Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Akusztika - elmélet és gyakorlat

Moderátor: Luxor Audio

Avatar
Sedwick
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 179
Csatlakozott: 2008.01.06., vas. 00:18
Értékelés: 18

Re: Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Sedwick »

Igen tudom, a sarkokat szereti a a basszus freki, ott amennyi csillapító anyagot tudtam, elhelyeztem, nem tudom már jobban kezelni a függőleges sarkokat. A visszaverődési pontot azért írtam, mert spórolni akartam az "energiámmal"...de értem amit írtál.
Jelenleg jónak mondanám az akusztikát a körülményeimhez képest: 20 cm vasbeton falazatú lakás (4/1), amerikai konyha, lazán megépített 1 rétegű gipszkarton (nem teljes mennyezeten, csak körben dobozolás a sarkok mentén).
Ez utóbbi vízszintes sarkok feltöltését gondoltam XD vel vagy HD val. Jelenleg 120 Hz alatti utózengés 0,8-ra hozza a REW, de ahogy említetted az oktató videóban (nagyon tetszett, köszönöm) az nem túl hiteles az álló hullámok miatt, ezért már nem tudom, hogy szükségem van e az RT60 további faragására egyáltalán, bár mély hangot túlcsillapítani nem nagyon lehet lakószobában, gondolom...tehát az első kérdésem ez lenne, hogy ha a fenti vízszintes sarkokban a gipszkarton dobozolást feltölteném, akkor 200 Hz felett bele szólna e?

A másik új kérdésem a videóid után született, miszerint a harmonikus torzítás 1200 Hz-től -mindkét dobozt mérve- az ülő poziban, nem ugyan olyan mértékben ugyan, de elszáll, a THD 4-5%. Ott már nincs akusztikai beesés, kiemelés, tehát nem tudom összefüggésbe hozni ilyen problémával. Marad a doboz, de ott 3k a keresztvágási freki. gondolkodik.gif A kérdésem az lenne, hogy ezt okozhatja-e a gipszkarton laza függesztése? Tettél utalást, ha külön válik az 1. és 2. görbe, az tipikus gipszkarton hiba is lehet. Gondolom látni kellene a szobát és a görbét hogy választ adhass :smile51: de hátha... REW Generátor-t használva az alsó frekvenciákon tudtam játszani, nézni mit rezonáltat be, de 1200 Hz-től felfelé már nem hallottam semmi oda nem illőt, nem lettem okosabb, de még próbálkozni fogok.

2 az 1-ben? - Ha feltölteném a sarkok mentén körben a gipszkarton dobozolást, akkor 1.-merevítené nekem a kartont, 2.- nyelne el mély tartományban is hangokat, utózengési értéken javítva picit....ezzel nagy gondot nem okoznék az én meglátásom szerint, de ezért kérdezlek téged, mert feleslegesen nem akarom szétfaragni a lakásomat. Köszi leborulok.gif

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

Sedwick írta:
2021.05.12., szer. 23:24
A gipszkartonos kérdés egy meglévő állmennyezethez kapcsolódik. Jelenleg 200-250 Hz től a 0,35-0,4 közötti az utózengés, tehát leginkább 200 Hz alatt kellene dolgoznia. A mennyezettől 20 cm-re van az álmennyezet. A visszaverődési pontokra gondoltam, hogy rakok be csillapító anyagot úgy, hogy a 250 Hz-től felfelé ne nagyon nyuljon hozzá. Tehát csak a mély tartományt kellene csökkenteni. Elméleti síkon ez működhet?
Amennyiben az elsődleges visszaverési pontokra gondoltál, azoknak nincs közvetlen közük a helyiség utózengési idejéhez, illetve a basszus tartományt nem ezeken a pontokon tudod csillapítani.

Avatar
Sedwick
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 179
Csatlakozott: 2008.01.06., vas. 00:18
Értékelés: 18

Re: Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Sedwick »

A gipszkartonos kérdés egy meglévő állmennyezethez kapcsolódik. Jelenleg 200-250 Hz től a 0,35-0,4 közötti az utózengés, tehát leginkább 200 Hz alatt kellene dolgoznia. A mennyezettől 20 cm-re van az álmennyezet. A visszaverődési pontokra gondoltam, hogy rakok be csillapító anyagot úgy, hogy a 250 Hz-től felfelé ne nagyon nyuljon hozzá. Tehát csak a mély tartományt kellene csökkenteni. Elméleti síkon ez működhet?

