Tisztelt Fórumtársak!
Annak érdekében, hogy fenntartsuk ezt a szigetet, szükségünk van bevételre. Te is támogathatsz minket, ha azt szeretnéd, hogy sokáig és stabilan tudjunk működni. Amennyiben élsz ezzel a lehetőséggel, azt mi megköszönjük!
viewtopic.php?f=100&t=199327

Szoba- és épületakusztikai kérdések

Moderátor: fülelek

Avatar
Tami
Hazajáró lélek
Hazajáró lélek
Hozzászólások: 3627
Csatlakozott: 2003.03.17., hétf. 08:26
Értékelés: 3

Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: Tami »


- egy olyan elrendezesnel, ahol a hangfalakkal szemkozti falon egy nagy teraszajto+ablak, a cucokkal szemben allva jobboldali falon egy bazi nagy ablak helyezkedik el.., lehet-e es mit tenni, avagy javitai a helyseg akusztikajat tekintve? Az attól függ, mekkora a szoba. ennyi ablak...Ha tudsz, skiccelj le valamit, abba belerajzolom, mit érdemes, és egy csomó érdeklődő tanulhat belőle.
- nem felejtettem el:

T A M I . H U
Kapcsolat: T-VDSL 23008 down/ 5022 up
"... like a bridge ower troubled water ... "

Avatar
fülelek
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 6934
Csatlakozott: 2005.08.08., hétf. 20:44
Értékelés: 4669
Tartózkodási hely: Csobánka

Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: fülelek »


na ez nehezebb...
a kémény mellé tenném a jobb oldali hszórót, a jobboldali fal mellé a baloldali hszórót, és az erélyajtó elé a kanapét vagy egy fotelt egy bő méterrre az ajtótól (hogy ki lehessen menni)
nagyobb lesz a bázistávolságod, és jó lesz a sztereo kép

Avatar
RCTiv
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 137
Csatlakozott: 2005.11.23., szer. 13:36
Értékelés: 0

Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: RCTiv »

ja igen és a hangszórók mögötti falat még báhogyan tudom helyezni, a kéményt sajnos nem
JBL - HK - HT - Siltech - Az erő legyen veled

Avatar
RCTiv
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 137
Csatlakozott: 2005.11.23., szer. 13:36
Értékelés: 0

Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: RCTiv »


Igen, erre gondoltam.
"nem lenne jobb a jobb hátsót a radiátor túlsó oldalára tenni?"


SZia! Megnéznéd az enyémet is?
 
 

JBL - HK - HT - Siltech - Az erő legyen veled

Avatar
szami
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 656
Csatlakozott: 2007.11.22., csüt. 10:53
Értékelés: 30

Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: szami »


Igen, erre gondoltam.
"nem lenne jobb a jobb hátsót a radiátor túlsó oldalára tenni?"


Köszönöm, nagyon hálás vagyok.
Hétvégén így fogom átrendezni.

Avatar
fülelek
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 6934
Csatlakozott: 2005.08.08., hétf. 20:44
Értékelés: 4669
Tartózkodási hely: Csobánka

Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: fülelek »


Igen, erre gondoltam.

"nem lenne jobb a jobb hátsót a radiátor túlsó oldalára tenni?"


Avatar
szami
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 656
Csatlakozott: 2007.11.22., csüt. 10:53
Értékelés: 30

Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: szami »


Nem is olyan rossz, mint képzeled.3 lépésben megoldható, ha komolyan akarsz zenét hallgatni.
1. a front hangfalakat húzd előrébb a szub elülső vonaláig, és a baloldalit kicsit told balrább, hogy nagyobb legyen a bázistávolság a hangfalak között.
2. a két fotelt cseréld meg a kanapéval
3. a kisasztalt zenehallgatáskor told kicsit előre a kanapé felé, majd a fotelt forgasd be balra előre úgy, hogy szimmetrikusan lásd magad előtt a két front hangfalat.
Ennyi. Ha nem kényelmes a dolog, akkor is próbáld ki legalább.

Kicsit átrajzoltam.
Ilyen megoldásra gondoltál?


