Figyelem: a szabályzat 6.8.3.1 - es pontja alapján az adás vételi részen a "pü ment" és "válasz ment" jellegű hozzászólásokat törölni fogjuk, csakúgy mint a hely / posta adatok és ár nélkül feladott hirdetéseket.

Komolyzenei ajánló

juliush
Törzsvendég
Törzsvendég
Értékelés: 1597

Re: Komolyzenei ajánló

Hozzászólás Szerző: juliush » 2020.08.02., vas. 11:44

avl2 írta:
2020.08.02., vas. 10:15
Bach Violin Partita -kbol melyik elöadast ajanljatok ?
A személyes kedvenceim Arthur Grumiaux Philips felvétele az időtlen, klasszikus eleganciájáért és a modern technikájú, histórikus előadások energikusabb attitűdjéből sokat felmutató Isabelle Faust Harmonia Mundin.
Az angolszász kritikusok egyik időtálló kedvence Nathan Milstein felvétele Deutsche Grammophonon, de ezt még nem hallottam. Mint ahogy az egyik viszonylag új és fiatal kedvencemét, Alina Ibragimováét sem Hyperionon, erre még mindenképp sort kerítek.
A kapcsolódó érdekességek között megemlíteném Christoph Poppen és a Hillard Ensemble "Morimur" c. ECM lemezét, amely a híres "Chaconne"-t tartalmazó 2. partita és egy kantáta között Bach által elrejtett rejtvényszerű kapcsolatot boncolgatja nagyon szép előadásokkal demonstrálva, vagy épp a korábbi posztomban már magasztalt Paul Galbraith átiratokat 8-húros gitáron.
Gyula 
Hanghordozó -> Kütyük -> Zene

avl2
V.I.P.
V.I.P.
Értékelés: 968

Hozzászólás Szerző: avl2 » 2020.08.02., vas. 10:15

juliush írta:
2020.07.30., csüt. 14:52
Egy másik gyöngyszem ugyanabból az eresztésből. Bach elévülhetetlen Cselló-szvitjeinek egy rendkívül szubjektív, markánsan széles érzelmi palettán tálalt előadása. Bizonyos körökben kritizálták az előadó minden egyes lélegzetvételét, játékának legfinomabb zörejeit is közvetítő hiperrealisztikus felvételi technikát, számomra ez még inkább személyes élménnyé teszi a lemezt, ráadásul a közelmikrofonozás valahogy a helyszínül szolgáló kápolna terének tágasságát is közvetíteni képes....
köszi !
a hangzas, tererzet szerintem/nekem is nagyon jo (eddig Yo-Yo Ma felvetelen szoktam hallgatni), viszont a zörejek nekem már sok (pedig maskor, kevesbe gyakran vagy hangosan nincs velük bajom)

Bach Violin Partita -kbol melyik elöadast ajanljatok ?

juliush
Törzsvendég
Törzsvendég

Hozzászólás Szerző: juliush » 2020.07.31., pén. 18:56

Sarzs 20200729 #4: Nem semmi kirándulás volt ez a Lemezkuckóba!!!
Bevallom, az utóbbi időben valahogy beszippantott a nálunk "Oxfordi gyilkosságok" címen futó krimi sorozat, amely Colin Dexter 70-es évekbeli könyveinek hőseként, majd a 80-as években TV-sorozat főszereplőjeként legendássá vált, komolyzene és azon belül is elsősorban opera rajongó Morse felügyelő pályafutásának kezdeti éveiről szól, természetesen számtalan ennek megfelelő aláfestő zenével! Az egyik részben felcsendült régi kedves zenei emlékem, amely azonnal visszarepített 1988-ba, szülővárosomba, amely az Europa Cantat kórusfesztiválnak adott otthont. Ezen ismertem meg élőben Fauré gyönyörű Requiem-jét, amit persze rögtön be is kellett szereznem LP-n. Az egyetlen, amihez akkoriban hozzájutottam, a Sir Colin Davis vezényelte Philips-Eterna koprodukciós felvétele volt, természetesen az utóbbi kiadásában.
Mindazonáltal a Penguin Guide szerint a legtutibb előadás már akkor is (sőt azóta változatlanul) a John Rutter által rekonstruált és általa vezényelt eredeti 1893-as verzió a Cambridge Singers és a City of London Sinfonia előadásában. Nos annyi év után sikerült megszereznem ezt is és nem csalódtam! A közismertebb nagyzenekari változathoz képest jóval áttetszőbb és valahogy mobilisabb a kamara méretű gárda produkciója és a kórus a legszebb brit hagyományok méltó letéteményeseként gyönyörűen szól. A Requiem-et úgy általában is ajánlom mindenkinek, aki még nem ismerné, de ezt az előadást különösen!
Kép
Gyula 

