Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Általában a hifiről

Online
Avatar
pärt
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek
Hozzászólások: 3349
Csatlakozott: 2011.02.21., hétf. 23:30
Értékelés: 4303
Tartózkodási hely: Eger

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: pärt »

Acus írta:
2021.10.13., szer. 16:22
Csinalhatnank egy szavazast is kinek honnan ugat a kutya! Kivancsi lennek az eredmenyre :)
A nem hifista tábor legsötétebb előítéleteit igazolnánk.

Avatar
Acus
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 331
Csatlakozott: 2009.02.20., pén. 18:40
Értékelés: 29

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Acus »

Csinalhatnank egy szavazast is kinek honnan ugat a kutya! Kivancsi lennek az eredmenyre :)

Online
Avatar
peterson
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1095
Csatlakozott: 2010.01.04., hétf. 17:33
Értékelés: 523
Tartózkodási hely: Győr

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: peterson »

wittao írta:
2021.10.10., vas. 15:06
Tegnap, Győr:
Nem sok jot remeltem, mivel a hangositott koncerteket keves alkalommal talaltam jonak. John Williams filmzeneit a Győri Filharmonikus Zenekar jatszotta, szamomra nagyon tetszetos modon, hihetetlenul jol ereztem magam. Vegre nem orditott, nem csengett-bongott. Szuper volt.
A5C2BEB5-F56D-4D12-A3B1-173A6ECABC48.jpeg
Ugyan nem "hi-fi", de annak nézetkülönbségeire, elvárás beli különbségeire rávilágít ez is:
Mi is ott voltunk a koncerten. Igazat megvallva eleinte fel sem tűnt (valahogy mikor bementünk, leültünk nem nézelődtem abba az irányba, s nem vettem észre a belógatott hangszórókat!), hogy hangosított a koncert, mivel eléggé elöl, a 11. sorban ültünk, majdnem középen, ráadásul a GyFZ nagyon sok tagúra bővült, eleve nagyobb hangerőt tudtak. Szóval azzal egyet értek, hogy jól sikerült a hangosítás, csak az első hangszeres szólónál tűnt fel!
Viszont én eléggé más elvárással mehettem mint te, mert nekem eléggé hatásvadászra sikerült az előadás! Jól ismerem Williams-nek ezeket a "korai" filmzenéit, sokat hallgattam őket, s a filmek zömét is többször láttam már. Mondhatom, hogy eredetiben nagyrészt nem így tolmácsolta a Mester. Nincsenek olyan nagy "csinnadratták", mint amiket a koncerten hallhattunk. Ráadásul több Williams filmzenei (vagy rszben az ő szerzeményei) koncerten voltam, s ott sem volt ez tetten érhető, közelebb maradtak az eredeti tolmácsoláshoz. Nekem az jobban "bejött".
A képi aláfestés meg,... inkább ne lett volna! (Tudom, becsukhattam a szemem. Többször meg is tettem!)
Félre értés ne essék, nem fanyalgok! Örülök, hogy cirka másfél év után újra elmehettem egy koncertre, olyan zenékre amiket szívesen hallgatok, de nekem ez most csak egy lett a sok közül, számos más (jópár igazán katartikus) élmény mellet.

Avatar
supravox
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2618
Csatlakozott: 2013.09.01., vas. 07:28
Értékelés: 1901

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: supravox »

