Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Hangsugárzó építés

Avatar
sutemenyx
Őslakos
Őslakos
Hozzászólások: 4971
Csatlakozott: 2015.12.09., szer. 17:08
Értékelés: 2368
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: sutemenyx »

Akkor eléggé a két végleten vagyunk, mert szerintem meg egy szélessávúról még doboz nélkül is eldönthető, hogy tetszik-e a tónusa, milyen a középtartománya, “visz”-e a zeneisége. Én a legelső szelessavumat ugy epitettem, hogy teljesen impulzusvasarlas eredmenyekent beszereztem ket darab 30centis RFT hangszorot. Ezeket letettem a földre, hogy amennyi lehet igy, lehetoleg annyi mely kijojjon, es betettem a Csajkovszkij - Diótörőt. Termeszetesen egy picit el kell tudni vonatkoztatni a basszushiánytól, de ha egy ilyen régebbi ismert, nem dinamikára feltétlen kihegyezett nagyzenekari produkcion elvezetes és magával ragadó hangzást tud, amit nem akarsz abbahagyni, akkor az a hangszóró JÓ!
Minden más paramétert, amitől esetleg káprázatos vagy lehengerlő _is_ lesz, azt pedig ki kell belőle csalni valahogyan, ehhez igen már kell a jó doboz.

De a tetszik/nemtetszik-et vagy a földre rakva, de próbadobozban aztán meg végképp el lehet dönteni.
Szerintem Speedy ebben a fazisban van, hogy legalabb erintoleg meghallgatna.. de majd kijavit ha tevedek.
Audiomeca J1 + Airtangent + Kiseki Blue NS
Fisher FM 200B
TJ100 Demo CD
DIY Net Router
DIY Audio PC
DIY TDA1541 S1 Dualmono DAC
DIY Phono
DIY Erősítő
DIY Kétutas Szélessávú hangsugárzó
DIY Kábelek

Online
Avatar
asebestyen
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 5859
Csatlakozott: 2017.11.26., vas. 10:59
Értékelés: 7195
Tartózkodási hely: Bokod

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: asebestyen »

sutemenyx írta:
2020.10.01., csüt. 22:27

Itt most arrol volt szo, hogy van egy “legjobbdoboz” terv. Azt a leirt modon el lehet kesziteni probavaltozatban. Ez egy sima reflexdoboz. Ha megfelelo a doboz hangolasa és eleg tavol van a nyilas a hangszorotol, akkor még bármifèle csillapitoanyag nelkul sem fog kukorekolni, csak ha a hangszoro olyan. A merevitesek meg rezonancia kikuszobolesek nem fogjak megvaltoztatni a hangjat teljesen masra, azok csak aprosagok. Azt megállapítani, hogy fog-e tetszeni, azt meg lehet egy próbadobozban is.
Alapvetően arról volt szó, hogy olyan szakembert keres, aki segít egy jó dobozt csinálni belőle. Persze bármit lehet, csak tudjuk, mit és miért csinálunk és akkor van is esély rá.
Valóban, a reflex nyíláson át nem fog kukorékolni (szerintem egyikünk szerint se)...
Én meg pont azt gondolom, hogy az egész sava-borsa pont a részletekben van és ezen fog múlni, hogy marha jól vagy marha pocsékul fog szólni. Csak a doboz hangolásával nagyon sokat lehet változtatni a hangján, merthogy ez a hangszóró elég sok működési módban tud jó lenni, de a doboz hangolásán kívül sok minden mást is kell még ott csinálni. Betenni egy a "legjobbnakmondott" próbadobozba és direktbe rákötni egy erősítőre és abból következtetéseket levonni akkor lehet, ha valaki rengeteg ilyet csinált már, tudja mit hall, mit mér és tudja mit kell tennie, hogy ami nem jó az jó legyen, de úgy, hogy ami jó az nem romlik el. De ha csak az a kérdés, hogy szólhat egy legjobbnakmondott dobozba becsavarozva, arra tényleg jó. gondolkodik.gif
Itt vannak a mérései, amik helyenként elég durván eltérnek a gyári adatlapon megadottól: http://rutcho.com/speaker_drivers/alpai ... 10p_a.html
Alces 6 | Mac Mini M1 | Audio-gd Reference 10.32 | Genelec 1031APM aktív monitorok | DIY Oyaide kábelezés



