Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

ATC hangsugárzók

Online
Avatar
Vinkler
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Hozzászólások: 12628
Csatlakozott: 2011.02.13., vas. 23:02
Értékelés: 7304
Tartózkodási hely: Szentendre

Re: ATC hangsugárzók

Hozzászólás Szerző: Vinkler »

Szerintem sincs olyan, hogy sok mély... :D
3FF3198D-98B8-4A83-9249-73899D09839F.jpeg
3FF3198D-98B8-4A83-9249-73899D09839F.jpeg (131.56 KiB) Megtekintve 2525 alkalommal
DCD44062-863D-4124-9380-06DD1262C800.jpeg
DCD44062-863D-4124-9380-06DD1262C800.jpeg (116.19 KiB) Megtekintve 2525 alkalommal
Apple / Linn / Parasound / Diy Active ATC
Gyertyára sem vet rossz fényt az, hogy fogyton fogy, amíg világít. / Fodor Ákos

Avatar
Robici
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1332
Csatlakozott: 2007.07.24., kedd 08:16
Értékelés: 1137
Kapcsolat:

Re: ATC hangsugárzók

Hozzászólás Szerző: Robici »

asebestyen írta:
2020.11.23., hétf. 00:21
Valamit szerintem félreértettél vagy rosszul fejeztem ki magam. Vagy direkt forgatod ki a mondanivalóm, de nem ilyennek gondolnálak, tehát inkább az első lesz. Az én célom mindössze egy hangsugárzó viselkedésének más irányú megvilágítása, másik (hifin kívüli) perspektívába helyezése volt. Nem hinném, hogy az ATC a hifi piac letarolását tervezné az SCM19-cel. :) Ha ez lenne a célja, egész máshogy csinálná. Tudom, tudom, de a consumer hifi menüpont alatt van... :D
Az lehet hogy félreértettelek de ami azt illeti szerintem már túl is lett tárgyalva a téma. :-)

Online
Avatar
asebestyen
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 5855
Csatlakozott: 2017.11.26., vas. 10:59
Értékelés: 7188
Tartózkodási hely: Bokod

Re: ATC hangsugárzók

Hozzászólás Szerző: asebestyen »

Robici írta:
2020.11.22., vas. 21:41
asebestyen írta:
2020.11.22., vas. 09:13
Szóval, még 1x, ez nem HiFi hangsugárzó. Úgy ézem ezt nagyon fontos tisztázni már az elején.
Ebben nem velem van vitád hanem az ATC-vel. Ami az ATC szerint hifi az nem hifi ami meg az ATC szerint nem hifi az hifi.
asebestyen írta:
2020.11.22., vas. 09:13
Mérések: hiányoltam, hogy a ~700z körüli rezonancia okát megkeresse az úriember, ha már...
Nem fejlesztő ő hogy a hibák okát keresse más termékében. Szerintem az egész mérésben inkább az az ingatag hogy egy jópár éves ki tudja milyen előéletű cuccot tesztelt. De hát abból kell főzni amit küldenek neki.
asebestyen írta:
2020.11.22., vas. 09:13
Hogy egy fokkal érhetőbb legyek, miért is használják az ilyen és ehhez hasonló társait a stúdiókban mixing feladatokra és miért nem a nagy mastering monitorokat használják erre is, hisz azok lefedik a teljes emberek által feldolgozható hangrekvenciás tartományt.
Hogy könnyűzenében mit használnak arról nem tudok nyilatkozni de anno én csomó nagyobb és híresebb komolyzenei stúdiónál rákerestem miket használnak (ASR-en is van erről egy thread). Nemhogy SCM19-et vagy 20-at nem használnak egyáltalán, de ATC-t is alig.
Egy magyar hangmérnökkel leveleztem régebben, ő az SCM25-re mondta hogy az munkára alkalmas de otthoni zenehallgatásra nem. Egyébként a dinamikában szubjektíven legalábbis egyetértek, az ATC volt az egyik olyan hangfal amitől a legnagyobb torzítatlan dinamikatartományt hallottam a kutakodásaim során a hitspace-ben (a másik a Neumann KH310 volt amit amúgy most teszteltek az ASR-en és az egész jó eredményeket produkált).
asebestyen írta:
2020.11.22., vas. 09:13
Vigyázat, pusztító dinamika van, ami az átlag hifistát sokkol(hat)ja. Megszokást igényel, nem viccelek.
Koncerttermi dinamika otthoni megszólaltatásához vagy süket szomszédok (és családtagok) kellenek vagy tanyán lévő zenehallgató szoba jó messze a lakott területtől. :-) Egyik sem jellemző az átlag hifisták körében.
Valamit szerintem félreértettél vagy rosszul fejeztem ki magam. Vagy direkt forgatod ki a mondanivalóm, de nem ilyennek gondolnálak, tehát inkább az első lesz. Az én célom mindössze egy hangsugárzó viselkedésének más irányú megvilágítása, másik (hifin kívüli) perspektívába helyezése volt. Nem hinném, hogy az ATC a hifi piac letarolását tervezné az SCM19-cel. :) Ha ez lenne a célja, egész máshogy csinálná. Tudom, tudom, de a consumer hifi menüpont alatt van... :D
Alces 6 | Mac Mini M1 | Audio-gd Reference 10.32 | Genelec 1031APM aktív monitorok | DIY Oyaide kábelezés



 

Online
Avatar
Vinkler
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Hozzászólások: 12628
Csatlakozott: 2011.02.13., vas. 23:02
Értékelés: 7304
Tartózkodási hely: Szentendre

Re: ATC hangsugárzók

Hozzászólás Szerző: Vinkler »

