Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Hifi mánia - hobbi tudatos kontrollja kényszerbetegség nélkül

Avatar
Tctronic
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2509
Csatlakozott: 2014.06.26., csüt. 12:00
Értékelés: 2306
Tartózkodási hely: Kistarcsa

Re: Hifi mánia - hobbi tudatos kontrollja kényszerbetegség nélkül

Hozzászólás Szerző: Tctronic »

NadFan írta:
2020.10.16., pén. 23:50
A topic indítása hihetetlen hasznos volt a kényszerbetegség elleni harcban. A koncepció az volt, hogy a gondolatok kavarognak, de az írott szónak súlya van. Ha egyszer leírtam, hogy megérkeztem egy hosszú nyugvópontra, az úgy is van :) Úgy is lett (ezt ugye csak múlt időre lehet kijelenteni a visszaesés esélyének magas volta miatt) szinte csak eladtam cuccot, vagy ha vettem, olcsóbb ugyanolyan rendeltetésű eszközt vettem tudatosan kiszámított lefelé lépés miatt.

Azóta még hátrébb léptem egy lépést a rendszerektől, és egyre inkább úgy látom, hogy a barátaim, akik éppen az “utolsó beállítást” vagy “utolsó tuningot” végzik el rendszerükön, valójában nem hang után mennek, hanem az általános emberi elégedetlenség génekbe kódolt parancsának hódolnak. Sokuk valójában egy régen eladott rendszerére vágyik vissza, de megy tovább a létrán, mert menni “kell”. Lehet ezt a legősibb parancsot, folyamatos emberi mocorgásunkat uralmunk alá vonni? Úgy gondolom, ha kilépünk belőle és kívülről kezdjük szemlélni, lehet, hogy jót szórakozunk követelésein.
Nagyon szép amiket leírsz, de sajnos Te sem vonod (vontad) ki magad a történésekből, mert azzal hogy itt vagy és olvasod a hozzászólásokat ugyanúgy részese vagy a sztorinak, még ha esetleg nem akkora mértékben mint mások. Mert amíg kíváncsi vagy mások ez irányú véleményére, esetleg tapasztalatára, addig valami ide, vagy inkább a Hifizéshez köt. És lehet még eljön az a pillanat, amikor majd ezt mondod: Hú ezt szívesen hazavinném. :D ;) Nem a cél a lényeg hanem az utazás. A cél a versenyző halála.
"A szépség nem maguknak a dolgoknak a tulajdonsága, hanem pusztán az azokat szemlélő elmében keletkezik."

Avatar
viri
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2061
Csatlakozott: 2007.02.06., kedd 19:58
Értékelés: 1625
Tartózkodási hely: Pest megye

Re: Hifi mánia - hobbi tudatos kontrollja kényszerbetegség nélkül

Hozzászólás Szerző: viri »

NadFan írta:
2020.10.16., pén. 23:50

Azóta még hátrébb léptem egy lépést a rendszerektől, és egyre inkább úgy látom, hogy a barátaim, akik éppen az “utolsó beállítást” vagy “utolsó tuningot” végzik el rendszerükön, valójában nem hang után mennek, hanem az általános emberi elégedetlenség génekbe kódolt parancsának hódolnak. Sokuk valójában egy régen eladott rendszerére vágyik vissza, de megy tovább a létrán, mert menni “kell”. Lehet ezt a legősibb parancsot, folyamatos emberi mocorgásunkat uralmunk alá vonni? Úgy gondolom, ha kilépünk belőle és kívülről kezdjük szemlélni, lehet, hogy jót szórakozunk követelésein.
Számomra ebben a hozzászólásban van sűrítve az egész téma lényege. Engem legalábbis ez izgat a legjobban. Ezt a valahonnan az elme, vagy ha úgy tetszik az agy mélyéről jövő késztetést észre venni, felismerni magamban. Valamikor sikerül, és akkor ahogy Te is írod, kívülről nézve még szórakoztató is ez a felismerés, olyankor van egy távolság én, és a gondolataim között, és a gondolat áramlatot "csak" az elmém "játékának" látom. Mert az is. De van amikor annyira eggyé válok vele, hogy elhiszem, hogy ez az én saját vágyam, és én tényleg ezt akarom, ez belőlem jön. Aztán csak utólag derül ki, hogy biztos jó ez nekem? Vagy a többieknek? :) Pedig az ember általában ebben az üzemmódban működik, az elméje, gondolatai és abból fakadó érzelmei uralják, és nem fordítva. Pontosan erre utal az a keleti mondás, hogy az elme jó szolga, de nem jó gazda.
Persze ez messzire vezető téma, nem csak a függésről szól, hanem az élet minden területét érinti, ha valaki megnézte David Attenborrough új dokomentumfilmjét, láthatja hová vezetett ez az emberi elme uralta világ :(
Felteszed a költői kérdést, hogy lehet-e ezt a legősibb parancsot uralmunk alá vonni? Lehetne bölcselkedni, hogy éberség, meg figyelem, de az az igazság, hogy baromi nehéz ügy. De szerintem az egyik legfontosabb, amivel foglalkozni kell, azért, mert aki még csak nem is tud róla, erről a benne lévő kettősségről, az csak "megy a saját feje után" ahogy a bölcs magyar mondás írja, és addig esély sincs a változásra egy boldogabb, igazabb életre. Én sem járok előrébb másnál, csak igyekszem, amennyire tőlem telik, most az eső is csepereg, így gondoltam hozzá szólok a Te inspirációdra :smile32:
Audio PC(PPV3)- Lab12DAC1Reference - Convergent Audio Technology SL1 sign.- PS Audio Delta 250 monoblokkok - JBL 250Ti Classic Edition - 2db Rythmik Audio F15 sub - Audience Conductor hf kábel + ic-k, Entreq Primer pro usb, ösvény végén: Siltech octopus signature