 

Avatar
sutemenyx
Őslakos
Őslakos
Hozzászólások: 4971
Csatlakozott: 2015.12.09., szer. 17:08
Értékelés: 2368
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: sutemenyx »

asebestyen írta:
2020.10.01., csüt. 21:50
Szélessávúval nagyon észnél kell lenni. Ugyanis az van, hogy egy jó hangszóróból lehet marha jót és borzalmasan szart csinálni, itt a kettő között nincs semmi. A jó se lesz nagyon terhelhető, de élvezhető hangerő lesz/lehet egy megfelelő méretű helyiségben, nem hülye dobozmérettel.
Bárkivel, ha beszélsz és azt mondja, csak tedd be egy valamekkora dobozba és már szólhat is, azt az embert nyugodtan húzd le a listáról. Ha ez így menne és jó lenne, mindenki szélessávú dobozt hallgatna. Sajnos, hogy jó legyen, ezzel is meg kell dolgozni. Persze lehet kukorékoltatni és azt mondani rá, milyen nyitott hangja van, de magunkat ne verjük már át. Ugyanakkor a kompenzálásnál nagyon ott kell lenni a szeren, mert könnyen ki lehet belőle ölni azt, amitől jó tudna lenni.
Összegezve szerintem a szélessávú amilyen egyszerűnek tűnik, inkább annyira mély víz. De ha összejön, nagyon tud. Kívánom Speedy, hogy Neked jöjjön össze! :smile32:
Itt most arrol volt szo, hogy van egy “legjobbdoboz” terv. Azt a leirt modon el lehet kesziteni probavaltozatban. Ez egy sima reflexdoboz. Ha megfelelo a doboz hangolasa és eleg tavol van a nyilas a hangszorotol, akkor még bármifèle csillapitoanyag nelkul sem fog kukorekolni, csak ha a hangszoro olyan. A merevitesek meg rezonancia kikuszobolesek nem fogjak megvaltoztatni a hangjat teljesen masra, azok csak aprosagok. Azt megállapítani, hogy fog-e tetszeni, azt meg lehet egy próbadobozban is.
Audiomeca J1 + Airtangent + Kiseki Blue NS
Fisher FM 200B
TJ100 Demo CD
DIY Net Router
DIY Audio PC
DIY TDA1541 S1 Dualmono DAC
DIY Phono
DIY Erősítő
DIY Kétutas Szélessávú hangsugárzó
DIY Kábelek

Online
Avatar
asebestyen
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 5859
Csatlakozott: 2017.11.26., vas. 10:59
Értékelés: 7195
Tartózkodási hely: Bokod

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: asebestyen »

audioline írta:
2020.10.01., csüt. 22:14


A Jó hangért mindenképp verejtékezni kell. Mindegy hány utas. A (rossz) szélessávúak kukorékolnak. A több utasok meg másban véreznek. A linearitás összehozása művészet. Bármilyen konstrukcióról beszéljünk. Marad a "kinek melyik a fájdalommentesebb" kompromisszum. És az audiófília vírus. Ez esetben (is) kevés a maszk. :D
Teljesen egyetértek. :smile53: Pontosan arra szerettem volna utalni, hogy bár úgy tűnik, ez egy egyszerűbb út, valójában nem az.
Alces 6 | Mac Mini M1 | Audio-gd Reference 10.32 | Genelec 1031APM aktív monitorok | DIY Oyaide kábelezés



 

Avatar
audioline
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5823
Csatlakozott: 2012.03.20., kedd 10:29
Értékelés: 3160