ZolaBA írta:
2021.10.13., szer. 08:35
Meghallgattam én is a kutyát. Szerintem a jobb szomszédban van, aztán elfut hátra ugatás közben. ;)
Viszont ami érdekes, hogy ez az egész térhatás nálam/szerintem hangerő függő. Elsőre benyomtam szokásos hangon, szólt jobbról de halk volt, ezért, hogy jobban megfigyelhessem tekertem feljebb, aztán megint feljebb, stb. és nekem úgy tűnik, hogy ahogy egyre hangosabb már csak sztereo poziciója van és ha visszahalkítom, hogy bizonyos hangok csak a háttérzaj szintjén legyenek akkor megjön az effekt tere és kerül jobb hátra a kutya. Gondolom megvan ennek is a logikája, hiszen be kell csapni a fület. Szóval aki nem hallotta térben az próbálja ki halkabban ;)
Kb. 2 éve jártam a jeles javító és konstruktőr mesternél..valami javítással kapcsolatban
Aki szerint csak és kizárólag az Ő termékei hallgathatóak.
Minden más egy fos.
Na Ő mutogatta ezt az ugatós felvételt.
Jaja igen hallottam.
Emlékeim szerint bal hátulról.
Na de ami elölről jött a hangfalakból... :fekverohog:
Azt az összemosott dinamikátlan hangot.
Szóval úgy érzem a vauzás még nem minden:)
BodorPc+SotM lan usb cclk switch,Bricasti M1 dac,Core Audio Karuna Ref,BricastiM20előfok,ATC SCM150asl hangfal
Technics SP10mk2+Glanz10Bt ,DS audio pickupDSW003phono,WW Platinum8 XLR hegyek,Valhalla Draco Ref aes/ebu, Stealth T-selected v2 usb, Vertere LAN, WW Platinum tápok
Stax SRX9000-SRM700S

Online
Avatar
Alex_Aston
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4393
Csatlakozott: 2020.08.03., hétf. 16:25
Értékelés: 2380

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Alex_Aston »

pali923 írta:
2021.10.13., szer. 08:23
Alex_Aston írta:
2021.10.13., szer. 06:17
Hogyne lett volna. Ott volt az Orion is, mint lehetőség, vagy a Beag :smile29:
Akkoriban egyetemista voltam, és egy kisvárosban laktunk a világ végén. Apámnak mindenféle bizniszei voltak az egyetlen helyi műszaki kereskedéssel. Egyszer mentem haza, és ott várt egy Pio deck és lemezjátszó, meg egy Cleopátra 2 hangfallal. Csak úgy. :smile52: Mit kellett volna mondanom? Hogy inkább kérek egy Beagot? :D
Akkoriban nem lehetett mást elérni hifiből itthon egy kisvárosban, ez maga volt ott a csúcstechnika. Emlékeim szerint az Orion a Videoton után jött elő a "hifi" cuccaival, kicsit később.
Akkor ti igazi burzsujok voltatok, mert nekünk otthon volt egy Tesla szalagos magnó, mellé egy Beag piros gömb hangszóró. :D

Bár emlékeim szerint az a szalagos magnó finom darab volt, halk mechanikával.

Majd '91-92 körül vettek szüleim egy Philips music centert, ami hű de csúcs volt számomra akkoriban. Aztán később, magam vettem az első "valodi" hifi komponenst '97 körül, ha jól emlékszem, nyári munka pénzből.

Hogy Videoton, vagy Orion volt e előbb, nem tudom.
Csak a Marantz! :-D

Avatar
ZolaBA
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1818
Csatlakozott: 2006.10.31., kedd 09:10
Értékelés: 1651
Tartózkodási hely: Pilisvörösvár

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: ZolaBA »

Meghallgattam én is a kutyát. Szerintem a jobb szomszédban van, aztán elfut hátra ugatás közben. ;)
Viszont ami érdekes, hogy ez az egész térhatás nálam/szerintem hangerő függő. Elsőre benyomtam szokásos hangon, szólt jobbról de halk volt, ezért, hogy jobban megfigyelhessem tekertem feljebb, aztán megint feljebb, stb. és nekem úgy tűnik, hogy ahogy egyre hangosabb már csak sztereo poziciója van és ha visszahalkítom, hogy bizonyos hangok csak a háttérzaj szintjén legyenek akkor megjön az effekt tere és kerül jobb hátra a kutya. Gondolom megvan ennek is a logikája, hiszen be kell csapni a fület. Szóval aki nem hallotta térben az próbálja ki halkabban ;)
Rövid az élet ... egyél sok palacsintát!