Avatar
Retrofuturista
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 557
Csatlakozott: 2017.01.22., vas. 21:48
Értékelés: 308

Re: Hifi mánia - hobbi tudatos kontrollja kényszerbetegség nélkül

Hozzászólás Szerző: Retrofuturista »

A topic indítása hihetetlen hasznos volt a kényszerbetegség elleni harcban. A koncepció az volt, hogy a gondolatok kavarognak, de az írott szónak súlya van. Ha egyszer leírtam, hogy megérkeztem egy hosszú nyugvópontra, az úgy is van :) Úgy is lett (ezt ugye csak múlt időre lehet kijelenteni a visszaesés esélyének magas volta miatt) szinte csak eladtam cuccot, vagy ha vettem, olcsóbb ugyanolyan rendeltetésű eszközt vettem tudatosan kiszámított lefelé lépés miatt.

Azóta még hátrébb léptem egy lépést a rendszerektől, és egyre inkább úgy látom, hogy a barátaim, akik éppen az “utolsó beállítást” vagy “utolsó tuningot” végzik el rendszerükön, valójában nem hang után mennek, hanem az általános emberi elégedetlenség génekbe kódolt parancsának hódolnak. Sokuk valójában egy régen eladott rendszerére vágyik vissza, de megy tovább a létrán, mert menni “kell”. Lehet ezt a legősibb parancsot, folyamatos emberi mocorgásunkat uralmunk alá vonni? Úgy gondolom, ha kilépünk belőle és kívülről kezdjük szemlélni, lehet, hogy jót szórakozunk követelésein.
- Retrofuturista hifista blog szerzője - Szubjektív barangolás a hifi és a zene világában

https://retrofuturistahifista.blog.hu

LIMAR
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1392
Csatlakozott: 2017.04.27., csüt. 18:06
Értékelés: 3332
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Hifi mánia - hobbi tudatos kontrollja kényszerbetegség nélkül

Hozzászólás Szerző: LIMAR »

Robici írta:
2020.10.16., pén. 23:20
Én is sok mindent meghallgattam a döntés előtt és az a tapasztalatom, hogy az ár sem a műszaki kivitellel sem a szubjektív hangminőséggel nincs szoros öszefüggésben.
Ha rendszerben gondolkozol és a komponensek azonos szintet képviselnek, akkor sajnos az állításod nem állja meg a helyét.
Kiragadni egy komponenst, ami messze túl mutat a többin, sokszor azt az élményt eredményezheti, hogy rosszabb a hang egy "drága" darabbal, mint előtte. Igen, ez lehetséges. De nem a "drága" darab hibája miatt.
Ezért sincs értelme gyengébb komponensek közé berakni egy sokkal magasabb szintűt és egy csúcs rendszerbe berakni valami gyengébb eszközt (pl. kábel).
Sajnos keveseknek adatik meg, hogy fejlesztéseik során a teljes rendszerük szintjét emeljék. Bepróbálnak egy jobb eszközt és nem hozza a várt eredményt. És ebből téves következtetést vonnak le.
A műszaki kivitellel egyet kell értsek. Én is találkozom nagyon drága és eléggé silányan megépített készülékekkel. De azért még azok is magukban viselik a hangminőség lehetőségét. Azokban is általában minőségi anyagok és műszaki konstrukció rejlik. Főleg a kis cégek, manufaktúrák nem engedhetik meg maguknak a csúcstechnológiát. Ettől még jó ötleteik lehetnek, amik kiváló hangot eredményezhetnek. Ezek főleg a csöves készülékek fejlesztői, gyártói. Félvezetősben ma már azért szinte mindenki rendelkezésére áll a megfizethető gyártástechnológia. Náluk a minőség az alkalmazott áramköri felépítéstől, konstrukciótól függ. A megbízhatóságuk pedig a gyártás alatti minőség ellenőrzéstől, a választott elemek megbízhatóságától.
A tervezés, fejlesztés, technológia, minőség ellenőrzés pedig sok pénzbe kerül......