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: audioline »

asebestyen írta:
2020.10.01., csüt. 21:50
Szélessávúval nagyon észnél kell lenni. Ugyanis az van, hogy egy jó hangszóróból lehet marha jót és borzalmasan szart csinálni, itt a kettő között nincs semmi. A jó se lesz nagyon terhelhető, de élvezhető hangerő lesz/lehet egy megfelelő méretű helyiségben, nem hülye dobozmérettel.
Bárkivel, ha beszélsz és azt mondja, csak tedd be egy valamekkora dobozba és már szólhat is, azt az embert nyugodtan húzd le a listáról. Ha ez így menne és jó lenne, mindenki szélessávú dobozt hallgatna. Sajnos, hogy jó legyen, ezzel is meg kell dolgozni. Persze lehet kukorékoltatni és azt mondani rá, milyen nyitott hangja van, de magunkat ne verjük már át. Ugyanakkor a kompenzálásnál nagyon ott kell lenni a szeren, mert könnyen ki lehet belőle ölni azt, amitől jó tudna lenni.
Összegezve szerintem a szélessávú amilyen egyszerűnek tűnik, inkább annyira mély víz. De ha összejön, nagyon tud. Kívánom Speedy, hogy Neked jöjjön össze! :smile32:
A Jó hangért mindenképp verejtékezni kell. Mindegy hány utas. A (rossz) szélessávúak kukorékolnak. A több utasok meg másban véreznek. A linearitás összehozása művészet. Bármilyen konstrukcióról beszéljünk. Marad a "kinek melyik a fájdalommentesebb" kompromisszum. És az audiófília vírus. Ez esetben (is) kevés a maszk. :D
.

Online
Avatar
asebestyen
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 5859
Csatlakozott: 2017.11.26., vas. 10:59
Értékelés: 7195
Tartózkodási hely: Bokod

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: asebestyen »

Szélessávúval nagyon észnél kell lenni. Ugyanis az van, hogy egy jó hangszóróból lehet marha jót és borzalmasan szart csinálni, itt a kettő között nincs semmi. A jó se lesz nagyon terhelhető, de élvezhető hangerő lesz/lehet egy megfelelő méretű helyiségben, nem hülye dobozmérettel.
Bárkivel, ha beszélsz és azt mondja, csak tedd be egy valamekkora dobozba és már szólhat is, azt az embert nyugodtan húzd le a listáról. Ha ez így menne és jó lenne, mindenki szélessávú dobozt hallgatna. Sajnos, hogy jó legyen, ezzel is meg kell dolgozni. Persze lehet kukorékoltatni és azt mondani rá, milyen nyitott hangja van, de magunkat ne verjük már át. Ugyanakkor a kompenzálásnál nagyon ott kell lenni a szeren, mert könnyen ki lehet belőle ölni azt, amitől jó tudna lenni.
Összegezve szerintem a szélessávú amilyen egyszerűnek tűnik, inkább annyira mély víz. De ha összejön, nagyon tud. Kívánom Speedy, hogy Neked jöjjön össze! :smile32:
Alces 6 | Mac Mini M1 | Audio-gd Reference 10.32 | Genelec 1031APM aktív monitorok | DIY Oyaide kábelezés



 

Avatar
sutemenyx
Őslakos
Őslakos
Hozzászólások: 4971
Csatlakozott: 2015.12.09., szer. 17:08
Értékelés: 2368
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: sutemenyx »

Speedy Gonzales írta:
2020.10.01., csüt. 19:55
Elvileg ez a legjobb doboz hozzá. Pensil10p-plan-140613 (1).pdf
Jo, tehat:
- 51liter
- 89cm2 reflex kivagas elöl-alul
- 19,5mm reflex melyseg

Ennyi a lenyeg, meg hogy minel inkabb fülmagassagba essen a hsz közepe.

Ez nem egy nagyon bonyolult doboz, könnyen össze lehet rakni. Ha ezt a 3(4) paramétert elmondod egy asztalosnak, akkor kb 2ora összedob egy probadobozt. Ha talalsz szabad asztalost. S ez utobbi a legnehezebb. :)

Amugy kecskemeten is biztos van lapszabaszat, felirod a lemezméreteket, levágatod 20-as rétegeltből, veszel 100db 3x40-es facsavart és össze tudod rakni egy akkus behajtoval es probanak jo. Próbára, kezdesnek jo OSB-böl is, ha van 20-as. Nemkell ehhez kiveheto hatlap meg a tartolecei. A hsz-t ugyis kivulrol szereled, elsore eleg ha kidugod a kabelt a reflexnyilason.

