Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Avatar
firka0511
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 247
Csatlakozott: 2013.10.25., pén. 14:49
Értékelés: 46

Re: Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Hozzászólás Szerző: firka0511 »

Sziasztok!
Csak a biztonság kedvéért kérdezem, hogy a képen látható két ellenállás értéke 4,7 ill. 8,2 ohm?
Köszönöm és mindenkinek Boldog Karácsonyt kívánok!
87069970-3165-47A1-8F8E-7CABB4C417E9.jpeg
87069970-3165-47A1-8F8E-7CABB4C417E9.jpeg (973.79 KiB) Megtekintve 1792 alkalommal

Avatar
firka0511
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 247
Csatlakozott: 2013.10.25., pén. 14:49
Értékelés: 46

Re: Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Hozzászólás Szerző: firka0511 »

Napokban vettem egy nagyon szép állapotban lévő Braun L8100 HE hangsugárzó párt. Az otthoni próbák, meghallgatások alatt hiányérzetem volt a régebbi Canton LE 600-hoz képest. Leginkább a mélyhangok voltak szegényesek. Az alsó és felső basszusoknál is nagyon egyszerű és kevés volt amit a 25cm-es mélysugárzó produkált. Az egész előadásból hiányzott a zeneiség. Olyan semmilyen volt a hangja. Gyors szerelés után, kicseréltem benne az egyetlen bipol elko-t, azonos értékű Jantzen premium elkora és a csiptetős csatlakozók helyett, banándugós hüvelyeket szereltem be. Nagyon megérte! Végre úgy szól, ahogy egy ilyen doboztól elvárható. Megjöttek a basszusok, melegebb, hallgathatóbb lett a zene!
Most már azon agyalok, hogy érdemes-e a magassugárzónál sorosan bekötött 3.3 uF kondit is lecserélni egy Jantzen Superior Z-Cap-ra? Javulna-e még annyit a hang, hogy megérje ezt a befektetést? (A közepeket egyenlőre nem bántanám.)
FFF0E54B-788E-41A9-8ACD-3DF21C44BA9F.jpeg
FFF0E54B-788E-41A9-8ACD-3DF21C44BA9F.jpeg (4.05 MiB) Megtekintve 1759 alkalommal
A1524123-9A16-4D66-99B0-0280AC99D9BD.png
A1524123-9A16-4D66-99B0-0280AC99D9BD.png (708.7 KiB) Megtekintve 1759 alkalommal

Avatar
Robici
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1332
Csatlakozott: 2007.07.24., kedd 08:16
Értékelés: 1137
Kapcsolat:

Re: Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Hozzászólás Szerző: Robici »

asebestyen írta:
2020.12.20., vas. 15:04
Szerintem meg kéne még ezt tuningolni, mert sarus kötés van a hangváltónál, meg a kondikat is biztos cserélni kéne, amúgyis minden gyári cucc szar... :D
Kondicsere után egy minimum háromszor ennyibe kerülő cuccot is lezenélne! :smile28:

Online
Avatar
asebestyen
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 5859
Csatlakozott: 2017.11.26., vas. 10:59
Értékelés: 7195
Tartózkodási hely: Bokod

Re: Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Hozzászólás Szerző: asebestyen »

Szerintem meg kéne még ezt tuningolni, mert sarus kötés van a hangváltónál, meg a kondikat is biztos cserélni kéne, amúgyis minden gyári cucc szar... :D
.

youtu.be/G5EMrFsT7V4
Alces 6 | Mac Mini M1 | Audio-gd Reference 10.32 | Genelec 1031APM aktív monitorok | DIY Oyaide kábelezés



 

Avatar
falatzoli
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 422
Csatlakozott: 2009.07.29., szer. 14:50
Értékelés: 54

Re: Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Hozzászólás Szerző: falatzoli »

Sziasztok !
Nem tudom jó helyen rakom-e fel a kérdést ,de nem találtam megfelelőbb topikot hirtelen ...
Újra kellene húzni a hangfalam szöveteit ...
Sajnos ( vagy szerencsére ) egészen furmányos formája van ,meg kb maximalista is vagyok ,tehát meg sem próbálom sajátkezűleg elkövetni ....
Van esetleg tippetek ,hogy hol tudnák megoldani a problémám ?
Helyileg Kecskeméten vagyok ,természetesen Budapestre eljuttatni még nem probléma ,de Sopronig nem mennék el ,ha nem fontos ....
Köszi előre is ! :)

Süteménység kalácsság,

Sörivás és barátság.

