Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Alátétek, rezgéscsillapítás

Vendég

Alátétek, Rezgéscsillapítás

Hozzászólás Szerző: Vendég »


és akkor ez egy tüske és jónekem?
Ezt most nekem kéne tudnom?

az biztos hogy ha nem vízszintes a talaj, csak húzni kell a megfelelő lábon és máris vízszintben van a csocsóasztal:)
nélküle nem tudom milyen lenne a hangja, de így kellemes

Vendég

Alátétek, Rezgéscsillapítás

Hozzászólás Szerző: Vendég »


na most elmondtad hogy minden alá lehet rakni, de hogy pontosan miért? minek? és lényegesen, hogy hogyan fejti ki a hatást és miért.
mert olyan tüskét láttam tizenezerért amit nem bírok elképzelni, hogy jó valamire, akkor már a csocsóasztalban használt gumibak

Hogy hogyan?hát jó kérdés.elmondanám,ha tudnám,csak az a helyzet,hogy a hifi elég ingoványos terület,mert a tisztelt mérnökök(nevezzük szakembereknek)elég szkeptikusan kezelnek mindent ami nem fér az agyukba,tehát ilyen dolgokról hiába is keresel tudományosan,képletekkel ... levezetett magyarázatot.Kipróbálni meg nem nagy kunszt.Tizenezrekért meg nem kell ilyeneket venni,mert a mókusvadászat innentől kezdődik(persze lehet ha a pénz nem szempont).A legolcsóbb nálam jól bevált izolálóanyag a terosztát,vagy még híjják ezt fidekának is,illetve a dobozaim alatt egy kb 4cm átmérőjű 2cm magas üreges rézkúp van ólommal kiöntve,ez sem tizenezrek... ;)Ja ezt még a zasszony is jól hallja.

ehhez meg barkácskodni kell tudni:) de én igazából az elvre lettem volna kiváncsi, mindenféle képekkel, görbékkel, ábrákkal szemléltetve.

Vendég

Alátétek, Rezgéscsillapítás

Hozzászólás Szerző: Vendég »


és akkor ez egy tüske és jónekem?
Ezt most nekem kéne tudnom?

Vendég

Alátétek, Rezgéscsillapítás

Hozzászólás Szerző: Vendég »


és akkor ez egy tüske és jónekem?


Vendég

Alátétek, Rezgéscsillapítás

Hozzászólás Szerző: Vendég »


na most elmondtad hogy minden alá lehet rakni, de hogy pontosan miért? minek? és lényegesen, hogy hogyan fejti ki a hatást és miért.
mert olyan tüskét láttam tizenezerért amit nem bírok elképzelni, hogy jó valamire, akkor már a csocsóasztalban használt gumibak

Hogy hogyan?hát jó kérdés.elmondanám,ha tudnám,csak az a helyzet,hogy a hifi elég ingoványos terület,mert a tisztelt mérnökök(nevezzük szakembereknek)elég szkeptikusan kezelnek mindent ami nem fér az agyukba,tehát ilyen dolgokról hiába is keresel tudományosan,képletekkel ... levezetett magyarázatot.Kipróbálni meg nem nagy kunszt.Tizenezrekért meg nem kell ilyeneket venni,mert a mókusvadászat innentől kezdődik(persze lehet ha a pénz nem szempont).A legolcsóbb nálam jól bevált izolálóanyag a terosztát,vagy még híjják ezt fidekának is,illetve a dobozaim alatt egy kb 4cm átmérőjű 2cm magas üreges rézkúp van ólommal kiöntve,ez sem tizenezrek... ;)Ja ezt még a zasszony is jól hallja.

Vendég

Alátétek, Rezgéscsillapítás

Hozzászólás Szerző: Vendég »


És a saját elvakult hitükben lesajnálják a nyitott gondolkodású, szkeptikus embereket, akik készségesen megvizsgálják a dolgokat, hogy valóban úgy van-e, csak mivel nem hisznek, ezért nem befolyásolja őket a vak hit. És esetleg arra a következtetésre jutnak, hogy a dolog nem létezik.
 
Vagy épp fordítva. És te nem vagy elég nyitott gondolkodású. - ugye nem hiszed azt, hogy amit te mondassz az tuti igaz, amit meg más, az tuti tévedés? minimum 50-50% esély van .. ezt ne vitasd kérlek.

Xtem kicsit késön reagáltál, de látjuk, h igyexel mindenhowa odafigyelni!