A vezetek viszont elsore is legyen jo, mert kulonben cseszheted, hogy szelessavu. 2db harmasfonat villanybolti 0,75-ös tomorrez kabelt javaslok. A “kábelezzünk” topicba nemreg tettem fel kepet, ugy kene kineznie. Ha 1,5m-nel hosszabb kabelt teszel ra, akkor a fonást kezdd a kozepetol, s aztan forditsd meg es folytasd a masikfelen, különben szivni fogsz. Ezzel a technikaval 3perc/méter az elkészítési idő.
Audiomeca J1 + Airtangent + Kiseki Blue NS
Fisher FM 200B
TJ100 Demo CD
DIY Net Router
DIY Audio PC
DIY TDA1541 S1 Dualmono DAC
DIY Phono
DIY Erősítő
DIY Kétutas Szélessávú hangsugárzó
DIY Kábelek

Avatar
Speedy Gonzales
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 744
Csatlakozott: 2007.06.21., csüt. 20:49
Értékelés: 207
Tartózkodási hely: Kiskunfélegyháza

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: Speedy Gonzales »

Elvileg ez a legjobb doboz hozzá.
Pensil10p-plan-140613 (1).pdf
(75.22 KiB) Letöltve 123 alkalommal.
Philips Cd950 - Audio Note C - TMP Ant DAC SE - 47Lab Stratos - Audion Silver Night KT90 SE - Kondo - Contrast Audio Model One AS-3 Reference

Avatar
sutemenyx
Őslakos
Őslakos
Hozzászólások: 4971
Csatlakozott: 2015.12.09., szer. 17:08
Értékelés: 2368
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: sutemenyx »

Speedy Gonzales írta:
2020.10.01., csüt. 14:57
Sziasztok!

Tudtok javasolni valakit, akihez szélessávú hangfal építése kapcsán lehet fordulni?
Ebből építenék dobozt a jövőben, de mindenképp kellene hozzáértő segítség annak ellenére, hogy van gyári terv:
viewtopic.php?t=144764
"ESEL" Laci bácsi szakmai/szellemi örökségét esetleg nem vitte valaki tovább Kecskemét környékén?

Köszi, üdv: Speedy
Nézegettem már egy ideje, hogy eladó. Kivancsi lennék a hangjara, epitettem is mar szelessavu dobozt, de ez ahány fajta, annyi féle doboz kell hozzá. Egy ilyen kis dobozt mondjuk kevesbe veszes összerakni, ha csak reflex. Ehhez milyen doboz valo?
Audiomeca J1 + Airtangent + Kiseki Blue NS
Fisher FM 200B
TJ100 Demo CD
DIY Net Router
DIY Audio PC
DIY TDA1541 S1 Dualmono DAC
DIY Phono
DIY Erősítő
DIY Kétutas Szélessávú hangsugárzó
DIY Kábelek

Avatar
Speedy Gonzales
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 744
Csatlakozott: 2007.06.21., csüt. 20:49
Értékelés: 207
Tartózkodási hely: Kiskunfélegyháza

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: Speedy Gonzales »

Sziasztok!

Tudtok javasolni valakit, akihez szélessávú hangfal építése kapcsán lehet fordulni?
Ebből építenék dobozt a jövőben, de mindenképp kellene hozzáértő segítség annak ellenére, hogy van gyári terv:
viewtopic.php?t=144764
"ESEL" Laci bácsi szakmai/szellemi örökségét esetleg nem vitte valaki tovább Kecskemét környékén?

Köszi, üdv: Speedy
Philips Cd950 - Audio Note C - TMP Ant DAC SE - 47Lab Stratos - Audion Silver Night KT90 SE - Kondo - Contrast Audio Model One AS-3 Reference

Avatar
sutemenyx
Őslakos
Őslakos
Hozzászólások: 4971
Csatlakozott: 2015.12.09., szer. 17:08
Értékelés: 2368
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Goodmans Axiom 301 + Beag HT