Online
Avatar
fererencz
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1284
Csatlakozott: 2017.07.10., hétf. 10:30
Értékelés: 775
Tartózkodási hely: Kápolna

Re: Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Hozzászólás Szerző: fererencz »

Én úgy értelmeztem fülelek válaszát, hogy a tekercsek helyének variálása hozna 1%-ot, így azt hanyagolom. A kondik cseréjét nem vetettem el. :rolleyes:
Nem szotkam hibázni.

Avatar
cooler-mg
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 198
Csatlakozott: 2014.11.20., csüt. 14:02
Értékelés: 30

Re: Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Hozzászólás Szerző: cooler-mg »

Szvsz a magas előtti kondenzátor cseréje több mint 1%-ot hoz a hallgatási élményben, főleg ha a kábeleket is cseréled.
fererencz írta:
2020.12.13., vas. 08:38
Köszönöm a választ! Igazából az nyugtat meg, hogy nincs nagy jelentősége. :smile53:
https://www.avx.hu/forum/viewtopic.php? ... 5#p2807625

Megjelenítő: Lapos, Hangsugárzó: DIY, Kábel:DIY (Neotech, pure silver, Furutech), Erölködő: Luxman, DAC: Musical Fidelity, Lejátszó: Philips 620 MOD CD, Raspberry (Volumio)

Online
Avatar
fererencz
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1284
Csatlakozott: 2017.07.10., hétf. 10:30
Értékelés: 775
Tartózkodási hely: Kápolna

Re: Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Hozzászólás Szerző: fererencz »

Köszönöm a választ! Igazából az nyugtat meg, hogy nincs nagy jelentősége. :smile53:
Nem szotkam hibázni.

Avatar
fülelek
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 6934
Csatlakozott: 2005.08.08., hétf. 20:44
Értékelés: 4669
Tartózkodási hely: Csobánka

Re: Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Hozzászólás Szerző: fülelek »

Kevesebb, mint 1% változás lesz. De ha téged megnyugtat, hogy messzebb tegyed, akkor már az egész váltót tedd egy külön lapra a dobozba, lehetőleg rugalmasan. A kábelezést is célszerű lenne cserélni, nemcsak a kondenzátort.
Alkatrész és kábel ügyben csak pü-ben adok tippet, ha érdekel (jómagam nem árulok semmi ilyesmit), mert nem szeretnék senkitől sem epés megjegyzéseket olvasni :D

Online
Avatar
fererencz
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1284
Csatlakozott: 2017.07.10., hétf. 10:30
Értékelés: 775
Tartózkodási hely: Kápolna

63384Re: Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Hozzászólás Szerző: fererencz »

Üdv!
Egy pár váltót szeretnék "frissíteni", tehát első sorban 1-1 kondit cserélnék azonos értékűre és típusúra. A többi alkatrészt nem terveztem cserélni, de egy kérdés merült fel bennem: a tekercsek elhelyezése a nagy könyv szerint nem az igazi, valyon gondoltak erre a Monitor Audionál? Mert gondolom lehet számolni a kölcsönhatásukkal. Érdemes lehet őket távolabb, illetve elforgatva elhelyezni? Lassan 30 éves Monitor Audio Monitor 9-ről van szó.
Köszönöm!
IMG_20201210_182914.jpg
IMG_20201210_182914.jpg (86.57 KiB) Megtekintve 1603 alkalommal
Nem szotkam hibázni.

