Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Diy csöves (vagy hibrid) erősitő épités

Avatar
dys-cus
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.19., szomb. 15:44
Értékelés: 187

Re: Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: dys-cus »

Úgy érzem, kellene készíteni egy új erősítőt, amely egyesíti a HB, TauCeti, az M60 HD előnyeit. Mindenféleképpen monoblokk lesz. A csövek: 6L6GC, 6550. Az két végcső full csereszabatos lesz egymással. Persze a munkapontot be kell állítani. A kivehető teljesítmény 45-50 Watt lesz. De a 6L6GC élettartam hosszabítás miatt inkább 45 Watt a cél. A project csatornánként 1 darab darab NYÁK lemezt fog tartalmazni, kiépítése kétoldalas, s meglehetősen bonyolult. Viszont azért igyexem arra törekedni, hogy nagy legyen a variációs lehetőség. Alkatrészben. Mert ez monoblokk lesz. Hogy miért? azért mert -bár én is ellene voltam- a monoblokk építése egyszerűbb, a hangja jobb. Ami nagy érvágás, az a doboz, illetve a két darab táptrafó, és a pufferek. De aki jót akar, az áldoz ennyit rá. A leendő erősítőt az alábbi névre neveztem: ARC M60 DST. Az indokom az alábbi: A lendő készülék mégiscsak az ARC M60-ra épül. Viszont ST, azaz szupertrióda kapcsolású lesz. A D-t gondolom nem kell magyaráznom. A továbbiakban ezzel a névvel hívatkozok rá minden fórumon. Az alábbiakban láthatjátok a a PCB tervet.
Kérem, a trollok kíméljenek a semmit sem mondó kötözködéseiktől.
ARC M60 DST PCB.jpg
ARC M60 DST PCB.jpg (320.04 KiB) Megtekintve 3339 alkalommal
Dys-cus, a DysCus kimenők, konstruktőre.
Trollok, guruk, és egyéb hozzá nem értők kíméljenek!

Avatar
dys-cus
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.19., szomb. 15:44
Értékelés: 187

Re: Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: dys-cus »

CHZ írta:
2020.08.01., szomb. 10:15
Viszont relevans csak akkor lenne az osszehasonlitas, ha ket ugyanolyan erositot hasonlitanal ossze nfb-vel es anelkul.
Igazad van, ezt egyszerűen meg lehetne valósítani. Be kellene kötni a visszacsatolást máris kiderülne, hogy jobb lett e.
Szerintem sokat nem javulna, én sem vagyok visszacsatolás párti. PP erősítőknél lehet előnye, tapasztalatom szerint kb 6dB feletti visszacsatolás már többet ront mint használ. PP csöveseknél ha a szimmetriát sikerül jól megvalósítani és jó kimenőt használunk nincs szükség átfogó visszacsatolásra, kisebb helyi visszacsatolással (fokozatokon belül) jó minőség érhető el.
Na ez az ami nem igazán lehet így kijelenteni. Ha kiveszed az NFB-t, akkor az már egy másik erősítő szerintem, mivel minden paramétere megváltozik. Viszont az is igaz kedves CHZ, hogy bármihez hasonlíthattam volna, ugyanis jól hallható volt a torzítása. Pontosan annyira, hogy bármiféle összehasonlítás nélkül is megállapithatóak az erősítő megszólalásának problémái. Ne feledkezz meg arról, én nem AB tesztet csináltam, csak ismerem a saját erpősítőm hangját. Hasonlíthattam volna egy Sokol rádióhoz is, a torzítás, a kaparósság, stb. akkor is hallatszik a vizsgált készüléken.
Amúgy a kimenő biztosan jó, szokás szerint teljesen szimmetrikus. Az átvitele is rendben, amit láthatsz a visszacsatolás mentes erősítő átviteléből. Visszacsatolásra mindig szükség van, főleg ha törekszünk a kistorzítású természethű megszólaláshoz.
Dys-cus, a DysCus kimenők, konstruktőre.
Trollok, guruk, és egyéb hozzá nem értők kíméljenek!

Avatar
CHZ
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 278
Csatlakozott: 2016.02.28., vas. 14:30
Értékelés: 236

Re: Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: CHZ »

Viszont relevans csak akkor lenne az osszehasonlitas, ha ket ugyanolyan erositot hasonlitanal ossze nfb-vel es anelkul.
Igazad van, ezt egyszerűen meg lehetne valósítani. Be kellene kötni a visszacsatolást máris kiderülne, hogy jobb lett e.
Szerintem sokat nem javulna, én sem vagyok visszacsatolás párti. PP erősítőknél lehet előnye, tapasztalatom szerint kb 6dB feletti visszacsatolás már többet ront mint használ. PP csöveseknél ha a szimmetriát sikerül jól megvalósítani és jó kimenőt használunk nincs szükség átfogó visszacsatolásra, kisebb helyi visszacsatolással (fokozatokon belül) jó minőség érhető el.

Avatar
sutemenyx
Őslakos
Őslakos
Hozzászólások: 4975
Csatlakozott: 2015.12.09., szer. 17:08
Értékelés: 2370
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: sutemenyx »

Mohabácsi írta:
2020.07.31., pén. 17:14
sutemenyx írta:
2020.07.31., pén. 16:43
....

És akkor mi lesz? Ha felteszek mérést arról, hogy 0.1Hz...1.1MHz-ig megy az átvitel és 0.1% alatt van a torzitas, és 200kHz-en olyan a negyszögjel, mint neked 5k-n, akkor abbol mit allapitasz meg? Semmit?
Egy igazán precíz mérés, mint az előbbiek is, szigorúan AS szabvány szerintiek. (Ahogy Sikerül)
Egyébként általánosan elfogadott közmegegyezés - nem, nem az, hogy a szájával hazudik az ember, hanem kissé másképpen: Csakis annak a statisztikának (mérésnek) hiszek, amit magam hamisítok.
:rolleyes:
Mások biztos úgy szokták a mérési eredményeiket közölni, de amit én leírtam az pl igaz..
Audiomeca J1 + Airtangent + Kiseki Blue NS
Fisher FM 200B
TJ100 Demo CD
DIY Net Router
DIY Audio PC
DIY TDA1541 S1 Dualmono DAC
DIY Phono
DIY Erősítő
DIY Kétutas Szélessávú hangsugárzó
DIY Kábelek