Avatar
pali923
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1857
Csatlakozott: 2008.11.08., szomb. 13:42
Értékelés: 1020

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: pali923 »

Alex_Aston írta:
2021.10.13., szer. 06:17
Hogyne lett volna. Ott volt az Orion is, mint lehetőség, vagy a Beag :smile29:
Akkoriban egyetemista voltam, és egy kisvárosban laktunk a világ végén. Apámnak mindenféle bizniszei voltak az egyetlen helyi műszaki kereskedéssel. Egyszer mentem haza, és ott várt egy Pio deck és lemezjátszó, meg egy Cleopátra 2 hangfallal. Csak úgy. :smile52: Mit kellett volna mondanom? Hogy inkább kérek egy Beagot? :D
Akkoriban nem lehetett mást elérni hifiből itthon egy kisvárosban, ez maga volt ott a csúcstechnika. Emlékeim szerint az Orion a Videoton után jött elő a "hifi" cuccaival, kicsit később.
erősítő: LZ 7, cd: Marantz CD5000 modifikált, dvd: Cambridge Audio DVD89, lemezjátszó: REGA Planar2+RB250 AN kábel+Roksan Corus Black+Orbit2+Heed Quasar streamer: Electrocompaniet RENA S1+Schiit Bifrost Multibit, hangfal: Triangle Antal EX, kábel: Wireworld, Chord, Valhalla

Online
Avatar
Alex_Aston
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4393
Csatlakozott: 2020.08.03., hétf. 16:25
Értékelés: 2380

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Alex_Aston »

pali923 írta:
2021.10.12., kedd 23:25
A hangfalak meg még 1981-ből származtak, akkor nem volt más.
Hogyne lett volna. Ott volt az Orion is, mint lehetőség, vagy a Beag :smile29:
Csak a Marantz! :-D

Avatar
pali923
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1857
Csatlakozott: 2008.11.08., szomb. 13:42
Értékelés: 1020

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: pali923 »

Robici írta:
2021.10.12., kedd 23:32
Sose tennék olyat. Az AVX-en ez egyébként sem szokás. :D
Ilyennel még én sem találkoztam. :D Legfeljebb a tulajt szokás. :rolleyes: :smile29:
erősítő: LZ 7, cd: Marantz CD5000 modifikált, dvd: Cambridge Audio DVD89, lemezjátszó: REGA Planar2+RB250 AN kábel+Roksan Corus Black+Orbit2+Heed Quasar streamer: Electrocompaniet RENA S1+Schiit Bifrost Multibit, hangfal: Triangle Antal EX, kábel: Wireworld, Chord, Valhalla

Avatar
Robici
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1332
Csatlakozott: 2007.07.24., kedd 08:16
Értékelés: 1137
Kapcsolat:

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Robici »

pali923 írta:
2021.10.12., kedd 23:25
Dehogyis, az egy ilyen jó rendszer volt! Vagy talán le akarod szólni? :D
Sose tennék olyat. Az AVX-en ez egyébként sem szokás. :D
pali923 írta:
2021.10.12., kedd 23:25
Azóta már mindent eladtam belőle, de kezdésnek jó áron volt. A hangfalak meg még 1981-ből származtak, akkor nem volt más.
Én is 81-ből származom, az egy ilyen jó évjárat. :napsut:

Avatar
pali923
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1857
Csatlakozott: 2008.11.08., szomb. 13:42
Értékelés: 1020

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: pali923 »

Robici írta:
2021.10.12., kedd 23:08
Nem ezt hívják a körülmények szerencsés egybeesésének? :-)
Dehogyis, az egy ilyen jó rendszer volt! Vagy talán le akarod szólni? :D
Azóta már mindent eladtam belőle, de kezdésnek jó áron volt. A hangfalak meg még 1981-ből származtak, akkor nem volt más.
erősítő: LZ 7, cd: Marantz CD5000 modifikált, dvd: Cambridge Audio DVD89, lemezjátszó: REGA Planar2+RB250 AN kábel+Roksan Corus Black+Orbit2+Heed Quasar streamer: Electrocompaniet RENA S1+Schiit Bifrost Multibit, hangfal: Triangle Antal EX, kábel: Wireworld, Chord, Valhalla