Avatar
Robici
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1332
Csatlakozott: 2007.07.24., kedd 08:16
Értékelés: 1137
Kapcsolat:

Re: Hifi mánia - hobbi tudatos kontrollja kényszerbetegség nélkül

Hozzászólás Szerző: Robici »

Josselin Beaumont írta:
2020.10.16., pén. 22:59
Végigolvastam a fórumot és alapvetően 2 dolog jutott eszembe, amiről még nem esett szó:
1. A birtoklás élménye. Az az érzés, hogy hazamegyek bemegyek a nappaliba, ránézek a rendszerre és jó érzem magam attól, hogy nekem ilyen van. Szerintem ez fontos.
2. Esztétikai kérdések. Ha egy rendszernek jó hangja van (most mindegy, hogy mit tartunk jó hangnak) akkor sem tudjuk annyira élvezni, ha úgy néz ki, mint amit egy zsibvásáron pakoltak össze.
Szerintem ezek a kérdések azért fontosak, mert részt vesznek a rendszerhez való kötődés/nem kötődés kialakításában.
Teljes mértékben egyetértek. Én is valami hasonlót próbáltam mondani már néhány hozzászólásban.
Josselin Beaumont írta:
2020.10.16., pén. 22:59
Én nagyon sok rendszert/készüléket hallgattam meg, mielőtt döntöttem.
Létezik számomra olyan rendszer, ami nagyon-nagyon jól szól, de az ilyen rendszereket nem az én anyagi helyzetemhez találták ki.
Én is sok mindent meghallgattam a döntés előtt és az a tapasztalatom, hogy az ár sem a műszaki kivitellel sem a szubjektív hangminőséggel nincs szoros öszefüggésben.

Avatar
Josselin Beaumont
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 229
Csatlakozott: 2012.11.05., hétf. 18:29
Értékelés: 49
Tartózkodási hely: Budapest IV.

Re: Hifi mánia - hobbi tudatos kontrollja kényszerbetegség nélkül

Hozzászólás Szerző: Josselin Beaumont »

earforce írta:
2020.09.29., kedd 10:57
Nem voltam híve sosem annak, hogy összegyűjtsek jó sok készüléket és csereberéljem aszerint, hogy mire vágyom.
Igyekeztem mindig apró (hahaha :D ), meggondolt, tudatos előrelépéseket eszközölni és a szignifikáns vagy annak hitt javulás(ok)nak örülni, ízlelgetni, együtt élni vele; értékelve a bekövetkezett változásokat.

Ugye a hobbink alapvetően két részre osztható: van a hifizés mikor készülékeket hallgatsz (legtöbbjük tesztlemezekkel [pfej!]), meg van a zenehallgatás szeretete miatti rendszerépítés. És ezeknek különféle variációi halmazon belül.
Természetesen elfogadom azt is, mikor valakinek a hifizés azt jelenti, hogy legyen tele fullig a pince mindenféle kütyüvel és minden helyiségben legyen legalább egy rendszer, de ez mégiscsak nagyon távol esik attól, amit nyugodt, önfeledt zenehallgatásnak hívunk.

Mikor az ember érzi, hogy megcsömörlött a sok kütyütől, akkor vagy el kell adni mindent és a legjobbat megtartani vagy elindulni egy teljesen más irányba. Nekem a sztatikus, dipól lesugárzási elv hozta meg az áhított hangot. Emelett tudom, hogy ez sem tökéletes, sőt évek után hallom a hibáit is, de elfogadom, együtt tudok vele élni. Amíg hozza a libabőr effektust, míg tudom azt mondani sok felvételre, hogy úba**zeg ez mennyire jól szól már, míg képes mosolyt csalni az arcomra a hallott hang, addig nagy gond nincsen. Tudom el fog múlni :rolleyes:

Lehet rám a köveket dobálni, de mai napig vallom, hogy a hifisták úgy kb. a fele egyáltalán nem hall jól, fogalma sincs mit akar, milyen irányba induljon el. Nincs koncepció vagy van egy torz kép a fejében ami szerinte 'lemos mindent', de távol áll attól amit 'jó hangnak' nevezünk. Nincs egy benne kialakult belső kép (hangkép ideál) hogy mit akar a rendszerétől, mit vár el tőle. Vagy hogy mennyit akar rákölteni, mi az a tartható és pl. önmagát és a családot sem érintő budget, ameddig el lehet, el tud rugaszkodni. Először ezeket kellene tisztáznia magában az őrlődő zene/hifiszerető hobbitársnak.
Végigolvastam a fórumot és alapvetően 2 dolog jutott eszembe, amiről még nem esett szó:
1. A birtoklás élménye. Az az érzés, hogy hazamegyek bemegyek a nappaliba, ránézek a rendszerre és jó érzem magam attól, hogy nekem ilyen van. Szerintem ez fontos.
2. Esztétikai kérdések. Ha egy rendszernek jó hangja van (most mindegy, hogy mit tartunk jó hangnak) akkor sem tudjuk annyira élvezni, ha úgy néz ki, mint amit egy zsibvásáron pakoltak össze.
Szerintem ezek a kérdések azért fontosak, mert részt vesznek a rendszerhez való kötődés/nem kötődés kialakításában.

Én nagyon sok rendszert/készüléket hallgattam meg, mielőtt döntöttem.
Létezik számomra olyan rendszer, ami nagyon-nagyon jól szól, de az ilyen rendszereket nem az én anyagi helyzetemhez találták ki.
Aztán van az a hangzás, amit szeretnék hallani a nappaliban. Ez "lejjebb van" mint a fenti, csak azokat a dolgokat hozza szépen, amik nekem a legfontosabbak, a többi nem kell ahhoz, hogy a zenehallgatás képes legyen mosolyt csalni az arcomra.
Azt hiszem, ez a kulcs számomra ahhoz, hogy ne szálljak el, ne váljon finanszírozhatatlan függőséggé az, aminek a zene élvezete lenne a célja.
Primaluna Prologue 8+3+2*7, AVID DIVA II SP, EAR 834P, Triangle Quartet, Siltech 550i, Siltech 550L, 2 * Isotek MiniSub, 6 * Isotek Elite

Avatar
tonee73
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 12040
Csatlakozott: 2008.12.12., pén. 11:49
Értékelés: 5712
Tartózkodási hely: SO15 0SB

Re: Hifi mánia - hobbi tudatos kontrollja kényszerbetegség nélkül

Hozzászólás Szerző: tonee73 »

Aszpirin írta:
2020.10.14., szer. 19:26
cables írta:
2020.10.14., szer. 19:01
cannonball írta:
2020.10.14., szer. 14:42

Erősen gondolkozom, hová lehetne megideologizálni az építését egy 5. rendszernek, amit használnék is...
Még szerencse, hogy rajtad nincs ez a kényszerbetegség valami... :) Akkor mi lenne...
Kicsit figyelmesebben meg kellett volna nézd az előzményeket, ott a válasz:
cannonball írta:
2020.10.14., szer. 13:57
Vettem is egy sokadik erősítőt, meg akkor már hangfalakat is, mert elhatalmasodott a kór rajtam :-)
:kapdelm:
Igen, ahogy valaki egy topikban épp a napokban megjegyezte: az olvasni tudó embernek párja nincs...
Jó zenék --> Marantz CD16 --> Etalon Suprampli --> Chario Constellation Delphinus mkII

Ha meghalsz, te nem tudod, hogy halott vagy, csak a többieknek nehéz.Ugyanez a helyzet akkor is, ha hülye vagy.

Online
Avatar
Aszpirin
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 6090
Csatlakozott: 2018.04.06., pén. 21:30
Értékelés: 5144
Tartózkodási hely: Szár

Re: Hifi mánia - hobbi tudatos kontrollja kényszerbetegség nélkül

Hozzászólás Szerző: Aszpirin »

cables írta:
2020.10.14., szer. 19:01
cannonball írta:
2020.10.14., szer. 14:42

Erősen gondolkozom, hová lehetne megideologizálni az építését egy 5. rendszernek, amit használnék is...
Még szerencse, hogy rajtad nincs ez a kényszerbetegség valami... :) Akkor mi lenne...
Kicsit figyelmesebben meg kellett volna nézd az előzményeket, ott a válasz:
cannonball írta:
2020.10.14., szer. 13:57
Vettem is egy sokadik erősítőt, meg akkor már hangfalakat is, mert elhatalmasodott a kór rajtam :-)
:kapdelm:
  • All-in-one Hifi: NAD M33 → Audio Physic Classic 20
  • Fejes rendszer: Mac → RME ADI-2 DAC FS → Hifiman Arya Stealth
  • Házimozi: Oppo 203 | AppleTV 4K → Marantz SR6013 → LG OLED B7 | Dali Opticon HM szett + B.K.Electrinics DoubleGem

