A Fórum 2020-09-18-án pénteken frissítésre került.
Ha problémát láttok vagy hiányzik valami, kérjük jelezzétek!
Figyelem: a szabályzat 6.8.3.1 - es pontja alapján az adás vételi részen a "pü ment" és "válasz ment" jellegű hozzászólásokat törölni fogjuk, csakúgy mint a hely / posta adatok és ár nélkül feladott hirdetéseket.

Hangsugárzó építés

sutemenyx
Törzsvendég
Törzsvendég
Értékelés: 325

Re: Hangsugárzó építés

Hozzászólás Szerző: sutemenyx »

Üdv mindenki!

Van netán valakinek elfekvőben 1db Beag HX401-es 15ohmos hangszoroja?

Amúgy mi a tapasztalat vele? Ismerkedett már vele valaki?

denesdr
Fórumlakó
Fórumlakó
Értékelés: 165

Hozzászólás Szerző: denesdr »

asebestyen írta:
2020.10.23., pén. 15:01
Az L-pad egy egyszerű feszültség osztó. Előnye az egyszerű soros ellenállásal szemben, hogy nem változtatja meg az eredő impedanciát. Ez persze nem jelenti, hogy minden estben jobb, mint a soros ellenállás egy hangváltóban.
Az előnye egyben a hátránya is, attól függ honnan nézzük. Az eredő impedancia nem valtozik, viszont az adott feszültséghez tartozó hangnyomás csökken, magyarán a használata esetén nagyobb feszültség és áramerősség kell azonos hangnyomáshoz, és ez a plusz teljesítmény az L-padot terheli, főleg a párhuzamos ágát, ezért melegszik nagyon. Persze ha megfelelő a méretezés akkor nem sültellenállás lesz a buli főmenüje. :lol:

asebestyen
V.I.P.
V.I.P.
Értékelés: 2763

Hozzászólás Szerző: asebestyen »

firka0511 írta:
2020.10.23., pén. 17:29

Gondolom, a 45 éve alatt becsúszott egy-két húzós este. :)
Vagy itt is olyan hirdetést kellene nézni, mint az autóknál:
Garantáltan nemdohányzó, metált, rockot nem szerető, idős, nyugdíjas tanárember eladná...
Dehogy... Szépen kicseréled, ami megérett rá aztán tök jó lesz még 45 évig. :smile32:
Alces 6 | LuXor PC V1 - Daphile | Core Audio Reference MK1 USB-SPdif konverter | Audio-gd Reference 10.32 dac/előfok | APS Aeon aktív monitorok | Supra kábelezés

firka0511
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Értékelés: 14

Hozzászólás Szerző: firka0511 »

asebestyen írta:
2020.10.23., pén. 15:01
denesdr írta:
2020.10.23., pén. 13:26
Annyit pontosítanék, hogy egy L-pad párhuzamos tagja nem az érzékenységet csökkenti, hanem a hangsugárzó hatásfokát (cserébe egyenletesebb lesz az impedanciaátvitel), ezért is van a nagyobb melegedés.
Az L-pad egy egyszerű feszültség osztó. Előnye az egyszerű soros ellenállásal szemben, hogy nem változtatja meg az eredő impedanciát. Ez persze nem jelenti, hogy minden estben jobb, mint a soros ellenállás egy hangváltóban. Szerepe, hogy 2 (vagy több) eltérő érzékenységű hangszórót érzékenységben illesszünk egymáshoz. Azt a villamos energiát, ami a 2 hangszóró érzékenysége közti különbségéből adódik, hőenergiává alakítjuk. Az ellenállásokat, melyek ezt az energiát elfűteni kényszerülnek érdemes megfelelően méretezni az illesztett hangszóró terhelhetőségét is figyelembe véve.
A nagyon megégett példányok jó eséllyel megéltek pár házibulit. :rolleyes:
Gondolom, a 45 éve alatt becsúszott egy-két húzós este. :)
Vagy itt is olyan hirdetést kellene nézni, mint az autóknál:
Garantáltan nemdohányzó, metált, rockot nem szerető, idős, nyugdíjas tanárember eladná...

asebestyen
V.I.P.
V.I.P.