Avatar
szami
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 656
Csatlakozott: 2007.11.22., csüt. 10:53
Értékelés: 30

Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: szami »


Nem is olyan rossz, mint képzeled.3 lépésben megoldható, ha komolyan akarsz zenét hallgatni.
1. a front hangfalakat húzd előrébb a szub elülső vonaláig, és a baloldalit kicsit told balrább, hogy nagyobb legyen a bázistávolság a hangfalak között.
2. a két fotelt cseréld meg a kanapéval
3. a kisasztalt zenehallgatáskor told kicsit előre a kanapé felé, majd a fotelt forgasd be balra előre úgy, hogy szimmetrikusan lásd magad előtt a két front hangfalat.
Ennyi. Ha nem kényelmes a dolog, akkor is próbáld ki legalább.

Köszönöm a gyors választ.
Mindenképpen kipróbálom a hétvégén.
 
Még egy rövid kérdés: ha mozizáshoz is használom,
akkor nem lenne jobb a jobb hátsót a radiátor túlsó oldalára teni?

Avatar
fülelek
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 6934
Csatlakozott: 2005.08.08., hétf. 20:44
Értékelés: 4669
Tartózkodási hely: Csobánka

Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: fülelek »


Nem is olyan rossz, mint képzeled.
3 lépésben megoldható, ha komolyan akarsz zenét hallgatni.
1. a front hangfalakat húzd előrébb a szub elülső vonaláig, és a baloldalit kicsit told balrább, hogy nagyobb legyen a bázistávolság a hangfalak között.
2. a két fotelt cseréld meg a kanapéval
3. a kisasztalt zenehallgatáskor told kicsit előre a kanapé felé, majd a fotelt forgasd be balra előre úgy, hogy szimmetrikusan lásd magad előtt a két front hangfalat.
Ennyi. Ha nem kényelmes a dolog, akkor is próbáld ki legalább.

Avatar
szami
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 656
Csatlakozott: 2007.11.22., csüt. 10:53
Értékelés: 30

Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: szami »


Üdv mindenkinek. Mostanában kezdtem el komolyabban foglalkozni azzal, hogy hogyan szól amit hallgatok.
 
Olvastam Papp László írását
"A hangsugárzókról - a gyanútlan ember esete új dobozával"
és rájöttem, hogy a jelenlegi elrendezés teljesen rossz.
 
Megkérnélek Titeket, hogy ha tudtok segítsetek kitalálni,
hogyan rendezzem át a szobát.
 
Sajnos nem könnyű az eset, mert sok a nyílászáró és
helyhez kötött bútorok is vannak.
 
Készítettem egy egyszerű ábrát.
 
Segítségeteket előre is köszönöm.


Avatar
fülelek
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 6934
Csatlakozott: 2005.08.08., hétf. 20:44
Értékelés: 4669
Tartózkodási hely: Csobánka

Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: fülelek »


Ekkora szobában ennyi könyvvel biztos, hogy lehet jó hangot csinálni.
A szimmetrikus elhelyezést nem feltétlen úgy kell elképzelni, hogy a hangsugárzók a falakhoz képest vannak szimmetrikusan, ez nemhogy nem szükséges, de bármilyen furcsa -jobb, ha nem szimmetrikus! A lényeg, hogy a hallgatási pont legyen a hangsugárzókhoz képest szimmetrikus (idáig evidens), és az első közvetlen visszaverődés mértéke is legyen szimmetrikus, ami elnyeléssel, illetve diffuzitással megvalósitható.

Avatar
avl2
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4707
Csatlakozott: 2007.08.23., csüt. 14:50
Értékelés: 1623

Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: avl2 »


a csak majdnem négyzet alak az sokkal jobb. ha kapnék emailben egy cm pontosságú szobaméreteket, akkor ki tudom számolni
szobameret cm-eknel a fal - fal tavolsag szamit ? akkor is, ha tömött könyvespolc van rajta ? (ez kb. az oldalfalfelület 65%-kara van igy)
 
azert sem egyszerü a cm megadas, mert az egyik fal, mint irtam 2/3-a üveg, es kb. 8 cm-rel tavolabb van a szemközti faltol, mint az ezen oldalfal teglaresze (a masik 1/3).
 
Az erre meröleges fal pedig szinten nem sik, hanem egyik reszen kb. a falfelület egyhatoda egy kiugro, kb. 60-70 cm-nyire.
 
egyebkent kb. 530x540 cm, magassag 270 cm (mindez korabbi lemeres emlekeböl - de tenyleg sokat dob itt 10 cm ??? amikor a fal optikailag "ritkan latszik", azt nem tudom akusztikailag "hogyan latszik" - a megadottak emlekeim szerint 10 cm-nel kevesbe ternek el a valos merettöl).
 