pepperpower
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 840
Csatlakozott: 2011.12.21., szer. 17:33
Értékelés: 260
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: pepperpower »

dys-cus írta:
2020.07.31., pén. 16:29
pepperpower írta:
2020.07.31., pén. 16:01
Pentodas/sugartetrodas push pull erositot kis teljesitmenyu triodas single ended erositohoz hasonlitani azzal a szandekkal, hogy no NFB vagy NFB... Haaaaat...
Bocsi! Valamit félreértettél. A vizsgált erősítő 300B PP erősítő, csak nem tartalmaz visszacsatolást. Ráadásul nem a teljesítményüket hasonlítottam össze, bár a 300B is tud 22Wattot. A hang megszólalásának minősége elsősorban a kapcsolás milyenségének kérdése mint kiderült, mert a sokkal olcsóbb, és olcsó alkatrészeket tartalmazó pentódás mégis csak sokkal jobb, az AN no magnet tantalum, AN csatolók, és elkók nélkül. Építettem én már máskor is 300B PP-t, hallgatták is Annafürdőn elég sokan. Csak azt nem tudták, hogy abban volt visszacsatolás. A világ legokosabb, a föld lakosságának 100%-7milliárdod % számú hifise is hallotta. Ezelőtt 12-13 éve. Meg volt 4-6SE erősítőm is, szintén saját fejlesztésben. Annak is már több mint 10 éve. No meg javítottam már AN erősítőket is, azokat is meghallgattam a saját lehallgató szobámban. Szal van tapasztalatom, mérek is, és nem csak kinyilatkoztatok.

Bocs. Valoban az is PP.
Viszont relevans csak akkor lenne az osszehasonlitas, ha ket ugyanolyan erositot hasonlitanal ossze nfb-vel es anelkul.
Ja es ne fiuzgasss itt. Szolits rendesen.
Eleje: Garrard 401, FR-24 MKII, Kiseki Milltek, Orsonic DS-500G, Philips TJ100, TJ304
Közepe: Philips AG9015 OTL, TJ MOSpower SE, DIY 6HD5 SE, Shure SE-20
Vége: Altec 415C + Aurum Cantus G1, Lowther PM7C, JBL C36 Viscount

Avatar
Mohabácsi
Isten Hozott! :)
Isten Hozott! :)
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2018.02.16., pén. 15:04
Értékelés: 4

Re: Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: Mohabácsi »

sutemenyx írta:
2020.07.31., pén. 16:43
....

És akkor mi lesz? Ha felteszek mérést arról, hogy 0.1Hz...1.1MHz-ig megy az átvitel és 0.1% alatt van a torzitas, és 200kHz-en olyan a negyszögjel, mint neked 5k-n, akkor abbol mit allapitasz meg? Semmit?
Egy igazán precíz mérés, mint az előbbiek is, szigorúan AS szabvány szerintiek. (Ahogy Sikerül)
Egyébként általánosan elfogadott közmegegyezés - nem, nem az, hogy a szájával hazudik az ember, hanem kissé másképpen: Csakis annak a statisztikának (mérésnek) hiszek, amit magam hamisítok.
:rolleyes:
"Szerénység! Ne tömjénezze magát! Szerénység! Ha én valamit szeretek magamban, az a szerénység."

Avatar
sutemenyx
Őslakos
Őslakos
Hozzászólások: 4975
Csatlakozott: 2015.12.09., szer. 17:08
Értékelés: 2370
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: sutemenyx »

dys-cus írta:
2020.07.31., pén. 16:35
sutemenyx írta:
2020.07.31., pén. 16:21
dys-cus írta:
2020.07.31., pén. 16:13
Köszönöm a mindenhez is értő HIFI GURUK leborulok.gif hozzá értő gyalázkodó , és felesleges hozzászólását. Mármint a gyalázkodáshoz értő hozzászólásokat. Semmilyen cáfolatot, bizonyítást nem tudnak felmutatni, csak ex katedra kinyilatkoztatni, de úgy tűnik ott fent, a hifi Olümposzán így szokás. Nem is vártam mást. Igaz, a kutya sem kérdezte őket. ;) De így legalább mindenki rajtuk röhög.
Amúgy meg köszi, hogy ennyire nyomon követitek munkáimat. Remélem tanultok belőle. ;) Rátok fér. :fekverohog:
Valószínűleg elkerülte a figyelmedet, de van visszacsatolás az erősítődben. Máskor más helyen már el is lett mondva, hogy miért béna az LTP driver. Mit akarsz még vele? No-NFB erősítőt nem így kell építeni.
Figyu fiú! Nektek minden béna, rossz, amit nem ti építettetek. Szóval ennyi. De komolyan mondom, úgy szeretnék már látni egy elkészült erősítőd fotóját, mérésekkel publikálva. De Te is csak egy vagy a sok közül: ilyen apróságokkal nem foglalkoztok. Félre ne érts, egy szkóp képernyőjén lévő szinusz vagy négyszögjel fotója nem bizonyíték, nem mérés.
Ha a katódkondi hiányára utalsz, akkor van NVCS, de múltkor, máshelyen a pingpongos azt írta a saját erősítőjére hívatkozva, hogy az helyi NFB, és az nem fontos. Neki már 20 éve úgy van. :smile29: Részemről ennyi.
És akkor mi lesz? Ha felteszek mérést arról, hogy 0.1Hz...1.1MHz-ig megy az átvitel és 0.1% alatt van a torzitas, és 200kHz-en olyan a negyszögjel, mint neked 5k-n, akkor abbol mit allapitasz meg? Semmit?
Audiomeca J1 + Airtangent + Kiseki Blue NS
Fisher FM 200B
TJ100 Demo CD
DIY Net Router
DIY Audio PC
DIY TDA1541 S1 Dualmono DAC
DIY Phono
DIY Erősítő
DIY Kétutas Szélessávú hangsugárzó
DIY Kábelek

Avatar
dys-cus
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.19., szomb. 15:44
Értékelés: 187