juliush
Törzsvendég
Törzsvendég

Hozzászólás Szerző: juliush » 2020.07.31., pén. 11:42

Sarzs 20200729 #3: Dowland vetette papírra, a kiváló Rolf Lislevand elpengette (nyilván "némi" közreműködéssel), juliush hazavitte és meghallgatta, ezúttal hibátlan hangú SACD-ről. Bensőségesebb kicsoportos előadáshoz szokott füleinek a 16 tagot számláló korhű barokk zenekar picit "zsírosabb" hangzást képvisel, de a változatosság amúgy is gyönyörködtet, ugye! Kicsit olyan helyenként, mintha egy barokk nemesi udvar zenekara játszana reneszánszot, nagy ívben téve a korhű előadásmódra!
(A korabeli chord meg vitriolos kommünikében pocskándiázhatja :D ;) )
Szerintem belenyúlhattam a tutiba, mert ezt a Linn SACD-t már sehol nem találom, a Linn oldalán is csak CD-minőségű letöltés áll rendelkezésre!
Kép
Gyula 

juliush
Törzsvendég
Törzsvendég

Hozzászólás Szerző: juliush » 2020.07.30., csüt. 14:52

Egy másik gyöngyszem ugyanabból az eresztésből. Bach elévülhetetlen Cselló-szvitjeinek egy rendkívül szubjektív, markánsan széles érzelmi palettán tálalt előadása. Bizonyos körökben kritizálták az előadó minden egyes lélegzetvételét, játékának legfinomabb zörejeit is közvetítő hiperrealisztikus felvételi technikát, számomra ez még inkább személyes élménnyé teszi a lemezt, ráadásul a közelmikrofonozás valahogy a helyszínül szolgáló kápolna terének tágasságát is közvetíteni képes. Lecsukom a szemem és hátborzongató a hatás, remekül elhiteti velem, hogy ott ül előttem Bruno úgy két méterre a nagy tér közepén. Remek, remek lemez ez!!!
Kép

youtu.be/3uaLxrx-17I
Gyula 

juliush
Törzsvendég
Törzsvendég

Hozzászólás Szerző: juliush » 2020.07.30., csüt. 12:35

Egy újabb remek szerzemény, izgalmas programmal, 17. és 18. századi francia barokk zeneszerzők (Sainte-Colombe, Marais, Forqueray, Rameau, Gautier) portréi egymásról, önmagukról. Csodálatos lemez!
Kép
Youtube-on ezt találtam csak, ugyanezen előadók, de szerintem nem pont ugyanaz az előadás, mint a lemezen, kedvcsinálónak azért megteszi.

youtu.be/lKBUxGShZB4
Gyula 

bitrograde
Törzsvendég
Törzsvendég
Értékelés: 1234

Hozzászólás Szerző: bitrograde » 2020.07.27., hétf. 09:37

Nem csak énekel....

youtu.be/Y3Q1t9wMgms
Audio-PC (PP2 USB+PSU by zozoweb, tahr puppy&Audacious) - Resonessence Lab Concero HD - Promitheus Audio TVC - Bryston 4B - Vandersteen 2CE Signature | Wyred4Sound & freeba
FiiO X5 II - OTL by zozoweb (Siemens&Mullard) - Sennheiser HD540 Reference I.| freeba & mr.collector

O_S
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Értékelés: 62

Hozzászólás Szerző: O_S » 2020.07.26., vas. 12:27

Tegnap indult a DG Stage-n egy vituális Bayreuth Festival a nürnbergi mesterdalnokokkal.
5 Euró-ért még holnap estig nézhető. Egy 2017-es előadás, fantasztikus!