Ahogy en nem akusztikus mernökkent gondolom: az eltolodasok elönyösek mert kevesbe hajlamossa / intenzivve teszik az allohullamokra, hatranyosak, mert szimmetria nem letezik igy a szobaban.
 
mint "Tuning esszel" ill füleserösitö kapcsan irtam: dec. 27. vagy 28.-an bemennek hozzatok, akkor tudok szobarajzot is vinni.
 
köszönöm a reakciot !

Avatar
fülelek
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 6934
Csatlakozott: 2005.08.08., hétf. 20:44
Értékelés: 4669
Tartózkodási hely: Csobánka

Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: fülelek »


Zoli 
Valamelyik ASC ajánlásban láttam olyan tube-trap elhelyezést, hogy az álló hangdoboz mellé jobbról és balról érintőlegesen tesznek 1-1 csövet, így a két hangszóróhoz összesen 4 db-ot. Nagyobb helység, nagyobb dobozhoz meg ezt is duplán, tehát nyolcat karéjszerű elrendezésben.
 
Az én gyenge hatásfokú DIY polifoam hengereimet odaraktam a dobozok mellé. Egészen érdekes változást hozott, karakteresebb és kicsit előbbre helyezett hangszereket eredményezett.
 
Érdekelne ez ügyben a szakszerű véleményed. Mikor célszerű ez az elrendezés, amit hallok abban nem vagyok elég határozott, esetleg ez egy hamis hangtér?
 
István

Sajnos a polifoam nem hangelnyelő anyag, hanem visszaverő, a körives kialakitás miatt némi diffuzitást ad, de szűk spektrumban, szóval sajna nem jó az ötlet.
Ha a dobozok közvetlen közelébe teszünk 2-2csövet, akkor kevesebb lesz az oldalfalra jutó reflexió, de a sugárzók egymásrahatása is csökken, ami nem biztos, hogy jó. azaz a hangsugárzó belső oldalához közeli cső hátrébb legyen, mint a külső oldali. Nagy és üres szobákban sokat lendit a minőségen, de csak a hallgatási helyen, háttérzeneként még jó visszhangos marad.
Annakidején próbálkoztunk sokféle tube trap elhelyezéssel, és az elsődleges reflexiós pontokon vált be mindig a legjobban. Jelenleg kis átmérőjű tube trap-eket egyáltalán nem készitünk, mert elég nehéz szépre megcsinálni, drágább lenne, mint a nagy átmérőjű, ami a sarkokban roppant hatásos, de 2x2db kell belőle. Ha valaki szeretné magának megcsinálni, nosza rajta, emailben szivesen adok tanácsot, hogy fogjon neki.

Avatar
fülelek
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 6934
Csatlakozott: 2005.08.08., hétf. 20:44
Értékelés: 4669
Tartózkodási hely: Csobánka

Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: fülelek »


 
Erre Te reakciod - lentiekkel együtt ?
 
 


Hát nem könnyű a helyzeted, de mindenre van kisebb nagyobb kompromisszumos megoldás. A négyzet alakú szoba valóban nem szerencsés, de a csak majdnem négyzet alak az sokkal jobb. ha kapnék emailben egy cm pontosságú szobaméreteket, akkor ki tudom számolni, mit hová kellene elhelyezni, persze vannak lakberendezési na meg FTF kompromisszumok...
A VdH ajánlás jó ötlet, csak nem egyszerű az oldalsó visszaverődéseket szimmetrikusan kezelni. A Cardas elv sajnos messze nem minden szobára jó.
 
"igazabol nekem szönyegek es belsö kisbutorok nelkül jobban tetszik a hangzas. Talan direktebbnek, elettel telibbnek mondanam"
Ez érdekes, ahelyett hogy örülnél, hogy nem üres a szobád.
Lehet, hogy helyszini szemlére és próbára lenne szükség, ez megoldható, persze a karácsonyi ünnepek után.
 
más: Nemrég tuningoltunk egy tiz éve gyártott EvergreenA30 erősitőnket, igencsak jól sikerült...

Avatar
istvan01
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4636
Csatlakozott: 2007.10.21., vas. 17:39
Értékelés: 3102

Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: istvan01 »


Zoli
 
Valamelyik ASC ajánlásban láttam olyan tube-trap elhelyezést, hogy az álló hangdoboz mellé jobbról és balról érintőlegesen tesznek 1-1 csövet, így a két hangszóróhoz összesen 4 db-ot. Nagyobb helység, nagyobb dobozhoz meg ezt is duplán, tehát nyolcat karéjszerű elrendezésben.
 
