Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Általában a hifiről

Online
Avatar
Alex_Aston
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4395
Csatlakozott: 2020.08.03., hétf. 16:25
Értékelés: 2382

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Alex_Aston »

zoli73 írta:
2021.01.24., vas. 20:08
Alex_Aston írta:
2021.01.24., vas. 19:41
Nem találtam megfelelő bejegyzést neki, ezért ne szídjatok le, hogy ide rakom.
De szerintem ilyen állatnincs is... :D

https://audio-database.com/PLATINUM/spe ... 3-1-e.html

Az ára is szép gondolkodik.gif
De bizony van ilyen állat, sőt!
http://www.bayz-audio.eu/
Ne reklámozd itt kérlek a portékádat, arra ott az adok-veszek ;)

Amúgy jó ez az oldal, vannak érdekes régi dolgok, és tök jó látni az akkori árakat.
Ez sem semmi, a maga 400kg-jával. Ezt vigye fel valaki a panel 10. emeletre ;peace;

https://audio-database.com/AVALON/speaker/osiris-e.html
Csak a Marantz! :-D

Online
Avatar
zoli73
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 3751
Csatlakozott: 2010.01.16., szomb. 22:11
Értékelés: 2351
Tartózkodási hely: 2465

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: zoli73 »

Alex_Aston írta:
2021.01.24., vas. 19:41
Nem találtam megfelelő bejegyzést neki, ezért ne szídjatok le, hogy ide rakom.
De szerintem ilyen állatnincs is... :D

https://audio-database.com/PLATINUM/spe ... 3-1-e.html

Az ára is szép gondolkodik.gif
De bizony van ilyen állat, sőt!
http://www.bayz-audio.eu/
MoFi - Funk Firm - "Palotás" phono - Audio Research - JBL - Neotech - LessLoss - WireWorld - UsaAudio

Online
Avatar
Alex_Aston
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4395
Csatlakozott: 2020.08.03., hétf. 16:25
Értékelés: 2382

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Alex_Aston »

Nem találtam megfelelő bejegyzést neki, ezért ne szídjatok le, hogy ide rakom.
De szerintem ilyen állatnincs is... :D

https://audio-database.com/PLATINUM/spe ... 3-1-e.html

Az ára is szép gondolkodik.gif
Csak a Marantz! :-D

Online
Avatar
Shimano
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 3630
Csatlakozott: 2009.10.13., kedd 12:32
Értékelés: 1879

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Shimano »

Alex_Aston írta:
2021.01.19., kedd 15:19
Shimano írta:
2021.01.19., kedd 14:52
Alex_Aston írta:
2021.01.19., kedd 14:30

21 év után most cseréltem le a PM68-ast erre, annak sem volt semmi baja tulajdonképpen, volt, hogy napokig (véletlenül9 nem lett kikapcsolva. De azért én úgy vagyok vele, ha nem kell, ne ketyegjen, az a biztos.
Ha így érzed akkor kapcsolgasd persze,de az emlékeim szerint a pm17mk2m vasat még meghajtva sem nagyon tudtam a langyostól melegebb állapotba hozni,tehát mivel elég hűvös volt,így inkább bekapcsolva hagytam folyamatosan.A cd,ami a 17mk3 volt szintén nem az a könnyedén bemelegedő típus,de mindentől függetlenül tégy úgy ahogyan jónak érzed. ;)
Ja, hogy emiatt írod. ;)
Na, ezzel sosem foglalkoztam, megmondom őszintén...
A CD-m egyébként ugyanúgy CD17MKIII. CD-nek is be kéne melegednie? gondolkodik.gif
Mindennek be kell hogy azt tudja nyújtani amire képes,én pl nem nagyon kapcsolgatok ki semmit sem,de ez ne legyen követendő példa.
Majd kitapasztalod azt hogy mennyi idő még bemelegszik,és hogy ez alatt mennyit is változik a hangzás,de én a pm-eknél inkább hűvös állapotot tapasztaltam még bekapcsolva is,mint meleget.De persze ez nem biztos hogy hátrány.Működés közben a hangsugárzótól is függ az hogy mennyire is melegszik majd az erősítőd,plusz persze a "lovaktól" is,hogy azok mennyire is vannak elengedve.Nem tudom, gondolkodik.gif de ez erősen rendszer,megépítés,és még lehet más függő is lehet,de az is lehet hogy semmi különbséget nem fogsz hallani.Majd meglátod,azaz hallod.