Re: Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: dys-cus »

sutemenyx írta:
2020.07.31., pén. 16:21
dys-cus írta:
2020.07.31., pén. 16:13
Köszönöm a mindenhez is értő HIFI GURUK leborulok.gif hozzá értő gyalázkodó , és felesleges hozzászólását. Mármint a gyalázkodáshoz értő hozzászólásokat. Semmilyen cáfolatot, bizonyítást nem tudnak felmutatni, csak ex katedra kinyilatkoztatni, de úgy tűnik ott fent, a hifi Olümposzán így szokás. Nem is vártam mást. Igaz, a kutya sem kérdezte őket. ;) De így legalább mindenki rajtuk röhög.
Amúgy meg köszi, hogy ennyire nyomon követitek munkáimat. Remélem tanultok belőle. ;) Rátok fér. :fekverohog:
Valószínűleg elkerülte a figyelmedet, de van visszacsatolás az erősítődben. Máskor más helyen már el is lett mondva, hogy miért béna az LTP driver. Mit akarsz még vele? No-NFB erősítőt nem így kell építeni.
Figyu fiú! Nektek minden béna, rossz, amit nem ti építettetek. Szóval ennyi. De komolyan mondom, úgy szeretnék már látni egy elkészült erősítőd fotóját, mérésekkel publikálva. De Te is csak egy vagy a sok közül: ilyen apróságokkal nem foglalkoztok. Félre ne érts, egy szkóp képernyőjén lévő szinusz vagy négyszögjel fotója nem bizonyíték, nem mérés.
Ha a katódkondi hiányára utalsz, akkor van NVCS, de múltkor, máshelyen a pingpongos azt írta a saját erősítőjére hívatkozva, hogy az helyi NFB, és az nem fontos. Neki már 20 éve úgy van. :smile29: Részemről ennyi.
Dys-cus, a DysCus kimenők, konstruktőre.
Trollok, guruk, és egyéb hozzá nem értők kíméljenek!

Avatar
dys-cus
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.19., szomb. 15:44
Értékelés: 187

Re: Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: dys-cus »

pepperpower írta:
2020.07.31., pén. 16:01
Pentodas/sugartetrodas push pull erositot kis teljesitmenyu triodas single ended erositohoz hasonlitani azzal a szandekkal, hogy no NFB vagy NFB... Haaaaat...
Bocsi! Valamit félreértettél. A vizsgált erősítő 300B PP erősítő, csak nem tartalmaz visszacsatolást. Ráadásul nem a teljesítményüket hasonlítottam össze, bár a 300B is tud 22Wattot. A hang megszólalásának minősége elsősorban a kapcsolás milyenségének kérdése mint kiderült, mert a sokkal olcsóbb, és olcsó alkatrészeket tartalmazó pentódás mégis csak sokkal jobb, az AN no magnet tantalum, AN csatolók, és elkók nélkül. Építettem én már máskor is 300B PP-t, hallgatták is Annafürdőn elég sokan. Csak azt nem tudták, hogy abban volt visszacsatolás. A világ legokosabb, a föld lakosságának 100%-7milliárdod % számú hifise is hallotta. Ezelőtt 12-13 éve. Meg volt 4-6SE erősítőm is, szintén saját fejlesztésben. Annak is már több mint 10 éve. No meg javítottam már AN erősítőket is, azokat is meghallgattam a saját lehallgató szobámban. Szal van tapasztalatom, mérek is, és nem csak kinyilatkoztatok.
Dys-cus, a DysCus kimenők, konstruktőre.
Trollok, guruk, és egyéb hozzá nem értők kíméljenek!

Avatar
sutemenyx
Őslakos
Őslakos
Hozzászólások: 4975
Csatlakozott: 2015.12.09., szer. 17:08
Értékelés: 2370
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: sutemenyx »

dys-cus írta:
2020.07.31., pén. 16:13
Köszönöm a mindenhez is értő HIFI GURUK leborulok.gif hozzá értő gyalázkodó , és felesleges hozzászólását. Mármint a gyalázkodáshoz értő hozzászólásokat. Semmilyen cáfolatot, bizonyítást nem tudnak felmutatni, csak ex katedra kinyilatkoztatni, de úgy tűnik ott fent, a hifi Olümposzán így szokás. Nem is vártam mást. Igaz, a kutya sem kérdezte őket. ;) De így legalább mindenki rajtuk röhög.
Amúgy meg köszi, hogy ennyire nyomon követitek munkáimat. Remélem tanultok belőle. ;) Rátok fér. :fekverohog:
Valószínűleg elkerülte a figyelmedet, de van visszacsatolás az erősítődben. Máskor más helyen már el is lett mondva, hogy miért béna az LTP driver. Mit akarsz még vele? No-NFB erősítőt nem így kell építeni.
Audiomeca J1 + Airtangent + Kiseki Blue NS
Fisher FM 200B
TJ100 Demo CD
DIY Net Router
DIY Audio PC
DIY TDA1541 S1 Dualmono DAC
DIY Phono
DIY Erősítő
DIY Kétutas Szélessávú hangsugárzó
DIY Kábelek

Avatar
sutemenyx
Őslakos
Őslakos
Hozzászólások: 4975
Csatlakozott: 2015.12.09., szer. 17:08
Értékelés: 2370
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: sutemenyx »

pepperpower írta:
2020.07.31., pén. 16:01
Pentodas/sugartetrodas push pull erositot kis teljesitmenyu triodas single ended erositohoz hasonlitani azzal a szandekkal, hogy no NFB vagy NFB... Haaaaat...
Nincs ezzel baj, mindent lehet mindenhez hasonlitani, csak hát olyan ez mintha főznék egy nagyonrossz lekvárt, aztán elmondanám, hogy na tessék itt van ez, tök szar. Előre megmondtam, hogy nem lesz jó, hiszen a lekvár az egy hülyeség, a gyümölcsből pálinkát kell főzni. Értjük ugye a párhuzamot.. sok ember ha valamit elront inkább nem veri nagy dobra.
Audiomeca J1 + Airtangent + Kiseki Blue NS
Fisher FM 200B
TJ100 Demo CD
DIY Net Router
DIY Audio PC
DIY TDA1541 S1 Dualmono DAC
DIY Phono
DIY Erősítő
DIY Kétutas Szélessávú hangsugárzó
DIY Kábelek

