar
SoundMania
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5652
Csatlakozott: 2011.05.06., pén. 20:57
Értékelés: 1050

Re: Elektroncső topik {___]=

Hozzászólás Szerző: SoundMania »

gabika1969 írta:
2020.04.06., hétf. 19:08
Sziasztok!
Segítséget szeretnék én is kérni Tőletek! Most "kaparintottam" meg egy Dénes Péter Allegro (2x30W) készüléket. Olyannyira ritka, hogy szinte nem is találtam a neten róla semmilyen információt. Jelenleg 6П3C (6P3SZ) csövek vannak benne és kaptam mellé egy garnitúra TESLA EL34 37 csövet. Nagyon örülök az erősítőnek, számomra ez egy új, varázslatos világ... Gyönyörűen szól, hatalmas térrel.... Az orosz jobban bejött nekem, tisztább, mint a csehszlovák, a TESLA kicsit több mélyet ad...

Azt szeretném kérdezni, hogy a fentieken kívül milyen más csöveket rakhatok bele, illetve tudtok-e ajánlani olyat, ami többet hozna, mint ezek. Annyira kezdő vagyok, hogy szívesen fogadnék olyan tanácsot is, hogy hol vásároljam meg ezeket...
Forrásként egy Popcorn A-500 Pro-t használok, a kábelek Radnai Rudi bácsitól vannak, hangfalak Sonus Faber Venere 2.5.
Előre is köszönöm szépen!
Itt van néhány kép róla:

IMG_20200404_154001.jpg



IMG_20200404_154007.jpg
Popcornnal meghajtva , nem tudom érdemes-e más csővel is próbálkozni.
Ahhoz , hogy még milyen csövet lehet beletenni, meg kellene mérni az üzemi állapotot és abból jobban látható lenne.
Nagy általánosságban valószínűleg 6L6 és 6550 még ami jó lehet bele. Attól is függ , milyen hangkaraktert kedvelsz. Hifitől az audiofil felé: el34, 6l6, 6550.

Avatar
gabika1969
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 211
Csatlakozott: 2013.06.25., kedd 19:12
Értékelés: 29
Tartózkodási hely: Békéscsaba

Re: Elektroncső topik {___]=

Hozzászólás Szerző: gabika1969 »

Sziasztok!
Segítséget szeretnék én is kérni Tőletek! Most "kaparintottam" meg egy Dénes Péter Allegro (2x30W) készüléket. Olyannyira ritka, hogy szinte nem is találtam a neten róla semmilyen információt. Jelenleg 6П3C (6P3SZ) csövek vannak benne és kaptam mellé egy garnitúra TESLA EL34 37 csövet. Nagyon örülök az erősítőnek, számomra ez egy új, varázslatos világ... Gyönyörűen szól, hatalmas térrel.... Az orosz jobban bejött nekem, tisztább, mint a csehszlovák, a TESLA kicsit több mélyet ad...

Azt szeretném kérdezni, hogy a fentieken kívül milyen más csöveket rakhatok bele, illetve tudtok-e ajánlani olyat, ami többet hozna, mint ezek. Annyira kezdő vagyok, hogy szívesen fogadnék olyan tanácsot is, hogy hol vásároljam meg ezeket...
Forrásként egy Popcorn A-500 Pro-t használok, a kábelek Radnai Rudi bácsitól vannak, hangfalak Sonus Faber Venere 2.5.
Előre is köszönöm szépen!
Itt van néhány kép róla:
IMG_20200404_154001.jpg
IMG_20200404_154001.jpg (4.38 MiB) Megtekintve 1923 alkalommal

IMG_20200404_154007.jpg
IMG_20200404_154007.jpg (3.93 MiB) Megtekintve 1923 alkalommal

Avatar
istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4636
Csatlakozott: 2007.10.21., vas. 17:39
Értékelés: 3102