Online
Avatar
Alex_Aston
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4395
Csatlakozott: 2020.08.03., hétf. 16:25
Értékelés: 2382

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Alex_Aston »

Shimano írta:
2021.01.19., kedd 14:52
Alex_Aston írta:
2021.01.19., kedd 14:30

21 év után most cseréltem le a PM68-ast erre, annak sem volt semmi baja tulajdonképpen, volt, hogy napokig (véletlenül9 nem lett kikapcsolva. De azért én úgy vagyok vele, ha nem kell, ne ketyegjen, az a biztos.
Ha így érzed akkor kapcsolgasd persze,de az emlékeim szerint a pm17mk2m vasat még meghajtva sem nagyon tudtam a langyostól melegebb állapotba hozni,tehát mivel elég hűvös volt,így inkább bekapcsolva hagytam folyamatosan.A cd,ami a 17mk3 volt szintén nem az a könnyedén bemelegedő típus,de mindentől függetlenül tégy úgy ahogyan jónak érzed. ;)
Ja, hogy emiatt írod. ;)
Na, ezzel sosem foglalkoztam, megmondom őszintén...
A CD-m egyébként ugyanúgy CD17MKIII. CD-nek is be kéne melegednie? gondolkodik.gif
Csak a Marantz! :-D

Online
Avatar
Shimano
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 3630
Csatlakozott: 2009.10.13., kedd 12:32
Értékelés: 1879

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Shimano »

Alex_Aston írta:
2021.01.19., kedd 14:30

21 év után most cseréltem le a PM68-ast erre, annak sem volt semmi baja tulajdonképpen, volt, hogy napokig (véletlenül9 nem lett kikapcsolva. De azért én úgy vagyok vele, ha nem kell, ne ketyegjen, az a biztos.
Ha így érzed akkor kapcsolgasd persze,de az emlékeim szerint a pm17mk2m vasat még meghajtva sem nagyon tudtam a langyostól melegebb állapotba hozni,tehát mivel elég hűvös volt,így inkább bekapcsolva hagytam folyamatosan.A cd,ami a 17mk3 volt szintén nem az a könnyedén bemelegedő típus,de mindentől függetlenül tégy úgy ahogyan jónak érzed. ;)

Online
Avatar
Alex_Aston
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4395
Csatlakozott: 2020.08.03., hétf. 16:25
Értékelés: 2382

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Alex_Aston »

fapaci írta:
2021.01.19., kedd 14:31
Alex_Aston írta:
2021.01.19., kedd 13:32
Sajnos nem jött még meg a Hans Zimmer - Live in Prague dupla CD, pedig azzal akartam felavatni, meg amúgy is autentikus lett volna a mai téma után :drum:
Nem tudom, a CD milyenre sikeredett, én csak a Blu-Ray verzióval találkoztam, de az egy tipikus példája az ízléstelen hangmérnöki és hangszerelési munkának. Csinn-bumm cirkusz a hangzás, meg a látvány is a bikiniben pózoló ázsiai lányokkal és a túltolt műanyag basszushangokkal. Persze nem a kedvedet akarom elvenni, inkább csak óvatosságra intelek ezzel az anyaggal kapcsolatban (ha már szóba került mostanában egyfajta lemezajánló igény). Zimmer néhány munkáját kedvelem, de koncerteznie nagyon nem kellene.
Hans Zimmer zenéi általában szerintem zseniálisak. Méltó "utódja" nálam Morriconenak. Hogy ez a felvétel milyen minőségű, nem tudom megmondani. Youtube-on láttam pár dalt ebből a koncertből, aminek a minősége számomra nem mérvadó, de a jónak tűnt az ilyen, olyan át hangszerelés az eredetihez képest. Majd kiderül, és beszámolok, ha megjött :tutiok:
Csak a Marantz! :-D