denesdr írta:
Annyit pontosítanék, hogy egy L-pad párhuzamos tagja nem az érzékenységet csökkenti, hanem a hangsugárzó hatásfokát (cserébe egyenletesebb lesz az impedanciaátvitel), ezért is van a nagyobb melegedés.
Az L-pad egy egyszerű feszültség osztó. Előnye az egyszerű soros ellenállásal szemben, hogy nem változtatja meg az eredő impedanciát. Ez persze nem jelenti, hogy minden estben jobb, mint a soros ellenállás egy hangváltóban. Szerepe, hogy 2 (vagy több) eltérő érzékenységű hangszórót érzékenységben illesszünk egymáshoz. Azt a villamos energiát, ami a 2 hangszóró érzékenysége közti különbségéből adódik, hőenergiává alakítjuk. Az ellenállásokat, melyek ezt az energiát elfűteni kényszerülnek érdemes megfelelően méretezni az illesztett hangszóró terhelhetőségét is figyelembe véve.
A nagyon megégett példányok jó eséllyel megéltek pár házibulit. :rolleyes:
Alces 6 | LuXor PC V1 - Daphile | Core Audio Reference MK1 USB-SPdif konverter | Audio-gd Reference 10.32 dac/előfok | APS Aeon aktív monitorok | Supra kábelezés

firka0511
Nincs visszaút
Nincs visszaút

denesdr írta:
Értem. Ha megtörtént a csere, ígérem beszámolok
a hallottakról.

denesdr
Fórumlakó
Fórumlakó

denesdr
Fórumlakó
Fórumlakó

.

denesdr
Fórumlakó
Fórumlakó

firka0511 írta:
2020.10.23., pén. 08:01
Megrendeltem a Superes ellenállásokat. Cserélem az összeset. Azt tudom, hogy a kondiknak van saját hangjuk, de az ellenállásokról nem tudtam. Sokat nem hallgattam még a dobozokat, így sajnos nem lesz összehasonlítási alapom. :)
Jól tetted! :smile32:
Minden alkotóelemnek van saját hangja ami részt vesz a hangkeltésben, szvsz, ez alól a passzív hangváltó elemei sem kivételek.
Kérdés, hogy ez mennyire jön elő egy adott rendszerben. A rendszer alatt itt a forrástól indulva a szobaakusztikán keresztül a hallgatói érzékelés/észlelésig értem.
Ha kész lesznek a dobozok, jöhet majd egy kis beszámoló, ha nincs ellenedre! ;)
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára denesdr 2020.10.23., pén. 13:17-kor.

firka0511
Nincs visszaút
Nincs visszaút

Szia!
Az a 22 Ohmos ellenállás valószínűleg egy fix L-pad párhuzamos ága, ezek eléggé tudnak melegedni mivel az eredő impedanciát csökkentik és vele együtt a rákötött hangszóró érzékenységét is. A túlmelegedés fő oka az alulméretezettség, 5 Wattosnak tűnik, a helyére legalább 1db (esetleg 2) 10 Wattost tennék.
Beforraszthatod úgy ahogy írod, ezzel még jót is teszel a hőleadás szempontjából, csak vigyázz, hogy ne érjen semmihez, mert a lábain állva tud mozogni valamennyit.
Én a Jantzen mox-ot nem ajánlanám, nekem eléggé fémesnek és mosottnak tűnt a hangja amikor próbálgattam, a Superes sokkal jobb szerintem. Lehet érdemes lenne a többit is kicserélni ilyenre.
[/quote]

Köszönöm!
Megrendeltem a Superes ellenállásokat. Cserélem az összeset. Azt tudom, hogy a kondiknak van saját hangjuk, de az ellenállásokról nem tudtam. Sokat nem hallgattam még a dobozokat, így sajnos nem lesz összehasonlítási alapom. :)

