Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Autós topik autósoknak

Online
Avatar
Vinkler
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Hozzászólások: 12628
Csatlakozott: 2011.02.13., vas. 23:02
Értékelés: 7304
Tartózkodási hely: Szentendre

Re: Autós topik autósoknak

Hozzászólás Szerző: Vinkler »

Azért ez elég hard! Minden tiszteletem a Nascarosoknak, hogy ezt létre tudták hozni. Egyre szimpatikusabb a “tengerentúl”. Míg mi lassan 2 hengeres 1.0 turbokkal varrógépezünk, vagy elektromos cuccokkal tolhatjuk a demagóg sötétzöldek és töketlen politikusok miatt, addig ott Mustangokkal, Hellcatekkel, Camarokkal (mindezt egy európai kisebb suv áraból) mennek ki ilyeneket nézni!
Yeeeeeeah! ;peace;
https://m.nascar.com/video/franchise/na ... ZtvPAC4tgA
Apple / Linn / Parasound / Diy Active ATC
Gyertyára sem vet rossz fényt az, hogy fogyton fogy, amíg világít. / Fodor Ákos

Online
Avatar
Alex_Aston
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4394
Csatlakozott: 2020.08.03., hétf. 16:25
Értékelés: 2381

Re: Autós topik autósoknak

Hozzászólás Szerző: Alex_Aston »

Acme írta:
2021.03.27., szomb. 08:47
AAttila írta:
2021.03.26., pén. 21:45
Még eddig nem adatott meg,de egyszer annyira,de annyira szeretnék egy ilyet kipróbálni (akár csak utasként is):
Sokan vagyunk így ezzel :D

Ha komoly a szándék, legközelebb talán az augusztusi Hungaroring Classic-on adódhat lehetőség klasszikus autókba beülni (ha a CoVid el nem mossa az egészet). Érdemes figyelni a kiírást és regisztrálni kell ha megnyílik a lehetőség.

Ha még nem vezettél veterán autót, utasként bőven elég ízelítőt lehet kapni belőle, mert nagyon más ám vezetni egy ilyen régiséget, mint egy modern gépet! Arról nem beszélve, hogy aligha adja oda a tulaj egy ismeretlen kezébe :D
Nem ennyire régi autó, de pár éve, egy kabrio E30 325i volánja mögött ülve fantasztikus élmény volt. Nem cserélném el egy mai új 440i kabrióra sem.
Csak a Marantz! :-D

Avatar
AAttila
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5157
Csatlakozott: 2008.09.08., hétf. 11:47
Értékelés: 3133

Re: Autós topik autósoknak

Hozzászólás Szerző: AAttila »

Acme írta:
2021.03.27., szomb. 08:47
AAttila írta:
2021.03.26., pén. 21:45
Még eddig nem adatott meg,de egyszer annyira,de annyira szeretnék egy ilyet kipróbálni (akár csak utasként is):
Sokan vagyunk így ezzel :D

Ha komoly a szándék, legközelebb talán az augusztusi Hungaroring Classic-on adódhat lehetőség klasszikus autókba beülni (ha a CoVid el nem mossa az egészet). Érdemes figyelni a kiírást és regisztrálni kell ha megnyílik a lehetőség.

Ha még nem vezettél veterán autót, utasként bőven elég ízelítőt lehet kapni belőle, mert nagyon más ám vezetni egy ilyen régiséget, mint egy modern gépet! Arról nem beszélve, hogy aligha adja oda a tulaj egy ismeretlen kezébe :D
Köszi az ajánlást, majd figyelem.
A vezetést csak úgy gondoltam, ha egy ismerősöm szert tenne egy ilyenre, mert igen, egyébként biztosan csak utasként. De élmény lenne úgy is. :smile32:

Avatar
Acme
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2285
Csatlakozott: 2005.12.05., hétf. 12:23
Értékelés: 500

Re: Autós topik autósoknak

Hozzászólás Szerző: Acme »

AAttila írta:
2021.03.26., pén. 21:45
Még eddig nem adatott meg,de egyszer annyira,de annyira szeretnék egy ilyet kipróbálni (akár csak utasként is):
Sokan vagyunk így ezzel :D

Ha komoly a szándék, legközelebb talán az augusztusi Hungaroring Classic-on adódhat lehetőség klasszikus autókba beülni (ha a CoVid el nem mossa az egészet). Érdemes figyelni a kiírást és regisztrálni kell ha megnyílik a lehetőség.

