Az oldal belső email küldője ideiglenesen kikapcsolásra került.
A profilokban lévő email küldés mailto:cím -re lett átállítva, így remélhetőnek mindenkinek a saját levelezőprogramjából fog kimenni az email.
Ha gond van, kérlek jelezzétek az postmaster@avx.hu -n email-ben

Dragonweed DIY (Ex Totem Acoustic)

Moderátorok: dragonweed, TMP

dragonweed
V.I.P.
V.I.P.
Értékelés: 1838

Re: Dragonweed DIY (Ex Totem Acoustic)

Hozzászólás Szerző: dragonweed » 2019.01.09., szer. 14:51

Denonavr írta:
2019.01.09., szer. 14:37
Akkor itt gyárilag ezt a "zavarfeszültséget" hasznosítják, hogy dinamikusabb legyen a hangja?

Ez is jó felvetés, de messze nem erről van szó... :D Nyilván szalagszerű szerelés-összerakás esetén senki nem fog fázisegyezést mérni egy nyomorult trafó szekunder tekercsein (bár a tekercsek kezdő meg végpontjait jelölhetnék más színnel, az nem kerülne sokba...) , ezt nem is lehet elvárni ebben az árkategóriában.
A különbség persze nem olyan drasztikus mint leírtam, de az audiofília nevű kórságban szenvedőknek elég jól hallható. :rolleyes:

Bármely egyszerű probléma megoldhatatlanná fejleszthető, ha eleget töprengünk rajta.

Denonavr
Fórumlakó
Fórumlakó
Értékelés: 209

Hozzászólás Szerző: Denonavr » 2019.01.09., szer. 14:37

Akkor itt gyárilag ezt a "zavarfeszültséget" hasznosítják, hogy dinamikusabb legyen a hangja?
SOL Kolibri, QUAD 77, Hivox Lupus C MKIII, Schmidt F., LINN kábelek, HTPC

dragonweed
V.I.P.
V.I.P.

Hozzászólás Szerző: dragonweed » 2019.01.09., szer. 14:33

Ez teljesen hihető.... hogy nem jutott eszembe? :rolleyes: :smile53:

Bármely egyszerű probléma megoldhatatlanná fejleszthető, ha eleget töprengünk rajta.

fülelek
Törzsgárda
Törzsgárda
Értékelés: 2096

Hozzászólás Szerző: fülelek » 2019.01.09., szer. 13:28

A primerről áttevődött, mindkét szekunderen megjelenő zavarfeszültség erősíti avagy gyengíti/kioltja egymást különböző bekötéskor. Nálam is fordult elő egyszer ilyen.

dragonweed
V.I.P.
V.I.P.

Hozzászólás Szerző: dragonweed » 2019.01.09., szer. 08:55

Lent leírtakhoz bármilyen tudományosan -elektronikailag- helytálló (nem "talán") magyarázatot szívesen fogadok.
Hozzátéve, hogy a nagyobb feszültségű táp rész terhelése állandó, nem változik hangerő függvényében, tehát nem impulzusáramok vagy ilyesmi az oka...

dragonweed
V.I.P.
V.I.P.

Hozzászólás Szerző: dragonweed » 2019.01.09., szer. 08:39

Tantörténet arról, mi számít, és mi nem a hangtechnikában.

Rövidre fogva. Adott egy új szerzemény -csoda kis darab- egy NAD C300-as integrált erősítő. Alapból sem rossz, a kapcsolási rajzot átnézve a szokásos "aha" fíling, hú mi lesz itt ha megturbózom.... :rolleyes: . Megcsináltam. Gyors diódák, kondik, relécsere, tyúkbelek tömör OFC-re cserélve, a szokásos drill. Összerak, mély levegő..... MI VAN? Ez mi a sz.r? Dinamika, élet odavan, halott az egész.... gondolkodik.gif gondolkodik.gif .
Na gondolkozzunk.... Ez eddig szinte mindig bevált, azonnal hallható -ész sokszor jelentős- javulás hallható elsőre is. Na itt nem, sokadszorra sem. Mi történt, mit csináltam rosszul?? Nézegetem a rajzot, és hirtelen egy isteni sugallat....
A tápegység -amint látható- a trafó két különálló szekunder tekercséről kapja a tápfeszültségeket, egyik a végerősítő kimenőfokozatához, a másik -stabilizált- a meghajtó, feszültségerősítő fokozatokhoz. Na most. A szekunder tekercsek vezetékei színkódoltak, DE a kisebb feszültségűé mind a kettő (+/- táp) narancs, a nagyobbé mind a kettő zöld. (Bár a kapcsolási rajzon más színkódok vannak, de a trafón ilyenek a huzalszínek) Látható, hogy a szekunder feszültségek fázisa - a vezetékek véletlenszerű bekötésével összhangban- vagy normál, vagy ellenfázisban van. Jó, jó, de nem mindegy, hiszen egyenirányítva szűrve van mind a két AC, nem mindegy ODA milyen fázisban érkezik a jel?

