Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Hifi mánia - hobbi tudatos kontrollja kényszerbetegség nélkül

Avatar
shany
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 525
Csatlakozott: 2015.02.10., kedd 11:38
Értékelés: 318

Re: Hifi mánia - hobbi tudatos kontrollja kényszerbetegség nélkül

Hozzászólás Szerző: shany »

cannonball írta:
2020.10.22., csüt. 11:50
fülelek írta:
2020.10.21., szer. 20:11
A kábelteszt nem ér qtyafülét sem, ha kapcsolgatsz, mert a bemeneteknek a földjei a készülékben össze vannak kötve (kivétel is van, de 0,0000001%), tehát amikor két kábel egyszerre van bedugva egy erősítőbe, akkor a jel pozitív része a kiválasztott kábelen közlekedik, a negatív része meg mind a két kábel negatív pólusán. Tehát nem marad más hátra, mint kihúzni az egyiket és bedugni a másikat...ha tényleg érdekel a különbség...
Ez igaz, viszont el lehet dönteni, hogy a csak 50%-ban különböző hangot elemzed azonnali váltással, vagy 1-2 perc elteltével a 100%-ban másikat, viszont hagyatkozhatsz az akusztikus memóriádra, ami elég feledékeny-
Vagy, azon az alapon, hogy képtelenek vagyunk akár pontosan ugyanazt a zenei részletet is - egymás után többször hallgatva -tökéletesen egyformán hallani, mégis inkább hosszabb idejű hanganyagokkal tesztelünk. Ez esetben inkább az adott hangkép melletti általános benyomásokra figyelünk, olyan jellemzőkre, amelyek önkéntelenül is hozzátapadnak a hanképhez, és többféle tesztanyagon is hasonló módon jelen vannak/érezhetőek.

Online
Avatar
-CB-
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1752
Csatlakozott: 2019.04.12., pén. 13:29
Értékelés: 937
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Hifi mánia - hobbi tudatos kontrollja kényszerbetegség nélkül

Hozzászólás Szerző: -CB- »

fülelek írta:
2020.10.21., szer. 20:11
A kábelteszt nem ér qtyafülét sem, ha kapcsolgatsz, mert a bemeneteknek a földjei a készülékben össze vannak kötve (kivétel is van, de 0,0000001%), tehát amikor két kábel egyszerre van bedugva egy erősítőbe, akkor a jel pozitív része a kiválasztott kábelen közlekedik, a negatív része meg mind a két kábel negatív pólusán. Tehát nem marad más hátra, mint kihúzni az egyiket és bedugni a másikat...ha tényleg érdekel a különbség...
Ez igaz, viszont el lehet dönteni, hogy a csak 50%-ban különböző hangot elemzed azonnali váltással, vagy 1-2 perc elteltével a 100%-ban másikat, viszont hagyatkozhatsz az akusztikus memóriádra, ami elég feledékeny-

Avatar
fülelek
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 6934
Csatlakozott: 2005.08.08., hétf. 20:44
Értékelés: 4669
Tartózkodási hely: Csobánka

Re: Hifi mánia - hobbi tudatos kontrollja kényszerbetegség nélkül

Hozzászólás Szerző: fülelek »

A kábelteszt nem ér qtyafülét sem, ha kapcsolgatsz, mert a bemeneteknek a földjei a készülékben össze vannak kötve (kivétel is van, de 0,0000001%), tehát amikor két kábel egyszerre van bedugva egy erősítőbe, akkor a jel pozitív része a kiválasztott kábelen közlekedik, a negatív része meg mind a két kábel negatív pólusán. Tehát nem marad más hátra, mint kihúzni az egyiket és bedugni a másikat...ha tényleg érdekel a különbség...

Online
Avatar
-CB-
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1752
Csatlakozott: 2019.04.12., pén. 13:29
Értékelés: 937
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Hifi mánia - hobbi tudatos kontrollja kényszerbetegség nélkül

Hozzászólás Szerző: -CB- »

Az az érzés megvan, mikor 2 kábel tök egyformán szól, de te mégis a drágábbat vennéd meg, mert azért mégiscsak az lehet a jobb!? Ilyenkor kell vaktesztelni. Asszony kapcsolgat, te vakon itélkezel. ...aztán csodálkozol...