Avatar
Robici
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1332
Csatlakozott: 2007.07.24., kedd 08:16
Értékelés: 1137
Kapcsolat:

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Robici »

Aszpirin írta:
2021.10.12., kedd 23:17
Azér a “in the yard next door” iránya eléggé függ attól, hogy milyen az ûléspozíciód a szomszéd kertjéhez képest, nem? :D :D :D
Hát igen, nekem is ez a bajom ezzel a leírással. :D

Avatar
Aszpirin
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 6090
Csatlakozott: 2018.04.06., pén. 21:30
Értékelés: 5144
Tartózkodási hely: Szár

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Aszpirin »

Robici írta:
2021.10.12., kedd 23:00
Na elővettem, ezt írja a lemez ismertetője: "This recording was mixed in QSound, a new audio technology producing a wider, more natural sound field. To hear the QSound effect you must be positioned centrally between the two speakers. If the dog barking at the beginning of the record doesn't sound like he's in the yard next door then your speakers are out of phase"
QSound and Q are trademarks of Archer Communications, Inc., 1991
Azér a “in the yard next door” iránya eléggé függ attól, hogy milyen az ûléspozíciód a szomszéd kertjéhez képest, nem? :D :D :D
  • All-in-one Hifi: NAD M33 → Audio Physic Classic 20
  • Fejes rendszer: Mac → RME ADI-2 DAC FS → Hifiman Arya Stealth
  • Házimozi: Oppo 203 | AppleTV 4K → Marantz SR6013 → LG OLED B7 | Dali Opticon HM szett + B.K.Electrinics DoubleGem

Online
Avatar
pärt
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek
Hozzászólások: 3349
Csatlakozott: 2011.02.21., hétf. 23:30
Értékelés: 4303
Tartózkodási hely: Eger

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: pärt »

Nem lenne rossz lemez, csak Waters rögeszméje, hogy jó dalszövegeket ír.
(Igen, egyébként én is nagy Floyd rajongó voltam/vagyok. :rolleyes: )

Avatar
Robici
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1332
Csatlakozott: 2007.07.24., kedd 08:16
Értékelés: 1137
Kapcsolat:

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Robici »

pali923 írta:
2021.10.12., kedd 23:05
Sok évvel ezelőtt a legolcsóbb Denon házimozi erősítőm szólt két viszonylag kicsi Videoton hangfallal, amik csak a földre voltak lerakva. A hifitől jobbra van egy helyiség, aminek nyitva volt az ajtaja és a szemben levő ablaka is. Amikor megszólalt az a kutya valahol messze jobbról, az éppen ott sertepertélő összes családtagom felkapta a fejét: kutyát vettek a szomszédok?
Nem ezt hívják a körülmények szerencsés egybeesésének? :-)

Avatar
pali923
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1857
Csatlakozott: 2008.11.08., szomb. 13:42
Értékelés: 1020

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: pali923 »

Robici írta:
2021.10.12., kedd 23:00
doesn't sound like he's in the yard next door then your speakers are out of phase"
Éppen jókor írtad ide: most akkor mégis jól van beállítva a hangfalam? gondolkodik.gif :D
erősítő: LZ 7, cd: Marantz CD5000 modifikált, dvd: Cambridge Audio DVD89, lemezjátszó: REGA Planar2+RB250 AN kábel+Roksan Corus Black+Orbit2+Heed Quasar streamer: Electrocompaniet RENA S1+Schiit Bifrost Multibit, hangfal: Triangle Antal EX, kábel: Wireworld, Chord, Valhalla

Avatar
pali923
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1857
Csatlakozott: 2008.11.08., szomb. 13:42
Értékelés: 1020

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: pali923 »