Avatar
cables
Törzsgárda
Törzsgárda
Hozzászólások: 5070
Csatlakozott: 2012.07.04., szer. 13:21
Értékelés: 2050

Re: Hifi mánia - hobbi tudatos kontrollja kényszerbetegség nélkül

Hozzászólás Szerző: cables »

cannonball írta:
2020.10.14., szer. 14:42

Erősen gondolkozom, hová lehetne megideologizálni az építését egy 5. rendszernek, amit használnék is...
Még szerencse, hogy rajtad nincs ez a kényszerbetegség valami... :) Akkor mi lenne...

Online
Avatar
-CB-
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1752
Csatlakozott: 2019.04.12., pén. 13:29
Értékelés: 937
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Hifi mánia - hobbi tudatos kontrollja kényszerbetegség nélkül

Hozzászólás Szerző: -CB- »

A dolog úgy kezdődött, hogy hirdettek egy Pioneer sx-3700-ast, ami nagyon megtetszett, hát megvettem, de akkor már 2 receiver állt a polcon munka nélkül, mert nem volt min szólniuk.
Aztán kimentünk a barátomnak venni Bécsbe 2 Tannoy HPD-t, ott meg volt 2 Lorenz Acoustic t1-120, ami nagyon megtetszett a design miatt, hát velem kellett jönniük...
De jól is mutatnak, bár 2 hét múlva meg jön 2 Pioneer HPM, úgyhogy újabb csapda :-)
Erősen gondolkozom, hová lehetne megideologizálni az építését egy 5. rendszernek, amit használnék is...

Avatar
avl2
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4707
Csatlakozott: 2007.08.23., csüt. 14:50
Értékelés: 1623

Re: Hifi mánia - hobbi tudatos kontrollja kényszerbetegség nélkül

Hozzászólás Szerző: avl2 »

cannonball írta:
2020.10.14., szer. 13:57
Behalt a topic. Vettem is egy sokadik erősítőt, meg akkor már hangfalakat is, mert elhatalmasodott a kór rajtam :-)
és miket?

Online
Avatar
-CB-
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1752
Csatlakozott: 2019.04.12., pén. 13:29
Értékelés: 937
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Hifi mánia - hobbi tudatos kontrollja kényszerbetegség nélkül

Hozzászólás Szerző: -CB- »

Behalt a topic. Vettem is egy sokadik erősítőt, meg akkor már hangfalakat is, mert elhatalmasodott a kór rajtam :-)

Online
Avatar
-CB-
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1752
Csatlakozott: 2019.04.12., pén. 13:29
Értékelés: 937
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Hifi mánia - hobbi tudatos kontrollja kényszerbetegség nélkül

Hozzászólás Szerző: -CB- »

Nem mindig. A 90 literes hangfalaim 18 mm-es pozdorjából vannak, megkopogtatod, és kong. Zenélés közben meg rezeg a 30 cm-es hangszórótól. Még sincs cseppet sem dobozhangja.

Avatar
Retrofuturista
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 557
Csatlakozott: 2017.01.22., vas. 21:48
Értékelés: 308

Re: Hifi mánia - hobbi tudatos kontrollja kényszerbetegség nélkül

Hozzászólás Szerző: Retrofuturista »

Másik megfigyelésem, hogy csak relatíve nagy, tömör, furnéros faanyagú, nehéz hangfalak tudtak eddig nekem olyan hangot adni, ami nem szenvedett a "dobozhang" betegségtől, azaz vékonyabb, könnyebb, pozdorja anyagú hangfalak úgy hangzottak a nagy nehéz hangfalak után, mint amikor egy Sennheiser HD600 után felteszek egy 80-as évekbeli narancssárga szivacsos walkman fejhallgatót. Sok faktorból lehet engedni, de a nehéz furnéros valódi fa hangfalból nem tudtam.
- Retrofuturista hifista blog szerzője - Szubjektív barangolás a hifi és a zene világában

https://retrofuturistahifista.blog.hu

Online
Avatar
-CB-
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1752
Csatlakozott: 2019.04.12., pén. 13:29
Értékelés: 937
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Hifi mánia - hobbi tudatos kontrollja kényszerbetegség nélkül

Hozzászólás Szerző: -CB- »

...És a nagyobb térben a kis dobozok mindig megtáltosodnak tapasztalatom szerint. További bizonytalanságot szítva a "rezidens" hangfalak létjogosultságát illetően :-)