Avatar
Retrofuturista
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 557
Csatlakozott: 2017.01.22., vas. 21:48
Értékelés: 308

Re: Hifi mánia - hobbi tudatos kontrollja kényszerbetegség nélkül

Hozzászólás Szerző: Retrofuturista »

avl2 írta:
2020.10.19., hétf. 08:56

hogyan lehet eldönteni, mire mennyi idö való ??? (mindenki magának; de mi alapján ? "okos buksijaban levök" alapjan ??)
Onnan, hogy a dologgal kapcsolatos belső érzés marcangol, szorongat. A marcangolás mindig azt üzeni: “változtass“

Ha ráérzel, mit akar és megteszed a változtatást, a marcangolás, szorongás elmúlik, és ez megerősít, hogy jó úton jársz. Rendet raktál magadban, így jobb teljesítményt fogsz tudni leadni pl. a munkádban, sőt, a hobbi is jobban fog esni, mert te fogod uralni és nem az téged.
- Retrofuturista hifista blog szerzője - Szubjektív barangolás a hifi és a zene világában

https://retrofuturistahifista.blog.hu

Avatar
kupecke
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1360
Csatlakozott: 2016.08.26., pén. 19:38
Értékelés: 1273

Re: Hifi mánia - hobbi tudatos kontrollja kényszerbetegség nélkül

Hozzászólás Szerző: kupecke »

Jelenlegi nézőpontomból jó úton jársz, a többiek is itt a főrumon, hiszen van időd zenével foglalkozni, még ha a hifin keresztül is. A szabadidő nagy adomány, mutatja a jó utat, ha sok van belőle, ha már fogy, figyelj ;)

Avatar
avl2
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4707
Csatlakozott: 2007.08.23., csüt. 14:50
Értékelés: 1623

Re: Hifi mánia - hobbi tudatos kontrollja kényszerbetegség nélkül

Hozzászólás Szerző: avl2 »

NadFan írta:
2020.10.19., hétf. 08:32
avl2 írta:
2020.10.19., hétf. 08:04

csak kerdezek, erdekelnek a gondolatok, velemenyek:
eltekintve a "baj" kerdestöl: a "nezegetes" is problema/baj/... vagy csak ha gyakori realizalas ?
Sem a nézegetés, sem a gyakori realizálás önmagában nem baj.
...ahol a felelősségi körökről beszélek.

Akkor van baj, ha a hobbi durván megsért egy felelősségi kört és hátrányosan érinti az abban való helytállást.

...ha egy hobbi olyan méreteket ölt, hogy megrekeszti az embert az úton, amin menni szeretne.

....amikor dilemma van a hobbi és egy felelősségi kör között...
köszi. ismet csak kerdezek, gondolatok erdkelnek:

szigoruan nezve: minden egyes perc valamivel eltöltese egy masik dolotol veszi el az idöt (az idö a legnagyobb demokrata, a nap mindenkinek 24 ora) - pl. forum nezegetese más, "értelmesebb" dolog helyett.
hogyan lehet eldönteni, mire mennyi idö való ??? (mindenki magának; de mi alapján ? "okos buksijaban levök" alapjan ??)

limitált források (pl. idö, pénz) elosztásának helyessége

ha X-ert vesz Y helyett a különbözetet másra is lehet fordítani ("új mamusz", adakozás, ...)
ha Z idö helyett evvel csak W-t tölt, több jut(hat !!) családra, önmüvelésre, egyéb hasznos(abbra) ...persze károsra is

Avatar
Retrofuturista
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 557
Csatlakozott: 2017.01.22., vas. 21:48
Értékelés: 308

Re: Hifi mánia - hobbi tudatos kontrollja kényszerbetegség nélkül

Hozzászólás Szerző: Retrofuturista »

avl2 írta:
2020.10.19., hétf. 08:04

csak kerdezek, erdekelnek a gondolatok, velemenyek:
eltekintve a "baj" kerdestöl: a "nezegetes" is problema/baj/... vagy csak ha gyakori realizalas ?
Sem a nézegetés, sem a gyakori realizálás önmagában nem baj. Az egyik első topicindító írásomat keresd meg, ahol a felelősségi körökről beszélek.

Akkor van baj, ha a hobbi durván megsért egy felelősségi kört és hátrányosan érinti az abban való helytállást. Ilyenkor vagy nem kellett volna az adott felelősségi kört magunkra vállalni, vagy nem kellett volna annyit hobbizni.

Ilyenkor sem nekem van bajom az illetővel, mindenki azt csinál, amit akar, úgy szúrja el az életét, ahogy akarja. Nem ítélkezek senki felett, mert nem tehetem meg.

A probléma röviden az, ha egy hobbi olyan méreteket ölt, hogy megrekeszti az embert az úton, amin menni szeretne. Ha a hobbi az útja, akkor ilyen probléma nincs.