Robici írta:
2021.10.12., kedd 21:26
Amikor hifit kerestem, mindig ez volt az egyik tesztlemezem, de egy cucc kivételével egyik bemutatóteremben és egyetlen helyen se szólt olyan precizitással a kutya mint a szélessávún.
Sok évvel ezelőtt a legolcsóbb Denon házimozi erősítőm szólt két viszonylag kicsi Videoton hangfallal, amik csak a földre voltak lerakva. A hifitől jobbra van egy helyiség, aminek nyitva volt az ajtaja és a szemben levő ablaka is. Amikor megszólalt az a kutya valahol messze jobbról, az éppen ott sertepertélő összes családtagom felkapta a fejét: kutyát vettek a szomszédok?
A mostani rendszeremen is messze jobbra hallom csukott ajtóval is, valami biztosan nincs jól beállítva. :rolleyes:
erősítő: LZ 7, cd: Marantz CD5000 modifikált, dvd: Cambridge Audio DVD89, lemezjátszó: REGA Planar2+RB250 AN kábel+Roksan Corus Black+Orbit2+Heed Quasar streamer: Electrocompaniet RENA S1+Schiit Bifrost Multibit, hangfal: Triangle Antal EX, kábel: Wireworld, Chord, Valhalla

Avatar
Robici
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1332
Csatlakozott: 2007.07.24., kedd 08:16
Értékelés: 1137
Kapcsolat:

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Robici »

Na elővettem, ezt írja a lemez ismertetője: "This recording was mixed in QSound, a new audio technology producing a wider, more natural sound field. To hear the QSound effect you must be positioned centrally between the two speakers. If the dog barking at the beginning of the record doesn't sound like he's in the yard next door then your speakers are out of phase"
QSound and Q are trademarks of Archer Communications, Inc., 1991

LIMAR
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1392
Csatlakozott: 2017.04.27., csüt. 18:06
Értékelés: 3332
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: LIMAR »

Aszpirin írta:
2021.10.12., kedd 22:21
Robici írta:
2021.10.12., kedd 21:26
Hát Aszpirin sajnálom hogy én leszek a kakukktojás, de azt a kutyát még soha sehol nem hallottam hátulról ugatni.
Semmi gond, én is csak két helyen hallottam hátulról ugatni. De eddig nálam mindipenki onnan hallotta, ezek szerint ez vagy a szoba sajatossága, vagy rosszul vannak beállítva a hangfalaim (azt meg hogy kell? :) ) Ha erre jársz, ugorj be valamikor…
Semmi nincs nálad rosszul beállítva.
A szám elején, amikor tücskök ciripelnek a kutyus bizony jobb hátulról ugat halkan.

Rendesen szétválasztja a rendszereket ez a szám.
Ha rossz a két hangszóró fázis és frekvencia együtt futása, akkor nem alakul ki ez a hangeffektus.
Akkor sem, ha a szoba jelentősen beleszól a két hangszóró átvitelébe.

Hasonlóan durva hangeffekt van Laurie Anderson Life on a String lemezén valamelyik számban. A szám nemcsak a rendszer mély átvitelét teszi próbára, hanem a fázis együtt futását is. Szinte beleszédülsz, amikor körbe fut a hang körülötted.

Amúgy az említett Roger Waters lemezen több nagyon erős hasonló hangeffekt van. Pl. amikor a lovas szánkó csilingelve elhúz feletted (Too Much rope). Az is bejárja a szobát.
A dinamikát és a mély tartományt a Three Wishes teszi próbára.
De a lemez számaiban több helyen előjön a Qsound hangzása.

