Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Hifi mánia - hobbi tudatos kontrollja kényszerbetegség nélkül

Avatar
-CB-
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1752
Csatlakozott: 2019.04.12., pén. 13:29
Értékelés: 937
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Hifi mánia - hobbi tudatos kontrollja kényszerbetegség nélkül

Hozzászólás Szerző: -CB- »

A túl drága, és kifinomult rendszereken már nem a zenét, hanem a rendszer hangját élvezzük, bár ezt többen megfogalmazták már.
A hétvégén visszakötöttem egy régi barátomat a rendszerbe egy 77-es olcsó kis Technics sb-x3-at. Semmi extra. De élvezetes volt rajta a zenét hallani. Mert Nem azt figyeltem, mennyire megy mélyre, meg mennyire simák a magasai, mert nem azok.
Őkelme amúgy a konyhai szett része, étkezések trubadúrja. De néha bejöhet a szobába is az angolok elé:-)
Talán ez is egyfajta kontroll: nem újabbat, és drágábbat veszel, hanem házon belül variálsz a rendszerrel.

Avatar
cables
Törzsgárda
Törzsgárda
Hozzászólások: 5070
Csatlakozott: 2012.07.04., szer. 13:21
Értékelés: 2050

Re: Hifi mánia - hobbi tudatos kontrollja kényszerbetegség nélkül

Hozzászólás Szerző: cables »

Ha százan, vagy ezren gondolják és mondják, hogy nekik ez - a maguk által korlátosnak érzett hangzás a végső és nem kell jobb, én úgy tapasztaltam, hogy ami örömet szerez ebben a hobbiban az a jobb hangzás egy sikeres előrelépés után. És az a jó, hogy ez bármilyen színvonalon működik, mert a jobb hang a lényeg, az előzőnél jobb hang ami jobban hat ránk.

Avatar
Retrofuturista
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 557
Csatlakozott: 2017.01.22., vas. 21:48
Értékelés: 308

Re: Hifi mánia - hobbi tudatos kontrollja kényszerbetegség nélkül

Hozzászólás Szerző: Retrofuturista »

Hosszú út megtétele után tudom már legbelül: vége van. Sok-sok irányzat és készülék után minden tapasztalat és vágy ide csapódott le: 1970-es évek és Marantz. Annak minden szépségével és hibájával. Amit nem hallok, már nem kérem.

Lehet komolyabb dacot kötni az öreglányra, de nem érdemes. A meglévő hálózati játékos és dac kitolja belőle amire kb. fizikailag képes. Sokak számára pontatlan, maszatolós karakter. Számomra az élvezet netovábbja. Az analóg tuner és bakelit játékos szívet melengetően élvezetes. Személyes végállomás. Itt nincs tovább. Hova, minek.
Csatolmányok
9F38485F-F871-4E8F-AC0C-DF635842899F.jpeg
9F38485F-F871-4E8F-AC0C-DF635842899F.jpeg (2.48 MiB) Megtekintve 1452 alkalommal
E364A64F-F426-4677-9920-9CFE2F2D2D76.jpeg
E364A64F-F426-4677-9920-9CFE2F2D2D76.jpeg (3.03 MiB) Megtekintve 1452 alkalommal
- Retrofuturista hifista blog szerzője - Szubjektív barangolás a hifi és a zene világában

https://retrofuturistahifista.blog.hu

Avatar
pärt
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek
Hozzászólások: 3353
Csatlakozott: 2011.02.21., hétf. 23:30
Értékelés: 4305
Tartózkodási hely: Eger

Re: Hifi mánia - hobbi tudatos kontrollja kényszerbetegség nélkül

Hozzászólás Szerző: pärt »

istvan01 írta:
2020.09.28., hétf. 08:22

El kéne fogadni, hogy sokan szeretjük, mert kereslet van rá? miért is alakul ez?
Egy rossz példa, de mégis hasonló.
Van a guminőgárrtás. Évtizedek alatt sokat fejlődött a gyártástechnológiája, mert úgy tűnt, sokan költenek erre inkább, mint a jóval bonyolultabb hús-vér változatára. Ázsiában és főleg Japánban nagy kereslet alakult erre. Látva az érdeklődést, gyártók egyre kifinomultabb és egyre élethűbb modelleket tudnak ma már gyártani, egyedi konfigot is. Az üzlet az üzlet, reklámmal /erre alkalmas felületen/ tolják az emberek tudatába, ez jó, ezt érdemes venni, fussál, most akciós.