Robici írta:
2020.11.22., vas. 21:41
Hogy könnyűzenében mit használnak arról nem tudok nyilatkozni de anno én csomó nagyobb és híresebb komolyzenei stúdiónál rákerestem miket használnak (ASR-en is van erről egy thread). Nemhogy SCM19-et vagy 20-at nem használnak egyáltalán, de ATC-t is alig.
Robici írta:
2020.06.06., szomb. 10:28
Én szívesen meghallgatnám csak momentán nincs itthon jóféle stúdiómonitorom hozzá. Csak egy 10 ezer forintos Genius számítógépes hangfalam meg egy fejhallgatóm amibe még a számítógép ventillátorának zaja is beszűrődik. :-(
Lehet nekik sem volt jóféle stúdio monitoruk... :smile29:
Apple / Linn / Parasound / Diy Active ATC
Gyertyára sem vet rossz fényt az, hogy fogyton fogy, amíg világít. / Fodor Ákos

Avatar
Robici
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1332
Csatlakozott: 2007.07.24., kedd 08:16
Értékelés: 1137
Kapcsolat:

Re: ATC hangsugárzók

Hozzászólás Szerző: Robici »

asebestyen írta:
2020.11.22., vas. 09:13
Szóval, még 1x, ez nem HiFi hangsugárzó. Úgy ézem ezt nagyon fontos tisztázni már az elején.
Ebben nem velem van vitád hanem az ATC-vel. Ami az ATC szerint hifi az nem hifi ami meg az ATC szerint nem hifi az hifi.
asebestyen írta:
2020.11.22., vas. 09:13
Mérések: hiányoltam, hogy a ~700z körüli rezonancia okát megkeresse az úriember, ha már...
Nem fejlesztő ő hogy a hibák okát keresse más termékében. Szerintem az egész mérésben inkább az az ingatag hogy egy jópár éves ki tudja milyen előéletű cuccot tesztelt. De hát abból kell főzni amit küldenek neki.
asebestyen írta:
2020.11.22., vas. 09:13
Hogy egy fokkal érhetőbb legyek, miért is használják az ilyen és ehhez hasonló társait a stúdiókban mixing feladatokra és miért nem a nagy mastering monitorokat használják erre is, hisz azok lefedik a teljes emberek által feldolgozható hangrekvenciás tartományt.
Hogy könnyűzenében mit használnak arról nem tudok nyilatkozni de anno én csomó nagyobb és híresebb komolyzenei stúdiónál rákerestem miket használnak (ASR-en is van erről egy thread). Nemhogy SCM19-et vagy 20-at nem használnak egyáltalán, de ATC-t is alig.
Egy magyar hangmérnökkel leveleztem régebben, ő az SCM25-re mondta hogy az munkára alkalmas de otthoni zenehallgatásra nem. Egyébként a dinamikában szubjektíven legalábbis egyetértek, az ATC volt az egyik olyan hangfal amitől a legnagyobb torzítatlan dinamikatartományt hallottam a kutakodásaim során a hitspace-ben (a másik a Neumann KH310 volt amit amúgy most teszteltek az ASR-en és az egész jó eredményeket produkált).
asebestyen írta:
2020.11.22., vas. 09:13
Vigyázat, pusztító dinamika van, ami az átlag hifistát sokkol(hat)ja. Megszokást igényel, nem viccelek.
Koncerttermi dinamika otthoni megszólaltatásához vagy süket szomszédok (és családtagok) kellenek vagy tanyán lévő zenehallgató szoba jó messze a lakott területtől. :-) Egyik sem jellemző az átlag hifisták körében.

Online
Avatar
asebestyen
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 5855
Csatlakozott: 2017.11.26., vas. 10:59
Értékelés: 7188
Tartózkodási hely: Bokod

Re: ATC hangsugárzók

Hozzászólás Szerző: asebestyen »

denesdr írta:
2020.11.22., vas. 16:45

A fókuszálással pont, hogy kontrollált lesz az off-axis, mégha oldalirányba kevesebb hangnyomás is jut. A lényeg, hogy az off-axis átvitel se legyen hullámos, mert egy normál szobában ez a reflexiókból adódóan vissza fog köszönni. Egy normál dóm, tipikusan sík hangsugárzóelőlapra szerelve nagyon kevés esetben fog szép off-axis átvitelt produkálni, mert a waveguide ezesetben maga a hangfal előlapja, amely távolról sem a legalkalmasabb eszköz ilyen célra.
Talán kicsit elbeszélünk egymás mellett, szerintem nem annyira fontos, hogy off-axisban is alig essen az átvitel még 20kHz-nél is, sokkal fontosabbnak tartom, hogy ne legyenek benne huplik meg gödrök. Én is féltem először elhagyni a normál dóm magas széles (de kontrollálatlan) off-axis átvitelét, de végül nagyon nem bántam meg, sőt. De persze ez is egyéni ízlés kérdése.
Igen, elbeszéltünk. :) Én csak arra utaltam, hogy közeltéri monitorként egy kezelt, megfelelő méretű helyiségben nem sok jelentősége van az off-axis átvitelnek, illetve nem cél, hogy ott legyen jó. Normál szoba, 3m-re egy kanapén 3 haverral zenét hallgatva teljesen más szempontok lépnek érvénybe. :) És ez már nem ízlés kérdése. :D
Alces 6 | Mac Mini M1 | Audio-gd Reference 10.32 | Genelec 1031APM aktív monitorok | DIY Oyaide kábelezés



 

Online
Avatar
denesdr
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1866
Csatlakozott: 2014.04.27., vas. 20:30
Értékelés: 969