Re: Elektroncső topik {___]=

Hozzászólás Szerző: istvan01 »

fülelek írta:
2020.03.29., vas. 18:03
A kis csövek stabil dc fűtése -5%-kal a névleges érték alatt jócskán növeli az élettartamot
A közvetett fűtésű csöveknél 60-90s alatt éri el a beállított anódáramot, nem hirtelen, itt nem is fontos a külön fűtőfeszültség kapcsolás. A közvetlen fűtésű csöveknél úgy van, ahogy írtad.
A csatoló kondenzátorok értékének kiválasztásakor a legfőbb szempont, hogy a különböző helyeken levő alsó határfrekvenciák ne essenek közel egymáshoz (a kimenő trafó is számít).
Igen, az alul-fűtés valamelyest növeli a cső élettartamot, ami logikus dolog, mert alacsonyabb hőmérsékleten a fűtés/katód lassabban öregszik, fogy el. A direkt fűtésűeknél viszont nagyon nem javalott a névleges fűtőfeszültség alá menni, mert ott könnyen "katód mérgezés" indulhat be. Pontosan nem tudom mi ez, de valami kémiai defektus, talán a szédelgő fémionok vissza rakódnak a katódra, amit inkább a gatternek kéne összeszedni. Az EML DHT triódákra adatlap szerint a fűtést 4-5%-on belül kell tartani (ez vélhetően +/-5%). AC fűtéssel nem is olyan egyszerű. Továbbá nem javasolt a másutt népszerű áramgenerátoros fűtés sem, pl azért, mert azzal nem tartható a fűtés feszültség tűrése.
Alul-fűtés sem garantál nagy élettartamot pl az én 6D22S damping nagyáramú diódámnál. Ez katalógus szerint fűthető 6,3V és 5V-al is. Az 5V fűtéssel talán csökken a kivehető max anódáram. Nálam 5VAC a fűtése. Ennek ellenére az erősítőmben már 7db orosz (katonai?) 6D22S ment ki 15év alatt (oldalanként 2-2db van a tápon), míg ez idő alatt egyetlen EML DHT cső sem feküdt le. Túl vannak a 10ezer üzem órán.

A nagy értékű csatoló kondik problémája az IT csatolásnál nem létezik, helyette persze a trafós csatolás több más nyavalyája jön be. IT csatolni praktikusan alacsony Rb-jű csövekkel érdemes IT primer oldalon.

Weinmaster
Isten Hozott! :)
Isten Hozott! :)
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2020.03.29., vas. 14:52
Értékelés: 0

Re: Elektroncső topik {___]=

Hozzászólás Szerző: Weinmaster »

tonya írta:
2020.03.29., vas. 17:43
Weinmaster írta:
2020.03.29., vas. 15:07
Üdv. Azt szeretném megkérdezni a hozzáértőktől, hogy Jadis DA88-as erősítőben, ami eredetileg 6CA7 csövekkel van felszerelve, szimplán cserélhetők-e a végcsövek KT88-ra, anélkül, hogy szakemberhez vinném. Sajnos a járványhelyzet miatt most nem tudom elvinni hozzá az erősítőt. Előre is megköszönöm a választ.
Weinmaster
Üdv !
Ha quadba vannak válogatva, szerintem minden további nélkül behelyezhetőek, gondolom a pontos típusa DA88S.
Köszönöm a választ. Természetesen quadba válogatott csövekről van szó. Az erősítő pontos típusa valóban DA88S.
üdv: Ferenc

Avatar
fülelek
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 6934
Csatlakozott: 2005.08.08., hétf. 20:44
Értékelés: 4669
Tartózkodási hely: Csobánka