Hozzászólás Szerző: sutemenyx »

meidy írta:
2020.09.29., kedd 14:39
Persze hogy ennek, nem egy liga, de ár értékben az RFT verhetetlen. Ez sokkal testesebb, középen kb verhetetlen, dinamikus és piszok gyors, az egy szem kondi miatt még nem olyan lineáris mint az RFT dobozom volt, de ez hamarosan remélhetőleg orvosolva lesz. Egy hifis cimbinél van azóta, egy gyári Philips szélessávút váltott, elmondása szerint annál sokkal Jobban szól.
Na hát el kéne hoznod megversenyeztetni a nagy RFT-vel, azt ugysem hallottad még :D
Audiomeca J1 + Airtangent + Kiseki Blue NS
Fisher FM 200B
TJ100 Demo CD
DIY Net Router
DIY Audio PC
DIY TDA1541 S1 Dualmono DAC
DIY Phono
DIY Erősítő
DIY Kétutas Szélessávú hangsugárzó
DIY Kábelek

Avatar
meidy
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 430
Csatlakozott: 2013.04.07., vas. 08:23
Értékelés: 61

Re: Goodmans Axiom 301 + Beag HT

Hozzászólás Szerző: meidy »

Persze hogy ennek, nem egy liga, de ár értékben az RFT verhetetlen. Ez sokkal testesebb, középen kb verhetetlen, dinamikus és piszok gyors, az egy szem kondi miatt még nem olyan lineáris mint az RFT dobozom volt, de ez hamarosan remélhetőleg orvosolva lesz. Egy hifis cimbinél van azóta, egy gyári Philips szélessávút váltott, elmondása szerint annál sokkal Jobban szól.

Avatar
sutemenyx
Őslakos
Őslakos
Hozzászólások: 4971
Csatlakozott: 2015.12.09., szer. 17:08
Értékelés: 2368
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Goodmans Axiom 301 + Beag HT

Hozzászólás Szerző: sutemenyx »

meidy írta:
2020.09.26., szomb. 10:26
Sziasztok!

Új Projektem célállomás felé igyekszik. Goodmans Axiom 301 + Beag HT nyomókamrás magas ahol a Beag egyenlőre csak 1 kondival van leválasztva. Szeretnék majd mérést is és erre alapozva egy hangváltó építését is. Magamnak építettem így a hely adott volt, az Axiom szereti a térfogatot, de a minimálisan ajánlott 110 Liter fölé nem tudtam menni a lehetőségek miatt, így is a feleségtűrés határán billegtem...billegek most is. :) 24mm-es rétegelt oldalak több helyen merevítések, az oldalak csapolással illeszkednek. Duplán hántolt gyapjú a töltőanyag aminek mennyiségével még csak most kezdek majd kísérletezni. Eddig nagyon ígéretesnek tűnik, persze van még vele mit hangolni.
01.jpg02.jpg03.jpg07.jpg09.jpg
Na aztán melyiknek van jobb hangja? Ennek vagy az RFT-nek?
Audiomeca J1 + Airtangent + Kiseki Blue NS
Fisher FM 200B
TJ100 Demo CD
DIY Net Router
DIY Audio PC
DIY TDA1541 S1 Dualmono DAC
DIY Phono
DIY Erősítő
DIY Kétutas Szélessávú hangsugárzó
DIY Kábelek

Avatar
meidy
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 430
Csatlakozott: 2013.04.07., vas. 08:23
Értékelés: 61

Goodmans Axiom 301 + Beag HT

Hozzászólás Szerző: meidy »

Sziasztok!

Új Projektem célállomás felé igyekszik. Goodmans Axiom 301 + Beag HT nyomókamrás magas ahol a Beag egyenlőre csak 1 kondival van leválasztva. Szeretnék majd mérést is és erre alapozva egy hangváltó építését is. Magamnak építettem így a hely adott volt, az Axiom szereti a térfogatot, de a minimálisan ajánlott 110 Liter fölé nem tudtam menni a lehetőségek miatt, így is a feleségtűrés határán billegtem...billegek most is. :) 24mm-es rétegelt oldalak több helyen merevítések, az oldalak csapolással illeszkednek. Duplán hántolt gyapjú a töltőanyag aminek mennyiségével még csak most kezdek majd kísérletezni. Eddig nagyon ígéretesnek tűnik, persze van még vele mit hangolni.
01.jpg
01.jpg (696.77 KiB) Megtekintve 2242 alkalommal
02.jpg
02.jpg (528.15 KiB) Megtekintve 2242 alkalommal
03.jpg
03.jpg (369.12 KiB) Megtekintve 2242 alkalommal
07.jpg
07.jpg (363.59 KiB) Megtekintve 2242 alkalommal
09.jpg
09.jpg (343.29 KiB) Megtekintve 2242 alkalommal