Re: ATC hangsugárzók

Hozzászólás Szerző: denesdr »

asebestyen írta:
2020.11.22., vas. 16:28
Közeltéri stúdió monitoroknál nem is lényeges az off-axis átvitel. Sőt, pl a Genelec kifejezetten fókuszálja a lesugárzást arra a területre, ahová be van állítva. Teljesen más a szemlélet és a követelmények, mint zenehallgatásnál.
A fókuszálással pont, hogy kontrollált lesz az off-axis, mégha oldalirányba kevesebb hangnyomás is jut. A lényeg, hogy az off-axis átvitel se legyen hullámos, mert egy normál szobában ez a reflexiókból adódóan vissza fog köszönni. Egy normál dóm, tipikusan sík hangsugárzóelőlapra szerelve nagyon kevés esetben fog szép off-axis átvitelt produkálni, mert a waveguide ezesetben maga a hangfal előlapja, amely távolról sem a legalkalmasabb eszköz ilyen célra.
Talán kicsit elbeszélünk egymás mellett, szerintem nem annyira fontos, hogy off-axisban is alig essen az átvitel még 20kHz-nél is, sokkal fontosabbnak tartom, hogy ne legyenek benne huplik meg gödrök. Én is féltem először elhagyni a normál dóm magas széles (de kontrollálatlan) off-axis átvitelét, de végül nagyon nem bántam meg, sőt. De persze ez is egyéni ízlés kérdése.

Online
Avatar
asebestyen
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 5855
Csatlakozott: 2017.11.26., vas. 10:59
Értékelés: 7188
Tartózkodási hely: Bokod

Re: ATC hangsugárzók

Hozzászólás Szerző: asebestyen »

denesdr írta:
2020.11.22., vas. 15:55
Érdekes dolog ez. Az ASR mérésén jó látszik az SCM19 mélyhiánya, amely már 500Hz-nél elkezdődik, de nevezhetnénk ezt középkiemelésnek is. Egy 3 oktáv szélességű, az átlag átviteltől 4-5 dB-el eltérő kiemelést én nem neveznék sem hifinek, sem stúdió monitornak. Persze hifinél elmegy, mert ott mindent el lehet adni, kinek ezt, kinek azt. Stúdióban meg könnyedén korrigálható az átvitel némi EQ-val (csinálnak ott ilyet?), mondjuk ezt otthon is meg lehet csinálni de a hifisták 99,9% nem nyúl EQ-hoz.
Ha egy ilyen átvitelű dobozon korrekció nélkül masterlnének, akkor egy lapos átvitelű sugárzón hallgatva erős középhiány lépne fel, persze ennek is biztos meglenne a maga vevőközönsége. Én így látom.
Amúgy nem értek a stúdiómunkához, ott ezek szerint nem lényeges a hangsugárzók átvitele, hangnyomásbéli linearitása?
Aztán a tipikusan csupasz dóm magas, normál kónuszos összállítás kontrollálatlan off-axis átviteléről még nem is beszéltünk, mondjuk ez lehet, hogy a kisebbik gyengesége a doboznak még így is.
Épp ezekről írtam néhány hsz-szel visszább.
Közeltéri stúdió monitoroknál nem is lényeges az off-axis átvitel. Sőt, pl a Genelec kifejezetten fókuszálja a lesugárzást arra a területre, ahová be van állítva. Teljesen más a szemlélet és a követelmények, mint zenehallgatásnál.
Alces 6 | Mac Mini M1 | Audio-gd Reference 10.32 | Genelec 1031APM aktív monitorok | DIY Oyaide kábelezés



 

Online
Avatar
asebestyen
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 5855
Csatlakozott: 2017.11.26., vas. 10:59
Értékelés: 7188
Tartózkodási hely: Bokod

Re: ATC hangsugárzók

Hozzászólás Szerző: asebestyen »

avl2 írta:
2020.11.22., vas. 14:41

kerdes: "dinamika van" ez alatt mit ertessz ? a lehetseges szintkülönbseget (max. vs. min. dB X frekvencian ? ez nem "csak" terhelhetöseg függvenye ?) vagy a szintvaltozas gyorsasagat (X frekvencian Y dB/mikrosec) ? ...ez utobbi szerintem is marha fontos jellemzö ..lenne, de sok adatot nem ismerek ra
Szerintem, ha valaki bele szeretne kóstolni ebbe a világba, csak aktív dobozzal tegye. Pl egy ilyen passzív SCM19-hez is már kéne egy iszonyat erősítő, mind teljesítményben, mind minőségre, hogy az úgy szólaljon meg. De akkor sem fog soha úgy, mint az aktív. Egyszerűen az, hogy a sávok szétválasztása az erősítők előtt történik, teljesen más teljesítmény tartományban, ráadásul lehetőséget ad a széleskörű paraméterezhetőségre, az már magában nagy előny. Másik, hogy az erősítő fokozatoknak elég a rájuk bízott sávban jól teljesíteniük, nem kell az egész hangfrekvenciás sávban kifogástalannak lenniük. Közvetlenül a hangszórót hajtják, nincs köztük az a sok passzív szűrőelem, amik forgatják a fázist, néha egészen extrém módon. A szintezéshez nem kell ellenállásokon elfűteni a drága pénzen előállított teljesítményt és lehetne még sorolni.
Dinamika alatt értendő egyrészt, hogy mekkora hangnyomást tud alacsony torzítás mellett, azaz mekkora a dinamika átfogása, másrészt az impulzusválasz is. Minden ATC hangszórónak eszméletlen komoly a motorja. Nem szarral gurítanak. Ezek a dolgok összeadódva adják azt a dinamikus megszólalást, ami ahhoz a munkához elengedhetetlen, amire gyártják.
Mastering során az EQ-n 2dB-t emelve 50Hz-en vagy 2kHz, annak 2dB-nek kell lennie lesugározva is és nagy hangnyomás mellett is. Természetesen ehez olyan akusztikai körülmények is kellenek, ami ezt lehetővé teszi, és amit a hangmérnöknek ismernie is kell, vagy ha úgy tetszik meg kell tanulnia az esetleges anomáliáival együtt is. Így lehet kézben tartani egy produkció végső megszólalását. Ezek a dobozok nagyítóként működnek a zenei részletek fölött. Az esetleges hibáknak át kell jönniük rajta, amiket a felvételek, vagy keverés, vagy utómunka során vétenek valahol, vagy adódik valamely eszköz hibájából, fáradásából. Ezeken hallgatva kell tudni beállítani, mennyi kompresszort szabad/kell tenni a sávra, amivel együtt felhúzzuk ugye a zajpadlót. Kritikus a felbontás és a dinamikaválasz ezeknél a dobozoknál és ezek azért kerülnek ennyibe, mert ezek ezt tudják. És mivel tudják, sok komoly stúdióban használják őket. Hogy aztán a hifista mit tud ebből profitálni, ha van rá pénz és megveszi... Sokszor bizony előjön, hogy a kis költségvetésű produkciókban nem volt egy komoly, pl ATC monitor és lehet hallani a vágási hibákat meg a mikrofon preamp tápjának a zúgását agy épp a gitár erősítő kezdődő haldoklását rajta, stb. De hát mindig ezt emlegeti a hifista, neki a valóság kell meg a dinamika. Aztán ha megkapja, nem nagyon tud vele mit kezdeni. Persze vannak kivételek. :smile53:
Alces 6 | Mac Mini M1 | Audio-gd Reference 10.32 | Genelec 1031APM aktív monitorok | DIY Oyaide kábelezés



