Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Hálózati audio lejátszók

Avatar
supravox
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2619
Csatlakozott: 2013.09.01., vas. 07:28
Értékelés: 1901

Re: Hálózati audio lejátszók

Hozzászólás Szerző: supravox »

istvan01 írta:
2021.02.10., szer. 13:55
Ear írta:
2021.02.10., szer. 12:16

Pontosan milyen optikai kábelt használsz?
Az üveg kábelek két fő csoportja, eltérések az alábbi fs.com linken
https://community.fs.com/blog/single-mo ... -cost.html
Szia István

Megmondom őszintén lenyűgözve olvastam a switch és optika hatása a hifire értekezésedet.
Felét nem értettem de ez engem minősít.
Azt gondolom kb. ilyesminek kellene lennie egy tapasztalati és szakmai alapokon nyugvó véleményezésnek.

Köszi😀
BodorPc+SotM lan usb cclk switch,Bricasti M1 dac,Core Audio Karuna Ref,BricastiM20előfok,ATC SCM150asl hangfal
Technics SP10mk2+Glanz10Bt ,DS audio pickupDSW003phono,WW Platinum8 XLR hegyek,Valhalla Draco Ref aes/ebu, Stealth T-selected v2 usb, Vertere LAN, WW Platinum tápok
Stax SRX9000-SRM700S

Avatar
istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4636
Csatlakozott: 2007.10.21., vas. 17:39
Értékelés: 3102

Re: Hálózati audio lejátszók

Hozzászólás Szerző: istvan01 »

Ear írta:
2021.02.10., szer. 12:16

Pontosan milyen optikai kábelt használsz?
Az üveg kábelek két fő csoportja, eltérések az alábbi fs.com linken
https://community.fs.com/blog/single-mo ... -cost.html

Avatar
istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4636
Csatlakozott: 2007.10.21., vas. 17:39
Értékelés: 3102

Re: Hálózati audio lejátszók

Hozzászólás Szerző: istvan01 »

Ear írta:
2021.02.10., szer. 12:16
istvan01 írta:
2021.02.09., kedd 12:58
A lényeg, nálam is működik és azonnal szembetűnő volt, jobb ezzel a 10G-s modullal a zene ugyan azzal az OM3-as kábellel a két switch között, tényleg.
Pontosan milyen optikai kábelt használsz?
Itt olyan sok márka variáció nem ismert, vagy nem látszik. Szabványos LC UPC Duplex OM3 Multimode, duplex, mert két ere van, TX-RX. Történetesen ezt a kabelfutar.hu-nál rendeltem, de lehet ezt másutt is. Fő tulajdonsága üveg 50/125um átmérő, 10Gbs 300m-ig 850nm lézer hullámhosszra való. Létezik ennek OM4-es változata, ami 40Gbs-et képes vinni max 150m-ig, 100Gbs-t 100m-ig.
Fontos, ezek az üvegkábelek fajlagosan olcsók, olcsóbbak mint a minőségi (nem hifi high-end márkás) CAT kábelek. Sőt, a simplex SM-OS (egy ér 9/125um) kábel harmadába kerül az OM3 duplex kábelének. A körítés ami hozzá kell, ott jelenik meg a költség inkább.

Optikai modult ehhez MM módra és LC duplex bemenetűt kell választani.

Az optika modul fajtából is van több, részben az üveg oldali fogadó csatlakozó formája szerint, a meghajtó szint erőssége szerint, ez utóbbi csak a SM módú OS kábeleknél van, egyre nagyobb távolságra és gyorsabb adatsebességre durván emelkedő árakkal. És van a slot-ház kialakítási szabványok szerinti is. Az SFP ház a legkisebb és általában olcsóbb is. Tehát bazi nagy a variációk száma.
Csatolmányok
41730.C.jpg
41730.C.jpg (46.67 KiB) Megtekintve 2178 alkalommal

Avatar
istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4636
Csatlakozott: 2007.10.21., vas. 17:39
Értékelés: 3102

Re: Hálózati audio lejátszók

Hozzászólás Szerző: istvan01 »

alto írta:
2021.02.09., kedd 22:06
istvan01 írta:
2021.02.09., kedd 21:18
Picabia írta:
2021.02.09., kedd 20:59

Egyébként nem is értem, hogy a highend audio cuccokban miért nem SFP csatlakozó van.
Ritka mint a fehér holló, de van már példa erre is:
https://www.luminmusic.com/images/galle ... 1-rear.jpg
Teszteltük ezt a Lumin X1-et, és nem véletlenül került rá az optikai hálózat, hallhatóan jobb mint a hagyományos.
Nem utolsósorban villámvédelmi szempontból is hasznos, a hozzánk behozott villámsérült készülékekbe érdekes módon jellemzően nem a tápcsatlakozón hanem a hálózati csatlakozón jutott be a túlfeszültség. De az optikai hálózaton ez nem lehetséges.
Villám okozta sérülés, ezt CAT-LAN kábelek esetén minden esetben villám áram közvetett induktív-kapacitív hatású feszültség emelkedése a villám áram közelében. Ezt a normák szerinti kockázat elemzésben a villám csatorna 0,5-3km távolságáig veszik figyelembe. Egy külső villámvédelemmel ellátott épület villám levezetőn haladó villám impulzus 20kA-200kA-ig (ennél előfordul sokkal nagyobb villámáram erősség is, ritkán) közelében fémes vezetőben 50-100cm távolságban még 100kV-os feszültség is képződik. Ehhez vannak közelítő számítások.