Avatar
Dharma9
Újonc fórumos
Újonc fórumos
Hozzászólások: 28
Csatlakozott: 2016.10.07., pén. 18:32
Értékelés: 0

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: Dharma9 »

denesdr írta:
2020.07.17., pén. 23:37
Dharma9 írta:
2020.07.15., szer. 21:07
Az erősítő az Harman/Kardon AVR-630
A váltó meg Cascone sc-203.
Mondjuk ezt a váltót nem épp hifi célokra találták ki, de a semmitől biztos jobb. Kiváncsi vagyok mit fogsz szólni hozzá.
Utánaolvasgattam az erősítődnek, a gyártó azt mondja, hogy működhet a névlegesen 4 Ohmos terhelés de garancia nincs rá, hogy minden ilyen dobozzal jó lesz (értelemszerűen).
Hát igen....
A freki menettel, torzítással, jel-zaj viszonnyal, (csak ennyi!😊) én sem vagyok igazán kibékülve.
De meglátjuk...(ennyi pénzért ez járt)
Ez is egy tapasztalat lesz az életemben.
...remélem idén már el érek odáig, hogy ténylegesen tudjak a dologgal foglalkozni😕🤔...

Avatar
heydude
Isten Hozott! :)
Isten Hozott! :)
Hozzászólások: 22
Csatlakozott: 2008.12.17., szer. 10:39
Értékelés: 1

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: heydude »

Már nem aktuális a kérdés :)
heydude írta:
2020.07.18., szomb. 13:44
Sziasztok! Van egy pár 25cm-es wooferem eredetileg Sony ss-e620 hangsugárzóból. Tud esetleg ezekről valaki valamit? Milyen gyártmány, milyen paraméterei lehetnek, stb...

Avatar
heydude
Isten Hozott! :)
Isten Hozott! :)
Hozzászólások: 22
Csatlakozott: 2008.12.17., szer. 10:39
Értékelés: 1

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: heydude »

BC6C483D-287B-4FEA-B774-E0A0A056461A.jpeg
BC6C483D-287B-4FEA-B774-E0A0A056461A.jpeg (707.32 KiB) Megtekintve 2750 alkalommal
Sziasztok! Van egy pár 25cm-es wooferem eredetileg Sony ss-e620 hangsugárzóból. Tud esetleg ezekről valaki valamit? Milyen gyártmány, milyen paraméterei lehetnek, stb...

Avatar
denesdr
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1866
Csatlakozott: 2014.04.27., vas. 20:30
Értékelés: 969

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: denesdr »

Dharma9 írta:
2020.07.15., szer. 21:07
Az erősítő az Harman/Kardon AVR-630
A váltó meg Cascone sc-203.
Mondjuk ezt a váltót nem épp hifi célokra találták ki, de a semmitől biztos jobb. Kiváncsi vagyok mit fogsz szólni hozzá.
Utánaolvasgattam az erősítődnek, a gyártó azt mondja, hogy működhet a névlegesen 4 Ohmos terhelés de garancia nincs rá, hogy minden ilyen dobozzal jó lesz (értelemszerűen).

Avatar
Dharma9
Újonc fórumos
Újonc fórumos
Hozzászólások: 28
Csatlakozott: 2016.10.07., pén. 18:32
Értékelés: 0

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: Dharma9 »

denesdr írta:
2020.07.15., szer. 08:56
Dharma9 írta:
2020.07.14., kedd 23:13
Helló!
Bocs a késői válaszért....
A témával nem volt sok időm foglalkozni.
A fentieket át gondolva, úgy gondoltam hogy aktív dobozt fogok csinálni, csak az erősítő ohmikus terhelhetősége 8ohm/csatorna, így a hangszórókat sorba kell kötnöm. A hangra, hang minőségére, ez milyen hatással lesz/van?
Valamilyen tapasztalat?
Mosottabb lesz, lassabb lesz, a hang stb.
Na igen, majd 4 év az nem kevés idő, PLászló fórumársunk meg már több mint 2 éve be sem jelentkezett ide. :)

Ha a drivereket egészen a rezonanciafrekijükig használjuk (pl mélysugárzó), ott elvileg okozhat gondot a soros kapcsolás, ha van eltérés a rezonanciafrekvenciákban. Szóval a nagyokosok azt mondják, hogy erre kell figyelni, én magam még nem használtam soros kapcsolást.