A probléma bővebben tehát akkor van, amikor dilemma van a hobbi és egy felelősségi kör között, és rendszeresen a hobbi nyer, nem tudunk neki nemet parancsolni, amikor annál fontosabbnak tartott felelősségi körtől vesszük el az időt.

Az így megjelenő lelkiismeret-furdalás elkezdi marni a személyiséget, ha befelé és kifelé közölt hazugságokkal tartunk fenn egy roskadozó építményt.

Tehát valójában nem a hobbit kell leépíteni, hanem a felelősségi körökre kell vigyázni, azokat ápolni. Valahogy ez általában a hobbi intenzitásának csökkenésével jár.
- Retrofuturista hifista blog szerzője - Szubjektív barangolás a hifi és a zene világában

https://retrofuturistahifista.blog.hu

Avatar
Deadpool
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1450
Csatlakozott: 2012.02.01., szer. 15:58
Értékelés: 453
Tartózkodási hely: Csorvás
Kapcsolat:

Re: Hifi mánia - hobbi tudatos kontrollja kényszerbetegség nélkül

Hozzászólás Szerző: Deadpool »

NadFan írta:
2020.10.19., hétf. 06:19
Akkor jövünk mi.
:smile53: prevenciós céllal azért szívesen olvasom a történéseket.

Nálam a fórumon eltöltött idő sok. Bár, még ez sem kényelmetlen
▪︎Projectiondesign/Projecta/Zappiti/Anthem/Emotiva/Martin Logan/Behringer/JBL/Synology ▪︎
▪︎Breeze audio/Dragonweed Kolibri▪︎
Bose Soundlink mini

Avatar
avl2
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4707
Csatlakozott: 2007.08.23., csüt. 14:50
Értékelés: 1623

Re: Hifi mánia - hobbi tudatos kontrollja kényszerbetegség nélkül

Hozzászólás Szerző: avl2 »

NadFan írta:
2020.10.19., hétf. 06:19
...Azoknak szól, akik hetente, kéthetente erős, vagy leküzdhetetlen késztetést éreznek rendszerrel kapcsolatos vásárlásra. Akik napi szinten nézegetik, hogy mit tudnának beújítani.
Hozzáteszem, azzal sincsen baj...
csak kerdezek, erdekelnek a gondolatok, velemenyek:
eltekintve a "baj" kerdestöl: a "nezegetes" is problema/baj/... vagy csak ha gyakori realizalas ?

Avatar
Retrofuturista
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 557
Csatlakozott: 2017.01.22., vas. 21:48
Értékelés: 308

Re: Hifi mánia - hobbi tudatos kontrollja kényszerbetegség nélkül

Hozzászólás Szerző: Retrofuturista »

NadFan írta:
2020.10.19., hétf. 06:19

Hozzáteszem, azzal sincsen baj. Akkor van baj, ha az illető bevallja, nem esik már jól, szeretne változtatni, de nem megy.

Akkor jövünk mi.
A topic nem helyettesíti a szakszerű pszichés segítséget. Aki továbbra is rosszul érzi magát, ne féljen pszichológus, keményebb esetben pszichiáter segítségét kérni.

Minden, amit a mentális egészségről tudok, ez utóbbitól származik. Nem hifi miatt, más, keményebb dolgok miatt, amelyekről itt nem fogok beszélni.
- Retrofuturista hifista blog szerzője - Szubjektív barangolás a hifi és a zene világában

https://retrofuturistahifista.blog.hu

Avatar
Retrofuturista
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 557
Csatlakozott: 2017.01.22., vas. 21:48
Értékelés: 308

Re: Hifi mánia - hobbi tudatos kontrollja kényszerbetegség nélkül

Hozzászólás Szerző: Retrofuturista »

Deadpool írta:
2020.10.18., vas. 23:38

A sztereó résszel azért variálok, de ezt a szerény tapasztalatom megköveteli.
Vannak persze tervek, különféle prioritással.
Szerintem nem Te vagy a topic célközönsége. Azoknak szól, akik hetente, kéthetente erős, vagy leküzdhetetlen késztetést éreznek rendszerrel kapcsolatos vásárlásra. Akik napi szinten nézegetik, hogy mit tudnának beújítani.

Hozzáteszem, azzal sincsen baj. Akkor van baj, ha az illető bevallja, nem esik már jól, szeretne változtatni, de nem megy.