Rézvezetőjű CAT kábelekben közvetlen villámárammal felesleges számolni, mert ha oda is bekúszik, akkor az szétfröccsen, nem csak a CAT kábel. Az előbb leírt túlfeszültség hatására lehet csak felkészülni. Erre létezik megoldás, még ha nem is tökéletes.
Pl APC ProtectNet, 11eFt bruttó áron lehet hozzá jutni, nekem a router mellett a négy elmenő ágon van ilyen.
https://www.apc.com/shop/hu/hu/products ... /P-PNET1GB

Szépség hibája van néhány.
Egyik, CAT6 és 10/100/1000Mbps kompatibilisnek adják meg, sőt még PoE vezetéket is véd? Ellenben a 8 érintkezőjéből 2 PoE-hoz használt ér érintkezője ki van hajtva mindkét oldali csatlakozójából tehát azt nem védi. (nem nem sérülés, mind a négy nálam ilyen)
Másik, a CAT6 és felette kábelek fémes csatlakozóján vitt árnyékolással nem érintkezik, ezért az árnyékolás védelem nélküli.
Ami még az előbbieknél is komolyabb hátrány, nincs semmilyen külső ellenőrzési, kijelzési megoldás, ami azt mutatná, a védelem működő képes, mert ezek a szupresszor diódák, MOV-ok egy nagyobb áramú jelentős impulzusra kiégnek, vagy több kisebb után halnak meg. Roncsolás nélkül szétszedni sem lehet, szemrevételes kontrollhoz.
De van még egy nagy hátránya. Ez az eszköz teljesen passzív, ezért a CAT kábelt terheli, nem képez ideális hullám ellenállást azok felé, Felhasználási szempontból ez kb úgy jelentkezik, hogy csökken a CAT kábelezés hatásos távolsága 1000Mbs-nél.
De hogy még ez sem elég a hátrányokból. A villámvédelmi túlfeszültség levezetéseknél a védendő vezetők mentén ajánlott 10-20m-enként ismételni a levezető eszközt, ami T3 kategóriás 230V konnektoros levezetőknél egyértelmű, nem is okoz semmi hátrányt. CAT kábelre ez elképzelhetetlen.
OBO-nak van egy jobban megépített, fémházas és árnyékolást is talán(?) védő túlfeszültség levezetője, persze háromszoros áron.
OBO ND-CAT6/E-F .

Ethernet üveg kábel nagy előnye, nem érzékeny a külső elektromos tér okozta túlfeszültségre. Ez igaz a beltéri kábelekre, amik PVC köpennyel borítottak. A kültéri, egyedi szálas légkábelek, erős mechanikai és jó fény-UV védelemmel ellátott kábelek már villám túlfeszültségre érzékenyek, mert vékony acél fóliával is borítottak. Ezért ezeket adott távolságban illik leföldelni (itt a családi házas körzetünkben, Telekom üveg-NET kábeleknél sehol sem látszik akármilyen földelési kapcsolat). Tehát ezek a kültérről épületbe futó üvegkábelek vihetnek be túlfeszültséget. Ezért elektronika előtt 50-100cm távolságban érdemes egy patch panelre vinni, onnan tovább beltéri műanyag borítású üveggel tovább vinni az optika modulhoz.
Csatolmányok
obo-nd_cat6a_ea-net-ns5901756_01.jpg
obo-nd_cat6a_ea-net-ns5901756_01.jpg (88.54 KiB) Megtekintve 2278 alkalommal

Avatar
alto
Őslakos
Őslakos
Hozzászólások: 4123
Csatlakozott: 2007.08.09., csüt. 17:47
Értékelés: 2480
Kapcsolat:

Re: Hálózati audio lejátszók

Hozzászólás Szerző: alto »

istvan01 írta:
2021.02.09., kedd 21:18
Picabia írta:
2021.02.09., kedd 20:59

Egyébként nem is értem, hogy a highend audio cuccokban miért nem SFP csatlakozó van.
Ritka mint a fehér holló, de van már példa erre is:
https://www.luminmusic.com/images/galle ... 1-rear.jpg
Teszteltük ezt a Lumin X1-et, és nem véletlenül került rá az optikai hálózat, hallhatóan jobb mint a hagyományos.
Nem utolsósorban villámvédelemi szempontból is hasznos, a hozzánk behozott villámsérült készülékekbe érdekes módon jellemzően nem a tápcsatlakozón hanem a hálózati csatlakozón jutott be a túlfeszültség. De az optikai hálózaton ez nem lehetséges.
BARTIMEX AUDIO Honlap
Főrendszer Forrás: SynologyDS713+ -Linn Majik DS DAC-fejhallgató erősítő: Antelope Audio Zodiac+ Előerősítő: Music First Audio Classic Copper Erősítő: Trafomatic Audio Experience Two Hangfal: WLM Lyra MKII Signature IC kábelek: Audioquest Columbia Hangfal kábel: Furutech u-2T Tápellátás: Trafomatic Audio Classic Power Fejhallgató: Beyerdynamic T 1
Kisrendszer Forrás: XTZ CD-100 Erősítő: XTZ Class A100-D3 Hangfal: XTZ 99.38 IC kábel: XTZ interkonnektHangfalkábel: Neotech KS-11275

Avatar
istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4636
Csatlakozott: 2007.10.21., vas. 17:39
Értékelés: 3102

Re: Hálózati audio lejátszók

Hozzászólás Szerző: istvan01 »

Picabia írta:
2021.02.09., kedd 20:59

Egyébként nem is értem, hogy a highend audio cuccokban miért nem SFP csatlakozó van.
Ritka mint a fehér holló, de van már példa erre is:
https://www.luminmusic.com/images/galle ... 1-rear.jpg

Avatar
Picabia
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 114
Csatlakozott: 2015.02.14., szomb. 14:30
Értékelés: 109