Avatar
Aszpirin
Kiemelt Moderátor
Kiemelt Moderátor
Hozzászólások: 6090
Csatlakozott: 2018.04.06., pén. 21:30
Értékelés: 5144
Tartózkodási hely: Szár

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Aszpirin »

Robici írta:
2021.10.12., kedd 21:26
Hát Aszpirin sajnálom hogy én leszek a kakukktojás, de azt a kutyát még soha sehol nem hallottam hátulról ugatni.
Semmi gond, én is csak két helyen hallottam hátulról ugatni. De eddig nálam mindenki onnan hallotta, ezek szerint ez vagy a szoba sajatossága, vagy rosszul vannak beállítva a hangfalaim (azt meg hogy kell? :) ) Ha erre jársz, ugorj be valamikor…
Nincs meg CD-n, HRA-ról szól nálam.
  • All-in-one Hifi: NAD M33 → Audio Physic Classic 20
  • Fejes rendszer: Mac → RME ADI-2 DAC FS → Hifiman Arya Stealth
  • Házimozi: Oppo 203 | AppleTV 4K → Marantz SR6013 → LG OLED B7 | Dali Opticon HM szett + B.K.Electrinics DoubleGem

Avatar
Robici
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1332
Csatlakozott: 2007.07.24., kedd 08:16
Értékelés: 1137
Kapcsolat:

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Robici »

sutemenyx írta:
2021.10.12., kedd 21:36
Nana… szélessávúúú? Nemár, hiszen az tökszar!
12 évig azt hallgattam. :-) Megvan a szépsége, megvan a hátránya. Meg nagyon szobafüggő (legalábbis az enyém az volt), a régi kis szobámban nagyon szépen szólt, itt az új szobámban már nagyon nem.

Avatar
meridián
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1160
Csatlakozott: 2010.07.02., pén. 13:51
Értékelés: 539

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: meridián »

A nyitódalban a kutyus a jobboldali hangfal belső oldali traktusában szól......a hangfal mögötti térben.
Nálam..... :rolleyes:

Tobábbi jó Zenehallgatást Mindenkinek :music1:
Amikor kivágod az utolsó fát,a folyóból kifogod az utolsó halat,
rájössz arra a pénzed semmit sem ér.

Avatar
sutemenyx
Őslakos
Őslakos
Hozzászólások: 4971
Csatlakozott: 2015.12.09., szer. 17:08
Értékelés: 2368
Tartózkodási hely: Budapest
Kapcsolat:

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: sutemenyx »

Nana… szélessávúúú? Nemár, hiszen az tökszar!
Audiomeca J1 + Airtangent + Kiseki Blue NS
Fisher FM 200B
TJ100 Demo CD
DIY Net Router
DIY Audio PC
DIY TDA1541 S1 Dualmono DAC
DIY Phono
DIY Erősítő
DIY Kétutas Szélessávú hangsugárzó
DIY Kábelek

Avatar
Robici
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1332
Csatlakozott: 2007.07.24., kedd 08:16
Értékelés: 1137
Kapcsolat:

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: Robici »