Ha még nem vezettél veterán autót, utasként bőven elég ízelítőt lehet kapni belőle, mert nagyon más ám vezetni egy ilyen régiséget, mint egy modern gépet! Arról nem beszélve, hogy aligha adja oda a tulaj egy ismeretlen kezébe :D
Kép: RX470 - SR6003 - HW55ES/UE40JU7000 Hang: Xonar Essence ST/XB 930QS - Octave - Unico - GX200 Csend: Canamp - HD600
 
"Az a baj az interneten talált idézetekkel, hogy sosem lehetsz biztos a forrásban." - Abraham Lincoln

Avatar
AAttila
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 5157
Csatlakozott: 2008.09.08., hétf. 11:47
Értékelés: 3133

Re: Autós topik autósoknak

Hozzászólás Szerző: AAttila »

Még eddig nem adatott meg,de egyszer annyira,de annyira szeretnék egy ilyet kipróbálni (akár csak utasként is):
helm4-600x368.jpg
helm4-600x368.jpg (46.17 KiB) Megtekintve 1629 alkalommal

Online
Avatar
Alex_Aston
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4394
Csatlakozott: 2020.08.03., hétf. 16:25
Értékelés: 2381

Re: Autós topik autósoknak

Hozzászólás Szerző: Alex_Aston »

Aszpirin írta:
2021.03.26., pén. 11:03
Alex_Aston írta:
2021.03.26., pén. 10:45
Hogy miért is mondom, hogy rossz az irány.
Ez a két cikk, ami ráadásul majdnem egy napon jelent meg, szerintem jól szemlélteti...

https://totalcar.hu/magazin/hirek/2021/ ... lyafutasa/

https://totalcar.hu/magazin/hirek/2021/ ... paign=link
Én sem szeretem a "dizsiterepjáró"-sodást. Sajnálom a Mondeót, de el kell fogadni, hogy a piac diktál. Ha már annyira kevés embernek kellett Mondeo, hogy a gyártása gazdaságtalan volt, akkor ez egy értelmes lépés, miután azért megpróbálkoztak egy hibrid modellel - de úgy tűnik, azzal sem tudtak helytállni a Mondeo szűkülő piacszegmensében.
Szerencsére pl. az Octaviák iránti kereslet tudtommal nem csökken, sőt... És azt is pozitív fejleménynek találom, hogy az olyan "pragmatikus" autók, mint pl. a Dacia Sandero vagy Dacia Lodgy, igen kelendőek Nyugateurópában is. (egyébként a Sandero már tobb országban - pl. Spanyolországban is - a hírek szerint a legkelendőbb autó) Ez van, amikor egy jó döntéssel betalálnak egy piaci résbe. A Ford is talán ebben reménykedik...
Vinkler talán többet tud, de én azt sem tartom elképzelhetetlennek (inkább nagyonis valószínűnek), hogy a Mondeo kategóriájából a VW Passat is "megy a levesbe" hamarosan...
Ezeket a folyamatokat lehet szeretni vagy sem (én is az utóbbihoz tartozom), de ezért nem a gyártók a felelősek, hanem a piac igényei. Szerintem. Ugyanúgy, mint a nagy képernyőkért.
Egyetértünk.
Bár annyit tennék hozzá, hogy a gyártók "szoktatták rá" a népet, amiben van felelősségük szerintem. Meg az kormányokank is, hogy pl. nem adóztatják meg a SUV-okat a nagyobb környezeti terhelés miatt. Talán ezzel lehetne terelni kicsit a csordát a jobb irányba.


Passatból amúgy a többszöröse fogy, és az alapok, az Audi A4, Superb, Arteon (meg még nem tudom mik pontosan) összességében fogy annyi, hogy megéri gyártani.

Gondolom a PSA is azért vette meg az Opelt, hogy ugyanazon platformon több autót tudjon eladni, így megérje nekik.
Csak a Marantz! :-D

Avatar
Aszpirin
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 6090
Csatlakozott: 2018.04.06., pén. 21:30
Értékelés: 5144
Tartózkodási hely: Szár

Re: Autós topik autósoknak

Hozzászólás Szerző: Aszpirin »

Alex_Aston írta:
2021.03.26., pén. 10:45
Hogy miért is mondom, hogy rossz az irány.
Ez a két cikk, ami ráadásul majdnem egy napon jelent meg, szerintem jól szemlélteti...