Re: Hálózati audio lejátszók

Hozzászólás Szerző: Picabia »

istvan01 írta:
2021.02.09., kedd 20:18
Picabia írta:
2021.02.09., kedd 19:51

Szóval nem tudom, hogy az általad idézett esetben mi okozta a változást, de fenntartom, hogy nem az optikai jel gyorsabb felfutása. :D
Szó sincs arról, hogy találtam az általam tapasztal jelenség mögött valódi okokat, ezek feltételezések. Ha csak az 1Gbs->10Gbs váltás hátterét keresnénk, akkor ott abban cserélve lettek az optika modulok, azokon gyorsabban átfutnak a csomagok, az idő 99,9% ban meg szünet. Kb ez az arány ha csak a max 12Mbit/s adat halad a zenejátszóhoz 24b/192kHz zenéhez.
Azt is kéne IT-s tudással magyarázni, miért annyira érzékeny ez az etherenet forgalom az utolsó switch tápegysége zajára, ami miatt alap, hogy kapcsitápokat igyekszik mindenki minősági analógra cserélni. Ez nem ezo dolog. Az OM3 üveg kábel router közeli másik swithet hasonló tuningokkal láttam el, kivéve, hogy ott nem aksi, csupán toroid LDO stabil DIY tápolás van. Azon a switchen történt tuningok auditív hatása az észlelési küszöbb alatt vagy felett volt, arra rá lehet fogni, szubjektíve befolyásolható, tehát vakteszten nem biztos hogy átmenne.

További érdekesség, vagy inkább furcsaság, a korábban idézett angol fórum optikás hálózat auditív hatásával foglalkozó topicjában az optika használat többségénél hangzás javulást okozott. Sőt, a 10Gbs eszközöket további javulásnak hallják. De ennél is furcsább, az MM (multimod) és SM (singlemod) hasonlításban, aki ezt is el tudja végezni, az SM móddal jobb hangzást tapasztalnak. (SM mód OS kábelekkel max 2km-200kM tartományú ethernetre valók, OM-MM max 400m)
Vannak azon a fórumon 100Gbs-t is próbáló emberkék (otthoni környezetben??). Azoknál nem láttam egyértelmű megállapítást, persze nem nyálaztam végig mind a 75oldalt. /ahogy látom, a 100Gbs az nem egyetlen csatorna egy üvegen, hanem 10db 10Gbs, vagy 5db 20Gbs, vagy 4db vagy 25Gbs eltérő fényhullámhosszakkal/

https://audiophilestyle.com/forums/topi ... s/page/59/
Ha az "utolsó switch" esetében az audio eszközt UTP kábelen kiszolgáló switch-et érted, ott sztem nem IT-s a magyarázat, hanem nagyon is analóg: a galvanikus kapcsolaton áthordott analóg zavar és annak elégtelen szűrése a fogadó oldalon.
Egyébként nem is értem, hogy a highend audio cuccokban miért nem SFP csatlakozó van.

Amit 100Gbs kapcsolatnál emlegetsz, az a WDM. Nem áll az meg 100Gbs-nél. Volt munkahelyem, ahol többszintes géptermeket kötöttünk össze egy sötétüveg érpáron 50+ kapcsolatot multiplexelve. Volt benne ethernet és SAN is. Impozáns technológia, imádtam. Emlékeim szerint a hazai optikai internet is hasonló elven működik sok helyen, passzív 30-as osztó a végpontok közelében, ezen belül az egyes modemek saját hullámhosszon kommunikálnak és központban szálazzák szét. így kihelyezett aktív osztó nélkül kiszolgálsz ~30 végpontot egy szálpáron.

Az SM / MM kapcsolatok közötti különbséget sem én fogom megfejteni. :)

Avatar
istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4636
Csatlakozott: 2007.10.21., vas. 17:39
Értékelés: 3102

Re: Hálózati audio lejátszók

Hozzászólás Szerző: istvan01 »

Picabia írta:
2021.02.09., kedd 19:51

Szóval nem tudom, hogy az általad idézett esetben mi okozta a változást, de fenntartom, hogy nem az optikai jel gyorsabb felfutása. :D
Szó sincs arról, hogy találtam az általam tapasztal jelenség mögött valódi okokat, ezek feltételezések. Ha csak az 1Gbs->10Gbs váltás hátterét keresnénk, akkor ott abban cserélve lettek az optika modulok, azokon gyorsabban átfutnak a csomagok, az idő 99,9% ban meg szünet. Kb ez az arány ha csak a max 12Mbit/s adat halad a zenejátszóhoz 24b/192kHz zenéhez.
Azt is kéne IT-s tudással magyarázni, miért annyira érzékeny ez az etherenet forgalom az utolsó switch tápegysége zajára, ami miatt alap, hogy kapcsitápokat igyekszik mindenki minősági analógra cserélni. Ez nem ezo dolog. Az OM3 üveg kábel router közeli másik swithet hasonló tuningokkal láttam el, kivéve, hogy ott nem aksi, csupán toroid LDO stabil DIY tápolás van. Azon a switchen történt tuningok auditív hatása az észlelési küszöbb alatt vagy felett volt, arra rá lehet fogni, szubjektíve befolyásolható, tehát vakteszten nem biztos hogy átmenne.