Re: Elektroncső topik {___]=

Hozzászólás Szerző: fülelek »

istvan01 írta:
2020.03.22., vas. 11:32

A csövek élettartama 1000 és 15ezer üzem óra között mozog, amit persze kevés gyártó mer az adatlapjára felírni. De ezek is csak akkor igazak ha névleges terhelést nem meghaladó áramok/teljesítmények mennek rajta. A kisebb terhelés, alacsonyabb munkapont emeli az élettartamot, sajnálatos módon alacsonyabb munkapontban a torzításuk kissé növekszik, szubjektív hang általában "melegebb" csövön szokott jobb lenni. A csövek másik élettartam rontó tényezője a durva anódáram felfutás bekapcsoláskor, fűtést egy-két másodperccel hamarabb érdemes anód fesz előtt ráadni. Szintén élettartam kockázat a relatíve túl nagy értékű csatoló kondi főleg azért hogy jó alacsony legyen az alsó határ freki. Ez a tápfeszek bekapcsolásakor könnyen rényit a rácsra a még be sem állt munkapontban. Némely kapcsolás/cső képes nagyfrekisen gerjedni, ami bőven hangfreki felett van, ezért kell oda a gridstopper. A nagyfreki észrevétlenül eszi a csövet.
Tehát a vákumcső egy kényes jószág, odafigyelést kíván, nem úgy mint a félvezetős tesók.
Némi kiegészítés: A megadott (már ahol megadják persze) órák száma nem az élettartamot jelenti, hanem az adott tűréssel garantált S és μ cső paramétereket. Ezért lehetséges az, hogy önbeálló kapcsolásban igen hosszú ideig működnek kifogástalanul a csövek, elsősorban a bemeneten és a fázisfordítás/meghajtásnál. A kis csövek stabil dc fűtése -5%-kal a névleges érték alatt jócskán növeli az élettartamot
A közvetett fűtésű csöveknél 60-90s alatt éri el a beállított anódáramot, nem hirtelen, itt nem is fontos a külön fűtőfeszültség kapcsolás. A közvetlen fűtésű csöveknél úgy van, ahogy írtad.
A csatoló kondenzátorok értékének kiválasztásakor a legfőbb szempont, hogy a különböző helyeken levő alsó határfrekvenciák ne essenek közel egymáshoz (a kimenő trafó is számít).

Avatar
tonya
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1304
Csatlakozott: 2003.10.22., szer. 16:46
Értékelés: 976

Re: Elektroncső topik {___]=

Hozzászólás Szerző: tonya »

Weinmaster írta:
2020.03.29., vas. 15:07
Üdv. Azt szeretném megkérdezni a hozzáértőktől, hogy Jadis DA88-as erősítőben, ami eredetileg 6CA7 csövekkel van felszerelve, szimplán cserélhetők-e a végcsövek KT88-ra, anélkül, hogy szakemberhez vinném. Sajnos a járványhelyzet miatt most nem tudom elvinni hozzá az erősítőt. Előre is megköszönöm a választ.
Weinmaster
Üdv !
Ha quadba vannak válogatva, szerintem minden további nélkül behelyezhetőek, gondolom a pontos típusa DA88S.
Sok régi kacat.(Na jó azért van pár új cucc is.) Kár is velük foglalkozni, de én el vagyok velük.
Nem mindig a drágább cucc a jobb, néha vannak kivételek......

Weinmaster
Isten Hozott! :)
Isten Hozott! :)
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2020.03.29., vas. 14:52
Értékelés: 0

Re: Elektroncső topik {___]=

Hozzászólás Szerző: Weinmaster »

Üdv. Azt szeretném megkérdezni a hozzáértőktől, hogy Jadis DA88-as erősítőben, ami eredetileg 6CA7 csövekkel van felszerelve, szimplán cserélhetők-e a végcsövek KT88-ra, anélkül, hogy szakemberhez vinném. Sajnos a járványhelyzet miatt most nem tudom elvinni hozzá az erősítőt. Előre is megköszönöm a választ.
Weinmaster

Avatar
Eroica
Lefelé a lejtőn
Lefelé a lejtőn
Hozzászólások: 56
Csatlakozott: 2009.08.07., pén. 07:48
Értékelés: 3

Re: Elektroncső topik {___]=

Hozzászólás Szerző: Eroica »

Köszönöm a profi összefoglalást.

Válasz küldése

Vissza: “Hifi”