Durva, de nekem a villany-mesterkélt-elektronika szét maszterezett zenékről ez jut eszembe.
Ez jópofa analógia (bár, magad is írod, lehet hogy rossz- de persze, értem). Az ok-okozat, kereslet-kínálat összefüggést nem biztos hogy kibogozzuk, jó lenne hallani egy aktív felhasználó véleményét (valaki? :D ), hogy próbált-e sikertelenül udvarolni valódi nőnek, vagy már eleve, kiskamaszként is a gumiváltozatról fantáziált, mert a marketig gőzhenger kíméletlenül maga alá gyűrte. Messzire vezetne, hogy az említett társadalmakban miért van rá nagyobb igény Néhány, nem minden alap nélküli, csúnya előítéletem van a dologról- mindenesetre ott elég mélyen gyökerező bajok vannak, ami nem állítható párhuzamba a zenei, felvételi ízléssel.

Azért kell elfogadni, mert mást nem is lehet tenni. A zene is üzleti tevékenység, még egy jótékonysági koncert is az. Szabad piac van, mindenki olyan terméket árul, amilyet eladhatónak gondol. Adott esetben mehet egyszerűen az igény után, de akár aktívan alakíthatja is azt, ha az nagyobb haszonnal kecsegtet, esetleg a lekörözéstől való félelemtől hajtva, rálicititál a korábbi normákra, idióta spirálba pörögve (pl. loudness war a felvételeknél, koncertek agyatlan túlhangosítása), netán technikai fejlesztésekhez gyárttat tartalmat (sokpontegyes hm. effekt baromkodások, CGI túltengés). Ezek ellen nem lehet ízlésrendőrséggel fellépni, csak a bevételek szintjén jelentkező visszacsatolás bírja rá a tartalmat előállítót/közvetítőt/árusítót, hogy valami mással (is) kéne próbálkozni.

De ez is elég off. Ami viszont a témába visszavezet: a hifit nem reális elvárásokkal megterhelve- egy ideális, illuzórikus eszményképet hajszolva máris megérkeztünk a topik témához, amennyiben mindez egyenes út a garantált sikertelenséghez és boldogtalansághoz. A ZolaBA féle hasonlatot alapul véve a zene a festmény, a hifizés egy színes, sokszorosított nyomat: jobb-rosszabb, de semmiképp sem több annál. Hogy bonyolódjon a kép: az eredeti műalkotás is lehet egy színes, sokszorosított nyomat, mert nem az olajfesték, vászon, pasztell, merített papír teszi műalkotássá.

Avatar
kupecke
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1360
Csatlakozott: 2016.08.26., pén. 19:38
Értékelés: 1273

Re: Hifi mánia - hobbi tudatos kontrollja kényszerbetegség nélkül

Hozzászólás Szerző: kupecke »

Kicsit korábbról:
"A ritmus és a harmónia hatol be legjobban a lélek belsejébe."
Platón

Avatar
Retrofuturista
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 557
Csatlakozott: 2017.01.22., vas. 21:48
Értékelés: 308

Re: Hifi mánia - hobbi tudatos kontrollja kényszerbetegség nélkül

Hozzászólás Szerző: Retrofuturista »

Nem akárki mondta ezeket a húsba és témába vágó szavakat.
Csatolmányok
96F48665-9BFE-44D9-AE3F-C97A5A5AE54E.jpeg
96F48665-9BFE-44D9-AE3F-C97A5A5AE54E.jpeg (36.07 KiB) Megtekintve 1525 alkalommal
- Retrofuturista hifista blog szerzője - Szubjektív barangolás a hifi és a zene világában

https://retrofuturistahifista.blog.hu

Avatar
ZolaBA
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1818
Csatlakozott: 2006.10.31., kedd 09:10
Értékelés: 1651
Tartózkodási hely: Pilisvörösvár

