Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Zeneszoba

Avatar
avl2
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4707
Csatlakozott: 2007.08.23., csüt. 14:50
Értékelés: 1623

Re: Zeneszoba

Hozzászólás Szerző: avl2 »

fülelek írta:
2021.02.09., kedd 10:07
Jó, akkor tegyük el a mérőmikrofont a dobozába, és hallgassunk közeltérből :smile29:
mi minösül közeltérnek ? ...nem szántam el eddig magam mérésekre (mikrofonom nincs, kölcsön sem kértem)
ez az ? fül és hangsugárzó között kb. 145-150cm, hangsugárzók frontlap középvonala között kb. 136cm
A.JPG
A.JPG (29.39 KiB) Megtekintve 1218 alkalommal

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Zeneszoba

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

fülelek írta:
2021.02.09., kedd 10:07
Jó, akkor tegyük el a mérőmikrofont a dobozába, és hallgassunk közeltérből :smile29:
Továbbfejlesztem a javaslatod: hallgassunk!

Avatar
avl2
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4707
Csatlakozott: 2007.08.23., csüt. 14:50
Értékelés: 1623

Re: Zeneszoba

Hozzászólás Szerző: avl2 »

fapaci írta:
2021.02.09., kedd 09:44
...Az AVL2 által hivatkozott kérdés elektronikus optimalizálásról szólt, ha jól értelmezem. Ez esetben felesleges a mikrofon elhelyezésének pontosságán rugózni, sőt én több ponton is mérnék a hallgatási pont környezetében és egy átlagolt eredményre állítanám be a korrekciót, leginkább a basszus tartományra koncentrálva. Zenehallgatás közben sem vigyázz(!) ülésben vagyunk órákon át, dülöngélünk oldalra, előre, vagy cigánykereket is hányunk, ha (nem) elég jó a muzsika. A hallgató 10-20 cm-es elmozdulása egy pici, rossz akusztikájú szobában érezhető változásokat okozhat a felső tartományban

...Ha pedig akusztikai mérésről van szó... kis szobákban egy arasznyi elmozdulás is érdemi különbségeket okoz némelyik paraméterben (SPL, torzítás), más paraméterek pedig nem változnak (RT). Nagy szobában fél méterrel odébb is kb ugyanazt mérjük minden paraméterben. ...
inkabb a masodik bekezdesre vonatkozott a kerdesem

en - a magam reszeröl - alig/nem elmozdulva hallgatok zenét; háttérként menöt nem hívok - magamnak - zenehallgatásnak, korábban müveltem azt is; évek óta már szinte csak teljes tudatom annak szánva hallgatok zenét (figyelek rá)

Avatar
fülelek
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 6934
Csatlakozott: 2005.08.08., hétf. 20:44
Értékelés: 4669
Tartózkodási hely: Csobánka

Re: Zeneszoba

Hozzászólás Szerző: fülelek »

Jó, akkor tegyük el a mérőmikrofont a dobozába, és hallgassunk közeltérből :smile29:

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Zeneszoba

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

fülelek írta:
2021.02.08., hétf. 20:24
Abból indultam ki, hogy volt már olyan helyzet, amikor 5cm elmozdítás akár hangsugárzó, akár a hallgatási hely, vagy bizonyos berendezési tárgy elmozdítása esetében jól hallható változást okozott. Átlagosan ez az érték inkább 10cm szokott lenni, de mivel lehetséges az 5cm, ezért mertem ajánlani a centiméteres pontosságot.
(Amúgy Dorian hivatkozott a hozzászólásra a mozis topikból, amire értette a kérdését.)
Az AVL2 által hivatkozott kérdés elektronikus optimalizálásról szólt, ha jól értelmezem. Ez esetben felesleges a mikrofon elhelyezésének pontosságán rugózni, sőt én több ponton is mérnék a hallgatási pont környezetében és egy átlagolt eredményre állítanám be a korrekciót, leginkább a basszus tartományra koncentrálva. Zenehallgatás közben sem vigyázz(!) ülésben vagyunk órákon át, dülöngélünk oldalra, előre, vagy cigánykereket is hányunk, ha (nem) elég jó a muzsika. A hallgató 10-20 cm-es elmozdulása egy pici, rossz akusztikájú szobában érezhető változásokat okozhat a felső tartományban, ezért ebben a sávban nem sok értelmét látom az akusztikai hatások elektronikus korrekciójának, mert ami beállítás az egyik ponton javulást okozhat, az kicsit odébb már árthat is. Más kérdés a hangsugárzók átviteli hibáinak korrekciója, ezt könnyebben el tudom fogadni, de a helyzet jellemzése és javítása haladó szinten itt sem merülhet ki a hangnyomás görbe nézegetéséből, kalapálásából.