Vendég

Alátétek, Rezgéscsillapítás

Hozzászólás Szerző: Vendég »


Általában készülékek alá,izolálás céljából.Hangfalak alatt nagyon jelentősen viselkedik,meg vinilgyaluk alatt is,a cédák is meghálálják,de még elektronikák alatt is "szól",még akkor is,ha nincs mechanikus elem benne.(persze olyan nincs is valójában,mert ugye minden kézzelfogható akármi egyben mechanikus is)
na most elmondtad hogy minden alá lehet rakni, de hogy pontosan miért? minek? és lényegesen, hogy hogyan fejti ki a hatást és miért.
mert olyan tüskét láttam tizenezerért amit nem bírok elképzelni, hogy jó valamire, akkor már a csocsóasztalban használt gumibak

Vendég

Alátétek, Rezgéscsillapítás

Hozzászólás Szerző: Vendég »

Általában készülékek alá,izolálás céljából.Hangfalak alatt nagyon jelentősen viselkedik,meg vinilgyaluk alatt is,a cédák is meghálálják,de még elektronikák alatt is "szól",még akkor is,ha nincs mechanikus elem benne.(persze olyan nincs is valójában,mert ugye minden kézzelfogható akármi egyben mechanikus is)

Vendég

Alátétek, Rezgéscsillapítás

Hozzászólás Szerző: Vendég »

akkor itt kérdezem meg, hogy pontosan mi értelme van a tüskének és mire szokták rakni és hogyan és stb

Vendég

Alátétek, Rezgéscsillapítás

Hozzászólás Szerző: Vendég »


...amit meg más, az tuti tévedés? minimum 50-50% esély van .. ezt ne vitasd kérlek.
Sőt,ezt is pontosítanám.Nem 50-50% az esély,hanem 100%,hogy van különbség,és ez tény,és innentől meg nem szkepticizmus ezt nem elfogadni,hanem butaság.Az más kérdés,hogy az a bizonyos különbség jó irányú-e vagy sem,ezen lehet vitázni,de ez már egy másik történet.

Avatar
(ex)Cat
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2089
Csatlakozott: 2003.03.11., kedd 06:36
Értékelés: 3

Alátétek, Rezgéscsillapítás

Hozzászólás Szerző: (ex)Cat »


És a saját elvakult hitükben lesajnálják a nyitott gondolkodású, szkeptikus embereket, akik készségesen megvizsgálják a dolgokat, hogy valóban úgy van-e, csak mivel nem hisznek, ezért nem befolyásolja őket a vak hit. És esetleg arra a következtetésre jutnak, hogy a dolog nem létezik.
 
Vagy épp fordítva. És te nem vagy elég nyitott gondolkodású. - ugye nem hiszed azt, hogy amit te mondassz az tuti igaz, amit meg más, az tuti tévedés? minimum 50-50% esély van .. ezt ne vitasd kérlek.

Avatar
Gordon314
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2634
Csatlakozott: 2003.03.11., kedd 13:19
Értékelés: 4

Alátétek, Rezgéscsillapítás

Hozzászólás Szerző: Gordon314 »


Nem lehet teljesen átedzett. Legalábbis nem nagyon keményre, ....
Pontosan! Túl kemeényre nem szabad edzenni. Átedzeni attól még szabad! Meg gondolj bele egy kisebb méretű csapágygolyót nem is tudz felületedzeni, mert olyan kicsi a hőmennyiség amit felvesz, hogy átedződik az egész.
De a lényeg, hogy nem kell edzetnek lennie ahhoz, hogy keményebb legyen, mint a márvány.
(Egyébként ne részletezzük, mert már így is nagyon elmentünk a témától, de ahhoz, hogy összetörj egy akár üveg ridegségű, de homogén, golyót, ahhoz írdatlan erő kell! Előbb sérül meg a felület, amin fut a csapágygolyó!)
 
Mug
 
Nem nagyon ejtenek. Nagy nyomással gyémántkúpot szoktak a mérendő test felületébe nyomni, de olyan is van, ahhol egy edzett acélgolyóval ütnek rá és nézik a deformáció nagyságát. (Persze van még egy csomó!) Nyilván a megfelelőt kell alkalmazni, de meglehet mérni akár az üveg keménységét is!
gordon314.fw.hu

Avatar
DDL
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 388
Csatlakozott: 2003.09.14., vas. 14:38
Értékelés: 11

Alátétek, Rezgéscsillapítás

Hozzászólás Szerző: DDL »


DDL 
csapágygolyó válogatja! vannak teljesen átedzett csapágygolyók is! (A cementálás pedig nem az egyetlen módszer arra, hogy kemény felületet kapjál, lehetne például nitridált is, amitől még kopásállóbb lehet.) Egyébként abban biztos vagyok, hogy ezekben az alátétekben nem a legdrágább csapágygolyók vannak.
Egyébként tök lényegtelen, mert az ausztenites acél is keményebb a márványnál, pláne egy sima edzett (martenzites) vagy akár egy nemesített (szferoidites).
 