Az én gyenge hatásfokú DIY polifoam hengereimet odaraktam a dobozok mellé. Egészen érdekes változást hozott, karakteresebb és kicsit előbbre helyezett hangszereket eredményezett.
 
Érdekelne ez ügyben a szakszerű véleményed. Mikor célszerű ez az elrendezés, amit hallok abban nem vagyok elég határozott, esetleg ez egy hamis hangtér?
 
István

Avatar
avl2
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 4707
Csatlakozott: 2007.08.23., csüt. 14:50
Értékelés: 1623

Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: avl2 »


az elöbb elfelejtettem ezt:
a http://www.envogue-24.de/ oldalon pedig ezt irjak: Mamor & Granit
Hervorragend geeignet für Anlagen mit eher etwas zu starkem Bass. Quadratische Räume lassen die Kontrolle im Bassbereich gerne etwas vermissen.
 
azaz kb forditva: marvany ill. granit (alap a keszülekekhez) különösen jo kicsit erös basszusu lanchoz. - most jön, amiert idekerült: négyzetes szobák tendenciajukban basszuskontrol hiannyal birnak.
 
Erre Te reakciod - lentiekkel együtt ?
 
 
Hello,
 
lakoszobaban hangsugarzo elhelyezes kapcsan kerdezek. A teglabol epült lakas szobaja negyzet alaku kb. 5.3 x 5.4 m-es. Karpitozott butor atlagnal kevesebb van benne, könyvespolc több (tudom nem a legjobb akusztikailag, de olvasni is jo:), tele könyvekkel. Egy oldalfal kb. 60%-a üveg. Padlozat "regimodi" parketta, eleg stabil, kb. felület 80%-an szönyegek, ezeknek kb. fele vekonyabb, fele vastagabb.
Erösitö: Dunaudio A30, hangsugarzo Dali 104B (1997-ben voltal is nalunk, de akkor meg masik lakasban).
 
 
Ajanlas George Cardas oldalan: az "aranymetszes" szerint a legközelebbi falaktol, azaz durvan 5x oldalfaltol, 8x hatsotol (pl. 100 illetve 160 cm). Kiprobaltam: volt hogy tetszett, de meg vizsgalodnom kell.
 
Ajanlas van den Hul oldalan: (nekem uj !) hangsugarzokat összekötö vonal 15°-ot zarjon be a fallal - logikajat ertem, gondolom igy allohullamok ... legalabbis maskepp lesznek. Ezt meg nem probaltam, de gondolom ki fogom probalni - sokba nem kerül.
 
Sajat tapasztalat: takaritaskor jöttem ra: igazabol nekem szönyegek es belsö kisbutorok nelkül jobban tetszik a hangzas. Talan direktebbnek, elettel telibbnek mondanam.
 
Jelenlegi hallgatasi hely: kb. 2 m-re van mögöttem az elsö "falszerüseg" butor, es en kb. 2.5-re a hangsugarzoktol (azaz a vonaluktol csak kb. 2 meterre)
 
Kerdes: velemenyed a fentiek kapcsan, ha lehet ezek alapjan nehany javaslat, kiprobalando ötlet. Köszönöm

Avatar
mtibor
Újonc fórumos
Újonc fórumos
Hozzászólások: 40
Csatlakozott: 2007.10.12., pén. 07:30
Értékelés: 1

Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: mtibor »


Szia Simi!
Ezek a panelek kiserleti jelleggel keszultek, kivancsi voltam a kozetgyapot
hatasara. Ugy gondolom eleg csak zenehallgatas idejere beallitani oket,
utana akar el is lehet pakolni, nem nehezek.
A feleseg turesi faktor a hifi orok dilemmaja. udv. M.T.

Avatar
simi
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Hozzászólások: 215
Csatlakozott: 2005.10.12., szer. 08:10
Értékelés: 7
Tartózkodási hely: Törökbálint

Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: simi »


Üdvözletem!Íme a DIY hangelnyelők.
                        M.T.