Akkor jövünk mi.
- Retrofuturista hifista blog szerzője - Szubjektív barangolás a hifi és a zene világában

https://retrofuturistahifista.blog.hu

Avatar
Deadpool
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1450
Csatlakozott: 2012.02.01., szer. 15:58
Értékelés: 453
Tartózkodási hely: Csorvás
Kapcsolat:

Re: Hifi mánia - hobbi tudatos kontrollja kényszerbetegség nélkül

Hozzászólás Szerző: Deadpool »

Érdekes egy topik ez.

Eddig is volt egy határ, amit vagy tartottunk, vagy nem, de most, hogy olvasom is, ma például már beszédtéma is volt a hifi függőség.

Jómagam úgy is kontrollálom a dolgot, hogy amikor olyan dolgot vennék, ami nem kiemelten fontos, igyekszem alkudni, mert így esetleg még elutasítást is kaphatok. Másképp nehezen.

Nekem ez csak 10-12 éve hobbi. A mozis hangsugárzókat 5 és fél év után csak minimálisan upgradeltem. Végre lett álló frontom, amire ennyi időt vártam.
A sztereó résszel azért variálok, de ezt a szerény tapasztalatom megköveteli.
Vannak persze tervek, különféle prioritással.
▪︎Projectiondesign/Projecta/Zappiti/Anthem/Emotiva/Martin Logan/Behringer/JBL/Synology ▪︎
▪︎Breeze audio/Dragonweed Kolibri▪︎
Bose Soundlink mini

Avatar
Retrofuturista
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 557
Csatlakozott: 2017.01.22., vas. 21:48
Értékelés: 308

Re: Hifi mánia - hobbi tudatos kontrollja kényszerbetegség nélkül

Hozzászólás Szerző: Retrofuturista »

viri írta:
2020.10.17., szomb. 15:58

Elképzelem, hogy idetéved egy lelkes zene rajongó, aki elkezdett egy jó rendszert összehozni magának, hogy minél élvezhetőbb minőségben hallgathasson otthon zenét, szegény azt sem tudja mi a fenéről van itt szó, biztos megkattantunk, vagy mi? :D
Van olyan barátom, aki ugyanígy érez a fényképezőgépekkel, objektívekkel kapcsolatban. Egy másik barátom az akváriumokkal, terráriumokkal tolta túl a bicicklit.

Ha belegondolsz, a fórum nagy részének témaköre szinte felcserélhető fényképezésre, akvarisztikára.

Ha egy teljesen kezdő jönne be, csak azt mondanám neki, menjen át a “kezdő hifi tanács kéne“ topicba, és ha már kijátszotta magát annyira, hogy az élvezet mellett tapasztalt hátrányokat is, szívesen làtjuk.
- Retrofuturista hifista blog szerzője - Szubjektív barangolás a hifi és a zene világában

https://retrofuturistahifista.blog.hu

Avatar
viri
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2061
Csatlakozott: 2007.02.06., kedd 19:58
Értékelés: 1625
Tartózkodási hely: Pest megye

Re: Hifi mánia - hobbi tudatos kontrollja kényszerbetegség nélkül

Hozzászólás Szerző: viri »

NadFan írta:
2020.10.17., szomb. 15:35
viri írta:
2020.10.17., szomb. 15:27
Ettől a “rációd és érzéseid kunfliktusa”-tól menthet meg a kívülről nézés, mert ha benne vagy, akkor már félig el vagy veszve :D
Nem gondolnám, hogy ki kéne vonni magunkat ebből a jó kis meccsből. Mi van, ha én elkezdtem élvezni ezeket? Ami igen ebből a nehezített darálóból kijut, írtam, hogy az egy értékesebb igen lesz.
Értem, hát ha élvezed, az egy más helyzet, másik szitu, én jelenleg azt élvezem, hogy a hirdetéseket egyáltalán nem nézem, nincs is miért, maximum hifi fronton arról kell döntést hoznom, hogy milyen zenét hallgassak, szóval béke van. :D Aztán kitudja meddig marad így, de talán az, ahogy valaki írta, hogy elmentem már a falig, (ebben is) megváltoztatta az egész hozzáállásomat. Mi fontos, mi nem fontos. De nincsenek általános szabályok, hiszen mindenki máshol tart, hifi építésben is.

