Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Hangsugárzó építés

Avatar
avl2
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4707
Csatlakozott: 2007.08.23., csüt. 14:50
Értékelés: 1623

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: avl2 »

asebestyen írta:
2020.10.08., csüt. 00:26
...Kérdés, hogy egy hangsugárzónak, kell-e jellegzetes (saját) hanggal bírnia? Alapból azt mondanám, hogy nem. Másrészt ha tetszik, akkor miért ne? ...
szerintem pont ez-az objektiv vs. szubjektiv: objektiv jóhoz ne, szubjektivhez: ízlés szerint (mint a füszer az ételben: objektíven jobb, ha kevés a só, de ha szubjektíven sósabb a jó, kinek mi: dohányzás, alkohol: objektíven ne, de ha valaki anélkül ...csak ott kézzelfogható[bb] hátrányok lesznek)

Online
Avatar
asebestyen
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 5860
Csatlakozott: 2017.11.26., vas. 10:59
Értékelés: 7196
Tartózkodási hely: Bokod

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: asebestyen »

sutemenyx írta:
2020.10.07., szer. 10:50
Nem vagyok benne biztos, hogy érdemben eldönthető dolog az, hogy jobb-e ha rezeg a doboz vagy sem. A hangszóróknak eleve nem teljesen egyenes az átvitele, hanem összevissza változik frekvenciafüggvényében. Hogy ebbe bekerül-e mégegy púp vagy nem az már csak kb egyéni mérlegelés függvénye, hogy tetszik vagy nem, ha az nem nagyon nagy púp. A teljesen dobozmentes kivitelek átvitele is messze nem egyenletes lásd OpenBaffle dobozok. Ilyen szempontbol talan a sztatikusok a legmenőbbek, dehat annak meg van egyéb problémája. Szerintem ezért hangsugárzók megítélésénél nagyon nehéz elvi jóságot megállapítani. Persze az eredő átvitel és torzítás mérése lehetne az, de az sem fog korrelálni egy egyöntetű mindenki ezt szereti véleményhalmazzal.
Sok módon meg lehet ezt közelíteni. A hangszerek különbözőségét is részben a testük anyagai és azok formája, vastagsága, merevsége, kötési megoldásai, stb adják. Kérdés, hogy egy hangsugárzónak, kell-e jellegzetes (saját) hanggal bírnia? Alapból azt mondanám, hogy nem. Másrészt ha tetszik, akkor miért ne? Ugyanakkor azt se felejtsük el, hogy a hangsugárzó dobozán kívül van egy másik doboz is a rendszerben, ez pedig a szoba. A hangsugárzó doboza hangolva van, a keresztváltó igazítva a hangszóró-doboz kapcsolatához. Node mi lesz a nagy dobozzal? Amiben a levegő mozgatja a bútorok nagy felületeit, a csetreszeket, az üveg tárgyakat, stb. Viszont emberek képesek annyira megszokni az évek alatt belakott helyiség hangját is, hogy egy akusztikailag korrektül beállított helyiséget rosszabbnak hallanak. Akkor hogy is van ez az egész jó, jobb, még jobb, legjobb dolog? gondolkodik.gif
Alces 6 | Mac Mini M1 | Audio-gd Reference 10.32 | Genelec 1031APM aktív monitorok | DIY Oyaide kábelezés



 

Avatar
avl2
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4707
Csatlakozott: 2007.08.23., csüt. 14:50
Értékelés: 1623

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: avl2 »

sutemenyx írta:
2020.10.07., szer. 10:50
Nem vagyok benne biztos, hogy érdemben eldönthető dolog az, hogy jobb-e ha rezeg a doboz vagy sem. A hangszóróknak eleve nem teljesen egyenes az átvitele, hanem összevissza változik frekvenciafüggvényében. Hogy ebbe bekerül-e mégegy púp vagy nem az már csak kb egyéni mérlegelés függvénye, hogy tetszik vagy nem, ha az nem nagyon nagy púp...
gyakorlati szempontbol nagyjabol* o.k. szerintem is

de ugye, ha mar van 5.3 pup, az nem azt jelenti, hogy még 1-2 az siman belefér elvileg ! (van gyomorrontás, de attól még számít - söt akkor igazán :smile29: -, hogy tud-e gyorsan sietni/futni valahova ..vagy köszvény miatt ki sem ér)