Re: Hifi mánia - hobbi tudatos kontrollja kényszerbetegség nélkül

Hozzászólás Szerző: ZolaBA »

ez már off.
fapaci írta:
2020.09.28., hétf. 09:09
zeneszerző, producer, zenész, hangmérnök
Na most erről a felsorolásról nagyon beugrott a "Kedves szövegíró, kedves szövegíró! Ha hallasz elváltoztatott hangon jelezd..." :D Remélem mindenki ismeri a Hajós András féle Dalfutárt ;)
Nem tudom egy ilyen játékos szórakoztató műsor mennyire fedi a valóságot... és persze a végeredmény sem lesz zenei mérföldkő, mégis érdekes és szerethető. Hifizős szemmel érdekes megfigyelni, hogy semmi kütyüzés, csak a zenei alkotás és képesek telefonon megmutatni egy zenét, szó sincs térről meg színpadmélységről... stb.
Rövid az élet ... egyél sok palacsintát!

Avatar
kupecke
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1360
Csatlakozott: 2016.08.26., pén. 19:38
Értékelés: 1273

Re: Hifi mánia - hobbi tudatos kontrollja kényszerbetegség nélkül

Hozzászólás Szerző: kupecke »

fapaci írta:
2020.09.28., hétf. 09:09
ZolaBA írta:
2020.09.28., hétf. 05:21
El kéne fogadni, hogy...
... az alkotói szabadságnak - jó esetben - nincsenek korlátai és hogy a zeneszerző, producer, zenész, hangmérnök, kiadó azt teszi, ami leginkább szolgálja az elképzeléseit és a produkció érdekeit. Nehéz megérteni, ezt néhányan miért vonják kétségbe.

Ha már egy beteges topikban vagyunk, talán érdemes elgondolkodni azon is, miért merül fel igényként újra és újra a HiFi és a zenei kiadványok hangzásának szabványosítása, uniformizálása. Mégis ki és milyen alapon mondhatja meg, hogy miként kell általában megszólalnia a zenei felvételeknek? Persze nem nagy újdonság ez az emberiség történetében, ugyanez a meccs lezajlott már a szobrászatban, a festészetben, építészetben és manapság is zajlik a fotográfiában. Szerencsére eddig mindig a szabadság kerekedett felül.
Meddig tarthat az alkotói szabadság? Többek véleménye szerint -én is ezt osztom - a nagy liberális művészi szabadság már túllő azzal pl, hogy a Nemzeti Színházban Az ember tragédiájának utolsó mondatát lehagyták... :smile33:
Az egy kerek mű, pinceszínházban sem elfogadható véleményem szerint, nemhogy a Nemzetiben.

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Hifi mánia - hobbi tudatos kontrollja kényszerbetegség nélkül

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

ZolaBA írta:
2020.09.28., hétf. 05:21
El kéne fogadni, hogy...
... az alkotói szabadságnak - jó esetben - nincsenek korlátai és hogy a zeneszerző, producer, zenész, hangmérnök, kiadó azt teszi, ami leginkább szolgálja az elképzeléseit és a produkció érdekeit. Nehéz megérteni, ezt néhányan miért vonják kétségbe.

Ha már egy beteges topikban vagyunk, talán érdemes elgondolkodni azon is, miért merül fel igényként újra és újra a HiFi és a zenei kiadványok hangzásának szabványosítása, uniformizálása. Mégis ki és milyen alapon mondhatja meg, hogy miként kell általában megszólalnia a zenei felvételeknek? Persze nem nagy újdonság ez az emberiség történetében, ugyanez a meccs lezajlott már a szobrászatban, a festészetben, építészetben és manapság is zajlik a fotográfiában. Szerencsére eddig mindig a szabadság kerekedett felül.

Online
Avatar
istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4636
Csatlakozott: 2007.10.21., vas. 17:39
Értékelés: 3102

Re: Hifi mánia - hobbi tudatos kontrollja kényszerbetegség nélkül

Hozzászólás Szerző: istvan01 »

ZolaBA írta:
2020.09.28., hétf. 05:21
Érdekes, hogy míg a többség megérti, hogy a mozi nem színház, a színház meg nem a való élet - és ebből ki-ki nézi a neki tetszőt, elfogadva a másik létjogosultságát és korlátait, addig a hifi gittrágásban állandóan az jön szembe, hogy de bezzeg a hangosítatlan élő zene, az élő zene, meg a koncert felvétel az mind csoda de a "kevert" meg digitális zene szar. Hol marad az elfogadás?