Hát NEM, nagyon nem. Az egyik szekundernél a két azonos színű huzalt megcserélve: varázsütés, minden visszatért. :unsure: Ja, hozzáteszem: a tuningnál a vezetékeket a panelből kiforrasztottam, de nem jelöltem meg -minek, csak AC..
Vagyis: Az erősítőt összerakó emberke szerencséjétől függően van egy -aha egész jó- vagy -aztak...adejó- erősítőnk. 50%-os eséllyel. Lehet nem minden hasonló erősítőnél ez a helyzet, de itt nagyon. Ellenőrzésképpen még egyszer visszacseréltem a huzalokat, és voilá, ismét odalett a csoda. Szóval ha valakinek hasonló kapcsolástechnikájú gépe van tegyen egy egy próbát, meg fog lepődni, vagy pozitív vagy negatív irányba....
Csatolmányok
Screenshot - 2019_01_09.jpg
Screenshot - 2019_01_09.jpg (141.88 KiB) Megtekintve 1267 alkalommal

dragonweed
V.I.P.
V.I.P.

Hozzászólás Szerző: dragonweed » 2019.01.09., szer. 07:37

Természetesen jóval több mérhető -és fontos- paramétere van egy hangsugárzónak (fázismenet, impedancia, torzítás,lecsengési (vízesés) diagram), akit részletesebben érdekel -és tud angolul- itt olvashat ezekről:

https://www.audioxpress.com/article/tes ... ter-part-1
https://www.audioxpress.com/article/tes ... ter-part-2

https://www.stereophile.com/features/100/index.html

dragonweed
V.I.P.
V.I.P.

Hozzászólás Szerző: dragonweed » 2019.01.08., kedd 23:57

Persze, megint sikerült valamit elírnom... Az impulzusátvitelnél a 150 ms az 150us (0.15ms) akart lenni :rolleyes: .

Igor69
Lefelé a lejtőn
Lefelé a lejtőn
Értékelés: 34

Hozzászólás Szerző: Igor69 » 2019.01.08., kedd 22:51

dragonweed írta:
2019.01.08., kedd 21:54
Két példa.
Az első egy nagynevű gyártó 14 cm-es szélessávú hangszórója egy rosszul méretezett TL (vagy réshangolt reflex? nem is lehetett eldönteni...) dobozban. Látható a rossz energiaeloszlás. Alul egy csillapítatlan monoton bummogás, a mélytartomány többi része "üres", a zenének nincs teste, energiája. 200Hz-től 2k-ig kb. rendben van, a prezensztartomány megintcsak beszakad, a hangkép mesterkélten távoli, a tér definiálatlan. Aztán egy nagy púp 6- és 12 k között, majd ismét eltűnik a jel. Zavaros, fárasztó hangkép igazi mélyek és magasak nélkül, a 10 kHz körüli kiemelés kellemetlen sistergésként jelenik meg a legtöbb zeneanyagon. Az egyik észrevétel szerint olyan mintha egy lepedővel letakart műanyag hordóból szólna az egész. Az impulzusátvitel jó, a lecsengés gyors, tipikus szélessávú jellemző, de magában kevés a sebeket helyrehozni. Hol van elrontva? Nehéz megmondani, de láttam már ennél sokkal jobbat ebből a fajtából... (bár gyanúm szerint az alu membrán ebben az esetben nem volt szerencsés választás, gyaníthatóan annak a rosszul csillapított harangrezonanciája "szól be" 10 kHz körül)