További érdekesség, vagy inkább furcsaság, a korábban idézett angol fórum optikás hálózat auditív hatásával foglalkozó topicjában az optika használat többségénél hangzás javulást okozott. Sőt, a 10Gbs eszközöket további javulásnak hallják. De ennél is furcsább, az MM (multimod) és SM (singlemod) hasonlításban, aki ezt is el tudja végezni, az SM móddal jobb hangzást tapasztalnak. (SM mód OS kábelekkel max 2km-200kM tartományú ethernetre valók, OM-MM max 400m)
Vannak azon a fórumon 100Gbs-t is próbáló emberkék (otthoni környezetben??). Azoknál nem láttam egyértelmű megállapítást, persze nem nyálaztam végig mind a 75oldalt. /ahogy látom, a 100Gbs az nem egyetlen csatorna egy üvegen, hanem 10db 10Gbs, vagy 5db 20Gbs, vagy 4db vagy 25Gbs eltérő fényhullámhosszakkal/

https://audiophilestyle.com/forums/topi ... s/page/59/

Avatar
Picabia
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 114
Csatlakozott: 2015.02.14., szomb. 14:30
Értékelés: 109

Re: Hálózati audio lejátszók

Hozzászólás Szerző: Picabia »

istvan01 írta:
2021.02.09., kedd 19:03
Picabia írta:
2021.02.09., kedd 18:35

Az optikai leválasztást jó ötletnek gondolom, ha attól félünk, hogy az UTP kábelen keresztül káros, analog zajok kerülhetnek a rendszerünkbe. A belső tápellátás tuningját a leválasztott rendszer ezen oldalán szintén.
...

A másik véglet a TCP/IP ami alkalmas arra, hogy egy bogotai bérházban heverő szutyok PC-ről bithelyesen torrentezz le egy DVD-t a saját gépedre, még akkor is ha ADSL-ed van, miszerint az utolsó néhány kilométeren a jel egy hatvanéves árnyékolatlan telefonkábelen utazik szorosan összepréselve több száz hasonló érpárral. Nem hiszem, hogy számítana az optikai jel felfutásának meredeksége, vagy a jitter. A bitek a lejátszód memóriájában meg fognak egyezni az elküldött bitekkel ha az eszközeid megfelelnek a specifikációnak. Azt elfogadom, hogy a fizikai kapcsolat hozhat analog zavarokat a rendszerbe, de ezt megoldottad az optikai leválasztással :)

A zajok meg egyre rosszabbul terjednek ha emeled a frekvenciát.
Pár éve még én is hasonlóan vélekedtem. Az adatok 100%-os biztonsággal megérkeznek akár a Föld másik oldaláról, esetemben csak NAS és PC háttértárból fájl zenéléskor. Én nem Tidalozok.
Ami TCP/IP és UDP adat mozgáskor történik akkor a zene játszó és konvertáló eszközökhöz érkező kisérő zajok érkeznek, galvanikus, közös és differenciál modusúak és digitális adatmozgatáskor mindig jelenlévő, elkerülhetetlen jitter formájában. Minél közelebb van a zene eszközhöz az adat mozgás, csatorna szakasz, annál inkább befolyásol valamit a DAC vége kimenetén. Ezek nehezen mérhető és definiálható dolgok, pláne hogy az ethernet fizikai adat szintje az RJ45 csatlakozó után még néha átcsurog max 7 szabványos protokoll szinten, ezek részben hardver, részben szoftver szintek, egymásnak passzolják, számolják, ellenőrzik, újra órázzák az adatcsomagot.
És mégis van valami.

Ha semmi más, akkor a példám szerinti OM3 üvegkábeles 1Gbs -> 10Gbs váltás közötti hogyan okozhat hangzás változást? Pedig itt az 1Gbs megoldásban is nagyon sok kísérő zaj már gátolva, levezetve volt.
Nem biztos, hogy az a jó út, ha egy jelenség magyarázatául elfogadjuk az első, utunkba kerülő dolgot. A mérnöki énem nem tudja letudni a kérdést egy olyan magyarázattal, ami ennyire ellentmond a dolgok (elméletben és gyakorlaban) ismert működésének. Ebben az esetben azt, hogy egy olyan átvitelnél, ahol útközben még a csomagok sorrendje is megváltozhat, az optikai jel jittere hatással van a hangzásra.
Nem a jelenséget tagadom, hanem azt, hogy megtaláltad a magyarázatát. Én szívesebben mondom ilyenkor, hogy nem tudom mi történt, mint kétségbe vonjak olyan elveket, amik jól látható módon működtetik a világunkat, ellenőrizhetőek, mert ezzel elzárom annak lehetőségét, hogy megtaláljam az igazi okot. Sokévtizedes IT-s karrierem alatt sokszor szembesültem zavarba ejtő jelenségekkel, de a végén minden esetben racionális oka volt mindennek, amit vagy én találtam meg, vagy nálam felkészültebb emberek.

Szóval nem tudom, hogy az általad idézett esetben mi okozta a változást, de fenntartom, hogy nem az optikai jel gyorsabb felfutása. :D

Avatar
istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4636
Csatlakozott: 2007.10.21., vas. 17:39
Értékelés: 3102

Re: Hálózati audio lejátszók

Hozzászólás Szerző: istvan01 »

Picabia írta:
2021.02.09., kedd 18:35

Az optikai leválasztást jó ötletnek gondolom, ha attól félünk, hogy az UTP kábelen keresztül káros, analog zajok kerülhetnek a rendszerünkbe. A belső tápellátás tuningját a leválasztott rendszer ezen oldalán szintén.
...