A márványt attól is törik könnyen, hogy húzásra nem terhelhető. Ha meghajlítod, akkor az egyik oldala húzott lesz, ott keletkeznek a repedések, amiből aztán fáradásos törés lehet.

Nem lehet teljesen átedzett. Legalábbis nem nagyon keményre, mert akkor úgy törik mint az üveg. Viszont hőkezelt lehet. Már persze, ha vas alapú a golóbis. Ha kerámia alapú akkor más a leányzó fekvése.
 
Üdv: DDL

Analóg:

Technics SL-151MKII/Dynavector Karat Rubi RS-23MKII/Ortofon MCA-76/maszek csöves RIAA Lp játszó
 

Digitális:

Blaupunt CP-2990 cd játszó

Pioneer N50A hálózati zene

Cayin MT-35 erősítő.

ProAc Response 2.5 hangdoboz.

Ortofon AC3800, Arzahel, Straight Wire Rhapsody-S, Kimber 8TC, AN-L (hálózati) kábelek. maszek készülékállvány.

Avatar
pjotr
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 1649
Csatlakozott: 2004.06.08., kedd 17:27
Értékelés: 6

Alátétek, Rezgéscsillapítás

Hozzászólás Szerző: pjotr »


Rengeteg fajta anyagvizsgálati módszer létezik, van amelyik jó a fémekhez és a kövekhez is van amelyik nem.
(Hú de utáltam az anyagtant...)
ott van pl. a Vickers féle vizsgálat az is benyomdásvizsgálat-szerűség és alkalmazható üvegen is...pedig az aztán tényleg könnyen törik.
De szerintem ebbe nem nagyon kéne itt belemenni, mert ez ölég komoly tudomány és nem könnyen emészthető.

Mozi: Mitsubishi HC-3000 Yamaha RVX-340 Popcorn A100 Pioneer 575 Panasonic DMR ES10 Wharfedale Pacific Evo 10, Wharfedale Pacific Evo Center, Wharfedale Diamond 9.0 Grunidg sub
Hifi: Cambridge 640C Popcorn + Pocket Dac Heed Luna & Canopus MKIII Sonus Faber Concertino Domus

Vendég

Alátétek, Rezgéscsillapítás

Hozzászólás Szerző: Vendég »


A "kövek" keménységét is lehet hasonló módszerekkel mérni, mint a fémekét. Végülis ezek egyaránt kristályszerkezetű szilárd (szobahőmérsékleten és egy atmoszférán) anyagokról van szó.
Ez szerintem nem igaz, mert a keménységvizsgálatok lényege, hogy egy vizsgálótestet ráejtenek a vizsgálandó anyagra, majd megmérik a keletkezett deformáció mértékét, és ebből, valamint a terhelés mértékéből számolják a keménységet. Kőnél nem lesz deformáció, legfeljebb kipattogzik a kő.

Vendég

Alátétek, Rezgéscsillapítás

Hozzászólás Szerző: Vendég »


Csak a TIT-tanfolyam elmélyítésére:
Minden anyagnak van mérhető szakító-, húzó-, nyomó-, hajlító-, nyíró szilárdsága.
Az acénál valamennyi magas értékű, míg pl. a köveknél (mészkő, márvány, gránit, bazalt, szerpentin...) igen eltérő értékű: hajlítás és húzás minimális.
De mi köze mindennek az akusztikai rezgéscsillapításhoz?
(gépészmérnök, öt éves kőipari tapasztalattal)

Avatar
Gordon314
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2634
Csatlakozott: 2003.03.11., kedd 13:19
Értékelés: 4

Alátétek, Rezgéscsillapítás

Hozzászólás Szerző: Gordon314 »


....ami nekem sántít,nem ilyen egyszerű egy kő és egy fém keménységét összevetni. ....

Az a gond, hogy a legtöbb embernél ezek a fogalmak, mint keménység, ridegség, kopásállóság átfedésekkel összemosódnak pedig nem szabadna.
 
Vegyük például a rugókat. A rugóacél ugye nem rideg, sőt nagyon rugalmas! Pedig a rugóacélok edzett (esetleg nemesített) acélok.
 