Avatar
dys-cus
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.19., szomb. 15:44
Értékelés: 187

Re: Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: dys-cus »

Köszönöm a mindenhez is értő HIFI GURUK leborulok.gif hozzá értő gyalázkodó , és felesleges hozzászólását. Mármint a gyalázkodáshoz értő hozzászólásokat. Semmilyen cáfolatot, bizonyítást nem tudnak felmutatni, csak ex katedra kinyilatkoztatni, de úgy tűnik ott fent, a hifi Olümposzán így szokás. Nem is vártam mást. Igaz, a kutya sem kérdezte őket. ;) De így legalább mindenki rajtuk röhög.
Amúgy meg köszi, hogy ennyire nyomon követitek munkáimat. Remélem tanultok belőle. ;) Rátok fér. :fekverohog:
Dys-cus, a DysCus kimenők, konstruktőre.
Trollok, guruk, és egyéb hozzá nem értők kíméljenek!

pepperpower
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 840
Csatlakozott: 2011.12.21., szer. 17:33
Értékelés: 260
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: pepperpower »

Pentodas/sugartetrodas push pull erositot kis teljesitmenyu triodas single ended erositohoz hasonlitani azzal a szandekkal, hogy no NFB vagy NFB... Haaaaat...
Eleje: Garrard 401, FR-24 MKII, Kiseki Milltek, Orsonic DS-500G, Philips TJ100, TJ304
Közepe: Philips AG9015 OTL, TJ MOSpower SE, DIY 6HD5 SE, Shure SE-20
Vége: Altec 415C + Aurum Cantus G1, Lowther PM7C, JBL C36 Viscount

Online
Avatar
tunerman
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2398
Csatlakozott: 2007.09.21., pén. 17:26
Értékelés: 1930
Tartózkodási hely: Tatabánya

Re: Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: tunerman »

Nagyon sarkított véleményem szerint az elektroncsöves erősítők legmagasabb tervezési/építési szintjén a no NFB elven működők vannak.
Miért? Nem magyarázom el :D mert ez az amit nem értenek meg elég sokan az egész világon.
TJ.
LP: Lurné J1 - Air Tangent 1B - Kiseki Agaat, PHONO: Twin Servo MCRIAA, AMPLIFIER: 7242 PSE, CD: Philips CD100 trial run no NFB/V-FET, TUNER: REL Precedent, CASSETTE: Nakamichi 1000/II, REEL: StellaMaster/SP-8, SPEAKER: Lowther Acousta 115/P6/7M, HEADPHONES: Stax SRA-3S V-MOS/SRX MKIII

Avatar
sutemenyx
Őslakos
Őslakos
Hozzászólások: 4975
Csatlakozott: 2015.12.09., szer. 17:08
Értékelés: 2370
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: sutemenyx »