A másik véglet a TCP/IP ami alkalmas arra, hogy egy bogotai bérházban heverő szutyok PC-ről bithelyesen torrentezz le egy DVD-t a saját gépedre, még akkor is ha ADSL-ed van, miszerint az utolsó néhány kilométeren a jel egy hatvanéves árnyékolatlan telefonkábelen utazik szorosan összepréselve több száz hasonló érpárral. Nem hiszem, hogy számítana az optikai jel felfutásának meredeksége, vagy a jitter. A bitek a lejátszód memóriájában meg fognak egyezni az elküldött bitekkel ha az eszközeid megfelelnek a specifikációnak. Azt elfogadom, hogy a fizikai kapcsolat hozhat analog zavarokat a rendszerbe, de ezt megoldottad az optikai leválasztással :)

A zajok meg egyre rosszabbul terjednek ha emeled a frekvenciát.
Pár éve még én is hasonlóan vélekedtem. Az adatok 100%-os biztonsággal megérkeznek akár a Föld másik oldaláról, esetemben csak NAS és PC háttértárból fájl zenéléskor. Én nem Tidalozok.
Ami TCP/IP és UDP adat mozgáskor történik akkor a zene játszó és konvertáló eszközökhöz érkező kisérő zajok érkeznek, galvanikus, közös és differenciál modusúak és digitális adatmozgatáskor mindig jelenlévő, elkerülhetetlen jitter formájában. Minél közelebb van a zene eszközhöz az adat mozgás, csatorna szakasz, annál inkább befolyásol valamit a DAC vége kimenetén. Ezek nehezen mérhető és definiálható dolgok, pláne hogy az ethernet fizikai adat szintje az RJ45 csatlakozó után még néha átcsurog max 7 szabványos protokoll szinten, ezek részben hardver, részben szoftver szintek, egymásnak passzolják, számolják, ellenőrzik, újra órázzák az adatcsomagot.
És mégis van valami.

Ha semmi más, akkor a példám szerinti OM3 üvegkábeles 1Gbs -> 10Gbs váltás közötti hogyan okozhat hangzás változást? Pedig itt az 1Gbs megoldásban is nagyon sok kísérő zaj már gátolva, levezetve volt.

Avatar
Picabia
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 114
Csatlakozott: 2015.02.14., szomb. 14:30
Értékelés: 109

Re: Hálózati audio lejátszók

Hozzászólás Szerző: Picabia »

istvan01 írta:
2021.02.09., kedd 14:52
diagnet írta:
2021.02.09., kedd 14:28
istvan01 írta:
2021.02.09., kedd 12:58

De ha már az üveg mellett az aksis táp a villany hálózat irányból teljes szeparáció, akkor árnyékoltam is a falra függesztett switcheket a képen látható módon. Rézfólia és egy konyhai KO-s kis tepsivel, ami éppen passzol méretben, levegő még bőven átjárja. A tepsi földelő csipeszel is lekötve.
https://youtu.be/mTEmqJkCrDQ
Ha neked csak ez jön le?? akkor legyen a te problémád.
De hogy egy kicsit segítsek, nem, nem oktatlak ki, a sok példa egyik ez a Lumin ház. Vajh miért is pakolják 10-20mm vastag alu házba, házon belül is vastag alu elválasztóval? Pedig ebben nem kell 10Gbs adat mozgást lekezelni egyidőben több csatorna felé? Az audió adatok mindegyike elfér 100Mbs alatt. Switchek az üvegen csak fix 10G-val mozognak, ellenben nagyon rövid idő alatt átküldik egymásnak a csomagokat.
/Minden digitális elektronikai berendezés megszórja EMI/RFI-vel a környezetét, minél magasabb az óra freki, annál könnyebben és messzire elszabadulhat, aztán van ahol és amire ez nem jó hatású/
Szerintem:
Az optikai leválasztást jó ötletnek gondolom, ha attól félünk, hogy az UTP kábelen keresztül káros, analog zajok kerülhetnek a rendszerünkbe. A belső tápellátás tuningját a leválasztott rendszer ezen oldalán szintén.
Mindazonáltal elég sok zavar van a kommentekben a digitális átvitel kapcsán. Ezt nem feltétlenül neked címzem, de valamelyik posztra csak válaszolni kell. :)

A Luminban egyrészt analog áramkörök is vannak, amik meghálálják az árnyékolást, de vannak benne digitálisak is, amik szintén. Amit be kellene emelni a diskurzusba, hogy digitális és digitális között nagy különbség lehet az alkalmazott protokol függvényében. Van ami zavarérzékeny és van ami nem. Ha az előbbi védelmére költünk, az rendben van, ha az utóbbira - azt költsük mégis inkább az előbbire :)
Az USB audió pl. egy rosszul tervezett protokol, nemhogy hibajavítás, de még hibadetektálás sincs benne. Nem véletlenül érzékeny, még ha nem is 1000Eurós kábelek szintjén, de meghálálja a törődést. Az I2S a DAC chip bemenetén szintén nem valami robosztus protokol, nem baj ha a Luminban elszigetelik. Ennek megfelelően sztem meghallanád ha a Lumint kipakolnád a dobozából :)

A másik véglet a TCP/IP ami alkalmas arra, hogy egy bogotai bérházban heverő szutyok PC-ről bithelyesen torrentezz le egy DVD-t a saját gépedre, még akkor is ha ADSL-ed van, miszerint az utolsó néhány kilométeren a jel egy hatvanéves árnyékolatlan telefonkábelen utazik szorosan összepréselve több száz hasonló érpárral. Nem hiszem, hogy számítana az optikai jel felfutásának meredeksége, vagy a jitter. A bitek a lejátszód memóriájában meg fognak egyezni az elküldött bitekkel ha az eszközeid megfelelnek a specifikációnak. Azt elfogadom, hogy a fizikai kapcsolat hozhat analog zavarokat a rendszerbe, de ezt megoldottad az optikai leválasztással :)

A zajok meg egyre rosszabbul terjednek ha emeled a frekvenciát.

Egyébként előremutató az irány, csak gondoltam megpróbálok elvarrni pár szálat, pontosításképpen.

Sok sikert!