https://totalcar.hu/magazin/hirek/2021/ ... lyafutasa/

https://totalcar.hu/magazin/hirek/2021/ ... paign=link
Én sem szeretem a "dizsiterepjáró"-sodást. Sajnálom a Mondeót, de el kell fogadni, hogy a piac diktál. Ha már annyira kevés embernek kellett Mondeo, hogy a gyártása gazdaságtalan volt, akkor ez egy értelmes lépés, miután azért megpróbálkoztak egy hibrid modellel - de úgy tűnik, azzal sem tudtak helytállni a Mondeo szűkülő piacszegmensében.
Szerencsére pl. az Octaviák iránti kereslet tudtommal nem csökken, sőt... És azt is pozitív fejleménynek találom, hogy az olyan "pragmatikus" autók, mint pl. a Dacia Sandero vagy Dacia Lodgy, igen kelendőek Nyugateurópában is. (egyébként a Sandero már tobb országban - pl. Spanyolországban is - a hírek szerint a legkelendőbb autó) Ez van, amikor egy jó döntéssel betalálnak egy piaci résbe. A Ford is talán ebben reménykedik...
Vinkler talán többet tud, de én azt sem tartom elképzelhetetlennek (inkább nagyonis valószínűnek), hogy a Mondeo kategóriájából a VW Passat is "megy a levesbe" hamarosan...
Ezeket a folyamatokat lehet szeretni vagy sem (én is az utóbbihoz tartozom), de ezért nem a gyártók a felelősek, hanem a piac igényei. Szerintem. Ugyanúgy, mint a nagy képernyőkért.
  • All-in-one Hifi: NAD M33 → Audio Physic Classic 20
  • Fejes rendszer: Mac → RME ADI-2 DAC FS → Hifiman Arya Stealth
  • Házimozi: Oppo 203 | AppleTV 4K → Marantz SR6013 → LG OLED B7 | Dali Opticon HM szett + B.K.Electrinics DoubleGem

Online
Avatar
Alex_Aston
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4394
Csatlakozott: 2020.08.03., hétf. 16:25
Értékelés: 2381

Re: Autós topik autósoknak

Hozzászólás Szerző: Alex_Aston »

Hogy miért is mondom, hogy rossz az irány.
Ez a két cikk, ami ráadásul majdnem egy napon jelent meg, szerintem jól szemlélteti...

https://totalcar.hu/magazin/hirek/2021/ ... lyafutasa/

https://totalcar.hu/magazin/hirek/2021/ ... paign=link
Csak a Marantz! :-D

Online
Avatar
Alex_Aston
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4394
Csatlakozott: 2020.08.03., hétf. 16:25
Értékelés: 2381

Re: Autós topik autósoknak

Hozzászólás Szerző: Alex_Aston »

Acme írta:
2021.03.26., pén. 07:37
Alex_Aston írta:
2021.03.26., pén. 07:06
Amit a cikk végén is írnak, hogy nem elég a tábla, egyet értek. Én 30-as ovezetben lakók, de simán megy a sok idióta 50-60-70-el, miközben óvoda, iskola, bölcsőde 6db is van pár sarkon belül, meg játszóterek, bicikliző, rollerező emberek.
https://totalcar.hu/magazin/kozelet/202 ... i_szemmel/

Én is úgy gondolom, hogy főutakra hülyeség lenne a korlátozás. De lakó övezetben kötelező kéne lennie. És ott traffizini, nem az indokolatlan, és nem balesetveszélyes helyeken.
Politika. Semmi értelme nincs az egésznek. A fekvőrendőrök se lassítják a forgalmat...

Értelmesebb volna ha életszerű sebességkorlátok lennének, és TÉNYLEG büntetnék a gyorshajtást (pl. Ausztriában bevállt).
Ami nálunk meg, hogy egy sávelhúzás miatt az Üllői 70-es szakaszára kivágnak egy 30-as táblát, miköben mindenki 80-nal tolja. Na ezzel az erővel Karigeri bevezethetné hogy mindenhol max 10-zel lehet menni Budapesten... :smile51:
Így van.
És ott kéne büntetni, ahol kellene, mondjuk óvodák, iskolák környékén, ahol a két fekvőrendőr között padlógázzal megy a sok hülye anyuka meg apuka.
Csak a Marantz! :-D

Avatar
Acme
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 2285
Csatlakozott: 2005.12.05., hétf. 12:23
Értékelés: 500

Re: Autós topik autósoknak

Hozzászólás Szerző: Acme »

Alex_Aston írta:
2021.03.26., pén. 07:06
Amit a cikk végén is írnak, hogy nem elég a tábla, egyet értek. Én 30-as ovezetben lakók, de simán megy a sok idióta 50-60-70-el, miközben óvoda, iskola, bölcsőde 6db is van pár sarkon belül, meg játszóterek, bicikliző, rollerező emberek.
https://totalcar.hu/magazin/kozelet/202 ... i_szemmel/

Én is úgy gondolom, hogy főutakra hülyeség lenne a korlátozás. De lakó övezetben kötelező kéne lennie. És ott traffizini, nem az indokolatlan, és nem balesetveszélyes helyeken.
Politika. Semmi értelme nincs az egésznek. A fekvőrendőrök se lassítják a forgalmat...