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

Sedwick írta:
2021.05.12., szer. 15:03
Az egyik észrevételem az, hogy minél nagyobb a használt vastagság, annál könnyebb anyagokat pontosabban annál kisebb fajlagos áramlási ellenállású anyagot célszerű választani. (feltételezve ha teljes frekvencia tartományt akarjuk csökkenteni). Igaz ez?
Van benne valami, hogy a nagy vastagságú panelbe nem ugyanolyan anyag való, mint a vékonyba, de a szokványos 5-10 cm panelvastagságoknál kicsi a különbség e szempontból. 30-40 cm-nél már más a helyzet.
A másik kérdésem, hogy pl sima gipszkarton álmennyezet mögé helyezett elnyelőknél mennyire szól bele maga a gipszkarton? Gondolok arra, hogy a magasabb frekvenciákat már visszatükrözi. Milyen frekvenciától lehet ezt észre venni vajon? Köszi.
A gipszkarton trükkös anyag, mivel a magasabb frekvenciájú hanghullámokat elnyeli, a közepeseket visszaveri, a mélyeket pedig átengedi. Ez szépen szokott látszani az utózengési görbéken. Az arányokat ráadásul befolyásolja a karton megtámasztásának módja, merevsége és a rétegek vastagsága is. Szóval érdemes átgondolni, mit is szeretnénk, mielőtt az egész helyiséget kitapétázzuk gipszkartonnal.

Avatar
Sedwick
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 179
Csatlakozott: 2008.01.06., vas. 00:18
Értékelés: 18

Re: Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Sedwick »

Szia! A napokban próbáltam olvasgatni az anyagok (üveggyapot, küzetgyapot stb.) hangelnyelési együtthatóját kutatva. Egész jó cikkeket lehet találni, persze fenntartásokkal kezelve. Az egyik észrevételem az, hogy minél nagyobb a használt vastagság, annál könnyebb anyagokat pontosabban annál kisebb fajlagos áramlási ellenállású anyagot célszerű választani. (feltételezve ha teljes frekvencia tartományt akarjuk csökkenteni). Igaz ez? A másik kérdésem, hogy pl sima gipszkarton álmennyezet mögé helyezett elnyelőknél mennyire szól bele maga a gipszkarton? Gondolok arra, hogy a magasabb frekvenciákat már visszatükrözi. Milyen frekvenciától lehet ezt észre venni vajon? Köszi.

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

KopaszKutya írta:
2021.03.28., vas. 17:09
Én megvettem illetve végig néztem mind2 akusztikával foglalkozó videót és nagyon tetszett. :tutiok:
Örülök. :smile32: Eddig közel százan vásárolták meg és visszajelzések alapján mindenki hasznosnak tartotta azt a 2x4 órát, amit a videók megtekintésével töltött.

Avatar
KopaszKutya
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1501
Csatlakozott: 2015.02.18., szer. 13:49
Értékelés: 177

Re: Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: KopaszKutya »

Én megvettem illetve végig néztem mind2 akusztikával foglalkozó videót és nagyon tetszett. :tutiok:

Szerintem érdemes behúzni, mert sok érdekesség hangzik el benne, főleg az 1. részben. A 2. rész inkább már az akusztika mérés gyakorlati részét mutatja be, de aki mérni is akar, annak azt se szabad kihagynia.
Marantz CD74 - Fidelity Pyrit - Vandersteen 2CE Signature - Schmidt Ferenc kábelezés

Avatar
rx8
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 374
Csatlakozott: 2012.04.14., szomb. 16:49
Értékelés: 146
Tartózkodási hely: Maglód
Kapcsolat:

Re: Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: rx8 »