* azert nagyjabol, mert a dobozrezgésnel az idöbeli eltolodas is jelentkezik/mas/nagyobb, mint hangszóróhibáé - statikus frekigörbén persze nem/kevésbé látszik ez, de idöbeli lefutásban: itt most 5.3 púp van ...kezdenek lecsengeni, erre megjelenik - a doboz miatt - másik 3.4 púp

van egy jó megoldás: bent a fejünkben zenélünk :D

Avatar
sutemenyx
Őslakos
Őslakos
Hozzászólások: 4971
Csatlakozott: 2015.12.09., szer. 17:08
Értékelés: 2368
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: sutemenyx »

Nem vagyok benne biztos, hogy érdemben eldönthető dolog az, hogy jobb-e ha rezeg a doboz vagy sem. A hangszóróknak eleve nem teljesen egyenes az átvitele, hanem összevissza változik frekvenciafüggvényében. Hogy ebbe bekerül-e mégegy púp vagy nem az már csak kb egyéni mérlegelés függvénye, hogy tetszik vagy nem, ha az nem nagyon nagy púp. A teljesen dobozmentes kivitelek átvitele is messze nem egyenletes lásd OpenBaffle dobozok. Ilyen szempontbol talan a sztatikusok a legmenőbbek, dehat annak meg van egyéb problémája. Szerintem ezért hangsugárzók megítélésénél nagyon nehéz elvi jóságot megállapítani. Persze az eredő átvitel és torzítás mérése lehetne az, de az sem fog korrelálni egy egyöntetű mindenki ezt szereti véleményhalmazzal.
Audiomeca J1 + Airtangent + Kiseki Blue NS
Fisher FM 200B
TJ100 Demo CD
DIY Net Router
DIY Audio PC
DIY TDA1541 S1 Dualmono DAC
DIY Phono
DIY Erősítő
DIY Kétutas Szélessávú hangsugárzó
DIY Kábelek

Avatar
avl2
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4707
Csatlakozott: 2007.08.23., csüt. 14:50
Értékelés: 1623

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: avl2 »

Tctronic írta:
2020.10.07., szer. 08:54
És azokkal a hangfalakkal mi a helyzet amik a doboz rezgését is (ki)használják? Valahol olvastam hogy talán régi angol dobozok talán a Spendor BC1 , BC3 vagy valamelyik BBC dobozok így működnek. (Bár a rossz nyelvek szerint ez csak magyarázata a gyenge doboznak :rolleyes: )
szerintem az elv es a megvalosithatosag, megvalositasban tudatosan (?) vallalt kompromisszumok kerdese.

pl.: ök is belattak, hogy finom hangerö mellett, kis angol szobakban, egy 200 kg-os beton/kö doboz kevésbé torzitana a dobozfal rezgesevel lesugarzott hanggal, ...de praktikum okan elvetettek (se a studiokocsikba nem lett volna jo, se a munkasok nem vittek volna szivesen, se otthoni magan felhasznalok nem tettek volna vigan a kocsijuk csomagtartojaba); ami elegendöen/brutalisan merevsege+tehetetlensege okan semennyi torzitast (idöben es spektrumban mas lesugarzast) nem ado doboz, az nehez, körülmenyes;
tehat: mit is csinaljunk ? probaljuk meg könnyebb/vekonyabb dobozfallal is, meg még elviselhetö, de merevebbel; aztan kinek melyik tetszett jobban: jo-jo, ez kicsit berezeg, többet sugaroz hozza, de milyen hamar lecseng ! plane ezen a zenen, amin ez a frekitartomany alig szerepel, es finom halkan hallgatva, mert kicsi az angol szobam. masik meg: jo nagy szobam van, adjunk neki kakaot ...ne csinaljatok mar: reg kikapcsoltam a cuccot, megvacsoraztunk, felmegyek a szobaba: a hangsugarzo meg mindig bug, csinaljunk mast ! :smile29:

meg ugye van a félremagyarazat is: hat a hangszerek teste is rezeg, akkor a hangsugié is rezegjen, hisz hangszer ! ..persze ez marhaság ! a hangszernél ez adja rendeltetésszerüen a hangszer hangját, hangsugarzonal azert erre a celra inkabb a hangszórók hivatottak, különben a dobozokba kellene vezetni az erösitö jelét.