Avatar
kupecke
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1360
Csatlakozott: 2016.08.26., pén. 19:38
Értékelés: 1273

Re: Hifi mánia - hobbi tudatos kontrollja kényszerbetegség nélkül

Hozzászólás Szerző: kupecke »

visszatekintéshez csatlakozva, általában én is bekötöm a nagyobb térbe a máshová tervezett hangsugárzót is
két jenki, a kis Scott '71-es, a The Fisher talán '70-es évek közepe, kellemes vintage hang mindkettő 36_3_1.gif
én sem gyűjtögetek, csak egy maradhat :smile50: ( mindenhol egy :D )
kéths.jpg
kéths.jpg (67.55 KiB) Megtekintve 1459 alkalommal

Avatar
earforce
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5798
Csatlakozott: 2009.01.21., szer. 00:18
Értékelés: 2796

Re: Hifi mánia - hobbi tudatos kontrollja kényszerbetegség nélkül

Hozzászólás Szerző: earforce »

Nem voltam híve sosem annak, hogy összegyűjtsek jó sok készüléket és csereberéljem aszerint, hogy mire vágyom.
Igyekeztem mindig apró (hahaha :D ), meggondolt, tudatos előrelépéseket eszközölni és a szignifikáns vagy annak hitt javulás(ok)nak örülni, ízlelgetni, együtt élni vele; értékelve a bekövetkezett változásokat.

Ugye a hobbink alapvetően két részre osztható: van a hifizés mikor készülékeket hallgatsz (legtöbbjük tesztlemezekkel [pfej!]), meg van a zenehallgatás szeretete miatti rendszerépítés. És ezeknek különféle variációi halmazon belül.
Természetesen elfogadom azt is, mikor valakinek a hifizés azt jelenti, hogy legyen tele fullig a pince mindenféle kütyüvel és minden helyiségben legyen legalább egy rendszer, de ez mégiscsak nagyon távol esik attól, amit nyugodt, önfeledt zenehallgatásnak hívunk.

Mikor az ember érzi, hogy megcsömörlött a sok kütyütől, akkor vagy el kell adni mindent és a legjobbat megtartani vagy elindulni egy teljesen más irányba. Nekem a sztatikus, dipól lesugárzási elv hozta meg az áhított hangot. Emelett tudom, hogy ez sem tökéletes, sőt évek után hallom a hibáit is, de elfogadom, együtt tudok vele élni. Amíg hozza a libabőr effektust, míg tudom azt mondani sok felvételre, hogy úba**zeg ez mennyire jól szól már, míg képes mosolyt csalni az arcomra a hallott hang, addig nagy gond nincsen. Tudom el fog múlni :rolleyes:

Lehet rám a köveket dobálni, de mai napig vallom, hogy a hifisták úgy kb. a fele egyáltalán nem hall jól, fogalma sincs mit akar, milyen irányba induljon el. Nincs koncepció vagy van egy torz kép a fejében ami szerinte 'lemos mindent', de távol áll attól amit 'jó hangnak' nevezünk. Nincs egy benne kialakult belső kép (hangkép ideál) hogy mit akar a rendszerétől, mit vár el tőle. Vagy hogy mennyit akar rákölteni, mi az a tartható és pl. önmagát és a családot sem érintő budget, ameddig el lehet, el tud rugaszkodni. Először ezeket kellene tisztáznia magában az őrlődő zene/hifiszerető hobbitársnak.
SYNOLOGY|ZIDOO X20|METRUM OCTAVE NOS|MUSICAL FIDELITY F19+F22|MAGNEPLANAR 2.7|REL S3 SHO

Avatar
phyton71
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1678
Csatlakozott: 2013.12.06., pén. 19:18
Értékelés: 723

Re: Hifi mánia - hobbi tudatos kontrollja kényszerbetegség nélkül

Hozzászólás Szerző: phyton71 »

istvan01 írta:
2020.09.28., hétf. 08:22
ZolaBA írta:
2020.09.28., hétf. 05:21
Érdekes, hogy míg a többség megérti, hogy a mozi nem színház, a színház meg nem a való élet - és ebből ki-ki nézi a neki tetszőt, elfogadva a másik létjogosultságát és korlátait, addig a hifi gittrágásban állandóan az jön szembe, hogy de bezzeg a hangosítatlan élő zene, az élő zene, meg a koncert felvétel az mind csoda de a "kevert" meg digitális zene szar. Hol marad az elfogadás?

