Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Sztereó erősitők

Avatar
istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4642
Csatlakozott: 2007.10.21., vas. 17:39
Értékelés: 3112

Re: Sztereó erősitők

Hozzászólás Szerző: istvan01 »

cables írta:
2020.12.01., kedd 01:05
istvan01 írta: ↑28 nov. 2020 14:41

Akkor próbáld elképzelni egy kevéssel feljebb, szintén visszacsatolatlan, sem helyi, sem fokozat, sem átfogó, sem kimenőtrafó szekunderről, három fokozat mind EML DHT teljesítmény trióda, fokozatok között Lundahl IT trafó, tehát nem csatolókondis, monoblokk PP 50W végteljesítménnyel, kimenőtrafó Plitron, lábtól-lábig huzalozott, huzalok ezüst, foglalatok Yamamato teflon, csöves táp CLC a végcsővekhez, HEXFRED táp a bemeneti és meghajtó csövek táphoz, elkók mind blackgate kivéve DC fűtések elkóit, WBT terminálok.
Nálam ez zenél.
-----------------------------------------------
Ez a beírásod tömény hencegés és felsőbbrendűség mutogatás. Az alábbi magyarázkodásodról meg annyit, hogy szerintem csöves vagy épp hibrid erősítőt és bármi mást az audióban nem magyarázni kell, hanem rábízni a vásárlóra, hogy meghallgassa és eldöntse tetszik neki a hallott hang vagy sem.
Ebből is látszik, halvány fogalmad sincs a csövek lélektanáról ..
Hencegésből nálad itt, ezen fórumon ... saját topicot vásároltál hozzá. kábeleidtől meg szabadulnak a korábbi hájpolóid.

Avatar
Aszpirin
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 6124
Csatlakozott: 2018.04.06., pén. 21:30
Értékelés: 5179
Tartózkodási hely: Szár

Re: Sztereó erősitők

Hozzászólás Szerző: Aszpirin »

A személyeskedést kéretik abbahagyni.
  • All-in-one Hifi: NAD M33 → Audio Physic Classic 20
  • Fejes rendszer: Mac → RME ADI-2 DAC FS → Hifiman Arya Stealth
  • Házimozi: Oppo 203 | AppleTV 4K → Marantz SR6013 → LG OLED B7 | Dali Opticon HM szett + B.K.Electrinics DoubleGem

Online
Avatar
cables
Törzsgárda
Törzsgárda
Hozzászólások: 5085
Csatlakozott: 2012.07.04., szer. 13:21
Értékelés: 2057

Re: Sztereó erősitők

Hozzászólás Szerző: cables »

istvan01 írta: ↑28 nov. 2020 14:41

Akkor próbáld elképzelni egy kevéssel feljebb, szintén visszacsatolatlan, sem helyi, sem fokozat, sem átfogó, sem kimenőtrafó szekunderről, három fokozat mind EML DHT teljesítmény trióda, fokozatok között Lundahl IT trafó, tehát nem csatolókondis, monoblokk PP 50W végteljesítménnyel, kimenőtrafó Plitron, lábtól-lábig huzalozott, huzalok ezüst, foglalatok Yamamato teflon, csöves táp CLC a végcsővekhez, HEXFRED táp a bemeneti és meghajtó csövek táphoz, elkók mind blackgate kivéve DC fűtések elkóit, WBT terminálok.
Nálam ez zenél.
-----------------------------------------------
Ez a beírásod tömény hencegés és felsőbbrendűség mutogatás. Az alábbi magyarázkodásodról meg annyit, hogy szerintem csöves vagy épp hibrid erősítőt és bármi mást az audióban nem magyarázni kell, hanem rábízni a vásárlóra, hogy meghallgassa és eldöntse tetszik neki a hallott hang vagy sem.

Avatar
istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4642
Csatlakozott: 2007.10.21., vas. 17:39
Értékelés: 3112

Re: Sztereó erősitők

Hozzászólás Szerző: istvan01 »

cables írta:
2020.11.29., vas. 08:25
istvan01 írta:
2020.11.28., szomb. 14:41

Akkor próbáld elképzelni egy kevéssel feljebb, szintén visszacsatolatlan, sem helyi, sem fokozat, sem átfogó, sem kimenőtrafó szekunderről, három fokozat mind EML DHT teljesítmény trióda, fokozatok között Lundahl IT trafó, tehát nem csatolókondis, monoblokk PP 50W végteljesítménnyel, kimenőtrafó Plitron, lábtól-lábig huzalozott, huzalok ezüst, foglalatok Yamamato teflon, csöves táp CLC a végcsővekhez, HEXFRED táp a bemeneti és meghajtó csövek táphoz, elkók mind blackgate kivéve DC fűtések elkóit, WBT terminálok.
Nálam ez zenél.
Ez egy kicsit az én bátyám erősebb a te bátyádnál beírás... : (

Nem kell elvenni más örömét, főleg úgy, hogy nem is hallottad.
Rudolf, ha neked ez jött le? Sajnálom. Jobban ki kellett volna emelnem, a csöves világ is sokszínű, lehetőségek szélesek abban, hogy tudnak nagyon is kellemes hangzást produkálni a félvezetőkhöz képest is. Ebből az is következik, Tctronicnak sem biztos hogy, ez lesz az utolsó állomása csöves területen.