Avatar
Luxor Audio
Otthon vagyok
Otthon vagyok
Hozzászólások: 15210
Csatlakozott: 2003.03.27., csüt. 22:09
Értékelés: 10354
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Luxor Audio »

Alex_Aston írta:
2021.01.19., kedd 13:32
Sajnos nem jött még meg a Hans Zimmer - Live in Prague dupla CD, pedig azzal akartam felavatni, meg amúgy is autentikus lett volna a mai téma után :drum:
Nem tudom, a CD milyenre sikeredett, én csak a Blu-Ray verzióval találkoztam, de az egy tipikus példája az ízléstelen hangmérnöki és hangszerelési munkának. Csinn-bumm cirkusz a hangzás, meg a látvány is a bikiniben pózoló ázsiai lányokkal és a túltolt műanyag basszushangokkal. Persze nem a kedvedet akarom elvenni, inkább csak óvatosságra intelek ezzel az anyaggal kapcsolatban (ha már szóba került mostanában egyfajta lemezajánló igény). Zimmer néhány munkáját kedvelem, de koncerteznie nagyon nem kellene.

Online
Avatar
Alex_Aston
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4395
Csatlakozott: 2020.08.03., hétf. 16:25
Értékelés: 2382

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Alex_Aston »

Shimano írta:
2021.01.19., kedd 14:00
Alex_Aston írta:
2021.01.19., kedd 13:45
Shimano írta:
2021.01.19., kedd 13:39


Mit kellett cserélni,illetve javítani benne?
Hangszóró relék cseréje nyitottról zártra, meg egy teljes leporolás.
Úgymond baja nem volt, most (2 hete) vettem, és át akartam nézetni, hogy ne kelljen vele foglalkozni jó darabig.
Aha,értem.Hát akkor mehet a buli velük. :D De ne is kapcsold ki őket,csak ha hosszabb ideig nem használod,mert nem kell.Nekem is volt egy időben egy pm szettem.Jól néztek ki,és szinte sugárzott az örök élet meg egy nap érzés is a működésükkel kapcsolatban,és ezért is kérdeztem hogy mi volt a bánata.
21 év után most cseréltem le a PM68-ast erre, annak sem volt semmi baja tulajdonképpen, volt, hogy napokig (véletlenül9 nem lett kikapcsolva. De azért én úgy vagyok vele, ha nem kell, ne ketyegjen, az a biztos.
Csak a Marantz! :-D

Online
Avatar
Shimano
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 3630
Csatlakozott: 2009.10.13., kedd 12:32
Értékelés: 1879

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Shimano »

Alex_Aston írta:
2021.01.19., kedd 13:45
Shimano írta:
2021.01.19., kedd 13:39
Alex_Aston írta:
2021.01.19., kedd 13:32

Este nekem az lesz, ma viszem haza a PM16-os a restaurálás után, és külön polcon lesz a CD-től, tegnap megcsináltam hozzá a helyet! :D
Mit kellett cserélni,illetve javítani benne?
Hangszóró relék cseréje nyitottról zártra, meg egy teljes leporolás.
Úgymond baja nem volt, most (2 hete) vettem, és át akartam nézetni, hogy ne kelljen vele foglalkozni jó darabig.
Aha,értem.Hát akkor mehet a buli velük. :D De ne is kapcsold ki őket,csak ha hosszabb ideig nem használod,mert nem kell.Nekem is volt egy időben egy pm szettem.Jól néztek ki,és szinte sugárzott az örök élet meg egy nap érzés is a működésükkel kapcsolatban,és ezért is kérdeztem hogy mi volt a bánata.