dys-cus írta:
2020.07.30., csüt. 15:09
Persze megmértem a torzítását is egy kiló Hertz-en a teljesítmény föggvényében. A programban megadtam, hogy ha a torzítás eléri a 10%-ot, akkor álljon le a méréssel az erősítő megvédése okából. Jól látható, hogy a 20-22Wattos erősítő 10 Watton 3%-ot torzít,( lila görbe) majd 19 Watt környékén eléri a torzítás a10%-ot. Egy 20-22 Wattos erősítő. Érdekes, hogy 300BSE erősítőknél is azt mértük, hogy 4 watt környékén 3%-ot torzítottak. Ezek a csövek ezt tudják. Ezért találták ki a sugártetródát, pentódát. És a visszacsatolást. 36_1_11.gif Sajnos ez a nagy torzítás a hangban is benne van. A kék vonal a kivezérlés növekedését mutatja.
THD vs Power.JPG
Ma azzal szórakoztam, hogy a már korábban bemutatott szobámban a jó hűvösön meghallgattam ezt a triódás nonNFB kapcsolású erősítőt. Az összehasonlítás értelemszerűen az ARC M60 HD-hez értendő.
1964-es Miles Davis koncert. A zongorista (T.Monk) a cipőjével veri a taktust. Az ARC-n. A 300B-n egy összefüggő nagyon mély alapzaj hallható, ütem nincs. A mély basszus kóválygó. A zongora középtartománya élénk, nyers.
Irene Papas felejthetetlen Görög népdalfeldolgozásán az ének elvesztette bársonyosságát, pedig ez a művésznő igen szépen tud énekelni.
A YES együttes A Capella felvételét hallgatva az egész tolakodónak hat. Jon Anderson szép fekvésű "angyali" hangja erőszakos, homokot szórtak a hátamra?
Bizzet Habanera fantáziájában a kasztanyettek erőszakosak, a triangulum nem cseng ki. Az üst dob szétterül a zene alatt. Pedig az egyébként kottázható. A hegedűk nagy lendülettel szólnak, de sajna kicsit ezek is kaparósak, bár megjegyzem, ez nem biztosan rossz dolog.
Ugyanezen mű operaverziójában az üstdob megint csak szétterül, rátelepszik a zenére, pedig az ARC-n a dob nagyon jól megfogott.Az ária elején Philippa Giordano "mögött" még ketten énekelnek. Az ARC-n a nemük mindik kicsit kétséges. Itt a 300B-n az hallatszik, hogy a háttérénekesek borízű hangú férfiak, akik naponta 40-et szívnak. :fekverohog:
Bob Marley Redemtion Song című felvétele kezdetleges. A gitár sem egy remekbe szabott instrumentum. Mindazon által szeretem ezt a dalt, és a felvételt. Egy sajnos már elhunyt barátomnak is pont ilyen kajla hangú gitárja volt. A dalt Ő is játszotta. De azért ennek a gitárnak vannak dobozrezonanciái, ami ezen az erősítőn nem jött át. Bob hangja sok helyen betorzít, már már fájóan.
Big Daddy Wilson koncertjén a szaxi hátborzongató. Legalább annyira, mint a Bates Hotel késes embere. Szúr. Pedig ez egy jó koncert felvétel.
1962-es templomi orgonán a Bach művön nem hallani a lábpedálokat. Csak egy mély zúgást, ami viszont igen mélynek tűnik. Persze ez csak becsapás, mint ahogy a kóválygó, csillapítatlan basszusú hangfalra is sokan rámondják: hű de mélyre megy. Pedig nem is.
Nem mértem hangnyomást, ez az erősítő úgy kb 20-22 Wattos. Szólt mondjuk a harmadával. Elmondhatom, hogy nagyon mélyre megy, és a magasban sincs probláémája. De a megszólalása sajnos nem igazán kellemes. Nagyon elkapja a hallgatót az az érzés, hogy ez az erősítő rendkívül részletezően szól. De sajnos nem. Azok a "részletek" nincsenek rajta a felvételen, tehát az torzítás. Az ARC ehhez képest lehet elvesz valamit a zenéből, de nagyon kiegyenlített jó hangot produkál. És nagyon jó a sztereója. Gondoljunk arra, hogy van egy tál nagyon finom birka pörköltünk. Hiányzik belőle a bors. Van egy másik tálunk is tele birkapörivel, abban van bors, de a tengeri malac belepisált. Melyik pöri a finomabb? :lol:
Írásommal csak igazolni szerettem volna korábbi tapasztalataimat. Ez miatt senki se építse át non NFB erősítőjét. Na jó, bocsi, ez csak vicc volt. :D
Magyarországon nagyon sok guru van. Az egyiket szószerint idézem, egy olyan csöves mindenható :rolleyes: írását, aki nem tudni miért, ellene van az NVCS-nek:
"Így a global NFB hatása az, hogy minden kimeneti gondot, valamint a kimenőtrafó összes problémáját visszajuttatja a bemenetre. Mivel korábban már leírtam, hogy a global NFB nem változtatja meg a torzítást okozó eszközök paramétereit, tehát nem megfelelő folyamatok zajlanak ilyenkor egy csöves erősítőben..." 78213
Ezen kinyilatkozásnál nagyobb ostobaságot még nem láttam leírva, de még nem is hallottam. Az illető leírta a pozitív visszacsatolás hatását az erősítőre. Az NFB lényege éppen az, hogy a kimeneten lévő hibát előre kivonjuk a bemeneten, miáltal a kimeneti hiba a hiba nélküli jelet fogja generálni. Persze ezek a dolgok a szellemi onánia kategóriájába sorolhatóak. :D A valós meghallgatási tapasztalat bizonyítja az NFB létét. Főleg PP kapcsolásban, ahol a keresztezési torzítást gyakorlatilag eltünteti. Viszont aki a fül-orr gégészetre jár szabad idejében, az félre hallja a dolgokat.
Kis dolgozatommal remélem sikerült rámutatnom a kétféle kapcsolás hangzásbéli különbségére. Mert az nagyon van. Én ezt tapasztaltam, sőt a macskám is. 5 perc után mérgesen távozott a hűs szobából... :lol:
Mi a végkövetkeztetés? Az, hogy a NoNFB igenis nem szól jól. De ami a legfontosabb, hiába építünk bele drága alktrészek tömkelegét, akkor sem fog jól szólni.
Attól, hogy TE nem tudsz megépíteni rendesen egy nonfb erősítőt, még nem jelenti azt, hogy más sem. Messeze menő következtetéseid a képességeidet igazolják csak. Sajnálatos módon a logika olyan, mint a fizika. Lehet vele egyet nem érteni, de attól az még nem fog máshogy működni.
Audiomeca J1 + Airtangent + Kiseki Blue NS
Fisher FM 200B
TJ100 Demo CD
DIY Net Router
DIY Audio PC
DIY TDA1541 S1 Dualmono DAC
DIY Phono
DIY Erősítő
DIY Kétutas Szélessávú hangsugárzó
DIY Kábelek

Avatar
dys-cus
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.19., szomb. 15:44
Értékelés: 187

Re: Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: dys-cus »