Értelmesebb volna ha életszerű sebességkorlátok lennének, és TÉNYLEG büntetnék a gyorshajtást (pl. Ausztriában bevállt).
Ami nálunk meg, hogy egy sávelhúzás miatt az Üllői 70-es szakaszára kivágnak egy 30-as táblát, miköben mindenki 80-nal tolja. Na ezzel az erővel Karigeri bevezethetné hogy mindenhol max 10-zel lehet menni Budapesten... :smile51:
Kép: RX470 - SR6003 - HW55ES/UE40JU7000 Hang: Xonar Essence ST/XB 930QS - Octave - Unico - GX200 Csend: Canamp - HD600
 
"Az a baj az interneten talált idézetekkel, hogy sosem lehetsz biztos a forrásban." - Abraham Lincoln

Online
Avatar
Alex_Aston
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4394
Csatlakozott: 2020.08.03., hétf. 16:25
Értékelés: 2381

Re: Autós topik autósoknak

Hozzászólás Szerző: Alex_Aston »

Amit a cikk végén is írnak, hogy nem elég a tábla, egyet értek. Én 30-as ovezetben lakók, de simán megy a sok idióta 50-60-70-el, miközben óvoda, iskola, bölcsőde 6db is van pár sarkon belül, meg játszóterek, bicikliző, rollerező emberek.
https://totalcar.hu/magazin/kozelet/202 ... i_szemmel/

Én is úgy gondolom, hogy főutakra hülyeség lenne a korlátozás. De lakó övezetben kötelező kéne lennie. És ott traffizini, nem az indokolatlan, és nem balesetveszélyes helyeken.
Csak a Marantz! :-D

Online
Avatar
Vinkler
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Hozzászólások: 12628
Csatlakozott: 2011.02.13., vas. 23:02
Értékelés: 7304
Tartózkodási hely: Szentendre

Re: Autós topik autósoknak

Hozzászólás Szerző: Vinkler »

Van egy hangulata...
3452331F-833A-4481-8BBD-2BE1EC840E7C.jpeg
3452331F-833A-4481-8BBD-2BE1EC840E7C.jpeg (163.45 KiB) Megtekintve 1671 alkalommal
Apple / Linn / Parasound / Diy Active ATC
Gyertyára sem vet rossz fényt az, hogy fogyton fogy, amíg világít. / Fodor Ákos

Avatar
Tctronic
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2509
Csatlakozott: 2014.06.26., csüt. 12:00
Értékelés: 2306
Tartózkodási hely: Kistarcsa

Re: Autós topik autósoknak

Hozzászólás Szerző: Tctronic »

Küszöbön a tavasz :D


164679049_3586565808137031_9039382165513317582_o.jpg
164679049_3586565808137031_9039382165513317582_o.jpg (60.1 KiB) Megtekintve 1696 alkalommal
"A szépség nem maguknak a dolgoknak a tulajdonsága, hanem pusztán az azokat szemlélő elmében keletkezik."

Avatar
zoli73
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 3746
Csatlakozott: 2010.01.16., szomb. 22:11
Értékelés: 2349
Tartózkodási hely: 2465

Re: Autós topik autósoknak

Hozzászólás Szerző: zoli73 »

Aszpirin írta:
2021.03.23., kedd 21:57
Nem tudom, mit neveztek “normál autónak”, de ha a “hétköznapi”-t, akkor én abban egyszerűen nem tudom értelmezni a “vezetési élmeny” fogalmat.

Annyifélét vezettem már az elmúlt években, hogy megszámlálni sem tudom, ennek oka, hogy főleg munkaügyben rengeteget voltam külföldön (Európában és az Egyesült Államokban), és nagyjából minden alkalommal a helyszínen autót béreltem pár napra, párszáz vagy néhany ezer kilométerre. Aki bérautózik, az tudja, hogy kategóriát bérel, és főleg Európában épp azt kapja a kategórián belül, ami éppen van, de sokszor megtörténik, nogy kategória felett (vagy nagyritkán alatt) kap autót, mert épp az a kategória a kért felszereltséggel nincs a reptéren.

Így aztán a “normál autókból” a Skoda Yetitől a Jaguar S-Type-ig szinte minden volt már alattam. Mindegyik kvázi-nullkilométeres, de max 10ezer kilométeres, aktuális modell volt, de ne kérdezzétek már az évjáratokat, mert sok-sok év tapasztalata ez, és egyszerűen nem emlékszem már, hogy melyik mikor volt nálam. “Vezetési élmény”-nek nevezett dolgot még egyikben sem tapasztaltam, de nem is vártam el. Bár attól is függ, ki mit nevez annak.

Egyik sem hagyott bennem nagy pozitív élményt, legfeljebb fel tudom sorolni a legszarabbakat, a legeslegrosszabb élmennyel kezdve: Renault Mégane CC, Opel Zafira, Chrysler PT Cruiser kabrió.

Ami messze felülmúlta az elvárásaimat: Suzuki SX4 (egy hétig volt nálam, és kb beleszerettem) és Renault Kadjar (3 nap). Ami messze alulmúlt minden várakozást az egy Toyota Camry hibrid volt, amit 3 hónapon át voltam kénytelen használni, és nem ertettem a létjogosultságát, átlag 9 liter fölött fogyasztott, miniatűr csomagtartóval, nagy de kényelmetlen belsővel, semmi oldaltartású bőrülésekkel, és a papíron 200-akárhány lóerejét nagyítóval sem találtam sehol, cserébe viszont kialakította bennem a “soha többé CVT-váltót” sztereotípiát... Ezzel nem azt mondom, hogy egy SX4 jobb, mint egy Camry, csak annyit, hogy az egyikben az előzetes elvárásaimhoz képest nagyon pozitívan, a másikban nagyon negatívan csalódtam.