A második egy kétutas 11 literes reflex doboz (Kougar) átvitele. Ehhez nem fűzök sokat, aki hallotta tudja, elmesélni nehezebb. 15 cm-es alu mélyközép, 1"-os alu dóm, 2.4 kHz-n váltva.
Koherens, kiegyensúlyozott hangzás nagyon jó energikus mélyekkel, levegős, transzparens közép és magastartomány. Bár a padló és falreflexiók miatt itt is egyenetlen az alsó oktávok átvitele, de a valóságban sokkal jobb, mint amit a diagram indikál.
Az impulzusátvitelen már látszik, hogy két hangszóróról van szó, de a hangzáson ez nem érhető tetten, mert a magas belépése nagyon gyors, 150 ms-on belül van, ezt a fül még egy impulzusként érzékeli. Bár az akusztikus sugárzási síkok nincsenek optimalizálva, a váltó (aszimmetrikus; 2/3-ad fokú) hatásosan kompenzálja a fáziskülönbséget, a két hangszóró nem különül el hangzásban.
Mind a két mérés ugyanabban a pozícióban 1 m távolságból a magassugárzó, ill. a szélessávú tengelyén készült, 1/6 oktávos simítással
Hiába variáltam, a képeket nem tudtam a megfelelő sorrendbe tenni, szóval az első a Kougar, a második a szélessávú....
Húúúúúú... Még jó hogy végig olvastam. Azt hittem sorrendben vannak a diagramok. Ilyen rossz fülem lenne, hogy a Kougart nagyon jónak hallom ilyen rossz átvitellel.... :fekverohog:

dragonweed
V.I.P.
V.I.P.

Hozzászólás Szerző: dragonweed » 2019.01.08., kedd 22:13

Hogy "életszerűbb" legyen a dolog, ugyannanak a két sugárzónak a nyers, simítatlan átvitele....
Csatolmányok
Szélessávú raw.png
Szélessávú raw.png (24.91 KiB) Megtekintve 1157 alkalommal
Kougar raw.png
Kougar raw.png (24.28 KiB) Megtekintve 1157 alkalommal

dragonweed
V.I.P.
V.I.P.

Hozzászólás Szerző: dragonweed » 2019.01.08., kedd 21:54

Két példa.
Az első egy nagynevű gyártó 14 cm-es szélessávú hangszórója egy rosszul méretezett TL (vagy réshangolt reflex? nem is lehetett eldönteni...) dobozban. Látható a rossz energiaeloszlás. Alul egy csillapítatlan monoton bummogás, a mélytartomány többi része "üres", a zenének nincs teste, energiája. 200Hz-től 2k-ig kb. rendben van, a prezensztartomány megintcsak beszakad, a hangkép mesterkélten távoli, a tér definiálatlan. Aztán egy nagy púp 6- és 12 k között, majd ismét eltűnik a jel. Zavaros, fárasztó hangkép igazi mélyek és magasak nélkül, a 10 kHz körüli kiemelés kellemetlen sistergésként jelenik meg a legtöbb zeneanyagon. Az egyik észrevétel szerint olyan mintha egy lepedővel letakart műanyag hordóból szólna az egész. Az impulzusátvitel jó, a lecsengés gyors, tipikus szélessávú jellemző, de magában kevés a sebeket helyrehozni. Hol van elrontva? Nehéz megmondani, de láttam már ennél sokkal jobbat ebből a fajtából... (bár gyanúm szerint az alu membrán ebben az esetben nem volt szerencsés választás, gyaníthatóan annak a rosszul csillapított harangrezonanciája "szól be" 10 kHz körül)