bitrograde
Törzsvendég
Törzsvendég
Értékelés: 1234

Hozzászólás Szerző: bitrograde » 2020.07.19., vas. 19:44

Most tette ki az ILGA az oldalára.
FB_IMG_1595180579121.jpg
FB_IMG_1595180579121.jpg (91.32 KiB) Megtekintve 360 alkalommal
Audio-PC (PP2 USB+PSU by zozoweb, tahr puppy&Audacious) - Resonessence Lab Concero HD - Promitheus Audio TVC - Bryston 4B - Vandersteen 2CE Signature | Wyred4Sound & freeba
FiiO X5 II - OTL by zozoweb (Siemens&Mullard) - Sennheiser HD540 Reference I.| freeba & mr.collector

Aszpirin
Moderátor
Moderátor
Értékelés: 1860

Hozzászólás Szerző: Aszpirin » 2020.07.11., szomb. 12:14

Sarah Willis - Mozart y Mambo

TLDR: Ezt még Mozart is nagyon élvezte volna, de vigyázat! Csak azoknak ajánlom, akiket nem zavar, ha a “komoly” zenébe egy kis “komoly”-talanság is vegyül.

Szombati matiném harmadik darabja (az elsőről a “milyen zenét hallgatsz”-ban írtam rövid recenziót, a másodikat nem tartom érdemesnek megemlíteni) Sarah Willis nevével fémjelzett, az Alpha kiadásában tegnap(!) megjelent “Mozart y Mambo” — pont az, amit a címe sugall: megmutatja, hogy milyen jól meg tud férni egymás mellett a két műfaj. Sőt azt is, hogy még ötvözni is lehet őket.

Az albumon egyrészt Mozart teljesen “komoly” stílusban előadott kürt-concertóiból van egy válogatás, márészt nevesebb mambo-szerzeményekből készült, szintén kürt-szólós feldolgozásokból. A mambó-számok jó része szintén Mozart-motívumokra épül, teljesen kendőzetlenül, a másik fele eredeti kubai “lüktetés” (ha lehet így nevezni). A két stílus váltogatja egymást, nagyon ízlésesen (szerintem).

Ha kis vidámságra vágysz, és szereted a komolyzenét (már amennyire Mozart “komoly” tud lenni), de a nagyon latinos dallamvilágtól sem riadsz vissza, akkor feltétlenül ajánlom ezt az új Alpha-albumot. Engem felvillanyozott :rolleyes:
Hangminőség szuper - de ezt már lehet, hogy nem fogom minden alkalmommal leírni, mert alapból csak olyan lemezeket ajánlok, amelyeknél ez teljesül.
.
42B0AEDB-F5C0-436F-BDB1-816A5FE69D19.jpeg
42B0AEDB-F5C0-436F-BDB1-816A5FE69D19.jpeg (55.36 KiB) Megtekintve 476 alkalommal
.

youtu.be/PSlaIE2KreM
  • Thorens 206 + Goldring 2200 + Pointe Record TS | Linn Unidisk 1.1 | Mac + Core Audio Karuna + Wadia 121 → PrimaLuna ProLogue Premium → Audio Physic Classic 10
  • Oppo 203 | AppleTV 4K → Marantz SR6013 → LG OLED B7 | Dali Opticon 5.0 + Alteco C1 + BKE DoubleGem
  • BlueSound Powernode 2 → Dali Zensor 1

juliush
Törzsvendég
Törzsvendég

Hozzászólás Szerző: juliush » 2020.07.11., szomb. 11:39

A digitális technika egyik korai (1982) demonstrációs anyaga volt az alábbi lemez, amelyen a zseniális Julian Bream játszik spanyol szerzők ha jól tudom eredetileg túlnyomórészt zongorára írt rövidebb darabjainak gitár-átirataiból. Csodálatos anyag, mintha egyenesen a praktikusan korabeli Nait-hez találták volna ki, egy BBC hagyományokat ápoló monitorpáron hallgatva! ;)
Kép
Gyula 