Azért ez egy kicsit durva.
Valami esztétikusabb (asszonyfriendly) megoldás létezik?
Zene 1: Philips CD 940 mod- Soner DAC - Soner integrál- CAV DP880 mod - hiVox kábelek - Alces 4 - RD3 demagnetizáló
Zene 2: Oppo DV 980H-Lupus S-Scrofa M-Forever-KEF Q7 mod- Libra alátátétek -Alces 3
 
Film: Dune BD 3.0/Denon DVD 3910 - Toshiba MT 500/Panasonic P50 ST - Rotel RSX 972

Avatar
fülelek
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 6934
Csatlakozott: 2005.08.08., hétf. 20:44
Értékelés: 4669
Tartózkodási hely: Csobánka

Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: fülelek »

Igen, középen a diffuzor jobb megoldás, de a falakra úgy kellene rátenni, hogy legyen némi légrés a hera és a fal között, mert akkor lejjebb tolódik az elnyelési határfrekvencia. És ne fesd be a panelt, mert anélkül egyenletesebb az elnyelése.

Avatar
mtibor
Újonc fórumos
Újonc fórumos
Hozzászólások: 40
Csatlakozott: 2007.10.12., pén. 07:30
Értékelés: 1

Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: mtibor »


Szia Fülelek!
Igen felborulás ellen még ki kell találnom valamit, nem gondoltam hogy a TV
előtt ennyire beválnak( bár sejtettem). De középre biztos jobb lenne
diffuzort rakni. Mi a véleményed? üdv. M.T.

Avatar
fülelek
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 6934
Csatlakozott: 2005.08.08., hétf. 20:44
Értékelés: 4669
Tartózkodási hely: Csobánka

Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: fülelek »


Üdvözletem!Íme a DIY hangelnyelők.
M.T.

Kérésedre töröltem a rosszul sikerült képeket.
Az elnyelő paneleket mi tartja vissza a felborulástól?
Egy-egy kisebb panel jót tenne a hátsó falra a hangsugárzók fölé is.
Szerintem jobb lesz a sztereo kép, ha nem ennyire elöl vannak az elnyelő panelek, hanem a tévé előtt 10 cm-re.
Amúgy gratula

Avatar
mtibor
Újonc fórumos
Újonc fórumos
Hozzászólások: 40
Csatlakozott: 2007.10.12., pén. 07:30
Értékelés: 1

Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: mtibor »


Üdvözletem!
Íme a DIY hangelnyelők.
M.T.


Vendég

Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: Vendég »

Kicsinyítsd le a képeket mert így nem lesz jó 3 072 x 2 304 képpont

Avatar
fülelek
V.I.P.
V.I.P.
Hozzászólások: 6934
Csatlakozott: 2005.08.08., hétf. 20:44
Értékelés: 4669
Tartózkodási hely: Csobánka

Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: fülelek »


Az akusztikához tartozik a hangsugárzó és készülékállványok és kiegészitők, alátétek, kúpok, tüskék.
Én a Librát ajánlom, mert egészen széles frekvenciatartományban csatolja el a készüléket környezetétől, és a többi készüléktől. A kúpok és tüskék keskeny sávban csatolnak csak el, ha pont abban a tartományban van zavaró rezonanciája a készüléknek, akkor az is igen hatásosnak mutatkozik, de egy másik készülékre már esetleg egyáltalán nem hat, vagy esetleg akár negativan. A Libra minden készülékre pozitivan hat, ha valaki forditva hallja, akkor másokkal érdemes megismételni a kisérletet, mert sajnos lehet, hogy a parasztbácsi esete a zsiráffal az állatkertben eset áll fenn, vagy egyszerűen a helytelen beidegződés korlátoz.



Avatar
Lazac
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Hozzászólások: 428
Csatlakozott: 2005.11.09., szer. 23:45
Értékelés: 36

Szoba- és épületakusztikai kérdések

Hozzászólás Szerző: Lazac »


LazacA diffuzort falra lehet akasztani, kb 3kg a 70x70 cm-es.
A faliszőnyeg csak kb 2kHz felett hatásos elnyelő (feltéve hogy vastag), a diffuzor meg 300 Hz-től működik jól.

Ahoj
A fakeretek és a natúr között csak a fakeret a különbség? (Az egyik 14 a másik 16cm)
 
A két doboz közti távolság 150 cm. A 2db 50*100 felé hajlanék, 1db 70*70-sel szemben.
 
Ha a natúrt bevonom szövettel, a szövetnél felfofogatható?
Adsz árajánlatot mindkettőre?
Köszi!

Lezárt

Vissza: “Dunaudio (Ex hiVOX)”