Ha pedig akusztikai mérésről van szó... kis szobákban egy arasznyi elmozdulás is érdemi különbségeket okoz némelyik paraméterben (SPL, torzítás), más paraméterek pedig nem változnak (RT). Nagy szobában fél méterrel odébb is kb ugyanazt mérjük minden paraméterben.

Átviteli mérésnél (pl. hangdoboznál) kritikus jelentősége van a mikrofon elhelyezésének, főleg a több utas hangsugárzóknál. Szóval a kérdés túl általános ahhoz, hogy érdemi választ lehessen adni.

Avatar
fülelek
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 6934
Csatlakozott: 2005.08.08., hétf. 20:44
Értékelés: 4669
Tartózkodási hely: Csobánka

Re: Zeneszoba

Hozzászólás Szerző: fülelek »

Abból indultam ki, hogy volt már olyan helyzet, amikor 5cm elmozdítás akár hangsugárzó, akár a hallgatási hely, vagy bizonyos berendezési tárgy elmozdítása esetében jól hallható változást okozott. Átlagosan ez az érték inkább 10cm szokott lenni, de mivel lehetséges az 5cm, ezért mertem ajánlani a centiméteres pontosságot.
(Amúgy Dorian hivatkozott a hozzászólásra a mozis topikból, amire értette a kérdését.)

Online
Avatar
Alex_Aston
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4395
Csatlakozott: 2020.08.03., hétf. 16:25
Értékelés: 2382

Re: Zeneszoba

Hozzászólás Szerző: Alex_Aston »

Robici írta:
2021.02.08., hétf. 12:05
Alex_Aston írta:
2021.02.08., hétf. 07:45
Ma, holnap kiderül, hogy lesz e 34nm-es nappalink.
Évek óta várok valami ilyesmire...
Drukkolok, hogy sikerüljön! :smile32:
Szóbeli megállapodás alapján megvan a dolog.
Holnap találkozó, és a részletek tisztázása, aztán jöhet jöhet szerződés.
Csak a Marantz! :-D

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Zeneszoba

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

Dorian írta:
2021.02.08., hétf. 17:17
1, azaz egy cm pontosság? :o
Amilyen volt a kérdés, olyanra sikeredett a válasz. Nem tudjuk, ki milyen szempontok alapján írta azt, amit közzétett. Mekkora pontosságra kell törekedni... de miben, milyen célból, meg egyáltalán mit akarunk mérni?

Avatar
Dorian
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2339
Csatlakozott: 2006.06.26., hétf. 10:52
Értékelés: 899

Re: Zeneszoba

Hozzászólás Szerző: Dorian »

fülelek írta:
2021.02.07., vas. 16:54
avl2 írta:
2021.01.28., csüt. 08:37
erre érdekel a válasz: viewtopic.php?f=104&t=107153&p=2575997& ... t#p2575997

kicsit kiegeszitve: mekkora pontossagra kell törekedni mikrofon helyével ? mm-ek ? 1cm ? 5cm ?
(persze -még- csak elméletben készülök mérni)
1cm pontosság elegendő
1, azaz egy cm pontosság? :o
Elég kivitelezhetetlennek tűnik. Én nagyon odafigyelek hová teszem méréskor, de sztem mindenki örül, ha a 5cm-en belül sikerül.
Mielőtt elkezdtem hifizni, a különböző stílusú és minőségű zenéimet élvezettel hallgattam rendszeremen, pusztán a zene kedvéért. Most 20 év hifizés és egy csomó pénz elégetése után végre eljutottam ugyanoda

Avatar
Robici
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1332
Csatlakozott: 2007.07.24., kedd 08:16
Értékelés: 1137
Kapcsolat:

Re: Zeneszoba

Hozzászólás Szerző: Robici »

Alex_Aston írta:
2021.02.08., hétf. 07:45
Ma, holnap kiderül, hogy lesz e 34nm-es nappalink.
Évek óta várok valami ilyesmire...
Drukkolok, hogy sikerüljön! :smile32:

Online
Avatar
Alex_Aston
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4395
Csatlakozott: 2020.08.03., hétf. 16:25
Értékelés: 2382

Re: Zeneszoba

Hozzászólás Szerző: Alex_Aston »

Ma, holnap kiderül, hogy lesz e 34nm-es nappalink.
Évek óta várok valami ilyesmire...
Csak a Marantz! :-D

Avatar
fülelek
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 6934
Csatlakozott: 2005.08.08., hétf. 20:44
Értékelés: 4669
Tartózkodási hely: Csobánka

Re: Zeneszoba

Hozzászólás Szerző: fülelek »

avl2 írta:
2021.01.28., csüt. 08:37
erre érdekel a válasz: viewtopic.php?f=104&t=107153&p=2575997& ... t#p2575997

kicsit kiegeszitve: mekkora pontossagra kell törekedni mikrofon helyével ? mm-ek ? 1cm ? 5cm ?
(persze -még- csak elméletben készülök mérni)
1cm pontosság elegendő

Online
Avatar
Alex_Aston
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4395
Csatlakozott: 2020.08.03., hétf. 16:25
Értékelés: 2382

Re: Zeneszoba

Hozzászólás Szerző: Alex_Aston »

Arról van valakinek infója, hogy ez a 3 millió Forintig igényelhető felújítási pénz, hangszigetelésre is vonatkozik?
Vagy "okosba" kell a számla róla, mint festés, vagy hasonló, ha ilyet akarunk?
Csak a Marantz! :-D

Avatar
avl2
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4707
Csatlakozott: 2007.08.23., csüt. 14:50
Értékelés: 1623

Re: Zeneszoba

Hozzászólás Szerző: avl2 »

erre érdekel a válasz: viewtopic.php?f=104&t=107153&p=2575997& ... t#p2575997

kicsit kiegeszitve: mekkora pontossagra kell törekedni mikrofon helyével ? mm-ek ? 1cm ? 5cm ?
(persze -még- csak elméletben készülök mérni)

Avatar
fülelek
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 6934
Csatlakozott: 2005.08.08., hétf. 20:44
Értékelés: 4669
Tartózkodási hely: Csobánka

Re: Zeneszoba

Hozzászólás Szerző: fülelek »

hagyd a fenébe a rewet...

Avatar
shany
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 525
Csatlakozott: 2015.02.10., kedd 11:38
Értékelés: 318

Re: Zeneszoba

Hozzászólás Szerző: shany »

Köszi. ( Játszottam én is a REW-ban egy kicsit, nem sikerült a 3m-nél nagyobb magasságnál elérnem a 3m-hez tartozó egyenletességet ... ) Esetleg a mennyezet döntés, vízszintestől való eltérése?

Avatar
fülelek
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 6934
Csatlakozott: 2005.08.08., hétf. 20:44
Értékelés: 4669
Tartózkodási hely: Csobánka

Re: Zeneszoba

Hozzászólás Szerző: fülelek »

A nagyobb belmagasságtól nem lesz automatikusan jobb a hangzás, és további akusztikai problémákat is felvet. A szoba arányai a fontosak, a 3m belmagasság jó, de pl. a 3,3m már nem, mert 150-180Hz között jó nagy rezonanciák halmozódnak.
Ha túl sok a mindent visszaverő falak aránya, akkor az utózengési idő nagyobb lesz a kívánatosnál, s emiatt közelebbről kell hallgatni, amit biztos nem szeretnél. Nálam 8x4,95 x3,1m a méretek, ami már lehetővé teszi a 3 méteres hallgatási távolságot is, ez nagy tömegű zenéknél célszerű. Igen, az aranymetszés szerinti arányú szobaméretek kedvezőek. Ez nálad 302cm belmagasságot jelent.
A továbbiakat püben :D

Avatar
shany
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 525
Csatlakozott: 2015.02.10., kedd 11:38
Értékelés: 318

Re: Zeneszoba

Hozzászólás Szerző: shany »

Elméleti kérdés. Tervben van egy zeneszobának használt nappali kialakítása. Adott az alapterület, 4.9x8.8m. Viszont még tudnám változtatni a belmagasságot a fölötte levő szint légterének csökkenése árán. Tetszenek a nagy belmagasságok, 3.6m-ig könnyen elmehetnék, de akár 4m-ig is. Meddig érdemes elmenni zenehallgatási (akusztikai) szempontból normál-, párhuzamos falfelületek esetén ?