 

Online
Avatar
denesdr
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1866
Csatlakozott: 2014.04.27., vas. 20:30
Értékelés: 969

Re: ATC hangsugárzók

Hozzászólás Szerző: denesdr »

Érdekes dolog ez. Az ASR mérésén jó látszik az SCM19 mélyhiánya, amely már 500Hz-nél elkezdődik, de nevezhetnénk ezt középkiemelésnek is. Egy 3 oktáv szélességű, az átlag átviteltől 4-5 dB-el eltérő kiemelést én nem neveznék sem hifinek, sem stúdió monitornak. Persze hifinél elmegy, mert ott mindent el lehet adni, kinek ezt, kinek azt. Stúdióban meg könnyedén korrigálható az átvitel némi EQ-val (csinálnak ott ilyet?), mondjuk ezt otthon is meg lehet csinálni de a hifisták 99,9% nem nyúl EQ-hoz.
Ha egy ilyen átvitelű dobozon korrekció nélkül masterlnének, akkor egy lapos átvitelű sugárzón hallgatva erős középhiány lépne fel, persze ennek is biztos meglenne a maga vevőközönsége. Én így látom.
Amúgy nem értek a stúdiómunkához, ott ezek szerint nem lényeges a hangsugárzók átvitele, hangnyomásbéli linearitása?
Aztán a tipikusan csupasz dóm magas, normál kónuszos összállítás kontrollálatlan off-axis átviteléről még nem is beszéltünk, mondjuk ez lehet, hogy a kisebbik gyengesége a doboznak még így is.

Avatar
avl2
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4707
Csatlakozott: 2007.08.23., csüt. 14:50
Értékelés: 1623

Re: ATC hangsugárzók

Hozzászólás Szerző: avl2 »

asebestyen írta:
2020.11.22., vas. 09:13
... Összességében a méréssel jó eséllyel nincs gond, inkább annak kiértékelésével és az abból való következtetések hibásak...

...a hifista elvárásoknak ezek a "kis" ATC monitorok nem igazán felelnek meg....

...dinamika van, ami az átlag hifistát sokkol(hat)ja...

...Más szempontrendszerek megvilágítása volt csak a célom.
szerintem igencsak jo a hsz.-od.

a mas szempontrendszer, nem arra van szánva, korrektül specifikaljak stb. teljesen rendben van.

azt nem tudom, hogy hibas-e a következtetes ASR-en, azt sem, hogy ATC azt kifejezetten mondana: nem felhasznaloi, nem hifidoboz, nem valo otthonra stb.. Hisz: otthon is lehet valakinek az az elvarasa, preferenciaja, amit ez(ek) tud(nak).

Honlapjukon direkt van valasztasi lehetöseg: "professional" vagy "consumer hifi" :-)

kerdes: "dinamika van" ez alatt mit ertessz ? a lehetseges szintkülönbseget (max. vs. min. dB X frekvencian ? ez nem "csak" terhelhetöseg függvenye ?) vagy a szintvaltozas gyorsasagat (X frekvencian Y dB/mikrosec) ? ...ez utobbi szerintem is marha fontos jellemzö ..lenne, de sok adatot nem ismerek ra

Online
Avatar
asebestyen
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 5855
Csatlakozott: 2017.11.26., vas. 10:59
Értékelés: 7188
Tartózkodási hely: Bokod

Re: ATC hangsugárzók

Hozzászólás Szerző: asebestyen »

Elnézést, prtoestálnom kell. :D Ha nem fér bele, törölhető bátran. ;)
Picit kiegészíteném azt, amit már az elején is írtam, úgy érzem szükséges, pláne az ASR-es sztorit átolvasva.

Szóval, még 1x, ez nem HiFi hangsugárzó. Úgy ézem ezt nagyon fontos tisztázni már az elején. Akkor se, ha az ATC a saját palettáján ide sorolja. Ez egy mixing monitor otthon kompatibilis burkolattal.

Mérések: hiányoltam, hogy a ~700z körüli rezonancia okát megkeresse az úriember, ha már... Összességében a méréssel jó eséllyel nincs gond, inkább annak kiértékelésével és az abból való következtetések hibásak.