El kéne fogadni, hogy sokan szeretjük, hogy bazi nagy a halálcsillag és ezt szeretjük a mozivásznon. Ahogy mi is megérjük, hogy a halálcsillag nem fér el egy színpadon 20 tie fighterrel, sőt - azt nem is várjuk el egy színházban.
El kéne fogadni, hogy sokan szeretjük, mert kereslet van rá? miért is alakul ez?
Egy rossz példa, de mégis hasonló.
Van a guminőgárrtás. Évtizedek alatt sokat fejlődött a gyártástechnológiája, mert úgy tűnt, sokan költenek erre inkább, mint a jóval bonyolultabb hús-vér változatára. Ázsiában és főleg Japánban nagy kereslet alakult erre. Látva az érdeklődést, gyártók egyre kifinomultabb és egyre élethűbb modelleket tudnak ma már gyártani, egyedi konfigot is. Az üzlet az üzlet, reklámmal /erre alkalmas felületen/ tolják az emberek tudatába, ez jó, ezt érdemes venni, fussál, most akciós.

Durva, de nekem a villany-mesterkélt-elektronika szét maszterezett zenékről ez jut eszembe.
Tudtam, hogy neked is volt guminőd, vagy valamilyen kapcsolatod vele. Én 3-4 hónapig éltem eggyel, míg az egyik ismerősőm féltékenységből, vagy aljas előre megfontolt szándékkal meg nem ölte, azóta már nincs az ismeretségi körömben. :angry:
Amúgy ajándékba kaptam szülinapomra két válás után, hogy kicsit felvidítson, de vannak aljas emberek, és nem bírják más örömét nézni.
"A zene magasabb rendű minden tudománynál és filozófiánál." Ludwig van Beethoven

Avatar
Retrofuturista
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 557
Csatlakozott: 2017.01.22., vas. 21:48
Értékelés: 308

Re: Hifi mánia - hobbi tudatos kontrollja kényszerbetegség nélkül

Hozzászólás Szerző: Retrofuturista »

Egy kis visszatekintés az időben, hogy miből lett a régóta stabil Marantz rendszer. A képek 2015-ben készültek.

Nagyon sokáig voltam a magas hangokban erős Vifás Arcus és egyéb hangfalak rabja. 1-2 év után elkezdtek ezek a hangfalak fárasztani. Később jöttem rá, hogy valami puhábbra, lágyabbra vágyom. Ebből lett a Magnat 10P II, majd a mai Marantz model 900. Ez utóbbit már bármeddig örömmel elhallgatom.

Amikor az Avx-en regisztráltam, épp a két NAD receiver-ért rajongtam. Az a rajongás elmúlt, a név rajtam maradt. Kellett az az intenzív kísérletezős 4-5 év ahhoz, hogy ma azt mondjam, elvagyok azzal, amit választottam. Már akkor tudtam, hogy nem érdekel a high end, a hifi kategória felsőbb rétege érdekelt csak, mert szórakoztató zenehallgatásra ezt a kategóriát alkalmasnak találtam.

Az irányzatot elneveztem deep end-nek, ahol csak a zenei élvezet érzelmi tömegközéppontját kerestem őszintén. Hamar kiderült, hogy a Yamaha és a Marantz képes kommunikálni a deep end érzéssel.
Csatolmányok
C8DEAA57-0D83-4C4A-81C6-4324C5843757.png
C8DEAA57-0D83-4C4A-81C6-4324C5843757.png (3.82 MiB) Megtekintve 1606 alkalommal
A2C29D31-7D14-4D71-ACB6-CA2706EF5CBF.png
A2C29D31-7D14-4D71-ACB6-CA2706EF5CBF.png (1.97 MiB) Megtekintve 1606 alkalommal
- Retrofuturista hifista blog szerzője - Szubjektív barangolás a hifi és a zene világában

https://retrofuturistahifista.blog.hu

Avatar
kupecke
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1360
Csatlakozott: 2016.08.26., pén. 19:38
Értékelés: 1273

Re: Hifi mánia - hobbi tudatos kontrollja kényszerbetegség nélkül

Hozzászólás Szerző: kupecke »

asebestyen írta:
2020.09.28., hétf. 20:04

Ha minden kábelcsere után, ezo bigyó után, alátét után azt érzed előre léptél, pláne ha ez sűrűn megtörténik, akkor fogalmad sincs, mit csinálsz, merre van az előre, akkor hát honnan tudnád, előre léptél-e. :D
Nekem már legalább szóltak, hogy körbejárok :fekverohog:

Online
Avatar
asebestyen
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 5859
Csatlakozott: 2017.11.26., vas. 10:59
Értékelés: 7195
Tartózkodási hely: Bokod

Re: Hifi mánia - hobbi tudatos kontrollja kényszerbetegség nélkül

Hozzászólás Szerző: asebestyen »