Online
Avatar
Alex_Aston
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4395
Csatlakozott: 2020.08.03., hétf. 16:25
Értékelés: 2382

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Alex_Aston »

fülelek írta:
2021.01.14., csüt. 14:05
Alex_Aston írta:
2021.01.13., szer. 18:59
Hali. Elméleti kérdés. Költözés előtt állunk, ahogy mondtam.
Egy 7x4m-es szoba mennyire jó zenéhez?
Ebben lenne meg egy emeleti feljáró, tehet maradna kb. 5,5x4m, de a légtér marad, mert nem zárt lépcső ház lenne.
A mély hangok miatt "hosszában" jobb, nem? Vagy ez nagyon hangfal függő? Én úgy tapasztaltam a Mission esetében a korábbi helyén, hogy meghálálja, ha hosszában minél több a hely. Bár lehet, hogyha széltében is elég a légtér, úgy is jó?

Lakás nézésnél ezt kötöttem ki részemről az asszonynak, hogy a hangfalak elférjenek :D
Ezt speciel jól tudod, a 7m az jó érték, a hosszában hallgatásnak több előnye van, mint hátránya, de hasraütéssel elrendezni a dobozokat, meg a hallgatási helyet elég lutri, különösen, ha a zasszony hozzá lakberendez ezt-azt, utána meg öt centit se bírsz arrébrakni semmit :D
Nem. A hangfal oldal az enyém :)

De úgy néz ki ez a lakás másé lesz, mert alku nélküli ajánlatot tettek rá....
Csak a Marantz! :-D

Avatar
fülelek
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 6934
Csatlakozott: 2005.08.08., hétf. 20:44
Értékelés: 4669
Tartózkodási hely: Csobánka

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: fülelek »

Alex_Aston írta:
2021.01.13., szer. 18:59
Hali. Elméleti kérdés. Költözés előtt állunk, ahogy mondtam.
Egy 7x4m-es szoba mennyire jó zenéhez?
Ebben lenne meg egy emeleti feljáró, tehet maradna kb. 5,5x4m, de a légtér marad, mert nem zárt lépcső ház lenne.
A mély hangok miatt "hosszában" jobb, nem? Vagy ez nagyon hangfal függő? Én úgy tapasztaltam a Mission esetében a korábbi helyén, hogy meghálálja, ha hosszában minél több a hely. Bár lehet, hogyha széltében is elég a légtér, úgy is jó?

Lakás nézésnél ezt kötöttem ki részemről az asszonynak, hogy a hangfalak elférjenek :D
Ezt speciel jól tudod, a 7m az jó érték, a hosszában hallgatásnak több előnye van, mint hátránya, de hasraütéssel elrendezni a dobozokat, meg a hallgatási helyet elég lutri, különösen, ha a zasszony hozzá lakberendez ezt-azt, utána meg öt centit se bírsz arrébrakni semmit :D

Avatar
tonee73
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 12040
Csatlakozott: 2008.12.12., pén. 11:49
Értékelés: 5712
Tartózkodási hely: SO15 0SB

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: tonee73 »

Alex_Aston írta:
2021.01.13., szer. 18:59
Hali. Elméleti kérdés. Költözés előtt állunk, ahogy mondtam.
Egy 7x4m-es szoba mennyire jó zenéhez?
Ebben lenne meg egy emeleti feljáró, tehet maradna kb. 5,5x4m, de a légtér marad, mert nem zárt lépcső ház lenne.
A mély hangok miatt "hosszában" jobb, nem? Vagy ez nagyon hangfal függő? Én úgy tapasztaltam a Mission esetében a korábbi helyén, hogy meghálálja, ha hosszában minél több a hely. Bár lehet, hogyha széltében is elég a légtér, úgy is jó?

Lakás nézésnél ezt kötöttem ki részemről az asszonynak, hogy a hangfalak elférjenek :D
Nos, ismét át kellett rakjam a kérdésed a megfelelő topikba.
Innentől ha megkérhetlek a specifikus kérdéseid ne az általában a hifiről részre címezd (mert ott minden belefér-de nem), hanem vedd a fáradságot, hogy megkeresd a vonatkozó topikot.
Köszi.
Jó zenék --> Marantz CD16 --> Etalon Suprampli --> Chario Constellation Delphinus mkII

Ha meghalsz, te nem tudod, hogy halott vagy, csak a többieknek nehéz.Ugyanez a helyzet akkor is, ha hülye vagy.