egy rosszul sikerült csillapitas (a hangsug. doboznál) kellemetlenebb is lehet, mint egy gyors lecsengesü - de mindez tutti hangeröfüggö (angol vs. amerika, szobameret befolyasa), plane ha a sajatrezges frekije is tudomanyosan kialakitott (nem tudom a doboz anyaganak öregedese, allapotvaltozasa pl. nedvesseg, stb. ezt pl. mennyire valtoztatja)

szoval szerintem nem vitas: elvileg a teljesen néma hangsugarzodoboz a legjobb ...ennek megvalositasa csak különbözö kompromisszumokkal megy (pl.: 1) vagy elviselhetetlenül igen nehez 2) még mindig nehez, de mar kicsit sugaroz 3) könnyü, gyorsan lecsengöen sugaroz [de attol az még torzítás]) 4) ...

Avatar
Tctronic
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2509
Csatlakozott: 2014.06.26., csüt. 12:00
Értékelés: 2306
Tartózkodási hely: Kistarcsa

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: Tctronic »

És azokkal a hangfalakkal mi a helyzet amik a doboz rezgését is (ki)használják? Valahol olvastam hogy talán régi angol dobozok talán a Spendor BC1 , BC3 vagy valamelyik BBC dobozok így működnek. (Bár a rossz nyelvek szerint ez csak magyarázata a gyenge doboznak :rolleyes: )
"A szépség nem maguknak a dolgoknak a tulajdonsága, hanem pusztán az azokat szemlélő elmében keletkezik."

Avatar
avl2
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4707
Csatlakozott: 2007.08.23., csüt. 14:50
Értékelés: 1623

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: avl2 »

meidy írta:
2020.10.07., szer. 06:53
fülelek írta:
2020.10.06., kedd 22:04
az se megváltás... a legcélravezetőbb a szendvics szerkezet, ahol az egyes rétegeknek különböző tartományba esik a rezonanciájuk. Pl. kívülről 12mm mdf + 12mm faforgácslap + 5mm plexilap + 3mm bitumenes lap. Persze ragasztva, ahol a ragasztóknak is eltérő akusztikai tulajdonsága van.
Erre is van ellenpélda nem kevés, csak egy a közelemből. Haverom vett egy Celestion SL600-at (azt hiszem ez a típus), szendvics szerkezetű kabinet, a mags sugárzó pld réz, ami hasonlatos a fűvós hangszerek alapanyagához. Több erősítőn is hallottam szólni és számomra siralmas a hangja, nem is azért mert 14khz körül esik egy rendeset (sőt orra bukik). Nyílván elmehetett ez a hangszóró készleten, a váltón...stb, de számomra egy zagyva és zavaros hang, fáziskiegyenlítetlen (igaz lukasnak nem lukas - de ez a magas fedettség miatt sem hallható-) Baromi drága kisdoboz, most is találtam fent egyet 750 fontért elmebajon.
szerintem nem nagyon vitathato, hogy objektivben amit Zoli irt, az az igaz: a hangszorok adjak a hangot, a doboz ne adjon semmit; minel kisebbet ad, annal kevesbe torzit.
A doboz kizart, hogy minden zenen, minden frekvencian, minden idöpillanatban a müsort adja (sokkal inkabb hol ennyit hol annyit kesve, hol ennyit hol annyit elnyelve, hozzaadva-berezegve - ez meg epp a torzitas) - akkor meg minel kevesebbet ad, annal jobb.