El kéne fogadni, hogy sokan szeretjük, hogy bazi nagy a halálcsillag és ezt szeretjük a mozivásznon. Ahogy mi is megérjük, hogy a halálcsillag nem fér el egy színpadon 20 tie fighterrel, sőt - azt nem is várjuk el egy színházban.
El kéne fogadni, hogy sokan szeretjük, mert kereslet van rá? miért is alakul ez?
Egy rossz példa, de mégis hasonló.
Van a guminőgárrtás. Évtizedek alatt sokat fejlődött a gyártástechnológiája, mert úgy tűnt, sokan költenek erre inkább, mint a jóval bonyolultabb hús-vér változatára. Ázsiában és főleg Japánban nagy kereslet alakult erre. Látva az érdeklődést, gyártók egyre kifinomultabb és egyre élethűbb modelleket tudnak ma már gyártani, egyedi konfigot is. Az üzlet az üzlet, reklámmal /erre alkalmas felületen/ tolják az emberek tudatába, ez jó, ezt érdemes venni, fussál, most akciós.

Durva, de nekem a villany-mesterkélt-elektronika szét maszterezett zenékről ez jut eszembe.

Avatar
ZolaBA
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1818
Csatlakozott: 2006.10.31., kedd 09:10
Értékelés: 1651
Tartózkodási hely: Pilisvörösvár

Re: Hifi mánia - hobbi tudatos kontrollja kényszerbetegség nélkül

Hozzászólás Szerző: ZolaBA »

Érdekes, hogy míg a többség megérti, hogy a mozi nem színház, a színház meg nem a való élet - és ebből ki-ki nézi a neki tetszőt, elfogadva a másik létjogosultságát és korlátait, addig a hifi gittrágásban állandóan az jön szembe, hogy de bezzeg a hangosítatlan élő zene, az élő zene, meg a koncert felvétel az mind csoda de a "kevert" meg digitális zene szar. Hol marad az elfogadás?

El kéne fogadni, hogy sokan szeretjük, hogy bazi nagy a halálcsillag és ezt szeretjük a mozivásznon. Ahogy mi is megérjük, hogy a halálcsillag nem fér el egy színpadon 20 tie fighterrel, sőt - azt nem is várjuk el egy színházban.
Rövid az élet ... egyél sok palacsintát!

Online
Avatar
Aszpirin
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 6090
Csatlakozott: 2018.04.06., pén. 21:30
Értékelés: 5144
Tartózkodási hely: Szár

Re: Hifi mánia - hobbi tudatos kontrollja kényszerbetegség nélkül

Hozzászólás Szerző: Aszpirin »

NadFan írta:
2020.09.27., vas. 20:55
dbrnsk írta:
2020.09.27., vas. 20:28

A Bluesound esetében nem csodálom... (Nem kötekedésnek szánom.)
Egyébként a Node2 / 2i, ha nem is tökéletes lejátszók, de ha a hangja bejön valakinek, alkalmas lehet arra, hogy “betapassza a léket”. Pontosan azért, mert az egész lejátszó rendesen “egyben van”. Azaz nem külön táp-futómű-digit kábel-dac sémát követi, hanem ezek “egy készülékbe vannak gyúrva”, így nem birizgál a kíváncsiság, hogy mit lehetne még csinálni.

Bevallom, én elbuktam, az irodai rendszeremben egy Node2 van, ami most az adásvétel csoportban eladó. Vettem egy Raspberry Pi-t, aztán mikor megtetszett, vettem egy Allo USBridge futóművet, így most megint szétváltak az egységek, de a hang sokkal izgalmasabb. Csinálok tehát most egyfajta kísérletezést itt, de a költségeket nagyon szigorú kontroll alatt tartom.
Nekem egy Powernode2-m van, ugye az még az erősítőt is tartalmazza... Nem is birizgál semmi, hogy kísérletezzek vele, hálószobába tökéletes, minimális hangerőn, az elalváshoz :D
  • All-in-one Hifi: NAD M33 → Audio Physic Classic 20
  • Fejes rendszer: Mac → RME ADI-2 DAC FS → Hifiman Arya Stealth
  • Házimozi: Oppo 203 | AppleTV 4K → Marantz SR6013 → LG OLED B7 | Dali Opticon HM szett + B.K.Electrinics DoubleGem

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Hifi mánia - hobbi tudatos kontrollja kényszerbetegség nélkül

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

LIMAR írta:
2020.09.27., vas. 12:11
Semmi valóságos életszerű alapja nincs ezeknek a digitálisan manipulált felvételeknek. A hangmérnök kedvére játszik a technikával és ezzel jól becsapja a hallgatóságot.