juliush
Törzsvendég
Törzsvendég

Hozzászólás Szerző: juliush » 2020.07.10., pén. 14:21

Egy újabb régi kedvenc került elő az időközben plussz szerkrényvásárlás miatt szellősebbé és áttekinthetőbbé váló CD-gyűjteményből. Hallgatva a Bach Szonáták és Partiták átiratait 8-húros gitárra az ember hamar megfeledkezik arról, hogy eredetileg milyen hangszerre íródtak. Nem is átiratok ezek, inkább újragondolásai az ismert zenei anyagnak. Remek lemez, de a felszíni egyszerűsége megtévesztő, nemigen tud megmaradni háttérzenének, ambient "lift"-muzsikának, könyörtelenül megragadja a figyelmet és nem ereszti egy pillanatra sem. A hangminőség is csodálatos.
Kép
Gyula 

juliush
Törzsvendég
Törzsvendég

Hozzászólás Szerző: juliush » 2020.07.10., pén. 11:10

Érdekes ez a párosítás, bár a magyarázatok nagymestereként kreálhatok olyasféle ideológiákat, mint hogy a nyilvánvalóan emberáldozatokkal járó csatát követően a gyászmise igenis helytálló választás, ráadásul a bevezetéseként szereplő gyászmenet is enyhén militáns színezetű. Ugyanakkor meglehet, hogy csak adta magát 2 Biber-felvétel Savallék előadásban, melyek együtt adnak ki egy lemeznyi játékidőt. De lényegtelen is, remekbe szabott muzsika mindkettő, csodálatos produciókban. Ja és kevés lemezen ennyire nyilvánvaló a különböző akusztikájú helyszínek közötti éles váltás, a katalán Chateau terme után a salzburgi Katedrális hatalmas tere, egész délelőttöt betöltő lecsengési időkkel sokkoló változás.
Kép
Gyula 

juliush
Törzsvendég
Törzsvendég

Hozzászólás Szerző: juliush » 2020.07.07., kedd 15:36

Épp most kóstolgatom a nosztalgia-rendszeremet az alábbi Mozart lemezzel. Ha jól emlékszem, még Fischer Annie volt, aki híres Sawallisch vezényelte HMV lemezével ezt a párosítást a köztudatba helyezte. Micsoda előadás és felvétel!!! A karmester nélkül is szinte telepatikus összhangban játszó Orpheus Chamber Orchestra jó ideje a kedvencem, már-már úgy tűnik, képtelenek hibázni. A Richard Goode-val készített négy Nonesuch Mozart versenymű lemez is remekbe szabott, ez a fiatalabb generáció egyik ígéretének számító Jonathan Biss-szel készített felvétel méltó társa azoknak. Valahogy olyan könnyedén, erőlködés nélkül magától értetődőnek tűnik minden! Tidal-on ott van, feltétlenül ajánlom!

youtu.be/uFv39iIQ_pU
Gyula 

janesz
Fórumlakó
Fórumlakó
Értékelés: 307

Hozzászólás Szerző: janesz » 2020.07.07., kedd 11:26

Piros betűs ünnepnek jelölöm be a naptáramban a napot, amikor július 3-án megérkezett ez a lemez. Sok, hosszú évig vadásztam rá.
Korábban nem voltam egy Jaroussky rajongó, persze vannak lemezeim, szeretem is, de nem ájultam el tőle.
Ez viszont mindent visz! Feltétel nélkül, abszolút ajánlott, külön kategória, az egész kiadvány, úgy ahogy van.
ferrari 2.jpeg
ferrari 2.jpeg (2.13 MiB) Megtekintve 623 alkalommal
Csatolmányok
ferrari 1.jpeg
ferrari 1.jpeg (1.95 MiB) Megtekintve 623 alkalommal
ferrari 3.jpeg
ferrari 3.jpeg (1.64 MiB) Megtekintve 623 alkalommal