..hogy szubjektiven kinek melyik tetszik az tök masik kerdes !!! Hogy ezt egyes gyartok igyekeztek akár meg is lovagolni, az is lehet rendben. De elvileg es objektiven a teljesen halott, semmit nem rezgö doboz (lenne) a legjobb. ...legfeljebb igen ritka a megvalositasa (nehez, fura, ...)

minimum didaktikailag nem o.k. ami meidy irtal:
1) Neked nem szol jol, masnak meg igen
2) egesz masert is nem tetszhet a hangja

Online
Avatar
pärt
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek
Hozzászólások: 3353
Csatlakozott: 2011.02.21., hétf. 23:30
Értékelés: 4305
Tartózkodási hely: Eger

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: pärt »

meidy írta:
2020.10.07., szer. 06:53

Erre is van ellenpélda nem kevés, csak egy a közelemből. Haverom vett egy Celestion SL600-at (azt hiszem ez a típus), szendvics szerkezetű kabinet, a mags sugárzó pld réz, ami hasonlatos a fűvós hangszerek alapanyagához. Több erősítőn is hallottam szólni és számomra siralmas a hangja, nem is azért mert 14khz körül esik egy rendeset (sőt orra bukik). Nyílván elmehetett ez a hangszóró készleten, a váltón...stb, de számomra egy zagyva és zavaros hang, fáziskiegyenlítetlen (igaz lukasnak nem lukas - de ez a magas fedettség miatt sem hallható-) Baromi drága kisdoboz, most is találtam fent egyet 750 fontért elmebajon.
Nemigen az aerolam miatt olyan, valószínűleg a hagyományos dobozos SL6-ot sem szeretnéd. Ezek eléggé megosztó hangúak.

Avatar
meidy
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 430
Csatlakozott: 2013.04.07., vas. 08:23
Értékelés: 61

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: meidy »

fülelek írta:
2020.10.06., kedd 22:04
az se megváltás... a legcélravezetőbb a szendvics szerkezet, ahol az egyes rétegeknek különböző tartományba esik a rezonanciájuk. Pl. kívülről 12mm mdf + 12mm faforgácslap + 5mm plexilap + 3mm bitumenes lap. Persze ragasztva, ahol a ragasztóknak is eltérő akusztikai tulajdonsága van.
Erre is van ellenpélda nem kevés, csak egy a közelemből. Haverom vett egy Celestion SL600-at (azt hiszem ez a típus), szendvics szerkezetű kabinet, a mags sugárzó pld réz, ami hasonlatos a fűvós hangszerek alapanyagához. Több erősítőn is hallottam szólni és számomra siralmas a hangja, nem is azért mert 14khz körül esik egy rendeset (sőt orra bukik). Nyílván elmehetett ez a hangszóró készleten, a váltón...stb, de számomra egy zagyva és zavaros hang, fáziskiegyenlítetlen (igaz lukasnak nem lukas - de ez a magas fedettség miatt sem hallható-) Baromi drága kisdoboz, most is találtam fent egyet 750 fontért elmebajon.

Avatar
sutemenyx
Őslakos
Őslakos
Hozzászólások: 4971
Csatlakozott: 2015.12.09., szer. 17:08
Értékelés: 2368
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: sutemenyx »

pärt írta:
2020.10.06., kedd 23:14
trane írta:
2020.10.06., kedd 22:37
pärt írta:
2020.10.06., kedd 22:22
Még egyet csavarjunk a dolgon: kis Alpair-ek végül balsafa dobozban kötöttek ki. :D
amit, és hogy még-tovább csavarjuk, tehettek volna (ha Angliában vannak épp') Torlyte-ba, de netán alumíniumba vagy karbonba, desőtakár betonba is :smile53:
Tenni tehettek volna, de azokat én tettem. :D A próbadobozos kalandon okulva valami agyament könnyű és merev dobozt szerettem volna- így jött képbe a balsa.
Mondjuk az puha es porozus mint álat, elegjo is lehet a csillapitasa önmagaban.
Audiomeca J1 + Airtangent + Kiseki Blue NS
Fisher FM 200B
TJ100 Demo CD
DIY Net Router
DIY Audio PC
DIY TDA1541 S1 Dualmono DAC
DIY Phono
DIY Erősítő
DIY Kétutas Szélessávú hangsugárzó
DIY Kábelek

Online
Avatar
pärt
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek
Hozzászólások: 3353
Csatlakozott: 2011.02.21., hétf. 23:30
Értékelés: 4305
Tartózkodási hely: Eger

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: pärt »

trane írta:
2020.10.06., kedd 22:37
pärt írta:
2020.10.06., kedd 22:22
Még egyet csavarjunk a dolgon: kis Alpair-ek végül balsafa dobozban kötöttek ki. :D
amit, és hogy még-tovább csavarjuk, tehettek volna (ha Angliában vannak épp') Torlyte-ba, de netán alumíniumba vagy karbonba, desőtakár betonba is :smile53:
Tenni tehettek volna, de azokat én tettem. :D A próbadobozos kalandon okulva valami agyament könnyű és merev dobozt szerettem volna- így jött képbe a balsa.