A ki nem emeltek között, szigorúan “vezetési élmény” szempontjából... mindegy, egyik kutya, másik eb, legyen az akár Honda Civic (nem, basszus, azok sem járnak “fényévekkel” a többi előtt, bocs), vagy Renault, vagy Ford, vagy VW vagy Mercedes C-Klasse, vagy mondjuk egy batárnagy amerikai Nissan Altima. Abban igen nagy különbségek vannak ezek között, hogy ezer kilométer levezetése után mennyire holtfáradtan szállsz ki belőlük, vagy éppen mennyire érzed magad biztonságban bennük, vagy mennyire tetszik esztétikailag/ergonómiailag a külseje/belseje, de vezetési élmény? Az nálam egy Mustang GT-vel kezdődik, de ezen a területen Vinkler fényévekkel tapasztaltabb, mint én...

Ja, és nem említettem a saját autóimat, úgyis tudjátok, úgy 10 éve hátsókerék-meghajtású bajorral járok, vezetési élménynek azt sem nevezném (“normál” kivitelben), de azért van egyéb szempont is... de tökmindegy, mert másnak meg olajkályha, vagy traktor, stb., mondjuk egy 2-es Octavia kormánya mögül, mintha az a vezetési élmény netovábbja lenne.

Véleményem szerint “normál” autókban 10-15-20 évvel ezelőtt is ugyanúgy fölöslegesen kerested a vezetési élményt, mint ma. Sőt. De persze az idő mimdent megszépít, mert 20 éve sokkal fiatalabbak voltunk és talán jobban élveztük az életet, és különben is, régebb minden jobb volt.
Mivel ezzel a "Honda Civic-es" megjegyzéssel megszólítva érzem magam, csak ezért reagálok, mert a többivel kb. egyet értek.
Nos, olyat nem írtam, és nem is gondolom úgy, hogy a "Honda a többiek előtt járna fényévekkel"! Én azt írtam, hogy a korábban birtokolt Ford Mondeo-hoz képest tapasztaltam jobbnak, az említett paraméterekben a Honda Civic-et.
Más autókról nem tettem említést, nem mondtam véleményt. Olyan autókról amiket nem ismerek, nem vezettem, azokról sohasem mondanék véleményt.
MoFi - Funk Firm - "Palotás" phono - Audio Research - JBL - Neotech - LessLoss - WireWorld - UsaAudio

Online
Avatar
Alex_Aston
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4394
Csatlakozott: 2020.08.03., hétf. 16:25
Értékelés: 2381

Re: Autós topik autósoknak

Hozzászólás Szerző: Alex_Aston »

Aszpirin írta:
2021.03.24., szer. 10:28

Ez még a hivatkozott forrásnál is régebbi gondolat, csak példaként az 1996-os Scorpiómban volt már ilyen tanuló-optimalizáló rendszer (elsősorban az automata sebességváltó viselkedésére, de nem csak, pl. a klímaberendezés működése mögé is volt ilyen algoritmus betéve). Ezt a rendszert egy speciális műveletsorral resetlni lehetett (vagyis az összes optimalizált heurisztikus paramétert visszaállítani gyári értékre), én meg is tettem, és bizony érzésre akkor a különbség nagyon érzékelhető volt - de miután "elfelejtette a korábbi vezetőt", rövid idő elteltével az autó hozzám "idomult".
Van egy olyan érzésem, hogy ezt ma már minden autó csinálja, kivéve talán a legalsóbb árszegmenst, de még ott sem biztos, hogy kimarad. Lehet persze, hogy tévedek.
A motor vezérlő elektronikák öntanulóak tudtommal. Hozzá idomulnak a vezetési stílushoz.
Ezt több chip tuner mondta, onnan az infó.
Csak a Marantz! :-D

Avatar
Aszpirin
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 6090
Csatlakozott: 2018.04.06., pén. 21:30
Értékelés: 5144
Tartózkodási hely: Szár

Re: Autós topik autósoknak

Hozzászólás Szerző: Aszpirin »

avl2 írta:
2021.03.24., szer. 09:29
mint mindent, ezt is sok szinten lehet üzni; masok is dolgoznak ilyesmin, pl.
Ash, H. A. S. (2002). Correlation of Subjective and Objective Handling of Vehicle Behaviour. Ph. D. Dissertation. University of Leeds
Eduardo, G. D. P. (2011). Manual steering objective reference data definition based on subjective evaluation correlation
Gang, C., Zhang, W., Zongyang, G. and Wei, S. (2009). A new approach to vehicle shift quality subjective evaluation based on fuzzy logic and evidence theory.
Schoeggl, P., Ramschak, E. and Bogner, E. (2001). Onboard optimization of driveability character depending on driver style by using a new closed loop approach.
Wolff, K., Kraaijeveld, R. and Hoppermans, J. (2008). Objective evaluation of subjective driving impressions. 2008 JSAE Annual Cong. Yokohama
...
Előre is elnézést kérek a többiektől, akik esetleg egy kukkot sem értenek abból, ami következik:

Persze, és azt hiszem, hogy kell is ilyen szinten űzni. Gondolom arra utaltál, hogy az AVL-ben beállított, objektív mért értékekhez rendelt súlyok nem csak kisujjból szopottak, hanem támaszkodnak pl. az megemlített első két forrásod (és hasonlók) hátterében lévő kutatás eredményeire (értelmezésem szerint, ha így van, akkor pont az objektív értékhalmazokra a statisztikai reprezentatív minta által adott szubjektív válaszok mentén a leírt módszerrel megállapított korrelációs értékekből jönnek a súlyok - de ez csak egy tipp, mert nem olvastam a hivatkozást, csak a címe ezt sejtteti).
A negyedik hivatkozást - szintén a címe alapján - kicsit kakukktojásnak érzem, mert itt inkább arról lehet szó a cím alapján, hogy hogyan tanulja meg az autó a vezetési stílusodat, és hogyan optimalizálja a saját (heurisztikus) paramétereit visszacsatolással (megjegyzem, ilyen, fuzzy logikára és a heurisztikák folyamatos visszacsatolásos korrekciójára építő algoritmusokkal jómagam is foglalkoztam mélységeiben, bár nem ezen az alkalmazási területen, de eléggé eredményesen...)

Én speciel az első két hivatkozásban említett kutatások nyers adataira lehet, hogy ráengednék egy (konvolúciós?) neurális hálót is, csak kíváncsiságból, hátha olyan összefüggés-mintákra (patternekre) bukkan, amelyekre senki nem gondolt. De szerintem ez nem új ötlet, biztos vagyok, hogy már megtették, annyira adja magát...

Azt viszont feltétlen szükséges megjegyezni, hogy az objektív mérések szubjektív válaszokhoz való korrelációinak kiszámítása statisztikai művelet, ami egy gyártónál mindenképp mérvadó (mert céltömegeknek gyárt), de egyénre levetítve ezek a statisztikai módszerek - bár a legjobb megközelítés egy-egy gyártó szempontjából - bőven csődöt mondhatnak esetenként. (nagyon-nagyon leegyszerűsítve: az, hogy A országban X párt nyert egy választáson, nem jelenti azt, hogy az összes szavazó szereti az X pártot, viszont bőven lesznek, akik kifejezetten utálják az X pártot) - és itt jön képbe a negyedik hivatkozás, ahol épp ezt akarják valamennyire "helyretenni", az autó viselkedésének egyénre szabásával, hogy az illető - az objektív lehetőségek határain belül - "jobbnak" érezze az autót.

Ez még a hivatkozott forrásnál is régebbi gondolat, csak példaként az 1996-os Scorpiómban volt már ilyen tanuló-optimalizáló rendszer (elsősorban az automata sebességváltó viselkedésére, de nem csak, pl. a klímaberendezés működése mögé is volt ilyen algoritmus betéve). Ezt a rendszert egy speciális műveletsorral resetelni lehetett (vagyis az összes optimalizált heurisztikus paramétert visszaállítani gyári értékre), én meg is tettem, és bizony érzésre akkor a különbség nagyon érzékelhető volt - de miután "elfelejtette a korábbi vezetőt", rövid idő elteltével az autó hozzám "idomult".
Van egy olyan érzésem, hogy ezt ma már minden autó csinálja, kivéve talán a legalsóbb árszegmenst, de még ott sem biztos, hogy kimarad. Lehet persze, hogy tévedek.
  • All-in-one Hifi: NAD M33 → Audio Physic Classic 20
  • Fejes rendszer: Mac → RME ADI-2 DAC FS → Hifiman Arya Stealth
  • Házimozi: Oppo 203 | AppleTV 4K → Marantz SR6013 → LG OLED B7 | Dali Opticon HM szett + B.K.Electrinics DoubleGem

Avatar
avl2
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4707
Csatlakozott: 2007.08.23., csüt. 14:50
Értékelés: 1623

Re: Autós topik autósoknak

Hozzászólás Szerző: avl2 »

Alex_Aston írta:
2021.03.24., szer. 09:42
avl2 írta:
2021.03.24., szer. 09:29

AVL: "a vilag legnagyobb független motorfejlesztö cege" Grazban alapitott 1948-ban, ...en 1997-töl dolgoztam ott
szoval osztrak,
Hehe. 2000-es évek elején mi csináltuk az AVL-nek a Bartók Béla úton a telefonközpont cseréjét :D
(szerencsémre) én Grazban dolgoztam; elötte BME-n, onnan megneztem az Autokut-at (amiböl lett AVL-Autokut) ...de elborzasztott az akkori magyar ipari valosag, igy inkabb külföldre mentem