Avatar
istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4636
Csatlakozott: 2007.10.21., vas. 17:39
Értékelés: 3102

Re: Hálózati audio lejátszók

Hozzászólás Szerző: istvan01 »

Mathias írta:
2021.02.09., kedd 17:05
istvan01 írta:
2021.02.09., kedd 14:52
Vajh miért is pakolják 10-20mm vastag alu házba, házon belül is vastag alu elválasztóval?
Nem lenne elég 1-2mm?
még egy jó példa a vastag árnyékolást is ellátó házépítésre, ami ezen felül jó rezgés elnyelő is. MSB DAC külön dobozos táp háza és az elektronika öntött-mart háza, amiben a cserélhető opcionális modulok is fém lemezzel burkoltak. Nem öncélúak ezek a megoldások, ezen az ársávon ez nem tétel.
Csatolmányok
MSB-The-Reference-DAC-Unibody-940px.jpg
MSB-The-Reference-DAC-Unibody-940px.jpg (203.22 KiB) Megtekintve 2350 alkalommal
The-Reference-Powerbase-Jack-Panel-and-Internals-táp.jpg
The-Reference-Powerbase-Jack-Panel-and-Internals-táp.jpg (241.22 KiB) Megtekintve 2350 alkalommal

Avatar
istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4636
Csatlakozott: 2007.10.21., vas. 17:39
Értékelés: 3102

Re: Hálózati audio lejátszók

Hozzászólás Szerző: istvan01 »

Mathias írta:
2021.02.09., kedd 17:05
istvan01 írta:
2021.02.09., kedd 14:52
Vajh miért is pakolják 10-20mm vastag alu házba, házon belül is vastag alu elválasztóval?
Nem lenne elég 1-2mm?
javaslom, nézz utána, keress rá, hogyan működnek a különböző a fémek, áramvezető anyagok reflexiós és diszperziós elvű EMI/RFI árnyékolása frekvencia és térerősség függvényében. Ezt próbáld mellé képzelni a 140-160dB zaj, torzítás, jitter igényű digit-analóg áramkörökhöz

Avatar
Mathias
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1565
Csatlakozott: 2005.02.02., szer. 10:07
Értékelés: 271

Re: Hálózati audio lejátszók

Hozzászólás Szerző: Mathias »

istvan01 írta:
2021.02.09., kedd 14:52
Vajh miért is pakolják 10-20mm vastag alu házba, házon belül is vastag alu elválasztóval?
Nem lenne elég 1-2mm?

Avatar
istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4636
Csatlakozott: 2007.10.21., vas. 17:39
Értékelés: 3102

Re: Hálózati audio lejátszók

Hozzászólás Szerző: istvan01 »

Érdekesség okán az erősen hifi célra tervezett-gyártott 640$ listaárú UpTone EtherRegen switch EMI/RFI környezet zavarási megfelelőségi mérése hiányáról is vitatkoznak ezen a fórumon, ahol megszólal a cég oldaláról az Uptone embere is. A hozzá adott kínai SMPS tápegységnek meg van az FCC vizsgálata, megfelelősége, a switch-nek magának nincs. Vélhetően nem a vizsgálat költsége az akadály, persze azt sem lehet olcsón megúszni, főleg ha visszadobják néhányszor.

"he power supply is private branded but I am assuming that is just a sticker and UpTone has not really applied for FCC and regulator certification itself. This always puzzles me as companies like UpTone make a lot out of noise in audio yet they don't get their products (as required by law) certified for emissions per FCC or CE. For all you know the EtherRegen may be creating a ton of more high frequency noise ("EMI") than a cheap but certified Ethernet switch."

https://audiophilestyle.com/forums/topi ... nt-1010388
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára istvan01 2021.02.09., kedd 17:07-kor.

Avatar
diagnet
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 509
Csatlakozott: 2012.12.06., csüt. 21:55
Értékelés: 569

Re: Hálózati audio lejátszók

Hozzászólás Szerző: diagnet »

istvan01 írta:
2021.02.09., kedd 14:52

Ha neked csak ez jön le?? akkor legyen a te problémád.
De hogy egy kicsit segítsek, nem, nem oktatlak ki, a sok példa egyik ez a Lumin ház. Vajh miért is pakolják 10-20mm vastag alu házba, házon belül is vastag alu elválasztóval? Pedig ebben nem kell 10Gbs adat mozgást lekezelni egyidőben több csatorna felé? Az audió adatok mindegyike elfér 100Mbs alatt. Switchek az üvegen csak fix 10G-val mozognak, ellenben nagyon rövid idő alatt átküldik egymásnak a csomagokat.
/Minden digitális elektronikai berendezés megszórja EMI/RFI-vel a környezetét, minél magasabb az óra freki, annál könnyebben és messzire elszabadulhat, aztán van ahol és amire ez nem jó hatású/
Az jött le, hogy konyhai eszközökbe csomagoltál egy switchet. Erről asszociáltam a sorozatra, ami tökéletesen szemlélteti a jelenséget, ahogy egy apró gondolat idővel urrá lesz a tudaton.
A kérdésed úgy is feltehető, hogy rád háruljon a bizonyítási kényszer. Hallanál-e különbséget a házából kivett lumin esetén? Soha nem fog kiderülni.
A lényeg, hogy mától az ikea vágódeszka mellé bekerült a sütőtepsi is a must have hifi kellékek csoportba. :smile32:

Avatar
istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4636
Csatlakozott: 2007.10.21., vas. 17:39
Értékelés: 3102