A digitális stúdiókkal a tisztességes zeneiparosok kora jött el. A felvételeik pedig kitermelték a vevő közönségüket is...
Becsapni valakit ugye csak a valósághoz képest lehet, a hangfelvételeken hallható előadás viszont az esetek többségében soha nem létezett, szóval én becsapásról inkább nem beszélnék. Vagy a festmények többsége is hazug lenne?

A zenei iparban talán helyük van a zeneiparosoknak is, szóval a szóhasználatod igencsak helyes. De nem hinném, hogy a felvételek termelnék ki a maguk közönségét, inkább fordítva történik a folyamat, amit teljesen logikus gazdasági kérdés. De hagyjuk meg e topikot a betegségeknek!

Avatar
Retrofuturista
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 557
Csatlakozott: 2017.01.22., vas. 21:48
Értékelés: 308

Re: Hifi mánia - hobbi tudatos kontrollja kényszerbetegség nélkül

Hozzászólás Szerző: Retrofuturista »

dbrnsk írta:
2020.09.27., vas. 20:28

A Bluesound esetében nem csodálom... (Nem kötekedésnek szánom.)
Egyébként a Node2 / 2i, ha nem is tökéletes lejátszók, de ha a hangja bejön valakinek, alkalmas lehet arra, hogy “betapassza a léket”. Pontosan azért, mert az egész lejátszó rendesen “egyben van”. Azaz nem külön táp-futómű-digit kábel-dac sémát követi, hanem ezek “egy készülékbe vannak gyúrva”, így nem birizgál a kíváncsiság, hogy mit lehetne még csinálni.

Bevallom, én elbuktam, az irodai rendszeremben egy Node2 van, ami most az adásvétel csoportban eladó. Vettem egy Raspberry Pi-t, aztán mikor megtetszett, vettem egy Allo USBridge futóművet, így most megint szétváltak az egységek, de a hang sokkal izgalmasabb. Csinálok tehát most egyfajta kísérletezést itt, de a költségeket nagyon szigorú kontroll alatt tartom.
- Retrofuturista hifista blog szerzője - Szubjektív barangolás a hifi és a zene világában

https://retrofuturistahifista.blog.hu

Avatar
dbrnsk
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4882
Csatlakozott: 2008.10.12., vas. 15:22
Értékelés: 1506

Re: Hifi mánia - hobbi tudatos kontrollja kényszerbetegség nélkül

Hozzászólás Szerző: dbrnsk »

NadFan írta:
2020.09.27., vas. 20:00
sutemenyx írta:
2020.09.27., vas. 18:38
Aszpirin írta:
2020.09.27., vas. 18:17
Máris (félre)megy a diskurzus az örökzöld és soha véget nem érő “Analóg kontra digitális” polémia irányába.
Hová lett a “kényszerbetegség nélkül”?
Az ezen való rágódás és útkeresés is maga a kényszerbetegség. :) Ezen ugylatszik eleg sokan rajta vagyunk. :)
Ez tűpontos. A bakelit játékos, az analóg tuner, de még a cd játékos is nyugvópontra került. A hálózati / file játékossal akkor is problémák vannak, ha minden hangi paraméterben veri a cd játékosomat.

Ez maga az agyrém, nem a lejátszók a hibásak, hanem kimondom: én
A Bluesound esetében nem csodálom... (Nem kötekedésnek szánom.)