Online
Avatar
Alex_Aston
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4395
Csatlakozott: 2020.08.03., hétf. 16:25
Értékelés: 2382

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Alex_Aston »

Shimano írta:
2021.01.19., kedd 13:39
Alex_Aston írta:
2021.01.19., kedd 13:32

Este nekem az lesz, ma viszem haza a PM16-os a restaurálás után, és külön polcon lesz a CD-től, tegnap megcsináltam hozzá a helyet! :D
Mit kellett cserélni,illetve javítani benne?
Hangszóró relék cseréje nyitottról zártra, meg egy teljes leporolás.
Úgymond baja nem volt, most (2 hete) vettem, és át akartam nézetni, hogy ne kelljen vele foglalkozni jó darabig.
Csak a Marantz! :-D

Online
Avatar
Shimano
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 3630
Csatlakozott: 2009.10.13., kedd 12:32
Értékelés: 1879

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Shimano »

Alex_Aston írta:
2021.01.19., kedd 13:32

Este nekem az lesz, ma viszem haza a PM16-os a restaurálás után, és külön polcon lesz a CD-től, tegnap megcsináltam hozzá a helyet! :D
Mit kellett cserélni,illetve javítani benne?

Online
Avatar
Alex_Aston
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4395
Csatlakozott: 2020.08.03., hétf. 16:25
Értékelés: 2382

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Alex_Aston »

gyongyhalas írta:
2021.01.19., kedd 13:27

Mindenki nyugodjon le és dőljön hátra ,zenét hallgatni. Már ha van rá lehetősége.. :D :smile53: :napsut:
Este nekem az lesz, ma viszem haza a PM16-os a restaurálás után, és külön polcon lesz a CD-től, tegnap megcsináltam hozzá a helyet! :D

Sajnos nem jött még meg a Hans Zimmer - Live in Prague dupla CD, pedig azzal akartam felavatni, meg amúgy is autentikus lett volna a mai téma után :drum:

De majd akkor előveszem DM - 101 koncert szintén dupla CD-t, vagy az István a Királyt :napsut:
Csak a Marantz! :-D

Online
Avatar
gyongyhalas
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 657
Csatlakozott: 2016.04.25., hétf. 15:01
Értékelés: 318
Tartózkodási hely: Gyöngyös

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: gyongyhalas »

gyongyhalas írta:
2021.01.19., kedd 13:23
Shimano írta:
2021.01.19., kedd 13:21
LIMAR írta:
2021.01.19., kedd 12:16


Szerintem eltévesztetted a fórumot.
Ez nem az Index!
"egy birka"

Ps: Adminok! Mehet a kukába minden ide vonatkozó post, mivel az AVX nem politizál.
De hát itt csak egy eltévedt post van,és az a tiéd. :D Jópofa vagy,törlést kérsz a saját hosszászólásodra.Ilyet tényleg csak egy birka követelhet. :D
Ne csináld... :ohnoohnoohno:
Csak jó indulatból gondolom ....Nem akar senki senkit -sértegetni ...
Mindenki nyugodjon le és dőljön hátra ,zenét hallgatni. Már ha van rá lehetősége.. :D :smile53: :napsut:

Online
Avatar
gyongyhalas
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 657
Csatlakozott: 2016.04.25., hétf. 15:01
Értékelés: 318
Tartózkodási hely: Gyöngyös

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: gyongyhalas »

Shimano írta:
2021.01.19., kedd 13:21
LIMAR írta:
2021.01.19., kedd 12:16
fapaci írta:
2021.01.19., kedd 07:46
......jobban félek az önjelölt vezetőktől, akik megmondják a népnek a nép helyett, mi jó nekik. Ha mázlijuk és kellően erős hangjuk van, sok követőre lelnek a birkák között, de idővel mindet eltiporják.
Szerintem eltévesztetted a fórumot.
Ez nem az Index!
"egy birka"