denesdr
Fórumlakó
Fórumlakó

firka0511 írta:
2020.10.22., csüt. 19:15
Sziasztok! Napokban vettem egy Canton LE900 hangsugárzó párt. A kötelező dobozbontás után észrevettem, hogy a váltóban egy 22 ohm-os ellenállás szép lassan égeti az alatta lévő nyáklapot. Ráadásul két kondi fogja közre. Szemre a kondiknak még semmi baja és fülre is rendben van minden. Külföldi fórumokon látom, hogy ennél a modellnél ez típushiba. Két kérdésben kérném a segítségeteket:
1. Mitől melegszik ennyire ez az ellenállás ill. a cseréjekor a másik is melegedni fog?
2. A terv az, hogy Jantzen mox ellenállásra cserélem, ami sajnos hosszabb. Beforraszthatom úgy, hogy meghagyom hosszúra a lábait és lefelé összehúzom? Ha igen, az nem zavaró, hogy a levegőben fog állni?
Előre is köszönöm a válaszokat!
Szia!
Az a 22 Ohmos ellenállás valószínűleg egy fix L-pad párhuzamos ága, ezek eléggé tudnak melegedni mivel az eredő impedanciát csökkentik és vele együtt a rákötött hangszóró érzékenységét is. A túlmelegedés fő oka az alulméretezettség, 5 Wattosnak tűnik, a helyére legalább 1db (esetleg 2) 10 Wattost tennék.
Beforraszthatod úgy ahogy írod, ezzel még jót is teszel a hőleadás szempontjából, csak vigyázz, hogy ne érjen semmihez, mert a lábain állva tud mozogni valamennyit.
Én a Jantzen mox-ot nem ajánlanám, nekem eléggé fémesnek és mosottnak tűnt a hangja amikor próbálgattam, a Superes sokkal jobb szerintem. Lehet érdemes lenne a többit is kicserélni ilyenre.

avl2
V.I.P.
V.I.P.
Értékelés: 1080

Hozzászólás Szerző: avl2 »

firka0511 írta:
2020.10.22., csüt. 19:15
Sziasztok! Napokban vettem egy ... hangsugárzó párt. A kötelező dobozbontás után ...
leborulok.gif alapos !

(én eddig nem bontottam egyik hasznaltan vett hangsugimat sem, de lehet, ha valami vintage egyszer lenne még, akkor így ésszerü eljárni/om)

firka0511
Nincs visszaút
Nincs visszaút

Sziasztok! Napokban vettem egy Canton LE900 hangsugárzó párt. A kötelező dobozbontás után észrevettem, hogy a váltóban egy 22 ohm-os ellenállás szép lassan égeti az alatta lévő nyáklapot. Ráadásul két kondi fogja közre. Szemre a kondiknak még semmi baja és fülre is rendben van minden. Külföldi fórumokon látom, hogy ennél a modellnél ez típushiba. Két kérdésben kérném a segítségeteket:
1. Mitől melegszik ennyire ez az ellenállás ill. a cseréjekor a másik is melegedni fog?
2. A terv az, hogy Jantzen mox ellenállásra cserélem, ami sajnos hosszabb. Beforraszthatom úgy, hogy meghagyom hosszúra a lábait és lefelé összehúzom? Ha igen, az nem zavaró, hogy a levegőben fog állni?
Előre is köszönöm a válaszokat!

A képek közül a teljesen kiégett a netről van.
AD542B16-AF0F-4D0F-B193-9153FA2627A6.jpeg
AD542B16-AF0F-4D0F-B193-9153FA2627A6.jpeg (475.38 KiB) Megtekintve 766 alkalommal

Ez a sajátom:
13964C7C-6C97-452E-9634-3B6478F5B95C.jpeg
13964C7C-6C97-452E-9634-3B6478F5B95C.jpeg (2.24 MiB) Megtekintve 766 alkalommal

shany
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Értékelés: 120

Hozzászólás Szerző: shany »

sutemenyx írta:
2020.10.18., vas. 11:43
Ahogyan komoly cégek a számitogepes grafikai iparban sem windows paintet hasznalnak rajzolgatasra, úgy valszeg a NASA-nal sem shareware szimulatorokkal tervezik a raketahajtomuvet..
Azt a "shareware" szoftvert pl. a Szilícium-völgy béli Texas Instruments is használja, promotálja a termékeit, spice modelljeit. A mérnökei ezt használják az online termékmenedzsment során is...de ez valójában lényegtelen, mert a jelenség, amiről írtam, triviális.

fülelek
Törzsgárda
Törzsgárda
Értékelés: 2988

Hozzászólás Szerző: fülelek »

"Észrevettem, hogy az Fs, Qts és Vas eléggé eltér az adatlapitól, ugyanis az Audioexcite és a Hificompass gyártótól és nullszériától független méréseit vettem alapul."