Hogy egy fokkal érhetőbb legyek, miért is használják az ilyen és ehhez hasonló társait a stúdiókban mixing feladatokra és miért nem a nagy mastering monitorokat használják erre is, hisz azok lefedik a teljes emberek által feldolgozható hangrekvenciás tartományt. 1 nagyon pici anatómiai adalék ehhez: az emberi hallás egy nagyon komplex működési egység, mely hasonlatos a mikrofonokhoz bizonyos szempontból (legalábbis némelyikhez) és épp fordítva működik a hangsugárzókkal. És itt mindjárt egy apró kitérő, hogy hasonlóan működnek némely mikrofonok, mint a fül, de nem úgy, így azt amit a fülünk hall, NEM LEHET felvenni. Tehát a fülnek is vannak mechanikai elemei, a fülkagyló, mely egyéb funkciói mellett hullámterelőként is működik, dobhártya, mely felfogja a rezgéshullámokat, és bizony ennek is vannak függesztőelemei, melyek rugalmassága a dobhártyával együtt kritikus és sajnos a korral ez is romlik, a merevség bizonyos pontokról ide is vándorol. De a szervezet ennél okosabb, ugyanis a jóisten odafigyelt és beépített némi védelmet is a túlvezérlésre, mely sajnos azért nem 100% tökéletes, a nagyon hirtelen impulzusokkal nem tud mit kezdeni, ez pedig a Tensor Tympani Muscle szép magyarosan, íme:
.
Tensor Tympani Muscle.jpg
Tensor Tympani Muscle.jpg (126.82 KiB) Megtekintve 2268 alkalommal
.
Ez az izom folyamatosan véd minket. Ha a sávszéleken, mely evolúciós szempontból nem túl érdekes tartomány és amúgy zeneileg sem, folyamatosan nagy hangnyomással "kényeztetjük" a fülünket, ez a kis izom a középfülben hamar elfárad és nem azt fogjuk hallani, mint pihenten. És persze az idegrendszer is fárad, hisz ő meg próbál folyamatosan alkalmazkodni, melynek következtében csökken a koncentrációs képesség. Namost munka közben és annak minőségét tekintve ezek kritikus dolgok. Ezeket átgondolva, mindjárt érthető, miért ilyen az átvitele ezeknek a monitoroknak és miért ezeket használják keverési célokra.

Miért "nincs basszusa"? A hangszórók motorja borzalmasan erős. Ez kell ahhoz, hogy méretét meghazudtoló dinamikával (pro audioban nagyon fontos paraméter), nagy hangnyomás melletti tisztasággal tudjon megszólalni. Mélyerős hngaszórót nem nehéz csinálni, kell rá egy gyenge motor és rezonanciafrekvencia környékén akkora lesz a jósága, hogy csuda, aminek az eredménye, hogy jó sok a basszus, csak nem lehet megkülönböztetni a lábdobot a bőgőtől. Ez keverésnél szintén erős probléma, a hifi illúziókeltésénél elmegy. Ráadásul ez egy zárt doboz, melynek hatására ugyan nem megy olyan mélyre, de cserébe laposabban esik az átvitel és nincs a reflexdoboz hangolási frekvenciája környékén kontrollálhatatlan viselkedés. Ez lenne ugyanis a legnagyobb probléma a hanggal való foglalkozás környékén, ha elvesztenénk a kontrollt.

Összefoglalva, a hifista elvárásoknak ezek a "kis" ATC monitorok nem igazán felelnek meg. Ettől nem rosszak, mint azt az ASR-en sugallják, csak traktorral szar legurulni az Adriára nyáron, a nagy Bömös meg elég szar szántáskor. Nagyon rossz irányba visz, ha egy ilyen eszközt pl a funkciójának eltikintése mellett ítélünk meg. Persze ha a tesztelőnek kéne 8-12 órán át egy nagy sávszélességű monitor előtt ülve dolgoznia, hamar rájönne, hogy fél óra múlva már hülyeségeket csinál, mert nem azt hallja, mint amikor kezdte. Ezt legkésőbb másnap reggel fogadná el, mikor meghallgatná, mit is csinált előző nap. Persze nem baj, hogy ezt nem tudja vagy nem foglalkozik ezzel, csak így a teszt hitelessége csorbát szenved és nem a mérési eredmények miatt, hisz fogadjuk el azt jónak, hanem a kiértékelése miatt.

És még annyit, hogy az ATC ezt az egészet nyilvánosan vállalja azzal, hogy leírja az átviteli paramétereket. 54Hz -6dB. Hifiben ekkora hangszórókból 40Hz -3dB-ket kihoznak és még az érzékenység is magasabb tud lenni 1-2dB-vel akár. Tartok tőle, az ATC is ki tudna hozni ennyit egy ilyen 2 utas rendszerből ebből a szempontból, de nem akar és tudatosan nem akar és ez így van jól. HiFi célokra a nagy ATC monitorok ajánlottak, amiket a hangmérnökök mastering és sound design célokra használnak. Vigyázat, pusztító dinamika van, ami az átlag hifistát sokkol(hat)ja. Megszokást igényel, nem viccelek. Eddig edzegettél otthon 2db 10 kilós kézisúllyal és most 200 kilóval akarsz nyomi a teremben. Kondícionálni kell a fület és az idegrendszert is a tartós, nagy dinamika elviselésére a iszonyat sávszélesség mellett. Vagy HiFi dobozkat kell venni, amiket úgy terveznek, hogy hosszan hallgatható legyen.

Kérem senki ne sértődjön meg, ne vegye magára, semmi bántó célzat nincs ebben. Más szempontrendszerek megvilágítása volt csak a célom.
Alces 6 | Mac Mini M1 | Audio-gd Reference 10.32 | Genelec 1031APM aktív monitorok | DIY Oyaide kábelezés



 

Online
Avatar
Vinkler
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Hozzászólások: 12628
Csatlakozott: 2011.02.13., vas. 23:02
Értékelés: 7304
Tartózkodási hely: Szentendre

Re: ATC hangsugárzók

Hozzászólás Szerző: Vinkler »

Nos mérések, adatok...
Az ATC előtt több dobozom is (papíron) “mélyebbre” ment. Aztán egyszer csak megtapasztaltam, hogy milyen az amikor a 30Hz körüli mélyek valóban megszólalnak, mert eddig csak papíron szóltak a valóságban nem. :rolleyes:
Apple / Linn / Parasound / Diy Active ATC
Gyertyára sem vet rossz fényt az, hogy fogyton fogy, amíg világít. / Fodor Ákos