Avatar
Retrofuturista
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 557
Csatlakozott: 2017.01.22., vas. 21:48
Értékelés: 308

Re: Hifi mánia - hobbi tudatos kontrollja kényszerbetegség nélkül

Hozzászólás Szerző: Retrofuturista »

sutemenyx írta:
2020.09.27., vas. 18:38
Aszpirin írta:
2020.09.27., vas. 18:17
Máris (félre)megy a diskurzus az örökzöld és soha véget nem érő “Analóg kontra digitális” polémia irányába.
Hová lett a “kényszerbetegség nélkül”?
Az ezen való rágódás és útkeresés is maga a kényszerbetegség. :) Ezen ugylatszik eleg sokan rajta vagyunk. :)
Ez tűpontos. A bakelit játékos, az analóg tuner, de még a cd játékos is nyugvópontra került. A hálózati / file játékossal akkor is problémák vannak, ha minden hangi paraméterben veri a cd játékosomat.

Ez maga az agyrém, nem a lejátszók a hibásak, hanem kimondom: én
- Retrofuturista hifista blog szerzője - Szubjektív barangolás a hifi és a zene világában

https://retrofuturistahifista.blog.hu

Online
Avatar
zoli73
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 3754
Csatlakozott: 2010.01.16., szomb. 22:11
Értékelés: 2352
Tartózkodási hely: 2465

Re: Hifi mánia - hobbi tudatos kontrollja kényszerbetegség nélkül

Hozzászólás Szerző: zoli73 »

fapaci írta:
2020.09.27., vas. 10:39
Robici írta:
2020.09.27., vas. 09:04
Nemrég jöttem rá egy tanulságos esetben például hogy a jó térhatás (ami nálam kritikus) az másnak teljesen mást jelent.
A hobbitársak többsége a minőséget mennyiségként kezeli, ebből következően a térhatás minőségét a hallható színpad méretével azonosítja. Minél nagyobb, annál jobb, ez sok tesztbeszámolóban köszön vissza. Csak hát egy hegedűművész feltétlenül jobb attól, ha nagy keze van? Ez tipikusan olyan paraméter, amit szerintem nem érdemes hajkurászni. A stúdiókban két mozdulattal módosítható ez a jellemző és az alkotók sem szokták minden esetben maximumra állítani a mértékét, pedig megtehetnék.
Ezek szerint az ilyen, és ehhez hasonló "effekteket", azért alakítják/alakítjátok olyanra amilyen, mert a megrendelőnek, és rajta keresztül a felvevőpiacnak, erre van igénye? Nemde?
MoFi - Funk Firm - "Palotás" phono - Audio Research - JBL - Neotech - LessLoss - WireWorld - UsaAudio

Online
Avatar
Aszpirin
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 6090
Csatlakozott: 2018.04.06., pén. 21:30
Értékelés: 5144
Tartózkodási hely: Szár

Re: Hifi mánia - hobbi tudatos kontrollja kényszerbetegség nélkül

Hozzászólás Szerző: Aszpirin »

sutemenyx írta:
2020.09.27., vas. 18:38
Aszpirin írta:
2020.09.27., vas. 18:17
Máris (félre)megy a diskurzus az örökzöld és soha véget nem érő “Analóg kontra digitális” polémia irányába.
Hová lett a “kényszerbetegség nélkül”?
Az ezen való rágódás és útkeresés is maga a kényszerbetegség. :) Ezen ugylatszik eleg sokan rajta vagyunk. :)
Pont erre gondoltam én is :D
  • All-in-one Hifi: NAD M33 → Audio Physic Classic 20
  • Fejes rendszer: Mac → RME ADI-2 DAC FS → Hifiman Arya Stealth
  • Házimozi: Oppo 203 | AppleTV 4K → Marantz SR6013 → LG OLED B7 | Dali Opticon HM szett + B.K.Electrinics DoubleGem

Avatar
sutemenyx
Őslakos
Őslakos
Hozzászólások: 4971
Csatlakozott: 2015.12.09., szer. 17:08
Értékelés: 2368
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Hifi mánia - hobbi tudatos kontrollja kényszerbetegség nélkül

Hozzászólás Szerző: sutemenyx »