Persze megmértem a torzítását is egy kiló Hertz-en a teljesítmény föggvényében. A programban megadtam, hogy ha a torzítás eléri a 10%-ot, akkor álljon le a méréssel az erősítő megvédése okából. Jól látható, hogy a 20-22Wattos erősítő 10 Watton 3%-ot torzít,( lila görbe) majd 19 Watt környékén eléri a torzítás a10%-ot. Egy 20-22 Wattos erősítő. Érdekes, hogy 300BSE erősítőknél is azt mértük, hogy 4 watt környékén 3%-ot torzítottak. Ezek a csövek ezt tudják. Ezért találták ki a sugártetródát, pentódát. És a visszacsatolást. 36_1_11.gif Sajnos ez a nagy torzítás a hangban is benne van. A kék vonal a kivezérlés növekedését mutatja.
THD vs Power.JPG
THD vs Power.JPG (228.99 KiB) Megtekintve 2709 alkalommal
Ma azzal szórakoztam, hogy a már korábban bemutatott szobámban a jó hűvösön meghallgattam ezt a triódás nonNFB kapcsolású erősítőt. Az összehasonlítás értelemszerűen az ARC M60 HD-hez értendő.
1964-es Miles Davis koncert. A zongorista (T.Monk) a cipőjével veri a taktust. Az ARC-n. A 300B-n egy összefüggő nagyon mély alapzaj hallható, ütem nincs. A mély basszus kóválygó. A zongora középtartománya élénk, nyers.
Irene Papas felejthetetlen Görög népdalfeldolgozásán az ének elvesztette bársonyosságát, pedig ez a művésznő igen szépen tud énekelni.
A YES együttes A Capella felvételét hallgatva az egész tolakodónak hat. Jon Anderson szép fekvésű "angyali" hangja erőszakos, homokot szórtak a hátamra?
Bizzet Habanera fantáziájában a kasztanyettek erőszakosak, a triangulum nem cseng ki. Az üst dob szétterül a zene alatt. Pedig az egyébként kottázható. A hegedűk nagy lendülettel szólnak, de sajna kicsit ezek is kaparósak, bár megjegyzem, ez nem biztosan rossz dolog.
Ugyanezen mű operaverziójában az üstdob megint csak szétterül, rátelepszik a zenére, pedig az ARC-n a dob nagyon jól megfogott.Az ária elején Philippa Giordano "mögött" még ketten énekelnek. Az ARC-n a nemük mindik kicsit kétséges. Itt a 300B-n az hallatszik, hogy a háttérénekesek borízű hangú férfiak, akik naponta 40-et szívnak. :fekverohog:
Bob Marley Redemtion Song című felvétele kezdetleges. A gitár sem egy remekbe szabott instrumentum. Mindazon által szeretem ezt a dalt, és a felvételt. Egy sajnos már elhunyt barátomnak is pont ilyen kajla hangú gitárja volt. A dalt Ő is játszotta. De azért ennek a gitárnak vannak dobozrezonanciái, ami ezen az erősítőn nem jött át. Bob hangja sok helyen betorzít, már már fájóan.
Big Daddy Wilson koncertjén a szaxi hátborzongató. Legalább annyira, mint a Bates Hotel késes embere. Szúr. Pedig ez egy jó koncert felvétel.
1962-es templomi orgonán a Bach művön nem hallani a lábpedálokat. Csak egy mély zúgást, ami viszont igen mélynek tűnik. Persze ez csak becsapás, mint ahogy a kóválygó, csillapítatlan basszusú hangfalra is sokan rámondják: hű de mélyre megy. Pedig nem is.
Nem mértem hangnyomást, ez az erősítő úgy kb 20-22 Wattos. Szólt mondjuk a harmadával. Elmondhatom, hogy nagyon mélyre megy, és a magasban sincs probláémája. De a megszólalása sajnos nem igazán kellemes. Nagyon elkapja a hallgatót az az érzés, hogy ez az erősítő rendkívül részletezően szól. De sajnos nem. Azok a "részletek" nincsenek rajta a felvételen, tehát az torzítás. Az ARC ehhez képest lehet elvesz valamit a zenéből, de nagyon kiegyenlített jó hangot produkál. És nagyon jó a sztereója. Gondoljunk arra, hogy van egy tál nagyon finom birka pörköltünk. Hiányzik belőle a bors. Van egy másik tálunk is tele birkapörivel, abban van bors, de a tengeri malac belepisált. Melyik pöri a finomabb? :lol:
Írásommal csak igazolni szerettem volna korábbi tapasztalataimat. Ez miatt senki se építse át non NFB erősítőjét. Na jó, bocsi, ez csak vicc volt. :D
Magyarországon nagyon sok guru van. Az egyiket szószerint idézem, egy olyan csöves mindenható :rolleyes: írását, aki nem tudni miért, ellene van az NVCS-nek:
"Így a global NFB hatása az, hogy minden kimeneti gondot, valamint a kimenőtrafó összes problémáját visszajuttatja a bemenetre. Mivel korábban már leírtam, hogy a global NFB nem változtatja meg a torzítást okozó eszközök paramétereit, tehát nem megfelelő folyamatok zajlanak ilyenkor egy csöves erősítőben..." 78213
Ezen kinyilatkozásnál nagyobb ostobaságot még nem láttam leírva, de még nem is hallottam. Az illető leírta a pozitív visszacsatolás hatását az erősítőre. Az NFB lényege éppen az, hogy a kimeneten lévő hibát előre kivonjuk a bemeneten, miáltal a kimeneti hiba a hiba nélküli jelet fogja generálni. Persze ezek a dolgok a szellemi onánia kategóriájába sorolhatóak. :D A valós meghallgatási tapasztalat bizonyítja az NFB létét. Főleg PP kapcsolásban, ahol a keresztezési torzítást gyakorlatilag eltünteti. Viszont aki a fül-orr gégészetre jár szabad idejében, az félre hallja a dolgokat.
Kis dolgozatommal remélem sikerült rámutatnom a kétféle kapcsolás hangzásbéli különbségére. Mert az nagyon van. Én ezt tapasztaltam, sőt a macskám is. 5 perc után mérgesen távozott a hűs szobából... :lol:
Mi a végkövetkeztetés? Az, hogy a NoNFB igenis nem szól jól. De ami a legfontosabb, hiába építünk bele drága alktrészek tömkelegét, akkor sem fog jól szólni.
Dys-cus, a DysCus kimenők, konstruktőre.
Trollok, guruk, és egyéb hozzá nem értők kíméljenek!

Avatar
dys-cus
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.19., szomb. 15:44
Értékelés: 187

Re: Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: dys-cus »

Persze megmértem a négyszögjel átvitelt is. A szokásos méréseket az alább láthatjátok.Aki figyelmes, az ki is számolhatja, hogy a mérést RMS :!: 12 Watton készítettem. Ahhoz képest nagyon jó. Az erősítő egyébként olyan 22 Wattos.
300B PP Négyszög 100Hz.jpeg
300B PP Négyszög 100Hz.jpeg (165.37 KiB) Megtekintve 2602 alkalommal
300B PP Négyszög 1 kHz.jpeg
300B PP Négyszög 1 kHz.jpeg (165.18 KiB) Megtekintve 2602 alkalommal
300B PP Négyszög 10kHz.jpeg
300B PP Négyszög 10kHz.jpeg (166.8 KiB) Megtekintve 2602 alkalommal
Dys-cus, a DysCus kimenők, konstruktőre.
Trollok, guruk, és egyéb hozzá nem értők kíméljenek!

Avatar
dys-cus
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.19., szomb. 15:44
Értékelés: 187

Re: Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: dys-cus »

A héten ráértem, aztán fogtam magam, összedobtam a sufnimban található alkatrészekből ezt a kis PP erősítőt: :D :D
300B PP in situ.jpeg
300B PP in situ.jpeg (271.55 KiB) Megtekintve 2441 alkalommal
Szóval nem is igaz, nekem nincs ennyi pénzem. Én csak befejeztem a szerelést, és felélesztettem az erősítőt. Muszály leírnom a tapasztaltakat, ígérem tanulságos lesz. ;peace;
Semmi különös, ECC82 erősítő fokozat, 6SN7 long tailed pair fázisfordító, a két fokozat közt közvetlen csatolással. A fázisforgató AN PIO kondikon keresztül hajtja a Gold Lion 300B-ket. A 300B-k munkapontját -Ug feszültség állítja be. A táp ennek megfelelő. AN puffer kondenzátorról a fesz a kimenőre megy. RC szűréssel a 6SN7-re, majd mégegy RC szűréssel az ECC82-re. A fűtések AC-k. A búgást a 300B fűtésébe épített 22Ohmos poti veszi ki. A katód áramot egy 10 Ohmos ellenálláson lehet mérni. Szóval ennyi. A kimenőket magam tekertem. Az ellenállások 3 Kiwame 5Watt, és egy 10 Wattos katódban lévő ellenálláson kívül non magnetic AN Tantallum. A fotón amit láttok van vagy félmilla. :smile51:
A kapcsolás sokak számára lehet szimpatikus, ugyanis nem tartalmaz NFB-t, vagy magyarul NVCS-t. Persze ha már erősítő, akkor meg is mértem az átvitelét. Az erősítő annyit tud, mint a kimenője, de sajnos a torzítása annál nagyobb. Íme a mérés,
2Hz-1MHz:
300B PP2 Bode.jpeg
300B PP2 Bode.jpeg (169.62 KiB) Megtekintve 2441 alkalommal
Dys-cus, a DysCus kimenők, konstruktőre.
Trollok, guruk, és egyéb hozzá nem értők kíméljenek!