A második egy kétutas 11 literes reflex doboz (Kougar) átvitele. Ehhez nem fűzök sokat, aki hallotta tudja, elmesélni nehezebb. 15 cm-es alu mélyközép, 1"-os alu dóm, 2.4 kHz-n váltva.
Koherens, kiegyensúlyozott hangzás nagyon jó energikus mélyekkel, levegős, transzparens közép és magastartomány. Bár a padló és falreflexiók miatt itt is egyenetlen az alsó oktávok átvitele, de a valóságban sokkal jobb, mint amit a diagram indikál.
Az impulzusátvitelen már látszik, hogy két hangszóróról van szó, de a hangzáson ez nem érhető tetten, mert a magas belépése nagyon gyors, 150 ms-on belül van, ezt a fül még egy impulzusként érzékeli. Bár az akusztikus sugárzási síkok nincsenek optimalizálva, a váltó (aszimmetrikus; 2/3-ad fokú) hatásosan kompenzálja a fáziskülönbséget, a két hangszóró nem különül el hangzásban.
Mind a két mérés ugyanabban a pozícióban 1 m távolságból a magassugárzó, ill. a szélessávú tengelyén készült, 1/6 oktávos simítással
Hiába variáltam, a képeket nem tudtam a megfelelő sorrendbe tenni, szóval az első a Kougar, a második a szélessávú....
Csatolmányok
Kougar.png
Kougar.png (21.22 KiB) Megtekintve 1140 alkalommal
Widerange.png
Widerange.png (21.72 KiB) Megtekintve 1142 alkalommal

bazzs
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Értékelés: 213

Hozzászólás Szerző: bazzs » 2019.01.08., kedd 20:48

Köszönöm!
Megosztanál egy konkrét példát (mérés és értékelés) impulzus átvitelre?

dragonweed
V.I.P.
V.I.P.

Hozzászólás Szerző: dragonweed » 2019.01.08., kedd 18:30

Érdekes kérdések, de nem tudom hogy itt röviden mennyit tudok erről mondani, nem háromsoros téma.... gondolkodik.gif
A méréstechnika, a mért adatok interpretálása nem tipikusan az az eset ami úgy kezdődik, hogy: -végy egy kalibrált mérőmikrofont... stb.
Azért megpróbálok majd valami érthetően előadott zanzásított változatot összehozni. Alapvetően a Holmimpulse-ot használom az egyszerűsége, gyorsasága miatt bár ez nem tud lecsengési diagramot. (meg sok mást sem, de a lényeget igen)
Van a gépen egy Sample Champion Pro is, (szerintem a legjobb hangtechnikai mérőszoftver) annak egy gondja van, a rövid kezelési útmutatója is 18 oldal, a teljes meg 95. Egy rémálom használni, (kb 60 dolgot kell beállítani mire az első mérést meg tudod csinálni) bár mindent meg lehet vele mérni ami akusztikában előfordulhat.
A képeken két beállításokat mutató oldal van, összesen van kb. 15.
Csatolmányok
34.jpg
34.jpg (149.55 KiB) Megtekintve 1011 alkalommal
12.jpg
12.jpg (94.98 KiB) Megtekintve 1011 alkalommal

bazzs
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Értékelés: 213

Hozzászólás Szerző: bazzs » 2019.01.08., kedd 17:18

dragonweed írta:
2019.01.04., pén. 08:15
Mik azok a paraméterek, amik azért némi támpontot adhatnak egy elektronika várható hangminőségéről? Vagyis inkább mik nem... A harmonikus torzítás, frekvenciaátvitel, kimnőteljesítmény semmiképpen. Az első kettőnél nagymértékű visszacsatolással fantasztikus eredményeket lehet produkálni, azt meg gondolom mindnyájan tudjátok, hogy egy jobbfajta 10W-os A osztályú mennyivel szebb zenét lehet generálni, mint egy (sok) 200W-os 30 kilós szörnyeteggel.
Amire érdemes figyelni az a tranziens intermodulációs torzítás (TIM), valamint a négyszögjelátvitel ill. annak változása komplex terhelés hatására. Ha itt kapacitív és induktív terhelés lényeges változást okoz (csengés, túllövés) akkor már gyanakodhatunk, hogy erősítőnk nem fogja túl jól tolerálni a nehezebb terhelést jelentő -bonyolultabb váltóval ellátott- dobozokat, és a magastartományban is hallhatunk majd problémákat.
A csillapítási tényező csillagászati értéke (DF : 1000) is félrevezető lehet. Elég sok olyan erősítőt hallottam ami a maga 50-es értékével sokkal szebb zenét játszott mint egy tízszeres értékkel hivalkodó.
Bár ez nincs összefüggésben a mérésekkel, de említést érdemel még ( legalábbis gyanakvásra adhat okot) ha a készülék tetejét levéve a jelútban sok kondenzátort, illetve digitális (CMOS) áramkört látunk -bemenetválasztás, digitális táv-hangerőszabályozás (a motoros potméter más történet), ezek sok esetben kellemetlen, érdes irányba vihetik el a hangzást.