A Hificompass nem mér TS paramétereket, csak megadja a gyári értékeket, az Audioexcite igen, kétféle módon, amiből az egyik valós értékeket mutat, a másik nem.

sutemenyx
Törzsvendég
Törzsvendég

Ahogyan komoly cégek a számitogepes grafikai iparban sem windows paintet hasznalnak rajzolgatasra, úgy valszeg a NASA-nal sem shareware szimulatorokkal tervezik a raketahajtomuvet..

shany
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó

tunerman írta:
2020.10.18., vas. 10:15
Ennek szimulátoros játékprogramnak :D persze semmi köze a valósághoz, ...
TJ.
Az a helyzet, hogy én pl. a virágkötő vagy tehénfejő témakörökbe nem szoktam beleszólni, egyszerű oknál fogva: nem értek hozzá.
Az esetedben ugyanez igaz az áramkör szimulátorok és a valóság kapcsolatára... ( gondolom hasonló lehet a véleményed a jelenkorban alapvető fontosságú/megkerülhetetlen mechanikai-, áramlástechnikai-, részecskefizika-, meteorológiai-, űrkutatásban használt-, stb szimulátorok esetében is )

tunerman
V.I.P.
V.I.P.
Értékelés: 598

Hozzászólás Szerző: tunerman »

Ennek szimulátoros játékprogramnak :D persze semmi köze a valósághoz, az erősítők kimenete igencsak megküzd a hangváltók okozta problémákkal.
Talán az igen ritka és jóminőségű szélessávú hangszórók hozhatnak ebben a témakörben jobb eredményt...
TJ.
LP: Lurné J1 - Air Tangent 1B - Kiseki Agaat Ruby, PHONO: Twin Servo MCRIAA, VÉGFOK: 6528 PP tube, CD: Philips CD100 trial run JFET mod, TUNER: SAE Mark Six, DECK: Nakamichi 1000/II, REEL: Stellavox SP-8, HANGFAL: Sansui/JBL2115+Raven 2.1

shany
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó

sutemenyx írta:
2020.10.17., szomb. 18:39
Ugylatszik szakerto vagy. ...
Szó nincs róla, csak az alapokkal próbálok tisztában lenni, ennyi.

Két kép, átfogó negatív visszacsatolással ellátott félvezetős erősítő, szokásos módon méretezett átvitel ( 1pólus, >70°fázistartalék ).
Bemenet: 10kHz lassítatlan négyszögjel.

Alsó, piros görbék: az erősítő szokásos hangszóró kimenete
Felső zöld görbék: az erősítő áramkör (belső) kimenete, innen van visszacsatolva az erősítő. A belső kimenet és hangszóró kimenet között a már említett-, gyakorlatilag minden félvezetős erősítőben alkalmazott párhuzamos LR tag ( többnyire 2uH+10Ohm ) van csupán.

Az első ábrán a hangszóró kimenetre kötött terhelés egy 4 Ohm ellenállás, a második képen ezzel párhuzamosan kötve egy ideális ( ESR=0Ohm, ESL=0H ) 1uF-os kondenzátor. Ez utóbbi kapacitív terhelés.

( Mint látható, maga az erősítő áramkör semmilyen kimeneti jeltorzulást nem produkál ilyen esetben )
kapacitív terhelés_4Ohm+1uF.jpg
kapacitív terhelés_4Ohm+1uF.jpg (238.18 KiB) Megtekintve 958 alkalommal

Az egész annyiban kapcsolódik a hangsugárzókhoz, hogy aktív hangsugárzók-, különösen beépített félvezetős erősítők esetén, az erősítő kimeneten szokásosan alkalmazott LR tag akár el is hagyható. Így akár több MHz-es sávszélességű erősítőkkel is hajthatók direktben a hangszórók...Mondjuk ennek nincs különösebb értelme.

gerenis69
Isten Hozott! :)
Isten Hozott! :)
Értékelés: 1

Hozzászólás Szerző: gerenis69 »