Pontosan milyen erősítő lenne hozzá? Analóg vagy DSP váltóval üzemelne? Analóg váltót készíteni legalább akkora feladat mintha passzív megoldásról beszélnénk, csak az aktívnál nem játszik különösebb szerepet az impedancia. Persze a DSP sem feltétlenül triviális néha, de ott megvan a könnyű módosítás és kísérletezés lehetősége bármikor, forrasztgatás meg alkatrészserélgetés nélkül plusz az időzítésekkel való játszadozás ami jókora előny tud lenni esetenként.

Egyébként nem hiszem, hogy az 1.5 Ohm-ig süllyedés ne lenne elkerülhetetlen a passzív verzióval.

Üdv!
Dénes
Szia!
Köszönöm a választ...
Az erősítő az Harman/Kardon AVR-630 (azzal főzök ami van😊)
Ennek van 7.1 bemenet/kimenet, és hét egyforma végfok, ami direktben hajtható is...a 7*65w 8 ohmon, az 1050w os hálózati felvételbő, a 18,5 kg os vas meg látom hogy fog muzsikálni.
A váltó meg Cascone sc-203.
Sajna csak erre volt pénzem...ez csak 12dB/ oktávot tud, ami 18-s lett volna, más gyártó tól...3*ennyiért lett volna...😕
Én is nem kis izgalommal várom majd a végkifejletet😊

Avatar
winzsolt
Lefelé a lejtőn
Lefelé a lejtőn
Hozzászólások: 76
Csatlakozott: 2010.02.10., szer. 00:24
Értékelés: 0

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: winzsolt »

Sziasztok!
Adott egy DIY szub,passzív jelenleg, de beleépül hamarosan a szub erősítő amiről egy ideje tesztüzemben megy.
Ezzel egyidőben szeretném kicsit masszívabbá varázsolni a dobozt.
19mm MDF ragasztott kocka doboz. Az előlapja dupla, így az eléggé masszív, de az oldalakat szeretném megerősíteni. Ha jól emlékszek nincsen benne semmi merevítés.
Elég bonyolult lenne utólag belerakni, mert csak a hangszóró nyílás-on keresztül tudok bármit is "belerakni"
Arra gondoltam, hogy az autóhifiben használatos Alu-butyl lapokkal kitapétáznám.
Ez mennyire jó ötlet?

Avatar
denesdr
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1866
Csatlakozott: 2014.04.27., vas. 20:30
Értékelés: 969

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: denesdr »

Dharma9 írta:
2020.07.14., kedd 23:13
Helló!
Bocs a késői válaszért....
A témával nem volt sok időm foglalkozni.
A fentieket át gondolva, úgy gondoltam hogy aktív dobozt fogok csinálni, csak az erősítő ohmikus terhelhetősége 8ohm/csatorna, így a hangszórókat sorba kell kötnöm. A hangra, hang minőségére, ez milyen hatással lesz/van?
Valamilyen tapasztalat?
Mosottabb lesz, lassabb lesz, a hang stb.
Na igen, majd 4 év az nem kevés idő, PLászló fórumársunk meg már több mint 2 éve be sem jelentkezett ide. :)

Ha a drivereket egészen a rezonanciafrekijükig használjuk (pl mélysugárzó), ott elvileg okozhat gondot a soros kapcsolás, ha van eltérés a rezonanciafrekvenciákban. Szóval a nagyokosok azt mondják, hogy erre kell figyelni, én magam még nem használtam soros kapcsolást.

Pontosan milyen erősítő lenne hozzá? Analóg vagy DSP váltóval üzemelne? Analóg váltót készíteni legalább akkora feladat mintha passzív megoldásról beszélnénk, csak az aktívnál nem játszik különösebb szerepet az impedancia. Persze a DSP sem feltétlenül triviális néha, de ott megvan a könnyű módosítás és kísérletezés lehetősége bármikor, forrasztgatás meg alkatrészserélgetés nélkül plusz az időzítésekkel való játszadozás ami jókora előny tud lenni esetenként.