Sziasztok,

Szeretnék megosztani Veletek egy kis információt az akusztika fontosságáról.(szerencsére már kezd megtörni a jég és egyre többen vagyunk akik már mérések alapján rendezik át a zene hallgató kuckót).
Szóval nálam 3 éve volt Fapaci bemérni as szobát, ahol néhány javaslatot adott a szobám átrendezésével kapcsolatban.Eredetileg sem volt rossz a hang, mivel könyvespolcaim vannak , amelyeknek áldásos a tevékenysék isi mérte a szobámban.Sajnos igen mélyhiányos volt a rendszer, ezért bár elismertem Fapaci átrendezésére vonatkozó véleményét, illetve az akkori hangsugárzóm erőlködését a mélytartományban(Quad kis monitorsugárzó, közép és magas remek, mély torzított mint a fene) de úgy gondoltam, hogy építek egy már amúgy is betervezett ProAc Response 2.5 replikát, ami a reményeim szerint orvosolta volna a mélyhiányt.A megépítés után jött a hidegzuhany, mivel bár valamennyivel több lett a mély ,de egyébként a hang karaktere jottányit sem változott.Tehát magas-közép tartomány remek, a mély bár több lett, de egyenetlen, búgós, mosott volt.Ekkor már elég mérges lettem és elővettem a régi szobai bemérést illetve a javasolt átrendezést is.Eddig csak a jobb oldali hangsugárzó mögött volt könyvespolc és a mérések azt bizonyították, hogy a másik mögé szimmetrikusan kell áthelyezni a másikat.Mikor ez megtörtént a hangsugárzó életre kelt és egészen kiváló hangja lett.Ennek hatására a többi változtatást is meglépem és meg vagyok róla győződve, hogy a hang csak javulni fog.
Én mindenkinek azt javaslom, hogy ha bármilyen problémája van a rendszerével először tegye rendbe a szoba akusztikáját, ugyanis így egy csomó pénz elégetésétől kíméli meg magát és töredék áron azt a hangot is megtalálhatja, amit annak idején a kereskedőnél is hallott.

Sok sikert kívánok mindenkinek.
Forrás: Shigaclone+DIY WM8741DAC,Dual 1229, Goldring 1042, Empire 4000D/III, kínai phono, Tuner:Sanyo Plus T35+Dynaco,Előfok:DIY,Végfok:Appluase 300B, Hangsugárzó:DIY külső váltós,Kábelek Valhalla és egyebek.

Avatar
Dorian
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2339
Csatlakozott: 2006.06.26., hétf. 10:52
Értékelés: 899

Re: Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Dorian »

fapaci írta:
2021.03.09., kedd 12:20
8-10e forintért már lehet venni masszív gémes állványt.
Igen, 8500-ért vettem én is hasonlót egy hangszerboltban (Thunder Audio MS-07CR)
Mielőtt elkezdtem hifizni, a különböző stílusú és minőségű zenéimet élvezettel hallgattam rendszeremen, pusztán a zene kedvéért. Most 20 év hifizés és egy csomó pénz elégetése után végre eljutottam ugyanoda

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

Dorian írta:
2021.03.09., kedd 10:42
Ha a korábbiakban bevett módszer szerint :smile29: (3 nem-túl-stabil párnára helyezett mikrofon) helyett mikrofonállványt használunk, az főleg miben, milyen jellegű paraméterekben ad pontosabb(?) mérési eredményt?
Milyen paraméterben okoz változást, ha az ebédet egy billegő asztal helyett egy stabil asztalról fogyasztod el? Az étel nyilván nem lesz más, de az élmény és utána a ruhád igencsak.

A párnára helyezett mikrofon esetén van egy visszaverő felület és némi elnyelő anyag a kapszulához közel, ami nyilván kerülendő a mérésnél, ha pontosságra törekszünk. Egy normális állvány stabilan megfogja a mikrofont mindhárom dimenzióban, amit a párna nyilván nem tud, ezzel elég nehéz olyan pontba (pl. fejmagasságba) pozícionálni a mikrofont, ahol mérni kell. A legrosszabb, ha kézben tartott mikrofonnal próbálunk mérni, hiszen nem tudjuk mozdulatlanul tartani, ráadásul ilyenkor a testünk zajai is benne lesznek a mérés eredményében.

A legszebb próbálkozás, amivel eddig találkoztam, az a 2 literes kóláspalackra szigszalagozott mikrofon volt. Lehet ilyenekkel szenvedni, ha valakinek sok felesleges ideje van, de 8-10e forintért már lehet venni masszív gémes állványt.

Kép

Avatar
Dorian
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2339
Csatlakozott: 2006.06.26., hétf. 10:52
Értékelés: 899

Re: Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Dorian »

Ha a korábbiakban bevett módszer szerint :smile29: (3 nem-túl-stabil párnára helyezett mikrofon) helyett mikrofonállványt használunk, az főleg miben, milyen jellegű paraméterekben ad pontosabb(?) mérési eredményt?