Elképzelem, hogy idetéved egy lelkes zene rajongó, aki elkezdett egy jó rendszert összehozni magának, hogy minél élvezhetőbb minőségben hallgathasson otthon zenét, szegény azt sem tudja mi a fenéről van itt szó, biztos megkattantunk, vagy mi? :D
Audio PC(PPV3)- Lab12DAC1Reference - Convergent Audio Technology SL1 sign.- PS Audio Delta 250 monoblokkok - JBL 250Ti Classic Edition - 2db Rythmik Audio F15 sub - Audience Conductor hf kábel + ic-k, Entreq Primer pro usb, ösvény végén: Siltech octopus signature

Avatar
Retrofuturista
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 557
Csatlakozott: 2017.01.22., vas. 21:48
Értékelés: 308

Re: Hifi mánia - hobbi tudatos kontrollja kényszerbetegség nélkül

Hozzászólás Szerző: Retrofuturista »

viri írta:
2020.10.17., szomb. 15:27
Ettől a “rációd és érzéseid kunfliktusa”-tól menthet meg a kívülről nézés, mert ha benne vagy, akkor már félig el vagy veszve :D
Nem gondolnám, hogy ki kéne vonni magunkat ebből a jó kis meccsből. Mi van, ha én elkezdtem élvezni ezeket? Ami igen ebből a nehezített darálóból kijut, írtam, hogy az egy értékesebb igen lesz.
- Retrofuturista hifista blog szerzője - Szubjektív barangolás a hifi és a zene világában

https://retrofuturistahifista.blog.hu

Avatar
viri
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2061
Csatlakozott: 2007.02.06., kedd 19:58
Értékelés: 1625
Tartózkodási hely: Pest megye

Re: Hifi mánia - hobbi tudatos kontrollja kényszerbetegség nélkül

Hozzászólás Szerző: viri »

NadFan írta:
2020.10.17., szomb. 15:17
viri írta:
2020.10.17., szomb. 15:08
kívülről nézés nem egy harmadik sík szerinted? Ami folyamatot leírsz, az egy mérlegelés, ami ráadásul szerintem könnyen átmehet egy belső vívódásba is. Persze ettől még lehet ez a módszer eredményes, de szerintem nem ez a kulcs :)
A kívülről nézés egy alternatív nézőpont, de a döntés síkján kívül esik szerintem. Ha kívülről nézem ezt a mérleget, azt látom, hogy a kényszerbeteg egy számára érdekes hirdetést olyan mérleggel kezd el nézni, ahol az "igen" serpenyőjében már olyan helyes kis súlyokkal rendelkezik, tudod, aminek a tetején foganytú van. Emiatt igencsak lejt a mérlege.

A kívülről nézés tehát segíthet kiegyensúlyozni ezt a mérleget, de magában a döntési aktusban továbbra is a rációd és az érzéseid konfliktusa fog kidobni egy végeredményt. Kell, vagy nem.
Ettől a “rációd és érzéseid kunfliktusa”-tól menthet meg a kívülről nézés, mert ha benne vagy, akkor már félig el vagy veszve :D
Audio PC(PPV3)- Lab12DAC1Reference - Convergent Audio Technology SL1 sign.- PS Audio Delta 250 monoblokkok - JBL 250Ti Classic Edition - 2db Rythmik Audio F15 sub - Audience Conductor hf kábel + ic-k, Entreq Primer pro usb, ösvény végén: Siltech octopus signature

Avatar
Retrofuturista
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 557
Csatlakozott: 2017.01.22., vas. 21:48
Értékelés: 308

Re: Hifi mánia - hobbi tudatos kontrollja kényszerbetegség nélkül

Hozzászólás Szerző: Retrofuturista »

viri írta:
2020.10.17., szomb. 15:08
kívülről nézés nem egy harmadik sík szerinted? Ami folyamatot leírsz, az egy mérlegelés, ami ráadásul szerintem könnyen átmehet egy belső vívódásba is. Persze ettől még lehet ez a módszer eredményes, de szerintem nem ez a kulcs :)
A kívülről nézés egy alternatív nézőpont, de a döntés síkján kívül esik szerintem. Ha kívülről nézem ezt a mérleget, azt látom, hogy a kényszerbeteg egy számára érdekes hirdetést olyan mérleggel kezd el nézni, ahol az "igen" serpenyőjében már olyan helyes kis súlyokkal rendelkezik, tudod, aminek a tetején foganytú van. Emiatt igencsak lejt a mérlege.