Volt egy ennél is hangsúlyosabb része mondandómnak, amit te minden bizonnyal egyáltalán nem érzékeltél. Süti Tamás hangsúlyosan NO-NFB kapcsolást épített csövekkel, még ha hibridben is. Süti és dys-cus között egy ideje folyik vita, de inkább ellentét a visszacsatolás szüksége vagy elhagyhatósága kapcsán csöves területen. Dys-cus ebben nagyon régóta merev állásponton van, neki a visszacsatolás képezi a tényleg nagyon szép mérési ábráit, szerinte csak jó mérésű áramkör adhat jó és szép hangot. Ezzel én nem értek egyet, nem vitázok dys-cus-sal, már csak azért sem, mert neki ez jövedelem szerző tevékenység, ezért merevebb ebben is. Az NFB hangzás módosító hatása becsapós tud lenni, az NFB nem mindig és mindenütt mindenható. Amikor elhagyjuk az NFB-t, akkor kevesebb az áramkör, kevesebb alkatrészen, kevesebb sajáthangú elemen át fut a jel. Ez is kompromisszum, egy elfogadható jó kompromisszum.

Nekem van ebben egy sarkalatos megállapításom. Tisztán félvezetővel nehezebb NFB nélkül építkezni, csövessel nem könnyebb, hanem csövesnél az NFB többet zavar a természetes hangzásban mint amit hoz a szép Bode és THD jellemzőivel. Van még egy következménye a csöves NO-NFB-nek, kényesek a csövekre, stabilabb munkaponti viselkedés szükséges, gyengébb alkatrészek, csövek hibái jobban előtűnnek, amit ugye az NFB eltakar.

De azért van aki félvezetővel is képes NFB nélkül építeni, Süti is ezt tette egyik fokozatánál az erősítőjében, habár a három szintű NFB-ből ő melyiket nem használta, nem tudom. Ott van még Tunerman, aki professzionálisan tud érdekes félvezetős kapcsolásokat szerkeszteni NFB nélkül.

Na, akkor ennyit az erősebb bátyáidról.

Avatar
sutemenyx
Őslakos
Őslakos
Hozzászólások: 4975
Csatlakozott: 2015.12.09., szer. 17:08
Értékelés: 2370
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Sztereó erősitők

Hozzászólás Szerző: sutemenyx »

“egyik fajtája a hibridnek. Ami úgy is tekinthető, hogy csöves előfokkal hajtott egyszerű (együtemű??) félvezetős erősítő”

Nem igazán. Ez nem olyasmi, mint mondjuk az Unison Research Unicoja, ahol van egy 12AX7-es 1x körüli erősítésű kvázi jelkondicionáló beépítve egy amúgy közönséges félvezetős végfok elé.

Itt ténylegesen feszültségerősítést csak a csöves SE erősítő csinàl, ráadásul szükség van annak teljesítményerősítésére is. Nem igazàn lehet betenni a félvezetős vég elé kisjelű csöveket, mert egészen más viszonyok alakulnak ki a kimeneten.
Szóval itt ez a primitiv félvezetős dolog valóban a kimenőtrafó helyettesítésére és lehetséges bizonyos paramétereinek feljavítására szolgál.

Majd lehet, hogy kérek külön topicot adminoktól és felteszek részleteket ezzel kapcsolatban.
Audiomeca J1 + Airtangent + Kiseki Blue NS
Fisher FM 200B
TJ100 Demo CD
DIY Net Router
DIY Audio PC
DIY TDA1541 S1 Dualmono DAC
DIY Phono
DIY Erősítő
DIY Kétutas Szélessávú hangsugárzó
DIY Kábelek

Online
Avatar
gyongyhalas
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 660
Csatlakozott: 2016.04.25., hétf. 15:01
Értékelés: 318
Tartózkodási hely: Gyöngyös

Re: Sztereó erősitők

Hozzászólás Szerző: gyongyhalas »

"Akkoriban 2 végfokom volt: Threshold 400A, Parasound A21. Az első három amit hozott 2 csöves volt, ha jól emlékszem, 1 volt ami nem. Deszka modellek mind. Nekem ugye pont a nem csöves tetszett a legjobban, de azért nem voltak eget verőek. Aztán január-február környékén hívott, hogy na ezt amit most készített muszáj meghallgatnom. Elhozta, bekötöttük. Kerekedett a szemem…. minden féle zenékkel járattuk, nem tudtam belekötni. Akkor eldöntöttem, nekem kell egy ilyen. A két végfokomat rongyá verte azonnal, de nem csak mintha, hanem úgy telibe."