Vettem mikrofonállványt és két dologban vettem észre változást az e mérés alapján végzett korrekció után:
Mélyfrekvenciáknál és a sokpontegyes tér pontosságában. Persze simán lehetséges, hogy sok más egyéb dolog miatt adódik ez az eredmény, vagy hogy placebó.
Mielőtt elkezdtem hifizni, a különböző stílusú és minőségű zenéimet élvezettel hallgattam rendszeremen, pusztán a zene kedvéért. Most 20 év hifizés és egy csomó pénz elégetése után végre eljutottam ugyanoda

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

Régi adósságomnak teszek eleget, mikor közzéteszem két oktató anyagomat. Az összesen 9 órányi videó első része a teremakusztika elméleti oldalát tárgyalja, a néző megismerkedhet az akusztikai jelenségekkel, paraméterekkel és a hangzás alapvető fizikai jellemzőivel.

- akusztika területei
- hanghullám keletkezése, terjedése, paraméterei
- hangterjedés jelenségei (hangelnyelés, visszaverődés, diffuzitás)
- akusztikai tervezés, modellezés alapjai
- HiFi, házimozi esettanulmányok, tipikus hibák bemutatása

Akusztika 06.jpg
Akusztika 06.jpg (100.89 KiB) Megtekintve 32227 alkalommal

A második rész a zenehallgató és moziszobák akusztikai méréséről szól, illetve a Room EQ Wizard szoftver kezelését, funkciói mutatja be.

- akusztikai mérés eszközei (mikrofon, hangnyomásmérő, hangkártya)
- méréstechnika (elhelyezés, paraméterek beállítása, mikrofonozás)
- mérési eredmények megjelenítése, kiértékelése
- akusztikai szimuláció
- elektronikus korrekció, EQ méretezés

REW 06.jpg
REW 06.jpg (155.49 KiB) Megtekintve 32227 alkalommal

A videóanyag vásárlás után letölthető, saját eszközön (PC, laptop, okostelefon) bármikor megtekinthető, de szerzői jogi védelem alá esik, nem terjeszthető, harmadik személynek át nem adható.

Megvásárolhatók a Luxor Audio webshopban.

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

Dorian írta:
2021.01.19., kedd 10:29
Az utózengésem azért szívesen vinném a jelenleginél lejjebb, ami ugye a basszus tartományban vet fel kérdéseket. max 20 cm vtg. álmennyezet 90kg/m3-es gyapottal töltve segít ezen?
(A hátsó két sarokban lesz majd 1-1 nyitott polcos könyves-szekrény, de gondolom ez ebben a tartományban annyira sokat nem oszt-szoroz)
Ha a teljes plafonra álmennyezetet építesz, az nagy változást fog hozni minden paraméterben, vélhetően néhány panelt ki is kell majd vinned a szobából utána. Ha a hátsó könyvespolcokat alaposan megpakolod könyvekkel, hatékony basszuscsapdaként működnek majd.

Avatar
Dorian
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2339
Csatlakozott: 2006.06.26., hétf. 10:52
Értékelés: 899

Re: Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Dorian »

fapaci írta:
2021.01.17., vas. 20:44
Dorian írta:
2021.01.17., vas. 16:53
Ilyenkor azért elfogja az embert a sárga irigység :rolleyes:
Nem szép dolog, neked okod sincs rá.
Az utózengésem azért szívesen vinném a jelenleginél lejjebb, ami ugye a basszus tartományban vet fel kérdéseket.
max 20 cm vtg. álmennyezet 90kg/m3-es gyapottal töltve segít ezen?
(A hátsó két sarokban lesz majd 1-1 nyitott polcos könyves-szekrény, de gondolom ez ebben a tartományban annyira sokat nem oszt-szoroz)
Mielőtt elkezdtem hifizni, a különböző stílusú és minőségű zenéimet élvezettel hallgattam rendszeremen, pusztán a zene kedvéért. Most 20 év hifizés és egy csomó pénz elégetése után végre eljutottam ugyanoda

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

Dorian írta:
2021.01.17., vas. 16:53
Ilyenkor azért elfogja az embert a sárga irigység :rolleyes:
Nem szép dolog, neked okod sincs rá.