Online
Avatar
pärt
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek
Hozzászólások: 3353
Csatlakozott: 2011.02.21., hétf. 23:30
Értékelés: 4305
Tartózkodási hely: Eger

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: pärt »

Még egyet csavarjunk a dolgon: kis Alpair-ek végül balsafa dobozban kötöttek ki. :D

Avatar
fülelek
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 6934
Csatlakozott: 2005.08.08., hétf. 20:44
Értékelés: 4669
Tartózkodási hely: Csobánka

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: fülelek »

az se megváltás... a legcélravezetőbb a szendvics szerkezet, ahol az egyes rétegeknek különböző tartományba esik a rezonanciájuk. Pl. kívülről 12mm mdf + 12mm faforgácslap + 5mm plexilap + 3mm bitumenes lap. Persze ragasztva, ahol a ragasztóknak is eltérő akusztikai tulajdonsága van.

Avatar
sutemenyx
Őslakos
Őslakos
Hozzászólások: 4971
Csatlakozott: 2015.12.09., szer. 17:08
Értékelés: 2368
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: sutemenyx »

Na ezért kell rétegelt lemezzel dolgozni és elfelejteni a szemétből készült alapanyagokat :)
Audiomeca J1 + Airtangent + Kiseki Blue NS
Fisher FM 200B
TJ100 Demo CD
DIY Net Router
DIY Audio PC
DIY TDA1541 S1 Dualmono DAC
DIY Phono
DIY Erősítő
DIY Kétutas Szélessávú hangsugárzó
DIY Kábelek

Avatar
fülelek
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 6934
Csatlakozott: 2005.08.08., hétf. 20:44
Értékelés: 4669
Tartózkodási hely: Csobánka

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: fülelek »

"megöli a hangot"
próbáljuk meg kissé szakmai oldalról ráfülelni... Az mdf hanggátlása (azaz a dobozból mekkora hangnyomás megy ki a dobozfalakon keresztül és milyen spektrális eloszlásban (milyen a hanggátlás frekvenciaválasza) rosszabb, mint az azonos sűrűségű forgácslapé. Könnyű ellenőrizni, amikor szól a muzsika, akkor egyik kedvenc fülünket szorosan illesszük a hangdoboz valamelyik falához (persze nem a hangszóróhoz), és amit hallunk, az elég torz másolata a hangszóróból kijövő hangnak. Nos ez a torz jel, ami ugyan kisebb vagy 20-50dB-lel a hangszóróhoz képest, de roppant torz (más a spektruma), és ez a jel fázis függően hol hozzáadódik, hol meg kivonódik a hangszóró által lesugárzotthoz. Ez a legjobb minőségű hangszóró motorok hangját is képes elqrni, ebben az mdf valamivel rosszabb, mint a forgácslap, bár hozzá kell tennem, sokféle mdf és sokféle forgácslap létezik, ettől aztán többváltozós marad a függvény...

Avatar
meidy
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 430
Csatlakozott: 2013.04.07., vas. 08:23
Értékelés: 61

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: meidy »

pärt írta:
2020.10.05., hétf. 20:55
Speedy Gonzales írta:
2020.10.04., vas. 14:02
Köszi a hozzászólásokat!...

Sokkal merevebb doboz építhető, ha nem a hátlap leszedhető, hanem az alja, egy pofás kis talp formájában. Természetesen így csak a karod hosszáig tudsz majd belenyúlni, úgyhogy ez csillapítóanyag függvénye; a falon levő anyagon nem, de a lazán behelyezett gyapjú/kőzetgyapot mennyiségén tudsz változtatni.
Nekem Alpair 10 alu verziója van, és elég finnyás a dobozra. Én is kipróbáltam beépítetlenül, és tetszett. Aztán egy MDF próbadobozban meg siralmasan szólt. Szóval tényleg könnyű jégre menni egy kipróbálatlan konstrukcióval.
AZ MDF pont az az anyag amit hangsugárzó építésekkor meszire elkerülök. Megöli a hangot. Biztosan van aki szereti, mert azt hiszi milyen nehéz, mereebb és sűrűbb mint pld a forgácslap, de az én tapasztalatom az hogy a forgácslap sokkal jobb eredményt ad bármennyire is furán hangzik, nekem legalábbis ez a tapasztalatom.