Online
Avatar
Alex_Aston
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4394
Csatlakozott: 2020.08.03., hétf. 16:25
Értékelés: 2381

Re: Autós topik autósoknak

Hozzászólás Szerző: Alex_Aston »

avl2 írta:
2021.03.24., szer. 09:29

AVL: "a vilag legnagyobb független motorfejlesztö cege" Grazban alapitott 1948-ban, ...en 1997-töl dolgoztam ott
szoval osztrak,
Hehe. 2000-es évek elején mi csináltuk az AVL-nek a Bartók Béla úton a telefonközpont cseréjét :D
Csak a Marantz! :-D

Avatar
avl2
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4707
Csatlakozott: 2007.08.23., csüt. 14:50
Értékelés: 1623

Re: Autós topik autósoknak

Hozzászólás Szerző: avl2 »

Aszpirin írta:
2021.03.24., szer. 09:20
Amíg nincs othonosságmérő műszer az autóban, addig talán elfogadhatjuk, hogy ez is egy a sok szubjektív megítélésből..
egyetértek
a fejlesztök meg persze igyekeznek a szubjektivet objektiven megfogni, brand jellegzetessegre hangolni stb.
design-ban es persze viselkedesben is

az biztos, hogy nagyon szubjektiv es egyenenkent + kulturankent mashol van a közepe, de nyilvan egy japan nagyvarosinak is mashol mint egy USA / Ausztralia ritkan lakott videken elönek (vagy Bp.-en folyton dugozonak es videki ...), egyiknek X jellemzö sokkkkkal fontosabb, masiknak Y jellemzö

mint a hifi (tér, a közep a legfontosabb, ha nincs mely, szar az egesz, legyen légies finom, üssön oda)
a kaja (füszeres, könnyed, kifinomult, egyszerü, ...)

Avatar
avl2
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4707
Csatlakozott: 2007.08.23., csüt. 14:50
Értékelés: 1623

Re: Autós topik autósoknak

Hozzászólás Szerző: avl2 »

Lemmy9.1 írta:
2021.03.24., szer. 08:12
Ez milyen szoftver német? Mert akkor veszett fejsze... :D

Nem is konkrétan az élmény - ha ez jött le akkor elnézést - hanem az érzés.
...
igen, ertettem, hogy Te az erzetröl, érzésröl írtad, én is (Jazz vs. Passat, finomság vs. nem finomság)
az élmény más és az is sok aspektusú illetve más egy cruise-olason, varosban, autopalyan, hegyi szerpentinen az igeny, a szempont, a HW-rel szembeni elvaras, stb.

AVL: "a vilag legnagyobb független motorfejlesztö cege" Grazban alapitott 1948-ban, ...en 1997-töl dolgoztam ott
szoval osztrak, de nyilvan 20+ orszagbol vannak ott dolgozók illetve mar rengeteg orszagban vannak gyengebb-erösebb "leányok"
AVL-DRIVE ... is designed for objective analysis and quality control of passenger car characteristics based on the driver's experience. The system uses various sensors to capture the most significant data and vehicle parameters, such as longitudinal acceleration, engine speed, velocity, pedal position, and vibrations. The hardware system collects these input quantities and passes them on to a PC running the DRIVE software for analysis. Via real-time analysis DRIVE delivers objective ratings for driveability events including a quality ranking of vehicle character.
Automotive OEMs and suppliers use DRIVE across a wide range of applications. ...More than 100 different driving modes (engine, transmission and chassis related) are automatically detected and more than 800 driveability related criteria are rated in real-time. The assessment is based on measured/calculated parameter values and is done by means of a DRIVE Rating (DR) from 1 to 10.

nehany kep es (regi) eredmeny (persze mas kategoriakra is van, kamionokra is, stb., ...de ez "izgalmasabb" lehet itt) :

drive1.png
drive1.png (67.57 KiB) Megtekintve 1593 alkalommal
drive 2.png
drive 2.png (72.1 KiB) Megtekintve 1593 alkalommal
drive3.png
drive3.png (405.38 KiB) Megtekintve 1593 alkalommal
drive4.png
drive4.png (102.47 KiB) Megtekintve 1593 alkalommal
drive5.png
drive5.png (129.25 KiB) Megtekintve 1593 alkalommal
drive6.JPG
drive6.JPG (116.54 KiB) Megtekintve 1593 alkalommal

mint mindent, ezt is sok szinten lehet üzni; masok is dolgoznak ilyesmin, pl.
Ash, H. A. S. (2002). Correlation of Subjective and Objective Handling of Vehicle Behaviour. Ph. D. Dissertation. University of Leeds
Eduardo, G. D. P. (2011). Manual steering objective reference data definition based on subjective evaluation correlation
Gang, C., Zhang, W., Zongyang, G. and Wei, S. (2009). A new approach to vehicle shift quality subjective evaluation based on fuzzy logic and evidence theory.
Schoeggl, P., Ramschak, E. and Bogner, E. (2001). Onboard optimization of driveability character depending on driver style by using a new closed loop approach.
Wolff, K., Kraaijeveld, R. and Hoppermans, J. (2008). Objective evaluation of subjective driving impressions. 2008 JSAE Annual Cong. Yokohama
...