A "kövek" keménységét is lehet hasonló módszerekkel mérni, mint a fémekét. Végülis ezek egyaránt kristályszerkezetű szilárd (szobahőmérsékleten és egy atmoszférán) anyagokról van szó.
gordon314.fw.hu

Online
Avatar
revox
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 12196
Csatlakozott: 2005.06.27., hétf. 10:13
Értékelés: 3630
Kapcsolat:

Alátétek, Rezgéscsillapítás

Hozzászólás Szerző: revox »


DDL 
csapágygolyó válogatja! vannak teljesen átedzett csapágygolyók is! (A cementálás pedig nem az egyetlen módszer arra, hogy kemény felületet kapjál, lehetne például nitridált is, amitől még kopásállóbb lehet.) Egyébként abban biztos vagyok, hogy ezekben az alátétekben nem a legdrágább csapágygolyók vannak.
Egyébként tök lényegtelen, mert az ausztenites acél is keményebb a márványnál, pláne egy sima edzett (martenzites) vagy akár egy nemesített (szferoidites).
 
A márványt attól is törik könnyen, hogy húzásra nem terhelhető. Ha meghajlítod, akkor az egyik oldala húzott lesz, ott keletkeznek a repedések, amiből aztán fáradásos törés lehet.

de gépész itt valaki
 
ami nekem sántít,nem ilyen egyszerű egy kő és egy fém keménységét összevetni. a kö alapvetőne rideg,törékeny. nem is lehet a keméynségét a fémekre jellemző módszerekkel mérni (szerintem nem is mérik így,de erről gőzöm nincs) ami fix,kib*tt rideg anyagok,ami a hangra erőssen rányomja a bélyegét. persze a kő elvetéséhez ki kell próbálni. majd kidobálod,mint annak idején én is az ablakon,anyám meg tapsolt érte (már-már hülyének nézett előtte. volt itt mindehol. hangfal alatt,cd tetején,stb...)
avantgardeAcoustic, kondo, 47Lab, RS Laboratory, operaConsonanceLP5, zyx, hana, Quad CDP, KSL, audioNote, furuyamaAudioLab, vdHul, tiglon, daruma, SaSuPa, onzow, loricraft, townshend, tmpAnt, hitachiSax
halfnote.hu

Online
Avatar
revox
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 12196
Csatlakozott: 2005.06.27., hétf. 10:13
Értékelés: 3630
Kapcsolat:

Alátétek, Rezgéscsillapítás

Hozzászólás Szerző: revox »


Revi!
Az acélgolyó /csapágygolyó/ valószínűleg keményebb mint a márvány, csak a márvány könnyebben törik...

Egészen pontosan a csapágygolyó felszine keményebb a márványnál. Ez a kemény réteg néhányszor 10 mikron vastag. Alatta bezony közel sem ilyen kemény. Ha így lenne a legkisebb ütésre törne a csapány...
 
 
Üdv: DDL

valami ilyesmi. a csapágygolyókat felületileg keményítik,hogy egy kemény,kopássálló réteg alalkuljon ki rajta. hogy ezt cementálják,vagy mi a jóeget csinálnak vele,nemtom. ellenben a golyó átlagos keménységén ez szinte mitsem változtat és a rezonanciák szempontjából ez a lényeges. "Belül" nem lehet kemény,mint ddl írja,hisz ennek a golyónak kemény,kopásálló kéreggel kell rendelkeznie,de "belül" szívós,jól terhelhető anyagnak. egyébként amennyivel keményebb egy kopásálló golyó felülete,kb pont annyit "lágyít" rajta a darumán lévő aranyozás. tovább nem akartam belemenni,de a daruma golyója cseppet nem biztos,hogy normál csapágygolyó. a csészék is valami "különc" ötvözet lehetnek. páran többféle anyagból(főleg alumíniumok),cnc-műhelyben nekiestek a problémának,de az eredmény borzalmasabb,mintha nem tennél oda semmit. persze golyónak csapágygolyót használtak... most jött egy ötlet. lehet a golyó a hibás... kiprószálom az utánzatokat a daruma golyójával...(majd egyszer. a fene emelgeti a végfokot)
avantgardeAcoustic, kondo, 47Lab, RS Laboratory, operaConsonanceLP5, zyx, hana, Quad CDP, KSL, audioNote, furuyamaAudioLab, vdHul, tiglon, daruma, SaSuPa, onzow, loricraft, townshend, tmpAnt, hitachiSax
halfnote.hu

Avatar
21st
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1453
Csatlakozott: 2005.04.02., szomb. 13:28
Értékelés: 0

Alátétek, Rezgéscsillapítás

Hozzászólás Szerző: 21st »


Hát nem ezt írtam már korábban is?
De!
 