Re: Hálózati audio lejátszók

Hozzászólás Szerző: istvan01 »

diagnet írta:
2021.02.09., kedd 14:28
istvan01 írta:
2021.02.09., kedd 12:58

De ha már az üveg mellett az aksis táp a villany hálózat irányból teljes szeparáció, akkor árnyékoltam is a falra függesztett switcheket a képen látható módon. Rézfólia és egy konyhai KO-s kis tepsivel, ami éppen passzol méretben, levegő még bőven átjárja. A tepsi földelő csipeszel is lekötve.
https://youtu.be/mTEmqJkCrDQ
Ha neked csak ez jön le?? akkor legyen a te problémád.
De hogy egy kicsit segítsek, nem, nem oktatlak ki, a sok példa egyik ez a Lumin ház. Vajh miért is pakolják 10-20mm vastag alu házba, házon belül is vastag alu elválasztóval? Pedig ebben nem kell 10Gbs adat mozgást lekezelni egyidőben több csatorna felé? Az audió adatok mindegyike elfér 100Mbs alatt. Switchek az üvegen csak fix 10G-val mozognak, ellenben nagyon rövid idő alatt átküldik egymásnak a csomagokat.
/Minden digitális elektronikai berendezés megszórja EMI/RFI-vel a környezetét, minél magasabb az óra freki, annál könnyebben és messzire elszabadulhat, aztán van ahol és amire ez nem jó hatású/
Csatolmányok
lumin.jpg
lumin.jpg (51.48 KiB) Megtekintve 2145 alkalommal

Avatar
diagnet
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 509
Csatlakozott: 2012.12.06., csüt. 21:55
Értékelés: 569

Re: Hálózati audio lejátszók

Hozzászólás Szerző: diagnet »

istvan01 írta:
2021.02.09., kedd 12:58

De ha már az üveg mellett az aksis táp a villany hálózat irányból teljes szeparáció, akkor árnyékoltam is a falra függesztett switcheket a képen látható módon. Rézfólia és egy konyhai KO-s kis tepsivel, ami éppen passzol méretben, levegő még bőven átjárja. A tepsi földelő csipeszel is lekötve.
https://youtu.be/mTEmqJkCrDQ

Avatar
istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4636
Csatlakozott: 2007.10.21., vas. 17:39
Értékelés: 3102

Re: Hálózati audio lejátszók

Hozzászólás Szerző: istvan01 »

Érdemes még hozzá tenni, a 10G-s modulok és 10G képes switch-ek általában prcizebb órával szereltek, aminek része az igényesebb belső tápellátás. Most nem találom azt a táblát, ami felsoroltak néhány 1G-s és 10G OM (opitka modul) jitter mérést. Abban a 10G-s modulok kb 1/3-ad jittert produkáltak mint az 1G-esek.

Az is lényeges támpont ehhez, hogy pl az általam választott 10Gs modul Tx optika kimenet 28ps max-3ps min fel-le futású, ennek a modulnak a csak 1G-n futó változata 260ps max fel-le futású (ennél csak max van megadva). Ezeket az FS típusához letölthető adatlapokon látom.

Avatar
istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4636
Csatlakozott: 2007.10.21., vas. 17:39
Értékelés: 3102

Re: Hálózati audio lejátszók

Hozzászólás Szerző: istvan01 »

Léptem egyel feljebb üveges switch megoldásban, 1Gbs Mikrotik OM modul mellé vettem 2db 10Gbs FS modult:
https://www.fs.com/de-en/products/74676.html
Amiket bedugtam a switchek-be és azonnal működött, nem kellett semmit mókolni vele. Az OM moduláknál sajnos létezik hatalmas márka biztonságra hivatkozó kódvédelem, ami 95%-ban csupán árfelhajtó, a gyártóknál (pl FS-él) beírnak a modulba egy kódot, amivel pl csak Cisco eszközökben képes megszólalni. FS is gyárt rengetek hálózat márkához kompatibilis OM-eket, de van generic kivitel, ami minden márka eszközében kell hogy működjön. A lényeg, nálam is működik és azonnal szembetűnő volt, jobb ezzel a 10G-s modullal a zene ugyan azzal az OM3-as kábellel a két switch között, tényleg.

Aztán mentem még tovább, korábbi toroid trafós LDO analóg tápom helyett beraktam a zselés aksiról működő szintén LDO stabos tápomat, kap a switch 11,5VDC stabilat. Azt nem is értem, miért 12VDC a Mikrotik külső táp DC minimuma, mert benne abból lesz 3,3V, majd a 3,3V-ból készül 1,5V; 1,1V; 0,99V külön-külön kis DC/DC konverterekkel. Na ezeket a kis tápfeszeket modoltam X7R 1uf, 10uF kerámiával és 470uF low ESR elkókkal.

De ha már az üveg mellett az aksis táp a villany hálózat irányból teljes szeparáció, akkor árnyékoltam is a falra függesztett switcheket a képen látható módon. Rézfólia és egy konyhai KO-s kis tepsivel, ami éppen passzol méretben, levegő még bőven átjárja. A tepsi földelő csipeszel is lekötve.

Bizony a nem kevés lépés akkorát emelt a hang minőségen is, amit pár éve el sem hittem volna, amikor még a CAT kábelek hangzás hatását sem hittem el. Igaz, most sincs high-end csillirádos hifi minősített CAT kábelem, csupán egy mezei CAT8-as a zenejátszó felé. Az is igaz, amire az üveg LAN rendszer képes, azt semmilyen CAT kábelezés önmagában nem képes, mert itt nem csak a kábel a szereplő.
Csatolmányok
fs10g_sfp.jpg
fs10g_sfp.jpg (55.54 KiB) Megtekintve 1861 alkalommal
IMG_9384.JPG
IMG_9384.JPG (622.92 KiB) Megtekintve 1861 alkalommal
IMG_20210207_134406_HDR.jpg
IMG_20210207_134406_HDR.jpg (976.18 KiB) Megtekintve 1861 alkalommal

Avatar
Picabia
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 114
Csatlakozott: 2015.02.14., szomb. 14:30
Értékelés: 109

Re: Hálózati audio lejátszók

Hozzászólás Szerző: Picabia »

PgSpa írta:
2021.02.08., hétf. 11:23
Pontosan az általad éppen megvásárolt wxc-50-el tettem próbát digitális coax ügyben. Ársorrendben: 1. Monitor audio (zöld, többet nem tudok) kb. 4e Ft, 2. Monster (többre nem emlékszem) kb. 7-8e lehett, 3. Viablue NF 75 kb. 45e + egy olcsó optikai. Dac: Heed Abacus. A papírforma jött be, és ugyanakkora különbségek hallhatók, mint az analóg kábelek esetén. Szóval szvsz. egy alap cuccnál is fontosak a jó kábelek, azt szokták mondani, hogy a cucc árának 20%-át rá érdemes költeni.
Szerintem a S/PDIF-es tapasztalatok nem mondanak sokat a HDMI kábelérzékenységével kapcsolatban. Más protokoll, más fizikai megvalósítás.