Én ennek örülök....végre egy fórumtárs csinált egy jobb erősítőt !!! :smile53: :smile53:
Tudom tudom rendszer és rendszer között is más lehet a végeredmény ..de akkor is ...le a kalappal. :D

Avatar
istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4642
Csatlakozott: 2007.10.21., vas. 17:39
Értékelés: 3112

Re: Sztereó erősitők

Hozzászólás Szerző: istvan01 »

fülelek írta:
2020.11.28., szomb. 21:05
Süti Tamás erősítője hibrid és nem csöves, mert az erősítési folyamatban félvezető és elektroncső is komoly szerepet kap.
Léteznek szép számmal különféle hibrid erősítők, vagy az eleje csöves, vége félvezetős, vagy épp pont fordítva.
Mindegyik szólhat jól, meg kevésbé jól, nem az alapelven múlik, hanem főleg a kapcsolástechnikán, és persze a megvalósításon.
A lényeg, hogy aki hallgatja, az a hangjával legyen elégedett, ne a spéci alkatrész halmaz birtoklási tudatával :D
Én ezt nem is mertem felhozni, hogy süteményes erősítője nem tiszta csöves, egyik fajtája a hibridnek. Ami úgy is tekinthető, hogy csöves előfokkal hajtott egyszerű (együtemű??) félvezetős erősítő. A hibrid csövesek legtöbbje éppen fordított felállású szokott lenni, vagyis félvezetős eleje és csöves vége van. Ez inkább a nagy bumszli power csövekkel szokásos (lásd KR Audio Kronzillák), mert a nagy végcsövek meghajtás sokkal nagyobb művészet meghajtó csövekkel, mint teljesítmény szilíciummal.

Ha már így bele lovaltuk magunkat a csöves ingoványba, felhozok még egy elsőre elég furcsának tűnő nyűgöt, vagy inkább gyártói ajánlást. Teljesítmény csövekhez, azok közül is inkább a direktfűtésűekhez erősen javasolt a raktáron, polcon tartott nem használt és NOS csövekre is az hogy egy-két évente adjunk neki egy-két órás üzemi fűtést és anódáramot a saját munka pontja környékén. Igazából én ennek nem tudom és nem értem a pontos okát. Valamiféle katód "porosodás", lerakódás lehet a jelenség mögött, csőben vákuum után is maradt valamiből. Ezzel az időszakos izzítással, katód árammal katód lerázza magáról azt a valamit. Aztán lehet nem is ez a pontos háttere ennek.

Na akkor még egy nyűg, ami viszont könnyen teljesíthető, csak oda figyelést kíván. Szintén a nagy csöveket polcon tároláskor javasolt függőleges helyzetben tárolni, megint csak a direkt fűtésűek katód-fűtőszálának tartós oldal irányú kihajlás deformáció esélyének csökkentése érdekében. Ezzel a kihajlással a katódot általában körbe vevő rácshoz-anódhoz egyik irányban közelebb kerül, ha rácszárlat nem is következik emiatt, aszimmetrikussá válik belül a cső, ezzel változhatnak a paraméterei.

Online
Avatar
cables
Törzsgárda
Törzsgárda
Hozzászólások: 5085
Csatlakozott: 2012.07.04., szer. 13:21
Értékelés: 2057

Re: Sztereó erősitők

Hozzászólás Szerző: cables »

istvan01 írta:
2020.11.28., szomb. 14:41

Akkor próbáld elképzelni egy kevéssel feljebb, szintén visszacsatolatlan, sem helyi, sem fokozat, sem átfogó, sem kimenőtrafó szekunderről, három fokozat mind EML DHT teljesítmény trióda, fokozatok között Lundahl IT trafó, tehát nem csatolókondis, monoblokk PP 50W végteljesítménnyel, kimenőtrafó Plitron, lábtól-lábig huzalozott, huzalok ezüst, foglalatok Yamamato teflon, csöves táp CLC a végcsővekhez, HEXFRED táp a bemeneti és meghajtó csövek táphoz, elkók mind blackgate kivéve DC fűtések elkóit, WBT terminálok.
Nálam ez zenél.
Ez egy kicsit az én bátyám erősebb a te bátyádnál beírás... : (

Nem kell elvenni más örömét, főleg úgy, hogy nem is hallottad.

Online
Avatar
cables
Törzsgárda
Törzsgárda
Hozzászólások: 5085
Csatlakozott: 2012.07.04., szer. 13:21
Értékelés: 2057

Re: Sztereó erősitők

Hozzászólás Szerző: cables »

istvan01 írta:
2020.11.28., szomb. 19:11

Kábelekkel nem lehet nagyon fejbe b@sni a rendszert, csövek viszont ennél sokkal nagyobb odafigyelést várnak el. Sok-sok tényező van amit figyelembe kell venni csöveknél.
Szerintem lehet. Pl. rossz hálózati kábelekkel. Azzal viszont nagyon egyetértek, hogy a csőcsere ingoványos terület.