Hangdobozoknál bonyolultabb a helyzet, itt már kevesebb olyan mérési adat van ami közvetlenül összefüggésbe hozható az érzékelt hangminőséggel. Sok dobozt láttam, mértem már, ami relatíve egyenetlen frekvenciaátvitele ellenére mégis kitűnően muzsikált. Persze durva átviteli hibák, beszakadások, kiemelések már itt is kellemetlen színeződéseket, hiány vagy többletérzetet, fárasztó hangzást eredményeznek. Az impedanciagörbe is jelezhet problémákat, nagyon alacsony ill. magas értékek arra utalhatnak, hogy erősítőnk nem fogja nagyon kedvelni a doboz által mutatott terhelést. Ezen kívül jelezheti a hangváltó tervezési problémáit is, egy névlegesen 8 ohmos doboznál az értékek bárhol lehetnek 4 és 40 ohm között az átvitt frekvenciasávban. Csöves erősítők erre különösen érzékenyek magasabb kimenőimpedanciájuk miatt, ott az eredő frekvenciamenet durván változhat az impedanciagörbe függvényében.

Ami viszont fontos (de ritkán publikált) az az impulzusátvitel, és a lecsengési viselkedés ("vizesés" diagram). Ezekből már többet tudhatunk meg arról, hogy mennyire vannak "egyben" a hangszórók, dobozunk milyen teret, mennyire átlátható színpadot fog mutatni, valamint mennyire lesz koherens a viselkedése gyorsan változó jelek hatására. Itt sajnos nagyon sok probléma szokott lenni, ezért is nem mutatják szívesen a gyártók ezeket az eredményeket.

Amit még ritkábban láthatunk, az a torzítások feltüntetése (még ha mérték is...). Ennek egyszerű oka van, hangdobozoknál ezek az értékek nem a megszokott -erősítőknél mérhető- nagyságrendben találhatók, nem ritka a normál szobahangerőknél mérhető 5-10%-os (főleg a mélytartományban) érték sem. Ez sajnos hangszóróink mechanikai illetve elektromos "tökéletlenségeiből" adódik, nagyon ritka az olyan hangsugárzó ami 1-2% alatti értékeket mutat. Hogy aztán hogyan halljuk meg a 10%-os torzítású dobozokon az erősítőnk 0.02 vagy 0.1%-át az már egy teljesen más történet, ami arra is utalhat hogy még mindig nagyon keveset tudunk a hallás (valódi) mechanizmusáról.

Röviden összegezve -ismét a régi idézet: "Ha jók a mérések de sz..ul szól, akkor sz.r. Ha a mérések nem jók mégis jól szól, nem a megfelelő dolgokat méred...."
Kedves András,

Tudnál adni némi útmutatót arra vonatkozóan, hogyan lehet otthon megfelelően mérni majd értékelni az impulzusátvitelt, lecsengési viselkedést, amelyet meghatározónak tartasz a jó hang szempontjából?
Mik a tipikus mérési, értékelési hibák, amik kerülendők?
Mi az ami jó eredmény, és mi nem?

Feltételezzük, hogy van ingyenes mérő szoftver (HolmImpulse, REW), egy mérőmikrofon (pl. Behringer) és egy külső hangkártya (Steinberg).

Válaszodat előre is köszönöm!