Avatar
headfi
Lefelé a lejtőn
Lefelé a lejtőn
Hozzászólások: 91
Csatlakozott: 2012.07.22., vas. 12:05
Értékelés: 1
Tartózkodási hely: Érd

Re: Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: headfi »

dys-cus írta:
2020.06.14., vas. 10:07
Kedves Headfi!
Én foglalkoztam pár éve ezzel az előerősítővel. A RIAA korrektorát sokan elkészítették, vagy elkészítetették. :rolleyes:
Ebben tudok segíteni, de itt is olvashatsz róla:http://audioforum.hu/viewtopic.php?f=36&t=132&start=150
A korrektor korrekt, nagyon jóhangú készülék lett. Bármilyen másik áramkörrel szemben megállja a helyét. Meg van a PCB terv, szívesen átadom.
Viszont a line fokozatot én sem építettem meg többek között azért nem, amit Fülelek is ír. Az ő kifogásaihoz még hozzáírnám, hogy túl "hosszú" az elektronika, illetve a katódkövető trióda egy csőben van elhelyezve. Ez az áthallást negatívan befolyásolja, bár sokan használják ezt a megoldást. De a legnagyobb baj a sok kondenzátor a jelútban. Ahány féle, annyiféle hang. Nagyon nehezen fogod tudni behangolni a saját ízlésednek megfelelően. Én, és sokan mások egy sokkal egyszerűbb kapcsolást építettek meg, mégpedik a 8-szoros erősítésű csatornánként 1 darab ECC82-es csővel megépíthető Conrad Johnson PV10 kapcsolást. Az áramkör a táppal együtt a képen látható. Ebben az esetben is tudok NYÁK tervvel segíteni. Amúgy a fenti linken is olvashatsz róla. Én csak annyit írok, hogy mikor kész lett, akkor egy ismerősöm kölcsönkérte, aki nagy kábelvarázsló, de egy kondi csere miatt képes szétszedni az egész rendszerét is. Elvitte, majd egy óra múlva felhívott, s megkérdezte, hogy mit csinál ez az erősítő, mert ő semmit sem hall, csak azt, hogy erősít. :tutiok: Azt válaszoltam: Mi más dolga lenne még? Bővebben itt olvashatsz róla: http://audioforum.hu/viewtopic.php?f=36&t=31
Köszönöm a tippet a Conrad Johnson PV10-el kapcsolatban! Ezt a kapcsolást mindenképpen kipróbálom, a fenti okok miatt is jobbnak ígérkezik mint a lenti ecc83-as! Közben találtam a készletemben 12au7 csövet is hozzá!
(Alapvetően engem nem zavar, ha egy kicsit színez valami - van benne egy kis fűszer -, csak azt úgy tegye, hogy nekem tetsszen!)

Avatar
dys-cus
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.19., szomb. 15:44
Értékelés: 187

Re: Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: dys-cus »

Kedves Headfi!
Én foglalkoztam pár éve ezzel az előerősítővel. A RIAA korrektorát sokan elkészítették, vagy elkészítetették. :rolleyes:
Ebben tudok segíteni, de itt is olvashatsz róla:http://audioforum.hu/viewtopic.php?f=36&t=132&start=150
A korrektor korrekt, nagyon jóhangú készülék lett. Bármilyen másik áramkörrel szemben megállja a helyét. Meg van a PCB terv, szívesen átadom.
Viszont a line fokozatot én sem építettem meg többek között azért nem, amit Fülelek is ír. Az ő kifogásaihoz még hozzáírnám, hogy túl "hosszú" az elektronika, illetve a katódkövető trióda egy csőben van elhelyezve. Ez az áthallást negatívan befolyásolja, bár sokan használják ezt a megoldást. De a legnagyobb baj a sok kondenzátor a jelútban. Ahány féle, annyiféle hang. Nagyon nehezen fogod tudni behangolni a saját ízlésednek megfelelően. Én, és sokan mások egy sokkal egyszerűbb kapcsolást építettek meg, mégpedik a 8-szoros erősítésű csatornánként 1 darab ECC82-es csővel megépíthető Conrad Johnson PV10 kapcsolást. Az áramkör a táppal együtt a képen látható. Ebben az esetben is tudok NYÁK tervvel segíteni. Amúgy a fenti linken is olvashatsz róla. Én csak annyit írok, hogy mikor kész lett, akkor egy ismerősöm kölcsönkérte, aki nagy kábelvarázsló, de egy kondi csere miatt képes szétszedni az egész rendszerét is. Elvitte, majd egy óra múlva felhívott, s megkérdezte, hogy mit csinál ez az erősítő, mert ő semmit sem hall, csak azt, hogy erősít. :tutiok: Azt válaszoltam: Mi más dolga lenne még? Bővebben itt olvashatsz róla: http://audioforum.hu/viewtopic.php?f=36&t=31
Dys-cus, a DysCus kimenők, konstruktőre.
Trollok, guruk, és egyéb hozzá nem értők kíméljenek!