Egyébként nem hiszem, hogy az 1.5 Ohm-ig süllyedés ne lenne elkerülhetetlen a passzív verzióval.

Üdv!
Dénes

Avatar
Dharma9
Újonc fórumos
Újonc fórumos
Hozzászólások: 28
Csatlakozott: 2016.10.07., pén. 18:32
Értékelés: 0

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: Dharma9 »

PLászló írta:
2016.10.08., szomb. 16:45
Hát nem tudom, ez attól függ, hogy te mit szeretsz. Sajnos ezeknél az MTM vagy  WMTMW elrendezésű hangsugárzóknál függőlegesen nem tudsz mozogni anélkül, hogy szétesne a hangjuk. A Visaton hangszórói nem olyan jók. Inkább olcsó Vifát, Scanspeaket nézz, ha van rá pénzed, vagy az én hangszóróimat. Ha nincs, akkor H2000, volt Videoton, Vifa magassal.
 
Mi az hogy csatolt doboz? Ha a BP-ra (sávszűrő) gondolsz, az a legkevésbé arról híres, hogy pontos. Bár a 20Hz megszólaltatható rajta valóban, szerintem szinte fölöslegesen.
 
Mindenesetre, egy 5 hangszórós hangsugárzóhoz nem fogsz tudni egyedül, fórumos segítséggel jó hangváltót tervezni. Maximum olyan lehetőség van, hogy valaki megcsinálja helyetted, aki érti.
Helló!
Bocs a késői válaszért....
A témával nem volt sok időm foglalkozni.
A fentieket át gondolva, úgy gondoltam hogy aktív dobozt fogok csinálni, csak az erősítő ohmikus terhelhetősége 8ohm/csatorna, így a hangszórókat sorba kell kötnöm. A hangra, hang minőségére, ez milyen hatással lesz/van?
Valamilyen tapasztalat?
Mosottabb lesz, lassabb lesz, a hang stb.

Avatar
turho
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 386
Csatlakozott: 2009.12.13., vas. 08:24
Értékelés: 42
Tartózkodási hely: Szolnok

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: turho »

Sziasztok!
Készülök egy egyszerű ribbon supertweeter-rel kiegészíteni a hangdobozom. Egyszerű olcsó ribbon, természetesen Kínából. A jelenlegi dobozok magassugárzója HIVI X1R.
http://www.swanspeaker.com/product/htm/view.asp?id=24
Szépen szól, csak mindig volt egy kis hiányérzetem a típussal kapcsolatban. (Talán lehelletnyivel érzéketlenebb mint a megadott, illetve szerintem a frekimenete hamarabb lekonxul mint a megadott).
Tehát, úgy illeszteném a ribbont, hogy 8-10 khz-től már lépjen be a hangképbe.
Ezzel kapcsolatban szívesen várok tanácsokat, hogyan illesszem, milyen váltót javasoltok, mire vigyázzak, stb...
A rendelt ribbon:
https://a.aliexpress.com/_dUm5HU4
ACR ISOSTATIC RP-400, 2X ClassdAudio SDS470C upgraded (biamp) , ACR RP 300 hangfalak ELADÓ!!! SMSL M300 mk2 AK4497 DAC, és nagy zeneszeretet

Avatar
muhamma-dali
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 161
Csatlakozott: 2015.06.30., kedd 11:41
Értékelés: 71

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: muhamma-dali »

DJK írta:
2020.05.12., kedd 15:30
Sziasztok!

Jordan Eikona 2 VTL projekhez milyen belső (neutrális) kábelt ajánlotok?

:smile28:
Szia!

Egy ilyen projektnél bevállalnék - csatlakozó nélkül - egy extra lapos super slim kábelt, direkt forrasztva és az erősítőre kötve...

Avatar
DJK
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 730
Csatlakozott: 2004.01.28., szer. 00:58
Értékelés: 74

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: DJK »

Sziasztok!

Jordan Eikona 2 VTL projekhez milyen belső (neutrális) kábelt ajánlotok?

:smile28:

Válasz küldése

Vissza: “DIY - csináld magad!”