Avatar
supravox
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2618
Csatlakozott: 2013.09.01., vas. 07:28
Értékelés: 1901

Re: ATC hangsugárzók

Hozzászólás Szerző: supravox »

Robici írta:
2020.11.21., szomb. 22:50
Ehh, ennyire az egész engem már megmondom őszintén nem érdekel, bánom is hogy először hozzászóltam... Ráadásul mint írtam én mindössze kétszer hallottam és egyik körülmény se volt ideális.
Izé..hát így tényleg kár volt..
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Aszpirin 2020.11.22., vas. 14:56-kor.
Ok: elrontott idézetszint javítása
BodorPc+SotM lan usb cclk switch,Bricasti M1 dac,Core Audio Karuna Ref,BricastiM20előfok,ATC SCM150asl hangfal
Technics SP10mk2+Glanz10Bt ,DS audio pickupDSW003phono,WW Platinum8 XLR hegyek,Valhalla Draco Ref aes/ebu, Stealth T-selected v2 usb, Vertere LAN, WW Platinum tápok
Stax SRX9000-SRM700S

Avatar
Robici
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1332
Csatlakozott: 2007.07.24., kedd 08:16
Értékelés: 1137
Kapcsolat:

Re: ATC hangsugárzók

Hozzászólás Szerző: Robici »

Ehh, ennyire az egész engem már megmondom őszintén nem érdekel, bánom is hogy először hozzászóltam... Ráadásul mint írtam én mindössze kétszer hallottam és egyik körülmény se volt ideális.
asebestyen írta:
2020.11.20., pén. 23:30
Teljesen megértelek, de ez nem egy HiFi doboz, akkor se, ha passzív vagy ha hifi magazinok is tesztelték.
Ezt maga az ATC cáfolja meg, ugyanis "consumer hifi" kategóriában hirdeti. Ugyanez a méret SCM20 néven van aktívként stúdióba szánva.
asebestyen írta:
2020.11.20., pén. 23:30
Vagy hifi dobozt kell venni, aminél a sávszélek megvannak, csak minden másban sokkal rosszabbak.
Ezt az ASR mérései nem igazolják. A mért SCM19 semmiben nem produkált kiemelkedő eredményt.

De én tényleg nem akarok senkit lebeszélni, se rábeszélni. Megértem ha valakinek ez a hangzás tetszik, megvannak az erényei de mint minden ez is kompromisszum.

Avatar
supravox
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2618
Csatlakozott: 2013.09.01., vas. 07:28
Értékelés: 1901

Re: ATC hangsugárzók

Hozzászólás Szerző: supravox »

kisbence írta:
2020.11.21., szomb. 14:55
Köszönöm a tanulságos,építő hozzászólását
mindenkinek.Nehéz döntés,ennyi pénzt csak
meghallgatva,és mások/hozzáértő/ tapasztalatait
figyelembe véve adok csak ki.Most meg pláne....
Egyébként én pont egy scm19 meghallgatása után váltam a márka szerelmesévé..
A hitspace-ben amúgy elég mostohák a körülmények...de szerencsére haza tudtam vinni.
Tiszta,torzítatlan,lineáris hang.
Olyan mintha nem brillírozna semmiben mert mindent jól csinál.
Nincs olyan,hogy de jó az ének vagy a zongora vagy bármi..ezért nem is lehet a szokásos hifista hozzáállással megközelíteni.
Winkler jól mondja ez sokaknak nem fog tetszeni😀
Sajnos a passzívakhoz kell a kraft mert zabálják a teljesítményt..
El tudom képzelni,hogy venyige erősítővel elmegy a mélye.. 😀
Ezért én az aktív felé "lökdösnélek"
Rettenetesen sok pénzért lehet a passzívot az aktív szintjére hozni...
Talán nem is lehet..
Amúgy èrdemes meglesni a nemzetközi használtpiacot.
Alig van eladó..
BodorPc+SotM lan usb cclk switch,Bricasti M1 dac,Core Audio Karuna Ref,BricastiM20előfok,ATC SCM150asl hangfal
Technics SP10mk2+Glanz10Bt ,DS audio pickupDSW003phono,WW Platinum8 XLR hegyek,Valhalla Draco Ref aes/ebu, Stealth T-selected v2 usb, Vertere LAN, WW Platinum tápok
Stax SRX9000-SRM700S

Online
Avatar
Vinkler
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Hozzászólások: 12628
Csatlakozott: 2011.02.13., vas. 23:02
Értékelés: 7304
Tartózkodási hely: Szentendre

Re: ATC hangsugárzók

Hozzászólás Szerző: Vinkler »

Az ATC dobozoknak van egy viszonylag egységes megszólalásuk. Kicsik is hasonló karakterekkel szólalnak meg, mint a nagyok. MINDENKÉPPEN hallgass meg párat és, ha teheted az otthonodban is, mielőtt döntenél. Ez a kíméletlen őszinteség és részletező képesség, nagyon kevés torzítás mellett nem való mindenkinek. Ez vagy tetszik, vagy nem.
Véleményem szerint az igazi ATC “hang” az 50-estől felfelé indul, ami egyébkén meglepően jól szólt viszonylag kis helyen is.
Apple / Linn / Parasound / Diy Active ATC
Gyertyára sem vet rossz fényt az, hogy fogyton fogy, amíg világít. / Fodor Ákos

Avatar
kisbence
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 115
Csatlakozott: 2010.08.12., csüt. 16:26
Értékelés: 6

Re: ATC hangsugárzók

Hozzászólás Szerző: kisbence »

Köszönöm a tanulságos,építő hozzászólását
mindenkinek.Nehéz döntés,ennyi pénzt csak
meghallgatva,és mások/hozzáértő/ tapasztalatait
figyelembe véve adok csak ki.Most meg pláne....