Vinkler
Site Admin
Site Admin
Értékelés: 2571

Hozzászólás Szerző: Vinkler » 2019.01.08., kedd 15:14

MGMART írta:
2019.01.08., kedd 14:59
dragonweed írta:
2019.01.07., hétf. 21:02
Nekem azt írja a pü-ben, hogy "olvasott" gondolkodik.gif ... Na mindegy: 70 5489096 Amúgy sem titkos :rolleyes: .
András az alábbi email címre tudja elküldeni a hangsugárzó doboz paramétereit: mgmart75@gmail.com
Úgy látszik a fórumon belüli üzenetváltás bedöglött :smile30:
Én az előbb is kaptam üzenetet. gondolkodik.gif
Küldtem neked az imént. Azt sem kaptad meg?
Apple / Parasound / Audio-GD / Pro-Ject / Diy ATC
Gyertyára sem vet rossz fényt az, hogy folyton fogy, amíg világít. / Fodor Ákos

Tul
V.I.P.
V.I.P.
Értékelés: 643

Hozzászólás Szerző: Tul » 2019.01.08., kedd 15:04

MGMART írta:
2019.01.08., kedd 14:59
dragonweed írta:
Nekem azt írja a pü-ben, hogy "olvasott" gondolkodik.gif ... Na mindegy: 70 5489096 Amúgy sem titkos :rolleyes: .
András az alábbi email címre tudja elküldeni a hangsugárzó doboz paramétereit: mgmart75@gmail.com
Bár nem tudom mi az, de kívánom nektek, hogy a közös projekt jobban sikerüljön, mint a kapcsolatfelvétel :smile53:

MGMART
Fórumlakó
Fórumlakó
Értékelés: 249

Hozzászólás Szerző: MGMART » 2019.01.08., kedd 14:59

dragonweed írta:

dragonweed
V.I.P.
V.I.P.

Hozzászólás Szerző: dragonweed » 2019.01.07., hétf. 21:02

MGMART
Fórumlakó
Fórumlakó

Hozzászólás Szerző: MGMART » 2019.01.07., hétf. 18:59

dragonweed írta:
2019.01.07., hétf. 17:20
MGMART írta:
2019.01.07., hétf. 15:47
dragonweed írta:
2019.01.07., hétf. 10:25

Írtam rá pü-t, de úgy látom nem ment át.... :angry:
András kaptam pü-ben egy telefonszámot de egy számjegy lemaradt.
Elküldtem újra...
Sajnos nem jött át.

dragonweed
V.I.P.
V.I.P.

Hozzászólás Szerző: dragonweed » 2019.01.07., hétf. 17:20

MGMART írta:
2019.01.07., hétf. 15:47
dragonweed írta:
MGMART írta:
2019.01.07., hétf. 09:33
András írtam a hétvégén pü-t, mellékeltem képeket.Átment az üzenet?
Elküldtem újra...

MGMART
Fórumlakó
Fórumlakó

Hozzászólás Szerző: MGMART » 2019.01.07., hétf. 15:47

dragonweed írta:
MGMART írta:
2019.01.07., hétf. 09:33
András írtam a hétvégén pü-t, mellékeltem képeket.Átment az üzenet?

asebestyen
V.I.P.
V.I.P.
Értékelés: 984

Hozzászólás Szerző: asebestyen » 2019.01.07., hétf. 13:45

Bele van számolva a hangba. :smile29:
Furutech e-TP60E | Auralic Aries LE + Sbooster PSU | Heed Obelisk DT | Heed Obelisk DA | Heed Obelisk + X2 | Heed Enigma 5 | SOL Kolibri Tribalstorm állványokon | DIY kábelezés

pärt
Kezdő Fórumlakó
Kezdő Fórumlakó
Értékelés: 119

Hozzászólás Szerző: pärt » 2019.01.07., hétf. 13:30

Ugyan, ők biztosan közelebb-távolabb tologatással hangolgatják a tekercsek értékeit😁

dragonweed
V.I.P.
V.I.P.

Hozzászólás Szerző: dragonweed » 2019.01.07., hétf. 11:53

Giorgio12 írta:
2019.01.07., hétf. 11:39
Ellenben, költséghatékony! :angry:
Ugye így mondják!
Nem igazán, egy kis ügyességgel még ilyen zsúfolt helyen is el lehetne helyezni úgy a tekercseket, hogy ne szórjanak ilyen durván egymásra. Semmivel nem kerülne többe.

Giorgio12
V.I.P.
V.I.P.
Értékelés: 319

Hozzászólás Szerző: Giorgio12 » 2019.01.07., hétf. 11:39

Ellenben, költséghatékony! :angry:
Ugye így mondják!

Válasz küldése

Vissza: “TMP Audio”