Aszpirin írta:
2020.09.27., vas. 18:17
Máris (félre)megy a diskurzus az örökzöld és soha véget nem érő “Analóg kontra digitális” polémia irányába.
Hová lett a “kényszerbetegség nélkül”?
Az ezen való rágódás és útkeresés is maga a kényszerbetegség. :) Ezen ugylatszik eleg sokan rajta vagyunk. :)
Audiomeca J1 + Airtangent + Kiseki Blue NS
Fisher FM 200B
TJ100 Demo CD
DIY Net Router
DIY Audio PC
DIY TDA1541 S1 Dualmono DAC
DIY Phono
DIY Erősítő
DIY Kétutas Szélessávú hangsugárzó
DIY Kábelek

Online
Avatar
Aszpirin
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 6090
Csatlakozott: 2018.04.06., pén. 21:30
Értékelés: 5144
Tartózkodási hely: Szár

Re: Hifi mánia - hobbi tudatos kontrollja kényszerbetegség nélkül

Hozzászólás Szerző: Aszpirin »

Máris (félre)megy a diskurzus az örökzöld és soha véget nem érő “Analóg kontra digitális” polémia irányába.
Hová lett a “kényszerbetegség nélkül”?
  • All-in-one Hifi: NAD M33 → Audio Physic Classic 20
  • Fejes rendszer: Mac → RME ADI-2 DAC FS → Hifiman Arya Stealth
  • Házimozi: Oppo 203 | AppleTV 4K → Marantz SR6013 → LG OLED B7 | Dali Opticon HM szett + B.K.Electrinics DoubleGem

LIMAR
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1392
Csatlakozott: 2017.04.27., csüt. 18:06
Értékelés: 3332
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Hifi mánia - hobbi tudatos kontrollja kényszerbetegség nélkül

Hozzászólás Szerző: LIMAR »

fapaci írta:
2020.09.27., vas. 10:39
A stúdiókban két mozdulattal módosítható ez a jellemző és az alkotók sem szokták minden esetben maximumra állítani a mértékét, pedig megtehetnék.
Ebben tökéletesen egyetértünk. Pont a mesterséges tér effektek miatt nem igazán kedvelem a mai (utóbbi 20-30 év) felvételeit.
Semmi valóságos életszerű alapja nincs ezeknek a digitálisan manipulált felvételeknek. A hangmérnök kedvére játszik a technikával és ezzel jól becsapja a hallgatóságot. Gyönyörűek a hangok, csak az élet nyomai is hiányoznak a felvételből.
És itt jön be a naftalin szagú Wilma Cozart, Rudy Van Gelder... felvételek nagyszerűsége. Valós időben valós térben és együtt zenélve. Ez számomra a felvétel készítés aranykora, vagyis az ötvenes évek végétől a hetvenes évek elejéig. A digitális stúdiókkal a tisztességes zeneiparosok kora jött el. A felvételeik pedig kitermelték a vevő közönségüket is, akiknek halvány lila gőzük sincs arról, mi egy élő hangosítatlan koncert élmény. Ha szembesülnek vele, csak fanyalognak, hogy nincs elég széles és mély színpadkép, nem pozicionálható tűélesen az első hegedű.....

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Hifi mánia - hobbi tudatos kontrollja kényszerbetegség nélkül

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

Robici írta:
2020.09.27., vas. 09:04
Nemrég jöttem rá egy tanulságos esetben például hogy a jó térhatás (ami nálam kritikus) az másnak teljesen mást jelent.
A hobbitársak többsége a minőséget mennyiségként kezeli, ebből következően a térhatás minőségét a hallható színpad méretével azonosítja. Minél nagyobb, annál jobb, ez sok tesztbeszámolóban köszön vissza. Csak hát egy hegedűművész feltétlenül jobb attól, ha nagy keze van? Ez tipikusan olyan paraméter, amit szerintem nem érdemes hajkurászni. A stúdiókban két mozdulattal módosítható ez a jellemző és az alkotók sem szokták minden esetben maximumra állítani a mértékét, pedig megtehetnék.