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

firka0511 írta:
2020.11.12., csüt. 20:40
Érdeklődnék, hogy a csoportból tudna valaki segíteni nekem vagy tudnátok ajánlani olyan értő embert, aki egy vintage Canton LE900 hangsugárzó frekvenciamenetét megmérné és utána konzultálna velem esetleges módosításokról.
Szívesen segítek.

Avatar
firka0511
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 247
Csatlakozott: 2013.10.25., pén. 14:49
Értékelés: 46

Re: Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Hozzászólás Szerző: firka0511 »

Sziasztok!
Ide is beteszem, hátha...
Érdeklődnék, hogy a csoportból tudna valaki segíteni nekem vagy tudnátok ajánlani olyan értő embert, aki egy vintage Canton LE900 hangsugárzó frekvenciamenetét megmérné és utána konzultálna velem esetleges módosításokról.
Pest környéke lenne jó, a szállítás miatt. Természetesen nem szívességként kérném.
Előre is nagy köszönettel,
Kovács Péter

Online
Avatar
fererencz
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1284
Csatlakozott: 2017.07.10., hétf. 10:30
Értékelés: 775
Tartózkodási hely: Kápolna

Re: Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Hozzászólás Szerző: fererencz »

greenbio írta:
2020.11.09., hétf. 09:51
fererencz írta:
2020.11.08., vas. 12:07
Egy 200Ft-os, level 1-es "tuning":
érdemes kísérletezni
Már variáltam rajta, és még fogok is. :rolleyes:
Nem szotkam hibázni.

Avatar
greenbio
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1816
Csatlakozott: 2008.01.26., szomb. 18:22
Értékelés: 382

Re: Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Hozzászólás Szerző: greenbio »

fererencz írta:
2020.11.08., vas. 12:07
Egy 200Ft-os, level 1-es "tuning":
ez egy "kötelező" tuning minden magas drivernél szerintem... sokat hoz a konyhára 2 doboz gyufa áráért... még jobb, ha teljesen körbeér, érdemes kísérletezni különböző vastagságú szivacsokkal. a JBL sem véletlenül rakta anno a magas driverei köré...
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára tonee73 2020.11.09., hétf. 10:05-kor.
Ok: elírás

Online
Avatar
fererencz
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1284
Csatlakozott: 2017.07.10., hétf. 10:30
Értékelés: 775
Tartózkodási hely: Kápolna

Re: Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Hozzászólás Szerző: fererencz »

Egy 200Ft-os, level 1-es "tuning":
IMG_20201108_115207_copy_1024x768.jpg
IMG_20201108_115207_copy_1024x768.jpg (297.48 KiB) Megtekintve 1825 alkalommal
Nem szotkam hibázni.

Avatar
cooler-mg
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 198
Csatlakozott: 2014.11.20., csüt. 14:02
Értékelés: 30

Re: Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Hozzászólás Szerző: cooler-mg »

Két ut van. Vagy veszel kalibrált mikrofont, vagy pl az MKEH hitelesítő laborját keresed fel. A harmadik, hogy találsz itt a fórumon valakit, aki segít, de attól félek ez lesz a legnehezebb.


Peter_avx írta:
2020.10.22., csüt. 12:37
Ha esetleg még valaki tudna kalibrálni olyan mikrofont, amihez nincsenek gyári kalibrációs adatok, és tudna nekem segíteni, akkor az legyen szíves jelezze! Köszönöm szépen előre is!
https://www.avx.hu/forum/viewtopic.php? ... 5#p2807625

Megjelenítő: Lapos, Hangsugárzó: DIY, Kábel:DIY (Neotech, pure silver, Furutech), Erölködő: Luxman, DAC: Musical Fidelity, Lejátszó: Philips 620 MOD CD, Raspberry (Volumio)

Avatar
greenbio
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1816
Csatlakozott: 2008.01.26., szomb. 18:22
Értékelés: 382