Online
Avatar
nagyatt
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 483
Csatlakozott: 2013.02.05., kedd 13:50
Értékelés: 52
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Hálózati audio lejátszók

Hozzászólás Szerző: nagyatt »

Emlékszem milyen viták mentek anno PH-n erről a HDMI kérdésről. Mára már a legelvakultabbak sem állítják, hogy a HDMI a hangra bármilyen javító képességgel rendelkezne. Arra a sorsra jutott ez is mint a homeopátia... :napsut:
Audia Flight FL3S
Dynaudio Contour 20i + Stand 20
Lindemann Musicbook:Source
Hid D5 Speaker, D6 IC, D3,D2 Power

Avatar
Aszpirin
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 6090
Csatlakozott: 2018.04.06., pén. 21:30
Értékelés: 5144
Tartózkodási hely: Szár

Re: Hálózati audio lejátszók

Hozzászólás Szerző: Aszpirin »

b4xter írta:
2021.02.07., vas. 21:52
zx07 írta:
2021.02.07., vas. 20:32
a HDMI elvileg digitális, ott átmegy az 1-es meg 0. Ha átmegy, akkor teljesen átmegy, ha nem, akkor hibát ír ki amúgy is. Hogy lehet ez jobb vagy rosszabb?
Uhh, szerintem mindjárt beindul a flame, ne menjünk bele mélyebben :D Megpróbálom kulturáltan (és csak a tényekre koncentrálva) összefoglalni: nem, nem fog hibát kiírni, ha az esetleg ócska kábel miatt hibázik az átvitel. Lesz viszont jitter meg dropout, amit igazából csak úgy fogsz észrevenni, hogy "valahogy mintha nem szólna tökéletesen". Aztán beteszel egy tisztességes kábelt, és voilà.
Azért javasolnám, hogy ha időd engedi, szerezd be legalább az 1.4-es HDMI-specifikációt, és olvasd el (hosszú és fáradtságos lesz, de talán az ilyen viták miatt megéri, meg különben is, a tudás gazdagít :) ). Ha megérted, hogy a hangot hogyan viszi át a HDMI, akkor rájössz, hogy a kábelen keletkezett esetleges jitternek nincs szerepe a HDMI-n adott hang színezetében. (a processzor/AVR saját órájának jittere már rendesen bejátszik, de azt nem oldod meg a HDMI kábel cseréjével)

Amúgy igaz, amit írsz az átviteli hibák következményeiről, illetve a HDMI kábeleknek lehet is "jobb" vagy "roszabb" hangjuk, de nem a jitter miatt.
  • All-in-one Hifi: NAD M33 → Audio Physic Classic 20
  • Fejes rendszer: Mac → RME ADI-2 DAC FS → Hifiman Arya Stealth
  • Házimozi: Oppo 203 | AppleTV 4K → Marantz SR6013 → LG OLED B7 | Dali Opticon HM szett + B.K.Electrinics DoubleGem

Avatar
PgSpa
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 774
Csatlakozott: 2017.07.02., vas. 18:21
Értékelés: 334
Tartózkodási hely: Szombathely

Re: Hálózati audio lejátszók

Hozzászólás Szerző: PgSpa »

Pontosan az általad éppen megvásárolt wxc-50-el tettem próbát digitális coax ügyben. Ársorrendben: 1. Monitor audio (zöld, többet nem tudok) kb. 4e Ft, 2. Monster (többre nem emlékszem) kb. 7-8e lehett, 3. Viablue NF 75 kb. 45e + egy olcsó optikai. Dac: Heed Abacus. A papírforma jött be, és ugyanakkora különbségek hallhatók, mint az analóg kábelek esetén. Szóval szvsz. egy alap cuccnál is fontosak a jó kábelek, azt szokták mondani, hogy a cucc árának 20%-át rá érdemes költeni.

Avatar
b4xter
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 155
Csatlakozott: 2019.11.23., szomb. 15:52
Értékelés: 48
Tartózkodási hely: Vác

Re: Hálózati audio lejátszók

Hozzászólás Szerző: b4xter »

zx07 írta:
2021.02.07., vas. 22:14
A cuccaim az előzmények lábrészében olvashatók. Milyen kábelt javasoltok Dun Ultra HD és Onkyo 686 közé illetve az Onkyo és a TV közé?
Nem tudok erre konkrét mondást tenni, egyrészt nem házimozizok, másrészt sose láttam még ezeket a konkrét eszközöket. Én a helyedben nem gondolnám túl ezt az egész kérdést, biztosan nem vennék méregdrága kábeleket. Kerüld a bizonytalan eredetű, és gyanúsan olcsó holmit, ennyi. Keress egy szimpatikus és megbízhatónak tűnő gyártót, azoknál talán van minőségbiztosítás, és válassz tőlük egy olyan kábelt, aminek az ára nem okoz számodra szégyenérzetet :rolleyes:
Egy digit kábelnél szerintem a legfontosabb, hogy teljesítse a szabványokban található specifikációt, és akkor már nagy baj nem lehet. Az összes többi szerintem snake oil. Az analóg persze más tészta :D

Válasz küldése

Vissza: “Hifi”