Ps: Adminok! Mehet a kukába minden ide vonatkozó post, mivel az AVX nem politizál.
De hát itt csak egy eltévedt post van,és az a tiéd. :D Jópofa vagy,törlést kérsz a saját hosszászólásodra.Ilyet tényleg csak egy birka követelhet. :D
Ne csináld... :ohnoohnoohno:

Online
Avatar
Shimano
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 3630
Csatlakozott: 2009.10.13., kedd 12:32
Értékelés: 1879

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Shimano »

LIMAR írta:
2021.01.19., kedd 12:16
fapaci írta:
2021.01.19., kedd 07:46
......jobban félek az önjelölt vezetőktől, akik megmondják a népnek a nép helyett, mi jó nekik. Ha mázlijuk és kellően erős hangjuk van, sok követőre lelnek a birkák között, de idővel mindet eltiporják.
Szerintem eltévesztetted a fórumot.
Ez nem az Index!
"egy birka"

Ps: Adminok! Mehet a kukába minden ide vonatkozó post, mivel az AVX nem politizál.
De hát itt csak egy eltévedt post van,és az a tiéd. :D Jópofa vagy,törlést kérsz a saját hosszászólásodra.Ilyet tényleg csak egy birka követelhet. :D

Online
Avatar
gyongyhalas
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 657
Csatlakozott: 2016.04.25., hétf. 15:01
Értékelés: 318
Tartózkodási hely: Gyöngyös

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: gyongyhalas »

Dorian írta:
2021.01.19., kedd 13:03
LIMAR írta:
2021.01.19., kedd 12:16
fapaci írta:
2021.01.19., kedd 07:46
......jobban félek az önjelölt vezetőktől, akik megmondják a népnek a nép helyett, mi jó nekik. Ha mázlijuk és kellően erős hangjuk van, sok követőre lelnek a birkák között, de idővel mindet eltiporják.
Szerintem eltévesztetted a fórumot.
Ez nem az Index!
"egy birka"

Ps: Adminok! Mehet a kukába minden ide vonatkozó post, mivel az AVX nem politizál.
Elég vicces, hogy politikát gondolsz bele a zenei kultúrával kapcsolatos szövegben az "önjelölt vezetők" említésére. :D És még moderáltatnád is :smile29:
Szavazzunk? :fekverohog:

Avatar
Dorian
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2339
Csatlakozott: 2006.06.26., hétf. 10:52
Értékelés: 899

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Dorian »

LIMAR írta:
2021.01.19., kedd 12:16
fapaci írta:
2021.01.19., kedd 07:46
......jobban félek az önjelölt vezetőktől, akik megmondják a népnek a nép helyett, mi jó nekik. Ha mázlijuk és kellően erős hangjuk van, sok követőre lelnek a birkák között, de idővel mindet eltiporják.
Szerintem eltévesztetted a fórumot.
Ez nem az Index!
"egy birka"

Ps: Adminok! Mehet a kukába minden ide vonatkozó post, mivel az AVX nem politizál.
Elég vicces, hogy politikát gondolsz bele a zenei kultúrával kapcsolatos szövegben az "önjelölt vezetők" említésére. :D És még moderáltatnád is :smile29:
Mielőtt elkezdtem hifizni, a különböző stílusú és minőségű zenéimet élvezettel hallgattam rendszeremen, pusztán a zene kedvéért. Most 20 év hifizés és egy csomó pénz elégetése után végre eljutottam ugyanoda

LIMAR
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1392
Csatlakozott: 2017.04.27., csüt. 18:06
Értékelés: 3332
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: LIMAR »

fapaci írta:
2021.01.19., kedd 07:46
......jobban félek az önjelölt vezetőktől, akik megmondják a népnek a nép helyett, mi jó nekik. Ha mázlijuk és kellően erős hangjuk van, sok követőre lelnek a birkák között, de idővel mindet eltiporják.
Szerintem eltévesztetted a fórumot.
Ez nem az Index!
"egy birka"

Ps: Adminok! Mehet a kukába minden ide vonatkozó post, mivel az AVX nem politizál.