Avatar
Dorian
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2339
Csatlakozott: 2006.06.26., hétf. 10:52
Értékelés: 899

Re: Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Dorian »

Ilyenkor azért elfogja az embert a sárga irigység :rolleyes:
Mielőtt elkezdtem hifizni, a különböző stílusú és minőségű zenéimet élvezettel hallgattam rendszeremen, pusztán a zene kedvéért. Most 20 év hifizés és egy csomó pénz elégetése után végre eljutottam ugyanoda

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

Milyen a jó zenehallgató helyiség? Mitől lesz jó hangzás egy lakószobában? Miért kell ennyit vesződni az akusztikával? Gyakori kérdések ezek és a válaszok nem adhatók meg 2-3 mondatban, de a méret, az épület szerkezete és a kivitelezés minősége kétségtelenül lényeges paraméterek. Ha ezek közül bármelyik hibás, utólag jóval nehezebb javítani a helyzeten.

Ahogy terjed a minimal lakberendezési stílus és az otthonokból lassan kikopnak a könyvespolcok, masszív bútorok és végletesen tagolt helyiségekben élnek az emberek, egyre ritkábban járok olyan helyen, ahol szükségtelen bármilyen akusztikai kezelés. Néhány napja azonban sikerült egy ilyen esettel találkoznom: vidéki faház, csendes környezet, megtört fafelületek, élhető méretű és minőségű életterek, amiken a kritikus akusztikus sem tud fogást találni, így az akusztikai tanácsadás egy nagy gratulációból állt. Az alábbi mérési görbék ezen a helyszínen készültek. Egy ilyen szobában garantálható a dinamikus, színezetlen hangzás, a muzsikusok és a készülékek is megmutathatják valódi képességeiket.

Spec.jpg
Spec.jpg (199.08 KiB) Megtekintve 21755 alkalommal
Sehol egy zavaró rezonancia, búgás, állóhullám.

RT.jpg
RT.jpg (161.16 KiB) Megtekintve 21755 alkalommal
Utózengési idő a teljes spektrumban az ajánlott 0,2 - 0,3 másodperc között.

WF.jpg
WF.jpg (275.65 KiB) Megtekintve 21755 alkalommal
Szép egyenletes lecsengés, még a basszus sávban sincs bántó rezonancia.

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

Online oktatások következő időpontjai:

Akusztika - elmélet és gyakorlat: január 17. vasárnap 17 óra
REW szoftver használata:  január 24. vasárnap 17 óra 


Az oktatás Zoom Meeting felületen zajlik. A részvételhez szükséged lesz stabil internet kapcsolatra, asztali számítógépre/laptopra, illetve hangszóróra/fejhallgatóra. Amennyiben hozzá szeretnél szólni (amire határozottan biztatlak), szükséges lesz egy mikrofon, vagy headset, opcionálisan webkamera. Laptopok esetében általában adott a mikrofon, hangszóró és webkamera, asztali számítógépeknél külső eszközöket kell használnod a feladatra. Az előadásra személyre szabott meghívót és jelszót kapsz email-ben. Ezt ne továbbítsd más személynek, mert így önmagadat zárnád ki a programból, mivel egy meghívóval csak egy személy tud belépni.  

Az előadások részvételi díja alkalmanként 5e Ft. Jelentkezni a Luxor Audio webshopban, vagy emailben tudsz: info@luxoraudio.eu

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

Morph írta:
2020.12.12., szomb. 13:38
Akkor, ha a megfelelő létszám megvan, indítod, ill határozod meg az időpontot? (mert ez még mindig nem derült ki)
És gondolom a hozunk eszközt a pandémia miatt nem is működik, mert online a kurzus.
Idén már biztosan nem, legközelebb január közepén, vagy végén lesz a következő oktatás mindkét témában és továbbra is havi rendszerességgel lesz ismétlés.

Nekem van mindenféle eszközöm, nem kell hoznod. :D Inkább magadnak szerezz otthonra egy headsetet a PC-hez, vagy egy laptopot, amiben van hangszóró és mikrofon! Másra nem lesz szükség.