Re: Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Hozzászólás Szerző: greenbio »

sziasztok!

van egy álló hangdobozom, amit ha kézzel megkopogtatok, akkor kicsit kongó hangja van, főleg ha a nagyobb (magasabb) oldalait kocogtatom meg. az lenne a kérdésem, hogy milyen anyagot alkalmazzak ennek a kopogó hangnak a csökkentésére?
köszönöm előre is!
üdv

Avatar
Peter_avx
Isten Hozott! :)
Isten Hozott! :)
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2016.10.06., csüt. 12:57
Értékelés: 0

Re: Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Hozzászólás Szerző: Peter_avx »

Ha esetleg még valaki tudna kalibrálni olyan mikrofont, amihez nincsenek gyári kalibrációs adatok, és tudna nekem segíteni, akkor az legyen szíves jelezze! Köszönöm szépen előre is!

Avatar
Peter_avx
Isten Hozott! :)
Isten Hozott! :)
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2016.10.06., csüt. 12:57
Értékelés: 0

Re: Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Hozzászólás Szerző: Peter_avx »

fapaci írta:
2020.10.20., kedd 18:38
A kalibrálást el tudom végezni, de gyanítom, ezzel nem leszel előrébb. Jobban jársz, ha egy hozzáértővel kiméreted a hangsugárzókat és ő elmagyarázza neked, mit mondanak a görbék, min lehet javítani, min nem.
Köszönöm előre is, a részleteket gondolom privátban tudjuk egyeztetni. Annyival előrébb leszek, hogy a legfontosabb eszközöm meglesz, a többit pedig magam is fel tudom építeni. És ahogy az előző hozzászóláshoz is írtam, maga a mérés is érdekel, nem csak a végeredmény.

Avatar
Peter_avx
Isten Hozott! :)
Isten Hozott! :)
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2016.10.06., csüt. 12:57
Értékelés: 0

Re: Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Hozzászólás Szerző: Peter_avx »

cooler-mg írta:
2020.10.20., kedd 14:06
Sajnos nem elegendő csak egy mikrofon beszerzése, néhány technikai eszköz is szükségeltetik, egy-két programm sem ártana és persze némi tapasztalat a kapott információ feldolgozásához, értelmezéséhez és a hangváltó modifikálásához úgy, hogy az előre vigyen.
A kalibráció nehéz ügy, hiszen görbét csak úgy kaphatsz hamár egy ismert mikrofonnal együtt méred össze.
A fórumon 1-2 tag tudna ebben neked segíteni (az már más kérdés hogy a segítség ingyen lesz e).
Tisztában vagyok azzal, hogy egy mikrofon nem elég, ezért írtam, hogy "többek között". De a többit talán könnyebben meg tudom oldani, pl. a külső hangkártyát, a szoftvereket, az állványokat. Némi tapasztalatom van és az új tudás megszerzése is a cél, nem csak a hangzás javítása.

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

Peter_avx írta:
2020.10.20., kedd 10:34
Sziasztok! Szeretném bemérmi az otthoni hangdobozaimat, esetleg később módosítani őket, vagy a keresztváltókat. Ehhez ugye szükségem lesz (többek között) egy mérőmikrofonra. Kérdésem, hogy ha veszek egy kalibrálatlant, akkor lenne valaki, aki csinálna nekem hozzá kalibrációs görbét egy másik, már kalibrált mérőmikrofon segítségével? Köszönöm előre is!
A kalibrálást el tudom végezni, de gyanítom, ezzel nem leszel előrébb. Jobban jársz, ha egy hozzáértővel kiméreted a hangsugárzókat és ő elmagyarázza neked, mit mondanak a görbék, min lehet javítani, min nem.