A kívülről nézés tehát segíthet kiegyensúlyozni ezt a mérleget, de magában a döntési aktusban továbbra is a rációd és az érzéseid konfliktusa fog kidobni egy végeredményt. Kell, vagy nem.
- Retrofuturista hifista blog szerzője - Szubjektív barangolás a hifi és a zene világában

https://retrofuturistahifista.blog.hu

Avatar
viri
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2061
Csatlakozott: 2007.02.06., kedd 19:58
Értékelés: 1625
Tartózkodási hely: Pest megye

Re: Hifi mánia - hobbi tudatos kontrollja kényszerbetegség nélkül

Hozzászólás Szerző: viri »

NadFan írta:
2020.10.17., szomb. 14:17
viri írta:
2020.10.17., szomb. 11:45
Felteszed a költői kérdést, hogy lehet-e ezt a legősibb parancsot uralmunk alá vonni? Lehetne bölcselkedni, hogy éberség, meg figyelem, de az az igazság, hogy baromi nehéz ügy.
Én úgy érzem, hogy a kérdés megválaszolása közelében járok. Eddig jutottam el:

Döntéseink két síkon születnek meg. Racionális és emocionális síkon.

A Racionális sík az “igen-talán-nem” skálán hoz egy ítéletet.

Milyen érdekes, hogy az emocionális sík minden behatástól mentesen tol a kíváncsiság, az igen felé anélkül, hogy mérlegelne-e bármit. Az emóció tehát erős sodrás az igen felé.

Az egyetlen esélyünk ebben az egyirányú utcában, ha kétirányúra nyitjuk.

Képezünk egy ellen-sodrást az értelmünkkel a nem felé, ezt a nem mellett szóló racionális érvek hangsúlyozásával tesszük meg.

Ha a döntés így is az igenre mutat, akkor azt a dolgot meg kell venni. De az már egy nagyon komolyan megalapozott, sokkal jobb döntés lesz.
Én a kiindulóponttal vitatkoznék, hogy döntéseink csakis két síkon dőlhetnek el. A kívülről nézés nem egy harmadik sík szerinted? Ami folyamatot leírsz, az egy mérlegelés, ami ráadásul szerintem könnyen átmehet egy belső vívódásba is. Persze ettől még lehet ez a módszer eredményes, de szerintem nem ez a kulcs :)
Audio PC(PPV3)- Lab12DAC1Reference - Convergent Audio Technology SL1 sign.- PS Audio Delta 250 monoblokkok - JBL 250Ti Classic Edition - 2db Rythmik Audio F15 sub - Audience Conductor hf kábel + ic-k, Entreq Primer pro usb, ösvény végén: Siltech octopus signature

Avatar
Retrofuturista
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 557
Csatlakozott: 2017.01.22., vas. 21:48
Értékelés: 308

Re: Hifi mánia - hobbi tudatos kontrollja kényszerbetegség nélkül

Hozzászólás Szerző: Retrofuturista »

Tctronic írta:
2020.10.17., szomb. 14:20
A hobbi már csak ilyen. Az ember a hobbira lényegesen többet áldoz , mint azt az észszerűség diktálja. De ahogy tanult kollégám mondta: "Mindegy mit veszel a pénzedért, leld örömöd benne"
Abszolút egyetértek, Ameddig jólesik, senki nem jogosult megkérdőjelezni ezt hobbit, ezeket a döntéseket, maximum a feleséged, ha közös kasszán vagytok. Soha nem fogok olyat mondani, és nem is fogod látni a múltbéli hozzászólásaimban, hogy megmondanám bárkinek, hogyan kellene élnie. Bár úgy gondolom, egy kis "agy"torna mindenkinek jót tesz.

A topic arra született, hogy én személy szerint már akkor is csináltam, mentem, vásároltam, emelgettem, teszteltem, szereltem, csereberéltem, amikor valójában már nem esett jól. Ezt beláttam magamnak és kényszerszünetet rendeltem el pár hétre, és éreztem a kényszerességet tovább dolgozni bennem. Már nem is tudta, mit akar, csak frusztrált, szorongatott. Aztán ahogy az értelmemmel tartottam a kényszerbetegséget hetekig falhoz szorítva, megadta magát és fokozatosan elengedte a kezem. Ekkor törtek fel azok a gondolatok, amelyeket ebben a fórumban érdemesnek láttam megörökíteni.
- Retrofuturista hifista blog szerzője - Szubjektív barangolás a hifi és a zene világában

https://retrofuturistahifista.blog.hu

Avatar
Tctronic
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2509
Csatlakozott: 2014.06.26., csüt. 12:00
Értékelés: 2306
Tartózkodási hely: Kistarcsa

Re: Hifi mánia - hobbi tudatos kontrollja kényszerbetegség nélkül

Hozzászólás Szerző: Tctronic »