Avatar
fülelek
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 6944
Csatlakozott: 2005.08.08., hétf. 20:44
Értékelés: 4677
Tartózkodási hely: Csobánka

Re: Sztereó erősitők

Hozzászólás Szerző: fülelek »

Süti Tamás erősítője hibrid és nem csöves, mert az erősítési folyamatban félvezető és elektroncső is komoly szerepet kap.
Léteznek szép számmal különféle hibrid erősítők, vagy az eleje csöves, vége félvezetős, vagy épp pont fordítva.
Mindegyik szólhat jól, meg kevésbé jól, nem az alapelven múlik, hanem főleg a kapcsolástechnikán, és persze a megvalósításon.
A lényeg, hogy aki hallgatja, az a hangjával legyen elégedett, ne a spéci alkatrész halmaz birtoklási tudatával :D

Avatar
Tctronic
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2523
Csatlakozott: 2014.06.26., csüt. 12:00
Értékelés: 2323
Tartózkodási hely: Kistarcsa

Re: Sztereó erősitők

Hozzászólás Szerző: Tctronic »

istvan01 írta:
2020.11.28., szomb. 19:11

Az előbbi posztomat kiegészítem csövezés pár nyűgjével....
Valóban nagyon nem vagyok járatos a csöves világban, nem azért mert nem hallottam jó-pár csöves erősítőt itt-ott az évek folyamán, hanem azért mert eddig még egyik sem fogott meg igazán. Ebben az erősítőbe se azért szerettem bele, mert csöves, hanem mert a hangja nagyon jól egyesíti a csöves és félvezetősök előnyeit szerintem. A fülemnek nagyon kedves. A prototípus hangzása annyira megfogott, hogy a sok cső közül amit kaptam tesztelésre (úgy hogy nem tudtam) mit ad Isten az tetszett a legjobban ami a prototípusban volt (Mullard GZ34) Az előfok csőnek is volt pl Gold Brand Sylvania 5687 ami elvileg jobb de nekem a GE ami benne van jobban tetszett pl. Hasonlóan a végfok csöveknél. Egyszer végigpróbáltam a csöveket kíváncsiságból, de nem tervezem cserélgetni őket. Nekem ez így jó ahogy van. Nyilván másnak lehet más cső lenne a jobb.
Csak azt tudom mondani, hogy folyamatosan megy, és csak vigyorgok. Hétköznap volt, hogy 8-ra értem haza, de még bekapcsoltam.
"A szépség nem maguknak a dolgoknak a tulajdonsága, hanem pusztán az azokat szemlélő elmében keletkezik."

Avatar
sutemenyx
Őslakos
Őslakos
Hozzászólások: 4975
Csatlakozott: 2015.12.09., szer. 17:08
Értékelés: 2370
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Sztereó erősitők

Hozzászólás Szerző: sutemenyx »

Egészen más a helyzet egy trafós PP erősítőben, és egészen más a helyzet egy nyugalmi áram változásra nem asszimetrizálódó áramkör esetén. Egy Single Ended erősítőt nem érdekli, ha csökken az anódáram, kevesebb lesz a kivehető teljesítmény, és csökken az erősítés, aztán kész. A munkaponti áramot semmi értelme utánállítani, mert a cső attól már nem lesz jobb, a katódja ugyanugy kezd elpárologni, és ugyanugy csökken a dinamikája. Ha felhúzod a nyugalmi áramát az elvi üzemi szintre, akkor csak az történik, hogy elkezded méggyorsabban megölni.
Másrészt neked a csövek 80-100%-on vannak járatva gondolom. Ebben az SE-ben ez 20-50%, a várható élettartam jóval több. Ráadásul a csövek rendkívül szűk tartományban vezérlődnek, a torzítás nagyon alacsony.
Audiomeca J1 + Airtangent + Kiseki Blue NS
Fisher FM 200B
TJ100 Demo CD
DIY Net Router
DIY Audio PC
DIY TDA1541 S1 Dualmono DAC
DIY Phono
DIY Erősítő
DIY Kétutas Szélessávú hangsugárzó
DIY Kábelek

Avatar
istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4642
Csatlakozott: 2007.10.21., vas. 17:39
Értékelés: 3112

Re: Sztereó erősitők

Hozzászólás Szerző: istvan01 »

Tctronic írta:
2020.11.28., szomb. 13:29
Hú. Hol is kezdjem.
-------------
Az előbbi posztomat kiegészítem csövezés pár nyűgjével:

Talán már neked is feltűnt, hogy kezdő és haladó csöves tulajdonosok elég gyakran kibővítik a rendszer hangolásuk eszközeit erősítőjük csöveinek a cserélgetéseivel. Ez azért is csábító számukra, mert majdnem annyira egyszerűnek tűnik, mint a kábelek cserélgetése. A kábelek is tudnak nagyon másképpen szólni és a csövek is. De a kábel cserélgetésnél a csőcserélgetés jóval ingoványosabb terület. Kábelekkel nem lehet nagyon fejbe b@sni a rendszert, csövek viszont ennél sokkal nagyobb odafigyelést várnak el. Sok-sok tényező van amit figyelembe kell venni csöveknél.

Első és magától értendő tulajdonság, láb kiosztás kompatibilitása.
Következő, típus azonos jelölés, ami várhatóan felveszi a közel azonos munkapontot. A kompatibilisan megfelelőnek mondott eltérő típus jelölés sem garancia a teljes azonosságra.