Avatar
headfi
Lefelé a lejtőn
Lefelé a lejtőn
Hozzászólások: 91
Csatlakozott: 2012.07.22., vas. 12:05
Értékelés: 1
Tartózkodási hely: Érd

Re: Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: headfi »

fülelek írta:
2020.06.12., pén. 21:56
Elég gyenge kapcsolás, ecc83-ast használni katódkövetőnek a végén végképp rossz ötlet, csupa dc elválasztott fokozat szintén elavult dolog, a 10x erősítés meg hová kell. A hátul levő hangerőszabályzó meg azért került ide az elejéről, mert jó zajos az egész, így leszabályozva nem hallatszik.
Nem javaslom. Milyen végfokot és milyen forrásról hajtana? Ennek függvényében kell az erősítés mértékét meghatározni. Ha pl. cd/dac a forrás 0dB/2V RMS szinten, és a végfok mondjuk 1V érzékenységű, akkor akár egy katódkövető is elegendő a potméter után. Ha RIAA fokozat is van, és mondjuk 500mV a kimenete, akkor 3-4 szeres erősítés már indokolt az előerősítőben.
Köszönöm a véleményt! Ez mind valóban így van amit írtál.
(A végére valóban 12AU7 kéne igen, csak nekem van egy csomó elfekvő mindenféle 12AX7-em! :)
Lesz RIAA is igen!
Közben kaptam más, nem ECC83/ECC82-re épülő kapcsolási rajzot is a fórum társaktól, amit ennél érdemesebb megépíteni.

Avatar
fülelek
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 6945
Csatlakozott: 2005.08.08., hétf. 20:44
Értékelés: 4677
Tartózkodási hely: Csobánka

Re: Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: fülelek »

Elég gyenge kapcsolás, ecc83-ast használni katódkövetőnek a végén végképp rossz ötlet, csupa dc elválasztott fokozat szintén elavult dolog, a 10x erősítés meg hová kell. A hátul levő hangerőszabályzó meg azért került ide az elejéről, mert jó zajos az egész, így leszabályozva nem hallatszik.
Nem javaslom. Milyen végfokot és milyen forrásról hajtana? Ennek függvényében kell az erősítés mértékét meghatározni. Ha pl. cd/dac a forrás 0dB/2V RMS szinten, és a végfok mondjuk 1V érzékenységű, akkor akár egy katódkövető is elegendő a potméter után. Ha RIAA fokozat is van, és mondjuk 500mV a kimenete, akkor 3-4 szeres erősítés már indokolt az előerősítőben.

Avatar
headfi
Lefelé a lejtőn
Lefelé a lejtőn
Hozzászólások: 91
Csatlakozott: 2012.07.22., vas. 12:05
Értékelés: 1
Tartózkodási hely: Érd

Re: Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: headfi »

Üdv!

Tervezek építeni egy csöves DIY előerősítőt a legendásan jó Marantz M7 alapján.
Az interneten sokféle kapcsolás fellelhető, ez lenne az én némileg módosított változatom.
(Valószínű egy KIT (mert van belőle rengeteg féle) lesz a kiindulási alap amit módosítok.)

Én kezdőnek számítók ebben a témában, így aki épített már ilyet vagy profi a csöves elektronikák építésében az véleményezze meg a kapcsolást, hátha nem ideális a modifikációm vagy van jó ötlete amivel jobbá tehető!

Köszönöm!

A csövek 3 db ECC83/12AX7
Az ellenállások mind metal film 2W 1%.
A jelútban WIMA MKP10 polipropilén, 250VDC, kimenőnek (2,2uF) valami jobbféle audio.
Ez hátsó hangerő szabályozós. Teljes gain-je ebben a formában kb. 10x.
12ax7_preamp_HT3.jpg

Avatar
dys-cus
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1089
Csatlakozott: 2014.04.19., szomb. 15:44
Értékelés: 187

Re: Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: dys-cus »

istvan01 írta:
2020.05.04., hétf. 17:00
Aszpirin írta:
2020.05.04., hétf. 16:13
istvan01 írta:
2020.05.04., hétf. 12:56

Ottó vélhetően szépek ezek a mérések, de ebből ezeken a képeken adat le nem olvasható, még akkor sem ha nem a teljes képernyőt vágod be, hanem csak a megnyitott ablakot. Admint kéne hívni, állítson a topichoz jóval nagyobb pixel maxot, vagy adjál linket valami képtár-szerverre.
Jobklikk a képen, majd "Megnyitás új fülön/ablakban" nem segít? Az az eredeti méretben jeleníti meg őket...
tényleg, ezt itt még nem is próbáltam.
Nos István az seggit. :D
Dys-cus, a DysCus kimenők, konstruktőre.
Trollok, guruk, és egyéb hozzá nem értők kíméljenek!

Online
Avatar
istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4643
Csatlakozott: 2007.10.21., vas. 17:39
Értékelés: 3112

Re: Diy csöves erősitő épités

Hozzászólás Szerző: istvan01 »

Aszpirin írta:
2020.05.04., hétf. 16:13
istvan01 írta:
2020.05.04., hétf. 12:56
dys-cus írta:
2020.04.26., vas. 12:02
Mint írtam, most tanulgatom a mérőrendszer progijait. Mindenesetre felvettem ennek a kis SE erősítőnek a THD vs Freki görbéjét. Felhívnám a figyelmet a görbe jellegére. Jól látható, hogy a mélytaertományban egészen magas a torzítás. Erre mondják azt, hogy nem baj, mivel az ember füle arra nem érzékeny. Mindenesetre ez összefüggésben van a kimenő légrésével, ami az SE erősítők rákfenéje. Ez a triódás EL84-es erősítő 0,2Watton produkálja. Ha valaki azt hiszi, hogy egy 300B jobb ennél, az téved. Csak annak 1Watton ekkora a torzítása. Egyébként ez a kis teljesítmény a fülesen már nagy hangerőnek számít, majd' meg süketül tőle a polgár.
Zen AAS THD N F.JPG
Ottó vélhetően szépek ezek a mérések, de ebből ezeken a képeken adat le nem olvasható, még akkor sem ha nem a teljes képernyőt vágod be, hanem csak a megnyitott ablakot. Admint kéne hívni, állítson a topichoz jóval nagyobb pixel maxot, vagy adjál linket valami képtár-szerverre.
Jobklikk a képen, majd "Megnyitás új fülön/ablakban" nem segít? Az az eredeti méretben jeleníti meg őket...
tényleg, ezt itt még nem is próbáltam.

Válasz küldése

Vissza: “DIY - csináld magad!”