Avatar
Morph
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1677
Csatlakozott: 2011.02.19., szomb. 18:14
Értékelés: 551
Tartózkodási hely: Érd

Re: Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Morph »

A részvétel előzetes regisztrációhoz kötött. A foglalkozások 3-4 óra terjedelemben, kis létszámmal (5-10 fő) zajlanak.
Részvételi díj: 5.000,- Ft
Az oktatásra jelentkezni a Luxor Audio webshopban, vagy emailben az info@luxoraudio.eu címen lehet.
[/quote]

Akkor, ha a megfelelő létszám megvan, indítod, ill határozod meg az időpontot? (mert ez még mindig nem derült ki)
És gondolom a hozunk eszközt a pandémia miatt nem is működik, mert online a kurzus.
Nappali! MoziTCL 75C935 , Pc,
"Pinyó" mozi 7.1.4: PJ: Epson 12000B, ,Proci , Hang: KRIX Vászon: Screen research, Madzag: Wire World Helicon OCC,Fapaci. SUB:Krix, Arendal

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

Morph írta:
2020.12.12., szomb. 10:40
És mikor lesz a következő oktatás elmélet időpontja? Milyen célhardverek kellenek az elvégzésükhöz? (milyen mikrofon...?)
Idézek a honlapomon található leírásból:

Évek óta nagy érdeklődés mellett tartok akusztikai oktatásokat, amik a járvány miatt tavasztól online, interaktív formában zajlanak a korábbinál jóval kedvezőbb részvételi díjjal. Az eddigi összejöveteleken megpróbáltam bemutatni a szobaakusztika elméleti hátterét és kitértünk az akusztikai mérés módszereire is, ám ez a két nagy téma nehezen fért be a 3-4 órás időtartamba. Ezért 2021-ben új, megosztott tematikával folytatódik a sorozat. Mostantól önmagában tárgyaljuk a teremakusztika elméleti hátterét és az akusztikai tervezést, így a résztvevők mélyebb elméleti és gyakorlati ismereteket kaphatnak a zenehallgató és moziszobák optimalizálásához. Egy új előadás sorozatban pedig a népszerű REW szoftver használatát tanulhatják meg, megismerkedhetnek az akusztikai mérőeszközökkel, mérési eljárásokkal és a mérési eredmények kiértékelésével.

AMIT A RÉSZTVEVŐKNEK HOZNIUK KELL:

- asztali számítógép, vagy laptop, mikrofon és hangszóró, vagy headset, webkamera, stabil internet összeköttetés

- fizikai és számítástechnikai alapismeretek, műszaki érzék

- nyitottság, érdeklődés, aktivitás


A részvétel előzetes regisztrációhoz kötött. A foglalkozások 3-4 óra terjedelemben, kis létszámmal (5-10 fő) zajlanak.
Részvételi díj: 5.000,- Ft
Az oktatásra jelentkezni a Luxor Audio webshopban, vagy emailben az info@luxoraudio.eu címen lehet.

Avatar
Morph
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1677
Csatlakozott: 2011.02.19., szomb. 18:14
Értékelés: 551
Tartózkodási hely: Érd

Re: Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Morph »

És mikor lesz a következő oktatás elmélet időpontja?
Milyen célhardverek kellenek az elvégzésükhöz? (milyen mikrofon...?)
Nappali! MoziTCL 75C935 , Pc,
"Pinyó" mozi 7.1.4: PJ: Epson 12000B, ,Proci , Hang: KRIX Vászon: Screen research, Madzag: Wire World Helicon OCC,Fapaci. SUB:Krix, Arendal

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

REW640.jpg
REW640.jpg (125.39 KiB) Megtekintve 19420 alkalommal

Évek óta nagy érdeklődés mellett tartok akusztikai oktatásokat, amik a járvány miatt tavasztól online, interaktív formában zajlanak a korábbinál jóval kedvezőbb részvételi díjjal. Az eddigi összejöveteleken megpróbáltam bemutatni a szobaakusztika elméleti hátterét és kitértünk az akusztikai mérés módszereire is, ám ez a két nagy téma nehezen fért be a 3-4 órás időtartamba.