Avatar
Aszpirin
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 6090
Csatlakozott: 2018.04.06., pén. 21:30
Értékelés: 5144
Tartózkodási hely: Szár

Re: Autós topik autósoknak

Hozzászólás Szerző: Aszpirin »

Amíg nincs othonosságmérő műszer az autóban, addig talán elfogadhatjuk, hogy ez is egy a sok szubjektív megítélésből, még akkor is, ha egy autószerelő szakember mondja.
Lemmytől már megszokhattuk, hogy mindenszaraminemhondafőleghanémet, és ez így jó :napsut:

Nekem bejön a BMW-k és VW-k letisztult "otthonossága" és ergonómiája, mert ahhoz szoktam, most már még az Opelé is, bár azt nem tudom, hogy mennyire nevezhető még németnek... A rizszabálóké kevésbé, de ízlések és ízlésficamok...
  • All-in-one Hifi: NAD M33 → Audio Physic Classic 20
  • Fejes rendszer: Mac → RME ADI-2 DAC FS → Hifiman Arya Stealth
  • Házimozi: Oppo 203 | AppleTV 4K → Marantz SR6013 → LG OLED B7 | Dali Opticon HM szett + B.K.Electrinics DoubleGem

Avatar
Lemmy9.1
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 864
Csatlakozott: 2020.05.18., hétf. 08:51
Értékelés: 579

Re: Autós topik autósoknak

Hozzászólás Szerző: Lemmy9.1 »

Igen, ebből a szempontból a francia jobb. Szvsz.
Szerintem!

Online
Avatar
Alex_Aston
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4394
Csatlakozott: 2020.08.03., hétf. 16:25
Értékelés: 2381

Re: Autós topik autósoknak

Hozzászólás Szerző: Alex_Aston »

Lemmy9.1 írta:
2021.03.24., szer. 08:12
Ez milyen szoftver német? Mert akkor veszett fejsze... :D

Nem is konkrétan az élmény - ha ez jött le akkor elnézést - hanem az érzés.
Tehát ha bent ülsz, sok autó valahogy nem jó.
Nem találod "otthonosnak". Ezt én még egy VW-ben sem éreztem, pedig volt itt nálunk javításon Arteon, meg mindenféle kicsi, meg nagyvas. Volt itt V8 M3 BMW is, háát, rettenetes gép, de ennyi. Nem tudom érthető-e.
AVL ha jól tudom, osztrák. Az jó? :D

Én értem mire gondolsz. Bár nekem ez a VW féle ergonómia bejön. Vagy legalább is eddig, mert mostanában a tablet kezel mindent már nem.

Lehet, neked akkor a francia autók valóak. Engem megőrjít, de hát nem vagyunk egyformák. ;peace;
Csak a Marantz! :-D

Avatar
Lemmy9.1
Fórumlakó
Fórumlakó
Hozzászólások: 864
Csatlakozott: 2020.05.18., hétf. 08:51
Értékelés: 579

Re: Autós topik autósoknak

Hozzászólás Szerző: Lemmy9.1 »

Ez milyen szoftver német? Mert akkor veszett fejsze... :D

Nem is konkrétan az élmény - ha ez jött le akkor elnézést - hanem az érzés.
Tehát ha bent ülsz, sok autó valahogy nem jó.
Nem találod "otthonosnak". Ezt én még egy VW-ben sem éreztem, pedig volt itt nálunk javításon Arteon, meg mindenféle kicsi, meg nagyvas. Volt itt V8 M3 BMW is, háát, rettenetes gép, de ennyi. Nem tudom érthető-e.
Szerintem!

Avatar
avl2
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4707
Csatlakozott: 2007.08.23., csüt. 14:50
Értékelés: 1623

Re: Autós topik autósoknak

Hozzászólás Szerző: avl2 »

Több kifejezés is volt itt:
- vezethetőség
- vezetési élmény
- élmény (autózás)

Szerintem a fentiek sem ugyanazok.
Ráadásul mindenki mást értékelhet fontosabbnak, élményesebbnek ...és mást egy 1 órás úton, mást 800 km után. pl.
- hosszdinamika
- keresztdinamika
- közvetlenség vs. nyugalom/elszigeteltség (hangban, kormanyzásban, futóműben, pedálreakcióban,...)
- vadállat vs. könnyedség, finomság
- kényelem
- ergonómia
...

AVL Drive szoftver hasonlóval foglalkozik

Válasz küldése

Vissza: “Autó Sport és szórakozás”