Online
Avatar
asebestyen
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 5855
Csatlakozott: 2017.11.26., vas. 10:59
Értékelés: 7188
Tartózkodási hely: Bokod

Re: ATC hangsugárzók

Hozzászólás Szerző: asebestyen »

supravox írta:
2020.11.21., szomb. 08:43

Jellemző reakció a nálam megfordulóktól,hogy szuper minden de lehetne több mély...
Majd mikor viszontlátogatáson vagyok akkor megértem mire gondolnak de köszi abból én nem kérek.
Saját tapasztalatból tudom, hogy nagyon nehéz elvonatkoztatni a megszokott világtól. Elhoztam az APS-t, bekötve valami iszonyat mellbevágó volt. Minden felvétel tök máshogy szólalt meg, de olyan különbségekkel, amit soha egyik hifin se hallottam, ártól függetlenül. Minden addigi referenciapontomat, amit a megszokás, HiFi tapasztalat adott, elvesztettem 1 pillanat alatt, ami erős diszkomfort érzetet okozott. Mert nem az történt, mint hifi rendszer csere után szokott, hogy az eddig valamiyen hangból egy más jellegű, de nagyon felismerhető hang lett.
És ezek a monitorok még közelebb állnak a HiFihez, mint az ATC, de szerencsére már azért kellő távolságra. :smile32:
Alces 6 | Mac Mini M1 | Audio-gd Reference 10.32 | Genelec 1031APM aktív monitorok | DIY Oyaide kábelezés



 

Avatar
supravox
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2618
Csatlakozott: 2013.09.01., vas. 07:28
Értékelés: 1901

Re: ATC hangsugárzók

Hozzászólás Szerző: supravox »

asebestyen írta:
2020.11.20., pén. 22:08
Tegyük fel úgy a kérdést, hogy milyen minőségű és felbontású a basszus és ne úgy, hogy mennyi. Érdekes módon a magasaknál ez megy, a mélyeknél nem. :) Az ATC egyébként sok szempontból érzékeny az akusztikára, zárt volta miatt a mélyek szempontjából egyel kevésbé, de a magasa elég szépen terít, ellentétben pl a Genelecekkel, vagy akár az én APS-eimmel, ezek sokkal irányítottabbak. ATC se való mindenkinek, de szerintem érdemes hazavinni, pont az akusztika miatt, meg mert ott nem lesz 50 pár másik doboz, amik nyelik a mélyeket hisz mind egy hangolt rezonátor, meg szinte az összes falfelület mögött elnyelő hegyek jó nagy réssel. Amivel persze nincs gond, de a hifistáknak szokatlan, mert tök más füllel hallgatják a zenét, általában teljesen más viselkedésű környezetben, mint akik a Hitspace-ben a törzsvásárlói réteg. A közép tartomány felbontása kritikus, hisz a zene 80%-a ott történik. Keverésnél sok réteg esetén is érthetőnek kéne maradnia mindnek. Hogy mennyi a magas meg a mély, tök mindegy egy ilyen dobozon, mivel a mastering majd 100-as, 150-es ATC-n lesz elkövetve, ott meg nem szokott gond lenni ezzel. ;peace;
Jellemző reakció a nálam megfordulóktól,hogy szuper minden de lehetne több mély...
Majd mikor viszontlátogatáson vagyok akkor megértem mire gondolnak de köszi abból én nem kérek.
BodorPc+SotM lan usb cclk switch,Bricasti M1 dac,Core Audio Karuna Ref,BricastiM20előfok,ATC SCM150asl hangfal
Technics SP10mk2+Glanz10Bt ,DS audio pickupDSW003phono,WW Platinum8 XLR hegyek,Valhalla Draco Ref aes/ebu, Stealth T-selected v2 usb, Vertere LAN, WW Platinum tápok
Stax SRX9000-SRM700S

Avatar
supravox
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2618
Csatlakozott: 2013.09.01., vas. 07:28
Értékelés: 1901

Re: ATC hangsugárzók

Hozzászólás Szerző: supravox »

Teljes mértékben egyetértek.
BodorPc+SotM lan usb cclk switch,Bricasti M1 dac,Core Audio Karuna Ref,BricastiM20előfok,ATC SCM150asl hangfal
Technics SP10mk2+Glanz10Bt ,DS audio pickupDSW003phono,WW Platinum8 XLR hegyek,Valhalla Draco Ref aes/ebu, Stealth T-selected v2 usb, Vertere LAN, WW Platinum tápok
Stax SRX9000-SRM700S

Online
Avatar
asebestyen
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 5855
Csatlakozott: 2017.11.26., vas. 10:59
Értékelés: 7188
Tartózkodási hely: Bokod

Re: ATC hangsugárzók

Hozzászólás Szerző: asebestyen »