Online
Avatar
pärt
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek
Hozzászólások: 3353
Csatlakozott: 2011.02.21., hétf. 23:30
Értékelés: 4305
Tartózkodási hely: Eger

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: pärt »

Speedy Gonzales írta:
2020.10.04., vas. 14:02
Köszi a hozzászólásokat!...

Sokkal merevebb doboz építhető, ha nem a hátlap leszedhető, hanem az alja, egy pofás kis talp formájában. Természetesen így csak a karod hosszáig tudsz majd belenyúlni, úgyhogy ez csillapítóanyag függvénye; a falon levő anyagon nem, de a lazán behelyezett gyapjú/kőzetgyapot mennyiségén tudsz változtatni.
Nekem Alpair 10 alu verziója van, és elég finnyás a dobozra. Én is kipróbáltam beépítetlenül, és tetszett. Aztán egy MDF próbadobozban meg siralmasan szólt. Szóval tényleg könnyű jégre menni egy kipróbálatlan konstrukcióval.

Avatar
tonee73
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 12040
Csatlakozott: 2008.12.12., pén. 11:49
Értékelés: 5712
Tartózkodási hely: SO15 0SB

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: tonee73 »

firka0511 írta:
2020.10.05., hétf. 17:03
Félreértettél, nem helyettesíteni szeretném, csak a meglévő furatba valamiféle gélt vagy tömítőanyagot keresek, amivel már megszorulnak a csavarok, de oldhatóak maradnak.
Szerintem a menetrögzítő ragasztó itt nem megoldás.
https://www.google.com/search?q=menetr% ... e&ie=UTF-8
Azzal nem fogod tudni rendesen a helyükre húzatni a hangszórókat.
Azt ott szokták használni ahol rendesen fog a menet, de (rázkódás, különféle hatások) miatt biztosítani kell, hogy ne lazuljanak ki a csavarok.Én kicserélném.
Jó zenék --> Marantz CD16 --> Etalon Suprampli --> Chario Constellation Delphinus mkII

Ha meghalsz, te nem tudod, hogy halott vagy, csak a többieknek nehéz.Ugyanez a helyzet akkor is, ha hülye vagy.

Avatar
Szeki2
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 218
Csatlakozott: 2015.05.12., kedd 13:39
Értékelés: 169
Tartózkodási hely: 1043 Budapest, 2120 Dunakeszi

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: Szeki2 »

firka0511 írta:
2020.10.05., hétf. 17:03
Félreértettél, nem helyettesíteni szeretném, csak a meglévő furatba valamiféle gélt vagy tömítőanyagot keresek, amivel már megszorulnak a csavarok, de oldhatóak maradnak.
Bocsánat, akkor tényleg félreértettelek!
Akkor marad az a megoldás, amit "Red75" kolléga javasol. :)
Üdv.: Jani

Avatar
Red75
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1788
Csatlakozott: 2009.01.20., kedd 09:58
Értékelés: 808
Tartózkodási hely: Budapest-Csillaghegy

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: Red75 »

firka0511 írta:
2020.10.05., hétf. 17:03
a meglévő furatba valamiféle gélt vagy tömítőanyagot keresek, amivel már megszorulnak a csavarok, de oldhatóak maradnak.
Faragasztó+ méretre vágott gyufaszál, vagy fogvájó. :rolleyes:
[spoiler]Nappali: TV 65" Hisense, AVR Pioneer VSX-933, Lejátszó Zidoo 9S, 5.0 Swans D3.2, Sub 2db. DIY Hivi-Hertz
Mozi: Vászon 106" motoros, Proji Benq W1090, Lejátszó Himedia Q10Pro, AVR Anthem MRX-510 5.0 Quadral Rhodium 400, Sub DIY Hivi[/spoiler]

Avatar
firka0511
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 247
Csatlakozott: 2013.10.25., pén. 14:49
Értékelés: 46

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: firka0511 »

Félreértettél, nem helyettesíteni szeretném, csak a meglévő furatba valamiféle gélt vagy tömítőanyagot keresek, amivel már megszorulnak a csavarok, de oldhatóak maradnak.