Online
Avatar
cables
Törzsgárda
Törzsgárda
Hozzászólások: 5070
Csatlakozott: 2012.07.04., szer. 13:21
Értékelés: 2050

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: cables »

juliush írta:
2021.01.19., kedd 11:14


Talán egy picit figyelmesebben kellene olvasni és nem előítéletek mentén értelmezni!
Jogos. Ha azt írtad volna, hogy otthon hallgatva, akkor nem olvasom félre :)

Avatar
Robici
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1332
Csatlakozott: 2007.07.24., kedd 08:16
Értékelés: 1137
Kapcsolat:

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Robici »

Bécó írta:
2021.01.19., kedd 09:23
Már ha szóba jött Laci bácsi. Nálunk tartotta utolsó előadását, amit rögzítettünk. Megosztom és remélem sokakat érdekel majd!https://www.youtube.com/watch?fbclid=Iw ... e=youtu.be
Igen, nagyon jó előadás, a könyvéről is ebből értesültem. Köszönöm hogy ilyeneket rendeztek és közzé is teszitek, ez nagyon fontos misszó szerintem. leborulok.gif

Avatar
juliush
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2633
Csatlakozott: 2009.04.29., szer. 14:46
Értékelés: 3326

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: juliush »

cables írta:
2021.01.19., kedd 10:12
juliush írta:
2021.01.19., kedd 09:17
A Fesztiválzenekar felvételeit itthon hallgatva nekem gyakorlatilag sohasem az jár a fejemben, hogy mi hiányzik az élő élményből, ...
Ebben a posztban keverednek dolgok. Szerintem azt senki sem mondta, hogy az élő zenéből bármi hiányzik.
Csak hogy egy malomban őröljünk, én sem azt írtam, hogy az "élő zenéből hiányzik bármi", hanem azt hogy a róluk készült felvételeket itthon hallgatva sem hiányolok sokat abból az élményből, amelyet ugyanazt a zenekart, ugyanabban a teremben, sok esetben ugyanazt a darabot játszva élőben hallgatva tapasztaltam. Épp ellenkezőleg, sokszor az nyűgöz le, hogy értő kezek, fülek és a rendelkezésre álló műszaki háttér mennyire sokat tudnak megőrizni és közvetíteni belőle!
Talán egy picit figyelmesebben kellene olvasni és nem előítéletek mentén értelmezni!
Gyula 
Hanghordozó -> Kütyük -> Zene
 

Online
Avatar
cables
Törzsgárda
Törzsgárda
Hozzászólások: 5070
Csatlakozott: 2012.07.04., szer. 13:21
Értékelés: 2050

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: cables »

juliush írta:
2021.01.19., kedd 09:17
Jómagam szomorúnak tartom azt a "hifis" körökben sajnos nagyon gyakori tendenciát, hogy különösen klasszikus zene esetén az audiofilek ízlésvilágát, a bennük élő elképzelést illetve preferenciákat az élő hangzást illetően adott matricaszámú, szent ereklyeként tisztelt néhány LP rendszeres hallgatása alakítja...

...

A Fesztiválzenekar felvételeit itthon hallgatva nekem gyakorlatilag sohasem az jár a fejemben, hogy mi hiányzik az élő élményből, hanem épp ellenkezőleg, hogy milyen sokat ad vissza belőle! Ennek a felismerésnek és a valódi koncertélmények sok-sok bennem élő emlékének a birtokában tanultam meg igazán értékelni a sokezer felvételemet olyan nagyszerű kiadók, mint BIS, Reference Recordings, Decca, Philips, DG, Harmonia Mundi, Alpha, ACT, Blue Note, folytathatnám napestig.
Ebben a posztban keverednek dolgok. Szerintem azt senki sem mondta, hogy az élő zenéből bármi hiányzik.