Kinek mi a sok? Kinek mi a kevés? Mindenkinek máshol van a határ. Ami nekem kevés, lehet már valakinek sok.
Ha azt mondom én "tudatos" vagyok a hifiben, lehet valakinek ez már sok. Mindenkinek máshol és másképpen jön el a határ. De egy biztos. Mindannyiunkat hajtja egy ideig a kíváncsiság, a jobb szebb tetszetősebb hang keresése felkutatása. És ha már elmentünk a falig (értsd személyes anyagi, időbeli, egészségügyi stb korlátunkig) akkor tudunk levonni valamilyen konzekvenciát. De ez se biztos, hogy helytálló mert csak azokra az eszközökre vonatkozik amiket kipróbáltunk, hosszabb ideig együtt éltünk velük.
Az első rendszeremmel együtt tudtam volna élni akár mostanáig? Igen. (NAD 3020i, Technics CD, B&W601 hangfal) Kérdés, hogy az elköltött pénz és idő megérte-e számomra. Igen. Mert megtapasztaltam, tanultam, örültem, bosszankodtam stb. örömöm leltem és lelem benne a mai napig. Visszagondolva jó volt és most is jó.
A hobbi már csak ilyen. Az ember a hobbira lényegesen többet áldoz , mint azt az észszerűség diktálja. De ahogy tanult kollégám mondta: "Mindegy mit veszel a pénzedért, leld örömöd benne"
"A szépség nem maguknak a dolgoknak a tulajdonsága, hanem pusztán az azokat szemlélő elmében keletkezik."

Avatar
Retrofuturista
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 557
Csatlakozott: 2017.01.22., vas. 21:48
Értékelés: 308

Re: Hifi mánia - hobbi tudatos kontrollja kényszerbetegség nélkül

Hozzászólás Szerző: Retrofuturista »

viri írta:
2020.10.17., szomb. 11:45
Felteszed a költői kérdést, hogy lehet-e ezt a legősibb parancsot uralmunk alá vonni? Lehetne bölcselkedni, hogy éberség, meg figyelem, de az az igazság, hogy baromi nehéz ügy.
Én úgy érzem, hogy a kérdés megválaszolása közelében járok. Eddig jutottam el:

Döntéseink két síkon születnek meg. Racionális és emocionális síkon.

A Racionális sík az “igen-talán-nem” skálán hoz egy ítéletet.

Milyen érdekes, hogy az emocionális sík minden behatástól mentesen tol a kíváncsiság, az igen felé anélkül, hogy mérlegelne-e bármit. Az emóció tehát erős sodrás az igen felé.

Az egyetlen esélyünk ebben az egyirányú utcában, ha kétirányúra nyitjuk.

Képezünk egy ellen-sodrást az értelmünkkel a nem felé, ezt a nem mellett szóló racionális érvek hangsúlyozásával tesszük meg.

Ha a döntés így is az igenre mutat, akkor azt a dolgot meg kell venni. De az már egy nagyon komolyan megalapozott, sokkal jobb döntés lesz.
- Retrofuturista hifista blog szerzője - Szubjektív barangolás a hifi és a zene világában

https://retrofuturistahifista.blog.hu

Avatar
Retrofuturista
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 557
Csatlakozott: 2017.01.22., vas. 21:48
Értékelés: 308

Re: Hifi mánia - hobbi tudatos kontrollja kényszerbetegség nélkül

Hozzászólás Szerző: Retrofuturista »

Tctronic írta:
2020.10.17., szomb. 12:24
Nagyon szép amiket leírsz, de sajnos Te sem vonod (vontad) ki magad a történésekből, mert azzal hogy itt vagy és olvasod a hozzászólásokat ugyanúgy részese vagy a sztorinak, még ha esetleg nem akkora mértékben mint mások.
Egy percig sem állítottam, hogy ne lennék kényszerbetegséggel veszélyeztetve, vagy a témának hátat szeretnék fordítani. Démonaidtól, ha nem menekülsz, hanem szemükbe nézel, akkor fejlődsz. Ezért is a topic címe hobbi tudatos kontrollja, és nem leépítése.