Avatar
Szeki2
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 218
Csatlakozott: 2015.05.12., kedd 13:39
Értékelés: 169
Tartózkodási hely: 1043 Budapest, 2120 Dunakeszi

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: Szeki2 »

Szia!

Én ilyennel próbálnám helyettesíteni:
Körmös alátét csavar.png
Körmös alátét csavar.png (75.7 KiB) Megtekintve 1662 alkalommal
Üdv.: Jani

Avatar
firka0511
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 247
Csatlakozott: 2013.10.25., pén. 14:49
Értékelés: 46

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: firka0511 »

Sziasztok!
Egy régi Canton hangdobozom van és a mélysugárzó
hét darab csavarjából, mindösszesen két darab tart. A többi “örökforgó” lett. Tudtok javasolni olyan módszert, amivel újra szoros lenne a menet, de oldható maradna?
Köszönöm!

Avatar
Speedy Gonzales
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 744
Csatlakozott: 2007.06.21., csüt. 20:49
Értékelés: 207
Tartózkodási hely: Kiskunfélegyháza

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: Speedy Gonzales »

Köszi a hozzászólásokat!
Nem fejtettem ki teljesen mit akarok, de asebestyén nagyjából telibe találta.
A hangszóró "natúr" hangját elég jól ismerem 300 óra bejáratás után. Így azzal nincs gond.
A neten (leginkább a diyaudio.com-on) elég nagy "irodalma" van a doboznak, nagyjából képben vagyok. Mark Fenlon is a Dr. Scott Lindgren által tervezett, lent linkelt dobozt ajánlja. Ezért akasztottam rá a "legjobb doboz" jelzőt, ugyanakkor pont emiatt keresnék szakit is...
Az említett doboznál ugyanis egyértelmű cél volt, hogy könnyű legyen elkészíteni otthoni körülmények között is. Mocorog bennem a kisördög, hátha lehetne jobbat is... ehhez kellene szaki.
Ahogy asebestyén megfogalmazta: olyan emberke kellene, aki "rengeteg ilyet csinált már, tudja mit hall, mit mér és tudja mit kell tennie, hogy ami nem jó az jó legyen, de úgy, hogy ami jó az nem romlik el". Bingó :)
Még ennél az egyszerű doboznál is lehet nagyokat szívni. A levehető hátlap azért van, hogy hangolásnál ne kelljen 1000-szer kicsavarozni a hangszórót, illetve ne egy kis lyukon keresztül kelljen vállig benyúlva, vakon matatni a dobozokban. A csillapítás pl. ennek a doboznak (is) kifejezetten az Achilles-sarka. Már ehhez is mérni kell + egyéb rutin, ami nekem nincs.
És valóban mélyvíz, egyáltalán nem gondolom egyszerűnek, sőt...

A Sperkler Audio Diva doboza is MarkAudio drivert használ pl., úgy érzem, érdemes vele foglalkozni. (https://ear.hu/?p=7794)
Philips Cd950 - Audio Note C - TMP Ant DAC SE - 47Lab Stratos - Audion Silver Night KT90 SE - Kondo - Contrast Audio Model One AS-3 Reference

Avatar
meidy
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 430
Csatlakozott: 2013.04.07., vas. 08:23
Értékelés: 61

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: meidy »

Speedy Gonzales írta:
2020.10.01., csüt. 14:57
Sziasztok!

Tudtok javasolni valakit, akihez szélessávú hangfal építése kapcsán lehet fordulni?
Ebből építenék dobozt a jövőben, de mindenképp kellene hozzáértő segítség annak ellenére, hogy van gyári terv:
viewtopic.php?t=144764
"ESEL" Laci bácsi szakmai/szellemi örökségét esetleg nem vitte valaki tovább Kecskemét környékén?

Köszi, üdv: Speedy
Írok priviben, Kecskeméten élek, van szaki.

Válasz küldése

Vissza: “DIY - csináld magad!”