Előrelépés... az, 100Ft-os tuning és tsai.
Valódi előrelépést 3 módon lehet szerintem elérni:
1. Rengeteg pénz + rengeteg szerencse ~5%
2. Rengeteg pénz elköltése és pofára zuhanásos tapasztalatszerzés után ~90%
3. Hozzáértéssel ~5%

Ha minden kábelcsere után, ezo bigyó után, alátét után azt érzed előre léptél, pláne ha ez sűrűn megtörténik, akkor fogalmad sincs, mit csinálsz, merre van az előre, akkor hát honnan tudnád, előre léptél-e. :D
Alces 6 | Mac Mini M1 | Audio-gd Reference 10.32 | Genelec 1031APM aktív monitorok | DIY Oyaide kábelezés



 

Avatar
Tctronic
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2509
Csatlakozott: 2014.06.26., csüt. 12:00
Értékelés: 2306
Tartózkodási hely: Kistarcsa

Re: Hifi mánia - hobbi tudatos kontrollja kényszerbetegség nélkül

Hozzászólás Szerző: Tctronic »

Számomra a zenehallgatás és a "Hifizés" nem ugyanazt jelenti. A hifizés a tudomány, technika, kultúra, érzelmek csodálatos egyvelege. Ne mondja senki, hogy nem maga a csoda ahogy az elektronok és megannyi apró alkatrész meghatározott sorrendbe történő illesztésével egy hatalmas érzelmi impulzust, feltöltődést, megnyugvást, örömöt tudunk adni magunknak és akár másoknak is.
Közben pedig egy nagyon-nagy utazás is. Utazás, útkeresés, megtapasztalás. Csalódás, kiábrándulás. Tanulás. Feladás, majd újra kezdés. Mint az életben.
Nem tudom kinek volt már, (nekem igen), hogy néha besokalltam. Megfordult a fejemben, hogy eladom az összes cuccot, és veszek egy minimum rendszert. Mert minden felesleges... A zene az zene marad.De eddig még mindig jött valami, vagy valaki aki azt mondta ezt érdemes kipróbálni, megpróbálni.
Szerintem a Hifizésben a megtapasztalás, átélés, megélés, tapasztalatszerzés ugyanolyan fontos mint maga a zene.
Lehet a vége ugyanaz lesz, mint ahol minden elkezdődött. Vagy mint NAdFan kollégánál...Még nem tudom, de eddig mindig jött valami....
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Tctronic 2020.09.28., hétf. 20:10-kor.
"A szépség nem maguknak a dolgoknak a tulajdonsága, hanem pusztán az azokat szemlélő elmében keletkezik."

Online
Avatar
denesdr
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1866
Csatlakozott: 2014.04.27., vas. 20:30
Értékelés: 969

Re: Hifi mánia - hobbi tudatos kontrollja kényszerbetegség nélkül

Hozzászólás Szerző: denesdr »

NadFan írta:
2020.09.28., hétf. 17:02
Személyes végállomás. Itt nincs tovább. Hova, minek.
Egy kis szobaakusztika kezelés? ;)
Bár ha így is elégedett vagy...

Online
Avatar
istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4636
Csatlakozott: 2007.10.21., vas. 17:39
Értékelés: 3102

Re: Hifi mánia - hobbi tudatos kontrollja kényszerbetegség nélkül

Hozzászólás Szerző: istvan01 »

fapaci írta:
2020.09.28., hétf. 19:03
cables írta:
2020.09.28., hétf. 17:21
...én úgy tapasztaltam, hogy ami örömet szerez ebben a hobbiban az a jobb hangzás egy sikeres előrelépés után.
Ilyenkor érzem azt, hogy más-más hobbit űzünk. A jobb permanens hajkurászása magával hozza a folyamatos elégedetlenséget, amiből csak néhány napra kap felmentést a mókus.
jobb hang illúziója, eufória tart egy napig, aztán jön a letargia, mert több hét is lehet egy következő kütyü, bigyó tesztelgetése utáni siker (valós?) élménye. Ha ezt csak súlyos forint befektetéssel gondolja elérni, ott a költségteher vastagon torzítja megítélés balanszát.

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Hifi mánia - hobbi tudatos kontrollja kényszerbetegség nélkül

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

cables írta:
2020.09.28., hétf. 17:21
...én úgy tapasztaltam, hogy ami örömet szerez ebben a hobbiban az a jobb hangzás egy sikeres előrelépés után.
Ilyenkor érzem azt, hogy más-más hobbit űzünk. A jobb permanens hajkurászása magával hozza a folyamatos elégedetlenséget, amiből csak néhány napra kap felmentést a mókus.

Válasz küldése

Vissza: “Hifi”