fülelek írta:
2020.10.16., pén. 22:36
gerenis69 írta:
2020.10.16., pén. 20:28
Ha valami konkrétumot írnál az általad felfedezett vagy látni vélt elvi hibáról, akkor tudnék is érdemben válaszolni. Biztos, hogy lehet és kell is még finomhangolni a hangváltót, de a hangváltó alkalmasságát ránézésre, a hangnyomás és az impedancia amplitúdó- és fázisgörbéi nélkül nem lehet megítélni, sőt a baffle step is belejátszik.
Elég sok hangfalat építettem DIY módra, igaz régebben. Most már nincs műhelyem és nincsenek szerszámaim. Remélem, a hozzászólásaim nem rontják valakinek az üzletét, mert akkor nyugodtan töröld őket.
Egy példa:
Lumina 2,5 utas dobozok váltója egészen rossz, én elég sokat foglalkoztam pont ezekkel a hangszórókkal, ezt a váltót nem kicsit kellene módosítani, hogy normálisan működjön, hanem egészen másképp kellene felépíteni és kiszámolni.
Ráadásul a gyári adatlapok gyakran nem mérvadóak, mert a nullszéria méréseken alapulnak, és nem a sorozatgyártott termékeken. Pont az SB17xxx hangszórók is ilyenek, a doboz és váltótervezéshez használt Fs, Qt és Vas értékek teljesen mások az adatlapon megadottakhoz képest, csakúgy, mint pl. a SB26 magasak érzékenysége és Qt-je.
A jó szándékot nem vitatom, de kevés, nem célszerű nem alaposan kipróbált és alapvető mérésekkel dokumentált ötleteket avval a megjegyzéssel közre bocsájtani, hogy utólag kis korrekció szükséges.
Észrevettem, hogy az Fs, Qts és Vas eléggé eltér az adatlapitól, ugyanis az Audioexcite és a Hificompass gyártótól és nullszériától független méréseit vettem alapul. A konkrét szimulációban az SB17NBAC-hez hasonló kis legőtekercs induktivitású és egy SB26ADC-hoz hasonló hangszóró méréseim impedancia és hangnyomás görbéit használtam. A "kicsi" és a "sok" elég relatív fogalmak, és senki nem tud megítélni ránézésre egy hangváltót, de ha mértél már SB17NBAC-t és SB26ADC-t akkor neked akkor lenne lehetőséged leellenőrizni számítógépen a hangváltómat, persze figyelembe véve a hangszórók offszetjét és még a doboz baffle stepje is belejátszik, amit szintén figyelembe kell venni.

sutemenyx
Törzsvendég
Törzsvendég

shany írta:
2020.10.17., szomb. 17:45
sutemenyx írta:
2020.10.17., szomb. 12:47
Hát akár igazad is lehetne.. de nincs.
Egy passzív elemeket nem tartalmazó kimenet is berezonál kapacitiv terhelésre. Tudod miért? Mert maga a félvezető bázis/gate köre is egy masszívan kapacitív eszköz. Esetleg ránézhetsz a TJ OTL-jének a kimeneti jelalakjára 1uF terheles mellett. A diyersen megtalalod. Bizonyitsd be az ellenkezőjét.. mindenki boldog lesz!
Általában a hagfalak terhelésében bőségesen jelen van kapacitiv komponens is, igaz a kiragadott ESL az egy szélsőséges darab, de jol mutatja, hogy milyen problémákba lehet ütközni.
SZVSZ meg kellene tanulnod az alapokat. Utána már értenéd amit írtam, meg a TJ OTL kimeneti jelét is...El lehetne kezdeni a kapacitív terhelésnél, miért nem jelent a Quad ESL kapacitív terhelést...
Ugylatszik szakerto vagy. Akkor jobb, ha nem is vitatkozom veled :)

shany
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó

sutemenyx írta:
2020.10.17., szomb. 12:47
Egy passzív elemeket nem tartalmazó kimenet is berezonál kapacitiv terhelésre. Tudod miért? Mert maga a félvezető bázis/gate köre is egy masszívan kapacitív eszköz. Esetleg ránézhetsz a TJ OTL-jének a kimeneti jelalakjára 1uF terheles mellett. A diyersen megtalalod. Bizonyitsd be az ellenkezőjét.. mindenki boldog lesz!
Általában a hagfalak terhelésében bőségesen jelen van kapacitiv komponens is, igaz a kiragadott ESL az egy szélsőséges darab, de jol mutatja, hogy milyen problémákba lehet ütközni.
SZVSZ meg kellene tanulnod az alapokat. Utána már értenéd amit írtam, meg a TJ OTL kimeneti jelét is...El lehetne kezdeni a kapacitív terhelésnél, miért nem jelent a Quad ESL kapacitív terhelést...

asebestyen
V.I.P.
V.I.P.