A közel azonos munkapont egyáltalán nem garantált azonos gyártó, azonos típusainál sem egy cserénél után állítás nélkül. Még az is előfordulhat, hogy gyártási évek, szériák sem teljesen azonosan állnak be egy adott áramkörben. Nem véletlen, amikor én párba-válogatott csöveket rendeltem, akkor gyártási számuk egymás melletti, vagy csak egész kevéssel tért el egymástól. Gyártási szám? A nagy-szériás, tömeg-gyártott csöveket nem jelölnek egyedi gyártási számmal, ezt csak kézigyártású kissorozatúaknál jelölik csövön belüli számokkal.
Tovább variációja csereberék technikai oldalán, hogy a csövek élettartamuk során szép lassan elmásznak paramétereikben, még a párban indultak egymástól is. Tehát egy párezer órás cső mellé, helyett berakni egy teljesen azonos nullaórás vadi újat, az sem fog teljesen egyformán beállni, működni.

Ez eddig mind technikai szempont volt. Ezután lehet számítani az azonosnak gondolt csövek hangzás változatosságára.

Üdv még egyszer, ebben a csöves és olykor ingoványos világban.

/Ennek tükrében is csodálkozok sutemenyx szaktárs hirtelen felém javasolt cső és egyéb oldalú cserebere javaslatán, nem tudva, mi nálam a felépítés, összefüggés, hangzás, ami 15éve zenél kiválóan. A csöveim túl vannak a 10ezer üzemórán./

Avatar
avl2
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4707
Csatlakozott: 2007.08.23., csüt. 14:50
Értékelés: 1623

Re: Sztereó erősitők

Hozzászólás Szerző: avl2 »

Tctronic írta:
2020.11.28., szomb. 13:29
...Elhozta, bekötöttük. Kerekedett a szemem…. 5 perc után tudtam ilyen kell nekem. Egyeztettünk, osztott szorzott, majd belevágtunk. ...Kb egy bő fél év után állt össze a remekmű.

...Maradjunk annyiba én még nem hallottam jobbat....
gratula a keszitönek, nem semmi !
Neked meg sok jo zenehallgatast a cuccal !

Avatar
sutemenyx
Őslakos
Őslakos
Hozzászólások: 4975
Csatlakozott: 2015.12.09., szer. 17:08
Értékelés: 2370
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Sztereó erősitők

Hozzászólás Szerző: sutemenyx »

istvan01 írta:
2020.11.28., szomb. 14:59
sutemenyx írta:
2020.11.28., szomb. 14:47
Biztosan jó, és nem is akarok belemenni nagyon, mert ez nem a diy topic, de ki kéne dobnod a stabilizált tápot és a dc fűtést, megaztán az EML-nél akad jobb hangú cső.
Azt miből vezetted le, hogy stabilizált az anód táp táp? egyik sem az. DC fűtés egyértelmű a bemenetnél és meghajtónál, a végcső AC fűtésű, ez mind letesztelt. Te mennyi EML csövest hallottál? És olyat, amiben mindhárom fokozat teljesítmény DHT trióda?
Amikor dys-cus erre járt hallgatni, hümmögött hogy biz ez is jó, annak ellenére hogy ő mindent visszacsatol ahova csak lehet. Másik végén fogja meg a csöves elvet, pláne nem épít manapság direktfűtésűt, amivel eleinte nem boldogult.
Valóban az csak dióda, valamiért fetnek gondoltam.
Mindenesetre a további gondolotaimat megtartom. Azert majd egyszer probalj ki egy usa jan grafittömb anódos csövet is.
Audiomeca J1 + Airtangent + Kiseki Blue NS
Fisher FM 200B
TJ100 Demo CD
DIY Net Router
DIY Audio PC
DIY TDA1541 S1 Dualmono DAC
DIY Phono
DIY Erősítő
DIY Kétutas Szélessávú hangsugárzó
DIY Kábelek

Avatar
istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4642
Csatlakozott: 2007.10.21., vas. 17:39
Értékelés: 3112

Re: Sztereó erősitők

Hozzászólás Szerző: istvan01 »

sutemenyx írta:
2020.11.28., szomb. 14:47
Biztosan jó, és nem is akarok belemenni nagyon, mert ez nem a diy topic, de ki kéne dobnod a stabilizált tápot és a dc fűtést, megaztán az EML-nél akad jobb hangú cső.
Azt miből vezetted le, hogy stabilizált az anód táp táp? egyik sem az. DC fűtés egyértelmű a bemenetnél és meghajtónál, a végcső AC fűtésű, ez mind letesztelt. Te mennyi EML csövest hallottál? És olyat, amiben mindhárom fokozat teljesítmény DHT trióda?
Amikor dys-cus erre járt hallgatni, hümmögött hogy biz ez is jó, annak ellenére hogy ő mindent visszacsatol ahova csak lehet. Másik végén fogja meg a csöves elvet, pláne nem épít manapság direktfűtésűt, amivel eleinte nem boldogult.