Online
Avatar
Alex_Aston
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4395
Csatlakozott: 2020.08.03., hétf. 16:25
Értékelés: 2382

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Alex_Aston »

Hali. Elméleti kérdés. Költözés előtt állunk, ahogy mondtam.
Egy 7x4m-es szoba mennyire jó zenéhez?
Ebben lenne meg egy emeleti feljáró, tehet maradna kb. 5,5x4m, de a légtér marad, mert nem zárt lépcső ház lenne.
A mély hangok miatt "hosszában" jobb, nem? Vagy ez nagyon hangfal függő? Én úgy tapasztaltam a Mission esetében a korábbi helyén, hogy meghálálja, ha hosszában minél több a hely. Bár lehet, hogyha széltében is elég a légtér, úgy is jó?

Lakás nézésnél ezt kötöttem ki részemről az asszonynak, hogy a hangfalak elférjenek :D
Csak a Marantz! :-D

Online
Avatar
supravox
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2619
Csatlakozott: 2013.09.01., vas. 07:28
Értékelés: 1901

Re: Zeneszoba

Hozzászólás Szerző: supravox »

Sziasztok

Egy gyors tapasztalat megosztás.
Ugyanabban a szobában hallgatom a zenét 4. éve.
A szoba 4.5x4.5 kb. 8 fokosan lejt az álmennyezet.
Nem is túl nagy a belmagasság..sőt.

Szóval.
A hangfalak sorrendben
ATC 40A zárt állódoboz kb. 18cm mély
ATC SCM50ASL reflex 25cm mély
ATC SCM100ASL reflex 31cm mély

Az egyre nagyobb dobozok egyre kevesebb basszusanomáliát produkáltak.
FÜLRE..

Ezen felbuzdulva bepróbálom egy ATC SCM 150ASL-t is :guitar:
BodorPc+SotM lan usb cclk switch,Bricasti M1 dac,Core Audio Karuna Ref,BricastiM20előfok,ATC SCM150asl hangfal
Technics SP10mk2+Glanz10Bt ,DS audio pickupDSW003phono,WW Platinum8 XLR hegyek,Valhalla Draco Ref aes/ebu, Stealth T-selected v2 usb, Vertere LAN, WW Platinum tápok
Stax SRX9000-SRM700S

Online
Avatar
-CB-
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1752
Csatlakozott: 2019.04.12., pén. 13:29
Értékelés: 937
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Zeneszoba

Hozzászólás Szerző: -CB- »

Mondjuk kamasz koromban a fél vesémet adtam volna ezért a hangzásért, de még most is elviselem. Csak elnyomja az alatta levő 10 Hz-et....amiről annak idején nem is tudtunk😂

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Zeneszoba

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

cannonball írta:
2020.12.03., csüt. 17:58
Érdekes ez a szoba rezonancia. Nekem 4x9 méter a szoba, 100 m3, de az is 38 Hz-en rezonál kb.10 dB kiemeléssel. Szinte mindegy mi szól, bárminek van jó basszusa, ugyanakkor 28 Hz alatt elnémul minden, csak a házon kívül a redőny rezeg. a 10 literestől a 230 literes ládáig minden volt már itt, mind ezt produkálta. Már ami le tudott menni 40 Hz alá. A 8 sarokból 4-ben van akusztikai panel, konkrétan a nullával megegyező a hatásuk...
Nincs ebben semmi meglepő. Nálad a 9 méteres hosszból következő 2. módus ugyanúgy 38 Hz-re esik, mint egy 4,5 méteres szobában az 1. módus:

Nodes.jpg
Nodes.jpg (63.47 KiB) Megtekintve 2098 alkalommal

Egy dolog, hogy a sarkokban van valami, de nagyon nem mindegy, mi az. A szubtartományban már speciális csillapító elemek szükségesek, vagy komoly anyagvastagság. Mezei szivacsok, vékony kőzetgyapot táblák itt nem sokat érnek sajnos.

Válasz küldése

Vissza: “Hifi”