Tudni, érteni akarom, mi zajlik le bennem és másokban, és nagyon sok értékes hozzászólás közelebb vitt ehhez a “misztériumhoz”.
- Retrofuturista hifista blog szerzője - Szubjektív barangolás a hifi és a zene világában

https://retrofuturistahifista.blog.hu

Avatar
Robici
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1332
Csatlakozott: 2007.07.24., kedd 08:16
Értékelés: 1137
Kapcsolat:

Re: Hifi mánia - hobbi tudatos kontrollja kényszerbetegség nélkül

Hozzászólás Szerző: Robici »

LIMAR írta:
2020.10.16., pén. 23:40
Kiragadni egy komponenst, ami messze túl mutat a többin, sokszor azt az élményt eredményezheti, hogy rosszabb a hang egy "drága" darabbal, mint előtte. Igen, ez lehetséges. De nem a "drága" darab hibája miatt.
Ezért sincs értelme gyengébb komponensek közé berakni egy sokkal magasabb szintűt és egy csúcs rendszerbe berakni valami gyengébb eszközt (pl. kábel).
Sajnos keveseknek adatik meg, hogy fejlesztéseik során a teljes rendszerük szintjét emeljék. Bepróbálnak egy jobb eszközt és nem hozza a várt eredményt. És ebből téves következtetést vonnak le.
Ebben szerintem igazad van de ez már inkább a szinergia kérdésköre. Én az elmúlt két évben nagyon sok helyen jártam kereskedőknél, hazai manufaktúráknál, sok különféle, sokféle árkategóriájú rendszert meghallgattam, nem az otthoni komponens csereberélésről beszéltem, az valóban nagy és sötét erdő amiben nagyon könnyen el lehet tévedni. Ha már ez szóbakerült, én saját részről azt tartom célravezetőnek ha egy rendszert egy adott manufaktúránál vagy kereskedőnél meghallgatok és akkor ha valami megtetszik akkor annál a vonalnál maradok mert akkor tudom hogy milyen filozófiát képviselnek a komponensek és hogy azok egymáshoz lettek tervezve. Adott esetben a kereskedő vagy gyártó pedig tud segíteni a megfelelő rendszer összeállításában. Vannak magyar manufaktúrák is azért ahol teljes vagy majdnem teljes rendszert tudnak prezentálni, el lehet dönteni, hogy tetszik-e az a filozófia és hangzás vagy nem. Az, hogy én otthon cserélgessek cuccokat, hurcolásszam ide-oda az nem az én világom. Néha persze muszáj, de hogy teljes hifit így rakjak össze, na azt már nem. Persze aki hifista és komponenseket gyűjtöget az más tészta, bizonyára megvan annak is a szépsége de az nem nekem való.

Avatar
Tctronic
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2509
Csatlakozott: 2014.06.26., csüt. 12:00
Értékelés: 2306
Tartózkodási hely: Kistarcsa

Re: Hifi mánia - hobbi tudatos kontrollja kényszerbetegség nélkül

Hozzászólás Szerző: Tctronic »

NadFan írta:
2020.10.16., pén. 23:50
A topic indítása hihetetlen hasznos volt a kényszerbetegség elleni harcban. A koncepció az volt, hogy a gondolatok kavarognak, de az írott szónak súlya van. Ha egyszer leírtam, hogy megérkeztem egy hosszú nyugvópontra, az úgy is van :) Úgy is lett (ezt ugye csak múlt időre lehet kijelenteni a visszaesés esélyének magas volta miatt) szinte csak eladtam cuccot, vagy ha vettem, olcsóbb ugyanolyan rendeltetésű eszközt vettem tudatosan kiszámított lefelé lépés miatt.

Azóta még hátrébb léptem egy lépést a rendszerektől, és egyre inkább úgy látom, hogy a barátaim, akik éppen az “utolsó beállítást” vagy “utolsó tuningot” végzik el rendszerükön, valójában nem hang után mennek, hanem az általános emberi elégedetlenség génekbe kódolt parancsának hódolnak. Sokuk valójában egy régen eladott rendszerére vágyik vissza, de megy tovább a létrán, mert menni “kell”. Lehet ezt a legősibb parancsot, folyamatos emberi mocorgásunkat uralmunk alá vonni? Úgy gondolom, ha kilépünk belőle és kívülről kezdjük szemlélni, lehet, hogy jót szórakozunk követelésein.
Nagyon szép amiket leírsz, de sajnos Te sem vonod (vontad) ki magad a történésekből, mert azzal hogy itt vagy és olvasod a hozzászólásokat ugyanúgy részese vagy a sztorinak, még ha esetleg nem akkora mértékben mint mások. Mert amíg kíváncsi vagy mások ez irányú véleményére, esetleg tapasztalatára, addig valami ide, vagy inkább a Hifizéshez köt. És lehet még eljön az a pillanat, amikor majd ezt mondod: Hú ezt szívesen hazavinném. :D ;) Nem a cél a lényeg hanem az utazás. A cél a versenyző halála.
"A szépség nem maguknak a dolgoknak a tulajdonsága, hanem pusztán az azokat szemlélő elmében keletkezik."

Válasz küldése

Vissza: “Hifi”