EAD UD2000, Lavardin IS Ref, Verity Audio Finn, Acoustic Zen, Shunyata R. Hydra, Finite Elemente Spider

juliush
Törzsvendég
Törzsvendég

Hozzászólás Szerző: juliush » 2020.07.06., hétf. 21:19

Azok számára, akiket esetleg érdekel Schubert varázslatosan termékeny utolsó esztendeje, íme egy kis olvasnivaló:
https://www.gramophone.co.uk/features/a ... march-2012
Gyula 

juliush
Törzsvendég
Törzsvendég

Hozzászólás Szerző: juliush » 2020.07.06., hétf. 21:00

Aszpirin írta:
2020.07.05., vas. 16:27
Sem Schubert nem tartozik a kedvenc zeneszerzőim közé...
Schubert kamarazenéjét leginkább az élete vége felé papírra vetett Vonósötös felöl ajánlanám közelíteni!!! Mindenki Beethovent isteníti, de ez a praktikusan kortárs darab legalább akkora minőségi ugrás, mint bármi, amit ő valaha is alkotott. Abszolút, feltétlen kedvencem.

youtu.be/Dc3iX7x73JY

Ha lemezen kellene ajánlanom:
Kép
Gyula 

Aszpirin
Moderátor
Moderátor

Hozzászólás Szerző: Aszpirin » 2020.07.05., vas. 16:27

Sem Schubert nem tartozik a kedvenc zeneszerzőim közé, sem az arpeggionét nem nevezhetném az általam legszívesebben hallgatott hangszerek egyikének, mégis valahogy ezt az albumot most jól esett meghallgatni: L’Amoroso & Guido Balestracci - A Schubertiade with Arpeggione

youtu.be/z5JU0RLxw7k
  • Thorens 206 + Goldring 2200 + Pointe Record TS | Linn Unidisk 1.1 | Mac + Core Audio Karuna + Wadia 121 → PrimaLuna ProLogue Premium → Audio Physic Classic 10
  • Oppo 203 | AppleTV 4K → Marantz SR6013 → LG OLED B7 | Dali Opticon 5.0 + Alteco C1 + BKE DoubleGem

baka
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Értékelés: 46

Hozzászólás Szerző: baka » 2020.07.02., csüt. 20:36

Érdekesek és izgalmasak ezek a helyenként Philip Glassba és/vagy Steve Reichbe oltott Bach cselló szvitt átiratok Peter Gregsontól:

youtu.be/nVdgm8eF3Vg

érdemes meghallgatni az összeset. Nem hiszem, hogy kidobnám a Perényi lemezemet, de vannak ebben is olyan színek és energiák, amikért az ember zenét hallgat.
Csak érdekesség, de kipróbáltam, bizonyos tételeket egymás fölött párhuzamosan hallgatva igen összetett és koherens "új" darab jön létre. A felvételek technikai színvonala egyébként rendkívül magas.

baka
Nincs visszaút
Nincs visszaút
Értékelés: 46

Hozzászólás Szerző: baka » 2020.06.30., kedd 22:50

Emlékezzünk (Kocsis Krisztián VHS archivumából):

youtu.be/4otCm5VdKh4

juliush
Törzsvendég
Törzsvendég

Hozzászólás Szerző: juliush » 2020.06.29., hétf. 11:39

Aszpirin kolléga remekbe szabott alábbi ajánlója után hadd álljon itt a testvérkiadvány, egy izgalmas utazás (némi kiegészítéssel) ugyanazezen barokk szerzők munkásságának exotikusabb oldalára! A produkció művészileg és technikailag ugyancsak remek.
(Óriási mázlival egy celofános vadiúj CD-t kaptam a Kodály Zeneműbolt antikvár osztályán 1100 Ft-ért, mindenkinek ajánlom, hogy térjen be oda időről-időre, a fizikai médiumok iránti kereslet csökkenésével most bagóért lehet hozzájutni remek dolgokhoz!!! Például vagy 10 Reference Recordings CD-t sikerült vásárolnom nemrég kéz alól, nagyon jó állapotban 1200-1500Ft/db áron!)

youtu.be/B1PFRuKGUUs
Gyula 

Klaca
V.I.P.
V.I.P.
Értékelés: 467

Hozzászólás Szerző: Klaca » 2020.06.28., vas. 09:07

Klaca írta:
2020.06.27., szomb. 16:26
Ha már valamiért megint itt vagyok: hosszú idő után elővettem újra ezt az alap albumot. Azok számára, akik velem együtt úgy érzik, hoyg Vivaldi nem annyira mély, ajánlom ezt az áriát Bartolival. Egy időben minden este meghallgattam ezt lefekvés előtt. Ha valaki nem sírja el magát azon, ahogyan ezt Bartoli elővezeti, annak valamijével baj van. (Vagy a lelkével vagy a hifijével.) A részletek nagyon fontosak. Kevés énekes tudja ezt így.)