Avatar
sutemenyx
Őslakos
Őslakos
Hozzászólások: 4975
Csatlakozott: 2015.12.09., szer. 17:08
Értékelés: 2370
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Sztereó erősitők

Hozzászólás Szerző: sutemenyx »

istvan01 írta:
2020.11.28., szomb. 14:41
Tctronic írta:
2020.11.28., szomb. 13:29
Hú. Hol is kezdjem. Van úgy, hogy az emberrel olyan dolgok történnek, amiket nem tud magában tartani, meg kell, hogy ossza, el kell hogy mondja örömében, és információ gyanánt hasonszőrű testvéreinek itt a bolyban..
...........
Üdv a csöves világban .. :)
Akkor próbáld elképzelni egy kevéssel feljebb, szintén visszacsatolatlan, sem helyi, sem fokozat, sem átfogó, sem kimenőtrafó szekunderről, három fokozat mind EML DHT teljesítmény trióda, fokozatok között Lundahl IT trafó, tehát nem csatolókondis, monoblokk PP 50W végteljesítménnyel, kimenőtrafó Plitron, lábtól-lábig huzalozott, huzalok ezüst, foglalatok Yamamato teflon, csöves táp CLC a végcsővekhez, HEXFRED táp a bemeneti és meghajtó csövek táphoz, elkók mind blackgate kivéve DC fűtések elkóit, WBT terminálok.
Nálam ez zenél.
Biztosan jó, és nem is akarok belemenni nagyon, mert ez nem a diy topic, de ki kéne dobnod a stabilizált tápot és a dc fűtést, megaztán az EML-nél akad jobb hangú cső.
Audiomeca J1 + Airtangent + Kiseki Blue NS
Fisher FM 200B
TJ100 Demo CD
DIY Net Router
DIY Audio PC
DIY TDA1541 S1 Dualmono DAC
DIY Phono
DIY Erősítő
DIY Kétutas Szélessávú hangsugárzó
DIY Kábelek

Avatar
istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4642
Csatlakozott: 2007.10.21., vas. 17:39
Értékelés: 3112

Re: Sztereó erősitők

Hozzászólás Szerző: istvan01 »

Tctronic írta:
2020.11.28., szomb. 13:29
Hú. Hol is kezdjem. Van úgy, hogy az emberrel olyan dolgok történnek, amiket nem tud magában tartani, meg kell, hogy ossza, el kell hogy mondja örömében, és információ gyanánt hasonszőrű testvéreinek itt a bolyban..
...........
Üdv a csöves világban .. :)
Akkor próbáld elképzelni egy kevéssel feljebb, szintén visszacsatolatlan, sem helyi, sem fokozat, sem átfogó, sem kimenőtrafó szekunderről, három fokozat mind EML DHT teljesítmény trióda, fokozatok között Lundahl IT trafó, tehát nem csatolókondis, monoblokk PP 50W végteljesítménnyel, kimenőtrafó Plitron, lábtól-lábig huzalozott, huzalok ezüst, foglalatok Yamamato teflon, csöves táp CLC a végcsővekhez, HEXFRED táp a bemeneti és meghajtó csövek táphoz, elkók mind blackgate kivéve DC fűtések elkóit, WBT terminálok.
Nálam ez zenél.
Csatolmányok
DSCF1004c.jpg
DSCF1004c.jpg (545.87 KiB) Megtekintve 2556 alkalommal

Avatar
Tctronic
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2523
Csatlakozott: 2014.06.26., csüt. 12:00
Értékelés: 2323
Tartózkodási hely: Kistarcsa

Re: Sztereó erősitők

Hozzászólás Szerző: Tctronic »

Hú. Hol is kezdjem. Van úgy, hogy az emberrel olyan dolgok történnek, amiket nem tud magában tartani, meg kell, hogy ossza, el kell hogy mondja örömében, és információ gyanánt hasonszőrű testvéreinek itt a bolyban..
Szóval a történet kb egy éve ilyenkor kezdődött, és nemrégen fejeződött be. A lényeg Sutemenyx (Sz Tamás) fórumtársunkkal a véletlen folytán találkoztam itt a fórumon, majd mikor nálam járt mondta mi lenne ha hozna 3, általa készített végfokot meghallgatásra, kicsit tesztelésre. Tudni kell hogy én csöves világot kerültem, a zenei ízlésemnek jobban kedveznek a félvezetősök. (gondoltam) Akkoriban 2 végfokom volt: Threshold 400A, Parasound A21. Az első három amit hozott 2 csöves volt, ha jól emlékszem, 1 volt ami nem. Deszka modellek mind. Nekem ugye pont a nem csöves tetszett a legjobban, de azért nem voltak eget verőek. Aztán január-február környékén hívott, hogy na ezt amit most készített muszáj meghallgatnom. Elhozta, bekötöttük. Kerekedett a szemem…. minden féle zenékkel járattuk, nem tudtam belekötni. Akkor eldöntöttem, nekem kell egy ilyen. A két végfokomat rongyá verte azonnal, de nem csak mintha, hanem úgy telibe. Mint kiderült, egy elég speciális visszacsatolás mentes hibrid erősítő, nagyon nem értek hozzá, de azt tudom, hogy 20 év alatt még nem hallottam ilyen hangot. Dinamikus, mélyben feszes, magasai gyönyörűek, zenei, sima, semmi zavaró nem volt benne hihetetlen jó volt hallgatni. Nem akarom magam elragadtatni, de 20 év hifizés alatt sikerült sok mindent megfülelnem, sok helyen, de ilyet még nem. 5 perc után tudtam ilyen kell nekem. Egyeztettünk, osztott szorzott, majd belevágtunk. Eladtam a két végfokomat. Amit nekem készített az felhasznált anyagok tekintetében tér el prototípustól. Ebbe már pár jobb dolog is belekerült, de még van benne mindig tartalék. (Pl. Nem Black Gate kondis) Sajnos a vírus helyzet miatt az alkatrészek beszerzése nagyon nehezen ment. Szerencsére Tamás nem engedett a a minőségből, amikor rákérdeztem ez-vagy az feltétlenül kell-e, nem lehetne mással helyettesíteni? De mondta, hogy nem. Az idő előre haladtával és az elköltött pénzzel folyamatosan lettem türelmetlenebb és feszültebb én is. Kb egy bő fél év után állt össze a remekmű. Ez:
IMG_1607.JPG
IMG_1607.JPG (2.22 MiB) Megtekintve 2622 alkalommal
A kivitelezés példa értékű. A hangja? Hm. Maradjunk annyiba én még nem hallottam jobbat. (De azóta mint kiderült más se!) HIGH-END! Bátran össze merem hallgatni bármilyen végfokkal, de ami inkább a lényeg imádom. Nem akarom, hogy túlzanak tűnjek, de nem tudok másképpen fogalmazni ne haragudjatok. A műszaki dolgokat Tamás leírta, de nekem szinte lényegtelenek, de tudom több mindenkit érdekelhet majd azt íz leírom részletesen. Az előfok cső: 5687, egyenirányító csövek lehetnek sokfélék minden nem írom le, jelenleg GZ34 van benne nekem ez tetszik a legjobban (A fotón még Jan-Cahg 5R4WGA van) Végfok csövek: (kapcsolóval kiválaszthatóak) A2293 (Nekem ez tetszett a legjobban, ez van az enyémben) de lehet: 6528,6336,5998,A6S7G,A2293.