Abban viszont "sajnos" van valami, hogy egyes régi LPk színvonatát, értsd valóság érzet hatását mai albumokon nem lehet érezni.

Bécó
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 130
Csatlakozott: 2020.04.22., szer. 10:22
Értékelés: 206

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Bécó »

Robici írta:
2021.01.18., hétf. 17:56
Ujházy László könyvében több fejezet szól csak kizárólag a hangfelvételek szubjektív értékeléséről és azok szempontjairól. (A könyv egyébként a Gramofon magazinban az évek során megjelent sok-sok tanulmány összefoglalása.) Idézek:
"Még a hanglemez kritikáknál is megfigyelhető, hogy az elhangzó műről, a művészekről, az előadásról sok szó esik, ám magáról a felvételről — tehát az akusztikai tálalásról — nagyon kevés, vagy szinte semmi. Olyan ez, mintha egy fotókiállításról beszámolva csak a képek „tartalmáról" szólnánk, ám magát a kompozíciót, hogy a művész a háromdimenziós valóságot milyen egyéni eszközökkel közvetíti, figyelmen kívül hagynánk. Márpedig a hangfelvétel folyamata — ideális esetben — művészi újjáteremtés, amelynek révén a zenei rendező és a hangmérnök a stúdióban elhangzottakat a technikai eszközök segítségével, a mű és az előadás iránti alázattal, saját művészi hitvallásának megfelelően „ülteti át" a hangszórókra. Ezért elengedhetetlen, hogy a hangfelvételekhez ne csak a technika, hanem az esztétika oldaláról is közelítsünk. A következőkben azokat a nemzetközileg is ajánlott szempontokat mutatjuk be, amelyek segítségével közelebb kerülhetünk egy felvétel hangzásvilágához."
Itt csak a fejezetcímeket sorolom fel amiken keresztül tárgyalja hogy milyen szempontok vannak:
- A hangfelvételek teremhatása (teremérzete). (Utózengési idő, mélységi tagozódás, természetes/mesterséges hangtér)
- A hangfelvételek sztereóhatása
- Hangzásegyensúly és dinamika
- Felvételek háttérzaja (elektroakusztikus zajok, akusztikus zajok)
- Hangtisztaság, hangszínezet, összbenyomás (külön kitérve a "szintetikus" zenére)

A hangfelvételek esztétikájával egyébként az irodalom már a múlt század 40-es éveitől kezdve foglalkozik. További idézet a 4. fejezetből:
"A művészi újjáteremtés megjelenése
Az 1950-es évek közepén egy német akusztikai-hangtechnikai tanulmányban jelentek meg a következő gondolatok: „... ha a hangfelvételi technika megszabadul attól, hogy egyes-egyedül az állítólagos természetes hangképet hajszolja, elkerülhetők lesznek a gyenge zenekonzervek. A művészi szempontból optimális hatás érdekében egy bizonyos technikai-művészi átformálási folyamatnak kell megtörténnie, mindehhez nagyfokú művészi felelősségvállalás szükséges, mert a folyamat nem vezethet az eredeti meghamisításához". Tehát a hangfelvételnek nem a hangversenyélményt kell megcéloznia, hanem a rendező és a hangmérnök művészi újjáteremtése nyomán a hangverseny helyett másfajta élményben kell részesítenie a hallgatót Ezt az újjáteremtést a mű és az előadás iránti legnagyobb alázattal szabad végrehajtani. E gondolat teljes mértékben összecseng Gould felfogásával [azt egy korábbi fejezetben ismertette], csupán az egyik az előadóművész, a másik pedig a hangmérnök oldaláról mondja ki ugyanazt E mögött az egyre erősödő felismerés is meghúzódik, hogy nincs az a technikai bravúr, amellyel egy lakószobában teljes egészében felidézhető egy koncert hangulata, ami egy teljességgel reménytelen vállalkozás lenne, ugyanakkor a hangfelvételnek - mint minden művészi alkotásnak - élményben kell részesítenie a hallgatót, úgy, hogy a zenei élményen túl hangzásesztétikai élmény is legyen. Olyan élmény, amely különbözik a hangversenyteremben hallható benyomástól. Miben nyújthat egy hangfelvétel többet az élő hallgatásnál? Többet nem, csupán mást, ám valóban van néhány olyan eszköz a hangmérnök kezében, amelyek hatása túlmutat a koncertélményen. Az alábbiakban röviden ezeket foglaljuk össze. "