youtu.be/yDQgSUjgmDI
up

Aszpirin
Moderátor
Moderátor

Hozzászólás Szerző: Aszpirin » 2020.06.27., szomb. 18:35

Én (is) már nagyon régen merészeltem ide írni bármit, de most teljes meggyőződésem, hogy jó szívvel ajánlhatok egy vadonatúj megjelenésű albumot a barokk zene szerelmeseinek, és ők nem fognak csalódni.

Az album címe Divina (ami a rajta lévő zenét illeti, a cím egyetlen szóban pontosan jellemzi :rolleyes: ). Két kevésbé ismert/felkapott osztrák(délnémet) zeneszerző, Heinrich Ignaz Franz von Biber és Johann Heinrich Schmelzer néhány rövid művét tartalmazza, a svájci Les Passions de l’Ame (ld alsó kép) előadásában.
Engem különösen Biber művei ragadtak meg, aki előszeretettel alkalmazza a scordatura-t (a vonós szólóhangszerek húrjai nem a megszokott kvinthangolásban, hanem a mű hangnemének megfelelő nyílt akkordhangolásban vannak, pl. a belinkelt darab esetében a két viola d’amore húrjainak hangolása: C-G-C-Eb-C vagyis c-moll). Ez nem csak technikai érdekesség, a zene hangulatát, harmóniáit is meghatározza.

Felvétel és előadás minősége is szerény véleményem szerint csillagos ötös, ennek az albumnak nem csak a borítója, hanem a rajta lévő muzsika is álomszép. Nem egy bonyolult zene, könnyen befogadható, és jó példája annak, hogy az egyszerű is milyen nagyszerű tud lenni. Ne hagyjátok ki! A teljes albumot érdemes meghallgatni! Tidalon is fenn vna (de ha valakinek esetleg van HRA Streaming előfizetése, ott még jobban szól [natív 24/96], avagy letöltés-vásárlási szándék esetén onnan érdemes letölteni).
.

youtu.be/RkmSWFr3rBw

Kép

Klaca
V.I.P.
V.I.P.
Értékelés: 467

Hozzászólás Szerző: Klaca » 2020.06.27., szomb. 16:26

Ha már valamiért megint itt vagyok: hosszú idő után elővettem újra ezt az alap albumot. Azok számára, akik velem együtt úgy érzik, hoyg Vivaldi nem annyira mély, ajánlom ezt az áriát Bartolival. Egy időben minden este meghallgattam ezt lefekvés előtt. Ha valaki nem sírja el magát azon, ahogyan ezt Bartoli elővezeti, annak valamijével baj van. (Vagy a lelkével vagy a hifijével.) A részletek nagyon fontosak. Kevés énekes tudja ezt így.)

youtu.be/yDQgSUjgmDI

HifiSpectrum
Isten Hozott! :)
Isten Hozott! :)
Értékelés: 8

Hozzászólás Szerző: HifiSpectrum » 2020.06.04., csüt. 22:25

Ha már Benkő Dániel, és ha már LP - akkor volna még egy javaslatom: B. D. 1983-ban készített egy átlagosnál jobb hangminőségű feldolgozás-lemezt a MAFILM stúdiójában. (Bár műfajilag elég kevert a 21 felvétel, a zenei színvonal igen nívós - elég csak ránézni a közreműködők névsorára.)
Csatolmányok
20. Back.JPG
20. Back.JPG (1.59 MiB) Megtekintve 1210 alkalommal
Micromega Logic+Trichord Clock2 (1992) - Pioneer A400 (1993) - Celestion SL6 (1982)
Raspberry Pi3B+(5 GHz WiFi) - Allo Boss DAC - PiCorePlayer+Squeezelite
Belden 8412 és 9497
Zenehallgató-szoba belmagassága: 3,95 m.

Válasz küldése

Vissza: “Zene, amit hallgatunk”