Ha megtörténik a szoba átrendezése, lehet küldök privit a felajánlásoddal kapcsolatban.


"Nem az a baj, ha hülye vagy, hanem az, ha nem tudsz róla"

Avatar
Robotk@
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1738
Csatlakozott: 2004.04.15., csüt. 14:33
Értékelés: 1

Alátétek, Rezgéscsillapítás

Hozzászólás Szerző: Robotk@ »


Hát nem ezt írtam már korábban is?
De!
 
Ha megtörténik a szoba átrendezése, lehet küldök privit a felajánlásoddal kapcsolatban.

Avatar
Gordon314
Beköltözött
Beköltözött
Hozzászólások: 2634
Csatlakozott: 2003.03.11., kedd 13:19
Értékelés: 4

Alátétek, Rezgéscsillapítás

Hozzászólás Szerző: Gordon314 »


DDL
 
csapágygolyó válogatja! vannak teljesen átedzett csapágygolyók is! (A cementálás pedig nem az egyetlen módszer arra, hogy kemény felületet kapjál, lehetne például nitridált is, amitől még kopásállóbb lehet.) Egyébként abban biztos vagyok, hogy ezekben az alátétekben nem a legdrágább csapágygolyók vannak.
Egyébként tök lényegtelen, mert az ausztenites acél is keményebb a márványnál, pláne egy sima edzett (martenzites) vagy akár egy nemesített (szferoidites).
 
A márványt attól is törik könnyen, hogy húzásra nem terhelhető. Ha meghajlítod, akkor az egyik oldala húzott lesz, ott keletkeznek a repedések, amiből aztán fáradásos törés lehet.
gordon314.fw.hu

Avatar
21st
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1453
Csatlakozott: 2005.04.02., szomb. 13:28
Értékelés: 0

Alátétek, Rezgéscsillapítás

Hozzászólás Szerző: 21st »


Revi!
Az acélgolyó /csapágygolyó/ valószínűleg keményebb mint a márvány, csak a márvány könnyebben törik...

Egészen pontosan a csapágygolyó felszine keményebb a márványnál. Ez a kemény réteg néhányszor 10 mikron vastag. Alatta bezony közel sem ilyen kemény. Ha így lenne a legkisebb ütésre törne a csapány...
 
 
Üdv: DDL

Igen, logikus hogy csak a felszine van cementálva, viszont a márvány szvsz nem túl kemény anyag, elég könnyű megkarcolni, elvégre az is mészkő...

Ezt a tulajdonságot figyelembe véve a gránit előnyösebb lenne.

Hát nem ezt írtam már korábban is?
"Nem az a baj, ha hülye vagy, hanem az, ha nem tudsz róla"

Avatar
Robotk@
Törzsvendég
Törzsvendég
Hozzászólások: 1738
Csatlakozott: 2004.04.15., csüt. 14:33
Értékelés: 1

Alátétek, Rezgéscsillapítás

Hozzászólás Szerző: Robotk@ »


Revi!
Az acélgolyó /csapágygolyó/ valószínűleg keményebb mint a márvány, csak a márvány könnyebben törik...

Egészen pontosan a csapágygolyó felszine keményebb a márványnál. Ez a kemény réteg néhányszor 10 mikron vastag. Alatta bezony közel sem ilyen kemény. Ha így lenne a legkisebb ütésre törne a csapány...
 
 
Üdv: DDL

Igen, logikus hogy csak a felszine van cementálva, viszont a márvány szvsz nem túl kemény anyag, elég könnyű megkarcolni, elvégre az is mészkő...

Ezt a tulajdonságot figyelembe véve a gránit előnyösebb lenne.

Avatar
Lpfan
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 299
Csatlakozott: 2005.01.05., szer. 22:35
Értékelés: 0

Alátétek, Rezgéscsillapítás

Hozzászólás Szerző: Lpfan »


Revi!
Az acélgolyó /csapágygolyó/ valószínűleg keményebb mint a márvány, csak a márvány könnyebben törik...

Egészen pontosan a csapágygolyó felszine keményebb a márványnál. Ez a kemény réteg néhányszor 10 mikron vastag. Alatta bezony közel sem ilyen kemény. Ha így lenne a legkisebb ütésre törne a csapány...
 
 
Üdv: DDL

Igen, logikus hogy csak a felszine van cementálva, viszont a márvány szvsz nem túl kemény anyag, elég könnyű megkarcolni, elvégre az is mészkő...
Tesla HC 07 futómű, MW 2002 pick-up, Orister erősítő, RFT hangdobozok...

Válasz küldése

Vissza: “Hifi”