Egy-két kép építés közben:
IMG_1578.JPG
IMG_1578.JPG (3.09 MiB) Megtekintve 2622 alkalommal
IMG_1572.JPG
IMG_1572.JPG (2.3 MiB) Megtekintve 2622 alkalommal
IMG_1399.JPG
IMG_1399.JPG (1.64 MiB) Megtekintve 2622 alkalommal
A lényeg a csövek kiválasztásával nagyon szépen eltolódik a karaktere a „csöves –félvezetős beütéssel” a „félvezetős-csöves beütéssel”- ig De ez már tényleg ízlés kérdése.. Szerencsére Tamás volt olyan kedves, hogy egy szatyor (ritka és jó) csövet is adott tesztelésre.
Szóval örülök, és boldog vagyok hogy kész lett és hogy ilyen jó lett. Drága volt, de megérte minden fillérét. Köszi Tamás még egyszer!


Műszaki Adatok:

"Ez egy full dualmono rendszerű 2x15W / 8Ohm vagy 2x30W / 4ohm körüli teljesítményű erősítő, ami egy:
- alapvetően Single Ended triódás erősítő annak szokványos, de maximalista kiépítésével úgymint csöves egyenirányítás, CLCLC szűrés, földre kötött katódú előfok és földre kötött katódú végfokcsövek.
- viszont kimenő trafó helyett egy minimalista tranzisztoros vég illeszti az impedanciát a hangszóróra.
- az átvitele így 4-5Hz-től többszáz kilohertzig terjed, a damping factor pedig az SE erősítők 3-5-ös értékétől eltérően itt 100körül alakul.
- NoNFB rendszerű, azaz nincsen visszacsatolás az erősítőben, ennek ellenére a torzítása 0.1-0.2% körüli.
- 8ohmon kb 2W-ig, azaz félhangerőig A-osztályban dolgozik a félvezetős vég is.
- A segédtápok és 1bekötés kivételével az erősítőben mindenhol sajátlábas, ponttol pontig forrasztás van az anyagváltások minimalizálása végett.
- Csakis elsősorban hangra és minőségre válogatott alkatrészek kerültek bele. Miflex rézfóliás csatolók, ROE elkók, Allen Bradley ellenállások, VanDenHul ezüstözött vezetékezés, NOS USA/Japán félvezetők, Pávó Ferenc által kimenő minőségű vasra tekert táptrafók, Hammond fojtók, ezüstözött usa vagy angol csőfoglalatok, ezüstözött biztositekfoglalat, Ag-Pd érintkezőjű relék és WBT/Furutech/CMC csatlakozók.
- a vezetékes hárnasfonatolt, ahol szukseg van a nagyobb vezetőkeresztemtszetre
- vízzelvágott, szinterezettek a fedőlemezek"
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára tonee73 2020.11.28., szomb. 14:20-kor.
Ok: személyes adat kiírása
"A szépség nem maguknak a dolgoknak a tulajdonsága, hanem pusztán az azokat szemlélő elmében keletkezik."

Avatar
tonee73
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 12089
Csatlakozott: 2008.12.12., pén. 11:49
Értékelés: 5728
Tartózkodási hely: SO15 0SB

Re: Burson V6 Vivid Single diszkrét op-amp párban, dual adapterrel

Hozzászólás Szerző: tonee73 »

freongee írta:
2020.11.16., hétf. 00:29
Kicsit off, de itthon kihez érdemes/szabad elvinni egy Marantz PM7001KI-t OP amp cserére?
Az sem baj ha Budapest/Pest megye. :)
Nem kicsit, úgyhogy átraktam a helyére.
Jó zenék --> Marantz CD16 --> Etalon Suprampli --> Chario Constellation Delphinus mkII

Ha meghalsz, te nem tudod, hogy halott vagy, csak a többieknek nehéz.Ugyanez a helyzet akkor is, ha hülye vagy.