Online
Avatar
denesdr
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1866
Csatlakozott: 2014.04.27., vas. 20:30
Értékelés: 969

Re: Hifi mánia - hobbi tudatos kontrollja kényszerbetegség nélkül

Hozzászólás Szerző: denesdr »

Robici írta:
2020.09.27., vas. 09:04
Gondolkodtam rajta, hogy miért van az hogy egyes embereknek olyan dolgok számítanak amik nekem gyakorlatilag az alig hallható kategória. Valószínűleg vannak akik egy adott pici hangzásbeli különbségre vannak ráfókuszálva és egy abban való kis változást (ami másnak csak alig észrevehető vagy jelentéktelen) klasszis különbségként érzékelnek. Nekem is vannak olyan paraméterek amik kritikus fontosságúak és rájöttem hogy másnak meg épp az ha nem is jelentéktelen de a nem túl lényeges kategória. Nemrég jöttem rá egy tanulságos esetben például hogy a jó térhatás (ami nálam kritikus) az másnak teljesen mást jelent. Addig azt hittem mindenki ugyanazt érti rajta mint én. Szóval néha szerintem a beszélgetésnél a fogalmak is teljesen mást jelentenek más embereknek és ezért aztán nem csoda ha félreértések lesznek.
Ezt a térhatás dolgot épp nemrég említette egy ismerősőm aki nálam járt. Nem tudom pontosan mit értett rajta vagy lehet csak hozzászoktam már és így nekem nem tűnik fel hogy esetleg tényleg jó a térhatás.
Félreértések vannak bőven ebben a hobbiban, aztán benne marad az ember fejében egy ilyen félreértés és egy lavinát is el tud indítani rossz irányba is akár, persze a "rossz" is nézőpont kérdése.

Avatar
Retrofuturista
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 557
Csatlakozott: 2017.01.22., vas. 21:48
Értékelés: 308

Re: Hifi mánia - hobbi tudatos kontrollja kényszerbetegség nélkül

Hozzászólás Szerző: Retrofuturista »

Sokan mások is a digitális lejátszásban nem találnak nyugalmat. A szent grál ugye annak az illúziója lenne, mintha az adott zenét soha nem digitalizálták volna, tehát a "tökéletes" d/a konverzió. Ez azonban egy paradoxon, többek között azért, mert a digitális zenehallgatás tárolási és böngészési kényelmének ára nem egy, hanem két konverzió. Először volt egy a/d konverzió, amikor a zenét mintavételezték és bitekre bontották, majd a d/a konverzió, ami dekódolja az első konverziót.

Ezáltal a zene egy nagyon fontos tulajdonsága sérül, ami még megvan egy olcsó bakelit lemezjátszón 40-50 éves lemezt lejátszva. Van a full analóg zenének egy természetes folyékonysága, egy fül és idegrendszer számára nagyon semleges, simogató puhasága.

Szerintem ez az a faktor, amit keresünk tudat alatt a digitális lejátszásban, de soha el nem érhetjük az ismert tényezők miatt.
- Retrofuturista hifista blog szerzője - Szubjektív barangolás a hifi és a zene világában

https://retrofuturistahifista.blog.hu

Avatar
Robici
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1332
Csatlakozott: 2007.07.24., kedd 08:16
Értékelés: 1137
Kapcsolat:

Re: Hifi mánia - hobbi tudatos kontrollja kényszerbetegség nélkül

Hozzászólás Szerző: Robici »

denesdr írta:
2020.09.27., vas. 08:32
Ez szerintem is így van, aki nem hiszi, az vigye ki egyszer a rendszerét az udvarra, ahol gyakorlatilag megszűnik a szobaakusztika, lesz döbbenés garantáltan.
Gondolkodtam rajta, hogy miért van az hogy egyes embereknek olyan dolgok számítanak amik nekem gyakorlatilag az alig hallható kategória. Valószínűleg vannak akik egy adott pici hangzásbeli különbségre vannak ráfókuszálva és egy abban való kis változást (ami másnak csak alig észrevehető vagy jelentéktelen) klasszis különbségként érzékelnek. Nekem is vannak olyan paraméterek amik kritikus fontosságúak és rájöttem hogy másnak meg épp az ha nem is jelentéktelen de a nem túl lényeges kategória. Nemrég jöttem rá egy tanulságos esetben például hogy a jó térhatás (ami nálam kritikus) az másnak teljesen mást jelent. Addig azt hittem mindenki ugyanazt érti rajta mint én. Szóval néha szerintem a beszélgetésnél a fogalmak is teljesen mást jelentenek más embereknek és ezért aztán nem csoda ha félreértések lesznek.

Válasz küldése

Vissza: “Hifi”