Ezért 2021-ben új, megosztott tematikával folytatódik a sorozat. Mostantól önmagában tárgyaljuk a teremakusztika elméleti hátterét és az akusztikai tervezést, így a résztvevők mélyebb elméleti és gyakorlati ismereteket kaphatnak a zenehallgató és moziszobák optimalizálásához. Egy új előadás sorozatban pedig a népszerű REW szoftver használatát tanulhatják meg, megismerkedhetnek az akusztikai mérőeszközökkel, mérési eljárásokkal és a mérési eredmények kiértékelésével.

A részvétel mindkét programnál előzetes regisztrációhoz kötött. A foglalkozások 3-4 óra terjedelemben, kis létszámmal zajlanak. Részvételi díj: 5.000,- Ft (törzsvásárlói kedvezmény itt is érvényesíthető). Az oktatásra jelentkezni a Luxor Audio webshopban, vagy emailben az info@luxoraudio.eu címen lehet.

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

Örömteli volt a hétvége, két mostanában elkészült szobában is jártam, amik akusztikai kialakításában volt szerencsém közreműködni. Az ellenőrző mérések ismét bizonyították, hogy az ellentétes híresztelések ellenére a fizika továbbra is megbízhatóan működik mindenféle szoftveres varázslás nélkül is.

Az első eset egy érdi moziszoba kb 40 m2 területű alagsori helyiségben, 7.2 hangrendszerrel. Az építés alapos, körültekintő házilagos kivételezésben történt. A hangnyomás görbét, az utózengési időt és a lecsengési folyamatot is sikerült referencia szintre hozni, így a megrendelő élménydús mozizós időszak elé nézhet.

Az utózengési idő minden oktávban az ajánlásoknak megfelelő 0,2 sec értéken:
RT60.jpg
RT60.jpg (163.6 KiB) Megtekintve 22710 alkalommal

A spektrális energiaeloszlás hibátlan, a szokásos állóhullámok, rezonanciák csírájukban lettek elfojtva:
Spec.jpg
Spec.jpg (182.88 KiB) Megtekintve 22710 alkalommal

Front és szubsugárzók együttes hangnyomás görbéje 85 dB SPL szintű mérőjellel, hallgatási pontban (a hangsugárzóktól kb 3 m távolságban) mérve, elektronikus korrekció és más divatos varázslás nélkül:
SPL Front+Sub.jpg
SPL Front+Sub.jpg (154.28 KiB) Megtekintve 22710 alkalommal

A lecsengési folyamat 3D ábrán. Nehezen támadható:
WF.jpg
WF.jpg (281.62 KiB) Megtekintve 22710 alkalommal

................................

Szintén a napokban járhattam egy Békés megyei zenehallgató szobában, ami a javaslataimnak megfelelő akusztikai kezelést kapott a nyáron. Tavaszi látogatásomkor meglehetősen szomorú helyzet fogadott. A kimondottan színvonalas lejátszó rendszer és hallgatója is erősen szenvedett egy kb 15 m2-es, szokványos kialakítású lakószobában. Komoly harcászati taktikát kellett kialakítanunk, hogy a helyzet elfogadható szintre javuljon, de végül sikerült elérni a célt egy hatékony álmennyezet építésével és néhány fontos akusztikai falrész kezelésével. Elektronikus (ál)korrekciót itt sem használtunk, inkább magát a problémát szüntettük meg. A sikert mi sem bizonyítja jobban, mint hogy a megrendelő felesége is rászokott a szoba használatára és a zenehallgatásra.

Utózengési idő a kiinduló helyzetben. Tipikusan elhangolt, felemás viselkedést mutató szoba erős energia túltengéssel a basszus tartományban:
RT 1.jpg
RT 1.jpg (165.42 KiB) Megtekintve 22710 alkalommal

Utózengési idő a kezelés után. A basszus tartomány döngése megszelídült, a többi oktáv lecsengéséhez került közel a kis méretű zenehallgató szobákban javasolt 0,2 - 0,3 sec közötti értékre:
RT 2.jpg
RT 2.jpg (164.07 KiB) Megtekintve 22710 alkalommal

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Akusztika - elmélet és gyakorlat

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

Vargas írta:
2020.10.27., kedd 22:00
Szia Fapaci, akusztikus mérést szeretnék nálad megrendelni Szlovákiára Galánta környékere 70 km északra Györ töl. . Tudnék 3-4 helyszint is biztosítani. Vargas
Szia! Okay, a részleteket megbeszéljük privátban.

Válasz küldése

Vissza: “Luxor Audio”