Itt a következő szempontok merülnek fel Ujházy szerint:
- felvételi helyszín megválasztása
- hangzásegyensúly beállítása
- hangsíkok beállítása
- hangtér-felépítés

Szóval a felvételek értékelése szép és érdekes téma, ami immár 100 éve foglalkoztatja a hangfelvételek kedvelőit, de én azt gondolom, egy hifis fórumon aligha tart számot szélesebb körű érdeklődésre (mint ezt többen le is írták itt közvetett módon).
Már ha szóba jött Laci bácsi. Nálunk tartotta utolsó előadását, amit rögzítettünk. Megosztom és remélem sokakat érdekel majd!https://www.youtube.com/watch?fbclid=Iw ... e=youtu.be

Avatar
juliush
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2633
Csatlakozott: 2009.04.29., szer. 14:46
Értékelés: 3326

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: juliush »

Jómagam szomorúnak tartom azt a "hifis" körökben sajnos nagyon gyakori tendenciát, hogy különösen klasszikus zene esetén az audiofilek ízlésvilágát, a bennük élő elképzelést illetve preferenciákat az élő hangzást illetően adott matricaszámú, szent ereklyeként tisztelt néhány LP rendszeres hallgatása alakítja, holott kis hazánkban is pezseg az élőzenei élet (legalábbis a COVID-on kívül), remek hazai zenekaraink, együtteseink, szólistáink csodálatos akusztikájú helyszíneken hallgathatók élőben, majd az ugyanott felvett előadásaik otthon. Sokszor emlegettem már, milyen szerencsések is vagyunk a Fischer Iván dirigálta Fesztiválzenekarral, a világ egyik legjobbnak tartott együttesével, melynek előadásait korábban a Philips, manapság a Channel Classics kiadó számára Jared Sacks rögzíti a legmodernebb technikával a Müpában, az Olasz Intézetben vagy a Zeneakadémián. De hasonló élményekkel gazdagodhattunk, igaz más műfajokban a My Reel Club rendezvényein is.
Meggyőződésem, hogy csak megfelelő rendszerességgel szerzett ilyen élmények birtokában lehet hitelesen értékítéletet alkotni a felvételeken hallható előadói gárda és az őket rögzítő műszaki csapat teljesítményéről és nem a demók és tesztelések során újra meg újra meghallgatott egy-két tucat (ha egyáltalán van annyi) "referencia lemezhez" viszonyítva.
A Fesztiválzenekar felvételeit itthon hallgatva nekem gyakorlatilag sohasem az jár a fejemben, hogy mi hiányzik az élő élményből, hanem épp ellenkezőleg, hogy milyen sokat ad vissza belőle! Ennek a felismerésnek és a valódi koncertélmények sok-sok bennem élő emlékének a birtokában tanultam meg igazán értékelni a sokezer felvételemet olyan nagyszerű kiadók, mint BIS, Reference Recordings, Decca, Philips, DG, Harmonia Mundi, Alpha, ACT, Blue Note, folytathatnám napestig.
Gyula 
Hanghordozó -> Kütyük -> Zene
 

Válasz küldése

Vissza: “Csevegők”