Ezt az egész hangsugárzó és erősítő kérdést pontosan együtt kéne vizsgálni. Merthogy éppen az a kérdés, hogy adott jellegű terhelésre az erősítő miként tud reagálni. Könnyen belátható, hogy olyan hangsugárzót is marha nehéz építeni, ami mindenféle erősítővel jól szól és olyan erősítőt is nehéz építeni, ami gyakorlatilag immunis a terhelésre úgy impedanciamenet, mint elektromos fázis, stb tekintetében. DIY-ben meg van a lehetőség ezeket 1 irányba terelni, egymáshoz illeszteni. Vagy ott vannak az aktív dobozok, ahol még tovább egyszerűsödik a dolog annyiban, hogy a crossovernek nem kell nagy teljesítmény mellett is jól viselkedni, illetve az erősítő fokozatoknak sem kell full range-ben pöpecnek lenni, elég ha abban a sávban jó a viselkedése, amely hangfrekvenciás sáv rá van bízva. Ezek a kevésbé megerőszakolt, nem határterheléseken (nem teljesítmény szempontból) dolgozó rendszerek nem érzékenyek az 5 centis kábel darabokra. Ez nem jelenti, hogy kábelek közt esetleg ne lenne hallható különbség, de egy műszaki értelemben normális minőségű kábellel, nem kezd el gerjedni és nem is változik meg a hang égről földre.

sutemenyx
Törzsvendég
Törzsvendég

Najo, reszemrol abbahagyom az OFFolást.

sutemenyx
Törzsvendég
Törzsvendég

shany írta:
2020.10.17., szomb. 11:11
sutemenyx írta:
2020.10.16., pén. 22:04
... Értem én, hogy mérnök lévén azthiszed ha megméred a torzitasat szinusszal es az keves, akkor azt gondolod, hogy az tökéletes, de el kell keserítselek: nemsok összefüggés van az ilyen mérés és a valódi hangminőség közt. Pl egész más lesz a mérés, ha 10kHz négyszöggel méred. Nézd meg milyen négyszöget kapsz. Aztán nézd meg úgy is, hogy teszel a kimenetre paralell 1uF kondit. Egeszen komolyakat fogsz csodalkozni. Es akkor az még nem is egy Quad ESL váltója, ahol 4uF van. De nem mintha az ilyen mérésekből kiderülne megintcsak a hangminőség, csak arra jo, hogy rájöjj, hogy az altalad epitett erosito nagyon tavol esik a tokeletestol. Esetleg ezutan megmerheted egy csöves SE kimenetet is 1u-val, es akkor megint lesz mit nezegetni es hümmögni. És itt jegyeznem meg, hogy leteznek am egeszen alacsony torzitasu csövesek is, es a hangjuk elegge kulonbozik barmilyen felvezetosetol....
Nyilván fogalmad sincs az erősítők működéséről tisztán kapacitív terheléssel. Az alacsony kimeneti impedanciájú félvezetős erősítőket - de egyébként az összeset - nem ilyen terhelésre-, nem erre otimalizált átviteli függvénnyel tervezik. Lehetne tisztán kapacitív terhelésre is tervezni, ez viszont jelentősen rontaná a jellemzőket, akkor amikor a szokásos értékhatárok közötti komplex terhelést kell hajtania az erősítőnek, mint a való életben mindig...
Azokat a négyszögjeles méréseknél megjelenő berezgéseket - amely a vesszőparipádnak tűnik - valójában nem maga az erősítő, nem az a csúnya félvezetős elektronika okozza...hanem a megfelelően: az említett komplex terhelésre, elegendő fázistartalékkal --> műszakilag helyesen méretezett erősítők kimenetére ( a tisztán kapacitív terhelések elleni védelem céljából ) sorosan helyezett párhuzamos LR-tag valamint a kimenetre - okosan - párhuzamosan rákötött kondenzátorral létrejövő soros LC rezgőkör berezgése.
Tehát azokhoz a "komoly csodálkozásokhoz" nem is kell maga erősítő, nem az erősítő okozza ( csak 3db passzív elem ), gyakorlatilag semmi köze hozzá.
( csak pontosság kedvéért, mivel maga az erősítő kimeneti impedancia is induktív jellegű, így ez is növeli valamelyest az L tagot )
A csöves SE kimeneti impedanciájában sokszorosan/nagyságrendekkel nagyobb a rezisztív komponens --> a berezgés sokszorosan csillapítottabb.
Ezeknek a berezgéséknek semmi köze az erősítő "hangminőségéhez", a csöves magas kimeneti impedanciája, a mély tartományban történő meredek torzításemelkedés, kimeneti teljesítménnyel növekvő kimeneti impedancia/impedancia-torzulás viszont valós probléma...egyebek mellett...

Válasz küldése

Vissza: “DIY - csináld magad!”