Avatar
freongee
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 214
Csatlakozott: 2018.09.29., szomb. 16:53
Értékelés: 33

Re: Burson V6 Vivid Single diszkrét op-amp párban, dual adapterrel

Hozzászólás Szerző: freongee »

Kicsit off, de itthon kihez érdemes/szabad elvinni egy Marantz PM7001KI-t OP amp cserére?
Az sem baj ha Budapest/Pest megye. :)

Avatar
kupecke
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1362
Csatlakozott: 2016.08.26., pén. 19:38
Értékelés: 1275

Re: Sztereó erősitők

Hozzászólás Szerző: kupecke »

Mivel nálam is ippen ilyen adja a kakanyót, nem mertem előre beleszólni (elfogultság okán), de hidd el, ha nem kap el a gépszíj sokáig és sok örömet is tud okozni ;)

Online
Avatar
juliush
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2665
Csatlakozott: 2009.04.29., szer. 14:46
Értékelés: 3343

Re: Sztereó erősitők

Hozzászólás Szerző: juliush »

macdroog írta:
2020.11.15., vas. 16:52
Koszonom a tippet, meghallgattam elhoztam aranylag egyben van, egy atnezesre azert elviszem egy muszereszhez. Kivulrol sincs komolyabb problema, nem recseg-ropog egyik potmetere sem. A helyszinen jobb minosegu hangfalakon hallgattam, mint ami nekem jelenleg van, de ugy tunik nalam sem kell szegyenkeznie, jonnek a melyek rendesen.
Nagyon örülök, hogy hasznosnak bizonyult a tanácsom! :D
Remélem, sok szép zenével eltöltött órád lesz vele!
Gyula 
Hanghordozó -> Kütyük -> Zene
 

macdroog
Isten Hozott! :)
Isten Hozott! :)
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2020.11.04., szer. 15:48
Értékelés: 1
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Sztereó erősitők

Hozzászólás Szerző: macdroog »

juliush írta:
2020.11.05., csüt. 15:16
macdroog írta:
2020.11.05., csüt. 12:41
Sziasztok,
Tanacsot szeretnek kerni, kezdo hi-fi rendszert szeretnek epiteni es jelenleg az erosito mint kozponti egyseg beszerzesen torom a fejem....
macdroog
Amennyire fel tudom idézni, életem egyik legkellemesebb zenei emlékeivel teli időszaka az alábbi erősítő kortárs rokondarabjával eltöltött idő volt (nyilván a jelent leszámítva :D ), egy pár Mission 753-at hajtva. Ha most kellene limitált büdzséből összeraknom magamnak egy rendszert, jó eséllyel ilyesmi köré építeném! Az ára a kereteden belül bőven, még arra is marad, hogy átnézesd, ha szükséges, a kondicserét is megejtheted, sőt a forrás oldalon is picit mélyebben a zsebedbe nyúlhatsz.
https://www.jofogas.hu/pest/Harman_kard ... 069075.htm
Sok sikert a vadászathoz!
Koszonom a tippet, meghallgattam elhoztam aranylag egyben van, egy atnezesre azert elviszem egy muszereszhez. Kivulrol sincs komolyabb problema, nem recseg-ropog egyik potmetere sem. A helyszinen jobb minosegu hangfalakon hallgattam, mint ami nekem jelenleg van, de ugy tunik nalam sem kell szegyenkeznie, jonnek a melyek rendesen.

Avatar
sutemenyx
Őslakos
Őslakos
Hozzászólások: 4975
Csatlakozott: 2015.12.09., szer. 17:08
Értékelés: 2370
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Sztereó erősitők

Hozzászólás Szerző: sutemenyx »

avl2 írta:
2020.11.12., csüt. 19:07
sutemenyx írta:
2020.11.12., csüt. 19:02
avl2 írta:
2020.11.12., csüt. 18:48
...amig van 3 müködö jo erösitöm, nincs nagy kesztetes megjavittatni. illetve: pupos kondi miatt erdemes (pl. mert kifolyhat, es nagyobb bajt tehet) ?
Igen, azt erdemes mindenkepp.
ugy érted minel hamarabb megjavíttatni érdemes ? nehany éve már el van téve
Ha kifolyt de megszaradt es szaraz helyen van, akkor mindegy. De ha valamelyik nem, akkor nem erdemes halogatni. Kitudja mit muvel a forrasztasokkal/foliaval/alkatreszekkel a kifolyt elektrolit.
Audiomeca J1 + Airtangent + Kiseki Blue NS
Fisher FM 200B
TJ100 Demo CD
DIY Net Router
DIY Audio PC
DIY TDA1541 S1 Dualmono DAC
DIY Phono
DIY Erősítő
DIY Kétutas Szélessávú hangsugárzó
DIY Kábelek

Válasz küldése

Vissza: “Hifi”