Robici írta:
2020.11.20., pén. 22:48
Persze sok összetevője van ennek de ha mondjuk egy zenekari nagydobnál, zongoránál vagy orgonánál (Metallica engem nem hoz lázba) nem tud akkorát szólni amekkorát kellene akor hiába nézem, hogy milyen minősége van, ha közben meg folyamatosan hiányérzetem van. Ezt már eljátszottam 13 évig az egyutasnál, tovább akartam lépni. Egyébként anno a hitspace fórumában is mikor ment a nagy ATC-őrület, többen írták hogy kevesellték a mélyét, szóval nem csak én hallottam így.
Igen, azért írtam én is hogy érdemes legalább meghallgatni akit érdekel. Én a hazavitelnek azok után nem láttam értelmét, azt semmilyen szoba nem fogja kisegíteni (a méréseken is látszik), de ha valaki máshogy látja vagy megfelel neki az amit tud, akkor boldog lehet vele.
Teljesen megértelek, de ez nem egy HiFi doboz, akkor se, ha passzív vagy ha hifi magazinok is tesztelték. Ez egy passzív mixing monitor és arra rohadt jó. Persze, hogy kevés a mélye (-6dB): 54Hz-22kHz, 150mm-es mélyközép zárt dobozban. Itt a cél teljesen más, mint a hifi dobozoknál, de akár a linkelt JBL LSR305 vagy 308-nál. Ennek a lényege a nagyon jó tranziens átvitel és az eszement dinamikaválasz ±0.5dB. 1 paraméterben, a frekvenciafüggő hangnyomásban talán elmarad a nagyobb JBL-től, de minden másban 1000x jobb. Diszperzió: ±80°, ami egy HiFi doboznak is abecsületére válna. Ki lehet terjeszteni a basszust reflex porttal, az ATC is megtehette volna, de milyen áron. Akinek ezek a paraméterek kiterjesztett sávszélekkel kellenek, a nagyobb, drágább modelleket kell megvásárolnia. Vagy hifi dobozt kell venni, aminél a sávszélek megvannak, csak minden másban sokkal rosszabbak. De ott nem lényeg, mert a hifi az illúziókról szól, viszont a munkát nem lehet illúziókra alapozni. Tényleg ezért lényeges, hogy mire kell egy hangsugárzó. Ez mixingre nagyon jó, nem fárasztó hallgatni, tiszta, artikulált, érthető.
Tényleg nem bántásból írom, bárki olvassa, ez nem hifistáknak való doboz. Ők egy referencia monitortól nem ezt várják. Csak ez nem HiFi, ez munkaeszköz.
Alces 6 | Mac Mini M1 | Audio-gd Reference 10.32 | Genelec 1031APM aktív monitorok | DIY Oyaide kábelezés



 

Avatar
Robici
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1332
Csatlakozott: 2007.07.24., kedd 08:16
Értékelés: 1137
Kapcsolat:

Re: ATC hangsugárzók

Hozzászólás Szerző: Robici »

Persze sok összetevője van ennek de ha mondjuk egy zenekari nagydobnál, zongoránál vagy orgonánál (Metallica engem nem hoz lázba) nem tud akkorát szólni amekkorát kellene akor hiába nézem, hogy milyen minősége van, ha közben meg folyamatosan hiányérzetem van. Ezt már eljátszottam 13 évig az egyutasnál, tovább akartam lépni. Egyébként anno a hitspace fórumában is mikor ment a nagy ATC-őrület, többen írták hogy kevesellték a mélyét, szóval nem csak én hallottam így.
Igen, azért írtam én is hogy érdemes legalább meghallgatni akit érdekel. Én a hazavitelnek azok után nem láttam értelmét, azt semmilyen szoba nem fogja kisegíteni (a méréseken is látszik), de ha valaki máshogy látja vagy megfelel neki az amit tud, akkor boldog lehet vele.

Online
Avatar
asebestyen
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 5855
Csatlakozott: 2017.11.26., vas. 10:59
Értékelés: 7188
Tartózkodási hely: Bokod

Re: ATC hangsugárzók

Hozzászólás Szerző: asebestyen »

Tegyük fel úgy a kérdést, hogy milyen minőségű és felbontású a basszus és ne úgy, hogy mennyi. Érdekes módon a magasaknál ez megy, a mélyeknél nem. :) Az ATC egyébként sok szempontból érzékeny az akusztikára, zárt volta miatt a mélyek szempontjából egyel kevésbé, de a magasa elég szépen terít, ellentétben pl a Genelecekkel, vagy akár az én APS-eimmel, ezek sokkal irányítottabbak. ATC se való mindenkinek, de szerintem érdemes hazavinni, pont az akusztika miatt, meg mert ott nem lesz 50 pár másik doboz, amik nyelik a mélyeket hisz mind egy hangolt rezonátor, meg szinte az összes falfelület mögött elnyelő hegyek jó nagy réssel. Amivel persze nincs gond, de a hifistáknak szokatlan, mert tök más füllel hallgatják a zenét, általában teljesen más viselkedésű környezetben, mint akik a Hitspace-ben a törzsvásárlói réteg. A közép tartomány felbontása kritikus, hisz a zene 80%-a ott történik. Keverésnél sok réteg esetén is érthetőnek kéne maradnia mindnek. Hogy mennyi a magas meg a mély, tök mindegy egy ilyen dobozon, mivel a mastering majd 100-as, 150-es ATC-n lesz elkövetve, ott meg nem szokott gond lenni ezzel. ;peace;
Alces 6 | Mac Mini M1 | Audio-gd Reference 10.32 | Genelec 1031APM aktív monitorok | DIY Oyaide kábelezés



 

Online
Avatar
Vinkler
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Hozzászólások: 12628
Csatlakozott: 2011.02.13., vas. 23:02
Értékelés: 7304
Tartózkodási hely: Szentendre

Re: ATC hangsugárzók

Hozzászólás Szerző: Vinkler »

Robici írta:
2020.11.20., pén. 11:28
avl2 írta:
2020.11.20., pén. 10:49
a meghallgatással maximalisan egyetértek. valahol ASR oldalon olvastam es szerintem nagyon jo, kb.: ezek a meresek, ez a mért valóság, objektivitás; hogy ki mit szeret/preferál az egy egészen másik kérdés
Igazából ha úgy vesszük az amit én hallottam a hitspace-nél (kevés a mélye de iszonyat részletező középtartomány) az pont megfelel az ASR-es mérésnek is. :-)
Én azt mondom, hogy nem kevés a mélye (és nincs átverős kiemelése sem), viszont annyi van, amennyi a zenében. Hallgasd meg pl a Metallica-tól a One-című számot, 80% feletti hangerővel, ha ott nincs mély, akkor semmi sincs! ;peace;
Apple / Linn / Parasound / Diy Active ATC
Gyertyára sem vet rossz fényt az, hogy fogyton fogy, amíg világít. / Fodor Ákos

Válasz küldése

Vissza: “Hangsugárzók”