Hát Aszpirin sajnálom hogy én leszek a kakukktojás, de azt a kutyát még soha sehol nem hallottam hátulról ugatni. Ha jól van beállítva minden akkor jól fókuszáltan jobb oldalról ugat rögtön az elején (ha jól rémlik amúgy a füzet is azt írja, hogy "a melletted lévő szobából" de most nem szedem elő megnézni). Anno még a régi lakóhelyemen a padlásszobában pont jobb oldalon volt az ablak is, kint meg nálunk is volt kutya és ha jött valaki mindig mutattam ezt és mindenki azt hitte, kint ugat a kutya. Az ott szélessávú egyutas volt, nagyon szépen kihozta a többi effektust is, mert az a lemez tele van ilyenekkel. Egy dolog szokott hátulról jönni, azt hiszem a 3. track-en van egy zongora, na az egy darabig hátulról jön valóban, de az nem annyira fókuszált mint a kutyaugatás az elején (aztán van még vízcsöpögés, vonatfütty, brácsa, rádió, stb :-)
Amikor hifit kerestem, mindig ez volt az egyik tesztlemezem, de egy cucc kivételével egyik bemutatóteremben és egyetlen helyen se szólt olyan precizitással a kutya mint a szélessávún. Mindig valami elkenődött, meghatározhatatlan paca volt jobb oldalon. Amúgy tény, hogy a hangsugárzók pontos beállítása is kell hozzá.
Én történetesen nagyon szeretem ezt az albumot, többször volt már rám katartikus hatással. És az effektusok itt nem öncélúak, hanem a művészi üzenet szolgálatába vannak állítva. És volt már olyan élményem amikor egyszer sötétedéskor, nagyon ráhangolódva tudtam meghallgatni, hogy a végére már tényleg nem tudtam mi a valóság és mi az illúzió. Aztán a végén mikor Waters énekli, hogy "It was the greatest show on earth", nekem az legtaglózó, katartikus élmény volt. Na ez például egy nagy zenehallgatási élmény volt az életemben, máig emlékszem pedig jó régen volt. :napsut: (Pedig egy kis DIY 14 centis szélessávú egyutasról szólt egy akusztikailag kezeletlen kis 12,5 négyzetméteres szobában ráadásul CD-ről. :-)
Én is nézegettem más Waters szólóalbumot is, azt gondoltam majd azok is ilyen jók de a többi már nekem se tetszett a belehallgatások alapján.
Itt van egy 1991-es műsor ahol amúgy valami hasonlót demonstrálnak mint ez a Q sound:
https://youtu.be/YUZP6AHUzx8?t=896

Online
Avatar
-CB-
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1751
Csatlakozott: 2019.04.12., pén. 13:29
Értékelés: 937
Tartózkodási hely: Budapest

Re: Általában a hifiről

Hozzászólás Szerző: -CB- »

Aszpirin írta:
2021.10.12., kedd 15:30
juliush írta:
2021.10.12., kedd 12:33
Az így előállított mintázat a szoba akusztikai kialakításából adódóan modulálva (frekvencia tartományonként eltérő mértékben csillapítva, össze-vissza verődve, kioltva, szuperponálódva) jut el a hallgató két füléhez (sőt egyes tanulmányok szerint az egész testéhez), ahol bonyolult fiziológiai és kognitív folyamatok sokaságát gerjeszti, nyakon öntve mindemellett nagy adag emócionális színezékkel. Ezek eredménye lesz az az egyedi adottságoktól, tapasztalatoktól, tanultaktól függően személyenként eltérő, szubjektív élmény, amelyet aztán kvázi “szakmai” (pl. hangszerek elhelyezkedése) és esztétikai szemszögből (lásd előadók művészi teljesítménye) is értékelhetünk.
Nos, én egy kísérletet mindenkivel elvégeztem, aki nálam járt: feltettem Roger Waters Amused to Death felvételét és rögtön az elején megkérdeztem, hogy honnan jött az első kutyaugatás. Kivétel nélkül eddig mindenki azt mondta hogy "hátulról", vagyis a hallgató mögül.
Ez nem nevezhető statisztikai mintának, de élek a gyanúperrel, hogy ezt mondenki a háta mögé pozícionálva hallja. Minden adott, talán kipróbálhatnád Te is vagy aki ezt olvassa, vajon ő is onnan hallja-e, vagy ez csak az én szobám sajátossága.
Ha mindenki (vagy legalább a nagyon túlnyomó többség) oda pozícionálva hallja, akkor ezt már nehezen lehet szubjektívnek ítélni, szerintem.

Ugyanakkor hiszem, hogy ez szándékos. A kutyaugatást biztosan a zene többbi részének felvételétő függetlenül vették fel, azaz a pozicionálása szándékos. Ha pedig mesterségesen ennyire jól lehet tér-pozícionálni egy hangelemet a sztereo hangban, akkor szerintem tudjuk,
Egész délután az elásott kutyát kerestem...
De nem ebben, hanem az első számban ugat.
Nekem jobb hátulról. A szomszédé meg bal előről😁
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Aszpirin 2021.10.12., kedd 22:18-kor.
Ok: elrontott idézetszint javítása

Válasz küldése

Vissza: “Csevegők”