Avatar
cooler-mg
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 198
Csatlakozott: 2014.11.20., csüt. 14:02
Értékelés: 30

Re: Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Hozzászólás Szerző: cooler-mg »

Sajnos nem elegendő csak egy mikrofon beszerzése, néhány technikai eszköz is szükségeltetik, egy-két programm sem ártana és persze némi tapasztalat a kapott információ feldolgozásához, értelmezéséhez és a hangváltó modifikálásához úgy, hogy az előre vigyen.
A kalibráció nehéz ügy, hiszen görbét csak úgy kaphatsz hamár egy ismert mikrofonnal együtt méred össze.
A fórumon 1-2 tag tudna ebben neked segíteni (az már más kérdés hogy a segítség ingyen lesz e).
Peter_avx írta:
2020.10.20., kedd 10:34
Sziasztok!
Szeretném bemérmi az otthoni hangdobozaimat, esetleg később módosítani őket, vagy a keresztváltókat. Ehhez ugye szükségem lesz (többek között) egy mérőmikrofonra. Kérdésem, hogy ha veszek egy kalibrálatlant, akkor lenne valaki, aki csinálna nekem hozzá kalibrációs görbét egy másik, már kalibrált mérőmikrofon segítségével?
Köszönöm előre is!
https://www.avx.hu/forum/viewtopic.php? ... 5#p2807625

Megjelenítő: Lapos, Hangsugárzó: DIY, Kábel:DIY (Neotech, pure silver, Furutech), Erölködő: Luxman, DAC: Musical Fidelity, Lejátszó: Philips 620 MOD CD, Raspberry (Volumio)

Avatar
Peter_avx
Isten Hozott! :)
Isten Hozott! :)
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2016.10.06., csüt. 12:57
Értékelés: 0

Re: Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Hozzászólás Szerző: Peter_avx »

Sziasztok!
Szeretném bemérmi az otthoni hangdobozaimat, esetleg később módosítani őket, vagy a keresztváltókat. Ehhez ugye szükségem lesz (többek között) egy mérőmikrofonra. Kérdésem, hogy ha veszek egy kalibrálatlant, akkor lenne valaki, aki csinálna nekem hozzá kalibrációs görbét egy másik, már kalibrált mérőmikrofon segítségével?
Köszönöm előre is!

Online
Avatar
fererencz
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1284
Csatlakozott: 2017.07.10., hétf. 10:30
Értékelés: 775
Tartózkodási hely: Kápolna

Re: Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Hozzászólás Szerző: fererencz »

Dragonweed, köszönöm a tippeket!

Az fontos szempont, hogy viszonylag könnyen visszaállítható legyen a dolog, ezért maradok az olvadóragasztónál, de más anyag után fogok nézni. Ahogy utánaolvastam, a gumi valóban nem jó csillapító...
Arra gondoltam, hogy 2-féle anyagot fogok felragasztani a kosár ágaira (1 ágon egyféle anyag), szimmetrikusan. Így ha rezonálnak is, kétféleképpen teszik majd, talán fele akkora intenzitással.
Nem szotkam hibázni.

Online
Avatar
asebestyen
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 5859
Csatlakozott: 2017.11.26., vas. 10:59
Értékelés: 7195
Tartózkodási hely: Bokod

Re: Hangdoboz javítás, bemérés, modifikálás

Hozzászólás Szerző: asebestyen »

fererencz írta:
2020.10.12., hétf. 18:42
Sziasztok!

Van valakinek tapasztalata olyan "tuninggal" kapcsolatban, hogy a hangszóró kosarára (főleg a régebbi, lemez anyagúra gondolok) valamilyen rezgéscsillapító anyagot helyezzen?
Van itthon gumilemezem, gondoltam kis lapokat vágok, majd a kosár ágaira ragasztom olvadóragasztóval.

Több külföldi oldalon olvastam a dolog pozitív hatásáról, kíváncsi vagyok a véleményetekre, tapasztalatotokra.
Dragonweednek van. :rolleyes:
Alces 6 | Mac Mini M1 | Audio-gd Reference 10.32 | Genelec 1031APM aktív monitorok | DIY Oyaide kábelezés



 

Válasz küldése

Vissza: “DIY - csináld magad!”